Izrael opět zaútočil na Sýrii. Ruské protivzdušné obraně navzdory

Izrael opět zaútočil na Sýrii. Ruské protivzdušné obraně navzdory
Záběry z naváděcí hlavice izraelské letecké munice, která míří k systému PVO Pancir-S1 / Twtter IDF (Zvětšit)

Izraelské letectvo IAF (Israeli Air Force) 20. a 21. ledna provedlo další údery na íránské a syrské cíle v Sýrii. Jedná se již o třetí známý izraelský letecký úder za posledních 30 dnů. Proti izraelským letadlům nezasáhly systémy protivzdušné obrany (PVO) S-300 a Izraelcům se navíc podařilo zničit minimálně dva ruské komplety syrské PVO. Syřané naopak tvrdí, že se jim podařilo odrazit útoky a zničit většinu izraelských střel.

Nejnovější dějství izraelsko-íránského konfliktu v Sýrii se událo 17. září minulého roku, když syrská PVO omylem sestřelila ruský špionážní letoun Il-20.

Rusové veškerou odpovědnost za incident přisoudili IAF, která se měla chovat nezodpovědně a uvést Il-20 do nebezpečí. V reakci na to Rusové poslali do Sýrie komplety S-300PM.

„V říjnu byly do Sýrie dopraveny tři prapory systémů S-300PM a příslušná munice. Později bylo do země dopraveno plukovní velitelské stanoviště. Veškeré vybavení je součástí S-300PM, kromě průzkumných a přehledových radiolokátorů, které jsou součástí S-300PM-2. Ruští odborníci z obranného průmyslu následně začali pracovat na dovybavení S-300PM na úroveň S-300PMU-2,“ citovala ruská agentura TASS svůj nejmenovaný zdroj z „vojenských a diplomatických kruhů“.

V každém případě komplety S-300 zatím nezasáhly proti minimálně třem útokům IAF. Šlo zejména o útok z 25. prosince, kdy Izraelci zaútočili na íranský armádní sklad u Damašku. Rusko tehdejší útok označilo za provokaci a uvedlo, že izraelský útok přímo ohrozil dvě civilní letadla přistávající v Damašku a Bejrútu. K dalšímu útoku IAF došlo 12. ledna.

Podle Syřanů Izraelci zaútočili z libanonského vzdušného prostoru a syrské PVO se v obou případech podařilo údajně zničit většinu izraelských střel.

K poslednímu útoku došlo 20. ledna a 21. ledna. Podle izraelských médií, která se odvolávají na londýnskou neziskovou organizaci Syrian Observatory for Human Rights (je popisována jako pro-opoziční a proti-Assadová), při izraelském útoku zemřelo údajně 21 lidí, z toho mělo být minimálně 12 členů íránských revolučních gard.

Izrael potvrdil poslední útok na syrské a íránské cíle, včetně úderů na základny íránských zpravodajských sil Quds, tajné složky Íránských revoluční gard. Mělo jít o odvetu za raketový útok, který byl veden ze syrského území na sever Izraele (viz video níže). Střely (podle Izraelců íránské) ze syrského území zachytil izraelský protiraketový systém Iron Dome.


Video z Golanských výšin. Iron Dome zasahuje proti raketovému útoku ze Sýrie.

Podle Izraelců byly střely vypuštěny z oblasti jižní Sýrie. Izraelská média přitom tvrdí, že podle příslibu Ruska v této oblasti neměly operovat žádné íránské vojenské jednotky. Při odvetě izraelské letectvo zaútočilo na íránské muniční sklady, zpravodajská zařízení, vojenské výcvikové tábory a také na pozice syrské PVO.

Syrská PVO, podle syrských a ruských zdrojů, údajně znovu sestřelila většinu izraelských střel. Například ruský web TopWar uvedl, že syrské komplety Buk-M2 a Pancir-S1 zničily 30 izraelských střel.

Pikantní na celé věci samozřejmě je, že syrské území má chránit „neproniknutelná ruská PVO“. Ani nyní ale nedošlo k aktivaci ruských systémů PVO S-300. Proč tyto ruské systémy nezasáhly je otázkou. Důvodů může být mnoho, od politických, až po vojenské.

Pokud pomineme spekulace o nějaké tajné izraelsko-ruské dohodě, tak izraelská letadla mohla útočit na syrské cíle nmimo vzdušný prostor Sýrie, použít prostředky radioelektronického boje nebo využít taktiku, kdy izraelská letadla podletěla radarový horizont syrské a ruské PVO. Zevrubně jsme psali o izraelských možnostech boje proti S-300 v článku Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?

Podle ruského webu Kommersant ale komplety S-300 ve výzbroji syrské PVO jednoduše ještě nejsou aktivní ‒ první komplety S-300 se zapojí do syrské PVO snad v březnu letošního roku. 

Při posledním úderu IAF rovněž zničilo minimálně dva ruské komplety PVO ve výzbroji syrské PVO, což dokazuje izraelskou armádou zveřejněné video. Zatímco v prvním případě nelze poznat, o jaký komplet se jedná, v druhém případě jde o komplet krátkého dosahu Pancir-S1. Obecně ale panuje přesvědčení, že v obou případech jde o komplety Pancir-S1.


Izrael při pondělním útoku zničil minimálně jeden komplet Pancir-S1.

Druhý zničený Pancir-S1 je očividně neaktivní (radiolokátor je zvednutý, ale neotáčí se a střely jsou v transportní poloze). První komplet ale v reakci na izraelský útok odpálil minimálně dvě střely země-vzduch. Video je hodně nekvalitní, takže je možné, že rakety skutečně něco zasáhly, stejně ale je možné, že byly obětí izraelských prostředků radioelektronického boje.

Dlužno však dodat, že podle ruských médií (RG.ru) mohlo v prvním případě jít o systém PVO Pečora-2M. Obecně ruská a syrská média tvrdí, že ruské systémy PVO (zejména Pancir-S1 a Buk-M2) zničily většinu izraelský střel a pokud byly zničeny, tak byly buď neaktivní nebo byly udolány velkým počtem letecké munice.

Izrael dle videa očividně použili munici s elektro-optickou naváděcí hlavicí a použili hned několik střel, které na první komplet zaútočily současně (z několika směrů). Ostatně první komplet byl zničen dříve, než munice, z které jsou záběry, dorazila k cíli.

Izrael tedy k útoku použil s největší pravděpodobností střely Delilah, případně kamikaze drony IAI Harop. Obě zbraně mají TV/infra naváděcí hlavici a obě dokáží v zájmové oblasti létat delší dobu a čekat na povel k útoku. Stejně tak obě munice mají datalink a mohou vysílat informace o cíli (záběry) na vyšší místa velení.

Delilah se ale na cíl navádí pomocí satelitní navigace, pokud tedy útočí na přesouvající se cíle musí neustále dostávat aktualizované GPS souřadnice. IAI Harop se dokáže navádět i na radiolokační vyzařování cíle.

Samozřejmě nelze čekat, že Izraelci prozradí, jakým způsobem ruskou PVO překonali. Zdá se však, že kromě špičkových průzkumných prostředků (optických, elektronických, radiolokačních) a špičkových prostředků velení a řízení, je řešením hromadný útoku z více stran pomocí munice, která má malý čelní radiolokační průřez (je obtížně detekovatelná) a dokáže létat nízko nad zemí. Případně použít kamikaze drony, které v povzdálí počkají, až systémům PVO dojde munice a následně zaútočí.

V každém případě není možné Pancir-S1 podceňovat. Samozřejmě je rozdíl, zda tento komplet obsluhuje zkušená nebo nezkušená posádka, případně zda je/není integrován do komplexně řešené a provázané PVO, zda využívá/nevyužívá informace z externích senzorů nebo je/není řízen pokročilými systémy velení a řízení.

Zdroj: Kommersant, RG.ru, Haaretz, Haaretz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský protiletadlový systém S-300 pro Sýrii

Sýrie se zmítá v bludném kolu chaosu a násilí. V poslední době navíc prosakují zprávy o dodávce ...

Izraelské komando zajistilo dodávku syrských raket

Izraelské komando Šajetet 13 obsadilo v Rudém moři civilní loď přepravující syrské rakety M-302. Loď ...

Proč je izraelské letectvo nejlepší na světě?

Díky špičkovému výcviku a chytrému využívání slabostí nepřítele patří izraelské letectvo mezi ...

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Kartmen
  16:53 31.01.2019

  Podle mě je zde dost zbytečně asi tak půl debaty a teoriích "asi" hlavně uživatele Marcus a pak odpovědí na ně. Vycucávat z prstu proč Izrael ničil PVO, nebo pancir asi neměl ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě je zde dost zbytečně asi tak půl debaty a teoriích "asi" hlavně uživatele Marcus a pak odpovědí na ně. Vycucávat z prstu proč Izrael ničil PVO, nebo pancir asi neměl rakety, asi nebyl aktivní, asi byl přečíslen, asi chránil důležitější cíl a na základě dvou zveřejněných videí vyvodit, že sestřelili jen 2 atd., fakt toto někomu přijde nějak relevantní? Možná by zde měl být oddělen koutek pro hodnocení faktů a pro domněnky. Co se věčného souboje techniky USA vs Rusko a nyní v době relativního míru na planetě spíše uživatelů, kteří vetšinou jen na základě tou či onou stranou vydaných parametrů (simulací) vyvozují kdo vyhraje v X vs Y. Prostě není (naštěstí) mnoho míst, kde se technika střetne v reálném konfliktu a zde k němu došlo...

