Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izrael má zájem i o stíhačky F-35B Lightning II (na obrázku) s krátkým startem a kolmým přistáním. / U.S. Air Force, grafika AN 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro izraelské letectvo IAF (Israel Air Force). Celkově Izrael závazně objednal 50 stíhaček F-35A, resp. izraelské modifikace F-35I “Adir”.

Páteří IAF je 63 víceúčelových stíhaček F-16A/B Netz, 126 stíhaček F-16C/D Barak a 99 stíhaček F-16I Sufa. Vybojování vzdušné převahy leží na bedrech 48 stíhaček F-15A/B/C/D Baz. Útočné a bombardovací úkoly zajišťuje 25 strojů F-15I Ra-´am.


 

Stíhačky F-16 nejstarších verzí, tedy „A/B" začnou postupně nahrazovat víceúčelové stíhačky 5. generace F-35I „Adir", které vycházejí z verze s klasickým startem a přistáním F-35A Lightning II.

Izrael prozatím závazně objednal 50 stíhaček F-35I, ale výhledově Izrael nakoupí až 75 stíhaček F-35I. První dva stroje F-35I dosednou na izraelskou základnu Nevatim Air Base v jižním Izraeli za tři týdny.

Izrael objednal F-35I ve třech výrobních šaržích. Za prvních 19 letadel a pozemní zabezpečení Izrael zaplatil 2,75 miliardy dolarů, za 14 stíhaček druhé várky (+ pozemní zabezpečení, náhradní díly a plnohodnotný 3D simulátor) vydal 2,82 miliardy dolarů.

Poslední várka 17 letadel podle informací Defense News přišla Izrael na 2,5 miliardy dolarů. Vzhledem k objednávce dalšího vybavení a služeb není ani u jedné objednávky jasné, jaká je “čistá” jednotková cena za stíhačku F-35I.

“Izrael má čest být prvním v regionu, který příjme a bude provozovat tyto letadla,” uvedl v červnu Avigdor Liberman, izraelský ministr obrany a dodal, že F-35 je “nejpokročilejší letoun na světě a nejlepší volba izraelských čelních představitelů obrany, pro zachování izraelské vzdušné nadvlády.”

Brigádní generál Tal Kelman, náčelník štábu IAF, po otestování F-35 uvedl, že “měl budoucnost ve svých rukou.” Podle Kelmana F-35 díky přelomovým technologiím, ničivosti a rozhraní člověk-stroj “povede svět k páté generaci letadel.”

Izrael nakupuje F-35 díky značné finanční pomoci Spojených států. Od roku 1985 Izrael získává od Washingtonu pro své ozbrojené síly průměrně 3,1 miliard dolarů ročně. Smlouva o vojenské pomoci Washingtonu Tel Avivu je uzavírána na deset let a současná vyprší v roce 2018. Podle nové smlouvy Izrael mezi roky 2019 až 2028 získá 38 miliard dolarů (915 miliard Kč), tj. 3,8 miliard dolarů ročně.

První let stíhačky F-35I "Adir"  (červenec 2016)

Izraelský průmysl je do vývoje F-35 rovněž široce zapojen. Izraelská firma IAI vyrábí vnější část křídla F-35, Elbit kompozitní díly pro trup F-35 a přelomovou pilotní helmu s průhledovým displejem, díky které nemá F-35 klasický průhledový HUD displej v pilotní kabině.

Izrael kromě stíhaček F-35A s klasickým startem a přistáním projevuje zájem také o verzi F-35B - ta je schopna velmi krátkého startu a kolmého přistání.

Ač je stíhačka F-35B určená především pro operace z výsadkových a letadlových lodích, nabízí také jednu zásadní výhodu při operacích z klasických letišť:

V konfliktu mezi vyspělými protivníky se stanou letiště prvním a hlavním cílem útoků protivníka. Izrael je malá země, a proto i teroristické organizace Hamás a Hizballáh (podporované Íránem) mohou pomocí raket ničit izraelská letiště a otevřít tak dveře pro íránské letectvo.

Avšak F-35B dokáže vzlétnout jen ze 100 m dlouhé dráhy, nebo v případě nouze (při enormní spotřebě paliva) také kolmo vzhůru. Při normálním provozu přitom může startovat jako klasické letadlo.

Izraelské letectvo patří mezi nejlepší na světě a má rozsáhlé zkušenosti z reálných bojových střetnutí. Pokračující zájem Izraele o stíhačky F-35 je proto vynikající referencí pro celý program.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...

Izraelský Iron Dome pro americkou armádu?

Izraelská firma Rafael a americká Raytheon nabízejí americké armádě amerikanizovanou verzi izraelské ...

Rekordní americká pomoc: Izrael získá 38 miliard dolarů

Po dlouhém jednání dnes Washington a Tel Aviv podepíši dohodu o nové vojenské spolupráci. V rámci ...

Tajná raketová velmoc Izrael

Izrael vlastní jaderné zbraně i výkonné rakety schopné dopravit satelit na nízkou oběžnou dráhu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  10:12 08.12.2016

  Rozhovor s piloty USMC účastnící se Proof of Concept na USS America (19.11.2016)

  Není tam naprosto vše, kdo umí anglicky, číst u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor s piloty USMC účastnící se Proof of Concept na USS America (19.11.2016)

  Není tam naprosto vše, kdo umí anglicky, číst u zdroje.
  http://www.sldinfo.com/the-mom...

  George “Sack” Rowell, Commanding Officer (CO) VMX-1 (Marine Operational Test & Evaluation Squadron). Předchozí zkušenosti: 18 let, cca 3000h na F/A-18 Hornet, CO VMFA(AW)-533
  Col. Chad “Mo” Vaughn, CO of VMFA-211. Předchozí zkušenosti: 13 let na F/A-18A-D Hornet , F-16A-B Fighting Falcon/Viper a F/A-18 Super Hornet v NAS Fallon.
  Col. Rich “BC” Rusnok, budoucí CO VMFA-121 (2017). Předchozí zkušenosti: 7 let na AV-8B Harrier II a další čas v F/A-18 Hornet.
  Col. John “Guts” Price, budoucí CO VFMA-122 (2018). Předchozí zkušenost: 10 let a 1200 hodin na AV-8B Harrier II a 3 roky/400 hodin v F-35.

  Když se podíváte na bojové schopnosti F-35, jaké dvě věci z F-35 dělají jasně lepší/horší zbraň než stroje s kterými jste dřív lítali?
  Senzory, hlavně fuze dat a schopnost přežít.

  Co nám můžete říct o integrace s AEGIS?

  V září byl proveden úspěšný test integrace. F-35 přes MADL fungovala jako další senzor a AEGIS zničila úspěšné vzdušný cíl. Úspěšně myslím kov na kov, na významnou vzdálenost, řek bych že na víc jak takticky podstatnou vzdálenost. Byl to velmi impresivní zásah.
  Můžete něco říct o připojení potřebného k takovému zaměření cíle?
  BC: je to velmi snadné, funguje to stejně jako když zaměřujeme naše vlastní zbraně, akorát je informace předána dál.
  Není tu v podstatě žádný rozdíl, vyžaduje to jen aby battle management určil kdo a čím bude na konkrétní cíl útočit.

  Můžete popsat, co vám umožní F-35 v taktické oblasti, co 4th gen stoje ne?

