Izrael kupuje tankovací letouny KC-46A Pegasus a těžké vrtulníky CH-53K King Stallion

-
4. 1. 2022
-
65 komentářů
-
Jan Grohmann
Izraelské letectvo (IAF) získá 12 těžkých vojenských transportních vrtulníků Sikorsky CH-53K King Stallion a dva další tankery Boeing KC-46A Pegasus. K podpisu dohody došlo 30. prosince ve Washingtonu.
Dodávky proběhnou v rámci právního rámce o zahraničním prodeji vojenského materiálu FMS (Foreign Military Sales). Američané používají FMS k prodeji své nejvýkonnější a nejmodernější vojenské techniky.
Izrael za 12 vrtulníků King Stallion zaplatí dvě miliardy dolarů (44 miliardy Kč) a za dva tankovací letouny Pegasus 1,1 miliardy dolarů (24 miliardy Kč). Izrael k zaplacení využije peníze z americké vojenské pomoci – Izrael mezi roky 2019 až 2028 získá od Spojených států 38 miliard dolarů, tj. 3,8 miliardy dolarů ročně.
CH-53K v IAF nahradí vrtulníky CH-53 Jasur (Yasur), což je izraelská modifikace vrtulníku S-65C-3 – civilní verze vojenského modelu CH-53D Sea Stallion. Poprvé Izrael nasadil tyto těžké stroje v roce 1969. Izrael nyní provozuje (zřejmě) 18 vrtulníků v modifikaci Jasur 2000 a pět v modifikaci Jasur 2025.
Dodávky vrtulníků CH-53K do Izraele začnou v roce 2026 a židovský stát se stane prvním zahraničním uživatelem těchto výkonných trojmotorových vrtulníků. Existuje opce na šest dalších strojů a celkově Izrael poptává až 25 vrtulníků King Stallion.
Vizualizace izraelského CH-53K King Stallion; větší foto / Lockheed Martin
První let CH-53K se uskutečnil v roce 2015 a dodávka prvních před-sériových strojů americké námořní pěchotě (USMC) proběhla teprve před pár měsíci. Dosažení počáteční operační připravenosti první mariňácké letky CH-53K se plánuje na roky 2023 až 2024. Celkově USMC poptává až 200 vrtulníků CH-53K.
Maximální vzletová hmotnost CH-53K je 40 tun a užitečná nosnost téměř 16 tun. Bojový dolet je 200 kilometrů a vrtulník může získat palivo z tankovacích turbovrtulových letounů KC-130H, které má IAF rovněž ve výzbroji.
Dva tankovací letouny Pegasus se přepojí již ke dvěma dříve objednaným strojům. IAF ale poptává až osm letounů Pegasus. První čtveřice KC-46A Pegasus umožní IAF stáhnout z výzbroje několik víceúčelových letounů Boeing 707 Re’em. Ty mohou doplňovat palivo, ale také přepravovat pasažéry nebo náklad. Izraelské B707 jsou staré již 50 let.
Izrael se stal po Japonsku druhým zahraničním zákazníkem KC-46A (prodloužený a konstrukčně robustnější B767-200ER). Japonsko získalo v minulém roce dva Pegasusy ze čtyř objednaných.
Izrael kupuje tankovací letouny kvůli rozšíření svých schopností provádět dálkové letecké údery, především proti cílům v Íránu. Spor mezi Izraelem a Íránem stojí za samostatný článek. Konflikt mezi Izraelem a Íránem totiž není ideologický, územní a obě země ani nebojují o zdroje. Nepřátelství mezi Íránem a Izraelem má prostý původ – Írán se chce stát vůdcem muslimského světa, minimálně na Středním východě. A strategie k dosažení tohoto cíle je cynicky jednoduchá – kdo nejvíce ublíží Izraeli, ten se stane miláčkem arabského a perského světa.
KC-46A dokáže polovinu kapacity nádrže F-35A doplnit za méně než minutu. Celková kapacita nádrže F-35A je 8280 kilogramů.
Ale zpět k technice. Maximální dolet KC-46A je 13 700 kilometrů, případně ještě dále, pokud si KC-46A doplní palivo z jiného tankeru. Americké letectvo po KC-46A požaduje schopnost doplnit palivo jiným letounům 900 až 4600 kilometrů od místa vzletu.
Pegasus umí ve vzdálenosti 1850 kilometrů od základny, včetně čtyřhodinového pobytu v cílové zóně, přečerpat letounům až 48 tun paliva. Celkově letoun nese 96 tun paliva, z toho až 94 tun může doplnit palivo 64 různým typům letounů a je schopen zůstat ve vzduchu (bez doplnění paliva) až 12 hodin. Pomocí 17 metrů dlouhého tankovacího ráhna přečerpá až 4500 litrů za minutu.
KC-46A je skutečně víceúčelový letoun. Kromě tankovacích úkolů umí přepravovat pasažéry, náklad a zajišťovat strategický zdravotnický odsun (STRATEVAC), současně díky bohatému komunikačnímu vybavení funguje jako datový a komunikační uzel. Letoun splní misii i v prostředí chemického, biologického i jaderného zamoření a odolá elektromagnetickému pulsu (EMP).