  Jinými slovy, očekával bych zde spíše rozbor toho co je na videu od lidí, kteří mají o dané věci přehled, nebo dotazy těch ostatních. Třeba mně jde hlavně o to video, kde rakety nesmyslně kličkují.Skrýt celý příspěvek

 • omarkadafi
  16:54 27.01.2019

  Paaani...preco sa tak prete...vsak je to uplne jednoduche ziadne PVo nie je samo o sebe nepreniknitelne a uz toboz nie v podmienkach precislenia a vyhtovrenia pvo na kolene v ...Zobrazit celý příspěvek

  Paaani...preco sa tak prete...vsak je to uplne jednoduche ziadne PVo nie je samo o sebe nepreniknitelne a uz toboz nie v podmienkach precislenia a vyhtovrenia pvo na kolene v krajine ako syria...aj ked bude niekde nasadena s-6000 buk dub jelsa hrab...tak ak to nebude komplexne navrhnuta decentralizovana pvo so supportom a letectvom chranena voci pozemnym infiltracnym otokom atd... tak ju prekonatw uplne jednoducho a to precislenim alebo klamnymi cielmi aby vybuchala municiu a potkm ju rozobetete sroubovakom....proste tu nie je co riesit ci bola ta pvo aktivna ci nie je znicena ajnkeby bola aktivna naplnena municiu a obsluhovali by ju najlepsi rusi tak to neda ak je niekto precisli...ved to je jednoduche jic v tom nieje...cize sa tu neprete mate pravdu vsetci aspon z casti...Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  15:25 25.01.2019

  Jen k porovnání Srbů a Syřanů - Srbové dost žárlivě střežili svoje cenné kousky před NATO, protože věděli, že na nějakou úspěšnou obranu můžou zapomenout, všechny trumfy drželi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen k porovnání Srbů a Syřanů - Srbové dost žárlivě střežili svoje cenné kousky před NATO, protože věděli, že na nějakou úspěšnou obranu můžou zapomenout, všechny trumfy drželi útočníci (technická i početní převaha) a oni chtěli uchovat svojí armádu pro budoucnost (co nestačí na Amíky je furt dost dobrý na Chorvaty nebo jiný sousedy). V podstatě hráli takovou partyzánskou válku, číhali, mapovali, a stříleli jen na jistotu.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:34 24.01.2019

  Ještě jsem našel jeden zajímavý příspěvek do diskuse: https://defence-blog.com/army/... A údajně včera přiletěly do ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jsem našel jeden zajímavý příspěvek do diskuse: https://defence-blog.com/army/...
  A údajně včera přiletěly do Sýrie dvě další A-50. Ale to je zpráva z Twitteru, tak ji beru s rezervou.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   19:51 24.01.2019

   A co tam ty a-50 s 30? let starym vybavenim dokazi ? Nebo je mezi tim modernizovaly ?

   A co tam ty a-50 s 30? let starym vybavenim dokazi ? Nebo je mezi tim modernizovaly ?

   • KóĎA
    21:15 24.01.2019

    A co si to zkusit na netu zjistit? Pro začátek https://ruslet.webnode.cz/...

    A co si to zkusit na netu zjistit? Pro začátek https://ruslet.webnode.cz/...

    • Czertik
     23:51 24.01.2019

     no tak jo, tak si modernizovaly celych 5 kusu na verzu u (mainstary d). z toho posledni hodne nedavno. A to v takove dobe , aby mozna tesne stihy zacatek valky na ukrajine. A je ...Zobrazit celý příspěvek

     no tak jo, tak si modernizovaly celych 5 kusu na verzu u (mainstary d). z toho posledni hodne nedavno. A to v takove dobe , aby mozna tesne stihy zacatek valky na ukrajine.
     A je sice pekne ze tam modernizovaly radar/staniviste operatoru, ale mohli toho modernizovat i vic, treba avioniku, aby ulehcili praci i pilotum :).
     Tak promin ze pri tom jaka zacala valka na ukrajine sem si nevsim ze je zacali modernizovat.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   19:57 24.01.2019

   Ve zkratce - izraelci utoci, protoze utoky ze syrie povazuje za hrozbu pro jejich stat, ale zacali je priznavat/komentovat jen kvuli blizicim se volbam. Rusove mlci protoze jejich ...Zobrazit celý příspěvek

   Ve zkratce - izraelci utoci, protoze utoky ze syrie povazuje za hrozbu pro jejich stat, ale zacali je priznavat/komentovat jen kvuli blizicim se volbam. Rusove mlci protoze jejich systemy jeste nejsou pripraveny k nasazeni (s-300).Skrýt celý příspěvek

   • Marthy
    14:15 27.01.2019

    Nemyslím že ba s-300 nebyly připraveny k nasazení.Je sice pravda že vyškolení posádek moderních PV systémů trvá i několik let,ale jak už tady někdo psal tak v míru.Taky je jasné že ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím že ba s-300 nebyly připraveny k nasazení.Je sice pravda že vyškolení posádek moderních PV systémů trvá i několik let,ale jak už tady někdo psal tak v míru.Taky je jasné že k s-300 Syřané přeřadily ty nejzkušenější osádky (netřeba zapomínat že před pár lety byly Syrští vojáci na s-300 školeni v Rusku).
    Spíš to je tak že Syrská pvo byla včleněna do Ruské (v Sýrii) a v podstatě Rusové rozhodují kdy a proti čemu bude Syrská PVO zasahovat.A z nějakého důvodu S-300 příkaz zasáhnout proti Izraelským letounům nedostala.Mluví proto i prohlášení nějakého Íránského představitele který kritizoval Rusko že systémy S-300 neodpověděli na Izraelský nálet.Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  06:51 24.01.2019

  To je neustálé a nesmyslné přeměřování si pindíků. Žádná PVO není nepřekonatelná. Takže debata byl měla znít v jakém poměru jsou náklady na útok a škody. Jak PVO ovlivňuje ...Zobrazit celý příspěvek

  To je neustálé a nesmyslné přeměřování si pindíků.
  Žádná PVO není nepřekonatelná.

  Takže debata byl měla znít v jakém poměru jsou náklady na útok a škody.

  Jak PVO ovlivňuje útočníkovi možnosti atd.

  Plést do toho Rusy je úplný nesmysl, protože ti mají s Izraelci své dohody. Chyba Izraelců, když se schovávali za ruské letadlo, které bylo následně sestřeleno, je musela vyjít hodně draho.
  Do Moskvy tehdy jezdili jenom to hrčelo.

  Jenom na Rusech totiž záleží, co se dostane Iráncům do rukou.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   10:15 24.01.2019

   Izraelci se nikam neschovávali. I podle prvních informací uveřejněných samotnými Rusy ten Iljušin přilétl v době, kdy už tam izraelci dávno nebyly. Akorát pozdějc Rusům došlo, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Izraelci se nikam neschovávali. I podle prvních informací uveřejněných samotnými Rusy ten Iljušin přilétl v době, kdy už tam izraelci dávno nebyly.

   Akorát pozdějc Rusům došlo, že to byl z jejich strany fail, tak začaly lhát o tom co se stalo a falšovaly radarové snímky - ale nekonzistentně, takže si ty snímky jednak vzájemně odporují, jednak nesedí ani s Flightradarem.

   PS: A do moskvy tenkrát jeli, ale zřejmě Ti ušlo, že tam nejel politik, ale voják. Kdyby se jeli omlouvat, tak tam jede politik. Takhle evidentně jel Izraelec vysvětlit Rusům, co maj dělat, aby to příště nekoupili...Skrýt celý příspěvek

  • ARES
   11:32 24.01.2019

   Smysluplné je pouze ze střetů IAF a syrské PVO relevantně odvodit, jak uvádí Martin23, jaké jsou takticko technické možnosti prostředků PVO efektivně odrážet a mařit vzdušné útoky. ...Zobrazit celý příspěvek

   Smysluplné je pouze ze střetů IAF a syrské PVO relevantně odvodit, jak uvádí Martin23, jaké jsou takticko technické možnosti prostředků PVO efektivně odrážet a mařit vzdušné útoky. Vkládat ideologické aspekty do této analýzy je zcela nepatřičné, protože zde se jedná o vzdušné útoky a PVO za zcela jiných podmínek, než by se odehrávaly ve sražení dvou vojensky a technologicky rovnocenných protivníků.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   14:57 24.01.2019

   Martin 23 Ano náklady vs.škody,např. Srbové používali makety, na které NATO útočilo drahou municí.Používali tepelné zářiče,radarové odražeče atd.Takže tyto makety se jevily jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Martin 23
   Ano náklady vs.škody,např. Srbové používali makety, na které NATO útočilo drahou municí.Používali tepelné zářiče,radarové odražeče atd.Takže tyto makety se jevily jako pravé cíle.V Srbsku působili Rusové stejně tak nyní v Sýrii.Nevím zda je reálné aby podobná taktika byla možná i v tomto konfliktu.Loňské zničení systému PVO Pantcir působilo podivně,ale to nemusí nic znamenat přece jen přístup Arabů a jejich nasazení bude odlišné od nasazení Izraelců.Skrýt celý příspěvek

   • infi
    15:38 24.01.2019

    "V Srbsku působili Rusové stejně tak nyní v Sýrii." Můžeš podložit tvrzení, že tam Rusové měli svůj expediční kontingent? Na jakých základnách byli a jakou techniku tam měli? ...Zobrazit celý příspěvek

    "V Srbsku působili Rusové stejně tak nyní v Sýrii."
    Můžeš podložit tvrzení, že tam Rusové měli svůj expediční kontingent? Na jakých základnách byli a jakou techniku tam měli? Docela mě to zajímá. Mám mezery v historii.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     16:08 24.01.2019

     infi
     Nevím zda expediční kontingent,ale vojenští experti hlavně z oblasti PVO.
     Jelikož Srbové měli ve výzbroji převážně ruskou techniku nevidím na tom nic rozporuplného.

     infi
     Nevím zda expediční kontingent,ale vojenští experti hlavně z oblasti PVO.
     Jelikož Srbové měli ve výzbroji převážně ruskou techniku nevidím na tom nic rozporuplného.

     • infi
      09:33 25.01.2019

      To ze tam jelo nekolik desitek-stovek dobrovolniku/zoldneru nema nic spolecneho s nasazenim (ani mandatem, ani rozsahem) RF a VKS v Syrii...to srovnani je fakt mimo.

      To ze tam jelo nekolik desitek-stovek dobrovolniku/zoldneru nema nic spolecneho s nasazenim (ani mandatem, ani rozsahem) RF a VKS v Syrii...to srovnani je fakt mimo.

   • Czertik
    20:01 24.01.2019

    No pokud v srbsku pusobili rusove...tak je evidentni ze ty srsbke zkusenosti syranum nepredali, a je jedno proc. No a vzhledem k tomum jak syrani a iranci prichazeji o realne ...Zobrazit celý příspěvek

    No pokud v srbsku pusobili rusove...tak je evidentni ze ty srsbke zkusenosti syranum nepredali, a je jedno proc.
    No a vzhledem k tomum jak syrani a iranci prichazeji o realne sytemy..tak jde videt ze jejich maskirovka - pokud ji pouzivaji - je daleko mene ucina.
    A opet, je jedno proc - jestli sou syrani takovi zabari, nebo proste nasobne vzrostla schopnost odhalit takoveto klamne cile.Skrýt celý příspěvek

    • KóĎA
     21:19 24.01.2019

     Jo, jo. Jugoslávie a Sýrie - to jsou stejné geografické podmínky.