  Mo: schopnost vědět co se okolo vás děje a předat to pak všem ostatním platformám s kterými spolupracujete. A není to jen A2A (vzduch - vzduch), ale i A2G (vzduch – země). Přidej schopnost operovat v oblastech, kde jsme dřív operovat nemohli.

  Látat (jak ovládání stroje, tak automatizace senzorů, inteface) s F-35 je extrémně snadné, takže se můžeme plně soustředit na taktickou úroveň.

  Takže vaše mise jsou víc dynamické než v 4gen.?


  Mo: F-16 a F/A-18 jsou velmi schopné stroje a velmi dobře plní swing/multirole mise.
  Ale budou mít problém v A2/AD nebo IADS prostředí a tam budou operovat v dedikované formě.
  My máme mnohem víc flexibility a můžeme měnit snadno naše úkoly a také to při tréninku děláme.
  Např. zajišťujeme eskortu pro A2G stroje, přitom se oddělíme a provedeme např. A2G, SEAD, CAP nebo dynamické zaměřovaní cílů pro A2G stroje a pak všechny vyvedeme ven.
  Mariňáci píší manuál pro F-35 CAS, co nám o této roli můžete říct?

  Price: F-35 plní CAS dobře. Je to nový stroj a na některých schopnostech bychom rádi zapracovali, ale základní provedení CAS je “On Time, On Target.”
  Unikátní schopnost je provádět CAS v přítomnosti velkého množství hrozeb, něco co bych se staršími stroji nemohl dělat.

  Můžete nám dát příklad?

  Tradičně (4gen) pokud jsme prováděli CAS a PVO středního dosahu bylo objeveno na bojišťi, s CAS jsme skončili. Okamžitě přejdeme na SEAD/DEAD.
  S F-35 můžeme v CAs pokračovat díky svobodě pohybu (steath) a přehledu o hrozbě, jeho pozici a povaze.

  Můžu informovat FAC o hrozbě, ale nebude to mít vliv na vykonání mise. Pokud se situace vyhrotí, mám organickou schopnost se s hrozbou vypořádat a vrátit se zpět na CAS. Dřív bych přivolal další stroje, Prowlery pro vypořádání se s touto hrozbou.

  Mo: máme skvělou schopnost operovat za každého počasí. SAR mapy nám umožnuje vidět skrz počasí a umožnuje použít naše zbraně s velkým odstupem.
  Schopnost nasadit naše zbraně s velkou přesností skrz počasí je impresivní.

  Jaké je to používat REB v F-35? Je to něco o čem musíte rozhodnout, nebo je to automatické?

  Mo: aniž bych zacházel do technických detailů, je to pro nas velmi, velmi snadné.
  Zvolíme, zda použít elektronický útok a stroj se o to postará.
  V osobní úrovni, s přechodem z jiného stroje na F-35, měli jste aha moment o který by jste se s námi mohli podělit?

  Guts: můj první ha moment je na první pohled jednoduchý věc.
  Prováděl jsem svůj seznamovací let poblíž MCAS Yuma. Vracel jsem se k letišti a v podstatě jsem jen stočil nos směrem k Yumě.
  Okamžitě mi stroj poskytl informace o veškerém provozu ve vzdušném prostoru. Když jsem mluvil s dispečerem, říkali mi o dopravě, o které jsem už věděl.
  Viděl jsem i stroje, o které ATC ještě neviděli. A myslel jsem si: ty vole! Vracím se z pouhého seznamovacího letu a můj stroj mi už ukazuje vše co budu potřebovat o prostředí do kterého letím.
  A nemusel jsem nic udělat, abych měl tento stupeň situačního povědomí. Mohl jsem hned dělat rozhodnutí v jaké výšce letět, jestli zahnou doprava/do leva, zrychlit/zpomalit.

  Další věc bylo první vertikální přistání. CLAW (Control Law Computations) stoje byl k neuvěření a vždycky tuto historku vyprávím. Miloval jsem lítání s AV-8B Harrier II, ale při vertikálním přistání s ním byla spousta práce. Ale když jsme poprvé vysel s F-35B, stroj byl stabilnější než bych kdy mohl být s AV-8 a nemusel jsme vůbec nic udělat. Když se vrátím zpět k nízkému pracovnímu zatížení, měl jsem čas rozhlížet se okolo a sledovat co se děje na přistávací ploše a okolo stroje.

  BC: prováděl jsem nálet a RED Air se ke mně blížil. V F-35 máš gods eye pohled na celý svět. Je to něco jako sledovat briefing v reálném čase.
  Bližil jsme se k simulovanému shozu zbraní a RED Air letěl jiným směrem.
  Měl jsem dost dobrý situační přehled na to vyhodnotit, jestli RED Air bude znamenat pro mě hrozbu v okamžiku kdy budu odhazovat zbraně. Ve stejnou dobu jsem si před zaměřil hrozbu a hned jak jsem odhodil A2G zbraně, přepnul jsme na A2A a sestřelil RED Air.

  Tohle je obtížné v 4gen, kde je příliš mnoho manipulace se systémy v kokpitu. Přitom ještě ovládat stroj, interpretovat hrozby, které jsou velmi často nejasné a jen směrové.
  V F-35 vím kde hrozby jsou, co jsou zač a podle toho provádět rozhodnutí. Vím jestli tam nepřítel je a podle toho se rozhodnout, jestli pokračovat, nebo z prostoru vypadnout.

  Mo: vedl jsem čtyřčlennou formaci F-35 při uderu proti 4gen F-16 a F/A-18.
  Probojovali jsme se dovnitř, zmapovali cíl, našli cíl, odhodili JDAMy a otočili jsme se a probojovali cestu zpět.

  Všechny cíle byli zasaženy, nikdo nebyl objeven, všichni protivníci byli mrtví. Říkal jsem si, že tohle nám vyšlo velmi, velmi, velmi dobře.
  Nikdy nás nedetekoval a nikdo neměl tušení, že tam jsme.

  Druhý případ byl minulý čtvrtek. Strávil jsem hodně času přistáváním na CVN při dlouhých turnusech.
  Posledních 18 sekund přistání na CVN bylo hodně intenzivních. Posledních 18 sekund vertikálního přistání na mnohem menších LHD byl mnohem větší relax.

  S F-35C je to podobně snadné na CVN.
  Vertikální přistání (moje první) na pohybující se a mnohem menší lodi než na které jsem kdy přistával. S méně stresem než na co jsem byl zvyklí, tak to bylo užasne.

  Sack: muj první let v Edwards AFB 16. ledna. Vlezl jsem do kokpitu a nastartoval. Byl jsem pořád na na zemi, a ve vzduchu zjevně byli další F-35 – myslím, že USAF. Předtím jsem o nich netušil. Měl jsem letět sám a seznámit se se strojem.
  Hned po spuštění displejů jsem viděl sledovací soubory a měl přehled o tom, co ostatní dělají (SA) ve vzdušném prostoru. I to jsem ještě nedostal ani povolení ke startu.
  Ani jsem nevěděl, odkud ty data přišli. Stroj nastartoval všechny systémy za mě a SA tam prostě bylo.

  Druhý moment byl, když jsem se vrátil. V Hornetu jsem musel zaparkovat a metodicky po vypínat všechny systémy, jinak mohlo dojit k jejich poškození. V F-35 zaparkuji, udělám pár věcí a pak prostě vypnu motor a stroj pak vše dokončí za vás. Zní to jednoduše, ale je to obrovský pokrok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:27 02.12.2016

  KOLT: tady jsou další detaily:

  http://www.f-16.net/forum/view...


