Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR

Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR
Iron Dome v akci / Israel Defense Forces (Zvětšit)

V polovině dubna izraelská společnost Rafael sdílela video s penzionovaným brigádním generálem Pini Yungmanem, viceprezidentem a generálním manažerem divize protivzdušné a protiraketové obrany ve firmě Rafael. Yungman o Iron Dome prozradil několik zajímavých novinek.

Iron Dome v Armádě ČR

Podle zatím platných plánů již letos v létě Armáda ČR převezme první izraelský víceúčelový 3D radiolokátor ELM-2084 na kolové platformě T815-7 Force s pohonem 8×8. Ten samý radiolokátor používá i mediálně slavný izraelský systém protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome. ELM-2084 dokáže zachytávat cíle a současně na ně navádět střely země-vzduch.

Armáda ČR současně vede jednání s izraelskou společností Rafael ohledně nákupu čtyř baterií komplexů Spyder. Původně Armáda ČR počítala s částkou deset miliard Kč, Izraelci ale požadují o 50 % více.

Baterií Spyder tvoří právě radiolokátor ELM-2084, místo velení a řízení palby baterie a čtyři odpalovací vozidla se střelami země-vzduch. Jedná se o radiolokačně naváděné střely Derby vybavené urychlovacím raketovým blokem – velikost bloku určuje dolet jednotlivých střel rodiny Spyder (Spyder-SR/ER/MR/LR). Kromě toho Spyder může používat infračerveně naváděné střely Python.


Izrael chrání vícevrstvá PVO

Jaké střely (a zejména kolik) Armáda ČR získá není známo, ale nejvýkonnější verze střel Spyder mají dálkový dosah 80 kilometrů a výškový 25 kilometrů. Mimochodem nejsnazší cestou, jak snížit cenu pro Armádu ČR, je zmenšit počet nakupovaných střel.

Do systému velení a řízení palby baterie Spyder lze ale stylem „plug and play“ začlenit odpalovače systému Iron Dome se střelami Tamir. Střely Derby a Tamir mají navíc podobnou koncepci naváděcího systému. Principiálně tak stačí systém řízení a velení palby baterie Spyder vybavit potřebným softwarem a následně baterii doplnit o odpalovače Iron Dome se střelami Tamir.

Pokud tedy Armáda ČR bude chtít baterie Spyder rozšířit o schopnosti Iron Dome, stačí „jen“ (zjednodušeně řečeno) nakoupit odpalovače, střely Tamir, potřebný software a zajistit integraci. Plus samozřejmě vyřešit všechny věci okolo (logistika, servis, náhradní díly, technická podpora, výcvik, vojskové zkoušky atd.).


Reportáž Fox News. V čase 2:10 názorná ukázka efektivity a schopností střely Tamir

Cena odpalovače? 20 střel v odpalovači stojí cca dva miliony dolarů, samotný odpalovač může stát dvojnásobek (bez podvozku). Takže mluvíme o cca sedmi milionech dolarů (150 milionů Kč) za jeden odpalovač, včetně podvozku a s plnou zásobou střel. Pochopitelně jde o velmi hrubý odhad. Avšak případné zavedení Iron Dome do Armády ČR si vyžádá nižší jednotky miliard korun, nikoliv desítky nebo stovky miliard.

Jaké vojenské schopnosti Armáda ČR získá? Čtyři baterie Spyder posílené o odpalovače Iron Dome (vysvětlíme dále) mohou teoreticky ochránit čtyři česká města (nebo dvě letiště a dvě města) před útokem balistických střel ruského kompletu Iskander nebo před ruskou leteckou střelou s plochou dráhou letu Ch-101.

Otázkou je, zda tuto schopnost potřebujeme, chceme ji mít a zejména to, zda ji dokážeme politicky využívat. Bez definování politických cílů, které chceme případným nákupem Iron Dome dosáhnout, nemá smysl takto výkonný zbraňový systém vůbec kupovat.


