Izrael kupuje tankovací letouny KC-46A Pegasus a těžké vrtulníky CH-53K King Stallion

Izrael kupuje tankovací letouny KC-46A Pegasus a těžké vrtulníky CH-53K King Stallion
KC-46A Pegasus doplňuje palivo izraelské stíhačce F-15I Ra'am / Izraelské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Izraelské letectvo (IAF) získá 12 těžkých vojenských transportních vrtulníků Sikorsky CH-53K King Stallion a dva další tankery Boeing KC-46A Pegasus. K podpisu dohody došlo 30. prosince ve Washingtonu.

Dodávky proběhnou v rámci právního rámce o zahraničním prodeji vojenského materiálu FMS (Foreign Military Sales). Američané používají FMS k prodeji své nejvýkonnější a nejmodernější vojenské techniky.

Izrael za 12 vrtulníků King Stallion zaplatí dvě miliardy dolarů (44 miliardy Kč) a za dva tankovací letouny Pegasus 1,1 miliardy dolarů (24 miliardy Kč). Izrael k zaplacení využije peníze z americké vojenské pomoci – Izrael mezi roky 2019 až 2028 získá od Spojených států 38 miliard dolarů, tj. 3,8 miliardy dolarů ročně.

CH-53K v IAF nahradí vrtulníky CH-53 Jasur (Yasur), což je izraelská modifikace vrtulníku S-65C-3 – civilní verze vojenského modelu CH-53D Sea Stallion. Poprvé Izrael nasadil tyto těžké stroje v roce 1969. Izrael nyní provozuje (zřejmě) 18 vrtulníků v modifikaci Jasur 2000 a pět v modifikaci Jasur 2025.

Dodávky vrtulníků CH-53K do Izraele začnou v roce 2026 a židovský stát se stane prvním zahraničním uživatelem těchto výkonných trojmotorových vrtulníků. Existuje opce na šest dalších strojů a celkově Izrael poptává až 25 vrtulníků King Stallion.


Vizualizace izraelského CH-53K King Stallion; větší foto / Lockheed Martin

První let CH-53K se uskutečnil v roce 2015 a dodávka prvních před-sériových strojů americké námořní pěchotě (USMC) proběhla teprve před pár měsíci. Dosažení počáteční operační připravenosti první mariňácké letky CH-53K se plánuje na roky 2023 až 2024. Celkově USMC poptává až 200 vrtulníků CH-53K.

Maximální vzletová hmotnost CH-53K je 40 tun a užitečná nosnost téměř 16 tun. Bojový dolet je 200 kilometrů a vrtulník může získat palivo z tankovacích turbovrtulových letounů KC-130H, které má IAF rovněž ve výzbroji.

Dva tankovací letouny Pegasus se přepojí již ke dvěma dříve objednaným strojům. IAF ale poptává až osm letounů Pegasus. První čtveřice KC-46A Pegasus umožní IAF stáhnout z výzbroje několik víceúčelových letounů Boeing 707 Re’em. Ty mohou doplňovat palivo, ale také přepravovat pasažéry nebo náklad. Izraelské B707 jsou staré již 50 let.

Izrael se stal po Japonsku druhým zahraničním zákazníkem KC-46A (prodloužený a konstrukčně robustnější B767-200ER). Japonsko získalo v minulém roce dva Pegasusy ze čtyř objednaných.

Izrael kupuje tankovací letouny kvůli rozšíření svých schopností provádět dálkové letecké údery, především proti cílům v Íránu. Spor mezi Izraelem a Íránem stojí za samostatný článek. Konflikt mezi Izraelem a Íránem totiž není ideologický, územní a obě země ani nebojují o zdroje. Nepřátelství mezi Íránem a Izraelem má prostý původ – Írán se chce stát vůdcem muslimského světa, minimálně na Středním východě. A strategie k dosažení tohoto cíle je cynicky jednoduchá – kdo nejvíce ublíží Izraeli, ten se stane miláčkem arabského a perského světa.


KC-46A dokáže polovinu kapacity nádrže F-35A doplnit za méně než minutu. Celková kapacita nádrže F-35A je 8280 kilogramů.

Ale zpět k technice. Maximální dolet KC-46A je 13 700 kilometrů, případně ještě dále, pokud si KC-46A doplní palivo z jiného tankeru. Americké letectvo po KC-46A požaduje schopnost doplnit palivo jiným letounům 900 až 4600 kilometrů od místa vzletu.

Pegasus umí ve vzdálenosti 1850 kilometrů od základny, včetně čtyřhodinového pobytu v cílové zóně, přečerpat letounům až 48 tun paliva. Celkově letoun nese 96 tun paliva, z toho až 94 tun může doplnit palivo 64 různým typům letounů a je schopen zůstat ve vzduchu (bez doplnění paliva) až 12 hodin. Pomocí 17 metrů dlouhého tankovacího ráhna přečerpá až 4500 litrů za minutu.

KC-46A je skutečně víceúčelový letoun. Kromě tankovacích úkolů umí přepravovat pasažéry, náklad a zajišťovat strategický zdravotnický odsun (STRATEVAC), současně díky bohatému komunikačnímu vybavení funguje jako datový a komunikační uzel. Letoun splní misii i v prostředí chemického, biologického i jaderného zamoření a odolá elektromagnetickému pulsu (EMP).

„Pořízení těchto platforem je součástí rozsáhlého modernizačního programu, který během posledního roku a půl provedlo ministerstvo obrany společně s letectvem a s cílem posílit schopnosti IDF, budovat vojenskou sílu a získat připravenost čelit stávajícím i budoucím hrozbám,“ uvedlo v tiskové zprávě izraelské ministerstvo obrany. „Akviziční plány zahrnují nákup nové flotily letadel F-35, tankovacích letadel, vrtulníků CH-53K, pokročilé letecké munice, systémů protivzdušné obrany a nových námořních a pozemních platforem a také kybernetických systémů.“

Zdroj: BMPD, JPost

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR

Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...

