IVAS: Američtí pěšáci získají průhledové displeje v roce 2022

IVAS: Američtí pěšáci získají průhledové displeje v roce 2022
IVAS / US Army (Zvětšit)

Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii jsou v těchto dnech testovány brýle s průhledovými displeji IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Jedná se o militarizované brýle HoloLens 2 od společnosti Microsoft. Americká armáda hodlá finální brýle IVAS nasadit do operačního použití v roce 2022.

Americká armáda pokládá zlepšování bojových schopností pěchoty (resp. malých pěších jednotek) za jednu ze svých klíčových priorit. O tzv. program Ničivost vojáka SL (Soldier Lethality) se stará speciální tým odborníků z různých oblastí SL CFT (Soldier Lethality Cross Functional Team) spadající pod nedávno vytvořené armádní Velitelství pro budoucnost AFC (Army Futures Command).

Program SL zastřešuje nespočet projektů řešící výcvik, taktiku, organizaci jednotek nebo umenšení byrokracie, ale pochopitelně řešící také vývoj a zavádění nejnovější výstroje a výzbroje. Cílem SL je zvýšit schopnosti pěchoty z hlediska přežití, ničivosti, situačního uvědomění a manévrovatelnosti.

Jednou z nejzajímavějších testovaných technologií SL jsou náhlavní průhledové displeje HUD (Head-Up Displays) využívající principy rozšířené reality – počítačovou grafiku a symboliku zasazenou do obrazu reálného světa. O zavádění HUD k vojákům se stará zmíněný program IVAS.

Program IVAS počítá se čtyřmi polními testy (poslední v roce 2021), které jsou označované jako místa setkání vojáků s produkty STP (Soldier Touch Points). Na základně Fort Pickett, kde najdeme i urbanizovaný výcvikový prostor, nyní probíhá druhé STP.


Vize rozšířené reality v boji. Použitá počítačová symbolika je pouze demonstrativní (2017).

„STP umožňují průmyslovým partnerům opakovaně testovat prototypy během celého procesu výzkumu a vývoje, aby si ověřili, zda finální produkt, v tomto případě multifunkční brýle IVAS, se setká s nadšením [u vojáků] a bude skutečně užitečný po zavedení k ozbrojeným silám,“ píší oficiální stránky americké armády. Cílem STP je jednoduše zajistit, aby sami vojáci určili směr vývoje nových technologií, podle svých skutečných potřeb.

Brýle IVAS vyvíjí společnost Microsoft od poloviny roku 2018, a to v rámci kontraktu ve výši 480 milionů dolarů. Společnost již získala od vojáků zpětnou vazbu z více než 3200 hodin testování.


Brýle IVAS lze použít v bojové medicíně.

Finální brýle IVAS se objeví na konci fiskálního roku 2021, tedy v polovině kalendářního roku 2022. Tyto finální brýle získají mimo jiné průhledný digitální displej, termovizní a noční senzory, podporu rychlého objevení a identifikace cílů, možnosti rozšířené reality a také prvky umělé inteligence.

K brýlím ale patří také počítačový a komunikační modul umístěný na těle vojáka. Připojená baterie pak zajistí šest až osm hodin dlouhý provoz.

Díky termoviznímu / nočnímu senzoru vojáci „přirozeně“ uvidí v kouři, mlze nebo noci, či dokonce živé objekty maskované v krajině či slabém porostu. Konkrétní typ senzorů není znám, ale klidně lze využít senzory z nových brýlí ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle-Binocular). Brýle IVAS mají čidla mimo zorné pole vojáka, což dovoluje vytvořit nízkoprofilovou zobrazovací jednotku a rozšířit zorné pole z 40°(ENVG-B) na 80°.


Nett Warrior (2013)

Identifikace cílů je asi nejvíce vyzdvihovaná schopnost IVAS, protože brýle pomocí strojového rozpoznávání obrazu umí „pochopit“ konkrétní objekty reálného světa. IVAS mimo jiné rozpozná civilistu nebo nepřítele se zbraní v ruce, či konkrétní typ techniky nebo zbraňového systému. V praxi to může znamenat tak, že člověk se zbraní se okamžitě v brýlích IVAS zbarví do červena jako hrozba.

