ITClamp svorka – traumatické krvácení pod kontrolou

-
4. 1. 2013
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
Dnes se opět podíváme na zajímavou zdravotnickou pomůcku. ITClamp je speciální život zachraňující svorka, která nejvíce připomíná vlasovou sponu - zde však veškerá podobnost končí. ITClamp může v polních podmínkách zacelit ránu na těle a zachránit raněného před vykrvácením, zejména při masivním krvácení z tepen.
Autorem svorky ITClamp je kanadský doktor Dennis Filips, jenž sloužil ve službách kanadského námořnictva v Afghánistánu. Po tvrdě nabytých zkušenostech se zraněnými vojáky vymyslel speciální lékařskou svorku schopnou zastavit traumatické krvácení z tepen. Za svůj nápad dostal v tomto roce dokonce nejvyšší ocenění na zdravotnickém summitu Life Science and Health Care Ventures v New Yorku.
Vtip je v tom, že svorku ITClamp může použít jakýkoliv voják nebo civilista jen s minimálním zaškolením. „Je zcela jedno, jestli jste zdravotník nebo voják, tento nápad je jednoduchý, aby kdokoliv mohl pomoci sám sobě nebo svému kamarádovi během několika sekund po poranění,“ říká doktor Filips, který pro svůj nápad získal investora a založil firmu Innovative Trauma Care.
Video: Názorná ukázka použití svorky ITClamp / YouTube
ITClamp v žádném případě nebude moci zcela nahradit klasická škrtidla, protože tkáně jsou v některých případech po zranění natolik poškozené, že svorka nepůjde použít. ITClamp se hodí spíše pro čisté průstřely nebo pro zastavení krvácení v místech, kde nelze úspěšně použít škrtidlo. Jedná se zejména o místa jako krk, břicho a třísla.
Jak vidíte na přiloženém videu, svorka obsahuje jehlice, které se doslova zakousnou do tkání a sevřou je k sobě. Pod uzavřenou ránou se hromadí krev a za působení tlaku krve z tepny zde vzniká velká sraženina. Díky sraženině dochází k zacelení rány do té doby, než se pacient dostane do lékařského zařízení. Svorka může zůstat na místě po dobu několika hodin, aniž by docházelo k jakýmkoliv potížím.
Filips předpokládá, že jeho svorka si najde uplatnění nejen jako součást vybavení každého vojáka nebo medika, ale i v civilní sféře. A cena? Předpokládá se kolem 65 dolarů ta kus, což je přibližně 1 300 Kč. Nyní je svorka testována u příslušných úřadů, které musejí odsouhlasit její používání jako lékařskou pomůcku.
Zdroj: Cnet , Innovative Trauma Care ,
Související články
Speciální škrtidlo břicha zachrání lidské životy na bojišti
Jedním z hlavních důvodů smrti na bojišti je masivní ztráta krve při střelném zranění či výbuchu. ...
-
17.01.2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Zdravotnické vybavení jednotlivce
Nic nepopohání vývoj zdravotnických výrobků dopředu tak, jako právě válka. Dochází zde totiž ...
-
10.08.2012
-
18 komentářů
-
Ondřej Rybář
DARPA vyvíjí pěnu proti vnitřnímu krvácení
Agentura pro pokročilý obraný vývoj (DARPA) představila na svém webu projekt, který by mohl ...
-
29.12.2012
-
1 komentářů
-
Lukáš Hergott
Maskovací barva chrání tvář vojáka před žárem
Skupina amerických vozidel projíždí rychle po cestě v Afghánistánu. Najednou se ozve ohlušující rána ...
-
02.01.2013
-
3 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Vždyť tam říkali, že to není alternativou, ale spíš doplňkem pro místa, kde klasické škrtildo aplikovat nejde. U hrudníku samozřejmě (jak bylo řečeno) bude zjevně výhodnější ta ...Zobrazit celý příspěvek
Vždyť tam říkali, že to není alternativou, ale spíš doplňkem pro místa, kde klasické škrtildo aplikovat nejde. U hrudníku samozřejmě (jak bylo řečeno) bude zjevně výhodnější ta pěna.