Těžký vrtulník CH-53K King Stallion v ceně stíhacího letadla

Americké ministerstvo obrany odsouhlasilo začátek sériové výroby těžkého vrtulníku CH-53K King ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Těžké americké vrtulníky CH-53K King Stallion pro Izrael

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • darkstyle
  15:32 05.01.2022

  Neprestávate ma udivovať..

  Ako sa od KC-46 niekto môže nižšie dostať k 2. svetovej vojne a udalostiam predtým.. :)

  ako vždy..

  Neprestávate ma udivovať..

  Ako sa od KC-46 niekto môže nižšie dostať k 2. svetovej vojne a udalostiam predtým.. :)

  ako vždy..

  • Jan Grohmann
   20:54 05.01.2022

   Myslím, že už na to někdo dělal studii. Všechny diskuze skončí u WWII. :)

   Myslím, že už na to někdo dělal studii. Všechny diskuze skončí u WWII. :)

   • Roland
    21:00 05.01.2022

    U nás máme ještě naši národní diskusní specialitu týkající se WWII: pohraniční opevnění a otázku - prošli by???? :-D

    U nás máme ještě naši národní diskusní specialitu týkající se WWII: pohraniční opevnění a otázku - prošli by???? :-D

  • spesl
   08:05 06.01.2022

   Ono je to tím ,že nemalé procento zdejších diskutérů , se také snaží v současnosti prosavat názory vhodné pro WWII. Např. Bez tanku to nejde ,protože bez bitevní loďě to nešlo ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono je to tím ,že nemalé procento zdejších diskutérů , se také snaží v současnosti prosavat názory vhodné pro WWII. Např.
   Bez tanku to nejde ,protože bez bitevní loďě to nešlo přeci taky .Elektronika do zbraní nepatří, protože jí nerozumím a může se rozbít.Starej dobrej klacek a vozová hradba to si umím opravit sám a práci s tím zvládne každý odvedenec.Proč umělá inteligence ,když mám vlastní která ví vše nejlíp v duchu národní tradice brouka pytlíka .Letadla přeci stačí nadzvukový dvojplošníky na airpolicing k čemu stealth, když to letadlo je těsně u cíle stejně vidět.Vyrábět a vyvíjet si musíme jen doma, my tu máme přeci tradici z dob prvni republiky.Je nutná příprava domácího průmyslu na totální nasazení , sklady zbraní a munice nejsou dostatečné , co kdyby byla přeci několikaletá světová válka a my si to museli vyrobit všechno doma v obklíčení.Nepřekvapil by mě zde názor, že řopík by se měl nasadit na podvozek z t72 a tím by vznikl ideální bojový prostředek pro moderní pohyblivou válku.Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  15:31 05.01.2022

  ty kingstalliony se mi fakt líbí - takový ingoty s vrtulí :-)

  ty kingstalliony se mi fakt líbí - takový ingoty s vrtulí :-)

  • Ján Paliga
   22:42 05.01.2022

   Už tie staré izraelské lietali pekne, radosť ich vidieť naživo....

   Už tie staré izraelské lietali pekne, radosť ich vidieť naživo....

 • Salkrikaltor
  12:42 05.01.2022

  Dokázal by mi někdo odpovědět na to, proč si historicky Izrael vybral Stalliony? Dost to zjednoduším, ale Chinook si myslím, že má pověst spolehlivějšího, prověřeného stroje, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dokázal by mi někdo odpovědět na to, proč si historicky Izrael vybral Stalliony? Dost to zjednoduším, ale Chinook si myslím, že má pověst spolehlivějšího, prověřeného stroje, zatímco Stallion vypadá laicky jako vrtulník o řád dražší a ojedinělý se spojenými nevýhodami.
  Výhody má sice v nosnosti, motoru navíc, ale nikde jsem nenašel potvrzení, že tyhle dvě výhody by byly pro Izrael zásadní. Zdá se mi, že nevidím všechny argumenty, které zvažovali.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:59 05.01.2022

   Tá nosnosť bola jedným z parametrov. ďalšie si už z článku o CH-53 nepamätám.

   Tá nosnosť bola jedným z parametrov. ďalšie si už z článku o CH-53 nepamätám.

   • Salkrikaltor
    13:07 07.01.2022

    Donutilo mě to ještě jednou srovnat si parametry kromě nosnosti a všimnul jsem si, že Stallion má pravděpodobně větší dolet, circa 1100 km, zatímco Chinook 750 km. Samozřejmě je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Donutilo mě to ještě jednou srovnat si parametry kromě nosnosti a všimnul jsem si, že Stallion má pravděpodobně větší dolet, circa 1100 km, zatímco Chinook 750 km. Samozřejmě je to výstřel od boku, doplňování paliva za letu, přídavné nádrže, různé motorizace a verze, ale při povaze izraelských operací by to mohl být zásadní argument.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   12:47 06.01.2022

   Salkrikaltor Historicky...už je mě ve službě, starší model. To znamená logistika, taktika, výcvik apod. Sám jste vyjmenoval další faktory. Všeobecně si můžete přečíst zde. trvalo ...Zobrazit celý příspěvek

   Salkrikaltor
   Historicky...už je mě ve službě, starší model. To znamená logistika, taktika, výcvik apod. Sám jste vyjmenoval další faktory. Všeobecně si můžete přečíst zde. trvalo to asi inutu, než mi to Google našel. Určitě najdete další.
   https://www.defensenews.com/gl...

