Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí

Foto: Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces); ilustrační foto / IDF
Foto: Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces); ilustrační foto / IDF

Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. Roznětkou vojenského napětí mezi oběma zeměmi se stalo víkendové raketové odstřelování Izraele Hizballáhem.

Během víkendu Hizballáh z Libanonu vystřelil 5 raket směrem na Izrael. Jedna až dvě rakety dopadly nedaleko vesnice Kirjat Szemona. Na útok okamžitě odpověděli Izraelci palbou 33 dělostřeleckých granátů na předpokládané místo odpálení raket.

Jedná se již o druhý závažný vojenský incident mezi Izraelem a Libanonem za poslední dobu. V srpnu letošního roku byli palbou z libanonské strany zranění čtyři izraelští vojáci.

Podle Izraele je za podobné incidenty plně odpovědná libanonská strana. „Libanonská vláda je odpovědná za střelbu, která přichází z jejího území,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelský premiér vůdce v Bejrútu obvinil s odkazem na raketový útok „ z dvojitého válečného zločinu“ a také to, že proti podobným incidentům „nehne ani prstem“.

„V Libanonu Hizballáh využívá tisíce raket a řízených střel v obytných domech v srdci civilní oblasti. Tím se dopustil dvojice válečných zločinů najednou – organizuje palbu na civilisty, jako tomu bylo dnes, a používá civilisty jako lidské štíty,“ řekl Netanjahu.

Podle podplukovníka Peter Lernera, tiskového mluvčí izraelské armády, Izrael poslal již oficiální stížnost OSN. „Tento útok je neomluvitelný, do oči bijící nepřípustné porušení izraelské svrchovanosti. Vypuštění raket z Libanonu do Izraele ohrožuje život tisíce civilistů na severu; taková realita nemůže být suverénním státem přijata,“ komentuje poslední dění Lerner.

Izrael připomněl, že podle rezoluce OSN 1701, která ukončila libansko-izraelskou válku (2006), musí Libanon zamezit odstřelování Izraele. Dlužno však podotknout, že Hizballáh, za výrazné finanční podpory Íránu, je mnohdy mnohem lépe vyzbrojen, vycvičen a organizován než slabá libanonská armáda.

Izraelský ministr obrany Moshe Ya'alon přesto Libanon varoval před opakováním podobných incidentů. Pokud se podobný incident bude opakovat, Izrael může sáhnout po mnohem tvrdších odvetných akcí, včetně náletů na cíle v Libanonu. Ya'alon nevyloučil také pozemní operaci izraelské armády proti Hizballáhu.Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Bojové zkušenosti s izraelským obranným systémem Trophy

Od roku 2010 je izraelský obranný systém Trophy postupně instalován na všechny tanky izraelské armády. Do dnešních dní systém oficiálně třikrát předvedl své schopnosti v ostré akci.

Nová ochrana letadel z Izraele

Izrael zavádí nebo vyvíjí nové systémy, jenž dokáží ochránit letadla nebo vrtulníky před střelami země-vzduch, případně vzduch-vzduch. Těsně před zavedením do ostrého provozu je laserový obranný ...

Izrael úspěšně vyzkoušel „Davidův prak“

Izraelská armáda úspěšně vyzkoušela nový protiraketový komplet DSWS (David´s Sling Weapon System), neboli Davidův prak (David´s Sling). Při testu systém úspěšně odhalil, sledoval a nakonec pomocí ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • David
  08:14 04.01.2014

  Do tohoto dění zajímavě zapadá zpráva o tom, že Saúdská Arábie dá Libanonu, resp. jeho armádě, oficiální vojenské složce vojenskou pomoc ve výši tří miliard dolarů, což je pro poměrně malou libanonskou armádu obrovská částka. Zbraně mají být nakoupeny především ve Francii - ale kdo ví, jak to celé bude

 • Filip Fifo
  21:32 31.12.2013

  A já sem nachcípanej, jsem doma a kecám o Sýrii. To je ale smutný příběh nás obou:-)

 • shal
  21:28 31.12.2013

  Smutné je, že o Silvestra sedím u kompu a kecám o Syrii. Bohužel mám zlomenou nohu a nikam nemůžu :(

 • Filip Fifo
  21:26 31.12.2013

  No dobře - tak to vidíš ty a já to vidím tak. Ale s Tebou je v pohodě diskuze na rozdíl od "mage" kde mě už od začátku poučuje - to mě přímo nasralo když mi hned napíše že jsem naivka a potom dělá uraženýho ...

 • shal
  21:23 31.12.2013

  Pokud izrael řekne, že směřovaly a já nemám důkaz, že to tak nebylo a ani žádné podezření, že by to tak nemohlo být, tak proč bych tomu nevěřil. Není důvod zpochybňovat tvrzení Izraelské armády jenom tak z plazíru. To bys pak mohl zpochybňovat úplně všechno a každou zprávu, včetně těch tvých videí a článků.

 • Filip Fifo
  21:20 31.12.2013

  Jak vím že nesměřovaly? A jak ty víš že směřovaly? Pokud Izrael řekne..no jasně. Říkal jsem že Assad zásobuje - ano, ale ty nejmodernější zbraně jsem u Hizballáhu neviděl - nikdo - a proti těm bombarduje Sýrii.....

 • shal
  21:15 31.12.2013

  A jak víš, že nesměřovaly? Některé konvoje jely přímo k Libanonské hranici. Obavy z převozu zbraní Hizballahu jsou logické a oprávněné. Nevidím na tom nic zvláštního. Pokud Izrael říká, že to bylyy zbraně určené pro Hizballah, tak já nemám jediný důvod a důkaz tomu nevěřit.

 • Filip Fifo
  21:09 31.12.2013

  http://www.youtube.com/watch?v=XP1Za-xu8r0

  Jedno video z mnoha jak jste napsal že neútočí na vybavení syrské armády....

  A aby to mezinárodně prošlo tak řeknou to směřovalo k Hizballáhu...

 • Filip Fifo
  21:06 31.12.2013

  No právě - to už tady říkám od začátku, kde jsou důkazy toho že ty zbraně nebo ty útoky na zbraně jsou vedeny z důvodu toho že směřují k Hizballáhu? v těch článcích? že to řekne někdo v Izraeli nebo Pentagonu a dají to do článku tak má být jako nepopiratelný fakt?

  A může Izrael regulérně zaútočit na Syrskou armádu? ..když jim nic neprovedla? Asi těžko - šlo by to ale diplomaticky by to asi neprošlo....

 • shal
  21:00 31.12.2013

  Nikde právě není napsáno, že Izrael útočí na zbraně, sklady a základny Syrské armády. Jediné zbraně, na které útočí jsou konvoje vezoucí rakety Hizballahu. Kdyby chtěl útočit na jádro Syrské armády, tak má mnohem lepší cíle. Například zásobovací konvoje, sklady s municí a palivem. Nic takového se nestalo.

Stránka 1 z 4