Islámský stát přišel o jednoho ze svých ďáblů

Tarkhan Batirašvili
Tarkhan Batirašvili

Dne 5. března byl ve východosyrském městě Aš-Šaddadi pravděpodobně zabit jeden z vrchních velitelů Islámského státu (IS) Tarkhan Batirašvili, známý pod svým pseudonymem Umar aš-Šišani (také Umar nebo Omar al-Shishani. aš-Šišaní označuje mezi džihádisty osoby čečenského původu).

Lov na Umara aš-Šišani

Etnickým Čečenec Batirašvili pocházel z Gruzie, kde také zahájil svou vojenskou kariéru jako člen tamních speciálních jednotek a zúčastnil se bojů během Rusko-gruzínské války v létě roku 2008. Pokud se jeho smrt potvrdí, bude se jednat o další významnou ztrátu pro IS na syrsko-iráckém bojišti.  

Během posledních tří let se informace o zabití aš-Šišaniho objevily již několikrát, ale vždy se ukázaly jako mylné. V jednom případě kurdské milice uvedly, že aš-Šišaniho zabily, což se posléze ukázalo jako nepravdivé tvrzení.

Věrohodnost Kurdů tím utrpěla a naplno se ukázalo jak často nadhodnocují své vojenské úspěchy. Podruhé o jeho smrti informovaly ruská média. Zveřejnily dokonce několik fotografií údajného Šišaniho těla, ale jak se později ukázalo, byla na nich zachycena úplně jiná osoba. 

Současné  zprávy o aš-Šišaniho smrti pocházejí ze zdrojů z USA. Podle vyjádření mluvčího Pentagonu, Petera Cooka, byl Šišani cílem úderu amerického bezpilotního letounu. Američané zaútočili na kolonu vozů IS, které mířili do Šaddadi.

V koloně být přítomen i aš-Šišani, který jel povzbudit tamní bojovníky IS zdrcené několika porážkami v řadě. Americké informace týkající se úderů bezpilotních strojů bývají poměrně důvěryhodné, neboť údery na individuální cíle podléhají přísnému režimu schvalování.

Spojené státy tedy museli mít velmi dobré informace o aš-Šišaniho pohybu, když útok provedly. Výsledek útoku nebyl dosud potvrzen a aš-Šišaniho osudu stále panují spekulace. První informace hovořily o jeho smrti, ale 10. března ředitel syrské lidskoprávní organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) Rami Abdal Rahman uvedl pro agenturu AFP, že aš-Šišani útok přežil.

Při útoku na konvoj bylo zabito několik aš-Šišaniho  spolubojovníků, ale sám aš-Šišani byl podle informací SOHR těžce raněn. Jeho stav je údajně vážný a byl převezen do nemocnice v Rakka. O jeho stav údajně pečuje doktor evropského původu sympatizující s džihádisty.

Umar aš-Šišani je jedním z nejhledanějších teroristů světa a od roku 2014 figuruje na americkém seznamu teroristů (US Specially Designated Global Terrorist List). Spojené státy vypsaly odměnu 5 milionů amerických dolarů za informace, které povedou k jeho dopadení nebo zabití.

Američané jsou si velice dobře vědomi aš-Šišaniho důležitosti pro IS. Aš-Šišani totiž není jen uznávaným vojenským velitelem, ale také blízkým spolupracovníkem vůdce IS Abu Bakra al-Bagdadiho. O důležitosti aš-Šišaniho v hierarchii IS vypovídá také to, že zastával funkci v nejvyšší radě IS a jeho post odpovídal ekvivalentu „ministra války“. Byl také osobně zodpovědný za severní frontu v Sýrii.

Nadějný terorista

Aš-Šišaniho džihádistická kariéra začala roku 2012, kdy se stal vůdcem čečenských islamistů v Sýrii. Aš-Šišani vedl skupinu Džajš al-Muhadžirín wal-Ansár (Jaish al-Muhajireen wal-Ansar) tvořenou výhradně islamisty z oblasti Kavkazu jako jsou Čečenci, Degastánci a Ingušové. Jak si skupina začala získávat reputaci, do jejich řad přibývali další radikálové z bývalých sovětských republik.