   Pokud by ás odpovědi neuspojily, můžete napsat na https://www.idf.il/en/contact-...
   Třeba vám dají lepší odpověď.Skrýt celý příspěvek

   • Salkrikaltor
    12:32 07.01.2022

    Přesně tento článek jsem četl, ale odpověď o "schopnosti plnit operační aktivity a zvážení alternativ z pohledu údržby a technologií´" mi přišly příliš vágní. Díky za kontakt na ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tento článek jsem četl, ale odpověď o "schopnosti plnit operační aktivity a zvážení alternativ z pohledu údržby a technologií´" mi přišly příliš vágní. Díky za kontakt na IDF, ale asi budou mít jiné starosti než české zvědavce.Skrýt celý příspěvek

 • Petr xx
  17:26 04.01.2022

  Radovan Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  Radovan
  Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo výhodné

  -------------------------------------------------------------------------------Zdravím pánové
  nemyslím si ,že by to bylo dobré. V případném konfliktu, by základna F-16 byla jako mezi prvníma cíli zničena raketovým úderem nebo
  výsadkáři. Ukrajina dle mého hlavně potřebuje moderní raketové
  systémy proti tankům a také moderní PVOS- použitelné i proti raketám.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   11:51 05.01.2022

   Ukrajina už dostala do cca 500 ks Javelin protitankoviek.. Plus má Baykatari, ktoré taktiež dokážu ničiť tanky alebo im vytvárať aktívne prekážky.. Na moderné PVO Ukrajina musí ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina už dostala do cca 500 ks Javelin protitankoviek..

   Plus má Baykatari, ktoré taktiež dokážu ničiť tanky alebo im vytvárať aktívne prekážky..

   Na moderné PVO Ukrajina musí mať peniaze..Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:18 04.01.2022

  Izrael kupuje? Spíše zadarmo přebírá. :)

  Izrael kupuje? Spíše zadarmo přebírá. :)

 • HonzaK
  15:52 04.01.2022

  Zdravím pánové.,
  teď úplně odbočím. Normálně se mi líbí jak tady dokážeme spolu a v klidu diskutovat. A to ať jde o Čecha, Slováka nebo Poláka. Sme prostě takoví kámoši.

  Zdravím pánové.,
  teď úplně odbočím. Normálně se mi líbí jak tady dokážeme spolu a v klidu diskutovat. A to ať jde o Čecha, Slováka nebo Poláka. Sme prostě takoví kámoši.

  • Miroslav
   16:32 04.01.2022

   Sme si 3 kultúrne, jazykovo aj historicky najbližšie národy. Možno v (nie tak vzdialenej) budúcnosti to bude aj otázkou prežitia ak budeme vedieť spolupracovať ešte tesnejšie ako ...Zobrazit celý příspěvek

   Sme si 3 kultúrne, jazykovo aj historicky najbližšie národy. Možno v (nie tak vzdialenej) budúcnosti to bude aj otázkou prežitia ak budeme vedieť spolupracovať ešte tesnejšie ako dnesSkrýt celý příspěvek

   • Malarkey
    19:15 04.01.2022

    Nechci do nikoho úplně kopat, ale Češi mají po mentální stránce, historicky nejblíže k Rakousku. Nejvřelejší vztahy určitě se Slovenskem, ale dáš mi určitě za pravdu, že náturu ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechci do nikoho úplně kopat, ale Češi mají po mentální stránce, historicky nejblíže k Rakousku. Nejvřelejší vztahy určitě se Slovenskem, ale dáš mi určitě za pravdu, že náturu mají oba národy rozdílnou ☺️.
    Poláky mám docela rád, ale historicky toho společného mnoho nemáme.
    Nejlepší spolupráce by byla ve V4, kde by místo Polska bylo Rakousko. Všechny státy podobně velké, žádný by neměl na vrch a společného toho máme více než dost. Polsko vůči nám vždy bude dominantní partner.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     19:42 04.01.2022

     Samozrejme, že nejaké rozdiely tam sú. Napríklad u nás nikto nepočúva country :-). A tiež u nás nie je tak populárny imidž dlhovlasého motorkára / rockera. S tým sa skutočne ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme, že nejaké rozdiely tam sú. Napríklad u nás nikto nepočúva country :-). A tiež u nás nie je tak populárny imidž dlhovlasého motorkára / rockera. S tým sa skutočne stretávam len v Čechách. Ale v podstate tých spoločných povahových čŕt je viac ako menejSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:18 04.01.2022

      Pro vás jsme dekadentní svobodomyslny západ:-D všude máničky a nacismus a pirátství protlacčené až do vlády. Bohužel, na rozdíl od vás si u nás necháváme více kálet na hlavu od ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro vás jsme dekadentní svobodomyslny západ:-D všude máničky a nacismus a pirátství protlacčené až do vlády.
      Bohužel, na rozdíl od vás si u nás necháváme více kálet na hlavu od EU.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:04 04.01.2022

      O nacizmu u vás som teda skutočne nepočul. Ja rozhodne nepatrím k tým čo používajú pojem fašista či oxymoron Liberálny fašista ako nadávku

      O nacizmu u vás som teda skutočne nepočul. Ja rozhodne nepatrím k tým čo používajú pojem fašista či oxymoron Liberálny fašista ako nadávku

     • flanker.jirka
      08:24 05.01.2022

      Miroslav
      Pardon, mělo tam být psáno nihilismus, ale můj android to změnil na slovo které znal.

      Miroslav
      Pardon, mělo tam být psáno nihilismus, ale můj android to změnil na slovo které znal.

     • Miroslav
      10:35 05.01.2022

      No áno, Česi sú takí slobodomyselnejší. My sme zase konzervatívny a tvrdohlavejší národ. Preto som ako mladý rád chodil na prázdniny na Moravu lebo vaše dievčatá netrebalo nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

      No áno, Česi sú takí slobodomyselnejší. My sme zase konzervatívny a tvrdohlavejší národ. Preto som ako mladý rád chodil na prázdniny na Moravu lebo vaše dievčatá netrebalo nikdy dlho prehovárať na žiaden druh zábavy :-) Chcel by mať ešte raz o 20 menej...Skrýt celý příspěvek

     • Roland
      15:36 05.01.2022

      já mám pocit, že češi jsou větší salámisti/víc nad věcí - vás buď rozhodí všechno hned, nebo nic. Nic mezi tím.

      já mám pocit, že češi jsou větší salámisti/víc nad věcí - vás buď rozhodí všechno hned, nebo nic. Nic mezi tím.