„Pořízení těchto platforem je součástí rozsáhlého modernizačního programu, který během posledního roku a půl provedlo ministerstvo obrany společně s letectvem a s cílem posílit schopnosti IDF, budovat vojenskou sílu a získat připravenost čelit stávajícím i budoucím hrozbám,“ uvedlo v tiskové zprávě izraelské ministerstvo obrany. „Akviziční plány zahrnují nákup nové flotily letadel F-35, tankovacích letadel, vrtulníků CH-53K, pokročilé letecké munice, systémů protivzdušné obrany a nových námořních a pozemních platforem a také kybernetických systémů.“
Související články
Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR
Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...
-
21.10.2015
-
32 komentářů
-
Redakce AN
Těžký vrtulník CH-53K King Stallion v ceně stíhacího letadla
Americké ministerstvo obrany odsouhlasilo začátek sériové výroby těžkého vrtulníku CH-53K King ...
-
19.04.2017
-
17 komentářů
-
Jan Grohmann
Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět
V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...
-
13.05.2021
-
114 komentářů
-
Jan Grohmann
Těžké americké vrtulníky CH-53K King Stallion pro Izrael
Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila ...
-
03.08.2021
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Neprestávate ma udivovať..
Ako sa od KC-46 niekto môže nižšie dostať k 2. svetovej vojne a udalostiam predtým.. :)
ako vždy..Neprestávate ma udivovať..
Ako sa od KC-46 niekto môže nižšie dostať k 2. svetovej vojne a udalostiam predtým.. :)
ako vždy..Myslím, že už na to někdo dělal studii. Všechny diskuze skončí u WWII. :)
Myslím, že už na to někdo dělal studii. Všechny diskuze skončí u WWII. :)
Ono je to tím ,že nemalé procento zdejších diskutérů , se také snaží v současnosti prosavat názory vhodné pro WWII. Např. Bez tanku to nejde ,protože bez bitevní loďě to nešlo ...Zobrazit celý příspěvek
Ono je to tím ,že nemalé procento zdejších diskutérů , se také snaží v současnosti prosavat názory vhodné pro WWII. Např.
Bez tanku to nejde ,protože bez bitevní loďě to nešlo přeci taky .Elektronika do zbraní nepatří, protože jí nerozumím a může se rozbít.Starej dobrej klacek a vozová hradba to si umím opravit sám a práci s tím zvládne každý odvedenec.Proč umělá inteligence ,když mám vlastní která ví vše nejlíp v duchu národní tradice brouka pytlíka .Letadla přeci stačí nadzvukový dvojplošníky na airpolicing k čemu stealth, když to letadlo je těsně u cíle stejně vidět.Vyrábět a vyvíjet si musíme jen doma, my tu máme přeci tradici z dob prvni republiky.Je nutná příprava domácího průmyslu na totální nasazení , sklady zbraní a munice nejsou dostatečné , co kdyby byla přeci několikaletá světová válka a my si to museli vyrobit všechno doma v obklíčení.Nepřekvapil by mě zde názor, že řopík by se měl nasadit na podvozek z t72 a tím by vznikl ideální bojový prostředek pro moderní pohyblivou válku.Skrýt celý příspěvek
ty kingstalliony se mi fakt líbí - takový ingoty s vrtulí :-)
ty kingstalliony se mi fakt líbí - takový ingoty s vrtulí :-)
Dokázal by mi někdo odpovědět na to, proč si historicky Izrael vybral Stalliony? Dost to zjednoduším, ale Chinook si myslím, že má pověst spolehlivějšího, prověřeného stroje, ...Zobrazit celý příspěvek
Dokázal by mi někdo odpovědět na to, proč si historicky Izrael vybral Stalliony? Dost to zjednoduším, ale Chinook si myslím, že má pověst spolehlivějšího, prověřeného stroje, zatímco Stallion vypadá laicky jako vrtulník o řád dražší a ojedinělý se spojenými nevýhodami.
Výhody má sice v nosnosti, motoru navíc, ale nikde jsem nenašel potvrzení, že tyhle dvě výhody by byly pro Izrael zásadní. Zdá se mi, že nevidím všechny argumenty, které zvažovali.Skrýt celý příspěvekTá nosnosť bola jedným z parametrov. ďalšie si už z článku o CH-53 nepamätám.
Tá nosnosť bola jedným z parametrov. ďalšie si už z článku o CH-53 nepamätám.
Donutilo mě to ještě jednou srovnat si parametry kromě nosnosti a všimnul jsem si, že Stallion má pravděpodobně větší dolet, circa 1100 km, zatímco Chinook 750 km. Samozřejmě je to ...Zobrazit celý příspěvek
Donutilo mě to ještě jednou srovnat si parametry kromě nosnosti a všimnul jsem si, že Stallion má pravděpodobně větší dolet, circa 1100 km, zatímco Chinook 750 km. Samozřejmě je to výstřel od boku, doplňování paliva za letu, přídavné nádrže, různé motorizace a verze, ale při povaze izraelských operací by to mohl být zásadní argument.Skrýt celý příspěvek
Salkrikaltor Historicky...už je mě ve službě, starší model. To znamená logistika, taktika, výcvik apod. Sám jste vyjmenoval další faktory. Všeobecně si můžete přečíst zde. trvalo ...Zobrazit celý příspěvek
Salkrikaltor
Historicky...už je mě ve službě, starší model. To znamená logistika, taktika, výcvik apod. Sám jste vyjmenoval další faktory. Všeobecně si můžete přečíst zde. trvalo to asi inutu, než mi to Google našel. Určitě najdete další.
https://www.defensenews.com/gl...
