Proti Sýrii a Íránu: Izrael objednává další letadla F-35I “Adir”

Dvojice izraelských F-35I "Adir" / IDF

Tel Aviv se s Washingtonem dohodl na prodeji dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro izraelské letectvo IAF (Israeli Air Force). Celkově Izrael u firmy Lockheed Martin objednal závazně již 50 letadel F-35A, resp. izraelských verzí F-35I “Adir”.

IAF v současné době provozuje pět letadel F-35I Adir. První dvě F-35I dosedla na izraelskou leteckou základnu Nevatim v prosinci minulého roku. Jmenovaných 17 letadel F-35I izraelský kabinet objednal v listopadu minulého roku, ale trvalo devět měsíců jednání do podpisu konečné smlouvy.

Dodávky původních 33 objednaných strojů skončí v roce 2021, nově objednaných 17 letadel v roce 2024. Do konce roku IAF získá ještě čtyři F-35I a první izraelská letka s F-35I dosáhne počáteční operační připravenosti IOC (Initial Operational Capability) v příštím roce.

"Dopracování dohody o nákupu 17 letadel F-35 představuje významné a strategické doplnění naší letecké síly," uvedl ministr obrany Avigdor Liberman v tiskovém prohlášení. „F-35 bude klíčovým prvkem zajištění obrany Izraele podél našich hranic a ještě dále.“

Podle Libermana je jednotková cena nových F-35I méně než 100 milionů dolarů a nákup bude částečně hrazen z americké vojenské pomoci - v letech 2019 až 2028 Izrael získá z USA 38 miliardy dolarů. Většina peněz musí být ale utracena za americké zboží a služby.

Prvních 19 letadel F-35I Izrael nakoupil za jednotkovou cenu 125 milionů dolarů. Podle vyjádření firmy Lockheed Martin jednotková cena, se zrychlující se sériovou výrobou, za verzi F-35A postupně spadne pod 80 milionů dolarů.

Izrael plánuje využít stíhačky F-35I především pro boj s íránskou protivzdušnou obranou (PVO). Izrael se obává íránského jaderného a raketového programu a neustále počítá s tím, že v případě nutnosti provede nálet na íránská jaderná zařízení. Pro Izrael však představují problém ruské prostředky PVO S-300PMU-2 chránící íránské zařízení pro jaderný výzkum.

Letoun F-35 jsou však navržen právě pro vedení boje vzduch-země a pro boj s pokročilou PVO. Optické senzory F-35 dokáží například zachytit odpal střely země-vzduch, vypočítat místo odpalu, pozice o místu odpalu ihned předat dalším letounům a zahájit na toto místo útok.


Přílet první F-35I do Izraele

Pravděpodobně se ale prvního ostrého nasazení F-35I dočkáme v Sýrii, při útocích na dodávky zbraní směřující z Íránu, přes Sýrii do rukou Hizballáhu v Libanonu.

Izraelský F-35I vychází z verze s klasickým startem a přistáním F-35A, ale je doplněn o unikátní izraelské prostředky rádioelektronického boje. Technické detaily o izraelských modifikacích jsou utajovány - ví se však, že F-35I získají mimo jiné vlastní systémy velení a řízení C4 (Command, Control, Communications and Computing) od izraelské firmy Israel Aerospace Industries (IAI).

Izrael může instalovat vlastní systémy díky otevřené elektronické stavbě F-35I - podle izraelských médií se případná úprava F-35I podobá instalaci nových programů do mobilních telefonů. Samozřejmostí jsou softwarové úpravy pro použití izraelské munice vzduch-vzduch a vzduch-země.


Izraelští piloti v F-35I poprvé nad Izraelem

Podle blogu Defence.ru získají F-35I pokročilý komunikační systém, který je schopen digitálně nastavit jakoukoliv vysílací frekvenci. Izraelští piloti tak budou moci například "zavolat" na klasický mobilní telefon na zemi - např. izraelským agentům zajišťující zaměření cílů na zemi. Komunikační systém F-35I umožní také výměnu dat a sdílení informací s dalšími izraelskými letadly F-16 Netz/Barak/Sufa a F-15 Baz/Ra'am.

Izrael dále pro F-35I plánuje vývoj velkých externích palivových nádrží. V pozdější fázi, za spolupráce s Lockheed Martin, se počítá i s vývojem konformních palivových nádrží.

Tel Aviv rovněž uvažuje o koupi letadla F-35B (verze s krátkým vzletem a kolmým přistáním). Stroje F-35B umožní izraelskému letectvu operovat i z letišť se zničenou přistávací dráhou - například po nenadálém raketovém útoku z Íránu.

Zdroj: The Times od Israel

Nahlásit chybu v článku


Související články

Projekt Carmel: Budoucnost izraelských obrněných jednotek

Brigádní generál Didi Ben-Yoash, bývalý šéf izraelských obrněných sil, na mezinárodní konferenci ...

Izraelský Namer s 30mm automatickým kanónem

Izraelské ministerstvo obrany představilo prototyp známého obrněného vozidla Namer s automatickým ...

Arrow 4: Nový protiraketový systém z Izraele

Izrael ohlásil vývoj nového protiraketového systému Arrow 4. Izraelským cílem je vyvinout výkonnější ...

Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • semtam
    20:22 29.08.2017

    ... alebo zavolajú na mobil nejakému hlavúňovi z Hizballáhu: "Dobrý deň, hovorím s xy? Počuli ste už o produkte ..." - a o chvíľku na to BUM. :-) To máš za to, že si bojoval ...Zobrazit celý příspěvek

    ... alebo zavolajú na mobil nejakému hlavúňovi z Hizballáhu: "Dobrý deň, hovorím s xy? Počuli ste už o produkte ..." - a o chvíľku na to BUM. :-)

    To máš za to, že si bojoval proti ISIS Bobe...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:36 28.08.2017

    ... alebo zavolajú na mobil nejakému hlavúňovi z Hizballáhu: "Dobrý deň, hovorím s xy? Počuli ste už o produkte ..." - a o chvíľku na to BUM. :-)

    ... alebo zavolajú na mobil nejakému hlavúňovi z Hizballáhu: "Dobrý deň, hovorím s xy? Počuli ste už o produkte ..." - a o chvíľku na to BUM. :-)

Načítám diskuzi...