IVAS: Armádní brýle pro rozšířenou realitu za 20 miliard dolarů

IVAS: Armádní brýle pro rozšířenou realitu za 20 miliard dolarů
IVAS / US Army, Public Domain (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) uzavřela s firmou Microsoft obří desetiletou rámcovou smlouvu na dodávku neznámého počtu brýlí IVAS (Integrated Visual Augmentation System) za 21,88 miliardy dolarů. IVAS jsou taktické brýle osazené senzory a technologii rozšířené reality. Cílem zavedení IVAS je výrazné zlepšení situačního povědomí pěšáků o bojové scéně.

Microsoft brýle IVAS vyvíjí od roku 2018 na základě civilních brýlí pro rozšířenou realitu Hololens 2, které jsou v prodeji od roku 2016. První demonstrátory IVAS byly pouze upravené komerční brýle HoloLens 2. Současná robustní verze, označována jako Capability Set 3 (CS3), je armádou testována od roku 2019.

Brýle se skládají v podstatě ze dvou hardwarových částí. První je senzorová sada doléhající na čelo přilby. Sada obsahuje denní, noční a termovizní senzory – podle usazení jednotlivých senzorů sada nabízí ±180° zorné pole. Noční vidění i termovize je pro vojáka k dispozici stiskem jediného tlačítka. Tyto senzory dramaticky vylepší schopnost pěšáka objevit, rozpoznat a identifikovat cíl za všech světelných podmínek, včetně v prostředí s hustou vegetací, členité městské zástavbě, prachu, sněhu, mlze, dýmu atd.

Druhou částí je průhledový displej zobrazující za pomocí rozšířené reality textové a grafické informace ze senzorů IVAS, externích senzorů, navigace, komunikace, informace z nadřazeného velícího stupně atd. Vojáci mohou skrze brýle sdílet i topografické snímky nebo 3D mapy cíle. Brýle, ač to není přímo uváděno, jsou zřejmě vybaveny i balistickým hledím.

Do IVAS lze dále přenášet záměrný kříž optiky zbraně – tak lze vést palbu z poza krytu nebo bez nutnosti lícení. Zcela zásadní je schopnost zobrazovat pozice vlastních a cizích jednotek, bez ohledu na světelné podmínky, tvar terénu nebo vegetaci. Výsledkem má být mnohem efektivnější velení a řízení bojové činnosti čety.


IVAS

Co se týče softwaru, brýle využívají technologii fúzi dat a strojové učení. Stejné technologie mají přilby pilotů letounů F-35 Lightning II. Fúze dat umí v záplavě informací ze senzorů hledat klíčové vzory, skládat je do rychle pochopitelné graficko-textové podoby a vizuálně přívětivě je zobrazovat na průhledovém displeji.

Rozšířená realita pak umožní zasazovat počítačem generovanou symboliku přímo do reálného světa. Voják tak na pozadí reálného světa vidí 3D graficky označeny pozice vlastních nebo nepřátelských jednotek – nejen vojáků, ale i pozemní, či letecké techniky.

Současně díky systémům strojového učení brýle nabízejí, nebo potenciálně budou nabízet, další zajímavé informační výhody – mluví se například o rozpoznávaní obličejů, to se hodí například v boji proti tzv. „zeleným mužíkům“. Strojové učení umožní i rozpoznávat nejrůznější vojenskou techniku (a tedy i její schopnosti), ale například i to, ke které konkrétní jednotce patří. Navíc ve spolupráci i s dalšími senzory, jako jsou akustické detektory nebo pozemní radiolokátory, lze do brýlí rychle zanášet 3D pozice a typ objevených cílů – například odstřelovačů.

Velkou výhodou je také promítání záběrů z externích senzorů, ať je to již výkonná pušková optika, nebo senzory na dronech. Pokud voják s IVAS jede v bojovém vozidel pěchoty, může se také napojit na senzory vozidla a sledovat okolí. Pokud je vozidlo vybaveno kamerami s plynulým 360°pokrytím, vojáci s IVAS mohou volně pozorovat okolí „skrz“ pancíř vozidla.