Pokud by ás odpovědi neuspojily, můžete napsat na https://www.idf.il/en/contact-...
Třeba vám dají lepší odpověď.Skrýt celý příspěvekPřesně tento článek jsem četl, ale odpověď o "schopnosti plnit operační aktivity a zvážení alternativ z pohledu údržby a technologií´" mi přišly příliš vágní. Díky za kontakt na ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tento článek jsem četl, ale odpověď o "schopnosti plnit operační aktivity a zvážení alternativ z pohledu údržby a technologií´" mi přišly příliš vágní. Díky za kontakt na IDF, ale asi budou mít jiné starosti než české zvědavce.Skrýt celý příspěvek
Radovan Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Radovan
Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo výhodné
-------------------------------------------------------------------------------Zdravím pánové
nemyslím si ,že by to bylo dobré. V případném konfliktu, by základna F-16 byla jako mezi prvníma cíli zničena raketovým úderem nebo
výsadkáři. Ukrajina dle mého hlavně potřebuje moderní raketové
systémy proti tankům a také moderní PVOS- použitelné i proti raketám.Skrýt celý příspěvekUkrajina už dostala do cca 500 ks Javelin protitankoviek.. Plus má Baykatari, ktoré taktiež dokážu ničiť tanky alebo im vytvárať aktívne prekážky.. Na moderné PVO Ukrajina musí ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajina už dostala do cca 500 ks Javelin protitankoviek..
Plus má Baykatari, ktoré taktiež dokážu ničiť tanky alebo im vytvárať aktívne prekážky..
Na moderné PVO Ukrajina musí mať peniaze..Skrýt celý příspěvek
Zdravím pánové.,
teď úplně odbočím. Normálně se mi líbí jak tady dokážeme spolu a v klidu diskutovat. A to ať jde o Čecha, Slováka nebo Poláka. Sme prostě takoví kámoši.Zdravím pánové.,
teď úplně odbočím. Normálně se mi líbí jak tady dokážeme spolu a v klidu diskutovat. A to ať jde o Čecha, Slováka nebo Poláka. Sme prostě takoví kámoši.Sme si 3 kultúrne, jazykovo aj historicky najbližšie národy. Možno v (nie tak vzdialenej) budúcnosti to bude aj otázkou prežitia ak budeme vedieť spolupracovať ešte tesnejšie ako ...Zobrazit celý příspěvek
Sme si 3 kultúrne, jazykovo aj historicky najbližšie národy. Možno v (nie tak vzdialenej) budúcnosti to bude aj otázkou prežitia ak budeme vedieť spolupracovať ešte tesnejšie ako dnesSkrýt celý příspěvek
Nechci do nikoho úplně kopat, ale Češi mají po mentální stránce, historicky nejblíže k Rakousku. Nejvřelejší vztahy určitě se Slovenskem, ale dáš mi určitě za pravdu, že náturu ...Zobrazit celý příspěvek
Nechci do nikoho úplně kopat, ale Češi mají po mentální stránce, historicky nejblíže k Rakousku. Nejvřelejší vztahy určitě se Slovenskem, ale dáš mi určitě za pravdu, že náturu mají oba národy rozdílnou ☺️.
Poláky mám docela rád, ale historicky toho společného mnoho nemáme.
Nejlepší spolupráce by byla ve V4, kde by místo Polska bylo Rakousko. Všechny státy podobně velké, žádný by neměl na vrch a společného toho máme více než dost. Polsko vůči nám vždy bude dominantní partner.Skrýt celý příspěvekSamozrejme, že nejaké rozdiely tam sú. Napríklad u nás nikto nepočúva country :-). A tiež u nás nie je tak populárny imidž dlhovlasého motorkára / rockera. S tým sa skutočne ...Zobrazit celý příspěvek
Samozrejme, že nejaké rozdiely tam sú. Napríklad u nás nikto nepočúva country :-). A tiež u nás nie je tak populárny imidž dlhovlasého motorkára / rockera. S tým sa skutočne stretávam len v Čechách. Ale v podstate tých spoločných povahových čŕt je viac ako menejSkrýt celý příspěvek
Pro vás jsme dekadentní svobodomyslny západ:-D všude máničky a nacismus a pirátství protlacčené až do vlády. Bohužel, na rozdíl od vás si u nás necháváme více kálet na hlavu od ...Zobrazit celý příspěvek
Pro vás jsme dekadentní svobodomyslny západ:-D všude máničky a nacismus a pirátství protlacčené až do vlády.
Bohužel, na rozdíl od vás si u nás necháváme více kálet na hlavu od EU.Skrýt celý příspěvekO nacizmu u vás som teda skutočne nepočul. Ja rozhodne nepatrím k tým čo používajú pojem fašista či oxymoron Liberálny fašista ako nadávku
O nacizmu u vás som teda skutočne nepočul. Ja rozhodne nepatrím k tým čo používajú pojem fašista či oxymoron Liberálny fašista ako nadávku
No áno, Česi sú takí slobodomyselnejší. My sme zase konzervatívny a tvrdohlavejší národ. Preto som ako mladý rád chodil na prázdniny na Moravu lebo vaše dievčatá netrebalo nikdy ...Zobrazit celý příspěvek
No áno, Česi sú takí slobodomyselnejší. My sme zase konzervatívny a tvrdohlavejší národ. Preto som ako mladý rád chodil na prázdniny na Moravu lebo vaše dievčatá netrebalo nikdy dlho prehovárať na žiaden druh zábavy :-) Chcel by mať ešte raz o 20 menej...Skrýt celý příspěvek
KC-46 je jednoducho prepadák ... Je už jasné, že politické presadenie domácej firmy poškodilo letectvo. KC-46 sa stále "dolaďuje" o dodávky sa oneskorujú. A-330 MRTT "fičí" a ...Zobrazit celý příspěvek
KC-46 je jednoducho prepadák ...
