Islámský stát bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat

Kurdské zákopy. Foto: archiv dobrovolníka
Kurdské zákopy / Archiv dobrovolníka

Spravedlivá pomsta. V září 2001 totiž napadli jeho zemi. Byl tehdy ve škole a díval se, jak padá druhá věž. Nejhorší den v moderních dějinách Spojených států amerických. „Nemohli jsme to nechat bez odpovědi. Bylo mojí povinností chránit zemi," líčí své pohnutky k narukování do Iráku dobrovolník. Pak se pro něj vše změnilo. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Pozn. red.: Osobní údaje interviewovaného nejsou na jeho žádost zveřejněny. Jméno a některé detaily, které by mohly vést k jeho identifikaci, redakce zná, ale vynechala je. Ačkoliv je rozhovor zkrácený, nezkresluje výpovědi zpovídaného. Rozhovor je součástí akademického výzkumu mezi komunitou zahraničních dobrovolníků bojujících v konfliktech v Iráku a Sýrii.

V Iráku jste byl nasazený dvakrát...
Ze čtyř roků, které jsem sloužil, jsem byl čtrnáct měsíců přímo v Iráku. Nabídli mi také třetí turnus, ale to jsem už vše viděl jinak. Vypadl jsem.

Kvůli čemu?
Neměl jsem na nic čas. Dělali jsme kus dobré práce, jenže vojenský život člověka utahá a zvlášť pravidelná a intenzivní nasazení, tak jako jsem to měl já.

Co jste dělal pak?
Pracoval na ropných polích na jihu Spojených států.

Zní to jako slušná práce, proč jste tedy zpět v Iráku? Ve válce, která už jen z toho, že se definujete jako zahraniční bojovník, není vaše?
Když mi bylo osmnáct, vnímal jsem účast v Irácké válce jako svou povinnost. Věřil jsem tehdy všemu, co nám politici řekli. Teď s odstupem času vidím, že jsme to po*****. Spojené státy nedotáhly věci do konce. Předtím Irák nebyl – bůh ví jaké – místo pro život, ale dnes je to úplně v p*****. Je tu Daesh – ISIS – a je tu proto, že jsme destabilizovali region. Já jsem k tomu přispěl, a proto jsem se to vrátil alespoň trochu odčinit.

Takže si myslíte, že příchod do Iráku byla chyba?
Obrovská, a to i když tam vládl Saddám Husajn. Na světě je totiž milion diktátorů a my je nemůžeme jen tak srovnat do řady a zlikvidovat. Odstranění Saddáma jen vše zhoršilo.

Motivuje vás tedy boj proti Islámskému státu?
Rozhodně. Přišel jsem do Iráku a chtěl se přidat k Peshmerge. Ti ale kvůli tlaku USA a jejich spojenců dobrovolníky ze Západu nepřijímají.

Jak jste to tedy udělal?
Přes facebook jsem kontaktoval YPG (kurdské Lidové obranné jednotky v Sýrii - pozn. red) v Sýrii a šel bojovat za ně.

Takže YPG má stránky a tam jednoduše napíšete: „Zdar chlapci, rád bych s vámi bojoval."?
Přesně. Stránka se jmenuje Lions of Rojava. To, jak to dělají, je docela sprosté. Přihlásit se může kdokoliv, YPG nemá žádný „check".

Ani kontrolu papírů nebo tak?
Pokud vím, tak ne.

Mají alespoň někoho ve Státech nebo Evropě, kdo se s potenciálním rekrutem setká?
Ne. Musíte přijít to Iráku, kde se vše zařídí. Jakmile jste v Erbilu, v Suleimaiye, napíšete, že jste dorazil. Oni vás vyzvednou a jede se za družstvem. Žádné velké cavyky. YPG je milice. Vezmou vojáky a většinou nevojáky. Civilisti nevyčuhují.

Co jste dělal po příchodu k YPG?
Jako bývalý voják jsem si mohl vybrat, jestli půjdu rovnou k jednotce nebo podstoupím výcvik. Šel jsem si vyzkoušet jejich trénink, abych viděl, jak operují. Těch deset dní bylo ale hlavně o ideologii. Žádná taktika.

Ideologie?
V podstatě nauka Abdulláha Öcalana, kterého vnímají jako boha a jeho knihy čtou jako Bibli. Učili se jeho marxistické, socialistické a politické ideály. Podle nich jsou klíčem k nastolení nezávislého Kurdistánu.

Co si o tom myslíte?
Ideologii jsem neřešil, nicméně jsme ve válce, a proto by se měli učit spíš bojovat. Později mají nějakou přípravu, ale slabou. Cvičí se v horské guerille, ale to je vzhledem k městskému prostředí mimo.

Nebyl jste diskriminovaný tím, že nejste marxista, muslim, Kurd?
Na základní úrovni ne. Jsou tolerantní, i když vůči Arabům hodně rasističtí. Vážili si mých střeleckých schopností, brali mě jako kamaráda a druha v boji. Tam to ale končilo. Jako kapitalista jsem totiž neměl nikdy pravdu.