  A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: tady jsou další detaily:

  http://www.f-16.net/forum/view...


  A tady

  http://www.f-16.net/forum/view...

  Přečti si celý článek, tady par citací:

  V podstatě počátek ekosystému o kterém mluvil Berke, který se časem bude rozrůstat jak budou přibývat další a další aplikace.

  By adapting proprietary software to the F-35, Israel has leveraged the strike fighter’s open-architecture software design long touted by Lockheed Martin and the Joint Program Office (JPO). In effect, IAI has written the first “app” for the F-35 and, arguably, set a precedent for F-35 software independence

  “Imagine putting some new applications on your mobile phone,” says Benni Cohen, general manager of IAI’s Lahav Division. “It is not difficult. You can do it without touching the mission systems.”

  His metaphor is a useful one. While the specifics are not exactly the same, think of the F-35’s software backbone as an “operating system” like Apple’s iOS and IAI’s C4 software, which sits atop it as an “application.” With the right application interface, developers can write new apps for the F-35, adding new functionality.
  “The open architecture gives the Israeli air force the option to operate new systems and to address, let us say, special needs without needing to change versions of the airplane’s software,” says Cohen.

  Could the possibility of JSF user-to-user sales combined with the issues of software control, independence, updates and security see the F-35 program again mimic the Apple mobile device world? Could the U.S. set up its own F-35 “App Store”?

  Lockheed has “brainstormed” the idea, Clark confirms. “It could provide for a greater ecosystem of software developers and tailorization of the system for unique needs, but we are still sorting out how we would manifest that in a way that would not just be a marketing pitch,” he says."
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:19 01.12.2016

  Grull: myslím že se pracuje i na jiných barvách, ale asi to ještě nějakou dobu bude trvat.

  Uvidíme jestli ty izraelsky zůstanou šedy nebo ne.

  Tady jsou schemata různých zemí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull: myslím že se pracuje i na jiných barvách, ale asi to ještě nějakou dobu bude trvat.

  Uvidíme jestli ty izraelsky zůstanou šedy nebo ne.

  Tady jsou schemata různých zemí (odhad)

  http://www.f-16.net/forum/down...
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  11:52 01.12.2016

  Nevíte někdo, jestli si je izraelci nějak pěkně pomalují? Jestli případný barevný nástřik nezhorší stealth vlastnosti a tak budou nudně šedivý?

  Děkuji

  darkstyle - Pěkný :-)

  Nevíte někdo, jestli si je izraelci nějak pěkně pomalují? Jestli případný barevný nástřik nezhorší stealth vlastnosti a tak budou nudně šedivý?

  Děkuji

  darkstyle - Pěkný :-)

 • palo satko
  11:14 01.12.2016

  Stirling, asi vies ze minule vitazstva nezarucuju buduce. Vojna sa zmenila. Ja som opisal najpravdpodobnejsi variant , ktory moze nastat podla mna. Obcianska vojna izraelkych zidov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling, asi vies ze minule vitazstva nezarucuju buduce. Vojna sa zmenila. Ja som opisal najpravdpodobnejsi variant , ktory moze nastat podla mna. Obcianska vojna izraelkych zidov a izraelskych arabov na uzemi samotneho Izraela. S tym, ze tamojsi arabi budu podporovani arabmi z cudziny.
  Ak v tom vidis rusku propagandu, tak mas jednosmerne videnie.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  11:13 01.12.2016

  vsetkym na boj v mestach..

  izreael ma relativny pokoj v mestach..
  preco?
  lebo ma postaveny niekolko metrovy obrovsky niekolko metrov hruby mur na 99% uzemia /mozno uz aj na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vsetkym na boj v mestach..

  izreael ma relativny pokoj v mestach..
  preco?
  lebo ma postaveny niekolko metrovy obrovsky niekolko metrov hruby mur na 99% uzemia /mozno uz aj na 100../..

  okolo tohto uzemia uz hladkuju prve drony automobily na svete..
  v izraeli maju 2 rocnu vojnu nielen muzi ale aj zeny a maju povinost obyvatelia si tuto brannu povinost obdonovat v 6 tyzdennych kurzov obe pohlavia do vysokeho veku..

  s nadsazkou: v izraeli ti nakope zadok kazda jedna babka..

  takze take ako boje v mestach nebude.. ale vobec..
  lebo cele obyvatelstvo ich veeeeelmi rychlo nakope do riti..
  museli by araby doslova vyzabijat kazdeho jedneho obyvatela izraelu..


  takze ked izrael to co som napisal buduje od 1947 kontinualne, teda tie rucne zbrane a boj v mestach a su na to vsetci daaaaavno civceny..
  tak stale inovuju a vylepsuju to aby ich nemohli porazit klasicke armady..


  chlapci, to ze vidite, ze sa nieco deje u ich susedov v syrii, neznamena, ze sa bude to iste diat o 100km juznejsie..
  nonsens..
  P.S:jasne, ze keby realne taky konflikt vypukol nazareaguje 100% obyvatelstva.. mozno 60-70% ale to je tak vysoke cislo, ze su utocnici v p...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:25 01.12.2016

  palo satko: tohle přesně vyvolává pořád ty nesmyslné flame, nemůžeš říct jen čistě názor na f35, ale musíš k tomu přihodit ruskou agitačku a je je jasné, že někdo ti bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: tohle přesně vyvolává pořád ty nesmyslné flame, nemůžeš říct jen čistě názor na f35, ale musíš k tomu přihodit ruskou agitačku a je je jasné, že někdo ti bude odporovat.
  k tvému normálnímu pohledu na věc - boj ve městech proti nevyspělému soupeři, ano výhoda letadla jako f35 je pryč, ale to přece není jediná hrozba pro izrael, naopak izrael by možná už nebyl pokud by nebyl tak vyspělý a nemodernizoval v takové míže. Ten kdo si začne nalhávat, že něco pořád jen stačí a bude vše odkládat, se prostě jednou probudí a zjistí, že mu totálně ujel vlak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:16 01.12.2016

  a jeste jedno video z USS America

  https://www.youtube.com/watch?...

  a jeste jedno video z USS America

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Shania
  10:07 01.12.2016

  DJW_: je 9 partenrů a zatím 3 FMS zákazníci (JAponsko, Korea, Izrael)

  https://www.f35.com/about/fast...

  ----------

  Vizualizace rozmístění flotily v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: je 9 partenrů a zatím 3 FMS zákazníci (JAponsko, Korea, Izrael)

  https://www.f35.com/about/fast...

  ----------

  Vizualizace rozmístění flotily v 2018

  http://image.slidesharecdn.com...

  -----------
  Fotky a videa z DT III na USS america

  https://youtu.be/ywLSGjALrmM...

  https://www.flickr.com/photos/...

  Pilot se díva skrz stroj při přistání:

  http://www.f-16.net/forum/down...
  zoom:
  http://www.f-16.net/forum/down...

