IS – Islámský stát

-
29. 9. 2014
-
11 komentářů
-
Mgr. Ondřej Rajkovič
Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o Islámském státě (IS). Co je IS, co stojí za úspěchem této organizace, jaké jsou její silné a slabé stránky? To jsou některé z otázek, které budou položeny v tomto článku a na které se pokusíme přinést odpověď.
Historie a organizace
Organizaci IS, dříve znám jako Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) nebo Islámský stát v Iráku a Sýrii (IS IS ) , se dostalo poprvé globální pozornosti letos v červnu, kdy její jednotky obsadili severoirácký Mosul a na několik dní kontrolovaly i nedalekou největší přehradu v Iráku.
Úspěch IS , která měla do té doby pouze lokální zaměření, překvapil mnohé. U jiných zase potvrdil naplnění jejich nejhorších obav.
Mezi těmi, kteří nebyli překvapeni, bylo mnoho současných nebo bývalých zpravodajských důstojníků a analytiků. Ti roky sledovali postupný přerod jedné extrémistické organizace až do dnešního Islámského státu.
Celý zrod IS začal na konci 20. století, kdy v Iráku začala působit organizace komplikovaným a nám neznámým názvem Skupina pro monoteizmus a džíhád . V roce 2004 v reakci na koaliční invazi do Iráku se vůdce této organizace přihlásil k následování Usáma bin Ládina a název se změnil na Al-Káida v Iráku (dále jen AQI).
Vůdcem Skupiny pro monoteizmus a džíhád, a následně i AQI, byl jordánský saláfista Abú Musa al-Zarkáví. Ten byl zabit v roce 2006, když po několika měsících získávání informací jednotkou speciálních operací, známou jako Účelové uskupení 145, dva letouny F-16 shodily dvě půltunové bomby na dům kde se skrýval. Tato ztráta ale AQI nezastavila.
Zarkáví byl nahrazen egypťanem Abú Ayyub al-Masrím a necelé čtyři měsíce potom se AQI připojila ke "koalici" zvané Mudžáhedínská rada šúry (MSC) . MSC sdružovala nejméně šest sunitských extrémistických organizací, které společně v říjnu 2006 vyhlásily Islámský stát v Iráku (ISI) . Uskupení ISI působí i současnosti - i když v značně jiné podobě.
Vůdcem ISI byl v letech 2006-2010 Abú Abdulláh al-Rašíd al-Bagdád í , vlastním jménem Hamíd Dawud Mohamed Chalíl al Záwí. Ten byl v dubnu 2010 zabit při společné operaci irácké a americké armády.
Po krátkém období byl zvolen jeho nástupce - Abú Bakr al-Bagdádí . Právě tento muž, opět nesoucí válečné jméno ' al-Bagdádí ' je nyní hlavní postavou IS a po smrti Usáma bin Ládina nejhledanějším teroristou na zemi.
Kalif Ibrahim, jak zní jeho královské jméno, stojí podle analýzy zveřejněné v New York Times v čele dvou institucí IS - tříčlenné válečné rady a osmičlenné vlády , která má na starosti finance, rekrutování nových členů, propagandu atd.
Jemu osobně podléhá také dvanáct guvernérů, kteří spravují jednotlivé provincie. Tito guvernéři, kteří se nazývají 'wali', jsou často odpovědní za vedení některých operací, ale také za řízení jim svěřeného území.
Situace z 22. záři 2014. Červeně je označená oblast pod kontrolou IS. Světle červeně je označená oblast, kterou si IS v současné době nárokuje. / CC BY-SA 3.0
Armáda a zbraně
Může se zdát trochu nemístné mluvit v případě organizace jako IS o armádě. Je však potřebné uznat, že jednotky, které dokázaly za několik málo týdnů obsadit velkou část severního Iráku, si takové označení zaslouží.
Při odhadované síle 50 000 bojovníků v Sýrii a 30 000 v Iráku by jakékoliv jiné označení bylo podceňováním. A právě bojovníci a oddíly IS v Iráku jsou tou částí, která si to nejvíce "zaslouží".