V květnu 2013 se Umar aš-Šišani rozhodl připojit k IS a složil přísahu věrnosti samozvanému chalífovi al-Bahdadimu. To vedlo k rozkolu mezi kavkazskými džihádisty. Menší část následovala Umara Aš-Šišaniho do řad IS, ale většina se rozhodla udržet si nezávislost. Umaru aš-Šišanimu bylo svěřeno velení jednotky složené z Kavkazanů a jako její vůdce si vydobyl pověst skvělého velitele.

Jeho skupina operovala na mnoha místech Sýrie. Aš-Šišaniho Kavkazané byli díky svým schopnostem a bojovému zápalu většinou vysíláni do míst, kde se situace pro IS nevyvíjela dobře. Umar aš-Šišani se stal pro mnoha mladých džihádistů vzorem a mnoho islamistů z Kavkazu se přidávalo k IS jen proto, aby mohli bojovat pod Umarovým velením.

Kavkazané v Sýrii

Islamisté z Kavkazu tvoří v Sýrii velmi zajímavou skupinu. Menší část z nich bojuje v řadách IS, ale naprostá většina se soustřeďuje do relativně nezávislých skupin, které si snaží udržet určitou nezávislost na velkých hráčích jako je IS a al-Qaida, respektive její syrská odnož Fronta an-Nusra. Je tomu jednak proto, že spojení z větší skupinou by mohlo mít dopad na jejich dosavadní nezávislé financování.

Hrozilo by jim, že tak přijdou o možnost nezávisle nakládat s financemi a všechny zásoby, zbraně a další potřeby budou muset objednávat u nových nadřízených. Dalším faktorem, který udržuje Kavkazany a většinu džihádistů z bývalého Sovětského svazu pospolu je čistě praktický. Většina z nich totiž neumí arabsky a bylo by pro ně složité se v arabských skupinách dorozumět.

Dalším neméně závažným důvodem je všeobecná nedůvěra Kavkazanů v arabské velitele. Čečenci a další spřízněná etnika bývalého SSSR považují arabské velitele za málo zkušené, vadí jim jejich snaha privilegovat džihádisty arabského původu, a také podle mínění mnoha Kavkazanů postrádají potřebnou autoritu.

Podle informací čečenského ministerstva vnitra odešlo z Čečenska do Sýrie od roku 2013 do léta 2015 405 islamistů, z toho 104 bylo zabito a 44 se vrátilo zpět. Tato statistika ovšem nezapočítává lidi, kteří odešli do Sýrie skrze Evropu, Turecko nebo jinou blízkovýchodní zemi. Počet islamistů z Kavkazu v Sýrii se odhaduje na několik tisíc.

Důsledky smrti aš-Šišaniho

Pokud se smrt Umara aš-Šišaniho potvrdí, mohl být jeho nástupcem emír Abdulkhakim al-Šišani (Rustam Azhijev,), ten však nemá mezi ostatními džihádisty tak silnou pozici. Za druhého možného nástupce Umara aš-Šišaniho je považován Islam Seit-Umarovič Atabijev, který je taktéž zařazen na americkém seznamu teroristů a k IS se přidal v prosinci 2013. Je velmi schopným velitelem a zastával také post guvernéra IS v syrském městě Ad-Dana v provincii Idlib.

Atabijev se jako hlavní tvůrce ruskojazyčného islamistického časopisu Al-Furat a osvědčil se v získávání nových rekrutů pro IS z bývalých sovětských republik. Vedl také několik islamistických škol v Sýrii, kde byli indoktrinováni a cvičeni syrští mladíci pro službu v IS. 

Smrt Umara aš-Šišaniho by mohla mezi kavkazskými militanty v řadách IS vyvolat nespokojenost a dezerce. Aš-Šišani svou autoritou, schopnostmi a všeobecnou oblibou mezi Kavkazany dokázal tuto skupinu držet pohromadě.

V případě jeho smrti hrozí, že se někteří ze jeho věrných islamistů rozhodnou přejít od IS zpět k čečenským skupinám nebo skupinám napojeným na Al-Qaidu. Oslabení čečenského vlivu na vedení IS a posílení pozice arabských velitelů může také způsobit rozbroje mezi džihádisty, z již už zmiňované nedůvěry Čečenců v arabské velitele. Rekruti kteří do Sýrie odešli z cílem přidat se k aš-Šišánímu mohou také začít hledat jiné skupiny, které jim budou bližší.