  • Roland
   15:33 05.01.2022

   to nebylo hezké - jak si vynechal moravu... :)

   to nebylo hezké - jak si vynechal moravu... :)

 • dusan1
  15:13 04.01.2022

  KC-46 je jednoducho prepadák ... Je už jasné, že politické presadenie domácej firmy poškodilo letectvo. KC-46 sa stále "dolaďuje" o dodávky sa oneskorujú. A-330 MRTT "fičí" a ...Zobrazit celý příspěvek

  KC-46 je jednoducho prepadák ...

  Je už jasné, že politické presadenie domácej firmy poškodilo letectvo. KC-46 sa stále "dolaďuje" o dodávky sa oneskorujú. A-330 MRTT "fičí" a dostáva jednu objednávku za druhou ...

  KC-46 si zvolili len Japonci a Izrael ... tradiční veľkí spojenci a pri Izraeli iná voľba ani nebola, lebo 75 % dodávok platí USA ....

  Vzhľadom na to, že americké letectvo chystá druhý tender, tak nepochybujem, že vylepšený A-330MRTT bude jasným víťazom ....Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:27 04.01.2022

   Dovolím si zamyslenie... Nie je dôvodom prečo Japonsko nemá záujem o Airbus rovnaký ako ten, o ktorom sa tu neustále bavíme pokiaľ ide o kórejskú obrnenú techniku? Teda, že nikto ...Zobrazit celý příspěvek

   Dovolím si zamyslenie... Nie je dôvodom prečo Japonsko nemá záujem o Airbus rovnaký ako ten, o ktorom sa tu neustále bavíme pokiaľ ide o kórejskú obrnenú techniku? Teda, že nikto nemá záujem o niečo z opačného konca sveta z logistických dôvodov?Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    15:57 04.01.2022

    Tak jde o to, že jakmile používáte americké programy na nákup, tak si musíte zákonitě koupit americké zbraně/techniku. Veškeré programy jako FMS jsou o tom, že my vám ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jde o to, že jakmile používáte americké programy na nákup, tak si musíte zákonitě koupit americké zbraně/techniku. Veškeré programy jako FMS jsou o tom, že my vám půjčíme/zadotujeme, ale vy si vezmete naše zboží a za něco (omezení dalšího exportu viz F-16 pro Chorvatsko kde USA chtěla, aby se veškerá nová technologie a technologie přidaná Izraelem demontovala - jinak nebude odprodej, budete odebírat naše palivo atp.)Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     16:14 04.01.2022

     Musím sa priznať, že v zbrojných programoch USA pre Japonsko prehľad nemám. V každom prípade, nič nie je zadarmo.

     Musím sa priznať, že v zbrojných programoch USA pre Japonsko prehľad nemám. V každom prípade, nič nie je zadarmo.

   • skelet
    16:44 04.01.2022

    Japonské letectvo už provozuje letouny KC-767 a E-767, plus jejich letecký průmysl je významným subdodavatelem pro Boeing jako takový. Přesněji vyrábí komponenty pro Boeing 767, ...Zobrazit celý příspěvek

    Japonské letectvo už provozuje letouny KC-767 a E-767, plus jejich letecký průmysl je významným subdodavatelem pro Boeing jako takový. Přesněji vyrábí komponenty pro Boeing 767, 777 a 787.Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
     17:15 04.01.2022

     S tím jakou má japonsko historii s napojením jejich politiky na americký letecký průmysl (najděte si skandál Lockheed Martin) se nedivím, že pro ně žádná jiná možnost neexistuje :D Zobrazit celý příspěvek

     S tím jakou má japonsko historii s napojením jejich politiky na americký letecký průmysl (najděte si skandál Lockheed Martin) se nedivím, že pro ně žádná jiná možnost neexistuje :DSkrýt celý příspěvek

 • Radovan
  12:46 04.01.2022

  Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo výhodné. Ukrajina by se ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby tak USA vojenskou zahraniční pomoc poskytli v podobné míře i Ukrajině. Stačilo by, kdyby jim za ní pořídili 50 kusů F-16. Pro všechny by to bylo výhodné.
  Ukrajina by se mohla zaměřit na budování pozemních sil, v USA by jela linka na F-16 další roky, v celkovém rozpočtu to jsou pro ně drobné. A Evropa by byla na východě krytá dalším výkonným letectvem, se kterým by muselo Rusko počítat.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:03 04.01.2022

   USA nějakou pomoc, sice o řád menší než Izraeli, Ukrajině posílají. Jsou to stovky milionů USD ročně. Otázka Evropana by ale měla znít jinak. Jakou vojenskou pomoc posílá Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

   USA nějakou pomoc, sice o řád menší než Izraeli, Ukrajině posílají. Jsou to stovky milionů USD ročně. Otázka Evropana by ale měla znít jinak. Jakou vojenskou pomoc posílá Ukrajině EU ? Odpověď je smutná, bezmála totiž žádnou, dokonce spíš blokuje obchod s vojenským materiálem i za peníze. Přitom jestli ruská holínka šlápne na Ukrajinu, desítky let ji nikdo nevystrnadí a Evropu to bude ještě mrzet a stát hromady peněz.Skrýt celý příspěvek

   • dusan1
    14:22 04.01.2022

    No napríklad Nemecko "pomáha" Ukrajine tak, že tam odmieta predávať zbrane ... čiže de facto podporuje Rusko ...

