Izrael a přízrak války na dvou frontách

Izrael a přízrak války na dvou frontách
Izraelská armáda se šikuje do války / depositphotos.com (Zvětšit)

Americké ministerstvo zahraničí v úterý vyhlásilo nejvyšší stupeň varování před cestami do Libanonu. Úřad varuje před nepředvídatelnou bezpečnostní situací související s raketovými a dělostřeleckými výměnami mezi Izraelem a Hizballáhem. Velvyslanectví v Bejrútu hlásí omezené možnosti podpory občanům USA kvůli hrozbě terorismu, občanským nepokojům, ozbrojeným konfliktům, kriminalitě a únosům.

Očekávaná izraelská pozemní operace proti Hamásu v pásmu Gazy má potenciál přimět Íránem podporovaný Hizballáh k zahájení rozsáhlé vojenské kampaně proti Izraeli z libanonského území. Americké a izraelské zpravodajské služby se podle deníku New York Times úpěnlivě snaží takové eskalaci konfliktu zabránit. Hizballáh odmítá modrou linii stanovenou OSN, která vymezuje pozemní izraelsko-libanonskou hranici, a nárokuje si území farem Šibáa (též Har Dov), které Izrael kontroluje od šestidenní války v roce 1967.

Nasazení dvou amerických úderných svazů, v jejichž čele stojí letadlové lodě USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) a USS Gerald R. Ford (CVN-78), zřejmě prozatím Hizballáh odradilo od rozsáhlého útoku na Izrael. Ke drobným potyčkám přesto dochází. Zprávy z tohoto týdne uvádí nejméně pět mrtvých na straně libanonské organizace a pět padlých (čtyři vojáci a jeden civilista) v Izraeli. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh si pravděpodobně nepřeje totální válku s Izraelem, protože by to uškodilo jeho postavení v Libanonu. New York Times s odkazem na americké představitele ale uvedl, že se jeho postoj v závislosti na vývoji situace může změnit.

Pro Izrael nejde o zcela novou situaci. S bojem na dvou frontách současně má již zkušenosti. Během jomkipurské války v roce 1973 zahájily Egypt a Sýrie překvapivý útok proti židovskému státu ze dvou směrů. Stejně tak během druhé libanonské války v roce 2006 izraelské ozbrojené síly prováděly pozemní operace zároveň v pásmu Gazy a v jižním Libanonu. Izrael si toto riziko uvědomuje a svou obranu pro takový scénář soustavně připravuje.

„Izrael se potýká s hrozbami na dvou hlavních frontách. Izraelské ozbrojené síly byly budovány pro boj v obou oblastech a jsou schopny na nich operovat současně,“ zdůraznil již v roce 2018 Amos Jadlin, bývalý náčelník izraelské vojenské rozvědky. „Přesto je důležité rozlišovat mezi naléhavostí a nebezpečím. Na jižní frontě je situace naléhavější, zatímco severní fronta je nebezpečnější.“ Bezprostřední hrozba války tak přinejmenším od roku 2018 panovala na jižní frontě, což ovšem zvyšovalo riziko souběžné a závažnější vojenské konfrontace na severu.

Šíitský Hizballáh dnes ovšem vyčkává a chce se válce vyhnout. S blížící se pozemní operací v Gaze zůstává pravděpodobnost chybného odhadu nicméně vysoká a zvyšuje se možnost eskalace. Izrael preventivně evakuoval obyvatelstvo podél severní hranice a posílil ji vojenskými jednotkami, aby nepřítele od případného útoku odradil. Hasan Nasralláh musí opatrně zvažovat, jaký druh útoku stačí k projevení přiměřené solidarity s Hamásem, jež zároveň nepovede k vyprovokování rozsáhlé reakce Izraele.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe

Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna ...

Kdo je kdo: Svět reaguje na vojenský útok Hamásu proti Izraeli

Palestinská skupina Hamás v sobotu zahájila za poslední roky největší vojenský útok proti Izraeli. ...

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

Městské bojiště Gaza: Hamás se na izraelský útok připravoval deset let

Izrael, toho času ve válečném stavu, právě provádí to, co umí jen málokterá země na světě. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.