Penzionovaný brigádní generál Pini Yungman o systému Iron Dome

Integrovaná PVO Izraele

V úvodu zmíněný rozhovor vznikl na počest desetiletého výročí prvního ostrého použití Iron Dome (7. dubna 2011). Od té doby (nepočítaje události posledních dní) Iron Dome zachytil více než 2500 raket vypálených teroristickými organizacemi Hamás nebo Hizballáh. Další stovky střel bylo vypáleno v rámci testů.

Dle Yungmana je současný Iron Dome jiný než ten před deseti lety – s nabytými provozními zkušenostmi byl systém neustále vylepšován (zejména softwarově). Například díky novému systému řízení palby se Iron Dome umí vypořádat s mnohočetnými cíli (např. velkou salvou raket) i drony, což nyní dokazuje u pásma Gazy. Nové verze umí také čelit nejrůznějším aerodynamickým cílům, naváděné letecké munici, střelám s plochou dráhou letu atd.

Před pár týdny Rafael provedl unikátní test – integraci a kooperaci komplexů protivzdušné obrany Arrow, David´ s Sling a Iron Dome. Při testu trojitá vrstva PVO společně čelila simulované taktické balistické raketě TBM (Theatre Ballistic Missile). TBM zahrnuje rodinu raket země-země s doletem až 3500 km.

Blížící se cvičnou TBM zachytil výkonný radiolokátor komplexu Arrow (zřejmě ELM-2080) a ve vhodný okamžik došlo „současně“ k odpálení střel Stunner (dosah až 180 km) systému David´ s Sling a Tamir (dosah 17 km). Proti jednomu cíli tedy současně letěly na kolizní trajektorii dvě střely Stunner následované dvěma střelami Tamir. Pokud tedy proti TBM selžou Stunnery, v záloze jsou ještě střely Tamir.


Střela Tamir; větší foto / Firemní fotografie Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

Podle Yungmana historicky vůbec poprvé navzájem spolupracovaly různé komplexy PVO při zachycení jednoho cíle. Lze očekávat, že něco podobného lze provést s tandemem Iron Dome / Spyder.

Yungman se také zmínil o zájmu americké armády o Iron Dome. Američané nakoupili dvě baterie, aby plně pochopili schopnosti systému. Podle Yungmana Američané zřejmě nekoupí další baterie, ale využijí zejména střely Tamir, které propojí se svými radiolokátory (LTAMDS), odpalovači (MML) a systémy řízení palby (IBCS).

Jak jsme psali v článku Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět, probíhající efektivní ukázka schopností Iron Dome zaujme zákazníky z celého světa. O Iron Dome nově projevilo zájem Řecko, které chce bránit své ostrovy před tureckými drony a raketami krátkého dosahu.

Hlavní výhodou Iron Dome je cena, účinnost a ověření bojem. Iron Dome je vlastně nejlevnější protiraketový systém na světě. Současně Iron Dome prokázal svou obrovskou 90% účinnost v reálném bojovém nasazení.

Zdroj: Rafael

Nahlásit chybu v článku


Související články

Iron Dome: Raketový strážce Izraele funguje na 100 %

Již téměř deset let raketový systém protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome (Železná kopule) chrání ...

Protivzdušná obrana České republiky: NASAMS vs. SPYDER

Armáda České republiky (AČR) se připravuje na výměnu zastaralých protiletadlových raketových ...

Armáda ČR získá izraelské protivzdušné systémy SPYDER

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahajuje jednání s izraelskou stranou ohledně dodávek raketových ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Englbert
  13:00 23.05.2021

  Izraelci chteji za spydery o 50 procent vice. Jak to zduvodnuji?

  Izraelci chteji za spydery o 50 procent vice. Jak to zduvodnuji?

 • Eiffelos
  13:06 21.05.2021

  Islander ma dostřel 500km , to budou na nás útočit Slováci nebo Poláci ?