    A tak za "odmenu" majú teraz Nemci pre Rusov drahší plyn ....

    No napríklad Nemecko "pomáha" Ukrajine tak, že tam odmieta predávať zbrane ... čiže de facto podporuje Rusko ...

    A tak za "odmenu" majú teraz Nemci pre Rusov drahší plyn ....

    • ruleta
     14:38 04.01.2022

     Zablokovali totalne male veci. 90 large-caliber Barrett M82 sniper rifles from the USA and 20 EDM4S-UA anti-drone ...Zobrazit celý příspěvek

     Zablokovali totalne male veci.

     90 large-caliber Barrett M82 sniper rifles from the USA and 20 EDM4S-UA anti-drone systems

     https://112.intern... ational/ukraine-top-news/during-merkels-rule-germany-in-nato-vetoed-supply-of-weapons-to-ukraine-67717.htmlSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:26 05.01.2022

     dusan1
     I to může napovědět o tom co je to za "spojence"

     dusan1
     I to může napovědět o tom co je to za "spojence"

   • ruleta
    14:31 04.01.2022

    EU jako celek nikde zbraně posílat nebude - je to o NATO a o jednotlivých zemí v Evropě. EU dala Ukrajině peněz dost (transformace, právní rámec, volby atp.). Osobně se domnívám, ...Zobrazit celý příspěvek

    EU jako celek nikde zbraně posílat nebude - je to o NATO a o jednotlivých zemí v Evropě. EU dala Ukrajině peněz dost (transformace, právní rámec, volby atp.). Osobně se domnívám, že RF bere aktivity EU před rokem 2014 a po za hybridní akty války :D ... jim je jedno jestli je to noha vojáka anebo euro do země, kterou považují za svou.Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     16:59 04.01.2022

     mohu se zeptat, na co konkrétně ty peníze na transformaci, právní rámec, volby apodobně měly být? co si mám pod tím představit? na volby - jakože na zaplacení odměn dobrovolným ...Zobrazit celý příspěvek

     mohu se zeptat, na co konkrétně ty peníze na transformaci, právní rámec, volby apodobně měly být? co si mám pod tím představit? na volby - jakože na zaplacení odměn dobrovolným členům volebních komisí, občerstvení pro ně, vytištění formulářů, nákup počítačové techniky a produkci softvérových nástrojů pro potřeby voleb? no budiž, ale pod pojmem peníze na transformaci a právní rámec si nedokážu představit vůbec nic. kolik těch peněz mělo být? aspoň velmi zhruba, co je ti známo? nebo že by stipendia pro studenty právnických fakult? nebo nějaké dva tři konkrétní příklady poskytnutí a použití těchto peněz. předem dík za upřesněníSkrýt celý příspěvek

     • ruleta
      18:05 04.01.2022

      Píšu jenom co vím, určitě je toho více. 1. okruh, to jsou věci spojené s asociační dohodou a s možným vstupem do EU - takže obchod, legislativa, soudní systém, prostě splnění ...Zobrazit celý příspěvek

      Píšu jenom co vím, určitě je toho více.

      1. okruh, to jsou věci spojené s asociační dohodou a s možným vstupem do EU - takže obchod, legislativa, soudní systém, prostě splnění všech možných a nemožných podmínek.

      2. okruh, byrokracie, každý normálně fungující stát je založen na silné byrokracii, silné jakože ne početně, ale vědomostně (potřebujete právníky na místní evropské právo,
      překladatele, odborníky na daná témata). Běží tam plno vzdělávacích programů mezi nima i úsměv vzbuzující programy jako "boj proti korupci" anebo
      věci ohledně práv žen a diskriminace. Ale jsou tam i zajímavější věci jako jak řešit místní samosprávu, jak řešit zaostalé regiony.

      3. okruh, Ukrajina má přístup k některým fondům a grantům. Takže dostávaj granty na vědecké projekty, vědeckou činnost, výměna vědců v rámci evropských programů.
      Ukrajina se také účastní Erasmu - takže mladí lidé mohou studovat v EU.

      4. okruh, jsou půjčky EU a MMF

      5. okruh, jsou peníze na občanskou společnost, podpora demokracie, RF by řekla "podvratnou činnost" :D

      6. okruh, je přímá pomoc

      - humanitární pomoc v rámci války
      - pomoc s covidem
      - pomoc s budováním kapacit vojenských polních nemocnic a vyškolování personálu

      Nereším výsledek jestli to má cenu anebo ne. Sami v ČR vidíme, jak fungují dotace a jak se zneužívaj a nemyslím si, že na Ukrajině to bude lepší :D

      Každopádně od roku 2014 EU via tyhle okruhy a via komisi nasypala do Ukrajiny několik desítek miliard korun.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:51 04.01.2022

    Rovnica je jasná. Hodnota a prospech z Ukrajiny neprevyšuje ekonomické vzťahy s Ruskom. Preto nikto do Ukrajiny investovať nebude. Viacmenej mám pocit, že EÚ už Ukrajiny pomaly a ...Zobrazit celý příspěvek

    Rovnica je jasná. Hodnota a prospech z Ukrajiny neprevyšuje ekonomické vzťahy s Ruskom. Preto nikto do Ukrajiny investovať nebude. Viacmenej mám pocit, že EÚ už Ukrajiny pomaly a potichu hodila cez palubuSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:56 04.01.2022

     spíš je Evropa a EU tradičně neschopná, pomalá a všude jako druhá.

     spíš je Evropa a EU tradičně neschopná, pomalá a všude jako druhá.