Podle analýz zpravodajských organizací v USA a v západní Evropě značnou část této armády vedou sunničtí důstojníci bývalé armády Saddáma Husejna. Těm po nastolení nového režimu ( šíitská vláda v Bagdádu) nebylo umožněno opět vstoupit do armády.
Tito důstojníci a velitelé přinesli do celé této směsi něco nového. Do větší části institucionálního balíku zkušeností s povstaleckou válkou a teroristickými operacemi přinesli menší část, týkající se plánování operací a jejich vedení.
Přinesli také znalosti a zkušenosti z vedení výcviku. B ývalí důstojníci tvoří většinu polních velitelů armády IS. Mají zde svou silnou pozici, na rozdíl od vládní rady, kde většina členů pochází ze zahraničí.
Zbraně i munice pocházejí z velké části ze skladů irácké a syrské armády, které IS obsadilo a vyrabovalo. Některé zbraně s sebou přinesli i bojovníci ze zahraničí - ze Saudské Arábie, z USA, Ruska, Tuniska, Belgie, Číny a jiných států. Další ze zbraní pocházejí z jiných konfliktů - z občanské války v Libyi, ale také z občanské války v bývalé Jugoslávii.
Abú Bakr al-Bagdádí / Volné dílo
Financování
Sebelepší výzbroj a výstroj se někdy zničí a je nutné ji nahradit. K tomu je třeba stabilní přísun financí. A ten existuje díky tomu, že IS kontroluje několik ropných polí a je zapleteno do několika dalších aktivit, které jim vynášejí zisk.
Jednou z takových aktivit je sexuální otrokářství a pašování lidí. Hlavním příjmem je ale produkce a prodej ropy. Ten IS vynáší stovky milionů dolarů a je největší nadějí kalifátu na Středním východě pro upevnění jeho stability a časem také i získání legitimity. Nedávné útoky spojenců se vedly mimo jiné na rafinerie patřící IS.
Pokud okolní státy budou závislé na ropě produkované ropnými poli, které kontroluje IS, potom se ale budou velmi negativně stavět proti jakékoliv snaze eliminovat tato ropná pole. A právě tomuto se snaží zabránit jedna z hlavních aktivit Spojených států v boji proti IS.
Zatím americká snaha zůstává bez viditelných úspěchů, zejména kvůli dosavadnímu postoji Turecka. Současný turecký prezident prohlásil po telefonickém rozhovoru s prezidentem Obamou, že rozhodnutí, jak se Turecko postaví proti hrozbě IS zůstane tureckým rozhodnutím.
Taktéž turecká neschopnost zastavit přísun syrské ropy (kontrolované IS) do Turecka narušuje americkou strategii. Zvláště, když ropa přináší téměř 2 miliony amerických dolarů do rozpočtu IS každý den.
Závěr
Po téměř jeden a půl dekádě trvání Války proti terorismu se začíná ukazovat, že i když je možné některé teroristické a povstalecké skupiny a organizace přivést téměř na hranici kolapsu, není možné je úplně vyhladit.
Důvod je velmi jednoduchý. Motivace, která byla hlavním faktorem pro jejich vznik, stále existuje a často je také posílena a šíří se.
Nově spuštěná americká letecká kampaň proti cílům IS v Iráku a Sýrii tuto motivaci neodstraní. Může zpomalit postup jednotek IS a jejich operace, ale nezastaví je.
Administrativa prezidenta Obamu se očividně pokouší oprášit půl století starý recept války v zastoupení, který nefungoval a nefunguje. Vietnamizace konfliktu v této jihoasijské zemi selhala, když jednotky Vietkongu podpořily oddíly pravidelné armády Severního Vietnamu a doslova převálcovaly armádu Jižního Vietnamu.
Předání odpovědnosti za operace proti povstaleckým oddílům v Iráku irácké armádě skončilo fiaskem, které ještě stále sledujeme. A stejně tak dopadne i Afghánistán po stažení koaličních vojsk.
