Izrael a Ukrajina: zátěžová zkouška pro americký obranný průmysl

Izrael a Ukrajina: zátěžová zkouška pro americký obranný průmysl
Bojové hlavice JDAM (2017); ilustrační fotka / U.S. Air Force, Airman 1st Class Gerald R. Willis (Zvětšit)

Joe Biden, prezident Spojených států, žádá Kongres o schválení dodatečných výdajů ve výši 105 miliard amerických dolarů na podporu Izraele, Ukrajiny a indo-pacifického regionu. Washington svým spojencům slibuje zvýšení dodávek přesných raket a další munice. Americké zbrojovky se dostávají pod tlak, protože musí zároveň vyrábět pro Ukrajinu, urychlit dodávky pro Izrael a doplňovat vyčerpané zásoby Pentagonu.

 

Joe Biden přednesl argumenty ve prospěch dodatečného obranného balíčku americké veřejnosti minulý týden ve čtvrtek, krátce po návratu z cesty do Izraele. Ve zdůvodnění žádosti přirovnal říjnové útoky Hamásu na Izrael k invazi ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. „Nemůžeme a nenecháme zvítězit teroristy jako Hamás a tyrany jako Putin. Odmítám, aby se to stalo,“ řekl americký prezident.

Jak uvedly internetové stránky Defense News, více než polovina peněz z navrhovaných výdajů souvisí s ukrajinsko-ruskou válkou. Třicet miliard dolarů má jít na doplnění amerických zásob zbraní, které již byly Ukrajině zaslány. Bidenova vláda doufá, že tyto prostředky vystačí až do amerických voleb v příštím roce. Řada republikánských prezidentských kandidátů, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, je proti další pomoci Ukrajině.

Senát hodlá žádost Bidenova kabinetu projednat v rámci jednoho balíčku, ale několik republikánů ze Sněmovny reprezentantů požaduje oddělené hlasování o pomoci Ukrajině a Izraeli. Republikánům se však několikrát nepodařilo zvolit nového předsedu dolní komory, čímž se její činnost na více než dva týdny zastavila. Sněmovna nemůže bez nového předsedy nic schválit.

Bílý dům navrhuje zvýšit vojenskou pomoc Izraeli o 14,3 miliardy dolarů. Tato částka zahrnuje 10,6 miliardy dolarů na podporu protivzdušné a protiraketové obrany. USA se například chystají zvýšit dodávky munice pro systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu Iron Dome (Železná kopule) pro ochranu před raketami a dělostřeleckými granáty odpalovaných z pásma Gazy.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů

Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability ...

V Evropě propukly závody ve zbrojení a Srbsko nezůstane stranou

Srbský prezident Aleksandar Vučić na vojenském veletrhu IDEX 2023 v Abu Dhabí potvrdil jednání s ...

PREMIUM Evropa zbrojí a izraelský vojenský průmysl kvete

Izrael na válce na Ukrajině královsky vydělává. O jeho zbraňové systémy je v NATO obrovský zájem. To ...

Právě v čas. Britské střely ASRAAM zachraňují ukrajinskou protivzdušnou obranu

Ukrajinská armáda se pochlubila fotografií britského vozidla SupaCat nesoucí protiletecké střely ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.