Je už jasné, že politické presadenie domácej firmy poškodilo letectvo. KC-46 sa stále "dolaďuje" o dodávky sa oneskorujú. A-330 MRTT "fičí" a dostáva jednu objednávku za druhou ...
KC-46 si zvolili len Japonci a Izrael ... tradiční veľkí spojenci a pri Izraeli iná voľba ani nebola, lebo 75 % dodávok platí USA ....
Vzhľadom na to, že americké letectvo chystá druhý tender, tak nepochybujem, že vylepšený A-330MRTT bude jasným víťazom ....Skrýt celý příspěvekDovolím si zamyslenie... Nie je dôvodom prečo Japonsko nemá záujem o Airbus rovnaký ako ten, o ktorom sa tu neustále bavíme pokiaľ ide o kórejskú obrnenú techniku? Teda, že nikto ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si zamyslenie... Nie je dôvodom prečo Japonsko nemá záujem o Airbus rovnaký ako ten, o ktorom sa tu neustále bavíme pokiaľ ide o kórejskú obrnenú techniku? Teda, že nikto nemá záujem o niečo z opačného konca sveta z logistických dôvodov?Skrýt celý příspěvek
Tak jde o to, že jakmile používáte americké programy na nákup, tak si musíte zákonitě koupit americké zbraně/techniku. Veškeré programy jako FMS jsou o tom, že my vám ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jde o to, že jakmile používáte americké programy na nákup, tak si musíte zákonitě koupit americké zbraně/techniku. Veškeré programy jako FMS jsou o tom, že my vám půjčíme/zadotujeme, ale vy si vezmete naše zboží a za něco (omezení dalšího exportu viz F-16 pro Chorvatsko kde USA chtěla, aby se veškerá nová technologie a technologie přidaná Izraelem demontovala - jinak nebude odprodej, budete odebírat naše palivo atp.)Skrýt celý příspěvek
Japonské letectvo už provozuje letouny KC-767 a E-767, plus jejich letecký průmysl je významným subdodavatelem pro Boeing jako takový. Přesněji vyrábí komponenty pro Boeing 767, ...Zobrazit celý příspěvek
Japonské letectvo už provozuje letouny KC-767 a E-767, plus jejich letecký průmysl je významným subdodavatelem pro Boeing jako takový. Přesněji vyrábí komponenty pro Boeing 767, 777 a 787.Skrýt celý příspěvek
S tím jakou má japonsko historii s napojením jejich politiky na americký letecký průmysl (najděte si skandál Lockheed Martin) se nedivím, že pro ně žádná jiná možnost neexistuje :D Zobrazit celý příspěvek
S tím jakou má japonsko historii s napojením jejich politiky na americký letecký průmysl (najděte si skandál Lockheed Martin) se nedivím, že pro ně žádná jiná možnost neexistuje :DSkrýt celý příspěvek
Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo výhodné. Ukrajina by se ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo výhodné.
Ukrajina by se mohla zaměřit na budování pozemních sil, v USA by jela linka na F-16 další roky, v celkovém rozpočtu to jsou pro ně drobné. A Evropa by byla na východě krytá dalším výkonným letectvem, se kterým by muselo Rusko počítat.Skrýt celý příspěvekUSA nějakou pomoc, sice o řád menší než Izraeli, Ukrajině posílají. Jsou to stovky milionů USD ročně. Otázka Evropana by ale měla znít jinak. Jakou vojenskou pomoc posílá Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek
USA nějakou pomoc, sice o řád menší než Izraeli, Ukrajině posílají. Jsou to stovky milionů USD ročně. Otázka Evropana by ale měla znít jinak. Jakou vojenskou pomoc posílá Ukrajině EU ? Odpověď je smutná, bezmála totiž žádnou, dokonce spíš blokuje obchod s vojenským materiálem i za peníze. Přitom jestli ruská holínka šlápne na Ukrajinu, desítky let ji nikdo nevystrnadí a Evropu to bude ještě mrzet a stát hromady peněz.Skrýt celý příspěvek
No napríklad Nemecko "pomáha" Ukrajine tak, že tam odmieta predávať zbrane ... čiže de facto podporuje Rusko ...
A tak za "odmenu" majú teraz Nemci pre Rusov drahší plyn ....No napríklad Nemecko "pomáha" Ukrajine tak, že tam odmieta predávať zbrane ... čiže de facto podporuje Rusko ...
A tak za "odmenu" majú teraz Nemci pre Rusov drahší plyn ....Zablokovali totalne male veci. 90 large-caliber Barrett M82 sniper rifles from the USA and 20 EDM4S-UA anti-drone ...Zobrazit celý příspěvek
Zablokovali totalne male veci.
