Islámský stát se bojí pouze izraelské armády

Foto: Izraelští vojáci; ilustrační foto / IDF, CC BY-SA 3.0
Izraelští vojáci; ilustrační foto / IDF, CC BY-SA 3.0

Německý novinář Jürgen Todenhöfer (74) strávil v roce 2014 mezi bojovníky Islámského státu deset dní. Podle Todenhöfera se Islámský stát nebojí bojovat proti britským ani americkým vojákům. Jako jedinou hrozbu islamisté vnímají izraelskou armádu.

Život mezi islamisty

Německý novinář pospal svou zkušenost s islamisty v knize Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ (Inside IS – 10 Tage im islamischen Staat). Již po svém návratu na konci roku 2014 Todenhöfer upozorňoval, že Islámský stát má v plánu “dobýt” Evropu a “připravuje největší náboženské čistky v historii". Stejně tak německý novinář vyjádřil “pesismus” v tom, co lze udělat v boji proti Islámskému státu.

"Jednou dobudeme Evropu. Není otázkou zda, ale kdy. Nic takového jako hranice pro nás neexistuje. Známe jenom přední linii. Přijdeme do Evropy a Evropané by si měli uvědomit, že to nebude příjemné setkání. Přijdeme ozbrojeni a ty, kdo nekonvertují k islámu a nezaplatí islámskou daň (džizja - pozn. red.), zabijeme," cituje Todenhöfer rozhovor s jedním členem Islámského státu, původem z Německa.

Islámský stát označil nedávné koordinované útoky v Paříži, při kterých zemřelo 132 lidí, za “první bouři”.

Strach z Izraele

Todenhöfer se naposledy vyjádřil k současné situaci a IS v několik dní starém rozhovoru pro největší britský židovský deník Jewish News. Deník zajímalo, co Todenhöfer soudí o teoretických plánech vyslat proti Islámskému státu pozemní síly. Podle novináře je to přesně to, co Islámský stát chce - bojovat svatou válku s americkými a britskými “křižáky”.

Na druhou stranu, podle německého novináře, se Islámský stát rozhodně nechce pustit do křížku s Izraelem.

„Myslí si, že mohou porazit americká a britská vojska, o kterých říkají, že nemají zkušenosti s guerillovým způsobem boje a strategií teroristů. Vědí ale, že Izrael má v tomto ohledu mnohem větší zkušenosti a postupuje daleko tvrději,“ uvedl Todenhöfer v rozhovoru pro Jewish News.

“Nebojí se Britů ani Američanů, mají strach z Izraelců a řekli mi, že izraelská armáda je skutečné nebezpečí. Nemůžeme je (IS - pozn. red.) porazit současnou strategií. Izraelci ale umí bojovat partyzánskou válku,” myslí si Todenhöfer.

Todenhöfer tak nepřímo naznačil největší problém západní civilizace i armády - je příliš změkčilá. Příkladem je naprosto fantaskní představa západní společnosti (především médií), že války lze vést (přesněji řečeno: "musí se vést") bez civilních obětí. Částo jsou proto akce odvolávaný nebo omezovány jen proto, aby nebyl ohrožen jediný civilista, i za cenu ztráty klíčového cíle.

Západní vojáci budou vždy svázáni a omezeni přítomnosti civilistů, ale Islámský stát v nejmenším. Na druhou stranu Izrael již v minulosti prokázal, že dokáže postupovat velmi rozhodně.

„V Mosulu, který má 1,5 milionu obyvatel, pobývá na 10 tisíc radikálů, kteří jsou roztroušení ve 2000 bytech. Nejsou na jednom místě, takže pro západní vojáky by bylo obtížné s nimi bojovat. Bojovníci Islámského státu jsou připraveni zemřít ve válce se západními vojáky,“ uvedl Todenhöfer.

“Izraelci mají v regionu s obrovským náskokem nejlepší armádu (a kvalitativně tak jednu ze pěti nejlepších na světě), dokonalá morálka, nikdy neprohráli jedinou válku, naopak mnohokrát Arabům zatopili. Dovedou snad nejlépe ze všech na světě čelit asymetrickému způsobu boje, jsou na to i dokonale vyzbrojení - a hlavně, neobtěžují se tím, aby "získávali srdce a mysl", ale prostě tvrdě a bez omezení bojují, dávají teroristům ochutnat jejich vlastní medicínu a neřeší, jak to vypadá v televizi (a)nebo jak to vidí lidskoprávní aktivisté," popsal přednosti izraelské armády Armádním novinám český vojenský analytik, který nechtěl být jmenován.

Židé a křesťané musí platit daně

Minulý měsíc se podle listu Jewish News na internetu objevilo video v hebrejštině od Islámského státu, které hlásalo: “Žádný Žid nezůstane v Jeruzalémě nebo v okolí. Budeme pokračovat, dokud tuhle nemoc (Židy - pozn. red.) neodstraníme ze světa.”

