Italské kolové tanky Centauro II pro Brazílii

Italské kolové tanky Centauro II pro Brazílii
Centauro II / Leonardo (Zvětšit)

Italská společnost Leonardo (ve spolupráci s Iveco) zaznamenala velký obchodní úspěch v Latinské Americe – brazilské armádě dodá 98 kolových vozidel přímé palebné podpory (chceme-li „kolových tanků“ nebo „stíhačů tanků“) Centauro II s kanonem ráže 120 mm. Ve hře je přitom dodávka až 221 vozidel.

Italský obrněnec Centauro II v užším výběrovém řízení porazil americké vozidlo LAV 700 AG od General Dynamics Land Systems a čínské NORINCO ST1-BR. V brazilské armádě Centauro II nahradí 50 let stará vozidla EE-9 Cascavel – jde o 15 tun vážící stroje vyzbrojené nízkotlakým 90mm kanonem.

Italům pomohl dřívější masivní úspěch italského obrněného bojového vozidla Guarani vyvinutého konsorciem CIO (Iveco-OTO Melara) přímo pro brazilskou armádu. Centauro II a Guarani podle brazilských médií mají navíc 28 % společných komponentů.

Od roku 2012 bylo dodáno více než 600 vozidel Guarani v nejrůznějších verzích, včetně bojového vozidla pěchoty s 30mm kanonem. Všech 2044 pevně objednaných strojů Brazilci odeberou do roku 2030.

Guarani se vyrábí v brazilském podniku Minas Gerais. Závod má také zajišťovat montáž a servisní podporu nejen vozidel Centauro II, ale také příslušných věží Hitfact MkII. Dále Italové pomohou Brazilcům s vývojem vlastní munice ráže 120 mm, s vývojem simulátoru vozidla a také s lokalizaci výroby některých elektronických komponent.

Guarani

Původní harmonogram předpokládá převzetí prvních dvou prototypových vozidel Centauro II (vyrobených v Itálii) na začátku příštího roku. Do dvou let brazilská armáda získá sérii sedmi vozidel (vyrobených v Itálii) pro doktrinální experimenty. V roce 2027 se rozběhne 12 let dlouhá sériová výroba (potrvá do roku 2038), během které bude podnik Minas Gerais dodávat šest až sedm vozidel ročně do cílového počtu 98.

Uzavření smlouvy na výrobu zbývajících 123 vozidel Centauro II se očekává několik let před ukončením výroby první várky (tedy někdy po roce 2030), aby brazilský průmysl mohl pořídit komponenty s dlouhou dobou dodání. V případě využití opce hodnota zakázky může vzrůst až na dvě miliardy euro.

Podle brazilského vojenského portálu Tecnología & Defesa zda navíc existuje příležitost exportovat obrněnce Guarani / Centauro II do dalších zemí Latinské Ameriky, což je pochopitelně příležitost pro brazilský vojenský průmysl. Mezi potenciální zákazníky patří Argentina, Peru, Kolumbie a Mexiko. V současné době tyto země hledají cenově optimální řešení pro zvýšení schopností svých ozbrojených sil. Nákup vozidel Centauro II tak může být atraktivnější než nákup typického hlavního bojového tanku.


Centauro II

Brazilská média dokonce zmiňují italskou nabídku na modernizaci brazilských tanků Leopard 1 – ty by měly dle italských představ získat právě bojovou věž Hitfact MkII, nebo její odvozenou verzi. Podobným způsobem Leonardo nabízí modernizaci italských tanků Ariete.

Centauro II se stane nejsofistikovanější a nejkomplexnější bojové vozidlo v historii brazilské armády. Vozidlo do brazilské armády vůbec poprvé zavede NATO ráži 120 mm – brazilská armáda nyní provozuje pouze staré tanky Leopard 1 a M60 s kanonem ráže 105 mm. Dále Centauro II získá digitální systém řízení palby a boje, pokročilé pozorovací / zaměřovací senzory a pasivní / aktivní ochranu.

Centauro II umí střílet nejnovější generací 120mm munice NATO. Vysokotlaký 120mm kanon Centauro II zvládá také protitankovou podkaliberní munici APFSDS (Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot). Lze také používat programovatelnou tříštivo-trhavou munici.

Úkolem brazilských Centauro II ale nebude ani tak boj s tanky – ostatně Brazílie nemá v Latinské Americe žádné vysloveně nepřátelské sousedy. Existuje zde pouze „přátelská“ rivalita s Argentinou, a jisté napětí s Venezuelou. Je však pravda, že obě země mají tankové jednotky – Venezuela papírově provozuje 92 ruských tanků T-72B1 a Argentina papírově 231 lehkých tanků Tanque Argentino Mediano na německém pasovém podvozku Marder (část má být modernizováno).