90 large-caliber Barrett M82 sniper rifles from the USA and 20 EDM4S-UA anti-drone systems
https://112.intern... ational/ukraine-top-news/during-merkels-rule-germany-in-nato-vetoed-supply-of-weapons-to-ukraine-67717.htmlSkrýt celý příspěvek
EU jako celek nikde zbraně posílat nebude - je to o NATO a o jednotlivých zemí v Evropě. EU dala Ukrajině peněz dost (transformace, právní rámec, volby atp.). Osobně se domnívám, ...Zobrazit celý příspěvek
EU jako celek nikde zbraně posílat nebude - je to o NATO a o jednotlivých zemí v Evropě. EU dala Ukrajině peněz dost (transformace, právní rámec, volby atp.). Osobně se domnívám, že RF bere aktivity EU před rokem 2014 a po za hybridní akty války :D ... jim je jedno jestli je to noha vojáka anebo euro do země, kterou považují za svou.Skrýt celý příspěvek
mohu se zeptat, na co konkrétně ty peníze na transformaci, právní rámec, volby apodobně měly být? co si mám pod tím představit? na volby - jakože na zaplacení odměn dobrovolným ...Zobrazit celý příspěvek
mohu se zeptat, na co konkrétně ty peníze na transformaci, právní rámec, volby apodobně měly být? co si mám pod tím představit? na volby - jakože na zaplacení odměn dobrovolným členům volebních komisí, občerstvení pro ně, vytištění formulářů, nákup počítačové techniky a produkci softvérových nástrojů pro potřeby voleb? no budiž, ale pod pojmem peníze na transformaci a právní rámec si nedokážu představit vůbec nic. kolik těch peněz mělo být? aspoň velmi zhruba, co je ti známo? nebo že by stipendia pro studenty právnických fakult? nebo nějaké dva tři konkrétní příklady poskytnutí a použití těchto peněz. předem dík za upřesněníSkrýt celý příspěvek
Píšu jenom co vím, určitě je toho více. 1. okruh, to jsou věci spojené s asociační dohodou a s možným vstupem do EU - takže obchod, legislativa, soudní systém, prostě splnění ...Zobrazit celý příspěvek
Píšu jenom co vím, určitě je toho více.
1. okruh, to jsou věci spojené s asociační dohodou a s možným vstupem do EU - takže obchod, legislativa, soudní systém, prostě splnění všech možných a nemožných podmínek.
2. okruh, byrokracie, každý normálně fungující stát je založen na silné byrokracii, silné jakože ne početně, ale vědomostně (potřebujete právníky na místní evropské právo,
překladatele, odborníky na daná témata). Běží tam plno vzdělávacích programů mezi nima i úsměv vzbuzující programy jako "boj proti korupci" anebo
věci ohledně práv žen a diskriminace. Ale jsou tam i zajímavější věci jako jak řešit místní samosprávu, jak řešit zaostalé regiony.
3. okruh, Ukrajina má přístup k některým fondům a grantům. Takže dostávaj granty na vědecké projekty, vědeckou činnost, výměna vědců v rámci evropských programů.
Ukrajina se také účastní Erasmu - takže mladí lidé mohou studovat v EU.
4. okruh, jsou půjčky EU a MMF
5. okruh, jsou peníze na občanskou společnost, podpora demokracie, RF by řekla "podvratnou činnost" :D
6. okruh, je přímá pomoc
- humanitární pomoc v rámci války
- pomoc s covidem
- pomoc s budováním kapacit vojenských polních nemocnic a vyškolování personálu
Nereším výsledek jestli to má cenu anebo ne. Sami v ČR vidíme, jak fungují dotace a jak se zneužívaj a nemyslím si, že na Ukrajině to bude lepší :D
Každopádně od roku 2014 EU via tyhle okruhy a via komisi nasypala do Ukrajiny několik desítek miliard korun.Skrýt celý příspěvek
Rovnica je jasná. Hodnota a prospech z Ukrajiny neprevyšuje ekonomické vzťahy s Ruskom. Preto nikto do Ukrajiny investovať nebude. Viacmenej mám pocit, že EÚ už Ukrajiny pomaly a ...Zobrazit celý příspěvek
Rovnica je jasná. Hodnota a prospech z Ukrajiny neprevyšuje ekonomické vzťahy s Ruskom. Preto nikto do Ukrajiny investovať nebude. Viacmenej mám pocit, že EÚ už Ukrajiny pomaly a potichu hodila cez palubuSkrýt celý příspěvek
spíš je Evropa a EU tradičně neschopná, pomalá a všude jako druhá.
spíš je Evropa a EU tradičně neschopná, pomalá a všude jako druhá.
No, ono jde spíš o to, že ačkoli mnozí u nás si myslí, že EU je nějaký jednotný moloch, který nám "vládne z Bruselu", doopravdy je to přesně opačně, žádná EU společná politika ...Zobrazit celý příspěvek
No, ono jde spíš o to, že ačkoli mnozí u nás si myslí, že EU je nějaký jednotný moloch, který nám "vládne z Bruselu", doopravdy je to přesně opačně, žádná EU společná politika neexistuje, rozhodně za ni nikdo nedá ruku do ohně, všichni hlavně kryjí svoje zájmy, no a v tomto ohledu se myslím třeba naše zájmy s Německem úplně nekryjí.Skrýt celý příspěvek
No toto asi nepočuli v Tatre : ) Ak sa "zadarí" tak môže byť ukrajinská armáda druhým najväčším užívateľom vozidiel Tatra (najväčším je India - cca 7 tis. vozidiel) a to určite ...Zobrazit celý příspěvek
No toto asi nepočuli v Tatre : )
Ak sa "zadarí" tak môže byť ukrajinská armáda druhým najväčším užívateľom vozidiel Tatra (najväčším je India - cca 7 tis. vozidiel) a to určite bude rádov väčší partner ako celý ruský civilný trh ...