  Test zajištění stoje při náklonu lodi.

  http://www.f-16.net/forum/down...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:04 01.12.2016

  CerVus,
  pokial viem, izraelske lietadla strielali zo vzdušneho priestoru Libanonu. Predtym nemali problem strielat vo vzdušnom priestore Syrie. teraz asi trochu uvažuju, či to nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus,
  pokial viem, izraelske lietadla strielali zo vzdušneho priestoru Libanonu. Predtym nemali problem strielat vo vzdušnom priestore Syrie. teraz asi trochu uvažuju, či to nie riskantne.
  Ale v tom nie je vobec probem. problem je či na boj s Hisballáhom potrebuješ F-35? Prave vojna v Libyi a Syrii dokazuje, že ked prenešieš vojenske operacie do miest (a Izrael tiež ma mesta) stane sa aj najlepšie letectvo impotentnym. Riadena municia je draha a neriadena pacha vojenske zločiny, lebo tak je nastavena zapadna moralka. Ak o 20 rokov zmenia džihadisti Jeruzalem na vojnovu oblast ako je dnešny Damask, tak F-35 nepotrebuješ. USA a spojenci maju v oblasti stovky lietadiel (mali aj F-22) a za tie roky nedosiahli nič. FSA je dnes na ručník a prakticky dnes nema nič spoločne s demokratickou opoziciou a je to len "umierneny" nazov pre štandartnych džihadistov. naproti tomu 40 ruskych lietadiel podporovalo režim a jeho pozemne sily a ako vidiš, celkom sa Asadovi dari. Aby sme si rozumeli nevyhrali ruske lietadla, vyhravaju syrski rezimovi vojaci a ich spojenci. a tak to ma byt. vyhrat musi ten, kto tam zostane žit.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  21:14 30.11.2016

  Pred pár dňami nie prvý krát písal Haaretz že nie všetci sú z F35 nadšení. VIaceré kruhy to považujú skôr za predražené napínanie svalov pred Iránom a spol. Keby si Adir-y ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pred pár dňami nie prvý krát písal Haaretz že nie všetci sú z F35 nadšení. VIaceré kruhy to považujú skôr za predražené napínanie svalov pred Iránom a spol. Keby si Adir-y nevydupal A.LIebermann, tak by pravdepodobne Izrael nakúpil niečo iné a neskôr.

  Tiež by som uvítal, keby sa debata niesla priamo o technických aspektoch článku a nie o politike a histórii dávno pred narodením J.K. Nazaretským. Považujem za zázrak že sa debata nezvrhla na obojstranné obviňovanie z genocídy, fašizmu atd, bla bla..

  Jecchus: izraelských emigrantov zo ZSSR sa asi obávajú správne, od viacerých som čítal, že ich neprijali zrovna vrelo a cítia sa byť občanmi druhej kategórie.

  Cervus: na ruských weboch cca pred 2 mesiacmi písali, že SU-30 sa vzniesli naproti izraelským lietadlám čo vstúpili do sýrskeho vzdušného priestoru, a tie sa otočili hneď ako ich zaregistrovali. Plus sa v Haaretze v tom čase vyjadrovala nespokojnosť s S400 v Sýrii - údajne rusi sledujú každé izraelské lietadlo hneď po vzlete.

  Shania: iste nie je Izrael členom programu? Bol som v tom že priamo participujú..
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:50 30.11.2016

  Pro zajímavost, na fotce jsou hezky vidět oddělovače mezní vrstvy v provedení stealth, které velmi rychle zkopírovali Číňani.

  Druhá informace je, že rodina Clintonových byla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro zajímavost, na fotce jsou hezky vidět oddělovače mezní vrstvy v provedení stealth, které velmi rychle zkopírovali Číňani.

  Druhá informace je, že rodina Clintonových byla obviněna z prodeje tajných materiálů do Číny.

  Závěr obou informací nechť si každý udělá sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:20 30.11.2016

  mno Kaidisti a ISILáci se mají na Izraelské hranici dobře, dokonce mají zajištěné bezplatné zdravotnictví bez nutnosti platit pojištění...zato západ Damašku tu a tam chytne nějakou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mno Kaidisti a ISILáci se mají na Izraelské hranici dobře, dokonce mají zajištěné bezplatné zdravotnictví bez nutnosti platit pojištění...zato západ Damašku tu a tam chytne nějakou ŘS nebo bombu...

  prej to dnes bylo tímhle:
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  17:59 30.11.2016

  CeVus: Libanon je pod ochranou Ruska? Podle informací byl útok proveden z jeho vzdušného prostoru.

  CeVus: Libanon je pod ochranou Ruska? Podle informací byl útok proveden z jeho vzdušného prostoru.

 • CerVus
  17:31 30.11.2016

  palo satko: No vidíš. A jako na potvoru, ráno Izraelci provedli nálety u Damašku. Jeden na kolonu Hizballahu a druhý na nějakou polovojenskou organizaci loajálni k režimu. Takže se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: No vidíš. A jako na potvoru, ráno Izraelci provedli nálety u Damašku. Jeden na kolonu Hizballahu a druhý na nějakou polovojenskou organizaci loajálni k režimu. Takže se nebojí ani do prostoru, který je pod ochranou Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:06 30.11.2016

  jenikdavid: o dvoumistne verzi se uz pekne dlouho nemluvi. Vzhledem k tomu, že je plně automatizovaná avionika, neni pro to ani moc důvod.

  Spíš se dočkáme bezpilotní verze.

  jenikdavid: o dvoumistne verzi se uz pekne dlouho nemluvi. Vzhledem k tomu, že je plně automatizovaná avionika, neni pro to ani moc důvod.

  Spíš se dočkáme bezpilotní verze.

 • jenikdavid
  14:34 30.11.2016

  Nekde jsem četl (možná to bylo i tady), že Izraelci uvažují o dvoumístné variantě. Nevíte někdo jestli zůstalo u představ nebo na tom pracují ?

  Nekde jsem četl (možná to bylo i tady), že Izraelci uvažují o dvoumístné variantě. Nevíte někdo jestli zůstalo u představ nebo na tom pracují ?

 • RiMr71
  12:43 30.11.2016

  Tak nějak odhaduju, že v Izraeli (resp. v okolí) dojde k prvnímu skutečně bojovému nasazení F-35. A tím nemyslím stealth patroly nad Sýrií, ale použití systému k útoku. Třeba jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak odhaduju, že v Izraeli (resp. v okolí) dojde k prvnímu skutečně bojovému nasazení F-35. A tím nemyslím stealth patroly nad Sýrií, ale použití systému k útoku. Třeba jen na nějakou Toyotu nebo BVP - viz nedávná odpověď v řádu minut na GOlanech na minm. ostřelování Izraele.
  Docela by mě zajímalo, jak se dají případně použít pokročilé systémy F-35 proti odpalovačům kaťuší a DIY raket z území plastelínců a Libanonu. Ve smyslu okamžité "odpovědi" a zahloubení hamásistů do terénu.
  Dále mě zaujal jejich zájem o STOVL verzi. Myslím, že Izrael není jediný malý stát se snadno zranitelnou sítí VPD.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:22 30.11.2016

  Kolt, cervus: Izrael není ani členem programu, jeho na první pohled výsadní postavení proto, že je ochoty zaplatit za modifikace (nebo si nechat zaplatit od US) a navíc je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, cervus: Izrael není ani členem programu, jeho na první pohled výsadní postavení proto, že je ochoty zaplatit za modifikace (nebo si nechat zaplatit od US) a navíc je potřebuje co nejdřív, taky to bude první po US, kdo bude mít IOC.

  Modifikace: Izrael má celou řadu vlastních systému, které by rad měl v F-35, nemusí to být ani proto, že jsou lepší, ale jsou prostě jejich.
  Mluvilo se o plug and play nástavbách komunikačního systému a REB. Teď byl zmíněn externí REB pod a integrace Izraelských zbraní. Taky se mluvilo o EFT a CFT.