  Islander ma dostřel 500km , to budou na nás útočit Slováci nebo Poláci ?

 • pjaro77
  23:46 19.05.2021

  Pozerám na videá, ako Irak kedysi strieľal naslepo guľometmi proti bombardérom v roku 1990. Je možné s Iron Dome + Iron Beam ubrániť sústrednému bombardovaniu - likvidovať ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozerám na videá, ako Irak kedysi strieľal naslepo guľometmi proti bombardérom v roku 1990. Je možné s Iron Dome + Iron Beam
  ubrániť sústrednému bombardovaniu - likvidovať padajúce bomby a rakety ?
  Dajme tomu, že by PVO nedokázalo sfúknuť z oblohy stealth lietadlá, ale zlikvidovať drahú muníciu za letu nieje ani pre útočníkov maličkosť.
  Samozrejme proti balistickým raketám a hypersonickým strelám sa s Irone Dome štát neubráni, tam sú potrebné iné protistrely.Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  15:24 19.05.2021

  Pakistánský poslanec vyzval k jadernému útoku proti Izraeli a na podporu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pakistánský poslanec vyzval k jadernému útoku proti Izraeli a na podporu Hamasu.

  https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:23 19.05.2021

   Ten by si rozuměl s Žirinovským. Takoví lidé se najdou všude, pokud si jej doma uhlídají, tak v pořádku. Pokud ne, tak by Izrael vyhrál jako vždycky.

   Ten by si rozuměl s Žirinovským. Takoví lidé se najdou všude, pokud si jej doma uhlídají, tak v pořádku. Pokud ne, tak by Izrael vyhrál jako vždycky.

  • fotr
   14:05 21.05.2021

   Pokud by Pákistán vypálil na Izrael byť jen jednu jedinou jadernou hlavici, myslím že by to znamenalo jeho konec v podobě jak ho dnes známe. Odveta by jistě byla zdrcující a reakce ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by Pákistán vypálil na Izrael byť jen jednu jedinou jadernou hlavici, myslím že by to znamenalo jeho konec v podobě jak ho dnes známe. Odveta by jistě byla zdrcující a reakce většiny světa by jistě také nebyla zanedbatelná.
   Jura99 ale správně podotkl, že podobní exoti se najdou všude.Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  10:50 19.05.2021

  Systém Iron dome je jistě působivý a efektní, ale zároveň ukázal svou slabinu. A to efektivnost, neboli kozomrdi dokážou s minimálními náklady tento systém zahlcovat novými a ...Zobrazit celý příspěvek

  Systém Iron dome je jistě působivý a efektní, ale zároveň ukázal svou slabinu. A to efektivnost, neboli kozomrdi dokážou s minimálními náklady tento systém zahlcovat novými a novými jednoduchými raketami a tím nutí Izraelce plýtvat drahými střelami. Nakonec stejně budou muset rozhodnout konzervativní síly letectva a pozemní armády.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:44 19.05.2021

   Až vám začne něco padat na budku, tak budete rád, že někdo myslí i na něco jiného, než na ekonomiku.

   Až vám začne něco padat na budku, tak budete rád, že někdo myslí i na něco jiného, než na ekonomiku.

   • Kichot
    15:09 19.05.2021

    Zamyslete se. Nejde o peníze, ale o množství. Tím, že obranu zahltíte, tak ji dřív nebo později dojdou antirakety. Levných neřízených střel můžete mít plné sklady. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Zamyslete se. Nejde o peníze, ale o množství. Tím, že obranu zahltíte, tak ji dřív nebo později dojdou antirakety. Levných neřízených střel můžete mít plné sklady. Ale sofistikovaných antiraket si nikdo nemůže dovolit mít takové množství. No a Vám už stačí jen čekat a pak vypustit něco skutečně účinného.. Bohužel ten systém asi nedokáže vidět co na ně letí. I když možná mají nějakou klasifikaci podle radarového odrazu. Ale stejně nevíte jestli neletí jen levný obal...Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     15:15 19.05.2021

