Itálie pochopila geopolitickou realitu: Utíká od Číny a její iniciativy Pás a stezka

Itálie pochopila geopolitickou realitu: Utíká od Číny a její iniciativy Pás a stezka
Pás a stezka / depositphotos.com (Zvětšit)

Itálie oficiálně informovala Peking o svém rozhodnutí odstoupit od stěžejní iniciativy prezidenta Si Ťin-pchinga Pás a stezka a ukončila tak měsíce spekulací o vztahu, který dráždil západní spojence Říma.

V roce 2019, během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Římě, Itálie šokovala Spojené státy a Evropu tím, že se jako první země skupiny G7 připojila k čínské iniciativě Nové hedvábné stezky (One Belt One Road, v pozdější verzi Belt and Road Initiative – BRI), nyní známé jako Pás a stezka. BRI je největším globálním infrastrukturním projektem[2], pod jehož záštitou čínské banky a společnosti financovaly a stavěly vše od elektráren, železnic, dálnic a přístavů až po telekomunikační infrastrukturu, pokládaly optické kabely nebo dodávaly technologie pro chytrá města po celém světě.

Pětileté memorandum o porozumění v rámci projektu mezi Římem a Pekingem mělo být obnoveno v březnu příštího roku, to se ale už nestane. Odstoupení od iniciativy je jednak odrazem frustrace Itálie z nenaplněných slibů iniciativy a jednak strategického přehodnocení Číny jako partnera. Formální rozhodnutí přichází tři měsíce poté, co premiérka Giorgia Meloniová – která v minulosti označila účast Říma v BRI za chybu – veřejně potvrdila, že její pravicová vláda zvažuje odstoupení, avšak zároveň vyjádřila odhodlání udržovat s Pekingem „vzájemně výhodné“ vztahy.

Není těžké pochopit, proč Nová hedvábná stezka Itálii lákala. Itálie, která během deseti let prošla třemi recesemi, doufala v příliv investic a rozšíření přístupu pro italský export na obrovský čínský trh. Mnoho Italů se cítilo Evropou opuštěno, zatímco tehdejší nepravděpodobný vládní slepenec populistického Hnutí pěti hvězd a pravicové Ligy severu Mattea Salviniho podcenil geopolitický aspekt italského příklonu k Pekingu.[3] Tato populistická vláda nebyla ochotná k hlubokým strukturálním reformám, projevovala se skepticky vůči dominantnímu italskému obchodnímu partnerovi, jímž je Evropská unie (EU) a byla více než ochotná obrátit se na Čínu pro naplnění svých investičních potřeb. V podpisu dohody viděla příležitost, jak využít svou politickou váhu jako prvního a jediného člena G7 v rámci BRI v naději, že předstihne ostatní zájemce o čínskou pozornost a investice.

Peking pak měl k námluvám s Itálií své vlastní důvody. Země sloužila jako hlavní překladiště v „konečné destinaci“ na starobylé Hedvábné stezce a zapojení Itálie do BRI pomohlo Si Ťin-Pchingovi spojit jeho iniciativu se zlatou érou čínské prosperity a vlivu. Mezi oběma zeměmi dále existují další dlouhodobá pouta; Itálie je domovem největšího počtu Číňanů v EU a obě země pojí hluboké obchodní vazby v oblasti výroby oblečení, prádla, koženého zboží a dalších výrobků. Když se Čína vcelku okatě pokoušela zvýšit svůj vliv v Evropě a pokud možno odloupnout EU od jejího primárního strategického partnera za Atlantským oceánem a vrazit klín mezi Washington a Brusel, Itálie se jevila jako ideální „slabý podbřišek” Evropy.

Pás a stezka ale nesplnil italské naděje a očekávání. Pod záštitou BRI podepsala Itálie s Čínou řadu institucionálních ujednání − od dvojího zdanění až po uznání některých hygienických požadavků na vývoz vepřového masa, kulturních statků a památek a menších obchodních dohod. Tato ujednání však nedokázala zásadně změnit trajektorii italsko-čínských hospodářských vztahů. Po připojení Itálie k BRI se její vývoz do Číny zvýšil ze 14,5 miliardy eur na 18,5 miliardy eur, zatímco čínský vývoz do Itálie vzrostl mnohem výrazněji, z 33,5 miliardy eur na 50,9 miliardy eur.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Čína v Arktidě: Suroviny a spojení s Evropou

Rychle tající ledovce v Arktidě umožňují přístup k mnoha cenným zdrojům, čímž celý region přitahuje ...

Spojené státy nesmí s přípravou na válku proti Číně otálet

Vojenská rovnováha mezi Spojenými státy a Čínou v Asii je velmi křehká. V posledních letech se ...

Jan Zahradil: Základní omyl je pohlížet na Čínu euroamerickýma očima

Europoslanec Jan Zahradil nedávno oznámil návrat do české politiky. V ODS hodlá zviditelnit ...

PREMIUM Hrozí válka, jakou svět neviděl. Spojeny státy a Čína jsou na kolizním kurzu

Prezident Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching se setkali v Silicon Valley, aby snížili napětí v ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.