Nicméně smrt aš-Šišaniho nemusí mít na fungování IS příliš velký dopad. I kdyby došlo k odchodu části Čečenců a Kavkazanů IS bude stále disponovat značným množstvím bojovníků a rekrutů z jiných částí světa. IS přišel o významné velitele již dříve a dokázal efektivně fungovat dále.

Obdobně Al-Qaida v létě roku 2015 ztratila jednoho ze svých vrcholných představitelů Nasira al-Wuhajšiho, emíra  Al-Qaidy na Arabském poloostrově (AQAP). I přes tuto ztrátu dokázala AQAP ovládnout velká území na jihu Jemenu. IS bude ztrátou nebo dlouhodobou absencí Umara aš-Šišaniho (pokud byl jen zraněn a bude se zotavovat) lehce oslaben, ale k zásadnímu kolapsu skupiny to nepovede.

Zdroj: James Town

Nahlásit chybu v článku


Související články

Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii

Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu ...

Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu

Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...

Napětí roste: Saudská Arábie nepomůže Libanonu

Saudská Arábie (SA) oznámila zastavení projektu na podporu libanonské armády a libanonských ...

Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?

Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Laci
  14:10 18.03.2016

  "Al-Qaida"? Proč nepřekládáte kompletně celý text, když už ho přejímáte z angličtiny? Nebo když už Al-Káidu necháváte v anglickým názvu, proč teda IS nazýváte jako "Islámský stát" ...Zobrazit celý příspěvek

  "Al-Qaida"? Proč nepřekládáte kompletně celý text, když už ho přejímáte z angličtiny? Nebo když už Al-Káidu necháváte v anglickým názvu, proč teda IS nazýváte jako "Islámský stát" a ne "Islamic state"? Máte v tom neprofesionální bordel.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:17 17.03.2016

  5 tisíc Francouzů tam rozhodně není, možná 5 tisíc francouzských občanů, což rozhodně není to samé. K tomu je třeba vzít v úvahu, kolik obyvatel má Čečensko a kolik Francie, ...Zobrazit celý příspěvek

  5 tisíc Francouzů tam rozhodně není, možná 5 tisíc francouzských občanů, což rozhodně není to samé. K tomu je třeba vzít v úvahu, kolik obyvatel má Čečensko a kolik Francie, nejlépe započítat jen ty muslimského vyznání. Pak teprve dostaneme relevantní informaci.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  16:49 16.03.2016

  No měl to docela lehky..myslim že jeho skupina byla u zajmutí a upaleni toho jordánského pilota..doufal sem ze ho chytí místní živého, nasadí prasečí hlavu, ukrižují a nechají ho ...Zobrazit celý příspěvek

  No měl to docela lehky..myslim že jeho skupina byla u zajmutí a upaleni toho jordánského pilota..doufal sem ze ho chytí místní živého, nasadí prasečí hlavu, ukrižují a nechají ho kvílet par dní nekde u cesty.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:26 16.03.2016

  "O jeho stav údajně pečuje doktor evropského původu"

  ...jak vidno, lékaři proudí oběma směry! :)

  "O jeho stav údajně pečuje doktor evropského původu"

  ...jak vidno, lékaři proudí oběma směry! :)

 • jobr23
  13:57 16.03.2016

  Kinosvět včera 15.3. uváděl pořad Jamese Corbetta - Kdo stojí za ISIS? Je to zajímavé povídání. Dá se to v originále poslechnout a nebo přečíst na: ...Zobrazit celý příspěvek

  Kinosvět včera 15.3. uváděl pořad Jamese Corbetta - Kdo stojí za ISIS? Je to zajímavé povídání. Dá se to v originále poslechnout a nebo přečíst na: https://www.corbettreport.com/... Google Chrome vám to i srozumitelně přeloží. Jinak jsou tam další zajímavé věci. Uvádí tam i jednu z hlavních příčin vzniku rozkolu, kterou mnozí tvrdí už od samého počátku vzniku konfliktu.Skrýt celý příspěvek

 • vkopecky
  12:41 16.03.2016

  Čečenci jsou hodně ceněni, jak psal peter123x mají dobrý vícvik, často bojové zkušenosti a vysokou morálku. To že jich je relativně hodně je mimo jiné způsobené tím, že islamismus ...Zobrazit celý příspěvek