     Jo, jo. Jugoslávie a Sýrie - to jsou stejné geografické podmínky.

     • Czertik
      23:54 24.01.2019

      No tak treba zrovna na pousti podminky na to, aby si oklamal letadla ci jine senzory umelym vyrazovanim tepla sou lepsi nez v jugoslavii :)

      No tak treba zrovna na pousti podminky na to, aby si oklamal letadla ci jine senzory umelym vyrazovanim tepla sou lepsi nez v jugoslavii :)

     • GlobeElement
      08:19 25.01.2019

      Ve skutečnosti mnohdy ano. Jak Balkán ta Sýrie jsou hornaté oblasti v podobné zeměpisné šířce, u moře.

      Ve skutečnosti mnohdy ano. Jak Balkán ta Sýrie jsou hornaté oblasti v podobné zeměpisné šířce, u moře.

     • KóĎA
      09:03 25.01.2019

      Nedokážu v tomto systému reagovat přímo na Globe Element. Píši o tehdejší Jugoslávii vůči které byla vedená letecká kampaň NATO. Primárně se jednalo o Srbsko, což je vnitrozemský ...Zobrazit celý příspěvek

      Nedokážu v tomto systému reagovat přímo na Globe Element. Píši o tehdejší Jugoslávii vůči které byla vedená letecká kampaň NATO. Primárně se jednalo o Srbsko, což je vnitrozemský hornatý (kromě severu) stát s bohatou vegetací. O přístupu k moři nemůže být řeč.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:28 25.01.2019

      KóĎA

      Třeba jako tady?
      https://goo.gl/images/AW4KQQ...

      Fakt je to podobné. Sýrie není samá poušť, to by tam nikdo nepřežil. Damašek a jiná města jsou naopak v úrodných místech.

      KóĎA

      Třeba jako tady?
      https://goo.gl/images/AW4KQQ...

      Fakt je to podobné. Sýrie není samá poušť, to by tam nikdo nepřežil. Damašek a jiná města jsou naopak v úrodných místech.

    • logik
     14:52 25.01.2019

     Nesmí se zapomínat, že je to skoro třicet let zpět. Dneska jsou senzory, satelity atd. trochu na jiný úrovni, než tehdy.

     Nesmí se zapomínat, že je to skoro třicet let zpět. Dneska jsou senzory, satelity atd. trochu na jiný úrovni, než tehdy.

  • Marcus
   13:51 23.01.2019

   GBU-16 Paveway II nebo GBU-32 JDAM? Otázkou je od kud a ze kdy?

   GBU-16 Paveway II nebo GBU-32 JDAM? Otázkou je od kud a ze kdy?

   • KóĎA
    13:56 23.01.2019

    SPICE 1000. Izraelská varianta.

    SPICE 1000. Izraelská varianta.

 • Jura99
  13:12 23.01.2019

  O důvod víc k nákupu izraelských radarů (že MADR ?) a všeobecně techniky PVO.

  O důvod víc k nákupu izraelských radarů (že MADR ?) a všeobecně techniky PVO.

 • Lukas
  11:31 23.01.2019

  Wojna w Syrii to teatr... I skuteczność lub brak skuteczności ataku nie ma znaczenia... Tutaj Rosja ma sojusz z Iranem przeciwko USA i Turcji jednocześnie Rosja współpracuje z ...Zobrazit celý příspěvek

  Wojna w Syrii to teatr...
  I skuteczność lub brak skuteczności ataku nie ma znaczenia...

  Tutaj Rosja ma sojusz z Iranem przeciwko USA i Turcji
  jednocześnie Rosja współpracuje z Izraelem przeciwko Iranowi...

  Zabawa trwa...
  Szkoda tylko Syryjczyków...Skrýt celý příspěvek

  • Trener
   11:46 23.01.2019

   Spíš to dokládá jen to, že vše je podstatně složitější a není černobílý. Vždy je něco za něco.

   Spíš to dokládá jen to, že vše je podstatně složitější a není černobílý. Vždy je něco za něco.

  • Czertik
   19:52 23.01.2019

   Eng pls. Not everyone can understand polish, even if it is close languague.

   Eng pls. Not everyone can understand polish, even if it is close languague.

   • Jan Grohmann
    21:08 24.01.2019

    Nahraďte "w" za "v" a odmyslete si ty kudrlinky na písmenech a porozumíte. ;)

    Nahraďte "w" za "v" a odmyslete si ty kudrlinky na písmenech a porozumíte. ;)

    • Czertik
     23:58 24.01.2019

     To ze polaci nahrazuji nase v jejich w, a maji cz misto č apod, to vim. Dokonce umim i prelouksat mapu v polstine :), ale holt na polstinu nemam bunky :). Holt asi si znovu zkouknu ...Zobrazit celý příspěvek

     To ze polaci nahrazuji nase v jejich w, a maji cz misto č apod, to vim. Dokonce umim i prelouksat mapu v polstine :), ale holt na polstinu nemam bunky :).
     Holt asi si znovu zkouknu serial kosmo a "pomoc, pomoc, polak v nebezpecenstve" :).Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:21 25.01.2019

      A tohle napíše člověk, který u své přezdívky používá polskou transkripci?

      A tohle napíše člověk, který u své přezdívky používá polskou transkripci?

     • Czertik
      15:21 26.01.2019

      A co kdyz je to anglicka transkripce ?

      A co kdyz je to anglicka transkripce ?

 • Trener
  11:06 23.01.2019

  Vzhledem k ceně a počtu raket Pancíře atd., počtu, směru a ceně všech útočících prostředků (střely, drony) by mě zajímalo nějaké efektivní použití REB prostředků. I když vím, že i ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k ceně a počtu raket Pancíře atd., počtu, směru a ceně všech útočících prostředků (střely, drony) by mě zajímalo nějaké efektivní použití REB prostředků. I když vím, že i o ni se s jistotou stanou terčem útoků. Dalo by se s něčím výkonným působit z týlu, z nějaké vzdálenosti, kde by se nedal očekávat útok? Syřani používají Pancíře staticky, nebo jsou v s nimi "v pohybu"? I když nějaký pohyb by pro ten útočící dron taky asi nebyl problém.Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
   11:41 23.01.2019

   Staticky je rozhodně nepoužívají. To by eliminovalo jejich hlavní výhodu a to mobilitu. Pohybují se s nimi po komunikacích v okolí zájimových objektů. Spíš jde o to co bereš jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Staticky je rozhodně nepoužívají. To by eliminovalo jejich hlavní výhodu a to mobilitu. Pohybují se s nimi po komunikacích v okolí zájimových objektů.
   Spíš jde o to co bereš jako "v pohybu"? To že střílí rovnou za jízdy nebo z krátkých zastávek?Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    12:31 23.01.2019

    Klidně tak, či tak, teda jestli ta pohyblivější varianta je možná a má význam.

    Klidně tak, či tak, teda jestli ta pohyblivější varianta je možná a má význam.

    • Marcus
     13:14 23.01.2019

     Pancir by měl být schopen za jízdy používat řízené střely, otázkou je, zda je toho za jízdy schopen i při vypnutém vlastním radaru, kdy je palba řízena externě. A pokud ano, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

     Pancir by měl být schopen za jízdy používat řízené střely, otázkou je, zda je toho za jízdy schopen i při vypnutém vlastním radaru, kdy je palba řízena externě. A pokud ano, tak je otázka v jaké kvalitě je takové externí navedení.
     Palba kanónovou výzbrojí, vzhledem k síle čtyř 30 mm kanónů se vede standardně pouze za stoje, za jízdy nikdy.
     Bohužel ty nepříliš kvalitní izraelské záběry přínášejí víc otázek než odpovědí a informace které lze z nich získat jsou dosti protichůdné, než aby šlo jasně říct v jakém stavu byl zničený Pancir a jakou bojovou činnost před svým zničením prováděl :(Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      19:57 23.01.2019

      V principu je jedno v jakem stavu byl onen pancir - jestli aktivni, ci stal nebo jel. Dulezity je vysledek - a to ten, ze byl znicen. A tudiz jeho rusy tvorena legenda, jak je ...Zobrazit celý příspěvek

      V principu je jedno v jakem stavu byl onen pancir - jestli aktivni, ci stal nebo jel.
      Dulezity je vysledek - a to ten, ze byl znicen. A tudiz jeho rusy tvorena legenda, jak je uzasny, dostava hodne zabrat.
      A je jedno jestli mel vypnuty radar (a tudiz se nemohl sam branit, otazka je teda, proc ho nekryly kolegove), doslo mu strelivo (kde je potom ona udavana uzasna presnost jeho kanonu/raket?) ci cokoliv jineho.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      09:08 24.01.2019

      Tak pokud jsou ti podrobnosti ohledně Panciru jedno, tak jdi na Novinky.cz nebo jiný bulvár a tam můžeš perlit příspěvky typu: "Jak ten rusák o neporazitelné Pancire přišel" Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak pokud jsou ti podrobnosti ohledně Panciru jedno, tak jdi na Novinky.cz nebo jiný bulvár a tam můžeš perlit příspěvky typu: "Jak ten rusák o neporazitelné Pancire přišel"
      Ale tady na AN se chodí o podobných věcech debatovat, předávat si info a znalosti,....Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      20:06 24.01.2019

      Markus - tady jde o to, o cem chces vest diskuzi, jestli o tom, za jakych presne okolnosti byl pancir znicen, ci jak tu jini rusti trolove neustale pisi o tom, ze jak ruske pancire ...Zobrazit celý příspěvek

      Markus - tady jde o to, o cem chces vest diskuzi, jestli o tom, za jakych presne okolnosti byl pancir znicen, ci jak tu jini rusti trolove neustale pisi o tom, ze jak ruske pancire a s-300 uzavrely nebe nad syrii vuci komukoliv (izraeli).
      Moje odpoved se nesla ve smyslu reakce na druhy pripad (holt sila zvyku). Byt ano, zrovna v tomhle vlaknu to vypada ze je zajem vest smysluplnou diskuzi, takze uznavam ze sem v predchozim komentari trochu ujel.Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  11:05 23.01.2019

  Trochu mi uniká, proč nezkoušejí střílet na Izraelce i mimo Sýrii. Pokud na mne někdo opakovaně útočí ze vzdušného prostoru souseda, který tomu nebrání, tak mám právo se aktivně ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu mi uniká, proč nezkoušejí střílet na Izraelce i mimo Sýrii. Pokud na mne někdo opakovaně útočí ze vzdušného prostoru souseda, který tomu nebrání, tak mám právo se aktivně bránit i za hranicemi. Nebo se pletu?Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   11:33 23.01.2019

   Lebo je to zložitá vojna. Irán a jeho spojenci udržali Asada pri moci (i pri živote) a samozrejme to nerobia zadarmo, ale za možnosť expandovať a bojovať proti Izraelu. A ten ...Zobrazit celý příspěvek

   Lebo je to zložitá vojna.