Bude tomu tak i v budoucnosti a v dalších konfliktech - je dost možné, že takto skončí i snahy Francie v Mali. Oddíly IS v Iráku a Sýrii, bojůvky Tálibánu v Afghánistánu a bojovníci Al Káidy v Islámském Maghrebu v Mali budou mít stále motivaci a také stabilní přísun nových nadšených bojovníků do svých řad.
Pokud ale nebudou mít prostředky pro financování svých operací a tažení, potom se začnou potýkat s řadou vlastních problémů. V případě IS se s největší pravděpodobností začne vnitřní boj o prostředky mezi vojenskou a administrativní radou. O slovo se také začnou hlásit jednotliví guvernéři, kteří budou muset odvádět stále větší a větší daně, což začne omezovat jejich schopnosti řídit svěřené provincie.
A pokud bude útlak obyčejných lidí příliš velký, potom se může stát, že se povstalci sami stanou obětí povstání.
Nálety stíhacích a úderných letounů z palub letadlových lodí v Perském zálivu a Středozemním moři a ze základen v Turecku a na Kypru jsou dobré pro mediální kampaň (ta je také důležitá), ale samy o sobě nic nevyřeší. Řešení této situace se nachází jinde a zatím se nezdá, že by mu byla přikládána velká důležitost.
Související články
Operace Chammal - Francouzi útočí na Islámský stát
Francouzské letectvo (Armée de l'Air) v rámci operace Chammal začalo s nálety na pozice Islámského ...
-
23.09.2014
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii
Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní ...
-
23.09.2014
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
Bombardování Sýrie – politické pozadí
Aliance několika zemí, v čele se Spojenými státy, začala s útoky na pozice Islámského státu. Válka ...
-
24.09.2014
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Neočekávané výsledky řádění ISIL
Již několik měsíců sleduje svět jak teroristická organizace Islámský stát v Iráku a Levantě ...
-
26.09.2014
-
18 komentářů
-
Mgr. Ondřej Rajkovič
Nepovažuji za hlavní chybu stažení amerických vojsk a jejich spojenců z Iráku za problém vzniku IS. Americká armáda tam nemohla být věčně i když kdyby tam doposud byla, tak IS nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Nepovažuji za hlavní chybu stažení amerických vojsk a jejich spojenců z Iráku za problém vzniku IS. Americká armáda tam nemohla být věčně i když kdyby tam doposud byla, tak IS nemá takovou sílu. Hlavní zbraní je, jak i říká tento článek je odříznout IS od finančních zdrojů a to myslím platí zčásti i pro Afghán. Proč tomu tak není dává tušit provázanost těchto organizací s vlivnými státy v oblasti ( Saúdská Arábie, Katar).Skrýt celý příspěvek
Na vedení války jsou potřeba nejen vojáci, ale především peníze a ty docházej i USA. Jedna věc je naházet někam bomby co jsou ve skladech a druhá zahájit novou pozemní operaci, ...Zobrazit celý příspěvek
Na vedení války jsou potřeba nejen vojáci, ale především peníze a ty docházej i USA.
Jedna věc je naházet někam bomby co jsou ve skladech a druhá zahájit novou pozemní operaci, která jak jsem již psal nebude mít žádný dlouhodobý efekt.Skrýt celý příspěvekMyslím, že ještě jeden náhled chybí... spojenci chalifátu. Ví se, kdo to je -Katar, Kuvajt a čásečne i Saudská Arábie...jenýe zároveň jsou to partneři USA a EU... já tady vidím ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že ještě jeden náhled chybí... spojenci chalifátu. Ví se, kdo to je -Katar, Kuvajt a čásečne i Saudská Arábie...jenýe zároveň jsou to partneři USA a EU... já tady vidím zjevný rozpor, pokud bude Západ dělat, jako že nic a s těmito státy komunikovat, válka neskončí.... jaký to rozdíl vůči pohledu na sankce proti RF za Krym..¨
Myslím, že bychom si měli říc, co nám opravdu stojí za to, zda ropa a nůž islamisty na krku, nebo dočasný nedostatek a sankce.Skrýt celý příspěvekJá bych na ty teze že za to z velké části můžou pozůstatky saddámovského vojska nevěřil. Jednak ti lidé už mají nějaký věk (v tom regionu se stárne rychleji než v EU) a také je ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych na ty teze že za to z velké části můžou pozůstatky saddámovského vojska nevěřil. Jednak ti lidé už mají nějaký věk (v tom regionu se stárne rychleji než v EU) a také je třeba vzít v úvahu že tato armáda nebyla náboženského charakteru, ale sekulární a důstojníci též. To dále zmenšuje prostor s tím že bývalí odborníci a důstojníci neznají novou techniku kterou dovezli američané. Mohou ovšem mladé naučit nějakou taktiku a sami převzít část velitelských pozic. Ale opět je tu námitka že šlo v podstatě o bezvěrce. Formálně byli muslimy, ale nijak horce to neprožívali.