  Všechno to jsou nástavby k systémům F-35 a pochybuji, že vůbec dojde k nahrazení základního systému F-35. Všechno co Izrael chce, bude integrováno přes JPO. Tohle možnost mají všichni partneři, je to něco co stojí peníze a čas.

  Zásahy do hlavního kodu Izrael nebude a nemůže dělat, opět to půjde přes JPO.

  Další důvod proč ne je to, že díky tomu, že je vše řešeno centrálně přes JPO, je že všechny F-35 budou aspoň v základu shodné a všichni budou benefitovat ze společného programu modernizací. Bloky 4+ přidají podstatné zvýšení schopností pro všechny.

  Servis: Servisní střediska jsou v Evropě, v Italii, jestli se tohle rozhodnutí nelíbí, taka je to právě Italům, protože přijdou o peníze.

  Nicméně Izrael argumentuje tím, že chce mít vše u sebe a v případě války se nespoléhat na pomoc zvenčí. Opět, není problém, jde je o to servisní středisko zaplatit.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  10:09 30.11.2016

  palo satko: No já měl na mysli spíše něco ve stylu náletů v Sudánu a s tím spojené externí nádrže pro F35. Ne, že za pár měsíců zničí Iránu ten jejich slavný reaktor. A že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: No já měl na mysli spíše něco ve stylu náletů v Sudánu a s tím spojené externí nádrže pro F35. Ne, že za pár měsíců zničí Iránu ten jejich slavný reaktor. A že by Rusové sestřelili Izrealcům stíhačku nas Sýrii, tak tomu se mi opravdu nechce věřit. To by museli útočit přímo na režim nebo Rusy. Izraelci navíc také nemaj žádný důvod na režim útočit. Těm tam stačí občas srovnat do latě íránské milice a hisballáh. A ty rusové bránit nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  09:30 30.11.2016

  CerVus,

  tvoje presvedčenie o tom, že Izrael najde vhodnu taktiku a použije v blizkej dobe F-35, aby tak poučilo cely pokrokovy svet s USA na čele prameni z čoho? Z nejakeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus,

  tvoje presvedčenie o tom, že Izrael najde vhodnu taktiku a použije v blizkej dobe F-35, aby tak poučilo cely pokrokovy svet s USA na čele prameni z čoho? Z nejakeho sväteho prava vyvoleneho národa bombardovat niekoho s modernou protivzdušnou obranou? Irán, Syriu, Rusov v Syrii?
  Ja si myslim, že židia nie su tak hlupi ako mnohi ich fanušikovia. Dobre vedia, že občianske vojny v Syrii a Iraku urobili tamojšie armady a tamojšich možov vyrazne nebezpečnejšími než boli pred 20 rokmi a čo je hlavne uplne zmenili spôsob vedenia boja. Ako vidiš najlepši tank je Toyota s Kornetom a najlepši "marinak" odstrelovač za dierou v mure. Žiadna vojna ako v roku 1967 nebude. Na bojisko sa vratil pešiak a je uplne jedno či mu lietaju nad hlavou F-35 alebo AF-18. Ani Izrael nema laserom navadzanu bombu pre každeho ozbrojeneho Araba. Ako je vidiet, na ludskych obetiach tam nikomu nezaleži.
  Arabi a Palestinci maju čas. Populačnou uspešnosťou tak či tak v najbližšich rokoch prečislia židov. Intifáda väčšiny zmeni boj F-35 s S400 na boj kalašnikova s UZI PRO v uzkych uličkach stareho Jeruzalema. nebezpečenstvo z vonku nie je v tom, že Egypt zautoči letectvom, ale že sa pohnu desiatky milionov hladnych a zufalych ludi ozbrojenych všetkym možnym "za chlebom". Doležitejšie než dolare na nakup F-35 pre Izrael su dnes americke dolare na nakup obilia pre Egypt.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  08:31 30.11.2016

  RiMr71:
  Když už ukazujeme hajzlindexy, tak na prvním místě u mě jsou ti co věří v boha a zároveň následují cizí církev nebo náboženství. Třeba katolíci a muslimové. Jsou totiž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71:
  Když už ukazujeme hajzlindexy, tak na prvním místě u mě jsou ti co věří v boha a zároveň následují cizí církev nebo náboženství. Třeba katolíci a muslimové. Jsou totiž pátá kolona.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  08:04 30.11.2016

  Jecchus: Ne, ostatní jsou jen uživatelé a musí brát to co jim nabízejí. Ono je to částečně i pochopitelné. Izraelci jako jediní mají prostředky a motivaci posouvat možnosti těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus: Ne, ostatní jsou jen uživatelé a musí brát to co jim nabízejí. Ono je to částečně i pochopitelné. Izraelci jako jediní mají prostředky a motivaci posouvat možnosti těch strojů. (No ještě to Japonsko, když uvážíme jak moc mají upravené své torpedoborce). Ostatní je budou používat na ochranu vzdušného prostoru, ale od Izraele se dá očekávat že se je nebude bát opravdu v blízké době použít. A z toho budou i zpětně profitovat Amici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  00:50 30.11.2016

  raziel87:
  Šlo mi spíš o obecný stesk, než přímo o váš konkrétní příspěvek. Chtěl jsem ale uvést konkrétní případ z diskuze a tohle mi přišlo dostatečně absurdní... Také jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  Šlo mi spíš o obecný stesk, než přímo o váš konkrétní příspěvek. Chtěl jsem ale uvést konkrétní případ z diskuze a tohle mi přišlo dostatečně absurdní... Také jsem omylem odcitoval reakci na váš příspěvek, nikoli přímo ten.

  dusan:
  To se myslím bojí. Izraelců ruského původu je celkem dost a bylo by celkem logické, pokud by se nějakých úniků obávali. Také by mne zajímalo, jestli to i očekávají a v případě, že se tak stane jsou s tím tedy srozuměni...

  CerVus, KOLT:
  Má nějaký stát větší oprávnění ohledně F-35, než Izrael? Kromě USA samozřejmě :)

  mattea:
  Souhlasím s těmi urážkami a nesmysly. To je pak úplná katastrofa a nikam to nevede...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:46 29.11.2016

  F-35 je technologická špička.

  Celkom by ma zaujímalo, či sa USA neboja o to, že im tie najnovšie technológie neposunie nejaký imigrovaný Rus do Ruska. Rusko má s Izraelom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 je technologická špička.

  Celkom by ma zaujímalo, či sa USA neboja o to, že im tie najnovšie technológie neposunie nejaký imigrovaný Rus do Ruska. Rusko má s Izraelom relatívne dobré vzťahy a do Ruska už prúdia i vyspelé technológie - najznámenšími sú drony.