Italský návrh věže Hitfact MkII na podvozku tanku Leopard 1; větší foto / Leonardo, Twitter, Tecnología & Defesa

Brazilská Centauro II tak zřejmě vytvoří jakousi „strategickou rovnováhu“, ale jejich hlavní oblastí nasazení bude vnitřní bezpečnost – boj s drogovými / zločineckými kartely, případně ozbrojenými guerrillami, přímo v Brazílii, nebo pronikající do Brazílie ze sousedních států.

Pár technických údajů. Prázdná hmotnost Centauro II je 30 tun a posádku tvoří čtyři osoby (řidič, velitel, střelec, nabíječ). Centauro II využívá podvozek 8×8 kolového BVP Freccia a dieselový motor Iveco Vector 8V (533 kW). Na silnicích vozidlo dosáhne rychlost až 105 km/h, při rychlosti 70 km/h má dojezd přes 800 km.

Věž Hitfact MkI je výzbrojna kanonem ráže 120 mm o délce 45 ráží – v nabíjecím polo-automatu je přepraveno ke střelbě 12 kusů munice ráže 120 mm. Dalších 19 kusů munice je uloženo v korbě.

Dělu sekunduje koaxiální kulomet Beretta MG 42/59 a na věži je dálkově ovládaný bojový modul Oto Melara HITROLE s kulometem ráže 12,7 mm. Samozřejmě brazilská armáda může nakonec zvolit jinou konfiguraci doplňkové výzbroje.

Zdroj: EDR Magazine, Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Brazílie nakoupí 108 stíhaček JAS-39 Gripen E/F

Brazilské vojenské letectvo FAB (Força Aérea Brasileira) podle deníku Flight nakoupí celkově 108 ...

Centauro II: Italský tank na kolech

Italská firma Iveco-Oto Melara představila na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 novou generaci ...

Stíhač tanků Centauro II pro italskou armádu

Italská armáda podepsala s italskou firmou Iveco - Oto Melara (CIO) smlouvu na výrobu a dodávku ...

Brazílie hledá nový hlavní bojový tank. Maximální hmotnost 50 tun

Brazilská armáda (Exército Brasileiro) v rámci projektu VBC-CC (Blindada de Combate-Carro de ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Harvest
  16:28 05.12.2022

  Zatiaľ ešte nie je tento nákup istý. Brazílsky sud pozastavil nákup Centaura.

  https://twitter.com/NichoConcu...

  Zatiaľ ešte nie je tento nákup istý. Brazílsky sud pozastavil nákup Centaura.

  https://twitter.com/NichoConcu...

 • RiMr71
  12:25 01.12.2022

  ...vy co tady likvidujete teyhle "srandatanky" rpg a prvním výstřelem z nějakých obstarožních téček nebo Leopardů1 - je třeba číst text - ten průběh by myslím nebyl tak ...Zobrazit celý příspěvek

  ...vy co tady likvidujete teyhle "srandatanky" rpg a prvním výstřelem z nějakých obstarožních téček nebo Leopardů1 - je třeba číst text - ten průběh by myslím nebyl tak jednoznačný:

  "Centauro II získá digitální systém řízení palby a boje, pokročilé pozorovací / zaměřovací senzory a pasivní / aktivní ochranu"

  ...určitě bych třeba na UA chtěl raději hypoteticky sedět v tomhle srandatanku, než echt tanku - nějakém ruském T-62...Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  11:11 30.11.2022

  Toto vozidlo představuje skořápku vejce vybavenou perlíkem... pokud se střetne s "něčím podobným" tak na 99% přežije ten kde jako první zasáhne soupeře... Nicméně se domnívám že ...Zobrazit celý příspěvek

  Toto vozidlo představuje skořápku vejce vybavenou perlíkem... pokud se střetne s "něčím podobným" tak na 99% přežije ten kde jako první zasáhne soupeře...
  Nicméně se domnívám že by velice pravděpodobně vystačil i se 105mm kanonem, zvlášť jestli mají nějaké rozumné zásoby dobré munice.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   14:41 30.11.2022

   Také mi není jasné, proč k pacifikaci favel a drogových kartelů potřebují vysokotlaký 120mm tankový kanon.

   Také mi není jasné, proč k pacifikaci favel a drogových kartelů potřebují vysokotlaký 120mm tankový kanon.