IVAS; větší foto / US Army, Public Domain

„IVAS spojuje více technologií do architektury, která umožňuje vojákovi bojovat, nacvičovat a trénovat pomocí jediné platformy,“ uvedla armáda v tiskové zprávě z 31. března. „Sada funkcí využívá stávající noční a termovizní senzory s vysokým rozlišením, stejně jako další vojákem nesené senzory, vše integrované do stejného head-up displeje, který poskytuje lepší situační povědomí, schopnost bojovat a nezbytné informované rozhodování, to vše k překonání současných i budoucích protivníků.“

IVAS tedy poslouží i k přípravě akce nebo pro výcvik – IVAS může simulovat prakticky libovolnou bojovou scénu, vozidla, budovy nebo dokonce živé objekty. Na stejném principu fungují pilotní výcvikové brýle od společnosti Red6.

Možnosti využití jsou prakticky nekonečné, a ještě nejsou plně pochopeny – resp. jsou zatím omezeny lidskou představivostí. Lze například provést „3D záznam“ akce a následně průběh akce replikovat ve výcviku. A naopak – vojáci si mohou třeba 50× projít bojiště, včetně reliéfu terénu, terénních překážek a objektů, ještě předtím, než se dostanou do boje.


IVAS nabízí nové možnosti výcviku malých jednotek / US Army, Public Domain

„Pro mě je program IVAS jednou z nejrevolučnějších věcí, které jsme pro sesednuvší jednotky určené pro blízký boj, od zavedení nočního vidění, udělali. Není to jen zařízení pro noční vidění nebo nástroj situačního povědomí, vše se kombinuje do jednoho systému,“ uvedl plukovník Troy Denomy, produktový manažer IVAS kanceláře PEO (Program Executive Office).

„Polovina bitvy je jenom zjistit, co se ostatní členové týmu udělají. Představte si, že je secvičíte během týdne. Dříve jste museli čekat na ostré střelby čety,“ vysvětluje výhody IVAS seržant major Michael Grinston.

„Jsem ohromený možnostmi, které jsem dnes viděl v prototypu integrovaného vizuálního augmentačního systému [IVAS]. Stejně jako chytrý telefon transformoval osobní zábavu a způsob, jakým se lidé propojují, IVAS změní způsob, jak vojáci cvičí a bojují,“ tweetoval v říjnu generál James McConville, náčelník štábu armády.


IVAS; větší foto / US Army, Public Domain

Prototyp brýlí IVAS z roku 2020 váží 1,134 kg, stejně jako zaváděný noční-termovizní okulár ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle-Binocular). IVAS nejen, že dokáže vše co ENVG-B, ale doléhá blíže k obličeji a snižuje tak nepříjemné odstředivé síly při pohybech hlavy. Baterie umožní až osm hodin provozu. Brýle mohou fungovat i samostatně, bez nutnosti připojení se k síti.

Pochopitelně teoreticky vše zní perfektně. Otázkou ale je, jak voják s takto složitou technikou obstojí ve skutečném boji a zda brýle, lapidárně řečeno, nebudou ve skutečnosti na obtíž v interakci s bojovou scénou – budou vojáci skutečně chtít bojovat „skrz“ head-up displeje, jako piloti nadzvukových stíhaček? Vzhledem ke gigantické zakázce, ale Pentagon očividně technologií IVAS velmi věří.

Jedno je ale jisté, zavedení IVAS si vynutí vypracování a zavedení zcela nových výcvikových a bojových postupů malých jednotek.

Zdroj: ArmyTimesThe Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

IVAS: Američtí pěšáci získají průhledové displeje v roce 2022

Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii jsou v těchto dnech testovány brýle s průhledovými ...

Pilot vs. umělá inteligence: Blíží se souboj robotické a lidské F-16

Americká výzkumná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) připravuje virtuální ...

Rozšířená realita: Nová dimenze výcviku vzdušného boje

Americké společnosti Red 6 a EpiSci vyvíjejí a testují unikátní letecký výcvikový systém ATARS ...