  V Izraeli je veľmi silná ruská komunita, ktorá nezabudla na vlasť. V prípade židovského štátu mi toto riziko pripadá najväčšie. Asi nejaké kľúčové know-how si zrejme Amíci nechajú ... ale i tak sa dá toho "preposlať" dosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  22:02 29.11.2016

  Kolt: Z toho co jsem se dočetl, tak: Budou moci upravovat software. SW úprava by měla být nástavba na bázi aplikací. Ale v budoucnu jim umožní přepisovat vše krom základních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Z toho co jsem se dočetl, tak: Budou moci upravovat software. SW úprava by měla být nástavba na bázi aplikací. Ale v budoucnu jim umožní přepisovat vše krom základních letových charakteristik mnohem rychleji než by to zvladal výrobce a přesně dle potřeb Izraelské armády. (maj nějaký vlastní operační systém propojený se všemi složkami armády) Ale píše se tam, že budou mít i možnost měnit HW součásti.
  Budou mít svobodu ve zbraňových systémech. Přidají na ně přídavné nádrže ve stylu F-16 Sufa. Zajmavé, že jsem u toho narazil i na celkem zajímavou věc. Izraelci prý počítají, že výhoda stealth bude trvat jen 10-15 let proto j nepřikládaj takovou váhu.
  A budou si je moci sami servisovat. Tady to vypadá, že ostatní budou muset jednou za čas na prohlídky do USA, ale Izraelci dostanou "plný přístup".
  Co je ale nejzajímavější je to, že Lockheedu se nic z toho nelíbí. Izraelci prý mají ve zvyku nahrazovat většinu elektroniky ve svých letadlech ( F15 a 16 jsou dodávány převážně jako draky s motory) a bojí se, že nakonec Izraelci převrtají i to co teď nesmějí a budou to dále nabízet.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:39 29.11.2016

  2 Jecchus
  Co chceš na základě informačního sdělení (kterých je minimálně v souvislosti s prodejem F-35 do Izraele několik do roka jen tady na AN) vydedukovat dalšího
  mimo desítky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Jecchus
  Co chceš na základě informačního sdělení (kterých je minimálně v souvislosti s prodejem F-35 do Izraele několik do roka jen tady na AN) vydedukovat dalšího
  mimo desítky dosavadních komentů viz. Shaniovi shrnutí dosavadních prací a teoretizování nad novým vládcem oblohy, neLogikovo nadšené hýkání a komentů allá "rudoši vrací úder"....děláš jak kdyby si moje odbočení v diskuzi četl standardně
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:38 29.11.2016

  Vrátíme-li se k technice (s čímž velice vřele souhlasím) – mě by zajímalo, co všechno si Izrael namontuje do F-35 sám, co z toho bude náhrada "základního udělátka" a co bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrátíme-li se k technice (s čímž velice vřele souhlasím) – mě by zajímalo, co všechno si Izrael namontuje do F-35 sám, co z toho bude náhrada "základního udělátka" a co bude rozšíření systému. A samozřejmě jak je to se zapojováním SW pro tyto komponenty do základního SW letadla, či obecně s přidáváním SW schopností. Má v tomto Izrael nějaké nadstandardní postavení, tedy může věci, které ostatní participující státy nemohou (protože kupříkladu nemají přístup k potřebnému zdrojovému kódu či API) nebo je standardním členem klubu? Asi by se něco na internetu dalo najít, ale tak nějak nemám čas se prohrabávat hromadami článků různorodé kvality. Nemohl by někdo znalejší hodit link na něco relevantního? Je mi jasné, že spousta věcí bude v některém z režimů utajení, ale něco málo snad navenek prosákne, nebo jsem naivní? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  19:59 29.11.2016

  Jecchus: jakkoliv souhlasím, rád bych podotkl, že debata níže je jedna z těch lepších - obešla se bez urážek a totálních nesmyslů, které mi jakoukoliv diskuzi znechutí mnohem víc, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus: jakkoliv souhlasím, rád bych podotkl, že debata níže je jedna z těch lepších - obešla se bez urážek a totálních nesmyslů, které mi jakoukoliv diskuzi znechutí mnohem víc, než historická vložka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  19:29 29.11.2016

  Ach jo, mrzí mně, že se z diskuzí na tomto webu stalo de facto fórum historie a jazykovědy s minimálním přesahem do té vlastní techniky. K jakémukoli (i čistě technickému tématu) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ach jo, mrzí mně, že se z diskuzí na tomto webu stalo de facto fórum historie a jazykovědy s minimálním přesahem do té vlastní techniky. K jakémukoli (i čistě technickému tématu) se hned vyrojí příspěvky o tom, kdo kde byl dřív, jakým jazykem mluvil, kdo má komu co vyčítat nebo ne a už to jede...
  Dlouho se to tu dost drželo, ale poslední měsíce se diskuze už nedají ani číst. Fakt mně moc nezajímá číst pod článkem o F-35I nějaké rozbory o "historii vztahu arabských obyvatel Judei a Samaří vs. židů" a jejich porovnání se vztahem keltů a čechů apod.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:05 29.11.2016

  Kozlus

  Myslím, že v tom "divadle" si nemajú čo vyčítať.

  Palestínčania sa tvária, že oni nič ... len Izrael im robí zle. Pri tom je u nich nekonečná korupcia a i podpora ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus

  Myslím, že v tom "divadle" si nemajú čo vyčítať.

  Palestínčania sa tvária, že oni nič ... len Izrael im robí zle. Pri tom je u nich nekonečná korupcia a i podpora terorizmu. Na "sväté miesta" si často spomenú, až keď tam niečo chcú robiť Židia. Civilov využívajú, či skôr zneužívajú, ako živé štíty a cielene provokujú údery, kde môžu prísť k úrazu.

  Izrael sa stále tvári, ako keby mu hrazil zánik a že oni chudáci sú postihnutí terorizmom. V reále majú väčšie záruky ako my v NATO, lebo USA je ich takmer bezvýhradný podporovateľ. S terorizmom problém samozrejme majú ... ale "zabúdajú" dodať, že značná časť je spojená s tým, že sa vôbec nechcú baviť o politickom riešení okupovaných území - t.j. zastavením výstavby osád, kde majú hlavný problém. Cielene ničia podniky, kde sa živia Palestínci na okupovaných územiach a potom sú "prekvapení", že radšej bojujú i militantov ...

  Skrátka nie je to čierno-biele. Ale momentálne je "loptička" na strane Izraela. Hospodársky i vojensky má jediný silu presadiť dohodnuté riešenia ...a tie sú len politické , nie vojenské. Reči, že sa to "nedá" sú smiešne ... vždy sa dá dohodnúť, len treba chcieť.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:52 29.11.2016

  mates

  Je to do značnej miery tak. Veľmoci využili Arabov za prvej svetovej vojny a potom sa na nich vysra.i ... a dosť nechutne.
  Francúzi a Angláni si "naporcovali" blízky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mates

  Je to do značnej miery tak. Veľmoci využili Arabov za prvej svetovej vojny a potom sa na nich vysra.i ... a dosť nechutne.
  Francúzi a Angláni si "naporcovali" blízky východ podľa svojich predstáv ... a následky sú dodnes.
  Angláni podporovali i príchod (spočiatku) Židov do Palestíny ... lebo ich nechceli mať doma. Samozrejme, že príchod tisícov prisťahovalcov vyvolal napätie (stačí si pozrieť aké je dnes s utečencvami u nás a to nik neprišiel) a konflikt bol nevyhnuteľný.

  To sa už radšej Angláni zdekovali z Palestíny ... za výdatnej pomoci teroristov ... židovských - na čo si mnohí dnes nechcú "spomenúť".

  Mimochodom vláda Alavitov v Sýrii vznikla ešte za francúzkej správy ... a sunitská menšina to chcela zmeniť dlhé roky ... po takmer 100 rokoch vybuchla "mína" ktorú položili ešte dohodové mocnosti po 1.SV.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:43 29.11.2016

  raziel87

  Bez urážky ... s náboženskými a národnými "pravdami" sa práve nik nedohodne.

  Pragmatický je jediný "ateistický" prístup - čo sa dá, čo je možné a pod. ... dvaja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87

  Bez urážky ... s náboženskými a národnými "pravdami" sa práve nik nedohodne.