Jak vypadaly vaše první minuty po příchodu k jednotce?
Vybíral jsem si ze zbraní. Mezi kalašnikovem a M16. Vybral jsem si M16, kterou daly Spojené státy původně irácké vládě. Pak ji vzal Daesh, kterému ji sebraly jednotky YPG a kruh se uzavřel u mě...

Jak vás mezi sebou členové jednotky přijali?
Do určité míry byli velmi přátelští. Když se jim však někdo pokouší vysvětlit principy války a význam taktiky nebo to, že celé YPG přežívá zřejmě díky spojeneckému letectvu, už tak přátelští nejsou. Nic nepřijímají kvůli indoktrinaci, tedy masovému vymývání mozku. Jsou odvážní, ale nemají taktiku. Nezvládají zbraně, neumí nastavit mířidla, střílí, bůh ví kam.

Jak dlouho jste s nimi byl?
Tři měsíce. V první linii necelý měsíc. Ale viděl jsem dost na to, abych si představil jak YPG bojuje.

Jak?
Pošlou kupu lidí proti mnohem lépe vyzbrojenému a vycvičenému nepříteli. Když jich pošlou dost, nepřítel ustoupí. YPG získá teritorium a nazve to vítězstvím. Přitom mají obrovské ztráty.

A prohra?
Vypadá úplně stejně, jen bez zisku území a s ještě většími ztrátami.

Bojovníci ISIS jsou tedy podle vás lépe vyzbrojení i trénovaní?
O mnoho. V ideologii jsou srovnatelní. Lépe vycvičení jsou v boji malých jednotek. Jejich bojovníci jsou mnohem zkušenější než u YPG, kde jsou všichni mladí.

Jak mladí?

Většina má od šestnácti do dvaceti let. Byl jsem ve čtyřicetičlenné jednotce osmnáctiletých teenagerů. Z nich polovina byla dokonce děvčata.

Jaké to je mít v jednotce dívky a ženy?
Prve jsem si říkal – skvělé, ale YPG zakazuje jakoukoliv romantiku, flirtování. Žijete jako jednotka pohromadě. Spíte odděleně. V případě, že city zajdou příliš daleko, se dokonce připouští trest smrti.

Pravidla jsou přísná, ale v reále se přeci jen porušují, ne?
Tady ne. Za tři měsíce mého pobytu jsem nezaregistroval jediné gesto ani náklonnost mezi mužem a ženou. Nevím, jestli se tak bojí pravidel, anebo to mají opravdu vžité.

Mnohé jednotky jsou rozdělené rozděleni genderově půl na půl. Jak bojují ženy?
Jak které. V mé první jednotce byly tři. Dvě z nich většinu času probrečely a byly nepoužitelné, což nás omezovalo. Ta třetí byla neohrožená. Jednou strávila třináct hodin na PKMku, až měla spáleniny.

Neuvěřitelné. Měl jste ve svém okolí další lidi ze západu?
Celkem odhaduju u YPG okolo stovky západňárů, mezi nimi žádnou ženu. Přímo v mojí skupině byli tři Američané. Brit, co dříve sloužil u francouzské cizinecké legie, Francouz, Estonec a Řek.

Bojovali po vašem boku také Češi nebo Slováci?
Nikdo. Nejblíže těmto zemím Polák.

Zmínil jste svou jednotku, s tou vás poslali na frontu. Jaké to bylo?
Poprvé jsme bojovali v Tel Hamis. Nasadili nás do podomácky svařených obrněných transportérů a rychle nás převezli do pole. Vyklopili nás před mostem, běželi jsme do města, kde jsme se rozprchli v uličkách. Taktika se neřešila. Čistokrevný hurá útok. Měli jsme štěstí. Město bylo od Daeshu i povstalců téměř vyčištěné. Kdyby tam byla organizovaná obrana, moc by nás nezůstalo.

Kdy jste se dostal do přímého boje proti ISIS?
Až v dědině Tel Thamer. Útok byl naplánovaný na večer, ale asi čtyři hodiny se nic nedělo. Pak okolo jedné ráno se spustila masivní střelba a Daesh zaútočil na naše pozice. Byla noc, ale plný měsíc, takže bylo docela světlo.

Pro Daesh je typické, že útočí v noci. Proč si myslíte, že to tak je?
Vypadají strašidelněji a hlavně na to mají přizpůsobené přístroje. My jsme noční vidění neměli, takže jsme byli v nevýhodě.

Zažil jste to někdy naopak?
Ve Fallúdži. Tehdy jsem bojoval proti Iráčanům, kteří v noci neviděli nás.

Islámští radikálové často používají sebevražedné taktiky. Jak to měl Daesh v bojích, které jste popsal?
Tehdy sebevražedné taktiky nepoužili. Byli zkušení bojovníci. Když jsme obsadili nějaké domy, v noci naše pozice napadli. Ostřelovali nás, používali rychlé hit and run útoky. Když měli převahu, prorazili stěnu a vpadli dovnitř.

Jak ji prorazili?
Měli velká kladiva. Jindy použili i bagry nebo výbušniny.

Co z toho bylo nejhorší?
Myslím, že kladiva. Ta byla nejděsivější. Představte si, že spíte v domě a najednou někdo začne bušit. Hlídka na střeše je mrtvá a východy jsou hlídané nepřítelem. Protiútok, když v noci nevidíte, by znamenal většinou mnoho mrtvých na naší straně.

