Italové v Rusku nadále podnikají a z rozpoutání války viní NATO

Italové v Rusku nadále podnikají a z rozpoutání války viní NATO
Setkání s italského prezidenta Sergia Mattarelly s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, duben 2017. / Kremlin.ru, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Itálie patří v EU k předním zastáncům dialogu a spolupráce s Ruskem. Její dlouholetá politická snaha spojovat Východ se Západem čelí kritice ostatních států, které ji nálepkují jako ruského trojského koně v Evropě. I když ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 a probíhající válka negativně ovlivňují vztahy mezi Římem a Moskvou, v dlouhodobém horizontu mohou mít jen minimální dopad.

Itálie si navzdory svému členství v NATO zachovala během studené války silnou komunistickou stranu a italští podnikatelé považovali SSSR za lákavou hospodářskou příležitost. Tato historie poskytla základy pro současné italsko-ruské vztahy. Mnoho firem a některé osobnosti, jež vzájemné vazby utvářely před rozpadem socialistického bloku, nadále hrají důležitou roli v italské politické a ekonomické sféře.

Raffaello Pantucci a Eleonora Ambrosettiová ve své analýze pro britský think tank RUSI upozornili na jednolitý přístup italských politických stran k Rusku, které se od sebe odlišují pouze mediálními narativy. Za posledních deset let se v Itálii vystřídalo sedm vlád a všechny z nich se snažily působit jako most mezi Ruskem a západními státy.

Zvláštní vztah mezi Římem a Moskvou se stal zřetelnějším během dvou vlád vedených Giuseppem Contem, členem Hnutí pěti hvězd (Movimento 5 Stelle). První vláda v letech 2018 - 2019 byla koaliční s pravicovou Ligou severu, která až do invaze na Ukrajinu otevřeně prosazovala silně proruský program. Jejich koaliční program odrážel křesťanské konzervativní hodnoty a hospodářské zájmy severní Itálie, kde se nachází většina společností obchodujících s Ruskem a kde je mocenská základna Ligy nejsilnější. Obě strany uznaly klíčovou roli Ruska jako stále důležitějšího hospodářského partnera a zasazovaly se o zrušení hospodářských sankcí EU.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Italská letadlová loď Cavour ponese bojová letadla F-35B Lightning II

Letadlová loď Cavour italského námořnictva nedávno prošla modernizací letové paluby. Díky odolnější ...

PREMIUM Italská armáda: Covid-19 brzdí modernizaci

Dlouhodobé podfinancování italských pozemních sil (Esercito Italiano) brání rychlejší obměně a ...

Itálie modernizuje tanky C1 Ariete

Podle italského vojenského blogu Ares Osservatorio Difesa hloubková modernizace 125 tanků C1 Ariete ...

Leonardo AW249: Nový bojový vrtulník z Itálie

Od roku 2017 italská firma Leonardo na základě domácí vládní zakázky v hodnotě 487 milionů euro ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.