Islámský stát rozvíjí chemické zbraně

Foto: Záběr irácké armády výbuchu improvizovaného výbušného systému naplněného bojovým chlórem. / YouTube
Záběr irácké armády výbuchu improvizovaného výbušného systému naplněného bojovým chlórem. / YouTube

Islámský stát již v řadě případů použil chemické zbraně – improvizované výbušné systémy naplněné bojovým chlórem. Podle australské ministryně zahraničí Julie Bishop navíc Islámský stát usiluje o vývoj nebo získání většího množství účinějších chemických zbraní.

Podle ministryně zahraničí Bishop nemá Austrálie pochyby o použití chemických zbraní, včetně sarinu a chlóru, syrským režimem. Použití syrských chemických zbraní se mělo udát ve velmi malém měřítku na malém území. Aspirace Islámského státu jsou mnohem větší.

„Používání chlóru Daesh (irácký akronym pro Islámský stát – pozn. red.) a nábor technicky vysoce vyškolených profesionálů, včetně ze Západu, ukázaly na mnohem větší úsilí ve vývoji chemických zbraní," uvedla v pátek Bishop.

„Dash má pravděpodobně mezi desítkami tisíc rekrutů odborníky s technickými znalostmi nezbytnými pro rafinaci prekurzorů (chemická látka nutná k výrobě chemické zbraně – pozn. red.) a výroby chemických zbraní," doplnila Bishop.

Islámský stát navíc již v řadě případů umístil bojový chlor do improvizovaných výbušných systémů IED (Improvised Explosive Device) podél cest. „Dávají jedovatý chlor do podomácku vytvořených bomb," říká Haider Taher, jeden z členů pyrotechnické jednotky odpovědné za likvidaci chemických bomb.

Iráčané údajně zneškodnili několik desítek podobných chemických IED. Výroba chemických IED je velmi jednoduchá – ke klasické výbušnině stačí připojit kanystr s chlórem. Výbuch pak rozmetá chlór do okolí.

Reportáž BBC o chemických zbraních používaných Islámským státem.

„Naše hrdla byla blokována, nemohli jsme dýchat. V uších jsem cítil obrovský tlak... měli jsme ale štěstí, vojenská ambulance nás pomohla zachránit," popsal Taher zážitek při setkání s chemickou bombou.

Chlor je pro člověka toxický po vdechnutí. Plynný chlor je klasifikován jako "dusivý agent". Ve velkém množství zapříčiňuje otok plic a následné udušení. Chlór ale není zdaleka tak nebezpečný jako nervové plyny, jako je například sarin.

Podle expertů IED naplněné chlorem mají spíše psychologický efekt než fyzický. "Je to psychologická věc, nejen že vyvolá strach mezi civilisty v Tikrítu, ale také mezi iráckými vojáky, kteří likvidují bomby," vysvětluje Taher.

Bojovníci Islámského státu v minulosti čelili několikrát nařčení z použití chemických zbraní. Kurdští představitelé a lékaři minulý rok v říjnu tvrdili, že jedovaté plyny byly použity při bojích ve východní části města Kobani. Stejně tak Kurdové v březnu obvinili Islámský stát z dalšího použití chemických zbraní při lednovém útoku pomoci auta naloženého výbušninami.

Podle Bishop je nutné celosvětového úsilí aby se zamezilo rozšiřování chemických zbraní. Především je potřeba dostat pod kontrolu export zařízení a chemických látek nutných pro výrobu chemických zbraní.

Riziko pro západní země jsou přitom tisíce bojovníků, kteří přišli ze Západu bojovat na stranu Islámského státu. Navrátilci si domů přinášejí nejen bojové zkušenosti, ale také nově nabyté kontakty a radikálnější postoje.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2

Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...

Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?

V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, ...

Připojí se Čína k boji proti Islámskému státu?

Západní země a některé arabské země již několik měsíců podnikají letecké útoky proti cílům ...

Výsledky bombardování pozic Islámského státu

Koalice několika států od 13. června až do středy minulého týdne zničila 3222 cílů Islámského státu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • TECHNIC
  22:38 13.06.2015

  Jo řekněte to všem petiční archy je potřeba poslat do 18.6. Já osobně budu schánět podpisy, tohle je dobrá věc. A na www.ivcr.cz... je pár dalších zajímavých informací.