Slyšel jste někdy kladiva ve vašem domě?
Jo. Věděli jsme, že jsme v p*****. Bylo nás osm. Dvě děvčata zpanikařila, schovala se pod plachtu a nereagovala. Museli jsme je tam nechat.

Co se s nimi stalo?
Nevím. Pokud přežila, prodali je v otrockém supermarketě v Rakke. Hádám, že za dvacet dolarů.

Jak dlouho trval váš střet tváří v tvář s bojovníky Islámského státu?
Zhruba šest dní. Byli jsme dvacet metrů od sebe. Házeli jsme po sobě granáty. Myslím, že z dvaceti, které jsem hodil, vybuchla sotva polovina. Byly to laciné čínské šmejdy ze šedesátých let minulého století, které v Africe stojí tak dolar.

Vypadá to, že jste se na vybavení YPG nemohl spolehnout.
Granáty mě opravdu s****. Ale nábojů bylo dost a fungovaly. Nevím, kolik lidí jsem zabil, jistý jsem si pouze dvěma. Zastihl jsem je nepřipravené.

Vyčistila vaše jednotka nějaké domy?
Ano. Na vlastní pěst. Zařezali jsme se trochu do jejich linie. Pak jsem běžel zpět k velení. Řekl jsem jim, že musíme obsadit další linie, ale prý to nebylo možné.

Proč?
Že prý pijí čaj. A to si nedělám p****. Doslova byl čas na čaj.

Očividně má čaj svoje práva. Kdyby to nebylo groteskní, je to až britské.
„Fucking grotesque." Bylo to nechutné. Buď jsou neschopní, nebo jim nezáleží na životech. Pravděpodobně obojí.

S takovými lidmi se nejspíš nedá pracovat, co budete dělat dál?
Upřímně? Bojové dny jsou asi za mnou. Po zkušenostech s US Marines, YPG a Peshmergou se mi chce plakat. V porovnání s Američany jsou to strašní vojáci. Jít od nejlepších k této poslepované bandě je hrozný zážitek. Lidi miluju, ale nemůžu s nimi bojovat. Nejsem sebevrah. Pokud mám umřít, tak vlastní příčinou, ne kvůli cizí neschopnosti.

Jsou YPG ateisti?
Jo. Drží se marxistické ideologie. I když někteří, i přestože prohlásí, že v Allaha nevěří, se stále chovají jako muslimové. Když se dokonce podívám na jejich styl boje, připadají mi jako náboženští fanatici.

Ve srovnání s Daesh?
Ano, i když ve skutečnosti jsou fanatici ti z Daesh, jejich bojovníci vypadají rozumněji a jejich způsob boje je efektivnější.

Co se týká ostatních zahraničních bojovníků, proč přišli oni?
Jednoduše bojovat proti ISIS. Nikdo ze západňárů nepřišel podpořit marxistické bratry.

Někteří dobrovolníci prý nejsou puštěni na frontu a jsou využívaní jen pro reklamu.
To je relativně běžné. Někteří jsme si museli nasazení přímo vyžádat u generála. Jinak můžete jen tak trénovat. Budou se s vámi fotit a ukazovat, jakou mají mezinárodní podporu. Prostě se z vás můžou stát plakátoví hoši.

Nejspíš chrání lid ze Západu před zabitím. Přineslo by jim to špatný mediální ohlas...
No ano, nechtějí, aby se vědělo, jak to reálně vypadá. Američani se k nim ženou, protože jim novináři pějí na Peshmergu a YPG chvalozpěvy. Ukazují, jak vyhrávají. Kdyby poznali skutečnost, už by si to rozmysleli. Tisíce umírají zbytečně.

Zůstáváte s některými z YPG či ze Západu, kteří stále bojují, v kontaktu?
Ne, mají zakázaný internet.

Proč?
Komunismus (směje se). Zakazuje média, nemají ani televizi.

Takže je to spíše ideologie než bezpečnostní rozhodnutí?
Překrývá se to, ale spíš ta ideologie. Ruce pryč od kapitalismu.

Jinak v YPG je člověk do smrti. Podle toho, co jste říkal o věku bojovníků, se také moc nedožívají. Vědí o tom, když k YPG vstupují?
Musí to vědět. Nikdy o tom sice mezi sebou nemluví, ale při cestě do Rojave je jeden obrovský billboard za druhým. Jsou na nich obrázky mrtvých bojovníků. A Kriste, dva billboardy mají dost obrázků na to, aby pokryly všechny americké ztráty v Iráku a Afghánistánu.

Zmiňujete mrtvé, ale co zranění... Jaké je vlastně medické zabezpečení?
Nikdo nemá lékárničku. Já si donesl vlastní. Nemají trénink první pomoci, neumí použít škrtidlo. Nemocnice jsou taky špatně vybavené. Žádná náhradní krev.

To mají nějaký apokalyptický mučednický ideál?
Asi. Jak jsem říkal, nemluví se o tom. Většina se chová tak, že je smrt nezajímá. Přednost dávají komunistické revoluci. Své děti nevycvičí, nevybaví. Mladý se mě ptal, proč lékárničku tahám. Byla pro něj jako buržoazní, cizí a nežádoucí věc. Když jsem jim dal náhradní, které jsem sebou vzal, zahodili je. Obvazy a dezinfekcí zakládaly oheň.

