Iveco LMV 2: Nová generace evropských terénních vozidel

Foto: Iveco LMV 2 na výstavě EUROSATORY 2016. / Iveco Defense Vehicles
Iveco LMV 2 na výstavě EUROSATORY 2016. / Iveco Defense Vehicles

Italská firma Iveco, resp. vojenská divize Iveco Defense Vehicles, představila na výstavě EUROSATORY 2016 novou generaci terénních obrněných vozidel LMV 2 (Light Multirole Vehicle 2). Původní LMV slouží v řadě armád světa, mimo jiné i v Armádě České republiky.

Italská firma dodala již 4000 původních vozidel LMV do 13 zemí světa. V Armádě ČR najdeme 120 vozidel LMV ve 12 verzích - nejpopulárnější je bojová verze LOV 50 B (50 ks) s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Protector M151A2 a 12,7mm kulometem.

Původní verze LMV (standardní kabina pro čtyři až pět osob) má v základní verzi hmotnost 7100 kg a nosnost pouze 800 kg - zde se počítá posádka, palivo, zbraně, komunikační systémy i další vybavení.

Některé speciální verze (například pro vedení elektronické boje) přitom převáží elektronické vybavení až o hmotnosti 500 kg.

Nové vozidlo LMV 2 má sice téměř stejné rozměry (4,8 m x  2,2 m x 2,3 m) jako předchozí generace, ale díky upravenému podvozku a použití nových materiálů vzrostla nosnost o 40 % na 1500 kg. Prázdná hmotnost vzrostla ze 7100 kg na 8100 kg.  

Podle magazínu IHS Janes, i přes jasnou podobnost, původní LMV a LMV 2 sdílí pouze stejné diferenciály a motory pocházející ze stejné rodiny. Ostatní konstrukce je zcela jiná. 

LMV 2 má větší světlou výšku a vozidlo dokáže používat kola větších průměrů. LMV 2 rovněž vyniká lepší průchodnosti těžkým terénem a větší odolnosti proti minám a jiným výbušným systémům.

Větší nosnost umožňuje nést větší množství munice, výkonnější zbraňové systémy i bohatší elektronické vybavení. V případě potřeby lze zvýšit balistickou odolnost vozidla. Vozidlo je připraveno na instalaci nejnovějšího komunikačního vybavení, systémů řízení bojové činnosti BMS (Battle Management Systems), interkomu nebo prostředků elektronického boje.

Reportáž IHS Janes o LMV 2.

LMV 2 pohání výkonnější dieselový motor o výkonu 162 kW (původní 136 kW). Výkonnější motor prázdnému LMV 2, díky lepšímu poměru výkon/hmotnost (20 kW/t), propůjčuje o něco lepší jízdní vlastnosti než má starší verze (19 kW/t).

Nová automatická převodovka má osm rychlostních stupňů. Pohonné ústrojí navíc neustále kontroluje digitální systém ADM (Automatic Drive Train Management) automaticky ovládající pohon kol a převodovky. Je to údajně poprvé, kdy byl systém ADM použit na vozidle této třídy. ADM najdeme například na vozidlech Pandur II v Armádě ČR.

ADM díky senzorům inteligentně přizpůsobuje rozdělování výkonu na jednotlivé nápravy a kola dle stavu povrchu. ADM umožňuje řidiči soustředit se výhradně na plnění bojového úkolu. Ve všech typech terénu je zajištěna maximální pohyblivost a manévrovatelnost vozidla při minimálním namáhání součástí pohonného ústrojí.

Maximální rychlost LMV 2 je na silnici 110 km/h a dojezd cestovní rychlostí na silnici 600 km. Vozidlo je schopno přebrodit řeku o hloubce 1,5 m bez předchozí přípravy.

Vnitřní prostor posádky byl přepracován a maximálně pětičlenná posádka má mnohem více prostoru (střecha kabiny je větší o 100 mm). Karosérie je samonosná a vyrobená z pancéřové oceli. LMV získalo nový hliníkový/ocelový ochranný a nosný rám, který umožňuje lafetaci kulometu až do ráže 12,7mm no 40mm granátometu.

LMV 2 je prozatím prototyp a nyní se podrobuje firemním zkouškám. Zatím nejsou informace o případných zájemcích.