     • Miroslav
      14:59 04.01.2022

      Aj tento aspekt samozrejme hraje rolu

      Aj tento aspekt samozrejme hraje rolu

     • Mortles
      17:17 04.01.2022

      No, ono jde spíš o to, že ačkoli mnozí u nás si myslí, že EU je nějaký jednotný moloch, který nám "vládne z Bruselu", doopravdy je to přesně opačně, žádná EU společná politika ...Zobrazit celý příspěvek

      No, ono jde spíš o to, že ačkoli mnozí u nás si myslí, že EU je nějaký jednotný moloch, který nám "vládne z Bruselu", doopravdy je to přesně opačně, žádná EU společná politika neexistuje, rozhodně za ni nikdo nedá ruku do ohně, všichni hlavně kryjí svoje zájmy, no a v tomto ohledu se myslím třeba naše zájmy s Německem úplně nekryjí.Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
     15:08 04.01.2022

     No toto asi nepočuli v Tatre : ) Ak sa "zadarí" tak môže byť ukrajinská armáda druhým najväčším užívateľom vozidiel Tatra (najväčším je India - cca 7 tis. vozidiel) a to určite ...Zobrazit celý příspěvek

     No toto asi nepočuli v Tatre : )

     Ak sa "zadarí" tak môže byť ukrajinská armáda druhým najväčším užívateľom vozidiel Tatra (najväčším je India - cca 7 tis. vozidiel) a to určite bude rádov väčší partner ako celý ruský civilný trh ...

     A do Ukrajiny sa samozrejme investuje .... Čína, Turecko, alebo mnohé západné firmy. Napriek všetkému je ukrajinská ekonomika dosť veľká a hlavne blízka .... hlavne pre slovenské firmy to je "za rohom" ... Nemožno zabúdať ani to, že stovky tisíc Ukrajincov nie len "pendlujú" ale časom sa i udomácňujú a využívajú kontakty na podnikanie...

     A je verejným tajomstvom, že i mnohé ukrajinské firmy obchodujú s ruskými ... ale to sa postupne tlmí z jednoduchého faktu ... ruský trh je pre Ukrajinu stále menej zaujímavý ... a oproti EÚ jednoducho malý ...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:16 04.01.2022

      Lenže pre EÚ to asi nie je prioritou. Tu sa rieši plyn pre nemecký priemysel a nie Tatry kdesi z periférie EÚ. A pokiaľ som písal o investovaní, tak na mysli som mal budovanie ...Zobrazit celý příspěvek

      Lenže pre EÚ to asi nie je prioritou. Tu sa rieši plyn pre nemecký priemysel a nie Tatry kdesi z periférie EÚ. A pokiaľ som písal o investovaní, tak na mysli som mal budovanie vojenskej asertivity voči Rusku na náklady EÚ a nie budovanie reťazca Lidl na území UkrajinySkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     08:28 05.01.2022

     Francii a Německu to vyhovuje, mají v EU levnou pracovní sílu z Ukrajiny a nebude je trápit případný další velký hráč v EU s 40 mil. obyvatel.

     Francii a Německu to vyhovuje, mají v EU levnou pracovní sílu z Ukrajiny a nebude je trápit případný další velký hráč v EU s 40 mil. obyvatel.

     • Miroslav
      10:37 05.01.2022

      Súhlasím. Načo by dotovali Ukrajinu proti Rusku keď ju môžu s Ruskom podojiť. Povedzme si to otvorene...

      Súhlasím. Načo by dotovali Ukrajinu proti Rusku keď ju môžu s Ruskom podojiť. Povedzme si to otvorene...

  • ruleta
   14:14 04.01.2022

   Je to hodne o lobbingu. Ukrajina by se potrebovala dostat tady tj. do mnoziny klicovych ne NATOvskych spojencu:
   https://www.state.gov/major-no...

   Je to hodne o lobbingu. Ukrajina by se potrebovala dostat tady tj. do mnoziny klicovych ne NATOvskych spojencu:
   https://www.state.gov/major-no...

  • flanker.jirka
   14:36 04.01.2022

   Radovan Ukrajina evidentně nemá takový význam jako jediná demokracie (trochu cinkla apartheidem) na středním východě. Současně problémy Ukrakiny pramení z toho, že si za 30 let ...Zobrazit celý příspěvek

   Radovan
   Ukrajina evidentně nemá takový význam jako jediná demokracie (trochu cinkla apartheidem) na středním východě.

   Současně problémy Ukrakiny pramení z toho, že si za 30 let nedokázali vyřešit problémy, ktere Češi a Slováci dokázali v pohodě vyřešit na konci roku 1992.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:47 04.01.2022

    Z časti možno súhlasiť, lenže treba brať do úvahy, že CS bol štát ktorý tvorili 2 viacmenej samostatné, jasne definované národy žijúce v dvoch jasne definovaných krajinách pričom ...Zobrazit celý příspěvek

    Z časti možno súhlasiť, lenže treba brať do úvahy, že CS bol štát ktorý tvorili 2 viacmenej samostatné, jasne definované národy žijúce v dvoch jasne definovaných krajinách pričom ani jeden výrazne neprevyšoval druhý. ZSSR bol naproti tomu štát v podstate tvorený Ruskom a jeho kolóniami kde žilo X ďalších národov, pričom aj dnešné Rusko má úplne iné ambície ako Ukrajina. Taktiež ekonomická, vojenská a politická sila Ruska je niekde inde ako Ukrajiny (Rozpočet samotnej Moskvy je vyšší ako štátny rozpočet celej Ukrajiny)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:18 04.01.2022

     Ano, byl to z části žalář národů jako carske Rusko nebo Rakousko uherské. Ale v podstatě celou dobu měly národy a etnické skupiny výhrady, které se řešily členenim na svalové ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, byl to z části žalář národů jako carske Rusko nebo Rakousko uherské. Ale v podstatě celou dobu měly národy a etnické skupiny výhrady, které se řešily členenim na svalové republiky a autonomní oblasti. Stačilo tuto vůli při rozpadu respektovat. Taky jsme si mohli hrát na to ze čehunov je viac a poslat na vás armádu:-)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:36 04.01.2022