Pokud jdou mladí do bojů, mají z toho jejich rodiny něco?
Rodiny těch, co padli ve službách YPG, něco dostávají. Podrobnosti ale neznám.

Je možné, že někteří k YPG vstupují právě z těchto důvodů?
Jistě. Doplňuje to kurdskou hrdost, která je velmi vysoká. Když jde kamarád bojovat proti Daeshu, přidají se další. Snowball efekt podporuje výhoda pro rodinu, myšlenka na Kurdistán a boj proti ďáblu, jak ISIS často přezdívají.

Ďábel je značně charakteristické. Jak vy vnímáte ISIS, kým jsou pro vás jeho bojovníci?
Černými nácky. Zosobněním zla, kterému jsme my přispěli k vzestupu. Reprezentují smrt a ničení. Každý z nich je zlo, bez kousku dobra. Celý Blízký východ je mi jedno, ale střetl jsem se tady s kupou hodných lidí, a to zvlášť mezi Kurdy. Jednoduše pohostinní, milí lidé, co chtějí žít v pokoji. Je jim ukradené, zda je někdo muslim nebo křesťan. Tahle skupina lidí je ohrožená a s tím musíme něco udělat. ISIS je hrozba pro lidstvo.

Co podle vás ISIS motivuje?
Nemám tušení. Zlo, náboženství? To, co jsem slyšel, jejich hluboké hrdelní „Allahu Akbar" nebylo jako ve filmu. Jejich pokřik je nasáknutý vraždou a temnotou. Budí mě to dodnes.

To vyznívá, že je to převážně nábožensky založené.
Jednoznačně. O tom je celý jejich islámský chalífát. Chtějí stát, jaký měli před šesti sty lety. Není to tradiční islám, ale něco zmutovaného do zla, které už je úplně mimo realitu. Stačí si přečíst jejich požadavky. Nechápu, nevěřím, že vznikla opravdu taková mocná entita.

Někteří analytici říkají, že ISIS náboženství pouze zneužívá. Používá ho jako zástěrku a skutečnost je jinde.
Nevím. Podle mě náboženství vážně berou. Následují svoji přeformulovanou verzi islámu a myslí si, že dělají dobře, i když jsou úplně mimo.

Lze říci, že se považujete za bojovníka dobra proti zlu?
Bojuju proti lidem, kteří vraždí, kradou, znásilňují děti, hází lidi z vysokých budov. Chci to zastavit a nejlepší způsob, jak to udělat, je fyzicky je zlikvidovat. Jsem voják. Takže ano, myslím si, že jsem dobrý a bojuji proti zlu.

Kdyby byla příležitost, jednal byste s nimi o míru?
Samozřejmě, ale ne o bezpodmínečném. Museli by přijat pravidla lidského chování, což podle mě nikdy neudělají. Jsem pro mír, ale mír s nimi je tak zvláštní koncept, že si ho ani neumím představit.

Co budete dělat teď, když se vracíte domů?
Jeden můj spolubojovník ze Sýrie má rybářskou společnost, půjdu zatím k němu.

Vracíte se za spolubojovníkem. Považujete se stále za člena bojové komunity?
Samozřejmě. Celý můj život byl o válce. Všechny dobré kamarády mám z toho prostředí, snad nemám ani kamarády mimo válku.

Co třeba lidi, které jste poznal na ropných polích?
Už léta s nimi nejsem v kontaktu. Jde o mentalitu. Svoji se drží svých. Vrána k vráně sedá. Normální lidi, co si válku nevyzkoušeli, nám nerozumí. Ne, že bych se s nimi nechtěl bavit, ale jsme jako z jiné kultury. Je těžké se úplně uvolnit v přítomnosti nevojáka, ale je to běžné.

Na začátku jste říkal, že cítíte za situaci na Blízkém východě zodpovědnost. Změnilo se něco po této zkušenosti v Sýrii?
Cítím se být lepší. Už mě netíží pocit viny. Po všem, co jsem v životě udělal, je jedna věc, o které nemusím pochybovat, že byla dobrá. Konečně jsem světu trochu pomohl a splatil jsem svůj osobní dluh.

Udělal byste to vše znovu, kdybyste věděl, co víte dnes?
Vstoupil bych k US Marine Corps a bojoval bych proti terorismu. Toho jsem nikdy nelitoval. Nešel bych však do Iráku, ale do Afghánistánu. Bral bych to pomaleji. Nevrhal bych se do misí sotva bych se z jedné vrátil. Možná bych zůstal u námořní pěchoty dodnes.

Co podle vás bude s Islámským státem dál?
Bude poražený. Svět nemůže dovolit ničenu takovému existovat.

Dobrovolník nemá ženu ani děti. Jeho otec je po smrti, s matkou nemluví. Vyrostl v obytném přívěse v chudé rodině na severovýchodě USA. Jediným řešením tehdy pro něj byl vstup do armády. Když vypukla válka v Iráku, přihlásil se k US Marines. Tehdy mu bylo sedmnáct. O rok později dokončil střední školu i armádní výcvik. Stal se kulometníkem u pěchoty a v Iráku působil dvakrát mezi léty 2004 až 2007. V obou případech byl v provincii Anbar a okolí Fallúdži.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Nová Boko Haram bojuje za Islámský stát v Africe

Při příležitosti státní návštěvy nigerijského prezidenta Muhammadu Buhariho ve Francii, ohlásil ...

