Islamisté z Al-Šabáb rozšiřují své aktivity na pobřeží Keni

Foto: Bojovníci  Al-Šabáb. / Nairobi Wire
Foto: Bojovníci  Al-Šabáb. / Nairobi Wire

Již přes měsíc ovládá pobřeží Keni násilí a smrt. Od poloviny června bylo zabito kolem sto lidí. K většině útoků se prozatím přihlásila islamistická milice Al-Šabáb ze sousedního Somálska. Centrální vláda Keni se však domnívá, že do vraždění jsou zapojeni také lokální politici.

 

Poslední z řady útoků se odehrál před týdnem na silnici v oblasti Lamu, padesát kilometrů jižněji u obce Witu. Ozbrojenci přepadli autobus, zastřelili sedm lidí, mnohé další zranili a neznámý počet unesli.

 

Podle Daniela Kahosho, jednoho z velitelů tamní policie, útočníci autobus zablokovali svým automobilem a poté ho „pokropili“ kulkami. „Dva kamiony, které vezly manga, byly rovněž napadeny a celkem byli zabiti nejméně tři lidé," vysvětlil Reuters Kahosho. "Pořád nevíme, kolik cestujících mohlo být uneseno. Autobus je prošpikovaný kulkami," dodal.

Al-Šabáb. „Skupina se zformovala v roce 2004 původně jako militantní křídlo Svazu islámských soudů (ICU). Al-Šabáb vedl povstání proti prozatímní vládě Somálska a jejím etiopským přívržencům od prosince 2006, kdy ICU ztratil moc.

Boje mezi al-Šabábem a somálskou vládou vzplanuly od května 2009. V současné době má tato skupina pod kontrolou většinu jižní a centrální části Somálska včetně části hlavního města Mogadiša.

Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, díky svým vazbám na al-Káidu. Dle odhadů z roku 2006 se k této militantní skupině hlásí zhruba 3000 až 7000 přívrženců a jejich počet stále roste.“ Wikipedia 

Lamu je starodávným přístavem a také oblastí, kam často míří turisté. Incidenty posledních týdnů velice zasáhly tamní ekonomiku. Přes ujišťování vlády z regionu odcházejí stovky rodin, jelikož se obávají rozšíření násilí a možných únosů. Vláda povolala armádu, která by měla útočníky zneškodnit.

 

Video: Velice dobře zpracovaný dokument o situaci Al-Šabábu v Keni od novinářů z VICE news. / YouTube

 

Napadení autobusu má být odplatou i za vyslání keňských vojáků do Somálska, kde bojují pod vlajkou Africké unie. „Útok byl reakcí na tvrzení Keňské vlády o nasazena dalších vojáků na pobřeží a zpřísnění bezpečnostní h opatření ... Keňa také lže, když říká, že zde zničila všechny základy al-Šabábu - to je propaganda," tvrdí tiskový mluvčí vojenských operací Al-Šabábu šejk Abdiasis Abu Mosab.

 

Mnozí lidé mají ještě v živé paměti obrázky z nákupního centra Westgate v Nairobi, kde došlo k jednomu z nejhorších teroristických útoků posledních let. 21. září 2013 několik militantů z organizace Al-Šabáb zde pozabíjelo 67 lidí a mnoho dalších zranilo. Centrum dokázali teroristé udržet ve svých rukou po dobu 80 hodin a to byl pouze jeden z dlouhé řady masakrů způsobených touto islamistickou skupinou.Zdroje:  Reuters The Guardian, The Independent

Nahlásit chybu v článku


Související články

Etnické čistky v Jižním Súdánu stále pokračují

Ve dnech 15. a 16. dubna došlo k zabíjení lidí na základě jejich etnické příslušnosti v jednom ...

Politická nestabilita žene Libyi do hlubin chaosu

Situace v Libyi se zhoršuje každým dnem. Velké množství zbraní, které se mezi lidmi rozšířilo po ...

Gaza na pokraji nové války

Situace v Gaze se po smrti tří izraelských mladíků vyostřuje. Izrael i Hamás na sebe vzájemně ...

Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty

Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • semtam
    12:56 26.07.2014

    Džihád pod černou vlajkou musí mít dobře bohatý sponzori, když dokáže uživit tolik konfliktů najednou

    Džihád pod černou vlajkou musí mít dobře bohatý sponzori, když dokáže uživit tolik konfliktů najednou

Načítám diskuzi...