  Jo řekněte to všem petiční archy je potřeba poslat do 18.6. Já osobně budu schánět podpisy, tohle je dobrá věc. A na www.ivcr.cz... je pár dalších zajímavých informací.

 • Petr M
  22:23 13.06.2015

  Náhodou jsem našel seznam petičních míst proti povinným imigračním kvótám EU
  Přece jen muslimské imigranty tu asi nikdo nechce.

  http://www.ivcrn.cz/petice/#TX...

  Hezký den.

  Náhodou jsem našel seznam petičních míst proti povinným imigračním kvótám EU
  Přece jen muslimské imigranty tu asi nikdo nechce.

  http://www.ivcrn.cz/petice/#TX...

  Hezký den.

 • fenri
  07:40 10.06.2015

  Dříve nebo později by se tato technologie obrátila proti nám. Na burzách se budou nakupovat tuny čínských minidronů, "úkolovat" tím, co mají dělat (jde do kostela-pic, nese si ...Zobrazit celý příspěvek

  Dříve nebo později by se tato technologie obrátila proti nám. Na burzách se budou nakupovat tuny čínských minidronů, "úkolovat" tím, co mají dělat (jde do kostela-pic, nese si flašku vína-pic, netřídí odpad-pic, byl na demošce proti islamizaci-pic, nemával dost radostně na gaypride-pic...) , a nenápadně vypouštět nad městy. Obávám se, že vaše "dreams come true" až nás to bude mrzet.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  21:18 09.06.2015

  I had a dream... :p Popusťme trochu uzdu fantazii. Autonomní drony, které energii čerpají ze solárních článků. Drony létají ve výšce několika km, tak aby nebyly běžnými osobními ...Zobrazit celý příspěvek

  I had a dream... :p
  Popusťme trochu uzdu fantazii.
  Autonomní drony, které energii čerpají ze solárních článků. Drony létají ve výšce několika km, tak aby nebyly běžnými osobními zbraněmi (pistole, útočné pušky, sniperky,...) sestřelitelné. Jsou vybavené laserem, který je schopen párkrát za den se nabít a vystřelit. Drony mají různá čidla (termovizní, noktovizor, běžná optika....) a jsou také vybavené jednoduchou umělou inteligencí schopnou provádět základní analýzu získaných dat.
  Tyto drony by se v hejnech pohybovaly nad zájmovým územím, kde by bylo nařízené nějaké omezení - např. zákaz nošení zbraně, zákaz nošení oděvu znemožňujícího identifikaci nositele, atd.... kdo by nesplňoval podmínky pro výskyt v zájmovém území, byl byl laserem střelen do hlavy. :)
  Myslím, že jedině nějaké takového klidné a soustavné 24/7/365 patrolování by mohlo problém s IS snad vyřešit.
  Safra, ta fantazie..... něco takového by pochopitelně neprošlo ani kdyby to technologie umožňovala bez větších problémů. :-pSkrýt celý příspěvek

 • jobr23
  19:42 09.06.2015

  To feri: Na Asadovi (Hafíz Al Asad) bylo špatné to, že držel svou zemi jak se říká u huby. Proto mu Američané vyčítali diktaturu = nedostatek svobody a demokracie. Potřebovali ...Zobrazit celý příspěvek

  To feri: Na Asadovi (Hafíz Al Asad) bylo špatné to, že držel svou zemi jak se říká u huby. Proto mu Američané vyčítali diktaturu = nedostatek svobody a demokracie. Potřebovali změnu s tím, že seženou sobě nakloněnou vládu. A to i přesto, že jim to vedle u sousedů nevadilo. A potom ten dlouhotrvající příklon k Rusku. A ani ve snu je nenepadlo, že změna v Bašar Al Asadovi povede k těmto koncům. Není Asad jako Asad. To je třeba rozlišovat. Snadno najdete, kdo odpovídá za ten binec. Prostě jsou země, kde je demokracie k ničemu, když lid si ji představuje jako nekontrolovatelný binec. A taky se tak chová.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:47 09.06.2015

  ...tak když chlapci používají ZHN, tak aby se jim to nevrátilo taky ve formě ZHN... Tohle odpálit někde v Izraeli, tak se s tím Izrael s*át nebude, to by nebyla žádná ...Zobrazit celý příspěvek