Dále je tu množství jednotek IS - pár starých veteránů by na tak obrovská území rozhodně nestačilo. Už v jednom rozhovoru se bývalý vysoký činitel IS vyjádřil že většinu těchto jednotek tvoří sotva plnoletí mladíci s velkou chutí zabíjet.
Tady se stalo něco horšího s čím SSA a jejich regionální spojenci nepočítali a z ozbrojenců se stala síla která své donátory nehodlá poslouchat.
Něco takového se stalo v Afghánistánu kde podobné hnutí je také hořkým plodem spojenectví CIA s místními fanatiky a bandity. A pak že se dvakrát nevstupuje do jedné řeky. SSA vstoupily podruhé a následky budou ještě horší než prve.Skrýt celý příspěvekDobry clanek. A ma bohuzel pravdu i v zaveru s tou prognózou. Jen chci rict ,ze za tento neuteseny stav muze vice faktoru.Jednim a tim nejdulezitejsim je bohuzel sama Iracka vlada ...Zobrazit celý příspěvek
Dobry clanek. A ma bohuzel pravdu i v zaveru s tou prognózou. Jen chci rict ,ze za tento neuteseny stav muze vice faktoru.Jednim a tim nejdulezitejsim je bohuzel sama Iracka vlada a Malikiho boj o moc, ktery vpodstate rozlozil Irak az k malem obcanske valce. Teprve az ted po deseti letech po vpadu IS a Malikiho odchodu se formuje nejaka schopna vlada narodni jednoty .A druhy faktor ,Obama. Jeho neskutecne hloupa a nekoncepcni populisticka politika. Odchod vojaku usa z Iraku,hloupost , pred kterou ho varoval Petraeus a snad vsichni vojensti experti. Ale proste Obama potreboval politicke body,ktere mu jsou stejne na hov..protoze je stejne nejmene oblibeny prezident,snad v celych dejinách USA. A to ,ze necinne prihlizi tomu masakru v Syrii ,je jen schopen vyhlasovat cervene linie ,ale kdyz sou prekroceny nic se nestane , dela momentalne z USA i z jeho nejlepsi a nejsilnejsi armadou na svete jen bezvýznamne uskupeni stojici kdesi opodal sledujic s otevrenou pusou deni kolem. Nekritizuju USA a NATO za vpad a "delani poradku" v tamnich koncinach ,ale za jeho necinnost. Kdyz ukazete slabost vsichni se toho budou snazit vyuzit a taky to udelali .IS vcele ,Putinem konce.Kdyby na pozici prezidenta USA sedel nekdo jiny ,nekdo rozhodny a silny ,nic z toho ceho jsme svedky by se nestalo.Anebo stalo ,ale pristup a reakce by byly diametralne odlisne,tvrde a nekompromisni. Tot muj nazor,a tajne doufam ze stejnou chybu v Afganistanu nezopakuji.Skrýt celý příspěvek
add A-stan. To byl recept pro katastrofu uz od pocatku, kdokoliv ma alespon zakladni analyticke schopnosti to musel tusit (v lepsim pripade). Naroubovat demokracii ...Zobrazit celý příspěvek
add A-stan. To byl recept pro katastrofu uz od pocatku, kdokoliv ma alespon zakladni analyticke schopnosti to musel tusit (v lepsim pripade). Naroubovat demokracii evropsko-americkeho typu na zemi, ktera je v podstate zakuta do sedmeho stoleti, tedy nema a nezna ten vyvoj, kterym zbytek sveta prosel, je nesmysl. Ani komunismus, ktery je "pouze" o stoleti pozadu (rekneme) tam neprosel, tak jak by mohla moderni, soucasna, demokracie? Spojenci odjedou a nastane to, co nastava a nastavalo v kazde primitivni (prominte mi ten vyraz) spolecnosti. Nastoupi ti nejpruraznejsi = ti nejkrutejsi.