   Irán a jeho spojenci udržali Asada pri moci (i pri živote) a samozrejme to nerobia zadarmo, ale za možnosť expandovať a bojovať proti Izraelu. A ten útočí síce primárne na Iráncov a spol. ale ak ich Sýria bráni (čo od nich Iránci očakávajú) tak sa však stávajú sami cieľom.
   Asad je tak v kvadratúre kruhu, kedy je pre svoju slabosť nútený akceptovať pomoc Iránu a tým sa stáva terčom Izraela.
   Preto Asad ani namá dôvod aktívne útočiť na Izreel .... okrem toho je na tom vojensky tak či tak dosť zúfalo a povstalci takí či onakí sú absolútne neporovnateľným súperom oproti židovskej armáde ....

   Skrátka bez ohľadu na svoje komické silné reči je Asad v konflikte skôr vo vleku udalostí ako ich tvorcom ....

   A čo sa týka Ruska, nepochybujem, že židovský štát dal Rusom vedieť, že nemajú záujem s ním ísť do konfliktu, ale ak sa postavia medzi nich a Irán ....tak nebudú mať problém "poriešiť" Iráncov i cez ruské mŕtvoly ....Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    20:01 23.01.2019

    Dusan, kdyby chteli, resp meli syrani/iranci na to sestrelovat izraelce i mimo uzemi syrie, tak to udelaji, jenze oni na to uz kapacity nemaji. Nebo uz si zapomel jak syrani ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan, kdyby chteli, resp meli syrani/iranci na to sestrelovat izraelce i mimo uzemi syrie, tak to udelaji, jenze oni na to uz kapacity nemaji.
    Nebo uz si zapomel jak syrani sestrelili f16 nad izraelem co se vracela z naletu v syrii ?
    Holt dnes uz takove kapacity evidentne nemaji.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   17:20 23.01.2019

   to madrabbit, a kdo říká, že to nezkoušejí? Občas syrská tisková agentura zveřejní zprávu o sestřelení izraelského letadla a pak to dementuje. Takže myslím, že po nich střílejí. ...Zobrazit celý příspěvek

   to madrabbit,

   a kdo říká, že to nezkoušejí? Občas syrská tisková agentura zveřejní zprávu o sestřelení izraelského letadla a pak to dementuje. Takže myslím, že po nich střílejí. Ale letadla se kryjí terénem nebo radiolokačním horizontem. Pozemní PVO bez letectva s tím moc nenadělá.Skrýt celý příspěvek

 • ludvík
  10:54 23.01.2019

  Nějak ty ruský rakety zaostávají, Izrael rusáky vyučuje.

  Nějak ty ruský rakety zaostávají, Izrael rusáky vyučuje.

  • Marcus
   12:07 23.01.2019

   A na to jsi přišel jak? Já myslím, že to chápeš špatně!

   A na to jsi přišel jak? Já myslím, že to chápeš špatně!

   • Czertik
    20:02 23.01.2019

    Jak na to prisel ? Treba tim ze rusove prichazeji o udajne neporazitelne pancire ?

    Jak na to prisel ? Treba tim ze rusove prichazeji o udajne neporazitelne pancire ?

    • Marcus
     09:35 24.01.2019

     Tak opustíme tvoje silná slova a bezduché komentáře a budeme spolu přemýšlet, jo? ;) Tak Izraelci standartně ničí to co může ohrozit Izrael a jeho obyvatelstvo. To jsou zejména ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak opustíme tvoje silná slova a bezduché komentáře a budeme spolu přemýšlet, jo? ;)
     Tak Izraelci standartně ničí to co může ohrozit Izrael a jeho obyvatelstvo. To jsou zejména stanoviště a sklady odpalovacích raket v sousedních zemích. V Sýrii útočí zejména na Iránské cíle a cíle Iráncům spřátelených teroristických organizací. Útokům na Syrské cíle se snaží Izraelci vyhnout, pokud to není nezbytně nutné. Izraelci si opravdu jen tak nelítají nad Syrií a neníčí Syrské PVO jak se jim zachce. Tudíž se dostáváme k otázce:

     Proč bylo nutné zaútočit na Syrské Pancire když nemohou ohrozit Izrael jako takový a vzhledem k jejich dosahu ani Izraelské piloty???

     Asi chránili něco, co Izrael potřeboval zničit a bez zničení Panciru by zničení tohoto cíle nebylo jisté. Každopádně už jen to, že Izrael nemůže jen tak obejít Pancire, ale musí na ně útočit, lze brát jako důkaz toho že i Izraelci k nim mají respekt a že se asi jedná o kvalitní systémy.
     Každopádně kdyby Pancire byli tak na nic, jak tu předhazuješ, proč za ty roky války v Syrii Izraelci zničili jen dva z těch desítek kusu které Syřané mají? Nebo ty víš o více? Žádná PVO není neproniknutelná pokud se zaůtočí z více stran a značným počtem UAV nebo střel. Každému PVO dojde munice a každé má své limity. Ty víš co stálo Izraelce zničit tento jeden Pancir???

     No a konečně vzhledem k tomu že Pancire v Syrii už prokazatelně zničily UAV typů Heron, Bayraktar nebo RQ-21A, tak svou roly asi plní dobře. I podle Izraelců ......Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:23 24.01.2019

      Typycké přání otcem myšlenky. Každý alespoň trochu soudný velitel zničí jakoukoli PVO, která střílí po jeho letadlech nebo po tom, co ta letadla shazují, ať už je nebezpečná, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Typycké přání otcem myšlenky.

      Každý alespoň trochu soudný velitel zničí jakoukoli PVO, která střílí po jeho letadlech nebo po tom, co ta letadla shazují, ať už je nebezpečná, nebo primitivní. A tak to dělá i Izrael od začátku kampaně. Vždy, když začne efektivitu jeho náletů byť jen rušit Syrská PVO, tak to koupí. I když její zásah neměl žádné důsledky.

      Jinak fakt nechápu, co dokazuje sestřel RQ-21A. Snažší cíl pro PVO si už nedokážu představit.....Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      11:34 24.01.2019

      logik Obávám se že přání je otcem myšlenky na tvé straně! Tvuj argument že "Každý alespoň trochu soudný velitel zničí jakoukoliv PVO, která střílí po jeho letadlech nebo po tom, ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Obávám se že přání je otcem myšlenky na tvé straně! Tvuj argument že "Každý alespoň trochu soudný velitel zničí jakoukoliv PVO, která střílí po jeho letadlech nebo po tom, co ta letadla shazují" je nesmysl.
      Pokud byly prokazatelně zničeny jen dva systémy PVO (jeden Pancir a ještě neco druhého) tak to není zničení všeho v oblasti! :D Tyto prostředky operují v bateriích, takže ty zbylé prostředky jsou co? A proč nezničili všechny S-200 v oblasti? Nebo připravované S-300?
      Izraelci se snaží Syrskou PVO pronikat, ne ji ničit! Kdyby ji měli ničit jak píšeš byl by to hodně drahý špás a hlavně by takovým útokem proti suverénímu státu a jeho jednotkám riskovaly vyostření vztahů s dalšími arabskými zeměmi. Proto Syřané drží ˇIránce mimo svoje vlastní jednotky a poskytuje jim jen letecké krytí. Izrael zásadně útočí na cíle Iránců a Hizbaláhu, ne Sýrie pokud jim to nebrání ve splnění úkolu.
      To že zaútočili koordinovaně přímo na Pancir dokazuje že je potřebovali zničit aby se dostali na nějaký jiný cíl. Jinak provádět takto složité a nákladné zničení PVO které nemůže ohrozit samotné piloty v jejich strojích nedává smysl.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:19 24.01.2019

      Proč překrucuješ, co píšu? Po S-300 nestříleli, protože S-300 nestřílela po nich. A proč nezničili všechny S-200 v oblasti? Předvádíš klasické černobílé vidění, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč překrucuješ, co píšu? Po S-300 nestříleli, protože S-300 nestřílela po nich. A proč nezničili všechny S-200 v oblasti? Předvádíš klasické černobílé vidění, kdy vyvozuješ:
      Nestřílí se na PVO - není k ničemu.
      Střílí se na PVO - je to nebezpečná PVO.

      Ve skutečnosti je nebezpečnost PVO na široké škále od zcela neškodné po neproniknutelnou - takže z toho, že se na PVO střílí, vůbec nejde odhadnout, jak na tom PVO je, protože se neví, kde má Izrael hranici, za kterou mu stojí za to na PVO zaútočit.

      Jediné, z čeho ta hranice lze odvodit je předchozí chování Izraele, kdy v nemálo předchozích případech Izrael likvidoval PVO, která mu ani nezpůsobila škodu, ani nenarušila jeho útok. Tedy není důvod pro to tvrdit, že teď by tomu mělo být jinak.
      (viz např. zde:
      http://www.thedrive.com/the-wa...
      S-200 vystřelila na izraelce, tak to koupila, ač nezpůsobila žádnou škodu, stejně tak ničili PVO při náletu 10. 5. 2018)

      Vyvozovat z toho, že teď (už pokolikáté) zasáhl proti Syrské PVO, protože ta byla účinná je mimo. Úplně stejně mohl být důvod ten, že prostě střílela moc blízko, otravovala jeho letadla, nebo že mu třeba sundala jednu raketu....