Draze zaplacená invaze do Jemenu

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu ...

Historický průlom: Syrský Kurdistán bude mít své pešmergy – s podporou USA

Jedná se o historický průlom. Nejen pro Kurdy, ale pro stabilizaci celého Blízkého východu. Mezi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Horten
  13:02 30.09.2015

  Ještě k tomu co jsem dole psal, dva grafy od Conflict Armament Research (CAR) Munice použitá IS v Sýrii podle země původu a objemu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k tomu co jsem dole psal, dva grafy od Conflict Armament Research (CAR) Munice použitá IS v Sýrii podle země původu a objemu http://www.publicintegrity.org...
  Munice použitá IS v Iráku podle země původu a objemu
  http://www.publicintegrity.org... Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  12:49 30.09.2015

  To, že naprosto největší část výzbroje IS je kořistní a pochází z armádních skladů v Sýrii a Iráku dobře dokládá i nedávná zpráva Conflict Armament Research (CAR) organizace, která ...Zobrazit celý příspěvek

  To, že naprosto největší část výzbroje IS je kořistní a pochází z armádních skladů v Sýrii a Iráku dobře dokládá i nedávná zpráva Conflict Armament Research (CAR) organizace, která ve světě monitoruje to odkud a jaká výzbroj se používá v různých konfliktech. Inspektoři CAR několik měsíců shromažďovali údaje, v místech bojů v Sýrii a Iráku, zaznamenávají nalezené nábojnice, zásobníky atd. v místech, kde probíhaly boje a vše dokumentují. CAR 6.října 2015 zveřejnila výsledky monitoringu ze Sýrie a Iráku např. u munice do pěchotních zbraní (AK-47, M-16, atd.) je munice podle objemu v jakém byla nacházena podle země původu na 1 místě čínská munice, 2 místo syrská, 3 místo ruská, 4 místo US, 5 místo turecká, 6 místo Súdán, 7 místo Írán. To je celkové zastoupení u IS. Rozdíl byl ale v tom, kde jaká převažovala, v Iráku (bojích IS v Iráku) naprosto převažovala munice a výzbroj US (právě jako důsledek kořistního „dovyzbrojení“ po obsazení některých iráckých měst Mosul, později Ramádí) vyplývá to z toho, že právě tuto výzbroj a výstroj (včetně i toho nočního vidění) získala po rozprchlé irácké armádě, která byla před tím nákladně a bohatě přezbrojena zbraněmi US (IS v Iráku získal kořistní výzbroj a zásoby 2. a 3. irácké divize umístěné v Mosulu, 4. divize v Salah al Din, 12. divize v Kirkúku, a další). Podobná situace, ale v opačném gardu je v Sýrii, kde u IS zas naprosto převažuje ruská výzbroj (opět kořistní a získaná ve skladech syrské armády). Zdrojem výzbroje IS v Sýrii byly a jsou sklady syrské armády. Zde zas po bojích byla zdokumentována v naprosté většině výzbroj pocházející ze Sýrie (a dodavatelů, kteří původně vyzbrojovali syrskou armádu). Obecně platí, že používáte v bojích hlavně ten typ zbraní, u nichž víte, že s nimi dokážete udržet boj konzistentně po dlouhou dobu, protože pro ně máte dostatek munice v daném místě. IS si těžko může dovolit větší nasazení kořistních zbraní ze Sýrie v Iráku a opačně, je to důsledek toho, kde IS jaké zbraně získal a ty pak v daných oblastech také používá (i to je další doklad toho, že hlavní část výzbroje je kořistní a místní)Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:38 29.09.2015

  "tady neustále válči desetitísíce, ty sklady by musely být bezedné" ...ale tak na UK mají rebelové taky bezedné sklady... takže evidentně to možné je... :) Mě se zdá, že vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

  "tady neustále válči desetitísíce, ty sklady by musely být bezedné"
  ...ale tak na UK mají rebelové taky bezedné sklady... takže evidentně to možné je... :)

  Mě se zdá, že vývoj postoje světa k IS měl a má tyto fáze:
  podceňování-překvapení-další podceňování-údiv-úkrok bokem-vytyčení hranic odkud nám to vadí

  A přijde mi, že v duchu logiky hesla "plány imperialistů zhatí, naši vepři boubelatí"
  teď západ pokračuje podle hesla
  "plány IS zhatí, naši imigranti boubelatí"...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:19 28.09.2015

  Bude poražený...když teď mají ty Alky. Psalo se, že by měly být dodány v půlce září (takže už by tam mohly být). Nevíte o tom něco bližšího? Rád bych nějakou tu kamufláž...třeba.

  Bude poražený...když teď mají ty Alky. Psalo se, že by měly být dodány v půlce září (takže už by tam mohly být). Nevíte o tom něco bližšího? Rád bych nějakou tu kamufláž...třeba.