  ...tak když chlapci používají ZHN, tak aby se jim to nevrátilo taky ve formě ZHN...
  Tohle odpálit někde v Izraeli, tak se s tím Izrael s*át nebude, to by nebyla žádná "chirurgicky cílená operace"...
  Ale zatím IS bojují na "palestinských" územích s Hamasem, uvidíme, kdo to "vyhraje"...Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  09:49 09.06.2015

  Jeste pred 5 lety byla syrie ostruvek klidu a nabozenske svobody na blizkem vychode ( izrael radim k evrope :d ) se vzdelanym "diktatorem" ktery verejne podporil pomale reformy ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeste pred 5 lety byla syrie ostruvek klidu a nabozenske svobody na blizkem vychode ( izrael radim k evrope :d ) se vzdelanym "diktatorem" ktery verejne podporil pomale reformy smerujici k demokracii . Zeme , ve ktere relativne bez problemu zily vsechny nabozenske mensiny a kam jezdilo hodne turistu . Pak prislo arabske jaro , nasledovane americkou podporou sunitskych povstalcu . A ted je to rozbombardovana zeme s miliony uprchliku v zahranici s statisici mrtvymi ..

  Vazne to stalo zato ? :(Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:56 09.06.2015

  K Rusku - jak už tu padlo, tak bordel na Středním a Blízkém Východě Rusku celkem vyhovuje, protože má obrovský potenciál zvednou cenu ropy. Za další Rusko se jeden čas docela ...Zobrazit celý příspěvek

  K Rusku - jak už tu padlo, tak bordel na Středním a Blízkém Východě Rusku celkem vyhovuje, protože má obrovský potenciál zvednou cenu ropy. Za další Rusko se jeden čas docela angažovalo za Asada a ať se snažím sebevíc, stále nemohu přijít na to, co bylo na Asadovi (v kontextu daného regionu i toho, co se chystá místo něj) špatně.
  K Čečně - on je dnes běžný takový ten Štětinovský pohled, protože je to úžasně melodramatické a navíc z toho Rusáci vylezou jako zrůdy, což je príma. Háček je v tom, že to, čemu se tam Rusko snažilo (mimo jiné!) zabránit byl vznik něčeho velmi podobného ISIL. Po odtržení RF se neměla v Čečně realizovat humanistická demokracie západního střihu, ale tvrdý, ortodoxní islámský chalífát. Což vadilo i části Čečenců. Kadyrov je nepochybně týpek s kriminálními vlastnostmi, ale v Čečensku se žije celkem rozumně (ve srovnání s tím co bylo a s tím, jak se žije s ISIL) a trosek se celkem zvedlo. Jinými slovy - Kadyrov je nepochybně bad guy, ale ochočenej. Jako byl Kaddáffí, než uražené ego Sarkozyho a Kaddafího řeči o odmítnutí dolaru vedly k jeho sestřelu a následnému bordelu, který ještě hodně dlouho bude Evropě zásadně komplikovat život.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  01:48 09.06.2015

  IS se bohužel stále daří má tichou podporu Turecka, protože bojuje proti Kurdům v Iráku, i Syrské vládě, stejně tak mají ticho podporu Sunitských diktatur Perského zálivu, které ...Zobrazit celý příspěvek

  IS se bohužel stále daří má tichou podporu Turecka, protože bojuje proti Kurdům v Iráku, i Syrské vládě, stejně tak mají ticho podporu Sunitských diktatur Perského zálivu, které zorganizovali, zaplatili a občanskou válku v Sýrii s cílem s svrhnout pro ně i západ nepohodlnou vládu.
  Arabská koalice se než na boj proti IS se soustředí na boj proti šiitským povstalcům v Jemenu.
  Irácké armádě se moc nedaří, má slabou morálku a odhodlání, navíc polovina mužů, co vycvičí přechází k IS, stejně jako západem vyzbrojení rebelové s Sýrii, i přes to usa v Jordánsku cvičí stál nové islamisty, kteří by měli bojovat proti IS, tak proti Syrské armádě, loajální nejspíš dlouho nebudou a taky přejdou k IS...
  Syrská armáda je schopná, ale po letech bojů již hodně vyčerpaná, a oslabená,
  Proti IS se také zapojují Šíitské milice, hnutí Hizballáh,
  Příležitostné bombardování IS působí pouze minimální škody.