Rozšířená a virtuální realita ve vojenské praxi

Rozvoj moderních technologií přinesl do oblasti vojenství rozšířenou a virtuální realitu. Obě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • danny
    20:38 07.04.2021

    Pro speciální operace určitě zajímavé. Ale delší dobu bych to na hlavě nosit nechtěl. Kromě hmotnosti to musí být hrozný nápor na bednu a na oči. Přeostřovat z displeje do dálky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro speciální operace určitě zajímavé. Ale delší dobu bych to na hlavě nosit nechtěl. Kromě hmotnosti to musí být hrozný nápor na bednu a na oči. Přeostřovat z displeje do dálky, srovnat se s drobným zpožděním obrazu proti realitě atd..., to musí být při dynamičtější akci hrozná zátěž, přes všechny benefity. Ostatně už ta "zahlcenost" informacemi a možnost si vybírat z nepřeberného menu dalších údajů a možností.
    Kromě rizika ztráty technologie a její přemístění do rukou protivníka vidím ještě jedno drobné riziko. Odolnost proti rušení a vyzařování. Pokud to nějak komunikuje, tak to taky vysílá a signál umožňuje lokalizaci. Obdobně je otázka, jak je vyřešeno chlazení, jestli protože dle popsaných parametrů by to mohlo taky slušně topit.Skrýt celý příspěvek

    • Arccos
      11:38 08.04.2021

      Přeostřování určitě řádný problém není. Ty brýle jsou holografické, obraz je promítán tak, aby byl viditelný při zaostření do nekonečna. Chlazení také není problematické, ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Přeostřování určitě řádný problém není. Ty brýle jsou holografické, obraz je promítán tak, aby byl viditelný při zaostření do nekonečna. Chlazení také není problematické, ani komerčně dostupné Hololens žádné speciální chlazení nepotřebují.Skrýt celý příspěvek

  • JP--
    12:49 04.04.2021

    No a u nás nemá každý voják ani NVG o termovizi v normálních počtech nemluvě, občas na mě de z našeho ministerstva lehká beznaděj.

    No a u nás nemá každý voják ani NVG o termovizi v normálních počtech nemluvě, občas na mě de z našeho ministerstva lehká beznaděj.

    • flanker.jirka
      19:42 04.04.2021

      Uz se nefasuji ani růžové brýle a armádní med. Někteří nováčci po narukování do Vyškova čekají na základní výstroj i déle než 14 dní.

      Uz se nefasuji ani růžové brýle a armádní med. Někteří nováčci po narukování do Vyškova čekají na základní výstroj i déle než 14 dní.

  • Danik
    13:19 03.04.2021

    Omlouvám se off topic Zajímavý by byl článek o modernizaci USMC. Kromě vyřazování Abramsů a AAV 7 a pořízování JLTV mě osobně zaujala náhrada M249, M4 a M16, v podobě M27 IAR. ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se off topic

    Zajímavý by byl článek o modernizaci USMC. Kromě vyřazování Abramsů a AAV 7 a pořízování JLTV mě osobně zaujala náhrada M249, M4 a M16, v podobě M27 IAR. Myslím, že se jedná o zajímavý krok, který navýší účinnost družstva a prodlouží efektivní vzdálenost. Osazeno to mají Acogy nebo optikami až s 8 násobným přiblížením. Původně to mělo sloužit jen jako náhrada SAW, ale mariňáci byli spokojeni natolik, že nahrazuje i m4 a m16. Momentálně zkouší experimentálně osadit všechny M27 a M240 bravo (ve vybraných družstvech) tlumiči. Má to znesnadnit nepříteli určit směr palby a zároveň ulehčit komunikaci mezi vojáky. Je pravda, že M27 s 16,5 palcovou hlavní maximalizuje účinek 5,56x45 (střela čerpá svou ranivost z rychlosti) a s optikou a dvojnožkami mariňáci trefovali bodové terče až na 800 m. Zároveň to, že "kulometčík" i přesný střelec mají stejné zbraně jako zbytek družstva, pak způsobuje, že při střetu na ně není zaměřena palba nepřítele. Logistická výhoda je pak zřejmá.