A do Ukrajiny sa samozrejme investuje .... Čína, Turecko, alebo mnohé západné firmy. Napriek všetkému je ukrajinská ekonomika dosť veľká a hlavne blízka .... hlavne pre slovenské firmy to je "za rohom" ... Nemožno zabúdať ani to, že stovky tisíc Ukrajincov nie len "pendlujú" ale časom sa i udomácňujú a využívajú kontakty na podnikanie...
A je verejným tajomstvom, že i mnohé ukrajinské firmy obchodujú s ruskými ... ale to sa postupne tlmí z jednoduchého faktu ... ruský trh je pre Ukrajinu stále menej zaujímavý ... a oproti EÚ jednoducho malý ...Skrýt celý příspěvekLenže pre EÚ to asi nie je prioritou. Tu sa rieši plyn pre nemecký priemysel a nie Tatry kdesi z periférie EÚ. A pokiaľ som písal o investovaní, tak na mysli som mal budovanie ...Zobrazit celý příspěvek
Lenže pre EÚ to asi nie je prioritou. Tu sa rieši plyn pre nemecký priemysel a nie Tatry kdesi z periférie EÚ. A pokiaľ som písal o investovaní, tak na mysli som mal budovanie vojenskej asertivity voči Rusku na náklady EÚ a nie budovanie reťazca Lidl na území UkrajinySkrýt celý příspěvek
Francii a Německu to vyhovuje, mají v EU levnou pracovní sílu z Ukrajiny a nebude je trápit případný další velký hráč v EU s 40 mil. obyvatel.
Francii a Německu to vyhovuje, mají v EU levnou pracovní sílu z Ukrajiny a nebude je trápit případný další velký hráč v EU s 40 mil. obyvatel.
Je to hodne o lobbingu. Ukrajina by se potrebovala dostat tady tj. do mnoziny klicovych ne NATOvskych spojencu:
https://www.state.gov/major-no...Je to hodne o lobbingu. Ukrajina by se potrebovala dostat tady tj. do mnoziny klicovych ne NATOvskych spojencu:
https://www.state.gov/major-no...Radovan Ukrajina evidentně nemá takový význam jako jediná demokracie (trochu cinkla apartheidem) na středním východě. Současně problémy Ukrakiny pramení z toho, že si za 30 let ...Zobrazit celý příspěvek
Radovan
Ukrajina evidentně nemá takový význam jako jediná demokracie (trochu cinkla apartheidem) na středním východě.
Současně problémy Ukrakiny pramení z toho, že si za 30 let nedokázali vyřešit problémy, ktere Češi a Slováci dokázali v pohodě vyřešit na konci roku 1992.Skrýt celý příspěvekZ časti možno súhlasiť, lenže treba brať do úvahy, že CS bol štát ktorý tvorili 2 viacmenej samostatné, jasne definované národy žijúce v dvoch jasne definovaných krajinách pričom ...Zobrazit celý příspěvek
Z časti možno súhlasiť, lenže treba brať do úvahy, že CS bol štát ktorý tvorili 2 viacmenej samostatné, jasne definované národy žijúce v dvoch jasne definovaných krajinách pričom ani jeden výrazne neprevyšoval druhý. ZSSR bol naproti tomu štát v podstate tvorený Ruskom a jeho kolóniami kde žilo X ďalších národov, pričom aj dnešné Rusko má úplne iné ambície ako Ukrajina. Taktiež ekonomická, vojenská a politická sila Ruska je niekde inde ako Ukrajiny (Rozpočet samotnej Moskvy je vyšší ako štátny rozpočet celej Ukrajiny)Skrýt celý příspěvek
Ano, byl to z části žalář národů jako carske Rusko nebo Rakousko uherské. Ale v podstatě celou dobu měly národy a etnické skupiny výhrady, které se řešily členenim na svalové ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, byl to z části žalář národů jako carske Rusko nebo Rakousko uherské. Ale v podstatě celou dobu měly národy a etnické skupiny výhrady, které se řešily členenim na svalové republiky a autonomní oblasti. Stačilo tuto vůli při rozpadu respektovat. Taky jsme si mohli hrát na to ze čehunov je viac a poslat na vás armádu:-)Skrýt celý příspěvek
Nevidel by som to reálne ak by k takému rozkazu prišlo vzhľadom na to, že ČSĽA mala zmiešané posádky. Taký konflikt by sa skončil maximálne tak bitkou na posádkach
Nevidel by som to reálne ak by k takému rozkazu prišlo vzhľadom na to, že ČSĽA mala zmiešané posádky. Taký konflikt by sa skončil maximálne tak bitkou na posádkach
Současné problémy pramení z toho, že se vnější nepřítel, Rusko, rozhodnul rozdmýchat národnostní vášně a separatisty zčásti podpořit, zafinancovat, vybavit, ale na kritických ...Zobrazit celý příspěvek
Současné problémy pramení z toho, že se vnější nepřítel, Rusko, rozhodnul rozdmýchat národnostní vášně a separatisty zčásti podpořit, zafinancovat, vybavit, ale na kritických místech nahradit svými lidmi. Něco jako nacisté strčili sudeťákům i pár členů SS z říše, aby to vše klaplo, jak mělo. Nezbývá než věřit, že tito moskevští mužici skončí stejně jako nacisté.Skrýt celý příspěvek
To vše je až dusledek toho, že po rozpadu svazu větší národy nebyly ochotny respektovat právo na sebeurčení těm malým. Masaryk a spol se také nedokázal správně chovat k početné ...Zobrazit celý příspěvek
To vše je až dusledek toho, že po rozpadu svazu větší národy nebyly ochotny respektovat právo na sebeurčení těm malým.