     PS proč syi myslíte, že Izrael nečeká se založenýma rukama. Když by pro ně bylo obrovským politickým úspěchem, jen sedět a bránit se útokům agresora a naklonit si tak světové ...Zobrazit celý příspěvek

     PS proč syi myslíte, že Izrael nečeká se založenýma rukama. Když by pro ně bylo obrovským politickým úspěchem, jen sedět a bránit se útokům agresora a naklonit si tak světové veřejné mínění ;-)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:17 19.05.2021

     Antirakety poskytnou čas na reakci, nemít Iron Dome vůbec, nebo mít pár desítek raket, tak by se dalo mluvit o úspěchu útočníka s těmi lacinými raketami. Takto si Izrael udělá ...Zobrazit celý příspěvek

     Antirakety poskytnou čas na reakci, nemít Iron Dome vůbec, nebo mít pár desítek raket, tak by se dalo mluvit o úspěchu útočníka s těmi lacinými raketami. Takto si Izrael udělá dobrou reklamu svému zbrojnímu průmyslu a má čas promyslet a připravit ofenzivní reakci nebo dosáhnout příměří mezinárodním jednáním. Iron dome paradoxně šetří i životy palestinského útočníka, kdyby nebyla možnost rakety sestřelovat, asi by Izraeli nezbylo než Gazu co nejrychleji srovnat se zemí.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:36 19.05.2021

     Kichot Možná jim dojdou antirakety, ale pak mají v záloze dostatek útočných zbraní, aby je zlikvidovali, i za cenu, že si to zase rozhází u jiných zemí. Jura99 vám to píše dobře, ...Zobrazit celý příspěvek

     Kichot
     Možná jim dojdou antirakety, ale pak mají v záloze dostatek útočných zbraní, aby je zlikvidovali, i za cenu, že si to zase rozhází u jiných zemí.
     Jura99 vám to píše dobře, nemít Iron dome, tak se vrátí izraelská armáda do Gazy natrvalo.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   23:44 19.05.2021

   Berte Iron Dome ako základ. Určite sa bude vylepšovať, možno ho doplnia lanejšími raketami pre nižšie výšky. Alebo integrujú Iron beam s Iron dome. V tejto chvíli nevieme povedať ...Zobrazit celý příspěvek

   Berte Iron Dome ako základ. Určite sa bude vylepšovať, možno ho doplnia lanejšími raketami pre nižšie výšky. Alebo integrujú Iron beam s Iron dome. V tejto chvíli nevieme povedať kam povedie vývoj.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:26 19.05.2021

  Při ceně raket a počtu, jež odpálil Izrael za týden by se hodila výroba raket v ČR. Jakkoliv dobrý systém bude bez dostatku munice k ničemu. Jinak samozřejmě jsme nákupem ...Zobrazit celý příspěvek

  Při ceně raket a počtu, jež odpálil Izrael za týden by se hodila výroba raket v ČR. Jakkoliv dobrý systém bude bez dostatku munice k ničemu. Jinak samozřejmě jsme nákupem izraelských radarů nastoupili na (správné) řešení PVO izraelskou technikou a jelikož jde o modulární stavebnici, dá se pohrát s výběrem konkrétních odpalovačů a raket.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   10:05 19.05.2021

   Nevidím jediný dôvod prečo by Izrael preniesol hoci len časť výroby mimo Izraela. Izrael je na tej domácej výrobe závislý. Povedal by som, že ide v ich prípade o strategický ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevidím jediný dôvod prečo by Izrael preniesol hoci len časť výroby mimo Izraela. Izrael je na tej domácej výrobe závislý. Povedal by som, že ide v ich prípade o strategický artikel. A pri počte ktoré odoberie ČR sa to asi neoplatíSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:43 19.05.2021

   I kdyby byla výroba raket v ČR zvladne to zdejší průmysl bez dodávek surovin a součástek ze zahraničí?