  Co se týče tisíců civilizovaných islamistů z EU v radách IS, je to opravdu hrozba, až se vrátí domů...Bohužel s rostoucím počtem islamistů v EU s nimi budou stále větší problémy, na které naše civilizovaná tolerantní společnost není připravená, a za pár desítek let bude na území EU možná nové bojiště mezi islamisty a nemuslimy.

  Pokud je někdo zmatený výroky pseudohumanistů o mírovém tolerantním islámu, a podobnými nesmysly, at si přečte následujících 349 veršů z Koránu...

  http://www.koranoislamu.cz/tem... Skrýt celý příspěvek

 • TECHNIC
  22:37 08.06.2015

  Pokud by tam udělaly aspoň na chvíly pořádek a navrátily uprchlíky do jejich vlasti, tak to už je dobrej zisk a bonus k tomu na druhý straně by Putin viděl že v EU je také armada k ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by tam udělaly aspoň na chvíly pořádek a navrátily uprchlíky do jejich vlasti, tak to už je dobrej zisk a bonus k tomu na druhý straně by Putin viděl že v EU je také armada k použití.Skrýt celý příspěvek

 • MartinCZSF
  22:13 08.06.2015

  Kanclerka merklova zavadi dalsi a dalsi sankce do ruska pritom rusko dont give a fuck je mu to uprdele protoze krom jidla ma vseho dostatek ale aby zavedla kvoty proti tem ...Zobrazit celý příspěvek

  Kanclerka merklova zavadi dalsi a dalsi sankce do ruska pritom rusko dont give a fuck je mu to uprdele protoze krom jidla ma vseho dostatek ale aby zavedla kvoty proti tem islamistickejm ..... co se sem hrnou na tech kocabkach co sotva plavou a kdyz doplavou tak vyhodi zensky a jejich maly deti do vody aby je vytahli obchodni lode to ne , to samy s isisem má tam poslat armadu sice z toho nic neziska ale na co vsichni furt zbroji kdyz se akorat serou do problemu ostatnich narodu misto toho aby resili svoje problemy armadu ma moderni nadupanou vojaku dost a myslim ze kdyz by tam poslala vojska tak by se k ni i case pridali ostatni narody , nijak tim samozrejme neospravedlnuju chovani rusak vuci ukrajine to ne ale opravdu me zarazi mysleni dnesnich radoby VelehlavSkrýt celý příspěvek

 • TECHNIC
  21:53 08.06.2015

  Zbraně vyrábějí lidé a když se chce tak to jde. Na výrobu palných zbraní stáčí pár soustruhů, frézek, bruska na kulato a stolice na protahování hlavní se získá přestavbů soustruhu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbraně vyrábějí lidé a když se chce tak to jde. Na výrobu palných zbraní stáčí pár soustruhů, frézek, bruska na kulato a stolice na protahování hlavní se získá přestavbů soustruhu. A ještě to nejdůležitější, kvalifikovaný lidi.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  21:24 08.06.2015

  Ked mohlo pouzivat Francuzko chemicke zbrane v Alzirsku a USA vo Vietname tak preco nemoze pouzivat aj IS. Chemicke zbrane nie su drahe na vyrobu, kazda chemicka tovarna ich ...Zobrazit celý příspěvek

  Ked mohlo pouzivat Francuzko chemicke zbrane v Alzirsku a USA vo Vietname tak preco nemoze pouzivat aj IS. Chemicke zbrane nie su drahe na vyrobu, kazda chemicka tovarna ich zvladne. Hrozne je na tom to, ze to budu pouzivat vsichni.Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  21:13 08.06.2015

  jarpe: Ano, to je skutečně jen fantazie. Ale ten příspěvek postrádá byť jen teoretický rozměr, protože věta "Podhoubím pro tyto konflikty jsou firmy co vyrábějí zbraně" je pro ...Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: Ano, to je skutečně jen fantazie. Ale ten příspěvek postrádá byť jen teoretický rozměr, protože věta "Podhoubím pro tyto konflikty jsou firmy co vyrábějí zbraně" je pro konflikt s IS irelevantní. Malé a ruční zbraně, které IS používá, rozhodně nejsou produktem nadnárodních zbrojařských gigantů a dokonce ani žádných "firem". Většinu výzbroje tvoří bezlicenční kopie Kalašnikovů vyrobených takřka na koleně, improvizované výbušniny a komerčně dostupné pick-upy aka technicals (a zbytek zbraně ukořistěné Sýrii a Iráku)...Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  20:22 08.06.2015