      Izrael ničí PVO, co po něm střílí i čistě proto, že to bere jako podporu Íránu, kterou je záhodno potrestat, aby si ji propříště rozmysleli. Proto je ničení PVO z jeho strany selektivní.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      12:20 24.01.2019

      logik Úkolem Pancire je ničení cílů v okruhu do cca 10 km (i když max. je cca těch 20 km) a to i UAV typů Heron, Bayraktar nebo RQ-21A. Nevím co na tom nechápeš? Tak pokud by ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Úkolem Pancire je ničení cílů v okruhu do cca 10 km (i když max. je cca těch 20 km) a to i UAV typů Heron, Bayraktar nebo RQ-21A. Nevím co na tom nechápeš? Tak pokud by nebyl Pancir hrozba pro splnění úkolu útoku, proč by na něj útočili?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:38 24.01.2019

      Ach jo, znova: Otázka není zdali PVO je hrozba. Hrozbou je i desetiletej kluk s prakem. I ten může sejmout řízenou střelu, když se trefí tak dobře, že jí zablokuje ovládání ...Zobrazit celý příspěvek

      Ach jo, znova:
      Otázka není zdali PVO je hrozba. Hrozbou je i desetiletej kluk s prakem. I ten může sejmout řízenou střelu, když se trefí tak dobře, že jí zablokuje ovládání křidélek.

      Otázka je čistě míra hrozby, zdali je Syrská PVO taková hrozba, aby se jí Izraelci zabývali, nebo ne. A tady naprosto nevíme, kde má Izrael tu hranici.

      A vzhledem k tomu, že v minulosti několikrát ukázal, že má tu hranici hodně nízko, či spíše že některé útoky proti PVO dělá "bezdůvodně", jako klepnutí přes prsty, tak prostě z toho vyvodit nejde nic.

      btw. ty stejné pancíře při předchozích útocích nechal Izrael nezřídka PVO napokoji a vesele si bombardoval vše, co chtěl.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      12:42 24.01.2019

      logik Pardon, ten svůj poslední koment, jsem odeslal bez refreše stránky, takže se překryl s tvým posledním. Já nerozporuju to co píšeš o tom co Izraelci tvrdí. V tom s tebou ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Pardon, ten svůj poslední koment, jsem odeslal bez refreše stránky, takže se překryl s tvým posledním.

      Já nerozporuju to co píšeš o tom co Izraelci tvrdí. V tom s tebou souhlasím. Co je ohrozí na to zaútočí...to s tebou souhlasím. Ale zaútočí ještě neznamená i zničí! Po Izraelcích přece nestřílely jen tyto dva prostředky PVO. Izraelci zřejmě zaútočily i na jiné...je otázka co zničili, co se nepodařilo zničit.
      Já jen nesouhlasím s tím jak je tu jednoduš podceňován system Pancir jen na základě toho že Izrael nějaký zničil aniž by jsme věděli co to Izrael stálo a kolik toho k tomu izrael nasadil a zejména v jakém stavu ten daný Pancir byl a zda se vůbec zapojil do boje jak jsem psal níže!
      Podle toho co píšeš teda na ten Pancir na videu zaútočili protože střílel proti Izraelským prostředkům, ale to u tohoto konkrétního nedává smysl... nebo tobě ano?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:49 24.01.2019

      Tak podle mne to taky mohl být trest za to, že syrská PVO začala střílet a Izrael zaútočil na ty prostředky PVO, které měl dobře zaměřené bez ohledu na to, jestli zrovna tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak podle mne to taky mohl být trest za to, že syrská PVO začala střílet a Izrael zaútočil na ty prostředky PVO, které měl dobře zaměřené bez ohledu na to, jestli zrovna tyhle stříleny nebo ne či se do něčeho trefily nebo ne.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      12:57 24.01.2019

      GlobeElement

      To by dávalo smysl, protože tento konkretní Pancir u letiště v Damašku se zdá do boje vůbec nezapojil.

      GlobeElement

      To by dávalo smysl, protože tento konkretní Pancir u letiště v Damašku se zdá do boje vůbec nezapojil.

     • logik
      13:24 24.01.2019

      Marcus: S něčím, co teď píšeš bych i souhlasil. Ale přinejmenším víme dvě fakta: - alespoň jeden ze zničených pancířů bojoval. Tedy nebyly přistiženi zcela v nedbalkách (jestli ten ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus: S něčím, co teď píšeš bych i souhlasil. Ale přinejmenším víme dvě fakta:
      - alespoň jeden ze zničených pancířů bojoval. Tedy nebyly přistiženi zcela v nedbalkách (jestli ten druhý byl, nebo naopak vyplýtval vše, co měl, nevíme)
      - Sýrie se nechlubí množstvím trosek sestřelených izraelských raket/bomb. Z toho se dá vyvodit, že jestli byla nějaká útočící munice sestřelena, tak jí nebylo velké množství (Nějaké asi mohli být.)

      Tedy podle mne z případu jde vyvodit, že S-1 neudělá jen za cenu nasazení velkého množství útočných prostředků překonatelnou zeď. Takže IMHO něco o efektivitě S-1 vyvodit lze, že to není žádná "Wunderwaffe" ani "gamechanger". Je jasné, že střízlivě uvažující člověk toto netvrdí o žádném bojovém prostředku, natož PVO, která vždy tahá za kratší konec provazu, ale o Ruských prostředcích PVO to z určitých kruhů občas zaznívá (výrazy typu "zavřou Izraelcům Sýrii apod.).

      Pak ještě další zajímavý fakt je to kličkování vystřelených antiraket. To nahrává (spolu s absencí trosek, kterými by se Syřané chlubili), že S-1 nebyla schopna zaměřit útočníka a tedy nesejmula nic. Ale to uznávám, že už je spekulace, kde věci mohou mít jiné vysvětlení, byť to video s kličkujícíma raketama je dosti sugestivní.

      Pro mne osobně připadají nejreálnější dva scénáře:
      1) ten Globeelementův - stříleli na Izraelce, tak jim izrael něco sejmul jako varování.
      2) při předchozím útoku jim S1 něco sejmula. Tak se jí zbavili. To něco může být stejnětak jedna náhodně trefená raketa, stejně jako větší množství cílů, kdy to podstatně narušilo výsledek útoku. Byť proti tomu mluví absence trosek.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:06 24.01.2019

      Nevím, školy nemám, takže netuším, jestli zasažená raketa/puma vybuchne ve vzduchu. Pokud ano, pak se moc trosek nenajde.

      Nevím, školy nemám, takže netuším, jestli zasažená raketa/puma vybuchne ve vzduchu. Pokud ano, pak se moc trosek nenajde.

     • Marcus
      14:46 24.01.2019

      logik Jen reakce: - bohužel nevíme zda to druhé zničené vozidlo byl skutečně Pancir nebo nee. Mohlo se jednat o jakékoliv PVO s dvojstupňovou raketou s urychlovacím stupněm.... - ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Jen reakce:
      - bohužel nevíme zda to druhé zničené vozidlo byl skutečně Pancir nebo nee. Mohlo se jednat o jakékoliv PVO s dvojstupňovou raketou s urychlovacím stupněm....
      - fotky se sestřelenou izraelskou municí jsou, i tady je nahoře někdo dal, ale nedá se nikdy říct od kud a ze kdy to vlastně fotky jsou - takže neprokazatelné.

      Zázračná PVO zbraň opravdu neexistuje... ale proč něco podceňovat jen proto že je to z Ruska? Že Izrael má navrch je ovšem nepopiratelné a sám Izraelcům fandím.

      S tím kličkováním antiraket je to složité. Vzhledem k vstřícnému kurzu rakety a protirakety to může dost zkreslovat, zvláště když ty protirakety nemusely mířit na raketu ze které byl videozáznam. Ale divoké manévry i bez rušení během letu můžou dělat i rakety z Pancire nebo z takové Osy. Těžko soudit....

      Pokud jsi viděl ten záznam, tak u toho zničeného Pancire co byl u Letiště v Damašku nebyla vztyčená anténa radiolokátoru (nevím proč v článku psali že byla???), takže střelba jen podle opticko-elektronických senzorů nebo podle údajů z jiného zdroje? Ale raketnice byly v transportní poloze. Z videa se nezdá že by raketnice byly po výstřelu protiraket ohořelé, což většinou bývá po startu rakety jasně viditelné. Takže tento Pancir rakety neodpálil? Naproti tomu sice všechny 4 hlavně 30mm kanónů byly zdviženy možná až k hranici mrtvého úhlu, ale naproti tomu stabilizační nohy jsou zasunuté v přepravní poloze a v této se z kanónů nestřílí. Takže kanóny nejspíš také nepoužil.... Ale to jen odvozuji z videozáznamu....Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:03 24.01.2019

      bol tu nalinkovany clanok a tam bolo jasne vyjadrenie Izraela. Upozornili Syrcanov na utok s tym, aby mu nebranili. Syria aktivovala PVO a v reakcii na to Izrael zahrnul ako ciel ...Zobrazit celý příspěvek

      bol tu nalinkovany clanok a tam bolo jasne vyjadrenie Izraela. Upozornili Syrcanov na utok s tym, aby mu nebranili. Syria aktivovala PVO a v reakcii na to Izrael zahrnul ako ciel utoku aj Syrsku PVO

      Kluc podla ktoreho vyberal? Tazko povedat, ked im zostrelili F16 tak zautocili na vsetky baterie ktore sa zapojili do toho zostrely. Nie len tu co skutocne zasiahla F16 tkuSkrýt celý příspěvek

     • logik
      18:24 24.01.2019

      globe: Obecně je snaha dělat munici tak, aby nevybuchla při náhodném zásahu (i např. jako ochrana letadla, které tu munici nese). Výbuch po zasažení se vyloučit nedá, ale určitě by ...Zobrazit celý příspěvek

      globe: Obecně je snaha dělat munici tak, aby nevybuchla při náhodném zásahu (i např. jako ochrana letadla, které tu munici nese). Výbuch po zasažení se vyloučit nedá, ale určitě by nevybuchli všechny zasažené "pumy"

      marcus: Kdyby to byl scénář, který tu někteří předestírají, že nejprve S-1 vyplývali všechnu munici, co měli, aby pak bezbranní hrdinsky padly za oběť drtivé přesile :-), tak by těch - byť třeba nepotvrzených zpráv - o troskách muselo být více. To, že nejde vyloučit, že pár kousků sundali (a proto byla i reakce), to souhlasím.

