Izrael bude prvním zahraničním uživatelem stíhaček F-35 Lightning II

-
4. 7. 2013
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
První zákazníci již netrpělivě vyhlížejí své stíhačky F-35 Lightning II. Kromě amerického letectva a americké námořní pěchoty první stroje získá také izraelské letectvo. Izrael bude vůbec první zahraniční zemí, která stíhačky F-35 Lightning II získá.
Izraelské letectvo má zatím objednáno 19 letounů F-35 Lightning II. V delším časovém horizontu však Izrael plánuje získat až 100 letadel F-35 a postupně jimi nahrazovat stárnoucí stroje F-16.
Izraelské stíhačky ponesou označení F-35I a budou vycházet z letounu F-35A, tedy letounu klasické konfigurace. Izraelské stíhačky se budou vyznačovat především úpravami v hlavním počítači, díky němuž může F-35I používat izraelské elektronické a zbraňové systémy.
Jedním ze zajímavých rysů programu F-35 je, že každý stát ve svém stroji získá unikátní schopnosti - například používat vlastní výzbroj a elektroniku. „Uživatelé získají F-35 v různých originálních základních verzích, které se budou postupně vylepšovat, jakmile bude vylepšení (software, elektronika – pozn. redakce) k dispozici,“ říká Steve O’Bryan, viceprezident programu F-35 v Lockheed Martin.
Podle O’Bryana tak stíhačky jistých zemí získají unikátní schopnosti, které ostatní země mohou získat jen se souhlasem majitele (daného státu). Příkladem může být integrace protizemní a protiletecké střely JSM (Joint Strike Missile) od firmy Kronsberg do Norských letounů. Bez svolení Norska nikdo jiný střely JSM na F-35 nebude moci používat. V případě izraelských letounů F-35I to platí například o naváděné protizemní pumě Rafael Spice 1000 (izraelská obdoba americké JDAM).
Foto: Model F-35I / Wikipedia
„Podobně platí, že systémy elektronického boje, datové spojení a specifický software vyvinuté pro izraelské letectvo zůstávají jedinečné pro Izrael a nejsou dodány jinému uživateli. Tyto schopnosti budou plně integrovány do schopností letounů, při zachování stealth charakteristiky; jde zejména o izraelské aparatury umístěné ve spodní části trupu a na čelní hraně,“ dodává O’Bryan.
Izraelské stíhačky dostanou prozatím pouze americkou protileteckou výzbroj. Půjde o střely krátkého dosahu AIM-9X a střely středního dosahu AIM-120 AMRAAM. Střely AIM-9X však bude moci Izrael zatím používat na vnějších závěsnících. Integrování střely AIM-9X do interních zbraňových šachet se počítá až u vylepšené verze letounu F-35 Block II.
Izraelské protiletadlové střely krátkého dosahu Rafael Python V nebudou do F-35 integrovány, protože se na rozdíl od AIM-9X se nevejdou do vnitřních zbraňových šachet. Rafael však vyvíjí novou verzi Python VI, dimenzovanou právě pro vnitřní zbraňové šachty F-35.
Video: AIM-120 AMRAAM je klíčovou zbraní F-35 / YouTube
Pro Izrael je také klíčový fakt, že F-35I může podnikat dalekonosné útočné mise se zbraněmi umístěnými ve zbraňových šachtách. Pro Izraelské potřeby (dalekonosné útočné mise) Lockheed Martin zkoumá také integraci podvěšených izraelských přídavných nádrží Elbit Systems Cyclone. Jde o nádrže o objemu 1600 litrů, které lze v průběhu letu odhodit.
První izraelští piloti zahájí výcvik na amerických strojích F-35A na počátku roku 2016. Na konci roku 2016 izraelské letectvo získá první letoun F-35I. Přelet prvních strojů do Izraele se plánuje na počátek roku 2017. Za první počáteční šarži 19 letounů Izrael zaplatí 2,75 miliardy dolarů (zhruba roční rozpočet Armády ČR).
Další objednávky se počítají na rok 2018, kdy se již na plno rozjede sériová výroba F-35 v amerických továrnách. Se zvýšení objemu výroby se také očekává, že klesne jednotková cena za stroj na konečnou částku 85 miliónů dolarů.
Zdroj: DefenseTech , Wikipedia
Související články
Současný stav programu stíhačky F-35 Lightning II
V poslední době se kolem programu stíhačky F-35 Lightning II vyrojilo mnoho negativních zpráv. Píše ...
-
15.03.2013
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
F-35 Lightning II: Nejdražší vojenský program v historii
Dnes volně navážeme na náš článek Současný stav programu stíhačky F-35 Lightning II. Ač nedávno ...
-
18.04.2013
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
Izraelci útočí na Sýrii
Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...