   I kdyby byla výroba raket v ČR zvladne to zdejší průmysl bez dodávek surovin a součástek ze zahraničí?

   • Jura99
    17:20 19.05.2021

    málokdo dělá výrobky kompletně z domácích součástek. Třeba i kvůli ceně. Pokud se nepletu, tak bylo před časem v tisku, že i v F-35 našli něco původem z Číny (nevím jestli přímo ...Zobrazit celý příspěvek

    málokdo dělá výrobky kompletně z domácích součástek. Třeba i kvůli ceně. Pokud se nepletu, tak bylo před časem v tisku, že i v F-35 našli něco původem z Číny (nevím jestli přímo součástku nebo jen surovinu na výrobu součástky).Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:38 19.05.2021

     Ano, amíci používali čipy z Číny ve svých řízených střelách, ale po té co se to provalilo to utli. Tak z kolika procent jsme v ČR střelu TAMIR postavit? Nebude to nakonec pouze ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, amíci používali čipy z Číny ve svých řízených střelách, ale po té co se to provalilo to utli.
     Tak z kolika procent jsme v ČR střelu TAMIR postavit? Nebude to nakonec pouze dovezená stavebnice?Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:36 18.05.2021

  Iron dome v AČR nemá vůbec smysl řešit. Vždyť se u nás vše nakupuje jen aby tabulkově byla schopnost a aby se technika dala ukazovat na IDETu nebo CIAFu. Munice nebo adekvátní ...Zobrazit celý příspěvek

  Iron dome v AČR nemá vůbec smysl řešit. Vždyť se u nás vše nakupuje jen aby tabulkově byla schopnost a aby se technika dala ukazovat na IDETu nebo CIAFu. Munice nebo adekvátní počty techniky nikoho na MO a GŠT nezajímají.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:02 18.05.2021

   Stále není pozdě přístup k obraně přehodnotit a dosáhnout lepšího stavu. Zrovna akvizice radarů ELM 2084 se k tomu hodí. V první akvizici má AČR dostat osm těchto radarů, v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

   Stále není pozdě přístup k obraně přehodnotit a dosáhnout lepšího stavu.
   Zrovna akvizice radarů ELM 2084 se k tomu hodí. V první akvizici má AČR dostat osm těchto radarů, v rámci čtyř baterií SHORAD pak další čtyři. Celkem dvanáct kusů. To poskytne možnost obrany až 12 objektů nebo oblasti, když se jejich potenciál plně využije. Izrael je umí použít u systému Iron dome, Spyder, David sling, Barak MX, tak že systémy C-RAM, VSHORAD, SHORAD, MRAD i s možností působení proti balistickym raketam a stále lze radar použít i k řízení vlastního dělostřelectva a základního průzkumu vzdušného prostoru. Bude na čem stavět, pokud se bude chtít.Skrýt celý příspěvek

  • JP--
   11:15 19.05.2021

   a dalším problémem je, že jak se posledních 20 let v zásadě nekoupilo nic, tak většina techniky vesele shnila, zastarala najednou + nový trendy jako drony, chytrá munice atd. No a ...Zobrazit celý příspěvek

   a dalším problémem je, že jak se posledních 20 let v zásadě nekoupilo nic, tak většina techniky vesele shnila, zastarala najednou + nový trendy jako drony, chytrá munice atd. No a naše MO na to kouká a netuší co má hasit dřív.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:46 18.05.2021

  Jan Grohman Pokud má střela Tamir "kvalifikovaný odhad dosahu" 17 km, který jste mi psal do odpovědi u přechozího článku, tak se střely Tamir vysloveně nabízí k využití, aby se ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohman

  Pokud má střela Tamir "kvalifikovaný odhad dosahu" 17 km, který jste mi psal do odpovědi u přechozího článku, tak se střely Tamir vysloveně nabízí k využití, aby se na kratší vzdálenosti nemusely používat dražší střely Python nebo Derby. Když se podíváte na dosah Spyderu SR jen něco málo přes 20 km dálky a počtu střel na jednom vozidle pouze 4 kusy, pak je jedno vozdilo s Tamiry pětinásobkem palebného průměru a k tomu získání funkce C-RAM. Otázkou je, zda tyto možnosti v AČR někdo vůbec pobírá.
  Výhodou je i ekonomika použití systému. Do vzdálenosti do 25 km dnes bude PVO působit proti levným dronům, letecké a dělostřelecké munici. Tj. sice proti chytré munici, ale proti takové, která nebude provádě EW opatření.
  Trendy v útočném letectvu jsou jasné, posílat stand off munici. Tak že proti samotným nosičům munice bude vhodné mít systém MRAD a ne SHORAD.
  Samozřejmě, základem každé PVO je vlastní stíhací letectvo, pozemní PVO je až záloha proti tomu co proletí a na co letectvo nestačí (těžko budou současné stíhací letadla působit například proti dělostřelecké munici)

  ... a zpět na zem, budou na to peníze a ochota něco v tomto smyslu řešit?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:08 18.05.2021

   Ochota pravděpodobně bude. Pořízení C-RAM je v plánu, ale s penězi to bude nejspíš horší.

   Ochota pravděpodobně bude. Pořízení C-RAM je v plánu, ale s penězi to bude nejspíš horší.

   • flanker.jirka
    19:15 18.05.2021

    V oblasti prostředků C-RAM probíhá vývoj i jinde ve světě tak, že brzy může být k dispozici konkurence v podobě provozně levnějších systémů, které budou mít větší kapacitu působení ...Zobrazit celý příspěvek

    V oblasti prostředků C-RAM probíhá vývoj i jinde ve světě tak, že brzy může být k dispozici konkurence v podobě provozně levnějších systémů, které budou mít větší kapacitu působení proti více cílům současně a levnější střely než Iron dome.
    AČR tak bude mít o čem přemýšlet.
    https://www.osel.cz/10479-novy...
    https://www.janes.com/defence-... Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  16:46 18.05.2021

  Pro AČR by to byla zajímavá "hračička". Bohužel dle mého není tento druh PVO tak důležitý. Už i ten objednaný počet SPYDERů je dost na hraně a v podstatě budeme mít jen potřebné ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro AČR by to byla zajímavá "hračička". Bohužel dle mého není tento druh PVO tak důležitý. Už i ten objednaný počet SPYDERů je dost na hraně a v podstatě budeme mít jen potřebné minimum k zachování základních schopností a zkušeností. Nepovažuji se za odborníka, ale pro ČR je letectvo asi moudřejší volba, kam směřovat (tím myšleno i útočné a průzkumné drony). Takhle komplexní systémy PVO by spíš měly "hrotit" hraniční státy aliance.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:47 18.05.2021

  Taký nákup netreba robiť horúcou hlavou ... Predstava, že Iron Dome bude tak isto fungovať pred Iskandermi a strelami s plochou dráhou letu Ch-101 je mimo reality. ...Zobrazit celý příspěvek

  Taký nákup netreba robiť horúcou hlavou ...

  Predstava, že Iron Dome bude tak isto fungovať pred Iskandermi a strelami s plochou dráhou letu Ch-101 je mimo reality.

  Primitívne rakety Hamasú sa s tým absolútne nedajú porovnávať. Už len preto, že môžu manévrovať a teda predstavujú rádovo horšieho protivníka.

  A čo sa týka zníženia cien, tak zníženie počtu striel akosi nedáva logiku. Na čo bude drahý zbraňový systém bez príslušných zásob munície ?Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   16:09 18.05.2021

   to s tymi Iskandermi je chybna uvaha autora clanku. Konflikt na Karabachu ukazal ako mozu vypadat lokalne konflikty buducnosti a aku rozhodujucu ulohu mozu hrat drony v pripade, ze ...Zobrazit celý příspěvek

   to s tymi Iskandermi je chybna uvaha autora clanku. Konflikt na Karabachu ukazal ako mozu vypadat lokalne konflikty buducnosti a aku rozhodujucu ulohu mozu hrat drony v pripade, ze protivnik na ne nebude vybaveny.