Zdroj: Defense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

TATRA DEFENCE VEHICLE: Nová česká zbrojovka od roku 1993

V úterý 31. 5. 2016 proběhlo za účasti předsedy vlády ČR, ministra obrany ČR, hejtmana ...

RoBattle - nový bojový robot z Izraele

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) za týden na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Centauro II: Italský tank na kolech

Italská firma Iveco-Oto Melara představila na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 novou generaci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  20:12 01.01.2020

  V auguste 2019 uzatvorili Holanďania kontrakt na 1275 ks LMV-2, ktoré budú dodané medzi rokmi 2022-2027 a neskôr koncom novembra podpísali s Ivecom zmluvu na na vývoj a nákup 918 ...Zobrazit celý příspěvek

  V auguste 2019 uzatvorili Holanďania kontrakt na 1275 ks LMV-2, ktoré budú dodané medzi rokmi 2022-2027 a neskôr koncom novembra podpísali s Ivecom zmluvu na na vývoj a nákup 918 ks obrnených vozidiel 4x4 v hmotnostnej kategórii 12t: https://www.edrmagazine.eu/the... Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  13:06 31.07.2016

  Ještě že se Iveco nechlubí onou osmistupňovou AT. Pak by zájem rázem poklesl...

  Ještě že se Iveco nechlubí onou osmistupňovou AT. Pak by zájem rázem poklesl...

 • zimbio
  13:14 20.07.2016

  Nevím soudruzi na CO reagujete,když mne armáda "nemusí"!Jenom jsem spomenul ruské kosmické bombarďáky,a to,že proti nim je všechno marné a lepší je hned se vzdát a...ARMÁDA MNE ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím soudruzi na CO reagujete,když mne armáda "nemusí"!Jenom jsem spomenul ruské kosmické bombarďáky,a to,že proti nim je všechno marné a lepší je hned se vzdát a...ARMÁDA MNE SMAZALA!Já jim poskytuji neocenitelné informace a oni...Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  13:44 19.07.2016

  Neví se kolik to zhruba bude stát a jestli budou zcivilněné verze?
  Změnil jsem názor na zimbia, prosím nebanovat. Já se vždycky tak zasměju...

  Neví se kolik to zhruba bude stát a jestli budou zcivilněné verze?
  Změnil jsem názor na zimbia, prosím nebanovat. Já se vždycky tak zasměju...

 • mattea
  09:44 19.07.2016

  shal: a bude mít ta letadlová loď, až ji vypustí z měsíce, i světílka a lasery a veselý námořníky? Já věřím, že ano! Aneb ještě o trochu překroutit zimbiem už tak často ...Zobrazit celý příspěvek

  shal: a bude mít ta letadlová loď, až ji vypustí z měsíce, i světílka a lasery a veselý námořníky? Já věřím, že ano!

  Aneb ještě o trochu překroutit zimbiem už tak často překroucená či z kontextu vyňatá tvrzení se mi zdá mnohem lepší, než ho banovat nebo ignorovat - a pobavíme se!Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  08:36 19.07.2016

  Zaujimala by ma schopnost toho ADM systemu, na civilnom trhu to novinka nie je, tak by som chcel vidiet porovnanie napriklad s TRS, ktory pouziva Land Rover Mimochodom hurvo, ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujimala by ma schopnost toho ADM systemu, na civilnom trhu to novinka nie je, tak by som chcel vidiet porovnanie napriklad s TRS, ktory pouziva Land Rover

  Mimochodom hurvo, shal, zase len krmite. Nekrmte.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  06:54 19.07.2016

  zimbio: S výrobou začnou hned jak dostaví základnu na Měsíci a vypluje ruská letadlová loď.

  zimbio: S výrobou začnou hned jak dostaví základnu na Měsíci a vypluje ruská letadlová loď.

 • hurvo
  20:00 18.07.2016

  zimbio si odveci jak rusky procesor.

  zimbio si odveci jak rusky procesor.

 • zimbio
  18:35 18.07.2016

  http://zahranicni.eurozpravy.c...
  Všechno je marné,rusáci vždy vyhrají!

  http://zahranicni.eurozpravy.c...
  Všechno je marné,rusáci vždy vyhrají!

Načítám diskuzi...