Izrael bombardoval konvoj Hizballáhu

F-15I Ra'am
Foto: F-15I Ra'am izraleského letectva; ilustrační foto / USAF

Izraelské letectvo v pondělí večer zaútočilo na cíle v Libanonu. Terčem útoku se stal konvoj Hizballáhu, který měl ze Sýrie do Libanonu převážet nespecifikované řízené rakety. Šlo o první bombardování Libanonu od konce izraelsko-libanonské války v roce 2006.

K útoku došlo v pondělí před půlnocí místního času na libanonsko-syrské hranici. Šlo o sedmý útok v souvislosti s probíhající syrskou občanskou válku. Izrael již dříve deklaroval nulovou toleranci k přesunu těžkých zbraní ke skupinám nepřátelských k Izraeli.

Podle očitých svědků v Libanonu, při náletu šel vidět stoupající hustý dým a slyšet četné exploze. K explozím docházelo i po skončení náletu, což potvrzuje zásah skladu/konvoje zbraní. Během útoku zemřeli nejméně tři lidé a deset utrpělo zranění.

Izrael se k podobným akcím tradičně nevyjadřuje. Agentura Reuters však citovala nejmenovaného izraelského důstojníka, který připustil „aktivitu na severu.“

"Naše politika je jasná," řekl v útery izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když byl dotázán na noční útok . "Nechci komentovat, co jsme udělali nebo neudělali, ale uděláme vše, co je zapotřebí k zajištění bezpečnosti Izraele."

Zajímavá je „reakce“ Libanonu a Hizballáhu. Libanon i Hizballáh popřel útok izraelských letounů. Hizballáh pouze připustil "silnou přítomnost nepřátelských letounů v oblasti Bikáa".

Jak připomíná Karl Vick, šéf jeruzalémské zpravodajské kanceláře novin TIMES, reakce Hizballáhu nasvědčuje, že nemá zájem o odvetu. Z důvodu mediálního obrazu (případně z důvodu mocenského boje uvnitř organizace) Hizballáh nemůže přiznat útok, pokud nepodnikne adekvátní protiútok.

Finanční, organizační a vojenské síly Hizballáhu jsou nyní vázány v Sýrii. Současnou prioritou pro Hizballáh je udržet si kontrolu v Sýrii, přes kterou vedou jeho zásobovací cesty, nikoliv válčit s Izraelem.

„Předpokládám, že nečelíme reálné možnosti, že Hizballáh na nás zaútočí,“ říká penzionovaný izraelský generál Ben-Reuven. „Říkám to v první řadě proto, že Hizballáh je velmi zaneprázdněný boji v Sýrii a hrozbami uvnitř Libanonu. Ale to je naše logika.“

Typ zničených střel není znám. Noviny TIME však citují nejmenovaného izraleského důstojníka, podle kterého zničené rakety „mohly nést těžší a nebezpečnější hlavice než téměř všechny desítky tisíc raket, které má Hizballáh k dispozici.“

Neoficiální zprávy mluví o 50 000 střelách všech typů ve výzbroji Hizballáhu. Nejtěžší střelou je pravděpodobně íránská Zelzal-2 s doletem 210 kilometrů (reálně 100 km) a bojovou hlavicí 600 kg.

Zdroj: TIME

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí

Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. ...

Bezpilotní letouny budoucnosti izraelského letectva

Izrael se již nemusí obávat masivního pozemního útoku z okolních států. Na druhou stranu roste ...

Izraelská protivzdušná obrana spoléhá na lasery

Schopnost bránit se před raketovými útoky je v případě Izraele otázkou „života a smrti“. Izrael ...

Katana: Robotický člun z Izraele

Izraelská firma Israel Aerospace Industries (IAI) představila nové bezosádkové hladinové plavidlo ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Refael
  12:10 01.03.2014

  Omlovám se, spletl jsem si článek.

 • Refael
  12:04 01.03.2014

  Z právě psychologického hlediska by bylo nejlepší je mít na všech dopravn.letadlech opouštějících Izrael.
  Obecný problém laseru je ale ten, že nemusí fungovat při např.dešti.