Islamisté z Al-Šabáb rozšiřují své aktivity na pobřeží Keni

Foto: Bojovníci  Al-Šabáb. / Nairobi Wire
Foto: Bojovníci  Al-Šabáb. / Nairobi Wire

Již přes měsíc ovládá pobřeží Keni násilí a smrt. Od poloviny června bylo zabito kolem sto lidí. K většině útoků se prozatím přihlásila islamistická milice Al-Šabáb ze sousedního Somálska. Centrální vláda Keni se však domnívá, že do vraždění jsou zapojeni také lokální politici.

 

Poslední z řady útoků se odehrál před týdnem na silnici v oblasti Lamu, padesát kilometrů jižněji u obce Witu. Ozbrojenci přepadli autobus, zastřelili sedm lidí, mnohé další zranili a neznámý počet unesli.

 

Podle Daniela Kahosho, jednoho z velitelů tamní policie, útočníci autobus zablokovali svým automobilem a poté ho „pokropili“ kulkami. „Dva kamiony, které vezly manga, byly rovněž napadeny a celkem byli zabiti nejméně tři lidé," vysvětlil Reuters Kahosho. "Pořád nevíme, kolik cestujících mohlo být uneseno. Autobus je prošpikovaný kulkami," dodal.

Al-Šabáb. „Skupina se zformovala v roce 2004 původně jako militantní křídlo Svazu islámských soudů (ICU). Al-Šabáb vedl povstání proti prozatímní vládě Somálska a jejím etiopským přívržencům od prosince 2006, kdy ICU ztratil moc.

Boje mezi al-Šabábem a somálskou vládou vzplanuly od května 2009. V současné době má tato skupina pod kontrolou většinu jižní a centrální části Somálska včetně části hlavního města Mogadiša.

Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, díky svým vazbám na al-Káidu. Dle odhadů z roku 2006 se k této militantní skupině hlásí zhruba 3000 až 7000 přívrženců a jejich počet stále roste.“ Wikipedia 

Lamu je starodávným přístavem a také oblastí, kam často míří turisté. Incidenty posledních týdnů velice zasáhly tamní ekonomiku. Přes ujišťování vlády z regionu odcházejí stovky rodin, jelikož se obávají rozšíření násilí a možných únosů. Vláda povolala armádu, která by měla útočníky zneškodnit.

 

Video: Velice dobře zpracovaný dokument o situaci Al-Šabábu v Keni od novinářů z VICE news. / YouTube

 

Napadení autobusu má být odplatou i za vyslání keňských vojáků do Somálska, kde bojují pod vlajkou Africké unie. „Útok byl reakcí na tvrzení Keňské vlády o nasazena dalších vojáků na pobřeží a zpřísnění bezpečnostní h opatření ... Keňa také lže, když říká, že zde zničila všechny základy al-Šabábu - to je propaganda," tvrdí tiskový mluvčí vojenských operací Al-Šabábu šejk Abdiasis Abu Mosab.

 

Mnozí lidé mají ještě v živé paměti obrázky z nákupního centra Westgate v Nairobi, kde došlo k jednomu z nejhorších teroristických útoků posledních let. 21. září 2013 několik militantů z organizace Al-Šabáb zde pozabíjelo 67 lidí a mnoho dalších zranilo. Centrum dokázali teroristé udržet ve svých rukou po dobu 80 hodin a to byl pouze jeden z dlouhé řady masakrů způsobených touto islamistickou skupinou.Zdroje:  Reuters The Guardian, The Independent

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Etnické čistky v Jižním Súdánu stále pokračují

Ve dnech 15. a 16. dubna došlo k zabíjení lidí na základě jejich etnické příslušnosti v jednom ...

Politická nestabilita žene Libyi do hlubin chaosu

Situace v Libyi se zhoršuje každým dnem. Velké množství zbraní, které se mezi lidmi rozšířilo po ...

Gaza na pokraji nové války

Situace v Gaze se po smrti tří izraelských mladíků vyostřuje. Izrael i Hamás na sebe vzájemně ...

Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty

Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
  • semtam
    12:56 26.07.2014

    Džihád pod černou vlajkou musí mít dobře bohatý sponzori, když dokáže uživit tolik konfliktů najednou