   Takze Iron Dome vidim ako idealnu zbran proti utokom dronov, presne ako ho planuju vyuzit Greci.

   Inak sa uprimne divim, ze v dnesnej dobe armadny cinitelia aj poloodborna verejnost (CR aj SR) ktora tu diskutuje neustale riesi BVP, tanky a pod. a drony a obrana proti nim je na uplne vedlajsej kolaji.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    16:16 18.05.2021

    Proti dronom (a inej "hávedi" : ) bude určite nutné vybudovať viacvrstvovú obranu, kde systém ako Iron Dome musí mať pod sebou minimálne ešte dve úrovne. Nejaké systémy krátkeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Proti dronom (a inej "hávedi" : ) bude určite nutné vybudovať viacvrstvovú obranu, kde systém ako Iron Dome musí mať pod sebou minimálne ešte dve úrovne. Nejaké systémy krátkeho dosahu (najlepšie hlavňové) a je predpoklad, že v krátkej budúcnosti bude každé vozidlo či skupina spoločne operujúcich vozidiel vybavené pasívnymi a aktívnymi systémami na ničenie či rušenie dronov, resp. navádzanej munície.

    Určite nebude nič založené na nejakom "zázračnom systéme" ktorý zachytí všetko ... to je ilúzia ...Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    07:42 19.05.2021

    S iskandermi to bolo myslené takto: "Blížící se cvičnou TBM zachytil výkonný radiolokátor komplexu Arrow (zřejmě ELM-2080) a ve vhodný okamžik došlo „současně“ k odpálení střel ...Zobrazit celý příspěvek

    S iskandermi to bolo myslené takto:
    "Blížící se cvičnou TBM zachytil výkonný radiolokátor komplexu Arrow (zřejmě ELM-2080) a ve vhodný okamžik došlo „současně“ k odpálení střel Stunner (dosah až 180 km) systému David´ s Sling a Tamir (dosah 17 km). Proti jednomu cíli tedy současně letěly na kolizní trajektorii dvě střely Stunner následované dvěma střelami Tamir. Pokud tedy proti TBM selžou Stunnery, v záloze jsou ještě střely Tamir."

    2 stunnery (derby zo spyderu) zaútočia ako prvé, prinútia iskander manévrovať, ak ho nezničia a potom cieľ oslabený o energiu bude musieť prejsť cez dva vysokoenergeticke Tamiry..
    Mám pocit, že takto sa blížime ku 99% učinosti..Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:29 19.05.2021

    mudry.udrzbar: v AČR vznikl vloni 533. prapor bezpilotních systémů, který má mít drony ve výzbroji, kromě průzkumných i vyzbrojené. Zatím je nemá, operační způsobilost je do 2025.

    mudry.udrzbar: v AČR vznikl vloni 533. prapor bezpilotních systémů, který má mít drony ve výzbroji, kromě průzkumných i vyzbrojené. Zatím je nemá, operační způsobilost je do 2025.

   • pjaro77
    23:55 19.05.2021

    V prípade ťažkej alebo strednej brigády sú problém aj malé kamikadze drony lietajúce napríklad tesne nad stromami. Obávam sa, že nebude stačiť nejaká spoločná batéria vojskovej ...Zobrazit celý příspěvek

    V prípade ťažkej alebo strednej brigády sú problém aj malé kamikadze drony lietajúce napríklad tesne nad stromami. Obávam sa, že nebude stačiť nejaká spoločná batéria vojskovej PVO v brigáde, či prápore ale časom nejaká miniatúrna VSHORAD a warning senzory bude musieť byť na väčšine bojových vozidiel v prvej línii. Alebo bude stačiť aktívna ochrana ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...