 • Atlan
  15:01 28.09.2015

  to KOLT: jenže ty US přebytky už taky nebyly nové, opotřebení po letech bojů je dost podstatná věc. Ad. munice, jenom kolik nábojů spotřebuje obyčejná setina za týden intenzivního ...Zobrazit celý příspěvek

  to KOLT: jenže ty US přebytky už taky nebyly nové, opotřebení po letech bojů je dost podstatná věc. Ad. munice, jenom kolik nábojů spotřebuje obyčejná setina za týden intenzivního boje a tady neustále válči desetitísíce, ty sklady by musely být bezedné. A to jen obyčejné puškové střelivo, co pak do minometů a granátometů a ukořistěných tanků. A pak třeba střely MILAN a další moderní co tak houfně používají k likvidaci syrských tanků. Kdyby to bylo půl roku boje tak budiž, ale tohle se táhne dost dlouho a i vládní vojsko které drží většinu arzenálu mělo dost výrazné potíže a bez zásob z Ruska by nevydrželo.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:32 28.09.2015

  Jen pár postřehů hlevně ke zbraním: Ve skladech Irácké armády byla spousta relativně moderních zbraní po US složkách – téměř všechno, co bylo postarší a nemělo smysl s sebou vozit ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen pár postřehů hlevně ke zbraním:
  Ve skladech Irácké armády byla spousta relativně moderních zbraní po US složkách – téměř všechno, co bylo postarší a nemělo smysl s sebou vozit zpět do USA, se nechalo irácké armádě. A munice tam byla v množstvích rozhodně větších než malých ;-) Čili kdovíjak velké dozásobování zbraněmi a municí se konat nemusí. Platí i pro některé položky výstroje.

  Těch pár kvérů a TOWs, které tam Amíci dodali "demokratické" opozici, nemělo šanci nějak zásadně změnit poměr sil. A to ani ve chvíli, kdy nemalá část této opozice přešla k IS (ať už dobrovolně či z donucení), ani když IS tyto zbraně ukořistil v rámci bojů. Kdyby měl Asad skutečně tak velkou podporu mezi místním obyvatelstvem, s jeho armádou by neměl problémy udělat si doma pořádek, nehledě na činnost USA. Čili za úspěchy IS netřeba hledat Amíky, je za nimi dílem nechuť sunitského obyvatelsva nechat si poroučet alawitou, dílem podpora ze zahraničí – především z SA a dalších sunitských (polo)totalit, které dodávají zbraně (včetně západních, odtud zřejmě pochází většina těch TOW ap., které jsou výdány na záběrech IS); dále pak Turecka, které s IS čile obchoduje, pravděpodobně mu dodává i zpravodajské informace. Takže jestli z něčeho vynit USA, pak ze spolupráce s Tureckem a SA. Nicméně vůči Turkům i Saudům se začíná pomalu měnit postoj i za Velkou louží. Už teď spolupracují s Kurdy, což Turecku není po chuti. A je docela možné, že americké "olejářské" firmy, kterým současná cena ropy leží hodně v žaludku, budou hodně tlačit na pilu, aby pomluvily Saudy, jak jen to půjde, takže i v této oblasti se mohou dít změny. Do voleb to ale nebude :-(Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:14 28.09.2015

  Rovnako zaujimavy ako rozhovor je "socialny status" amerického marinaka. u nas by sme ho nazvali perojativne "socka". Väčšina vstupuje do us. armady ako 18-ročny na niekolko rokov ...Zobrazit celý příspěvek

  Rovnako zaujimavy ako rozhovor je "socialny status" amerického marinaka. u nas by sme ho nazvali perojativne "socka". Väčšina vstupuje do us. armady ako 18-ročny na niekolko rokov a chape to ako spôsob uplatnenia, kedže osobnostne alebo finančne nemaju na iny karierny a socialny rast. Títo ludia bojuju proti islamistom, ktorí tiež nenašli uplatnenie bud v modernejšej zapadnej spoločnosti, alebo sa stali "nadpočetnymi" vo vlastnej blizkovychodnej komunite s limitovanymi zdrojmi prace a žien. Takže typ ludi, ktorí pred 50 rokmi žili na okraji spoločnosti vytvorili situaciu nebezpečnu pre minimalne europsku civilizaciu. Obe "socky" či už v dosledku hlupej politiky, alebo deformovanej odnože naboženstva su dostatočne motivované aby tento druh konfliktu pretvaval a časom ich vyniesol na rozhodujuce pozicie spoločnosti. Podobnost so zanikom Zaapadorimskej riše a širením islamu nie je vobec nahodna.Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  12:08 28.09.2015

  a mimochodem, přijde mi až neskutečně že to co nastolil IS bylo perfektně popsáno v PC hře z roku 2001 - Comman and Conquer Generals - přijde mi jestli ze z toho nepoučili protože ...Zobrazit celý příspěvek

  a mimochodem, přijde mi až neskutečně že to co nastolil IS bylo perfektně popsáno v PC hře z roku 2001 - Comman and Conquer Generals - přijde mi jestli ze z toho nepoučili protože je to až neskutečná shoda.Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  11:54 28.09.2015

  To co dotyčný pán popisuje je až hrůzostrašné, bohužel ale odpovídá tamní mentalitě - ideologie především. A s tou lékárničkou, to je opravdu něco. Tam když přijde dobře vycvičená ...Zobrazit celý příspěvek

  To co dotyčný pán popisuje je až hrůzostrašné, bohužel ale odpovídá tamní mentalitě - ideologie především. A s tou lékárničkou, to je opravdu něco. Tam když přijde dobře vycvičená a vyzbrojená skupina tak nadělá doslova jatka....