  Podhoubím pro tyto konflikty jsou firmy co vyrábějí zbraně. Nejlepší by bylo kdyby existoavala jen jedna světová armáda pro ochranu Země, která by měla vlastní zbrojařské podniky, ...Zobrazit celý příspěvek

  Podhoubím pro tyto konflikty jsou firmy co vyrábějí zbraně. Nejlepší by bylo kdyby existoavala jen jedna světová armáda pro ochranu Země, která by měla vlastní zbrojařské podniky, které by měla pod svojí kontrolou a ostatní podniky by byly zlikvidovány. Ale to je jen bláhová fantazie.Skrýt celý příspěvek

 • m164
  18:18 08.06.2015

  Deortc: Ja Vám neviem, ale Čečenské "riešenie", pri ktorom zomrelo viac civilistov ako pri atómovej bombe na Nagasaki, mi nepríde ako najlepšie. Ak by som mal vyjadriť svoj ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc:
  Ja Vám neviem, ale Čečenské "riešenie", pri ktorom zomrelo viac civilistov ako pri atómovej bombe na Nagasaki, mi nepríde ako najlepšie.

  Ak by som mal vyjadriť svoj názor na koreň problému, tak by som ho označil za feudálne zriadenie, ktoré vládne celému blízkemu východu i Afrike. Množstvo malých kmeňov, vazalov, ktorí boli zjednotení vodcom najsilnejšieho kmeňa, feudálom. Ten im výmenou za lojalitu a dane od poddaných poskytuje ochranu a rôzne výhody, zisky z ropy vyťaženej na ich území, môžu si držať svoje milície, vyberať svoje dane. Akonáhle sa panovník oslabí, kmene ucítia príležitosť, stiahnu svoje prápory, standardy (vhodnejší pojem banner men) späť do svojho kráľovstva a pokúšajú sa nahradiť panovníka a dostať k moci svoju dynastiu. Ako zámienka na boj o moc sa používa náboženstvo, konkurent na trón je označovaný za heretika. Po novom už prevzali aj upalovanie kacírov...

  Ak majú skončiť konflikty na blízkom východe, musí prísť národná obroda (nemýliť si tento pojem s tým, ktorý si privlastňujú rôzne extrémistické skupiny), podobne, ako prišla v 19. storočí v Európe. Dokým sa sami nebudú považovať za jeden národ ale za kmene, dovtedy budú konflikty. V občianskej a politickej rovine, v ktorej operuje národ, sa dá jednať. V rovine náboženskej sa budú vždy len rezať a upalovať.

  Jediný rozdiel je v tom, že nepoužívajú meče, ale strelné zbrane. Inkvizítor už nepotrebuje po dobytí územia pri vstupe do kacírskej dediny nosiť so sebou ozbrojenú eskortu rytierov, pretože by ho napichli na vidle, ale mu stačí len jeden Kalašnikov. Proti tomu bežné domáce nástroje už nestačia.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:01 08.06.2015

  Třeba proto, že Rusku vyhovuje bordel v Iráku a tedy nižší export ropy odtamtud? Jinak v Čečensku Putin nahradil terorismus islámský terorismem státním. Zkuste si zjistit co tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Třeba proto, že Rusku vyhovuje bordel v Iráku a tedy nižší export ropy odtamtud?

  Jinak v Čečensku Putin nahradil terorismus islámský terorismem státním. Zkuste si zjistit co tam dělají Kadyrov a jeho boys (např. oficiální vybírání výpalného - jako daně pro Kadyrova).

  Jinak - koukněte, jak mají s demokracií problémy vyspělé státy s mnohaletou demokratickou tradicí. IMHO to vůbec není problém islámu jako takového, ale toho, že demokracie je jakžtakž udržitelná až od určitého stupně rozvoje společnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  17:35 08.06.2015

  Boj s Islámským státem...to je pořád jen samej západ...... kde je ale Rusko? Proč to se neangažuje v boji proti Islámskému státu? Rusko si chce hrát na velmoc, rádo by aby jej za ...Zobrazit celý příspěvek

  Boj s Islámským státem...to je pořád jen samej západ...... kde je ale Rusko? Proč to se neangažuje v boji proti Islámskému státu? Rusko si chce hrát na velmoc, rádo by aby jej za velmoc ostatní státy uznávaly, tak proč o něm není slyšet v boji proti Islámskému Státu?