  Pragmatický je jediný "ateistický" prístup - čo sa dá, čo je možné a pod. ... dvaja súperi, ktorí majú "jedinú pravdu" o svojom národe či náboženstve sa v živote nedohodnú, lebo by popreli svoje hodnotové základy.

  V prípade Palestíny preto treba v prípade možného mieru zabudnúť čo bolo .. ale len čo je ... a ako z toho von.

  Mimochodom, Arafat súhlasil i s tým, že Palestínčania sa nemusia vrátiť ... skončilo to na osadách, ktorých výstavba stále pokračuje a Izrael ani nemieni nič na tom meniť .. a tým sme s mierom skončili ....
  Skrýt celý příspěvek

 • mates
  18:06 29.11.2016

  raziel87
  Mám dojem, že historii vztahu arabští obyvatelé Judei a Samaří (chceš-li - palestinci) vs. židé vidíš trochu zjednodušeně. To přirovnání s Kelty a čechy taky trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87
  Mám dojem, že historii vztahu arabští obyvatelé Judei a Samaří (chceš-li - palestinci) vs. židé vidíš trochu zjednodušeně. To přirovnání s Kelty a čechy taky trochu kulhá. Mě spíš vadí ta paseka a bordel co mají v této věci historicky na svědomí britové a nyní dělají jako by nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  16:14 29.11.2016

  Medialne cool jsou spis chudacci palestinci.

  Medialne cool jsou spis chudacci palestinci.

 • raziel87
  15:49 29.11.2016

  2 RiMR
  Vždycky mě dost překvapovali lidé, kteří zapáleně hovoří o Izraeli, přitom je jim pojem "starý zákon" cizí a neznají z něho vůbec nic. Je třeba si uvědomit, že žídé a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 RiMR
  Vždycky mě dost překvapovali lidé, kteří zapáleně hovoří o Izraeli, přitom je jim pojem "starý zákon" cizí a neznají z něho vůbec nic. Je třeba si uvědomit, že žídé a potažmo arabové narozdíl od části Evropanů neztratili duchovní pouto s řekněme "vyšší mocí".

  Je mezi nimi obrovské množství ortodoxních a ač Vám ateistům přijdou tradice a víra směšné, jim nikoliv. Navíc mají společného otce - Abraháma. Arab se tedy s židem v konečném důsledku vždycky nějak dohodne.

  To v Evropě je moderní tvrdit, že jsme z opic, po smrti tma a to jak se člověk v životě chová nemá žádný vliv (trest pouze v podobě zákonu) a vesmír vzniknul velkým třeskem - ano v 19. století to byla moderní myšlenka. Nikdy nepotvrzená a se současným vývojem vědy ještě velmi dlouho nezjistitelná. Proč je tolik králů/prezidentů, myslitelů, vědců věřících a nestydí se za to? a proč je v ČR tolik pinglů, zedníků, automechaniků, prodavačů, managerků kteří v diskuzích hystericky řvou, že bůh neexistuje? přijde Vám to jako OT? v otázce debaty o Izraeli určitě ne.

  Tedy abych to RiMre uzavřel - s velkou částí tvých slov se ztotožňuji a věci vidím podobně, avšak přijde mi, že na věci koukáš pohledem člověka odchovaného medii, Bez myšlenky hledat některé odpovědi sám a prostě s chutí sníš to, co ti naservírují.

  Tobě přijde, že sympatizuji s Palestinci? kdepak.....jen nemám rád přímočaré diskuze, kde se 1 000 do zblbnutí opakuje to, co je tzv. "mediálně cool"
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:37 29.11.2016

  Razieli, tak jako tobě se zdá naivní ten výklad historie na základě které má Izrael mé sympatie, stejně tak mě se zdá naivní ten výklad hostorie, díky kterému máš zase ty sympatie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Razieli, tak jako tobě se zdá naivní ten výklad historie na základě které má Izrael mé sympatie, stejně tak mě se zdá naivní ten výklad hostorie, díky kterému máš zase ty sympatie k té palestinské nemakačenkové zákeřné sviňské sebrance...
  Tak to prostě je.

  Podle MÉHO vidění světa řadím podle hajzlindexu obhajovače současných palestinců ještě dost vysoko nad obhajovače rusů. Pod nimi jsou obhájci současného "prezidenta", pak obhájci rusů a ještě pod nimi obhájci současné EU.
  Je to MŮJ žebříček, chápu, že jiní mají jiný. Není to seřazené podle závažnosti pro ČR a pro mě, ale podle míře pokřivenosti toho člověka která je nutná k obhajobě a sympatiím k onému subjektu. A k obhajobě palestinců je podle mě nutný opravdu pořádně šiblý pohled na svět.

  V tom se holt neshodnem. No a co. Svět se točí dál. Palestinští teroristi budou dál provozovat terorismus za peníze z EU a jiné a Izrael se jednou za čas nase*e a využije své techn. převahy k nějakým více či méně omezeným akcím za kvikotu levičáků, převážně z EU. Mír tam nebude. Jsem přesvědčen o tom, že i kdyby Izrael úplně zmizel a celé jeho území by připadlo palestincům, bylo by jim to málo a jako stát by nefungovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:18 29.11.2016

  Mě je úplně putna, že USA dotuje Izrael - činí tak v podstatě 70 let, nic nového pod sluncem, tak proč se kvůli tomu v roce 2016 rozčilovat. V 73 měli také pojistku v podobě Task ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě je úplně putna, že USA dotuje Izrael - činí tak v podstatě 70 let, nic nového pod sluncem, tak proč se kvůli tomu v roce 2016 rozčilovat. V 73 měli také pojistku v podobě Task Force ve Středozemním moři.

  2 RiMR
  nepřijde ti, že na to máš až příliš přímočarej pohled?
  Jak se chovala Haganna ve 20. letech 20. století? vím, nemělo by se o tom mluvit - ale spokojeně si tam vyvražďovali Palestinské vesnice, nebo snad ne?
  Britové od nich dali brzy ruce pryč.

  Jak by ses RiMre cítil, kdyby si spokojeně vyrůstal řekněme v Praze a najednou tě z tý Prahy vykopli s odůvodněním, že tu před 2 000 lety žili Keltové, tak se laskavě seber a táhni do prdele, hm? Něco mi říká, že by si byl první v odboji - rozuměj, první Palestinec s chutí bojovat za "své území". Palestinec je holt OUT a Izraelec IN :-) Propaganda spokojeně vrní blahem od roku 1948.

  Nerozporuji jejich technický um,úspěšnou vojenskou strategii a konexe........ ale nic není černobílé. A slepě papouškovat média je čin hodný 15 letého kluka, kterýmu se prostě líbí emerická vlajka Arnold s rotačákem co ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:05 29.11.2016

  hurvo - Nobelovych (nedalo mi to - omluva)

  hurvo - Nobelovych (nedalo mi to - omluva)

 • CerVus
  14:59 29.11.2016

  palo satko: Tak oni nekupují jediné vyráběné letadlo. V USA se stále vyrábí další 3 "konkurenční" stroje. Přičemž se Izrael opravdu hodně snažil dotlačit americkou vládu potažmo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: Tak oni nekupují jediné vyráběné letadlo. V USA se stále vyrábí další 3 "konkurenční" stroje. Přičemž se Izrael opravdu hodně snažil dotlačit americkou vládu potažmo Boeing k dokončení projektu F15SE. Neuspěli (ale jak Shania dobře podotknul, tak to třeba byl jejich cíl), ale díky tomu získají do roku 2020 mnohem více F35 než bylo původně plánované a k tomu i několik desítek olétaných F15 grátis.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  14:58 29.11.2016

  F35 nie je "jediný možný" nákup, keby chceli tak si kúpia dalsie f-15 eagle ten má k:d ratio 98 k 1, a aj tu jedinú f15 stratili saudi. Ale izrael sa rozhodol pre f-35 u národa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F35 nie je "jediný možný" nákup, keby chceli tak si kúpia dalsie f-15 eagle ten má k:d ratio 98 k 1, a aj tu jedinú f15 stratili saudi. Ale izrael sa rozhodol pre f-35 u národa ktorý z púšte spravil krajinu a má najviac modelových cien na počet obyvateľov by som veril že majú dost dobre dôvody pre toto rozhodnutie.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:06 29.11.2016

  ...pozůstalým mělo být...

