Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď

Foto: Útok na egyptskou válečnou loď. / YouTube
Údajný útok na egyptskou válečnou loď.

Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u pobřeží Sinaje. Egypt zprávu o útoku na plavidlo potvrdil, ale odmítl tvrzení teroristů, že loď byla potopena a její posádka zabita.

Prohlášení o útoku a fotografie, které IS zveřejnil na internetu, převzala agentura SITE Intelligence Group, která prohlášení přeložila. IS uvedl, že: „Mudžahedíni zasáhli řízenou střelou fregatu vojenského námořnictva odpadlické Egyptské armády ve Středozemním moři severně od Rafahu." Dále sdělili, že došlo ke kompletnímu zničení plavidla a smrti všech na palubě.

Podle vyjádření mluvčí egyptské armády plavidlo pobřežní stráže hlídkovalo u středomořského pobřeží severně od Rafahu, neboť na pobřeží byl zaznamenán pohyb teroristů. Následně došlo k přestřelce, která vedla k požáru na palubě plavidla, ale nikdo při něm nepřišel o život. Egypťané potvrdili, že provádějí v oblasti operaci, jejímž cílem je dopadnout lidi zodpovědné za útok na plavidlo.

Fotografie útoku zveřejněné IS však není možné nezávisle ověřit, stejně tak se nedá přesně ověřit, jaký typ lodi byl napaden. IS uvedl, že zasáhl fregatu. Egyptské námořnictvo v současné době provozuje fregaty americké provenience. Konkrétně se jedná o čtyři plavidla třídy Oliver Hazard Perry a dvě třídy Knox. Ovšem na zveřejněných fotografiích není plavidlo ani jedné z těchto tříd.

Jerusalem Post zveřejnil údajné video z útoku, které je však pouze sestříhanou verzí videa norského námořnictva ze zkoušek raket Naval Strike Missile (NSM). Jestli video skutečně upravil IS pro propagandistické účely, nebo Jerusalem Post ve snaze být první kdo nějaké video z útoku zveřejní, není jasné.

Zkoušek raket Naval Strike Missile (NSM)

Na dalším videu na webu Jerusalem Post se nedá typ plavidla identifikovat vůbec. Na fotografiích a videích, které jsou dostupná na internetu je vidět plavidlo, z něhož stoupá dým a ke kterému se sjíždějí další lodě. Ony přijíždějící plavidla vypadají jako čluny Swiftships 26 M Patrol Craft Egyptské Pobřežní stráže. Zda byl zasaženým plavidlem člun stejné kategorie, nejde potvrdit.

Podle webu Israeli Defence údajně egyptské úřady uvedli, že byla zasažená výsadková loď, která příležitostně převážela policisty a vojáky na Sinaj, když byly cesty vnitrozemím ovládaným IS příliš nebezpečné pro jejich transport. Její kapacita byla údajně 70 mužů. Podle dalších snímků a tohoto vyjádření, by se mohlo jednat o výsadkovou loď třídy Polnocny-A ruského původu.

Na údajných fotografiích útoku je dobře vidět, že střela byla vypálena z pobřeží, neboť se v rohu obrazu objevují listy palmy. Na další fotografii střela zasáhla plavidlo. Na fotografiích však není znázorněno samotné odpálení, a není tudíž jasné o jakou střelu se jedná. Podle všech dostupných informací by to mohla být protitanková střela 9K129 Kornet, jejíž používání IS na Sinai je známé z minulosti.

Tento útok na egyptskou válečnou loď však nebyl prvním. Podobný incident se odehrál 12. listopadu 2014, taktéž ve Středozemním moři. Během útoku na egyptskou válečnou loď přišli o život čtyři důstojníci a třináct členů její posádky. Loď byla na hlídkové plavbě napadena ozbrojenci ve čtyřech rybářských člunech.

Útok proběhl severovýchodně od egyptských břehů ve vzdálenosti 70 km. Došlo k přestřelce mezi posádkou egyptské lodi a útočníky, které si na egyptské straně vyžádala raněné a mrtvé. Byly přivolány námořní i vzdušné posily, které zaútočily na rybářské čluny a evakuovaly zraněné egyptské námořníky.

K útoku se o dva dny později přihlásila skupina Youth of the Land of Kenanah. Na videonahrávce muži s kuklami na obličeji a s vlajkou IS v pozadí oznámili, že zajali osm členů posádky napadené lodi. Podle vlajky IS na videu se nejspíše jednalo o skupinu napojenou na IS, nebo s ním sympatizující.

Egyptské úřady k incidentu uvedly, že útok byl veden na transportní loď vezoucí 200 egyptských vojáků na Sinaj a stála za ním skupina Ansar Bayt al-Maqdis, která operuje na Sinajském poloostrově a dva dny před tímto útokem se veřejně přihlásila k IS. Od té doby je označována jako Provincie Sinaj.

Pokud by se podobné útoky začaly opakovat, mohl by to pro Egypt být závažný problém. Zejména oblast kolem Suezského kanálu je jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů světa a možné přerušení jeho provozu nebo jen omezení, by mělo dalekosáhlé důsledky.

Zdroj: Israel Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Možný zlom v syrské občanské válce?

V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, ...

Velmoci a multipolarita I

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit ...

Nový cíl syrských povstalců

Fronta An-Nusrah, oficiální odnož Al-Qaidy v Sýrii, se po úspěšné ofenzívě v provincii Idlib ...

Izraelský raketový tank Pereh

Izrael po více než 30 letech utajování představil veřejnosti „raketový tank“ Pereh (Divoch). Pásovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • CerVus
  17:16 25.07.2015

  Taková vsuvka. Teď jsem pátral po osudu lodí které Ukrajině ukradli Rusové a oni jim část z nich ještě nevrátili. To bylo slibů, že je bude mít Ukrajina do konce roku zpátky. U ...Zobrazit celý příspěvek

  Taková vsuvka. Teď jsem pátral po osudu lodí které Ukrajině ukradli Rusové a oni jim část z nich ještě nevrátili. To bylo slibů, že je bude mít Ukrajina do konce roku zpátky. U dvou, které jako jediné kladly odpor to teda ani nečekám.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  14:03 25.07.2015

  co utok na INS Hanit v 2006?

  co utok na INS Hanit v 2006?

 • KOLT
  09:36 25.07.2015

  Oslněni by velmi pravděpodobně vbrzku byli ;-)

  Oslněni by velmi pravděpodobně vbrzku byli ;-)

 • semtam
  03:58 25.07.2015

  janone5

  A čím to asi tak bude, že by byli oslněni Davidovou hvězdou :D

  janone5

  A čím to asi tak bude, že by byli oslněni Davidovou hvězdou :D

 • janone5
  19:25 24.07.2015

  Líbí se mi, jak ani nepáchnou k Izraelským lodím. :D

  Líbí se mi, jak ani nepáchnou k Izraelským lodím. :D

 • Charlie
  10:22 24.07.2015

  Islámisti něco trefili, nevíme co a Egypťani mlžej...

  Mimochodem Polnocny je polská, nikoliv ruská loď.

  Islámisti něco trefili, nevíme co a Egypťani mlžej...

  Mimochodem Polnocny je polská, nikoliv ruská loď.

Načítám diskuzi...