  Trochu mi to připomíná nedávný problém s ebolou. Vzpomínám si, jak Rusko vykřikovalo, že už testuje vakcínu proti ebole, že už ji má v zásadě hotovou, slibovalo, co všechno proti ebole podnikne.... ale v reálu nic, ticho po pěšině. Boj s ebolou zase nesly jen západní státy, převážně USA. A Rusko se jen omezilo na jalovou kritiku, že prý to USA nedělá dostatečně profesionálně....

  Jinak, co říkáte na téma "sekulární společenství a liberální demokracie západního typu v islámských státech"? Myslíte, že je něco takového vůbec realizovatelné, že je tento koncept reálně proveditelný? Mě se zdá, že nikoliv, že jakákoliv jakštakš sekulární společnost je v islámských státech vždy držena pouze pomocí totality a diktátora. Myslíte, že demokracie a sekularita na straně jedné a zároveň Islám na straně druhé jsou spolu slučitelné?

  Mimochodem, když už jsem zmínil to Rusko. Nenašel na radikální Islám ten správný recept nakonec Putin? Mám dojem, že Čečna je dnes vůči Moskvě celkem loyální, úspěšně se rozvíjí a terorismus v té oblasti přestal být na pořadu dne.... Jako laik za toto Putina musím docela hodnotit. Zdá se, že dokázal do té oblasti vnést řád, pořádek a rozvoj. Nenašel nakonec vhodný systém pro radikální stoupence islámu?Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  14:37 08.06.2015

  to petres; "šiítská větev je v defenzivě, sunité expadují": Když v roce 2011 došlo v důsledku stahování U.S. jednotek z Iráku k tomu, že Irán se stal poručníkem nejen Bejrútu a ...Zobrazit celý příspěvek

  to petres; "šiítská větev je v defenzivě, sunité expadují":

  Když v roce 2011 došlo v důsledku stahování U.S. jednotek z Iráku k tomu, že Irán se stal poručníkem nejen Bejrútu a Damašku, ale nově i Bagdádu, začali Saúdové a Katařané jednat. Takové rychlé vychýlení rovnováhy sil ve svůj neprospěch nemohli nechat bez odpovědi. Jsou to vnitřně slabé totalitní systémy; nemohou si dovolit na svých hranicích úspěšně sílící konkurenční ideologii, jejíž vyznavače mají i mezi svými "občany".
  Pakistan, i když dostává peníze od Saúdů, a jakékoliv oslabení Iránu mu vyhovuje (střetávají se - pro nás skrytě - v Afganistánu), přímo vojensky nezasáhne - na to se moc bojí radikalizace a chaosu doma.
  Turecku by se také oslabení Iránu líbilo, ale na druhou stranu mu jde o udržení jednotného Iráku co nejdéle - takže také přímo vojensky nezasáhne.
  No a proto je pro ně všechny IS "darem z nebes" - konečně skupina, jejíž podporou do černého se strefili.
  No a Francouzi .... jsou prostě Francouzi.

  Kromě věcí, které vyjmenoval pan Grohmann, se také hraje o zamezení navýšení vývozu iránských surovin.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:24 08.06.2015

  Ale tyhle "sousedské" neshody a rivalita tam byly vždy. A stejně nebyl ISIL. Začalo to Arabským bordelem. Ten byl podporován západem. Opozice byla financována, sociální sítě ...Zobrazit celý příspěvek

  Ale tyhle "sousedské" neshody a rivalita tam byly vždy. A stejně nebyl ISIL. Začalo to Arabským bordelem. Ten byl podporován západem. Opozice byla financována, sociální sítě mobilizovány, PSYOPS jelo naplno. Není pravda, že např. v Lybii vládla mezi lidmi frustrace a hlad. To je prostě lež a klam. Oni neměli důvod toužit po Evropě, protože Evropanům se může jenom snít o jejich bývalých sociálních výhodách a daňovém systému. Západ to tam rozmlátil a šířilo se to. Petr Pavel řekl, že NATO dělalo chyby a umí se z nich poučit. Tak to prosím hlavně nesvádějte na neúrodu v Rusku.
  V Sýrii byla vždycky nábožensky a národnostně složitá situace. V Iráku taky.
  Když ale někomu bordel vyhovuje, stačí rozehrát ty správné struny a trošku to profinancovat a dozbrojit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2