      Nevidel by som to reálne ak by k takému rozkazu prišlo vzhľadom na to, že ČSĽA mala zmiešané posádky. Taký konflikt by sa skončil maximálne tak bitkou na posádkach

      Nevidel by som to reálne ak by k takému rozkazu prišlo vzhľadom na to, že ČSĽA mala zmiešané posádky. Taký konflikt by sa skončil maximálne tak bitkou na posádkach

   • Jura99
    14:54 04.01.2022

    Současné problémy pramení z toho, že se vnější nepřítel, Rusko, rozhodnul rozdmýchat národnostní vášně a separatisty zčásti podpořit, zafinancovat, vybavit, ale na kritických ...Zobrazit celý příspěvek

    Současné problémy pramení z toho, že se vnější nepřítel, Rusko, rozhodnul rozdmýchat národnostní vášně a separatisty zčásti podpořit, zafinancovat, vybavit, ale na kritických místech nahradit svými lidmi. Něco jako nacisté strčili sudeťákům i pár členů SS z říše, aby to vše klaplo, jak mělo. Nezbývá než věřit, že tito moskevští mužici skončí stejně jako nacisté.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     16:28 04.01.2022

     To vše je až dusledek toho, že po rozpadu svazu větší národy nebyly ochotny respektovat právo na sebeurčení těm malým. Masaryk a spol se také nedokázal správně chovat k početné ...Zobrazit celý příspěvek

     To vše je až dusledek toho, že po rozpadu svazu větší národy nebyly ochotny respektovat právo na sebeurčení těm malým.
     Masaryk a spol se také nedokázal správně chovat k početné německé menšině, kterou dokázal obejít jen díky zapojením Slováků. Němců se v ČSR po první světové válce také nikdo nedokázal zeptat v jakém státě chtějí žít.
     U nás se to vyřešilo po 2. světové, v Jugoslávii je to stále doutnajici sud prachu a jinde ve světě se perou také o svá práva. Na východě to také nějaký čas potrvá.
     Možná už příští týden budeme moudřejší po výsledcích jednání.Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      19:06 04.01.2022

      Nelze napsat takto jednoduše, že Masaryk a spol. nedokázali správně mluvit k německé menšině…Ono to totiž správné moc nešlo. Při vzniku a podobě ČSR se hledělo na cca tisícileté ...Zobrazit celý příspěvek

      Nelze napsat takto jednoduše, že Masaryk a spol. nedokázali správně mluvit k německé menšině…Ono to totiž správné moc nešlo.
      Při vzniku a podobě ČSR se hledělo na cca tisícileté hranice Čech, hlavně v oblastech sousedících s Německem a Rakouskem. Když Beneš ve Francii na konferencích vyjednával se zástupci USA a VB a Francie podobu nové ČSR tak tajil, že na území, které má být nově ČSR, žijí někde lidé hlásící se k německé národnosti v poměru i 10:1. Jinak by tato území nebyla nově vznikající ČSR přiznána.
      Tato skutečnost se následně odrazila v okamžité nepokoje, které v těchto oblastech začali vznikat ihned po roce 1918, kdy početná německá menšina chtěla připojení k Německu (oblasti Moravy dokonce k Rakousku). Vznikající SDP po neúspěších s odtržením se dožadovala alespoň uznání autonomie. Téma bylo pro Masaryka a zejména Beneše velmi ošidné, protože pokud by přistoupili na požadavky německé menšiny ČSR by přišla o 1/4 území, vojensky ve větší míře zasáhnout také nešlo, protože v očích mocností začínaly vyvstávat pochyby, že Beneš při jednáních nehrál úplně fér….
      Prostě “správně mluvit” s německou menšinou v tomto případě moc nešlo. To, že nás to o 20 let doběhlo a semlelo je jiná.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:37 04.01.2022

      Právo na sebeurčení by neměl mít každý kmen křováků (křováci ať mi odpustí), je tu ještě princip územní celistvosti. Českým Němcům se v ČSR zle nevedlo nebýt hospodářské krize a ...Zobrazit celý příspěvek

      Právo na sebeurčení by neměl mít každý kmen křováků (křováci ať mi odpustí), je tu ještě princip územní celistvosti. Českým Němcům se v ČSR zle nevedlo nebýt hospodářské krize a rovněž nebyla pravda, že co sudeťák to Henleinovec, zejména na Šumavě se nacismu moc dobře nevedlo. Nacionální fanatismus je hrozná choroba, ten když se zneužije, obyčejně nepomůže nic, ani kdyby centrální vláda házela peníze z vrtulníku. Má to ale jednu zajímavou dohru, téměř vždy sehrají zneužití národovci roli užitečných idiotů a vytřou si s nimi podlahu všechny strany konfliktu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:15 04.01.2022

      @Jura: Právo na sebaurčenie má určité aspekty na ktoré je nutné prihliadať. Tieto boli definované už v roku 1933 a sú popísané v Konvencii o právach a povinnostiach štátov z ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jura:

      Právo na sebaurčenie má určité aspekty na ktoré je nutné prihliadať. Tieto boli definované už v roku 1933 a sú popísané v Konvencii o právach a povinnostiach štátov z Montevidea. V 1. článku sa píše, že štát ako subjekt medzinárodného práva by mal spĺňať nasledujúce kritériá:

      - stále obyvateľstvo,
      - definované územie,
      - vláda,
      - schopnosť vstupovať do vzťahov s inými štátmi.