      K "Vzhledem k vstřícnému kurzu rakety a protirakety to může dost zkreslovat,"
      Zas tak to nezkresluje, protože je vidět pozice rakety proti zemi, takže víme, že raketa kurz nemění. A pokud nemění kurz raketa, a protiraketa vůči ní letí jednou o několik čárek vlevo (myslím nautické, ne dělostřelecké čárky :-)) a jednou o několik čárek vpravo, tak nutně kličkuje.
      A není to ani vysvětlitelné změnou pozice cíle antirakety, to by ten cíl se musel teleportovat v prostoru. Já mám tři teorie, co se dělo:

      a) raketa byla naváděná ručně
      b) rušení tu S-1 zblblo
      c) S-1 furt přeskakovala mezi cíli

      Vzhledem k pozici radiolokátoru a poněkud "hurá" přístupu Sýrie k používání své PVO bych skoro řek, že možnost a je nejpravděpodobnější.Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      00:13 25.01.2019

      Markus Budes se mozna divit, ale z dlouhodbeho hlediska je DALEKO levnejsi znicit jakoukoliv pvo, nez se ji vyhybat. Pokud na nejakou vubec neutoci je to proto ze ji nepovazuji byt ...Zobrazit celý příspěvek

      Markus
      Budes se mozna divit, ale z dlouhodbeho hlediska je DALEKO levnejsi znicit jakoukoliv pvo, nez se ji vyhybat.
      Pokud na nejakou vubec neutoci je to proto ze ji nepovazuji byt i za minimalni hrozbu.
      Rekneme ze i kdyby si 4 letuny meli udelat okliku 30 min aby se vyhnuly oblasti kde je nebezpecna pvo....no a ted si vezmi kolik stoji jedna letova hodina f16..a ze by se jim takhle vyhybalo rekneme ony 4 letouny kazdy treti den po dobu 4 mesicu - muzes sen nasan onu vyslednou castku jen na tehle obletech ?
      A kolik by staly rekneme 12, nebo klidne i 18 rizenych pum na to aby byla ona bateria znicena a uz neobtezovala piloty ?
      Nemluve o tom, ze by se pilotum lip litalo, kdyz by vedeli ze je nic neohrozuje.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  10:47 23.01.2019

  Jinak ciste teoreticky od gauce... Pantsir S1 ma 12 raket, ktere zle vsechny vyslat behem 60s. Obvykle se pali 2 rakety na 1 cil, tedy staci poslat 6 dummy cilu pro spotrebu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak ciste teoreticky od gauce...

  Pantsir S1 ma 12 raket, ktere zle vsechny vyslat behem 60s. Obvykle se pali 2 rakety na 1 cil, tedy staci poslat 6 dummy cilu pro spotrebu raketove munice a pak dorazit utokem dvou raket/pum/dronama z ruznych stran, proti cemuz se kanonova vyzbroj s dostrelem 3km nema sanci ubranit :-)Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
   11:21 23.01.2019

   Taky čistě od stolu.... Spíš to na mě působí dojmem že Pancir ve chvíli zničení vůbec aktivní nebyl. Zřejmě byl bez munice??? Otázkou je bez které??? To jak ten Pancir byl na ...Zobrazit celý příspěvek

   Taky čistě od stolu....

   Spíš to na mě působí dojmem že Pancir ve chvíli zničení vůbec aktivní nebyl. Zřejmě byl bez munice??? Otázkou je bez které??? To jak ten Pancir byl na videu ale by ukazovalo že Pancir byl před tím v boji, ale v režimu kdy radar nebyl aktivní (možná z důvodu ocrany proti protiradarové munuici a utajení jeho pozice) V tom případě jsou dvě možnosti:
   1. palbu řídil jen pomocí elektro-optických čidel.
   2. palbu řídil jen pomocí předávaných z jiného vozidla Pancir nebo z jiného řídícího pracoviště.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    20:03 23.01.2019

    Kdyz nebyl aktivni..proc ho teda nechranili kolegove ?

    Kdyz nebyl aktivni..proc ho teda nechranili kolegove ?

    • Marcus
     11:02 24.01.2019

     A znovu ...a znovu. Pokud sestava Panciru chránila nějaký důležitý cíl (což asi ano když na něj Izraelci tak koordinovaně útočili) tak pak měly ostatní Pancire asi spoustu jiné ...Zobrazit celý příspěvek

     A znovu ...a znovu. Pokud sestava Panciru chránila nějaký důležitý cíl (což asi ano když na něj Izraelci tak koordinovaně útočili) tak pak měly ostatní Pancire asi spoustu jiné práce. Pak hodnotící není zničení jednoho Pancire, ale kolik UAV nebo střel bylo zničeno a jak dopadl po útoku chráněný objekt. Už to pochop že nemůžeš brát zničení jednoho Pancire jako směrodatné bez dalších doplňujících informací. To si pak jsi diskutovat raději na Novinky.cz nebo na jiný bulvár.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:29 24.01.2019

      I z Tvé strany jsou to čisté spekulace. Co víme je, že byl S-1 zničen a že cíle na zemi byly také zničeny. Nic víc. Možná ještě tak s nějakou jistotou to, že Syrie nesestřelila ...Zobrazit celý příspěvek

      I z Tvé strany jsou to čisté spekulace.

      Co víme je, že byl S-1 zničen a že cíle na zemi byly také zničeny. Nic víc.
      Možná ještě tak s nějakou jistotou to, že Syrie nesestřelila nějaké větší množství Izraelské munice, protože to by se dávno chlubila troskama.
      Vše ostatní jsou spekulace, které každý vytváří podle toho, komu fandí.

      Jestli S-1 nestřílela, protože ji chytili v nedbalkách, protože svoje rakety vystřelila na útočníka a netrefila se (tomu by nahrávala Izraelská videa, na kterých rakety lítají cikcak jak pominuté, což vypadá na účinné rušení) a pak byla bezbranná, nebo jestli vypálila vše co měla (a proč nepoužívala kanóny - a proč se nesnažila alespoň zdrhnout?) prostě nevíme. A vybrat si jednu z X možných variant je prostě neseriózní.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      12:54 24.01.2019

      logik

      Co je z mé strany spekulace???

      logik

      Co je z mé strany spekulace???

     • logik
      19:19 24.01.2019

      "Pokud sestava Panciru chránila nějaký důležitý cíl (což asi ano když na něj Izraelci tak koordinovaně útočili)" Co víme je, že tu S-1 zasáhlo něco jiného, než z čeho se to ...Zobrazit celý příspěvek

      "Pokud sestava Panciru chránila nějaký důležitý cíl (což asi ano když na něj Izraelci tak koordinovaně útočili)"

      Co víme je, že tu S-1 zasáhlo něco jiného, než z čeho se to točilo. Tedy víme o tom, že na jednu S-1 útočili nejméně dvě pumy. Cokoli nad dvě je IMHO spekulace - a jelikož poslat dvě pumy na jeden cíl je naprostý standard, tak Tvé tvrzení o koordinovaném útoku je spekulace :-)Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      20:32 24.01.2019

      No pokud meli ostatni pancire prace nad hlavu...tak to znamena jen to, ze jich maji syrani prilis malo, ci jejich ostatni pvo stoji za starou belu. A pak je teda otazka,. proc tu ...Zobrazit celý příspěvek

      No pokud meli ostatni pancire prace nad hlavu...tak to znamena jen to, ze jich maji syrani prilis malo, ci jejich ostatni pvo stoji za starou belu. A pak je teda otazka,. proc tu jinou pvo vubec udrzuji v provozu (vyjma toho aby slouzila jen jako cvicny terc pro izraelce).

      A pokud tvoji argumentaci dotahneme do logickeho konce (dulezite kolik znicili strel a jak moc dobre ochranili dany objekt) - tak dopoved je jednoducha - selhali i v tomhle pripade, protoze jak cil byl zasezen, tak i samotna pvo - pancire.
      A pokud jich uz ted jich maji malo na ochranu cile (a sebe) - tak tim ze prisli o pancir, tak jejich schopnost branit se bude zas o neco mensi.

      A izrael k dalsimu utoku bude moct nasadit mensi prostredky ke zniceni cile.

      Takze zaver je jednoduchy - soucasne pocty pancriru a jine ruske moderni pvo v syrii nezmenili absolutne nic - izrael si tam muze nicit co chce a kdy chce.

      Jedine co by to mohlo zemnit by byly daleko vetsi dodavky moderni ruske pvo syrii - otazka je maji ruskove na to ochotu (a penize) ?
      Zatim evidentne ne.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   20:03 23.01.2019

   A to krasne ukazuje na slabinu pancire - ze nedokaze odlisit navnadu od realne hrozby.
   Cili kde sou ty jeho uzasne propagandisticke schopnosti ?

   A to krasne ukazuje na slabinu pancire - ze nedokaze odlisit navnadu od realne hrozby.
   Cili kde sou ty jeho uzasne propagandisticke schopnosti ?

   • Marcus
    10:57 24.01.2019

    Zase tak silná slova? :D Tak to že žádné PVO nedokáže dlouhodobě vzdorovat žádnému hromadnému koordinovanému útoku je fakt, ale nevím proč by to měla být slabina zrovna jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Zase tak silná slova? :D
    Tak to že žádné PVO nedokáže dlouhodobě vzdorovat žádnému hromadnému koordinovanému útoku je fakt, ale nevím proč by to měla být slabina zrovna jen Pancire? Znovu opakuju nevíš jak rozsáhlý byl útok, kolik UAV či střel útočilo a hlavně nevíš v jakém stavu byl zrovna ten dotyčný Pancir. Takže tvůj příspěvek je o ničem....Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     20:24 24.01.2019

     Samozrejme, ze kazda pvo jde precislit aprevalcovat..ale to same plati i pro utocici letectvo ze jde znicit nebo proste mu zamitnout vstup do jisteho uzemi pokud je pvo kvalitni a ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme, ze kazda pvo jde precislit aprevalcovat..ale to same plati i pro utocici letectvo ze jde znicit nebo proste mu zamitnout vstup do jisteho uzemi pokud je pvo kvalitni a silna.
     Cili zadna silna slova, jen realna analyza historie.
     Schvalne se podivej jak dopadli amici ve vitnamu s letadly (ne vrtulniky) - a jejich ztratami - letadla vs pvo.
     Krasny priklad toho kdyz je kvalitni pvo (a slabe letectvo).
     Nwebo pak na arabsko-izraelske valky - a ted si nevzpomenu za jake to bylo, jestli zas jom kipur ci jine, kdy izraelci podnikaly utoky na podporu svych jednotek na hranici s egyptem jen v nutnych pripadech - porave proto ze egypt mel kvalitni pvo, ale izrael se nebal valcovat jednotky/letectvo/pvo ostatnich arabu prave proto, ze oni meli slabou pvo.
     Takze zaver toho proc byl onen pancir znicen je velmi jedoduchy - celkova kvalita pvo byla mala, protoze to umoznila a pantsir byl jeji nedilnou (slabou) soucasti.
     A protoze i ony cile byly evidentne zniceny - jak ze zaberu, tak i prihlaseni izraele, tak evidentne cela pvo selhala, nejen pancire.