    Off topic dvě: Má někdo informace o novém maskovacím vzoru pro AČR? Nizozemci i Rakušané už mají nové maskovací vzory hotovéSkrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
    18:15 02.04.2021

    Horší bude jak někoho zajmou z brýlemi na hlavě a kouknou do nich kde jsou ostatní

    Horší bude jak někoho zajmou z brýlemi na hlavě a kouknou do nich kde jsou ostatní

    • Torong
      20:47 02.04.2021

      No, to už je zajímavější a reálnější problém... Předpokládám, že armáda si to uvědomuje. Zajímalo by mě jak to chce řešit

      No, to už je zajímavější a reálnější problém... Předpokládám, že armáda si to uvědomuje. Zajímalo by mě jak to chce řešit

      • flanker.jirka
        20:54 02.04.2021

        Třeba snímač otisku prstů, sítnice oka. Cokoliv čím si můžete dnes uzamknout i mobilní telefon Horsi bude, když to budo mít všichni, budou detekovatelni pasivními sledovacimi ...Zobrazit celý příspěvek

        Třeba snímač otisku prstů, sítnice oka. Cokoliv čím si můžete dnes uzamknout i mobilní telefon
        Horsi bude, když to budo mít všichni, budou detekovatelni pasivními sledovacimi systémy.Skrýt celý příspěvek

        • Eiffelos
          15:58 03.04.2021

          No mělo by to být něco, co zařízení vypne tak,aby nebylo možné už to pustit , bez schválení vyššího stupně velení. Prostě , aby zajatého vojáka nemohli donutit , aby to pustil . ...Zobrazit celý příspěvek

          No mělo by to být něco, co zařízení vypne tak,aby nebylo možné už to pustit , bez schválení vyššího stupně velení. Prostě , aby zajatého vojáka nemohli donutit , aby to pustil . Problém vidím v tom, že musí velení vědět,že zařízení je v cizích rukou .Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:48 04.04.2021

            Možná i sledování životních funkcí vojáka, když to koupí, nemusí být poblíž nikdo další kdo by činnost toho setu vypnul a zneschopnil jej.

            Možná i sledování životních funkcí vojáka, když to koupí, nemusí být poblíž nikdo další kdo by činnost toho setu vypnul a zneschopnil jej.

  • pks_
    17:26 02.04.2021

    Dá se to zašifrovat tak, aby se to rozšifrovat nedalo - ani teoreticky. Je tu ale jiný problém, pokud komunikujete, tak nezachováváte rádiový klid a fakticky pořád hlásíte "tady ...Zobrazit celý příspěvek

    Dá se to zašifrovat tak, aby se to rozšifrovat nedalo - ani teoreticky.

    Je tu ale jiný problém, pokud komunikujete, tak nezachováváte rádiový klid a fakticky pořád hlásíte "tady jsem".

    Stačí 3 drony vybavené SDR (https://cs.wikipedia.org/wiki/... a bude možné vaši pozici online sledovat.

    Utajit před nepřítelem svoji pozici je ve válečnictví důležité již několik tisíc let.

    Dalším problémem je, že to vydrží 8 hodin provozu a potom konec. Jste slepý a v situaci, kterou nemáte dost procvičenou. Můžete plánovat nasazení tak, aby k tomu nedošlo, ale nepřítel bude zase plánovat tak, aby k tomu došlo :-)Skrýt celý příspěvek

  • Double
    14:11 02.04.2021

    Na jednu stranu mi to pripada ako obrovsky skok vpred, najme co sa tyka expedicnych akcii. Avsak na druhu stranu mi takato digitalizacia bojiska pripada ako dvojsecny mec. Nech to ...Zobrazit celý příspěvek

    Na jednu stranu mi to pripada ako obrovsky skok vpred, najme co sa tyka expedicnych akcii. Avsak na druhu stranu mi takato digitalizacia bojiska pripada ako dvojsecny mec. Nech to budu mat akokolvek zabezpecene, vzdy bude existovat moznost, ze danu komunikaciu protivnik rozsifruje a tym padom sa dostane k presnym poziciam jednotiek.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      14:21 02.04.2021

      Kdyby to bylo tak jesnoduché, tak to nedělají. Ostatně ani klasické bojiště toho nebylo ušetřeno viz enigma...

