Israel Aerospace Industries vypouští pokročilý radarový sledovací satelit

Israel Aerospace Industries vypouští pokročilý radarový sledovací satelit
Nosná raketa Shavit / IAI (Zvětšit)

Před několika týdny izraelské ministerstvo obrany poslalo na oběžnou dráhu nejnovější přírůstek z rodiny průzkumných a sledovacích družic Ofek. Nejnovější družice Ofek 13 s radarem se syntetickou aperturou (SAR) již odeslal první snímky do pozemního řídicího střediska. Družici vyvinula a vyrobila společnost Israel Aerospace Industries (IAI). Jedná se o špičkovou družici SAR třetí generace.

Družice Ofek 13 je nejnovějším příspěvkem do satelitní sítě budované Izraelem od roku 1988. Tehdy se na oběžnou dráhu Země dostala družice Ofek 1. IAI je jediným dodavatelem satelitů, nosných raket a monitorovacích systémů pozemních stanic pro izraelské ministerstvo obrany a má desítky let zkušeností s jejich vývojem, integrací, vypouštěním a provozem. IAI rovněž vyvíjí nosnou raketu Shavit pro vypouštění satelitů Ofek a dalších systémů. Díky tomu je Izrael jednou z mála zemí na světě s úplnou nezávislostí ve vesmíru. IAI navíc patří mezi několik málo lídrů v oboru, kteří mají v rámci jediné organizace kompletní spektrum vesmírných kapacit.

První družice Ofek demonstrovaly technologické schopnosti Izraele ve vesmírné oblasti. Další družice této řady slouží jako zdroj zpravodajských informací. Na základě zpravodajských informací shromážděných rodinou družic Ofek izraelské ministerstvo obrany a Izraelské obranné síly (IDF) zajištují strategickou bezpečnost země.

Ofek 13 je nejmodernější izraelský satelit SAR pro sběr zpravodajských informací. Dokáže snímat zemský povrch bez ohledu na počasí nebo světelné podmínky panující ve sledované oblasti. Družice odstartovala koncem března a od té doby specialisté z IAI a ministerstva obrany provedli řadu testů, během nichž postupně aktivovali všechny systémy a podsystémy družice. Družice poté odeslala první snímky do pozemní stanice.

Ofek 13 v současné době pracuje v testovacím režimu. Poté přejde do plného provozu. Řízení satelitu dostane na starost Unit 9900, speciální zpravodajská jednotka izraelské armády. Tato jednotka shromažďuje snímky a radarová data ze všech izraelských vojenských satelitů a vytváří tak kompletní geo-zpravodajský obraz potenciálních i skutečných hrozeb.


EROS C3 / IAI

Dalším nedávným úspěchem společnosti IAI je vypuštění špičkové elektrooptické družice EROS C3. Jedná se o satelit s extrémně vysokým rozlišením schopný získat obrovské množství snímků. Jeho jedinečné schopnosti z něj činí jeden z nejlepších průzkumných satelitů současnosti.

Kromě vypuštění družice Ofek 13 zaznamenala IAI další důležitý milník v oblast vesmírných projektů. Před několika týdny podepsali zástupci IAI dohodu s Weizmannovým vědeckým institutem a izraelským ministerstvem vědy a technologií. Na základě dohody společnost navrhne, vyvine a postaví první izraelskou astronomickou družici ULTRASAT (Ultraviolet Transient Astronomy Satellite).

Vývoj ULTRASATu je jedinečný národní program pro izraelskou vědu s globálním dosahem. Podle očekávání družice odstartuje v roce 2026 a zajistí pozorování hlubokého vesmíru v UV (ultrafialové) části spektra. Hlavním vědeckým úkolem družice se stane detekce přechodných astronomických jevů odehrávajících v krátkých astrofyzikálních časových úsecích, jako jsou výbuchy supernov.

Rychlá identifikace a včasné varování před takovými událostmi umožní provádět vědecký výzkum a modifikovat složité fyzikální teorie týkající se vzniku vesmíru, což dnes není možné, protože hvězdné události jsou detekovány náhodně. ULTRASAT zamíří na geostacionární oběžnou dráhu nad Zemí. Data shromážděná družicí budou nepřetržitě předávána na pozemní stanici společnosti a okamžitě předávána k analýze na Weizmannově institutu. Ten o každém objevu předá informace všem vědeckým partnerům.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Heron – Bdělý strážce izraelského letectva

Za hodinu nastává svítání a chladný lednový vzduch je svěží a vlhký. Uvnitř rušné řídící místnosti ...

Heron je hvězda bezpilotních operací izraelského letectva

Uvnitř stanice pro řízení mise Heron na základně izraelského letectva (IAF) v centru Izraele se ...

Heron – konstrukce ultimátního bezpilotního letadla

Bezpilotní letecké systémy UAS (Unmanned Aerial Systems) poskytují nebývalou kvalitu a kvantitu ...

PREMIUM Heron 1 pro Armádu ČR: Sázka na jistotu

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahájí s Izraelci jednání o nákupu izraelských bezpilotních letadel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...