     A ted jeste primo konkretne - tak primo ze zverjneho vide jde nadherne videt jak onen zniceni pantsir pali rakety smerem na to,, co se stane jeho popravcim...a rakety se odklaneji a vybuchuji jinde.
     A ted je samozrejme otazka, proc - jestli tocili na jine klamne/realne cile ci dokonce jen byly zmateny reb.
     A protoze syrani/rusove nezverejnili zadne fotky kde by bylo hafo znicene at uz utocici/klamne munice,tak myslim ze je celkem opravnene predpokladat ze byl zmateny reb ci dokonce svetlicemi/pasky.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:44 23.01.2019

  Spíš mi zde nyní schází zdejší východní školitelé, asi zimní spánek(kdoví, jak svý pisálky zavčasu platí). Domníval jsem se přirozeně správně, když jsem očekával, že IAF tento i ...Zobrazit celý příspěvek

  Spíš mi zde nyní schází zdejší východní školitelé, asi zimní spánek(kdoví, jak svý pisálky zavčasu platí).

  Domníval jsem se přirozeně správně, když jsem očekával, že IAF tento i možná komplikovaný úkol zvládne, nakonec F-35I(neznám její % podíl na operacích) byla posilou řekněme včasnou. Zatím to dávají beze ztrát a čas ukáže, nakolik komplikovaná bojová činnost to je. Naštěstí operace proti Iránu na území "nikoho- všech" mohou tak pokračovat. A je nakonec dobrou zprávou pro NATO, že systémy r. PVO NG nejsou pro současné bojové prostředky clonou.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   17:03 23.01.2019

   Obávám se, že k rozhonu a vypuštění klouzavé munice z libanonského prostoru F-35 nepotřebují a F-16 stačí. Pokud jsou S300 a Rusové OFF, BUK je spíš objektová ochrana areálů nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Obávám se, že k rozhonu a vypuštění klouzavé munice z libanonského prostoru F-35 nepotřebují a F-16 stačí.
   Pokud jsou S300 a Rusové OFF, BUK je spíš objektová ochrana areálů nebo perimetrů letišť, Pancíř SHORAD.... a k tomu celý ten kontext "sundáte airliner a západ zajásá"...Skrýt celý příspěvek

   • Míša
    18:10 23.01.2019

    Ono je to dost možné, že S-300 je na základě dohod vypnutá, nakonec pro IAF je to zvýšení rizik i nákladů pro boj těmito prostředky a pro rusko zase by to mohla být ostuda z ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono je to dost možné, že S-300 je na základě dohod vypnutá, nakonec pro IAF je to zvýšení rizik i nákladů pro boj těmito prostředky a pro rusko zase by to mohla být ostuda z výsledku nasazení. Nakonec jsem dal 35tku do závorky, může spíš půpsbit, jako výhružná hračka, což je někdy hlavní výhoda zbraně.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    20:06 23.01.2019

    No to je hlavne problem irancu/syranu ze nedokazi stilet na izrael mimo prostor syrie ne ?
    Proc syrani/iranci nenakoupi dalekodosahove systemy od rusu/cinanu/indu ?

    No to je hlavne problem irancu/syranu ze nedokazi stilet na izrael mimo prostor syrie ne ?
    Proc syrani/iranci nenakoupi dalekodosahove systemy od rusu/cinanu/indu ?

 • theo
  10:21 23.01.2019

  Je zaujímavé , prečo RF a Putin tamto či hento atd. Treba si uvedomiť , že RF nepôjde nikdy tvrdo proti Izraelu . Oligarchia v RF je skoro na sto percent z židovskej obce . RF ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zaujímavé , prečo RF a Putin tamto či hento atd. Treba si uvedomiť , že RF nepôjde nikdy tvrdo proti Izraelu . Oligarchia
  v RF je skoro na sto percent z židovskej obce . RF sleduje svoje
  geopolitické ciele a snaží sa manévrovať medzi Izraelom , Syriou a
  Tureckom . Irán je podľa mňa škodná , využívaná na porazenie
  zlých sýrskych islamistov . Už veľakrát nastala situácia , keď sa snažil vtiahnuť do svojich konfrontácií RF . Jediné čo nechápem , je prečo sa zločinec BIBI trocha neukľudní .
  Vystupuje voči RF veľmi arogantne.
  A aj keď je Putin a oligarchia na jeho strane , armáda byť nemusí
  a hrozí to prúserom . Najradikálnejší židia v Izraeli , sú tí čo emigrovali z bývalého SSSR a dnešného RF a stále majú veľa väzieb
  na RF . A BIBI aby prekryl svoje špinavosti bude tlačiť na pílu ,
  však ho chráni 200 jadrových darčekov , tak sa cíti bezpečne.
  A jeho radikálnym voličom sa to páči .
  Irán je najhorším podporovateľom teroristov , len pre Izrael .
  SA , Katar , Turecko , CIA a aj Izrael ich veselo podporujú finančne
  aj zbraňami - no ale to sú tí naši dobrí teroristi .
  Wahábizmus to najhoršie dieťa islamu nie je z Iránu.Skrýt celý příspěvek

  • Cpt. Morgan
   19:27 23.01.2019

   Rusko nepojde tvrdo proti Izraelu z viacerych dovodov. Spaja ich rozsirene zidovstvo, ale rozdeluje ich sionizmus. Konanie USA v regione je vyznamne ramcovane v zmysle garancie ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko nepojde tvrdo proti Izraelu z viacerych dovodov. Spaja ich rozsirene zidovstvo, ale rozdeluje ich sionizmus. Konanie USA v regione je vyznamne ramcovane v zmysle garancie pokracovania sionistickeho projektu (co je zase v rozpore s zidovskou ortodoxiou...). USA (aj GB) konaju plne a dlhodobo v zmysle toho planu a ktokolvek by viedol spor s Izraelom, mohol by lahko znicit Izrael, ale celil by nasledne plnej konfrontacii jeho tutorov (ktori su zase nabozensky a ideologicky od Izraela zavisli - tzv. judeo krestanska civilizacia a jej vonkajsie aj hlbsie aspekty). Aby sionisticky Izrael prezil, musi mat silnych garantov a aby ti mohli byt silni, musia mat vsetci kontrolu nad krajinami vnutorneho polmesiaca, ktore maju kontrolu nad ropou.
   Pravoslavne Rusko je v nabozenskom aj ideologickom protiklade voci nim a ak si chce zachovat existenciu, musi si ju vydobit. Izrael a jemu oddane velmoci netesi, ak im Rusko cez podporu siitskych moslimov neguje politiky a projekciu moci. Rusko islo do Syrie kvoli tomu, aby ju neovladol Izrael so zapadom, lebo by tadial natiahol ropovody a mohol tak uplne diktovat ceny ropy. Potom by ruske uhlovodiky mohli byt uplne vytasnene, Rusko vyhladovane a zakratko po dalsej krize a revolucii ovladnute. Preto Rusko zasahuje v Syrii a zabranuje Izraelu a jeho pomocnikom uplne ovladnut globalnu situaciu.
   Priama eskalacia je nemozna, lebo by to skoncilo nepredvidatelne a hlavne desivo a na to je mimo planovania aj Ruska aj Izraela (+USA a GB). Rusko musi viest boj tak, aby neprekrocilo hranicu silnej odvety Izraela a drzalo tak konflikt pod prahom, kedy silny protivnik moze vyuzit vsetky svoje sily proti nemu. Cim pomalsie a trvalejsie posobi nejaka sila, tym dalej dosiahne. Preto Rusko znesie aj ustrky, pohlavky, ci uz od Izraela, USA, alebo kohokolvek z toho mocenskeho tabora. Zachova si tym vsak pritomnost v oblasti a postupne pretlacanie svojich rieseni - vid. doterajsi vysledok vojny v Syrii. Izrael vsak ma najvacsieho nepriatela doma u seba - ortodoxnych zidov a neradikalnu vacsinu, ktora nema zaujem pretlacat sionizmus za kazdu cenu, nezdielaju jeho okultnu ideologiu a nestavaju ten projekt na hranu - bud sa zrealizuje, alebo nech sa vsetko znici - lebo chcu iba normalne zit ako normalni ludia. Ten projekt je prilis radikalny, aby mohol dlhodobo fungovat a svojou agresivitou pohlti sam seba. V prirode najsilnejsie prejavy energie nikdy netrvaju dlho, entropia ich znici ako prve.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   20:14 23.01.2019

   Hlavni duvod proc rusko/putin nikdy nepujde proti izraelu je to, ze by se ukazalo, jak zastarala/nevykona i ta nejlepsi ruska technika je , a ze nestaci proti technice ...Zobrazit celý příspěvek

   Hlavni duvod proc rusko/putin nikdy nepujde proti izraelu je to, ze by se ukazalo, jak zastarala/nevykona i ta nejlepsi ruska technika je , a ze nestaci proti technice nato/izraele.

   krasne to jde videt na pacirich - pred jejich nasezenim v syrii byl o ne zajem i v cizine, po jejich neustalych porazkach v syrii zahranicni zajem zncne ochladl.
   Zle jazyky tvrdi, ze rusove nechteji nasadit s-300 ci dokonce s-400 v syrii i z toho duvodu, protoze by se ukazalo, ze jejich realne vykony sou daleko horsi nez predpokladane.
   A proc so proti rusku nejvic zidi co opustili sssr/rusko ? Ze by vlasni zkusenosti se zemi zla/korupce/oligarchie ?

   A ze bibi tlaci na pilu aby prekryl svoje spatnosti ? A co jako ? Jak jednal putin, kdyz mel popularitu na minimu a prusvihy se na nej vrsily jeden za druhym ?
   Obsadil krym a rozpouta valku na ukrajine...a ejhle, uz je zas milovany batuska stalin, pardon putin.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  10:00 23.01.2019

  Osobne si myslim, ze kdyby byl tak sofistikovany utok vedeny na jakekoli jine PVO na svete, dopadlo by to minimalne stejne. Izraelske letectvo je jedno nejlepsich a hlavne ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobne si myslim, ze kdyby byl tak sofistikovany utok vedeny na jakekoli jine PVO na svete, dopadlo by to minimalne stejne. Izraelske letectvo je jedno nejlepsich a hlavne nejzkusenejsich na svete. A i po zavedeni S300 v Syrii budou mit vzdy technologickou prevahu. Rusove do podpory Syrie proti Izreali nikdy poradne nepujdou, protoze je to pro ne vyznamny partner a v Rusku zije velka komunita zidu.