   • BobDylan
    23:56 30.11.2022

    A čo keď proste armáda chcela FSV ku jednotkám vyzbrojeným Guarani a takto to zaobaľuje pre "bežného občana"? Niečo ako keď u nás všetko čo sa kúpi armáde buď bude hasiť požiare ...Zobrazit celý příspěvek

    A čo keď proste armáda chcela FSV ku jednotkám vyzbrojeným Guarani a takto to zaobaľuje pre "bežného občana"? Niečo ako keď u nás všetko čo sa kúpi armáde buď bude hasiť požiare alebo pomáhať pri záplavách.Skrýt celý příspěvek

 • Splasher
  16:11 29.11.2022

  Tak to si drogové gangy na toto pořídí brzo Javelin, NLAW, drony a jiné hračky.

  Tak to si drogové gangy na toto pořídí brzo Javelin, NLAW, drony a jiné hračky.

  • SYN_
   11:12 30.11.2022

   RPG by nejspíš měla stačit (pokud trefí)...

   RPG by nejspíš měla stačit (pokud trefí)...

 • drohh
  14:54 29.11.2022

  Netušíte jak je to u takového vozidla se stabilizací kanonu? Přeci jenom je to na kolech a má to poloviční hmotnost MBT. 120mm vysokotlak musí mít obrovský zpětný ráz. Přijde ...Zobrazit celý příspěvek

  Netušíte jak je to u takového vozidla se stabilizací kanonu?
  Přeci jenom je to na kolech a má to poloviční hmotnost MBT.
  120mm vysokotlak musí mít obrovský zpětný ráz. Přijde mi, že jim to s tím musí cukat, že bude problém něco trefit.Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   18:49 29.11.2022

   Měl jsem stejné myšlenky. A už jsem chtěl napsat, že 30 tunové 8-kolové auto je na výkonný 120 mm kanón poddimenzované, že když bude střílet do boku, tak se převrátí (oproti tanku ...Zobrazit celý příspěvek

   Měl jsem stejné myšlenky. A už jsem chtěl napsat, že 30 tunové 8-kolové auto je na výkonný 120 mm kanón poddimenzované, že když bude střílet do boku, tak se převrátí (oproti tanku je nejen 2×lehčí, ale i užší (cca 3,50 versus cca 2,50 m), že na to by bylo potřeba těžší podvozek a(nebo) výsuvné opěry při střelbě, a už jsem chtěl rozvíjet škarohlídské myšlenky typu ti páni zbrojaři nás daňové poplatníky (v tomto případě tedy italské , potažmo brazilské daňové poplatníky) akorát natahují, hlavně vydělat i když to bude vlastně nefunkční šrot ... .
   Ale pak jsem si pozorně prohlédl to druhé videjko, a v minutě 1:20 střílí kolmo do boku (a pak ještě párkrát přímo v ose vozidla) . No a koukni - zhoupne se trochu, ale není to nijak dramatické, nevybočuje to z úrovně zhoupnelismu jiných děl, tanků, vozidel při střelbě, když najdeš třeba na jůtůbu nějaké záběry a porovnáš to.

   No to bych si naběhl zase , že píšu blbosti a bláboly ... .

   A čím to je z technického hlediska? Nevím - možná někdo, kdo má informace, místo plusování a minusování vysvětlí. Nesměle mohu špekulovat: vozidlo vypadá trochu nižší a širší, než kupříkladu Strajkr a jiné, možná má šířku ne 2,50 ale 2,80 nebo i 3 metry ? Možná má nějaký vymakaný systém pérování, které se zpevní při střelbě? Nebo má kanon delší zpětný ráz a tento ráz tedy rozložený do delšího času? ...Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    19:03 29.11.2022

    Centauro má na šířku lehce přes tři metry. Respektive rozchod náprav 2.65m.

    Centauro má na šířku lehce přes tři metry. Respektive rozchod náprav 2.65m.

 • danny
  10:43 29.11.2022

  Jestli je 120 mm ráže adekvátní pro boj s drogovými kartely nechávám na posouzení. Viz. odkazy ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli je 120 mm ráže adekvátní pro boj s drogovými kartely nechávám na posouzení. Viz. odkazy níže...

  https://www.thedrive.com/the-w...
  https://www.bbc.com/news/world...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.independent.co.uk/... Skrýt celý příspěvek

  • Funin
   13:11 29.11.2022

   hmm na to vsechno by melo v poho stacit BVP s 30mm kanonem

   hmm na to vsechno by melo v poho stacit BVP s 30mm kanonem

   • danny
    13:17 29.11.2022

    Asi ano, ale občas dochází ke střetům v oblasti venkovských farem a lesním porostu, tam se palebná podpora větší ráže pro likvidaci podobných technicals + živé síly hodí.