      Kdyby to bylo tak jesnoduché, tak to nedělají. Ostatně ani klasické bojiště toho nebylo ušetřeno viz enigma...

      • Double
        14:36 02.04.2021

        Enigma je krasny priklad toho, ze aj "neprelomitelna" sifra sa da prelomit a to bez toho, aby o tom nepriatel vedel.

        Enigma je krasny priklad toho, ze aj "neprelomitelna" sifra sa da prelomit a to bez toho, aby o tom nepriatel vedel.

        • Torong
          14:47 02.04.2021

          Jistě, ale to neznamená, že se má přestat šifrovat. Stejně jako meč neskončil kvůli štítu a tank kvůli PTŘS...

          Jistě, ale to neznamená, že se má přestat šifrovat. Stejně jako meč neskončil kvůli štítu a tank kvůli PTŘS...

          • Double
            15:42 02.04.2021

            Nikto ani nehovori, ze sa ma prestat sifrovat. Skor sa naskyta otazka, ktore informacie by sa takto mali davat "do eteru" a ktore nie.

            Nikto ani nehovori, ze sa ma prestat sifrovat. Skor sa naskyta otazka, ktore informacie by sa takto mali davat "do eteru" a ktore nie.

          • JerzyŔ
            19:27 02.04.2021

            Před mnoha mnoha lety jsem byl na vystoupení Ivana Mládka. M.j. jak představoval své muzikanty, tak u každého něco měl hlášku o jeho působení na vojně. Kupříkladu o jednom, že byl ...Zobrazit celý příspěvek

            Před mnoha mnoha lety jsem byl na vystoupení Ivana Mládka. M.j. jak představoval své muzikanty, tak u každého něco měl hlášku o jeho působení na vojně. Kupříkladu o jednom, že byl u parašutistů a byl tak zbabělý, že ho museli vyhánět z letadla při seskoku plamenometem, o Kalamity Džejn že byla degradována za styk s nepřítelem apod. No a o jednom, už si nepamatuji, kterém členovi souboru, vykládal, že byl vynálezce. Na vojně vynalezl elektrický samopal. Byl tichý spolehlivý atd. samé přednosti. Jediná nevýhoda byla, že voják s ním může postupovat jen dokud mu vystačí prodlužka.
            Řezali jsme se smíchy, a on byl vlastně vizionář.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
      15:06 02.04.2021

      Principiálne nemožné. Už dávno sa používajú šifry odolné voči hrubej sile kvantových počítačov.

      Principiálne nemožné. Už dávno sa používajú šifry odolné voči hrubej sile kvantových počítačov.

      • Double
        15:37 02.04.2021

        Napriklad ake?

        Napriklad ake?

        • UnionPacific
          17:16 02.04.2021

          No ja to viem len zbežne z toho čo napíšu na zive.cz, volá sa to šifrovanie založené na mriežkach a konkrétna šifra sa volá NTRU

          No ja to viem len zbežne z toho čo napíšu na zive.cz, volá sa to šifrovanie založené na mriežkach a konkrétna šifra sa volá NTRU

        • pks_
          17:19 02.04.2021

          Např. https://cs.wikipedia.org/wiki/... je prokazatelně nerozluštitelná :-)

          Nevím ovšem, zda se používá.

          Např. https://cs.wikipedia.org/wiki/... je prokazatelně nerozluštitelná :-)

          Nevím ovšem, zda se používá.

    • flanker.jirka
      16:18 02.04.2021

      Double
      Předpokládám, že příspěvky sem nepíšete dálnopisem, ale z počítače nebo jiného digitálního zařízení. Nebo to posíláte poštou, aby Vám to nikdo po cestě nerozšifroval?

      Double
      Předpokládám, že příspěvky sem nepíšete dálnopisem, ale z počítače nebo jiného digitálního zařízení. Nebo to posíláte poštou, aby Vám to nikdo po cestě nerozšifroval?

Načítám diskuzi...