  Čečenci jsou hodně ceněni, jak psal peter123x mají dobrý vícvik, často bojové zkušenosti a vysokou morálku. To že jich je relativně hodně je mimo jiné způsobené tím, že islamismus na Kavkazu a celkově v bývalých sovětských republikách posledních letech zažívá obrovský rozvoj. Za vlády Kadyrova v Čečně došlo k obrovskému nárůstu počtu mešit, které jsou mimochodem z velké části financovány ze Saudské Arábie. Hodně tamních duchovních odchází na náboženské školy do SA, Egypta a Pákistánu, kde se radikalizují a následně to šíří doma.Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  12:19 16.03.2016

  liberal shark Ja by som ani nepovedal, ze cecencov je tam az nejako hodne, urcine nie viac ako inych cudzincov. Francuzov sa tam tiez odhaduje do 5 tis. a neviem, zeby sa ku ...Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark Ja by som ani nepovedal, ze cecencov je tam az nejako hodne, urcine nie viac ako inych cudzincov. Francuzov sa tam tiez odhaduje do 5 tis. a neviem, zeby sa ku francuzskym moslimom spravala vlada nejako kruto. Ze cecencov je hodne vidno a zastavaju vyznamne vojenske posty v IS, je celkom prirodzene. Vacsinou su to byvali prislusnici sov./ruskej armady, bojovali v niekolkych rusko-cecenskych vojnach, takze maju najviac vojenskych skusenosti spomedzi vsetkych cudzincov co tam prichadzaju, a pre IS predstavuju vyznamnu bojovu silu. Preto su tak ceneni. Aj v clanku je to napisane v podobnom duchu...Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  12:15 16.03.2016

  Nebo důsledek toho, že tam byli magoři vždycky, s krátkou vyjímkou kdy byli součástí sssr a museli se hlídat, jinak by je papá Stalin štandopede přesídlil do průvanu. Sibiřského. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebo důsledek toho, že tam byli magoři vždycky, s krátkou vyjímkou kdy byli součástí sssr a museli se hlídat, jinak by je papá Stalin štandopede přesídlil do průvanu. Sibiřského. Bez oblečení.

  Navíc větší hrozba jsou Saudové, protožes si nepálí prstíčky, jen platí zbraně, munici a žold těm, co vraždí "pro Aláha".Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:48 16.03.2016

  Není mezi muslimskymi teoristy nějak moc Cecencu ? Ze by dusledek devastace Cecny ruskymi vojsky ?

  Není mezi muslimskymi teoristy nějak moc Cecencu ? Ze by dusledek devastace Cecny ruskymi vojsky ?

 • Shania
  10:41 16.03.2016

  Luky: jestli to nebude tím, že ISIS tohle město okupovali, ale už neokupují... Navíc terrov v Add dana je dost známá věc. nejdřív byli vítáni jako na mnoha jiných místech, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: jestli to nebude tím, že ISIS tohle město okupovali, ale už neokupují...

  Navíc terrov v Add dana je dost známá věc.

  nejdřív byli vítáni jako na mnoha jiných místech, než ukazali svoji pravou tvar... a zacali terorizovat mistni

  Nakonec je vyhnali rebelové...

  http://edition.cnn.com/2014/02...


  Podobný scénař teď probíha v mocenském boji mezi JAN a různými povstaleckými skupinami...

  http://www.mei.edu/content/art... Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:06 16.03.2016

  jednoduché mapky pro slaboduché...

  Aneb jarně zelená mapka do Evropy, sytě černá mapka pro mudžahedýny.

  jednoduché mapky pro slaboduché...

  Aneb jarně zelená mapka do Evropy, sytě černá mapka pro mudžahedýny.

 • jj284b
  09:55 16.03.2016

  Luky: no ano, lebo situacia v Syrii je tak jednoducha, ze sa da nakreslit do jednoduchej mapky...

  Luky: no ano, lebo situacia v Syrii je tak jednoducha, ze sa da nakreslit do jednoduchej mapky...

 • Luky
  09:33 16.03.2016

  z článku: Je velmi schopným velitelem a zastával také post guvernéra IS v syrském městě Ad-Dana v provincii Idlib. ...takže v místech, které nám bylo vždy v mapách prezentováno ...Zobrazit celý příspěvek

  z článku: Je velmi schopným velitelem a zastával také post guvernéra IS v syrském městě Ad-Dana v provincii Idlib.

  ...takže v místech, které nám bylo vždy v mapách prezentováno jako jarně ZELENÉ.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...