A to je i odpoved na vzrust ISIS/ISIL/IS (ne, zadne komplikovane konspirace, proste silnejsi pes mr*a).
Navic jejich taktika je do posledniho puntiku shodna s taktikou, ktera umoznila rozsireni islamu do sto let od Mohammedove smrti. Rychly uder na neuralgicky bod oblasti, vypleneni, zniceni vojenske infrstruktury, zotroceni prezivsich, rychle stazeni.
Postizena oblast se pak nebude schopna vzpamatovat, bude dochazet k hladoveni = nepokojum a kdyz pak prijedou emisari tech, kteri pred kratkou dobou oblast doslova zdecimovali, jsou vitani jako "resitele problemu" - prijmete viru/IS a budeme vas podporovat. Dokonce bylo pravidlem nechat vladnout puvodni/mistni vladare a ani to se nezmenilo, polni/oblastni velitele jsou mistni lide.
Plno politiku se snazi presvedcit lidi o tom, ze Islamsky stat nema nic spolecneho s islamem, ale z vojenskeho pohledu (a ono to vychazi i z viry) ja nevidim rozdil mezi Abu Bakrem sedmeho stoleti (Mohameduv pribuzny a prvni z chalifu) a tim soucasnym, s prizviskem al-Baghdadi (mimochodem, ma PhD z islamu, takze o tom asi neco malilinko vi ...).
A jak je porazit? Politici s oblibou rikaji, ze extremiste jsou pouze male procento. To jsou plodnice hub take, aby prestaly houby rust, je potreba znicit podhoubi, znicit prostredi, kde ma sanci rust, a to neni zalezitost na jeden nalet Raptoru ...Skrýt celý příspěvekmidlum75 zcela souhlasím Ono kmenové uspořádání nevede prim jen v Afghánistánu, ale i všude jinde jako je celý blízký východ. Od starověku se na těchto územích vytvářeli a zase ...Zobrazit celý příspěvek
midlum75
zcela souhlasím
Ono kmenové uspořádání nevede prim jen v Afghánistánu, ale i všude jinde jako je celý blízký východ. Od starověku se na těchto územích vytvářeli a zase bořili říše podle toho kdo zrovna co sjednotil a podmanil. Současné rozdělení je jen výsledek koloniálního rozdělení světa. Současné aktivity USA a ostatních jsou jen křečovité snahy tento stav zachovat, poté co podkopali autority, které tam vládly a toto rozdělení drželi.
peter123x
souhlasím s informací ohledně toho kdo to vede
nesouhlasím, že by to dělali jen proto, že je nikdo nevzal do armády a musím se zastat USA, husajnovi důstojníci by skutečně nebyli důvěryhodní a jen by jim usnadnili provedení puče pokud by je vrátili na jejich původní pozice.
Toto je výsledek komplexně připravené doktríny. Hromadné vzdání se nepříteli posečkat až odejde a ve správný okamžik aktivovat zpět elitní útvary a zahájit ofenzivu. Pokud to bude chtít USA zvládnout bude muset opět nasadit dostatečnou pozemní armádu. V tu chvíli se ISIL rozejdou domů. USA posečkají a odejdou a zas to pojede na novo až to USA ekonomicky vyčerpá natolik , že to vzdají. Problém USA je , že ISIL není závislý na lovu Bizonů a těžko by chtěl nějaký USA občan tamní území kolonizovat.