    Asi ano, ale občas dochází ke střetům v oblasti venkovských farem a lesním porostu, tam se palebná podpora větší ráže pro likvidaci podobných technicals + živé síly hodí.

   • Jan Grohmann
    13:23 29.11.2022

    Není jen protitanková 120mm munice. Ale také k ničení zástavby, živé síly na velké ploše, ve vzduchu explodující, zápalná atd.

    Není jen protitanková 120mm munice. Ale také k ničení zástavby, živé síly na velké ploše, ve vzduchu explodující, zápalná atd.

    • Funin
     13:32 29.11.2022

     já neříkám, že Centauro nevyužijí, ale na tyhle "srandatanky" je to zbytečný overkill

     já neříkám, že Centauro nevyužijí, ale na tyhle "srandatanky" je to zbytečný overkill

     • danny
      14:51 29.11.2022

      Ale na betonový bunkr, který chrání příjezdovou cestu k farmě, kde se vaří dobroty, s posádkou vyzbrojenou pár těžkými kulomety a minometem, už to moc overkill není. Na partu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale na betonový bunkr, který chrání příjezdovou cestu k farmě, kde se vaří dobroty, s posádkou vyzbrojenou pár těžkými kulomety a minometem, už to moc overkill není. Na partu našňupaných hrdinů poschovávaných za keříčky taky ne.Skrýt celý příspěvek

 • Pirat49
  15:25 28.11.2022

  Niesom odbornik na drogove kartely , ale bojovat proti nim 120mm kanonem mi pride min zvlastne.

  Niesom odbornik na drogove kartely , ale bojovat proti nim 120mm kanonem mi pride min zvlastne.

  • markus223
   15:51 28.11.2022

   Ty drogové kartely jsou dost slušně vyzbrojené. Stačí se podívat na Mexiko.

   Ty drogové kartely jsou dost slušně vyzbrojené. Stačí se podívat na Mexiko.

   • Pirat49
    17:40 28.11.2022

    Tazke gulomety a pod. Ale o tankoch som nepocul

    Tazke gulomety a pod. Ale o tankoch som nepocul

    • markus223
     08:09 29.11.2022

     Ne, tanky kartely nemají, ale brazilská armáda běžně nasazuje obrněné transportéry jako AAV7 nebo právě nové Guarani při zátazích ve favelách. Ono takové Centauro bude mít i silný ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne, tanky kartely nemají, ale brazilská armáda běžně nasazuje obrněné transportéry jako AAV7 nebo právě nové Guarani při zátazích ve favelách. Ono takové Centauro bude mít i silný psychologický účinek.Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      13:33 29.11.2022

      Ovšem jen do doby než jim někdo .50BMG proluftuje runflaty...

      Ovšem jen do doby než jim někdo .50BMG proluftuje runflaty...

  • dante1
   15:36 29.11.2022

   Asi nechtějí úplně opouštět kanony tankové ráže,prostě to zvládne jak boj proti kartelům tak v případě potřeby do určité míry suplovat tank ale pro ně to bohatě stačí.Brazílie je ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi nechtějí úplně opouštět kanony tankové ráže,prostě to zvládne jak boj proti kartelům tak v případě potřeby do určité míry suplovat tank ale pro ně to bohatě stačí.Brazílie je jedna z těch zemí které podle mě vůbec nepotřebují mít klasické MBT.Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  12:36 28.11.2022

  Centauro se mi vždycky strašně líbilo. Jsem rád, že si ho Brazílie vybrala. Jinak je škoda, že zanikla ENGESA. Jejich EE-T1 Osório měl solidní potenciál.

  Centauro se mi vždycky strašně líbilo. Jsem rád, že si ho Brazílie vybrala. Jinak je škoda, že zanikla ENGESA. Jejich EE-T1 Osório měl solidní potenciál.

  • danny
   14:44 28.11.2022

   Mám to hodně podobně. Centauro mi vždy přišlo jako hodně podceňovaný design. Gratulace do Itálie.

   Mám to hodně podobně. Centauro mi vždy přišlo jako hodně podceňovaný design. Gratulace do Itálie.

  • Mortles
   21:19 28.11.2022

   Je to hezký stroj plus určitě lépe odpovídá potřebám Brazílie než plnohodnotný MBT. Osório je krásný příběh, který ukazuje, že bez domácí podpory nelze hrát ve světě první ligu.

   Je to hezký stroj plus určitě lépe odpovídá potřebám Brazílie než plnohodnotný MBT. Osório je krásný příběh, který ukazuje, že bez domácí podpory nelze hrát ve světě první ligu.

   • markus223
    08:10 29.11.2022

    + blbý načasování.

    + blbý načasování.

Načítám diskuzi...