  ...pozůstalým mělo být...

 • RiMr71
  14:05 29.11.2016

  Překvapuje je mě jak často i tady Čechy trápí vojenská pomoc USA k Izraeli... Mě třeba mnohem víc se*e pomoc EU plastelíncům... Z peněz EU a itedy i z našich se vyplácejí důchody ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Překvapuje je mě jak často i tady Čechy trápí vojenská pomoc USA k Izraeli... Mě třeba mnohem víc se*e pomoc EU plastelíncům... Z peněz EU a itedy i z našich se vyplácejí důchody pozůstalím po sebevražedných atentátnících atd... hnus!
  A taky mi víc vadí z daní financované zastoupení LukOilu na Hradě...
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  13:56 29.11.2016

  palo satko: I když je výhoda "zdarma" jasná, stejěn si myslím, že když je Izreal obklopen státy, které ho přinejmenším nemusí, pak je pro něj důležité mít armádu na co nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: I když je výhoda "zdarma" jasná, stejěn si myslím, že když je Izreal obklopen státy, které ho přinejmenším nemusí, pak je pro něj důležité mít armádu na co nejlepší úrovni. A to, že si zvolili F-35 o něčem vypovídá.

  Ono i ze strany USA je ten příspěvek jasný kalkul - reklama, že IDF používají F-35 je k "nezaplacení".
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:53 29.11.2016

  Izrael za peniaze ktore od USA dostane "kupi zadarmo" v USA F-35 " jedine možne bojove lietadlo, ktore USA vyraba. Akekolvek porovnavanie s inymi nakupmi je nemožne.

  Izrael za peniaze ktore od USA dostane "kupi zadarmo" v USA F-35 " jedine možne bojove lietadlo, ktore USA vyraba. Akekolvek porovnavanie s inymi nakupmi je nemožne.

 • David
  13:34 29.11.2016

  Pro Logik - součástí kontraktu Francie s indií byl také transfer technologií. Podle mne se celý kontrakt uskutečnil hlavně kvůli tomu, když letouny jako takové Indie až tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Logik - součástí kontraktu Francie s indií byl také transfer technologií. Podle mne se celý kontrakt uskutečnil hlavně kvůli tomu, když letouny jako takové Indie až tak nepotřebovala. A za ty technologie si Francie zkrátka dává dobře zaplatit. Proto to srovnání s dodávkou F-35 do Izraele je trochu mimo, není obchod jako obchod
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:20 29.11.2016

  F-35 asi začíná pomalu ukazovat zuby a Izrael jako opravdu existenčně závislý na svojí armádě na to dává razítko. Opravdu bude zajímavé sledovat jaký bude názor na f35 po roce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35 asi začíná pomalu ukazovat zuby a Izrael jako opravdu existenčně závislý na svojí armádě na to dává razítko. Opravdu bude zajímavé sledovat jaký bude názor na f35 po roce 2020...
  Magister_Peditum: :) ten byl dobrej, v našem případě by to byla pro pana ministra spíše noční můra, nakoupil by ponožky a trička a pak by musel ostatní poslat zpět jako, že je nedokáže utratit....
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  12:05 29.11.2016

  pejzo66: Možná to bude i tím, že Izrael zdaleka nevyrábí jen strojky na zabíjení, ale jedná se po všech stránkách o vyspělou ekonomiku, kterou jim můžeme jenom závidět. Finanční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pejzo66: Možná to bude i tím, že Izrael zdaleka nevyrábí jen strojky na zabíjení, ale jedná se po všech stránkách o vyspělou ekonomiku, kterou jim můžeme jenom závidět. Finanční podpora z USA není zanedbatelná, ale to co vybudovali v podstatě z ničeho je neuvěřitelné.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  12:00 29.11.2016

  pejzo66 - 14.9.2016 podepsali USA a Izrael dohodu o vojenské pomoci - USA darují během 10 let Izraeli 38miliard dolarů na nákup vojenského materiálu. Takže to se to pak nakupuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pejzo66 - 14.9.2016 podepsali USA a Izrael dohodu o vojenské pomoci - USA darují během 10 let Izraeli 38miliard dolarů na nákup vojenského materiálu. Takže to se to pak nakupuje :-D, škoda, že to samé nedostane ČR, pak bych si tu F-35 uměl představit úplně v pohodě :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • pejzo66
  10:32 29.11.2016

  Kde na to ti pejzóni berou money?Státik bez zdrojů velikosti středočeského kraje, vyrábějící jenom strojky na zabíjení, v permanentní válce se všemi sousedy....a my průmyslová ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kde na to ti pejzóni berou money?Státik bez zdrojů velikosti středočeského kraje, vyrábějící jenom strojky na zabíjení, v permanentní válce se všemi sousedy....a my průmyslová velmoc, chrlící auta do celého světa 24 hodin denně, máme sice ministra obrany a premiéra, kterého nám celý svět závidí, a armáda má- holé ritě! Tzv. vojáci si musí sami kupovat praky, sbírat kamínky do nich, mamky jim šijou maskáče ze starých zásob, zatim nerozkradených zásob, varšavského paktu, na maskování červených nosů dodnes používají leštidlo na bývalé poctivé kanady, atd atd!
  Kde udělali soudruzi chybku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:28 29.11.2016

  Tady mají odhad ceny okolo 110 mil za kus

  http://www.haaretz.com/israel-...

  Což by i odpovídalo tomu pokud většina strojů bude vyrobena do 2020

  Tady mají odhad ceny okolo 110 mil za kus

  http://www.haaretz.com/israel-...

  Což by i odpovídalo tomu pokud většina strojů bude vyrobena do 2020

 • logik
  09:57 29.11.2016

  Vím, že srovnávám nesrovnatelné, ale není to tak dávno, co Indie koupila 36 Rafale
  za 8.85 miliard $. V porovnání s cenou F35 pro Izrael mi to přijde, že Francii se ten obchod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vím, že srovnávám nesrovnatelné, ale není to tak dávno, co Indie koupila 36 Rafale
  za 8.85 miliard $. V porovnání s cenou F35 pro Izrael mi to přijde, že Francii se ten obchod opravdu povedl.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:35 29.11.2016

  Oni fakt kupují něco, co je předražené, neschopné a bezbranné proti 4gen letadlům? Blázni :-) Sorry za OT a flamewar starter, ale nešlo odolat.

  Oni fakt kupují něco, co je předražené, neschopné a bezbranné proti 4gen letadlům? Blázni :-) Sorry za OT a flamewar starter, ale nešlo odolat.