Masaryk a spol se také nedokázal správně chovat k početné německé menšině, kterou dokázal obejít jen díky zapojením Slováků. Němců se v ČSR po první světové válce také nikdo nedokázal zeptat v jakém státě chtějí žít.
U nás se to vyřešilo po 2. světové, v Jugoslávii je to stále doutnajici sud prachu a jinde ve světě se perou také o svá práva. Na východě to také nějaký čas potrvá.
Možná už příští týden budeme moudřejší po výsledcích jednání.Skrýt celý příspěvekNelze napsat takto jednoduše, že Masaryk a spol. nedokázali správně mluvit k německé menšině…Ono to totiž správné moc nešlo. Při vzniku a podobě ČSR se hledělo na cca tisícileté ...Zobrazit celý příspěvek
Nelze napsat takto jednoduše, že Masaryk a spol. nedokázali správně mluvit k německé menšině…Ono to totiž správné moc nešlo.
Při vzniku a podobě ČSR se hledělo na cca tisícileté hranice Čech, hlavně v oblastech sousedících s Německem a Rakouskem. Když Beneš ve Francii na konferencích vyjednával se zástupci USA a VB a Francie podobu nové ČSR tak tajil, že na území, které má být nově ČSR, žijí někde lidé hlásící se k německé národnosti v poměru i 10:1. Jinak by tato území nebyla nově vznikající ČSR přiznána.
Tato skutečnost se následně odrazila v okamžité nepokoje, které v těchto oblastech začali vznikat ihned po roce 1918, kdy početná německá menšina chtěla připojení k Německu (oblasti Moravy dokonce k Rakousku). Vznikající SDP po neúspěších s odtržením se dožadovala alespoň uznání autonomie. Téma bylo pro Masaryka a zejména Beneše velmi ošidné, protože pokud by přistoupili na požadavky německé menšiny ČSR by přišla o 1/4 území, vojensky ve větší míře zasáhnout také nešlo, protože v očích mocností začínaly vyvstávat pochyby, že Beneš při jednáních nehrál úplně fér….
Prostě “správně mluvit” s německou menšinou v tomto případě moc nešlo. To, že nás to o 20 let doběhlo a semlelo je jiná.Skrýt celý příspěvekPrávo na sebeurčení by neměl mít každý kmen křováků (křováci ať mi odpustí), je tu ještě princip územní celistvosti. Českým Němcům se v ČSR zle nevedlo nebýt hospodářské krize a ...Zobrazit celý příspěvek
Právo na sebeurčení by neměl mít každý kmen křováků (křováci ať mi odpustí), je tu ještě princip územní celistvosti. Českým Němcům se v ČSR zle nevedlo nebýt hospodářské krize a rovněž nebyla pravda, že co sudeťák to Henleinovec, zejména na Šumavě se nacismu moc dobře nevedlo. Nacionální fanatismus je hrozná choroba, ten když se zneužije, obyčejně nepomůže nic, ani kdyby centrální vláda házela peníze z vrtulníku. Má to ale jednu zajímavou dohru, téměř vždy sehrají zneužití národovci roli užitečných idiotů a vytřou si s nimi podlahu všechny strany konfliktu.Skrýt celý příspěvek
@Jura: Právo na sebaurčenie má určité aspekty na ktoré je nutné prihliadať. Tieto boli definované už v roku 1933 a sú popísané v Konvencii o právach a povinnostiach štátov z ...Zobrazit celý příspěvek
@Jura:
Právo na sebaurčenie má určité aspekty na ktoré je nutné prihliadať. Tieto boli definované už v roku 1933 a sú popísané v Konvencii o právach a povinnostiach štátov z Montevidea. V 1. článku sa píše, že štát ako subjekt medzinárodného práva by mal spĺňať nasledujúce kritériá:
- stále obyvateľstvo,
- definované územie,
- vláda,
- schopnosť vstupovať do vzťahov s inými štátmi.
Z uvedeného je zrejmé, že nemecká menšina v Čechách nespĺňala všetky tieto podmienky.Skrýt celý příspěvekMiroslav: Jestli ona nám ta konference v tom Montevideu nebyla svolána pro to, aby nám ty státy nevznikaly tak snadno…. Teď vážně. Zrovna třeba v tom roce 1933 už německá menšina ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav:
Jestli ona nám ta konference v tom Montevideu nebyla svolána pro to, aby nám ty státy nevznikaly tak snadno….