  A k té výzbroji IS - to nebude zase tak jednoduché jak píše pisatel níže. Ve skladech Iráku a Sýrie toho bylo sice celkem dost, ale většinou dost zastaralého vybavení a rozhodně tam nemohly být kupy noktovizorů a podobných vychytávek. A válčí se už dost dlouho a zbraně se opotřebovávají a munice při neustálých útocích a protiútocích jen mizí. Bez perfektní logistiky by si IS zas tak dobře nevedl, zvlášť ne proti regulérní armádě. Ty zásoby odněkud musí téci a určitě ne po jednom kamionu. Zrušením těchto tras by se IS hodně ubral kyslík.Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  09:57 28.09.2015

  Ak tam Rusi majú početný vojenský kontingent, bude sa zdržiavať v okolí Latakie. pochybujem že dojte k nejakému stretu z ISIL v provinciách, kde naplno operuje, napríklad v Rakke. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak tam Rusi majú početný vojenský kontingent, bude sa zdržiavať v okolí Latakie. pochybujem že dojte k nejakému stretu z ISIL v provinciách, kde naplno operuje, napríklad v Rakke. Maximálne tam vyšlú ešte ďalších poradcov a spravodajcov ako súčasť sýrskej pravidelnej armády.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  01:05 28.09.2015

  V te oblasti neni realne sila , ktera by byla schopna IS porazit . Kurdove budou jen branit uzemi , iracane jsou neschopni , asadova vojska vycerpana , ti budou radi kdyz udrzi to ...Zobrazit celý příspěvek

  V te oblasti neni realne sila , ktera by byla schopna IS porazit . Kurdove budou jen branit uzemi , iracane jsou neschopni , asadova vojska vycerpana , ti budou radi kdyz udrzi to co maji . A bombardovani ze vzduchu je drahe a nic neresi .

  Rusove tam pocetnejsi pozemni vojska neposlou , evropa uz tuplem ne a americane mozna po volbach . Mozna je dobre , se se tam mydli mezi sebou , jediny problem je v tupe evrope s jejim #prijimam . Pritom namorni obrana evropy neni v dnesni dobe zadny problem , chce to jen chtit . Ale my nechceme ... :(Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:43 28.09.2015

  Safi Určitě to co zmiňujete situace dále ztěžuje. Ale faktem je, že Kurdové a když zjednodušim jsou komunisté v Turecku a Sýrii. V Iráku jsou zhruba sociálně demokratický. I ...Zobrazit celý příspěvek

  Safi

  Určitě to co zmiňujete situace dále ztěžuje. Ale faktem je, že Kurdové a když zjednodušim jsou komunisté v Turecku a Sýrii. V Iráku jsou zhruba sociálně demokratický. I přesto spolu spolupracují. I nedávné nálety Turecka na irácké Kurdy byly zapříčeněny tím, že iráčtí Kurdové hostili PKK. Nějaká otevřená válka či neshoda mezi Kurdy není. A hlavně jsem mluvil o Sýrii tudíž PKK a sesterské organizace.Skrýt celý příspěvek

 • Safi
  00:19 28.09.2015

  semtam Evidentně jsou Kurdové a Kurdové a možná ještě kupa dalších frakcí. I když si spousta lidí dělá legraci, že USA Kurdy zásobuje a Turecko zase bombarduje, tak to není ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Evidentně jsou Kurdové a Kurdové a možná ještě kupa dalších frakcí.
  I když si spousta lidí dělá legraci, že USA Kurdy zásobuje a Turecko zase bombarduje, tak to není tak jednoduché...
  Místní situace je velmi spletitá, kdy nakreslené hranice odpovídají rozdělení mocnostmi z doby kolonizace a náboženské otázky tomu taky nepřidají...Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:17 28.09.2015

  Safi Ano, ale to je úplně stejný scénář jako v případě Iráku či Libye. Po svržení či v našem případě oslabení vlivu sekulární byť totalitní moci. Nastává tento chaos. A povstání ...Zobrazit celý příspěvek

  Safi

  Ano, ale to je úplně stejný scénář jako v případě Iráku či Libye. Po svržení či v našem případě oslabení vlivu sekulární byť totalitní moci. Nastává tento chaos. A povstání bez podpory ze zahraničí nemůže s takovouto intenzitou být již 5 let. Demokratická opozice je pěkný název, ale ze zkušeností z tohoto regionu mám velkou nedůvěru, že se jedná opravdu o demokratickou opozici. Za tu dobu se tam nějaká demokratická opozice ani neutvořila, která by stála za řeč. Nakonec tam vznikl IS což je snad to nejhorší co v současné době je. Na Blízkém východě člověk musí být hodně opatrný a obezřetný s kým má tu čest.
  A jak vidíme USA i ČR podporuje Kurdy, za což tleskám. To, že jsou komunisti je známo. Netušil jsem, že až tak. To naše KSČM je takový čajíček proti nim (vycházím z tohoto článku). A nikde jsem si ani nevšiml, že když vláda ČR poslala nemálo munice pro Kurdy, že by někdo informoval, že jsou marxisti. Asi proto, aby to nebudilo nemístné vášně. Ale co už. Lepší marxista, než náboženský fanatik. Realita je opravdu drsná.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:02 28.09.2015