      Z uvedeného je zrejmé, že nemecká menšina v Čechách nespĺňala všetky tieto podmienky.Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      20:38 04.01.2022

      Miroslav: Jestli ona nám ta konference v tom Montevideu nebyla svolána pro to, aby nám ty státy nevznikaly tak snadno…. Teď vážně. Zrovna třeba v tom roce 1933 už německá menšina ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav:
      Jestli ona nám ta konference v tom Montevideu nebyla svolána pro to, aby nám ty státy nevznikaly tak snadno….
      Teď vážně. Zrovna třeba v tom roce 1933 už německá menšina přes SPD měla všechny Vámi popsané body.
      To už se ale dostávám jinam.
      Jen jsem výše chtěl poukázat na to, že “správně” hovořit s německou menšinou prakticky nešlo aniž by byla ohrožena samotná existence nově vzniklé republiky.Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      20:39 04.01.2022

      SDP samozřejmě :-D

      SDP samozřejmě :-D

     • flanker.jirka
      20:57 04.01.2022

      Jura99
      Promiňte, ale vaše představa o určování toho kdo má nárok na sebeurčení mi připomíná právě dělení na nadlidi a podlidi.
      Miroslav to tu napsal dobře.

      Jura99
      Promiňte, ale vaše představa o určování toho kdo má nárok na sebeurčení mi připomíná právě dělení na nadlidi a podlidi.
      Miroslav to tu napsal dobře.

     • flanker.jirka
      21:05 04.01.2022

      Miroslav Problém v uznávání vlád je i tom, vo je která velmoc ochotna uznat. Jde i o jiné zájmy, spojené s intrikami a korupcí. Vše tedy bude záležet na velmocech na jedné ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Problém v uznávání vlád je i tom, vo je která velmoc ochotna uznat. Jde i o jiné zájmy, spojené s intrikami a korupcí.
      Vše tedy bude záležet na velmocech na jedné strane prohlížení anexe a okupace Izraelem, na druhé straně sankce za stejné kroky proti Rusku. Za týden uvidíme kdo bude mít větší koule v případě Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:21 04.01.2022

      @flanker.jirka Delenie spoločného štátu mal 2 základné roviny. Vnútornú a vonkajšiu. Vnútorne sme sa vedeli dohodnúť na usporiadaní vzájomných vzťahov. To by však nestačilo. Tá ...Zobrazit celý příspěvek

      @flanker.jirka

      Delenie spoločného štátu mal 2 základné roviny. Vnútornú a vonkajšiu. Vnútorne sme sa vedeli dohodnúť na usporiadaní vzájomných vzťahov. To by však nestačilo. Tá vonkajšia rovina zahrňovala uznanie dvoch nových štátov svetovým spoločenstvom. ČR aj SR sa stali jednohlasne a bez výhrad členmi OSN (aj keď niektorí mylne veria v to, že ČR v podstate pokračuje ako Československo bez Slovenska). Česká a slovenská koruna sa dostali do sústavy národných mien a tým sme (my aj vy) splnili poslednú podmienku - štát dokáže vstupovať do vzťahov s inými štátmi. Preto nikto na svete nespochybňuje samostatnosť českého a slovenského národa a štátnosti. Toto si však nemôžu povedať mnohé krajiny ktoré sú medzinárodne neuznané, aj keď de facto sú nezávislé (Kurdistan napríklad)Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      02:06 05.01.2022

      Jak se mohly sudečtí němci sebeurčit, když to byli němci? Žili na uzemí českého království žili. To že se český vládce spovídal rakouskému nebo neměckému panovníkovy nemění nic na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak se mohly sudečtí němci sebeurčit, když to byli němci? Žili na uzemí českého království žili. To že se český vládce spovídal rakouskému nebo neměckému panovníkovy nemění nic na tom, že to bylo naše uzemí. Nevím co tu žešíte sebeurčení sudeťáků je to úplně stejné jako Donbas. Nelíbí se ti tu nikdo tě tu nedrží. Jako nás za totality.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:36 05.01.2022

      flanker.jirka: popsal to správně Miroslav. Je rozdíl mezi národem a národnostní menšinou z jinde existujícího národa. Sudeťáci byli jednak Rakušané, jednak Němci a jednak německy ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: popsal to správně Miroslav. Je rozdíl mezi národem a národnostní menšinou z jinde existujícího národa. Sudeťáci byli jednak Rakušané, jednak Němci a jednak německy mluvící Češi. Zkrátka soubor menšin z dávnější imigrace. Tam bohužel není nárok na sebeurčení ve smyslu osamostatnění se, dokud se nezmění mezinárodní zvyklosti. Obdobně např. turecká menšina v Německu za stávajících pravidel nikdy nebude mít nárok na vznik tureckého státu v Německu.Skrýt celý příspěvek

     • The88
      13:42 06.01.2022

      Jura99: chapu, kam miris, ale podle tehle logiky by treba USA nebo Kanada taky nemeli pravo na vznik... Tyhle procesy jsou dynamicke a jakkoliv se muze zdat, ze nejaka petrifikace ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: chapu, kam miris, ale podle tehle logiky by treba USA nebo Kanada taky nemeli pravo na vznik...

      Tyhle procesy jsou dynamicke a jakkoliv se muze zdat, ze nejaka petrifikace stavu k nejakemu datu je krokem je stabilite, opak je pravdou.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   14:46 04.01.2022

   Slova "stačilo by" znamenají léta práce. Kontrakt viz Izreaelské tankery a vrtulníky se řešil v USA přes rok. Takže máme pro Ukrajinu měsíce, roky ostrého lobbingu, pak výrobu - ...Zobrazit celý příspěvek

   Slova "stačilo by" znamenají léta práce. Kontrakt viz Izreaelské tankery a vrtulníky se řešil v USA přes rok. Takže máme pro Ukrajinu měsíce, roky ostrého lobbingu, pak výrobu - anebo uloženky, výcvik/doktrina, dostatečný personal včetně mechaniků - jak do počtu, tak do motivace, připravená letiště, munice...takže kolik 5-10 let? Tolik Ukrajina nemá, má tak 10 týdnů :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...