-
06.05.2013
-
57 komentářů
-
Jan Grohmann
Stíhačky F-35 Lightning II v operačním nasazení již v roce 2015
Technickými a finančními problémy zmítaný program F-35 Lightning II míří konečně do cílové roviny. ...
-
06.06.2013
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Dle dříve uvedené zprávy izrael podmiňoval vyzbrojení Saudské arábie 86 ks F15 v nejmodernější verzi od USA přednosní dodávkou F35 pro Izrael. SA jako každá arabská země je ...Zobrazit celý příspěvek
Dle dříve uvedené zprávy izrael podmiňoval vyzbrojení Saudské arábie 86 ks F15 v nejmodernější verzi od USA přednosní dodávkou F35 pro Izrael.
SA jako každá arabská země je velkým kritikem a odpůrcem neustálého zvětšování okupovaných území sousedních států Izraelem. Zároveň je to největší semeniště sunnitských bombových islamistů.
Logicky tak Izrael žádá v rámci vojenské pomoci nejmodernější zbraně pro vyvážení narůstající síly SA a možnost zaútočit na Írán (Írán je již dlouho určen k napadení vzhledem k blokování obchodu ropu s americkým dolarem). Kolik zaplatí Izrael za F35 považuji za vedlejší, protože dostává ročně od USA zdarma zbraně za 3 miliardy dolarů. Je to podmíněno odebráním pouze americké vojenské techniky. Zajímavé by bylo vědět, jestli F35 jsou součástí dodávky zdarma, zvýhodněné dodávky, nebo částečného daru v rámci 3 miliard.Skrýt celý příspěvekNa to není zapotřebí žádná lobby. To je prostě logické, že Izrael potřebuje letouny více než třeba Nizozemí. Evropským zemím nic nehrozí.
Na to není zapotřebí žádná lobby. To je prostě logické, že Izrael potřebuje letouny více než třeba Nizozemí. Evropským zemím nic nehrozí.
Faktem také je, že na urychlené dodání F-35 Izraeli hodně tlačila židovská lobby - bylo poukazováno na to, že Izrael je v bezprostředním ohrožení (Irán), zatímco evropské státy ne. ...Zobrazit celý příspěvek
Faktem také je, že na urychlené dodání F-35 Izraeli hodně tlačila židovská lobby - bylo poukazováno na to, že Izrael je v bezprostředním ohrožení (Irán), zatímco evropské státy ne. A některé evropské státy, které chtěly F-35, začaly lavírovat z důvodu stále se zvyšující ceny.
Jinak to snížení ceny ze 150 mil na 85 mil. se mi také zdá neuvěřitelnéSkrýt celý příspěvekTo Jakub Mareš: To su svicne lietadla a prototypy. Izrael dostane ako prvy bojaschopne. Zase sa tu ukazuje ta americka laska k izraelu, 7 štatou bolo zapojenych v JSF pred ...Zobrazit celý příspěvek
To Jakub Mareš:
To su svicne lietadla a prototypy. Izrael dostane ako prvy bojaschopne. Zase sa tu ukazuje ta americka laska k izraelu, 7 štatou bolo zapojenych v JSF pred izraelom a vačšina z nich zainvestovala viac penazi, ale samozrejme izreal bude mat f35 ako prvy.Skrýt celý příspěvekVětšinu z té ceny tvoří náklady na vývoj. Pokud výrazně vzroste počet vyrobených kusů, tak se to dá rozprostřít. U elektroniky může nástupem na seriovou výrobu klesnout cena až o ...Zobrazit celý příspěvek
Většinu z té ceny tvoří náklady na vývoj. Pokud výrazně vzroste počet vyrobených kusů, tak se to dá rozprostřít. U elektroniky může nástupem na seriovou výrobu klesnout cena až o 80 procent.Skrýt celý příspěvek
To jsem teda vážně zvědavej, jestli tu cenu (z 150 miliónů dolarů na 85 miliónů dolarů) vážně tak srazej. Nějak se to tomu, přes všechny ty problémy, který program měl a má, nechce ...Zobrazit celý příspěvek
To jsem teda vážně zvědavej, jestli tu cenu (z 150 miliónů dolarů na 85 miliónů dolarů) vážně tak srazej. Nějak se to tomu, přes všechny ty problémy, který program měl a má, nechce věřit.
A mimochodem, jak je myšlen ten zahraniční uživatel..? Jako mimo USA? A co Spojené království? To není zahraniční země mimo USA? Nebo je to myšleno, mimo země co se na vývoji F-35 podíleli? A co státy které se na vývoji podíleli, ty dostanou svoje stroje déle než Izrael? Chtělo by to v článku lépe vysvětlit.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...