  Co mne nejvíc zaujalo, je radikální komunismus. Jestli je to pravda, tak docela zírám. S hořkostí se mi zajídá to, že některé zdroje označují Kurdy jako demokratickou opozici. ...Zobrazit celý příspěvek

  Co mne nejvíc zaujalo, je radikální komunismus. Jestli je to pravda, tak docela zírám. S hořkostí se mi zajídá to, že některé zdroje označují Kurdy jako demokratickou opozici. Lidově demokratická by byla asi přesnější. To vyvolává otázky, jak skutečně ta "demokratická" opozice je demokratická. Ale zase musim narazit na to, že nyní USA bude letecky podporovat Kurdy. Nedávno sepsali dohodu. Kdyby třeba tento akt udělalo Rusko, tak pod tímto článkem bych očekával, že někdo napíše v tom smyslu, že bolševici podporují bolševiky. Ale jak vidno realita je pestřejší.
  Kurdum komunismus neberu, je to sice ideologie zcestná, ale určitě mnohem lepší než ideologie IS. Proto i souhlasím s podporou USA Kurdum i když souvislosti jsou určitě složitější.Skrýt celý příspěvek

 • Safi
  23:38 27.09.2015

  semtam

  Myslím, že právě teď je tam situace ještě zmatenější a počet frakcí ještě větší...

  semtam

  Myslím, že právě teď je tam situace ještě zmatenější a počet frakcí ještě větší...

 • semtam
  23:12 27.09.2015

  Safi

  V té době viděl jako nepřítele každý někoho jiného. Nyní je to snad jasnější.

  Safi

  V té době viděl jako nepřítele každý někoho jiného. Nyní je to snad jasnější.

 • Wenet01
  23:02 27.09.2015

  Osobně jsem rád ,že se v sýrii neintervenovalo, dnešní pánové z IS by po zničení Syrské vlády dnes tvořili oficiální představitele Sýrie, se státními penězi, s možnostmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně jsem rád ,že se v sýrii neintervenovalo, dnešní pánové z IS by po zničení Syrské vlády dnes tvořili oficiální představitele Sýrie, se státními penězi, s možnostmi oficiálního státního přístupu k obchodu a s plnými sklady zbraní...
  A co se týká OSN, tak s ním si si v případě chuti k intervenci američané tradičně hlavu nelámou - pokud v tomto případě udělali vyjímku, neměli jen chuť:) Respektive na OSN a radu bezpečnosti nevěřím od Srbska a Iráku, a je zbytečné si myslet, že Rusko a Čína by dokázali něco vážně zablokovat diplomatickou cestou, maximálně tak v případě vlastního zapojení do konfliktu, což v tomto případě asi nebylo na pořadu dne a americkou zdrženlivost v sestřelu Bašára Assada a přípravy Lybijského scénáře lze logicky vysvětlit jen jejich vlastním rozhodnutímSkrýt celý příspěvek

 • Safi
  22:35 27.09.2015

  Pro jedince se špatnou pamětí, jak to vlastně bylo s možnostmi vojenské intervence z ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro jedince se špatnou pamětí, jak to vlastně bylo s možnostmi vojenské intervence z vnějšku...

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  Ruská argumentace k vetu:
  """Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin stanovisko Moskvy hájil tím, že návrh „otevíral cestu k vojenskému vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie“"""Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:07 27.09.2015

  Výborný článek, díky za něj. radek3057 Podpora místních nemá až takový vliv na fungování IS. Místní ho podporují protože hlavně musí. IS má hlavně zahraniční podporu. Dostal ...Zobrazit celý příspěvek

  Výborný článek, díky za něj.

  radek3057

  Podpora místních nemá až takový vliv na fungování IS. Místní ho podporují protože hlavně musí. IS má hlavně zahraniční podporu. Dostal výcvik, vybavení i mozky. To místní řadový obyvatelé nikdy nezmohou, nebo jen z části a má to krátkodobé trvání. Jinak Rusko a potažmo Svaz je v Sýrii přes 50 let, tak tím to určitě nebude. Důvod najdete dokonce v tomto článku.
  Souhlasím se Supermem, že shoda mocností bude mít na řešení syrské/irácké války kladný dopad. Nyní hledat viníka je z křížkem po funusu. I když bychom mohli zcela racionálně ukázat na USA, tak k čemu by to bylo. Obviňování nikdy nic dobrého nepřineslo. Už jednou jsem tu zmiňoval, že Sýrie může být dobrá příležitost, kde se rozhádané velmoci spojí a půjdou společně proti skutečnému nepříteli. Což se odrazí i v ostatních věcech. Samozřejmě velmoci zůstanou velmocemi, ale každá racionální shoda je jen plus pro bezpečnější svět.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2