Jakákoli vláda , kterou tam dají USA a jakýkoli jiný cizinec, bude závislá na lidech , kteří šli do armády ne pro bránění něčeho , ale jen pro prachy. Taková armáda nikdy nebude mít použitelnou bojovou morálku.Skrýt celý příspěvekto Gorn : ono predikovat cokoliv je problém, ale s otázkou Afgánistánu , co se tam bude dít po odchodu koaličních sil, to nebude tak těžké, si vývoj domyslet. Dopadne to stejně, ...Zobrazit celý příspěvek
to Gorn : ono predikovat cokoliv je problém, ale s otázkou Afgánistánu , co se tam bude dít po odchodu koaličních sil, to nebude tak těžké, si vývoj domyslet. Dopadne to stejně, jak po stažení sovětských vojsk. Centrální vláda je slabá a drží právě jen díky opoře količních sil......Afgánistán je prostě Afgánistán, to už pochopili Briti , Sověti a následně to čeká i ostatní. Tam je na prvním místě kmen...teprve potom až někde v pořadí pojem Afgánistán. Vyhozený miliardy do pryč včetně zmařených životů na obou stanách.Skrýt celý příspěvek
"Podle analýz zpravodajských organizací v USA a v západní Evropě značnou část této armády vedou sunničtí důstojníci bývalé armády Saddáma Husejna. Těm po nastolení nového režimu ...Zobrazit celý příspěvek
"Podle analýz zpravodajských organizací v USA a v západní Evropě značnou část této armády vedou sunničtí důstojníci bývalé armády Saddáma Husejna. Těm po nastolení nového režimu (šíitská vláda v Bagdádu) nebylo umožněno opět vstoupit do armády"
A presne na tomto cela dnesna situacia v Iraku stoji a pada. Usa chceli vycvicit a vybudovat uplne odznova, s novymi ludmi iracku armadu na zelenej luke k svojmu obrazu, ale jediny efekt, ktore toto konanie malo, bolo paradoxne oslabenie irackej armady, kedze sa tymito cistkami pripravila o dlhorocnych vojakov navyse zo skusenostami v boji. Navyse u tychto prepustenych vojakoch,vytvoril pocit krivdy a nasledne prebudil revansizmus, za stratene zivobitie, cim vznikla vhodna poda pre rozne extremisticke myslienky. Takze tu je vidiet kratkozrakost politiky a uplne nevhodne zvolena strategia, ktora sa aplikovala po zhodeni Husajna, minimalne co sa tyka armady. Ved napr. aj po skonceni 2.sv. vojny neboli z nemeckej armady prepusteni vsetci vojaci a vyssi dostojnici, ktory sluzili vo wehrmachte,pricom sa aj nemecky minister obrany nechal pocut, ze ako by mu pomohli vo vojne 20 az 30 rocny marsali.Skrýt celý příspěvekKaždopádně je souběh akcí na Blízkém Východě s Ukrajinou velmi zajímavý. Nechci vytvářet žádné konspirace, ale ten vzestup IS a totální zhroucení irácké armády je velmi podezřelý - ...Zobrazit celý příspěvek
Každopádně je souběh akcí na Blízkém Východě s Ukrajinou velmi zajímavý. Nechci vytvářet žádné konspirace, ale ten vzestup IS a totální zhroucení irácké armády je velmi podezřelý - ani bych se nedivil kdyby jim někdo jiný přihrál klíčové informace. Vždyť v Sýrii byli jen ustupujícím uskupením - a náhle nějakým způsobem krutě demoralizují celé irácké divize které v panice zahodí nejnovější americké vybavení a pěšky utečou. Velmi divné....
Každopádně úloha RF a SSA se prohodila a nyní Američané neví co dřív hasit.Skrýt celý příspěvekProhlášení typu "Afghánistán skončí fiaskem", "Bude tomu tak i v budoucnosti a v dalších konfliktech" do takového článku prostě nepatří. Pokud by bylo v nadpisu "Názor" tak to ...Zobrazit celý příspěvek
Prohlášení typu "Afghánistán skončí fiaskem", "Bude tomu tak i v budoucnosti a v dalších konfliktech" do takového článku prostě nepatří. Pokud by bylo v nadpisu "Názor" tak to neřeším, ale... s jistotou prostě součastné i budoucí konflikty predikovat nelze, alespoň ne seriózněSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...