“Islámský stát je toho názoru, že všechny ostatní náboženství jsou nepřátelské, kromě výkladu islámu podle Islámského státu. Říkají, že žide a křesťané jsou přijatelní, ale musí platit džizju (daň vybíraná od nemuslimského obyvatelstva - pozn. red.) - speciální daň ve výši asi 600 dolarů ročně. Řekli, že mohou zůstat v Raqqa a Mosulu, ale asi 100 000 křesťanů se rozhodlo odejít,” oponuje Todenhöfer představě, že skutečným a hlavním protivníkem IS je Izrael.

“Zabíjejí všechny šíitské muslimy, kteří se jim dostanou do ruky. Zeptal jsem se jich, jestli jsou připraveni zabít každého šiítu a oni s posměchem odpověděli:” 150 milionů nebo 500 milionů, na tom nezáleží, je to jen technický problém. Jsme připraveni to udělat,” cituje deník německého novináře.

Stejně tak podle novináře jsou prvním cílem muslimové v Evropě, kteří “zkorumpovali” k demokratickým hodnotám západu - uznávají v prvé řadě zákon než jediného Boha.

Zdroj: Jewish News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa

Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu ...

Davidův prak: Izraelská konkurence ruskému protivzdušnému systému S-400

Izrael před několika dny provedl čtvrtý, závěrečný a úspěšný test svého výkonného protileteckého a ...

AirMule: Izraelský zásobovací robot se stává realitou

Rok 2020. Vojáci koaličních sil svádějí těžké boje dům od domu v Mosulu. Rychle dochází munice a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  11:43 06.01.2016

  Problém ale není jen v tom, že západ dbá na omezení vedlejších ztrát. Větší problém je, že jistý prezident je rozhodnut dělat naprosté minimum a při tom ještě provádí ...Zobrazit celý příspěvek

  Problém ale není jen v tom, že západ dbá na omezení vedlejších ztrát.

  Větší problém je, že jistý prezident je rozhodnut dělat naprosté minimum a při tom ještě provádí mikromanagement výběru cílů. A to ještě navíc podstatě přenechal rusům volnou ruku a všemožně škodí i FSA.

  I se všemi těmi omezení co CENTCOM má by to celé probíhalo jinak, kdyby měli volnou ruku a hlavně je nechaly udělat pořádnou strategii.

  Dobré je, že aspoň CAS mise řízené návodčími vypadají že jsou efektivní a Kurdové (se ještě uvidí jak moc velký problém to bude až začnou etnicky čistit dobytá území) a Iranci postupují (i když pravidelná armáda stojí za prd a boje ve městech má nastarosti elitní a málo početná protiteroristická jednotka)Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  11:24 06.01.2016

  to Hynek : Mám na mysli válku, zaměřenou na totální vyhlazení nepřítele bez ohledu na cokoliv. K tomu naše civilizace opravdu nepotřebuje mobilizaci všech svých zdrojů. Stačí ...Zobrazit celý příspěvek

  to Hynek : Mám na mysli válku, zaměřenou na totální vyhlazení nepřítele bez ohledu na cokoliv. K tomu naše civilizace opravdu nepotřebuje mobilizaci všech svých zdrojů. Stačí prostě využít stávající prostředky.Skrýt celý příspěvek

 • Hynek
  11:10 06.01.2016

  Liberal shark: Myslíte válku, kde veškerý ekonomický a lidský kapitál státu bude vložen do válečné mašinérie? To asi nebude potřeba v boji s IS. Nicméně je fakt, že západní styl ...Zobrazit celý příspěvek

  Liberal shark:
  Myslíte válku, kde veškerý ekonomický a lidský kapitál státu bude vložen do válečné mašinérie? To asi nebude potřeba v boji s IS. Nicméně je fakt, že západní styl vedení války je přesně takový, jak bylo popsáno v článku. Což je dobře..a zároveň špatně..Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:14 06.01.2016

  Zdá se, že naše civilizace bude muset oprášit koncept totální války.

  Zdá se, že naše civilizace bude muset oprášit koncept totální války.

 • ruleta
  09:24 06.01.2016

  Mno kdo by se bal americkeho/britskeho vojaka, kdyz vi, ze tam nikdy nevstoupi? Jinak samozrejme vypovidajici hodnota umerna s kym se za tech par dni bavil. A ta vsuvka od ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno kdo by se bal americkeho/britskeho vojaka, kdyz vi, ze tam nikdy nevstoupi? Jinak samozrejme vypovidajici hodnota umerna s kym se za tech par dni bavil. A ta vsuvka od analytika je perfektni - vyjadruje prestne to, proc konflikt nikdy neskonci a nenechte se splest hamas, hizballah a dalsi vypatlane party opravdu nejsou al-kaida, is.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3