Úspěšnost rozpoznání pak roste v závislosti s tím, jak detailní obraz cíle lze získat (včetně termovizního). Podle IHS Janes je ale rozlišení tak velké, že IVAS (na blízko) rozpozná obličeje lidí či přeloží napsaná cizí slova (včetně azbuky a čínských znaků).

Samozřejmě do brýlí lze vyvést obraz z puškových zaměřovačů (FWS-I) či jiných zdrojů, např. z průzkumných dronů, senzorů vozidla či dokonce malých radarů. Pokud troch zabrouzdáme do budoucnosti, díky konstelaci Starlink lze k malým jednotkám dokonce přenášet obraz z výkonných průzkumných letounů, jako je E-8 Joint STARS.


One World Terrain

Do brýlí se také dají promítat taktické informace nebo počítačová symbolika ze systému situačního povědomí vojáků NW (Nett Warrior) ‒ ten zpracovává, logický třídí a vizualizuje informace z různých senzorů nebo externích zdrojů. Informace z NW lze vyvést do různých zobrazovacích modulů, ať už do tabletů, digitálních nočních brýlí (ENVG-B) nebo právě do brýlí IVAS.

IVAS je především bojový systém, ale jeho schopnosti lze také velmi dobře využít i pro výcvik. Do brýlí se totiž dá promítat informace z One World Terrain, což je v podstatě trojrozměrná mapa světa. Vojáci se tak mohou ve výcviku přenést teoreticky na jakékoliv místo na světě, ať už do hor, lesů, pouště nebo konkrétního města ‒ pokud samozřejmě budou existovat z tohoto místa patřičně 3D mapy. Stejně tak lze do brýlí promítat nejrůznější scenáře a děje (bombardování, dělostřeleckou palbu, atd.) či nejrůznější techniku protivníků.

V současné době má družstvo americké armády devět vojáků – velitele a dva čtyřčlenné týmy střelců. Nedá se očekávat, že IVAS získají všichni vojáci družstva. Brýle ale může využívat například jen velitel družstva, velitelé čtyřčlenných týmů či jen jeden nebo dva k tomu speciálně vycvičení vojáci družstva.

Zdroj: army.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Q-Warrior: Britská přilba s rozšířenou realitou

Britská firma BAE Systems představila přilbu Q-Warrior s průhledovým displejem. Podle tvůrců ...

Rozšířená realita: Nová úroveň vojenského výcviku

Kanceláře pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) vyvíjejí nový výcvikový systém založený ...

Pěchota zítřka: Přesná munice, inteligentní zaměřovače

Výzbroj pěchoty se od druhé světové války příliš nezměnila. V nejbližších letech však dojde k zlomu. ...

Brýle pro barevné noční vidění: Revoluce nočního boje

Již minimálně 20 let se Ozbrojené síly Spojených států snaží podporovat vývoj senzorů pro barevné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • danny
  13:14 25.11.2019

  Vypadá to cool, ale když si vezmu, jak je pro mě občas v autě otravná a rozptylující i obyčejná navigace, tak nějak nevím. Ale možná zrovna dorůstající generace odkojená ...Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to cool, ale když si vezmu, jak je pro mě občas v autě otravná a rozptylující i obyčejná navigace, tak nějak nevím. Ale možná zrovna dorůstající generace odkojená onlajnovkama má už percepci reality formovanou jinak a nemá s tím tagováním a jinými nápovědami problém...Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:44 22.11.2019

  To první video - baba si vyleze na střechu kvůli lepšímu výhledu a aspoň troše čerstvýho vzduchu a chce zavolat kámošce, jenže nějakej přivandrovalej okupant jí nejdřív shodí ...Zobrazit celý příspěvek

  To první video - baba si vyleze na střechu kvůli lepšímu výhledu a aspoň troše čerstvýho vzduchu a chce zavolat kámošce, jenže nějakej přivandrovalej okupant jí nejdřív shodí spojení a pak na ní ještě míří kvérem. :/ ale tenhle scénář asi autor videa na mysli neměl, že ne ;)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:33 22.11.2019

   ...ale to nebyli ruští vojáci na Krymu...

   ...ale to nebyli ruští vojáci na Krymu...

   • Meddy
    16:38 22.11.2019

    Výletníci pane kolego, výletníci a dovolenkáři :)

    Výletníci pane kolego, výletníci a dovolenkáři :)

Načítám diskuzi...