Teď vážně. Zrovna třeba v tom roce 1933 už německá menšina přes SPD měla všechny Vámi popsané body.
To už se ale dostávám jinam.
Jen jsem výše chtěl poukázat na to, že “správně” hovořit s německou menšinou prakticky nešlo aniž by byla ohrožena samotná existence nově vzniklé republiky.Skrýt celý příspěvekJura99
Promiňte, ale vaše představa o určování toho kdo má nárok na sebeurčení mi připomíná právě dělení na nadlidi a podlidi.
Miroslav to tu napsal dobře.Jura99
Promiňte, ale vaše představa o určování toho kdo má nárok na sebeurčení mi připomíná právě dělení na nadlidi a podlidi.
Miroslav to tu napsal dobře.Miroslav Problém v uznávání vlád je i tom, vo je která velmoc ochotna uznat. Jde i o jiné zájmy, spojené s intrikami a korupcí. Vše tedy bude záležet na velmocech na jedné ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Problém v uznávání vlád je i tom, vo je která velmoc ochotna uznat. Jde i o jiné zájmy, spojené s intrikami a korupcí.
Vše tedy bude záležet na velmocech na jedné strane prohlížení anexe a okupace Izraelem, na druhé straně sankce za stejné kroky proti Rusku. Za týden uvidíme kdo bude mít větší koule v případě Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek@flanker.jirka Delenie spoločného štátu mal 2 základné roviny. Vnútornú a vonkajšiu. Vnútorne sme sa vedeli dohodnúť na usporiadaní vzájomných vzťahov. To by však nestačilo. Tá ...Zobrazit celý příspěvek
@flanker.jirka
Delenie spoločného štátu mal 2 základné roviny. Vnútornú a vonkajšiu. Vnútorne sme sa vedeli dohodnúť na usporiadaní vzájomných vzťahov. To by však nestačilo. Tá vonkajšia rovina zahrňovala uznanie dvoch nových štátov svetovým spoločenstvom. ČR aj SR sa stali jednohlasne a bez výhrad členmi OSN (aj keď niektorí mylne veria v to, že ČR v podstate pokračuje ako Československo bez Slovenska). Česká a slovenská koruna sa dostali do sústavy národných mien a tým sme (my aj vy) splnili poslednú podmienku - štát dokáže vstupovať do vzťahov s inými štátmi. Preto nikto na svete nespochybňuje samostatnosť českého a slovenského národa a štátnosti. Toto si však nemôžu povedať mnohé krajiny ktoré sú medzinárodne neuznané, aj keď de facto sú nezávislé (Kurdistan napríklad)Skrýt celý příspěvekJak se mohly sudečtí němci sebeurčit, když to byli němci? Žili na uzemí českého království žili. To že se český vládce spovídal rakouskému nebo neměckému panovníkovy nemění nic na ...Zobrazit celý příspěvek
Jak se mohly sudečtí němci sebeurčit, když to byli němci? Žili na uzemí českého království žili. To že se český vládce spovídal rakouskému nebo neměckému panovníkovy nemění nic na tom, že to bylo naše uzemí. Nevím co tu žešíte sebeurčení sudeťáků je to úplně stejné jako Donbas. Nelíbí se ti tu nikdo tě tu nedrží. Jako nás za totality.Skrýt celý příspěvek
flanker.jirka: popsal to správně Miroslav. Je rozdíl mezi národem a národnostní menšinou z jinde existujícího národa. Sudeťáci byli jednak Rakušané, jednak Němci a jednak německy ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: popsal to správně Miroslav. Je rozdíl mezi národem a národnostní menšinou z jinde existujícího národa. Sudeťáci byli jednak Rakušané, jednak Němci a jednak německy mluvící Češi. Zkrátka soubor menšin z dávnější imigrace. Tam bohužel není nárok na sebeurčení ve smyslu osamostatnění se, dokud se nezmění mezinárodní zvyklosti. Obdobně např. turecká menšina v Německu za stávajících pravidel nikdy nebude mít nárok na vznik tureckého státu v Německu.Skrýt celý příspěvek
Jura99: chapu, kam miris, ale podle tehle logiky by treba USA nebo Kanada taky nemeli pravo na vznik... Tyhle procesy jsou dynamicke a jakkoliv se muze zdat, ze nejaka petrifikace ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: chapu, kam miris, ale podle tehle logiky by treba USA nebo Kanada taky nemeli pravo na vznik...
Tyhle procesy jsou dynamicke a jakkoliv se muze zdat, ze nejaka petrifikace stavu k nejakemu datu je krokem je stabilite, opak je pravdou.Skrýt celý příspěvek
Slova "stačilo by" znamenají léta práce. Kontrakt viz Izreaelské tankery a vrtulníky se řešil v USA přes rok. Takže máme pro Ukrajinu měsíce, roky ostrého lobbingu, pak výrobu - ...Zobrazit celý příspěvek
Slova "stačilo by" znamenají léta práce. Kontrakt viz Izreaelské tankery a vrtulníky se řešil v USA přes rok. Takže máme pro Ukrajinu měsíce, roky ostrého lobbingu, pak výrobu - anebo uloženky, výcvik/doktrina, dostatečný personal včetně mechaniků - jak do počtu, tak do motivace, připravená letiště, munice...takže kolik 5-10 let? Tolik Ukrajina nemá, má tak 10 týdnů :DSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...