Faktu, že to má "zuby" bych se tolik nebál. Vymejšlel to medik a určitě to neudělal tak, aby to vytvořilo víc nebezpečné poranění, než to dokáže zastavit.
Musím se bez mučení přiznat, že netuším co je to "kompartment syndrom", ale není možné, že by si toho byl autor vědom, ale vzal problém tak, že je lepší alespoň ŠANCE na to, aby vznikla vevnitř sraženina zastavující/zpomalující další krvácení (s vyhlídkou na odbornou lékařskou péči v příštích několika hodinách, včetně řešené toho zmiňovaného "kompartment syndromu" za předpokladu, že zraněný bude tou dobou ještě žít), než nedělat nic jiného, než na ránu přilípnout obvaz zvenčí? Kvůli tomu, abych se alepoň trochu zorientoval, jsem vyhledal pojem "compartment syndrom" na WikiSkript(ech) a tam psali, že doba, po kterou musí působit zvýšený tlak uvnitř kompartmentu, aby vzniklo poškození a neměnné změny při hypoxii s problémem související, nastává u nervů za 2 hodiny, u svalů za 6 hodin a u kůže za 8-12.
Podle mého názoru tedy v rámci rychlé pomoci na bojišti je výrazné snížení krvácení pacienta, výměnou za 2-6 hodinovou lhůtu na nutný odvoz zraněného na chirurgii rozumnou výměnou. Možná i dlouhodoběji to může být užitečné - pokud v ráně za určenou dobu vznikne ta sraženina, k jejímu konci by třeba mohlo být možné svorku otevřít a dlouhodoběji nahradit klasickým obvazem? To jsou příliš odborné věci na to, abych mohl skutečně důvěryhodně argumentovat, takže už asi přestanu mlýt prsty... :D
Vždycky jsem věřil, že nejlepším "obvazem" na světě je vlastní maso zraněného. Jak pěna, tak tato svorka na téhle myšlence staví a zároveň jsou oba tyto systémy dostatečně specializované, aby byly při rychlé pomoci s daným typem zranění nezbytné.Skrýt celý příspěvekU toho krku by som to videl zancne nepouzitelne - tam je priliz co takto "zasvorkovat". skor pri stresovom pouziti dojde k poskodeniu okolitych struktur (trachea, veny atd). to ...Zobrazit celý příspěvek
U toho krku by som to videl zancne nepouzitelne - tam je priliz co takto "zasvorkovat". skor pri stresovom pouziti dojde k poskodeniu okolitych struktur (trachea, veny atd). to radsej tu ranu pracne zaskrtit.
treba uvazit aj obrovsky rozdiel od skrtidla, ktore zaskrti tepnu nad miestom rany a tym zabrani dalsej strate krvy. tato svorka naopak vytvori potencial pre kompartment syndrom a v pripade ze ide o kavitacnu charakteristiku poranenia (cize ja vnutri vecsia diera), bude pokracovat krvacanie.
cize ako alternativa k skrtidlam urcite nie...
na skrtenie masivnych poraneni v oblasti hrudniku ktore krvacaju. ale zas je tu potencial sposobenia vnutorneho krvacania.Skrýt celý příspěvekS tím použitím u zranění (průstřelu) břicha bych to viděl málo úspěšně, při krvácení do břišní dutiny je povrchová svorka prakticky na nic. To už bude mnohem lepší dříve zmíněná ...Zobrazit celý příspěvek
S tím použitím u zranění (průstřelu) břicha bych to viděl málo úspěšně, při krvácení do břišní dutiny je povrchová svorka prakticky na nic. To už bude mnohem lepší dříve zmíněná pěna injektovaná do dutiny, to by se mohlo zavést i u RZ aby jim lidi "nevylili" po nehodě dřív než dojedou do nemocnice. Ale třeba na končetiny nebo krk bude svorka skvělá věc pro okamžitý zásah.Skrýt celý příspěvek
chapu ze prustrel a nasledne trauma asi budou nesrovnatelne ale predstava ze si tim a zejmena tema jehlicema sepnu ranu nekde v oblasti trisel me docela desi:)
chapu ze prustrel a nasledne trauma asi budou nesrovnatelne ale predstava ze si tim a zejmena tema jehlicema sepnu ranu nekde v oblasti trisel me docela desi:)
Načítám diskuzi...