  Pokud si nekdo mysli, ze samotny Pantsir, nebo cokoli jineho na svete se dokaze uprostred pouste ubranit XX utokum z ruznych smeru a ruznou munici, tak je uplny blazen.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:24 23.01.2019

   On to není samotný Pancíř uprostřed pouště. Je to součást komplexního systému PVO kolem Damašku.

   On to není samotný Pancíř uprostřed pouště. Je to součást komplexního systému PVO kolem Damašku.

   • infi
    10:39 23.01.2019

    Samozrejme, je to zvelicene, ale Pantsir jako system kratkeho dosahu je ten posledni v potravinovem retezci, ktereho uz nema kdo zachranit, jestli se neco posere. Z prvniho videa ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozrejme, je to zvelicene, ale Pantsir jako system kratkeho dosahu je ten posledni v potravinovem retezci, ktereho uz nema kdo zachranit, jestli se neco posere. Z prvniho videa je patrne (tam ale neni zase jasne jestli je zniceny Pantsir nebo neco jineho), ze izraelci nacasovali dopad nekolika typu munic behem nekolika sekund, navic jde videt odpaleni dvou strel S-A, ktere mohly (ale taky nemusely) sledovat jine cile, nez ty, ktere se systemu staly osudnym.

    U druheho videa neni jasne, proc je system neaktivni. Je mozne, ze mu treba dosla munice (rakety). V tom pripade nechapu, proc nebyl plne aktivni v rezimu kanonu. Je to trochu podobne jako s predchozim znicenim z lonskeho roku, kdy chlapek stal 30m od KAMAZU a na posledni chvili se do nej snazil naskocit :-)Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  09:09 23.01.2019

  Do politiky se pouštět nechci ale technický dotaz ideálně na Jan Grohmann nebo na kohokoliv kdo mi to vysvětlí: Proč je v článku je napsáno, že druhý zničený Pancir má ...Zobrazit celý příspěvek

  Do politiky se pouštět nechci ale technický dotaz ideálně na Jan Grohmann nebo na kohokoliv kdo mi to vysvětlí:
  Proč je v článku je napsáno, že druhý zničený Pancir má radiolokátor zvednutý, ale neotáčí se???
  Video sice není kvalitní, ale tu obrovskou "desku" radiolokátoru tam zvednutou nevidím spíš mi příjde že je sklopená za věží. Jedíné co vidím zvednuté, je čtveřice hlavní rychlopalných kanónů. Zajimavé je že kanóny jsou zvednuté prakticky na hranici mrtvého úhlu, což naznačuje údery zhora nebo že postřelovaly cíle ve větších výškách, ale to by měly mít na starost rakety (ty jsou ale všechny v neaktivní pozici - měly by být všechny raketnice prázne...?).Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:37 23.01.2019

  Trochu jiný pohled na věc. Pro Rusko je podle mne nepříjemné, že USA mají prostřednictvím Izraele skvělou příležitost testovat svou techniku a taktiku ke zničení ruských systémů ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu jiný pohled na věc. Pro Rusko je podle mne nepříjemné, že USA mají prostřednictvím Izraele skvělou příležitost testovat svou techniku a taktiku ke zničení ruských systémů PVO. Damašek má jednu z největších PVO na světě a nemá ji krytou letectvem, to je neskutečně luxusní situace. Izrael používá i nejnovější F-35 a takové prověření v praxi se jen tak nenabízí.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   09:22 23.01.2019

   Tohle se da ale i otocit. Je to skvela prilezitost i pro Rusko osahat si taktiku zapadnich zbrani, jejich skutecne parametry, schopnost se branit protivnikovi s absolutni vzdusnou ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle se da ale i otocit. Je to skvela prilezitost i pro Rusko osahat si taktiku zapadnich zbrani, jejich skutecne parametry, schopnost se branit protivnikovi s absolutni vzdusnou prevahou, schopnost zachytit F-35 atd. Neverim tem pohadkam o tom jak z 30 izraelskych raket ruska technika sunda 50 a dalsich 10 zarusi a donuti pristat na nejblizsim letisti, ale neco sundaji zcela urcite a z toho muzou rusove vychazet stejne dobre jako zapad z toho co se mu povede prekonat / znicit.
   Tenhle konflikt bude slouzit jako studnice informaci oboum stranam.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    10:26 23.01.2019

    To jistě ano, ale Rusko tahá za kratší konec, protože iniciativu má Izrael a je na něm, co nasadí. takže on si testuje, co chce kdežto Rusko jen to, co mu Izrael dovolí.

    To jistě ano, ale Rusko tahá za kratší konec, protože iniciativu má Izrael a je na něm, co nasadí. takže on si testuje, co chce kdežto Rusko jen to, co mu Izrael dovolí.

   • Czertik
    20:17 23.01.2019

    Otazka je, jak si rusove chteji tu zapadni techniku osahat, kdyz prichazi o systemy kde sou veskere vyuzitelne data zniceny.

    Otazka je, jak si rusove chteji tu zapadni techniku osahat, kdyz prichazi o systemy kde sou veskere vyuzitelne data zniceny.

 • liberal shark
  08:06 23.01.2019

  To Admin: Navrhuji ban pro diskutéra SEMTAM za jeho sprosté vyjadřování a osobní útoky na ostatní diskutéry.

  To Admin: Navrhuji ban pro diskutéra SEMTAM za jeho sprosté vyjadřování a osobní útoky na ostatní diskutéry.

  • semtam
   14:34 23.01.2019

   Na ostatní diskutéry, na koho prosím? Jestli myslíš hejtra Jirosi, který podsouval vysloveně lživé informace co jsem psal, tak by měl spíše dostat banána on za trolení. Myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Na ostatní diskutéry, na koho prosím? Jestli myslíš hejtra Jirosi, který podsouval vysloveně lživé informace co jsem psal, tak by měl spíše dostat banána on za trolení. Myslím, že jsem se k němu zachoval ještě v rukavičkách.
   A dále je zajímavé, že ti kovaní mají poslední dobou nějak moc laiků a ostatní diskutující pomalu nic, je to divné.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  23:41 22.01.2019

  Refael: osobně tu novou strategii nechápu. Připadá mi to jako urputná snaha vyprovokovat Syřany nebo Íránce k nějaké plnotučné reakci. Snaha schovat skandály mi připadá ...Zobrazit celý příspěvek

  Refael: osobně tu novou strategii nechápu. Připadá mi to jako urputná snaha vyprovokovat Syřany nebo Íránce k nějaké plnotučné reakci. Snaha schovat skandály mi připadá neadekvátní. Vlastně vůbec nechápu tu šílenou umanutost zrovna Íránem, cestování po téhle zemi mě přesvědčilo, že v regionu nemá Izrael lepšího potenciálního spojence s Židům velmi přátelským obyvatelstvem. Kdybys k tomu měl nějaké komentáře, event.odkazy na anglicky mluvící zdroje, budu velmi zavázán.
  Co sleduju, tak jsou hlavičky hlavních deníku (většina jen pro registrované), a z toho moc moudrej nejsem. Naše zpravodajství nemá smysl sledovat, protože tam se víc než "sponzorování Hizballáhu a vymazání Izraele z mapy atd..." nedozvim. Klidně zašlu i soukr.kontak, ať neplevelime diskusi. Jakékoli postřehy z regionu bych fakt ocenil.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   00:05 23.01.2019

   Jaké má nálady obyvatelstvo v diktatuře Iránského typu (jo, našla by se nějaká tužší, v Severní Korei, a..... hmmmmm, asi nikde - tak nanejvýš pár srovnatelných) je dosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Jaké má nálady obyvatelstvo v diktatuře Iránského typu (jo, našla by se nějaká tužší, v Severní Korei, a..... hmmmmm, asi nikde - tak nanejvýš pár srovnatelných) je dosti irelevantní.

   Irán by teoreticky měl bejt protiváha sunutské většiny na blízkém východě, jenže v realitě se Izrael vcelku v pohodě se sunitskými státy dohodne, zatímco Írán omílá tu svoji antisemitskou písničku a sponzoruje Hizballáh a OOP....

   On totiž daleko více než Izrael potřebuje nějakého vnějšího nepřítele Írán, protože domácí ekonomika mu moc nešlape - sice se z recese dostal, ale současným tempem růstu dosáhne už za tři roky.... úroveň svého HDP z roku 2010....Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   07:55 23.01.2019

   "Umanutost Iránem" ? Copak vy nevíte vůbec nic o iránském klerofašistickém režimu, který nastolil ajatolláh Chomejní poté, co tamní islámští fundamentalisté svrhli příliš ...Zobrazit celý příspěvek

   "Umanutost Iránem" ? Copak vy nevíte vůbec nic o iránském klerofašistickém režimu, který nastolil ajatolláh Chomejní poté, co tamní islámští fundamentalisté svrhli příliš reformního šacha Rézu Pahlavího ? Od té doby není na blízkém východě většího exportéra islámského terorismu než je Irán. Hammás, Fatáh, Hizballáh, Revoluční gardy, Al-Kuds - to vše jsou iránské teroristické organizace, které celá desetiletí nedělají nic jiného, než útočí na Izrael a Západ.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    09:59 23.01.2019

    Logik, Liberal Shark: pánové, děkuji za politické školení. Samozřejmě že vše, co uvádíte, je mi známo, byť se proti oficiálnímu proudu poněkud vymezuji. Ale podstatou mého ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik, Liberal Shark: pánové, děkuji za politické školení. Samozřejmě že vše, co uvádíte, je mi známo, byť se proti oficiálnímu proudu poněkud vymezuji.
    Ale podstatou mého příspěvku nebylo rozproudit nesmyslnou diskusi na téma nekonečného zla šířícího se všemi průduchy z pekelného teokratického režimu.
    Ptal jsem se Refaela na komentáře, případně nějaké odkazy k politice B. Netanyahua, kterou nechápu a informace postrádám. A vzhledem k tomu, že, dle svého tvrzení, v Izraeli bydlí, tak mě zajímá i vnímání všeho kolem místními.
    O íránském zle si mohu přečíst tisíce textů (bohužel, jeden jako druhý). K informacím o izraelské realitě se mi dostává podstatně hůře, občasný komentář od Zbavitelové nebo Szanto se mi těžko bere jako hodnotný zdroj informací.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     18:26 23.01.2019

     Jistě nelze popřít, že s Íránem má problém Izrael - jenže pokud by jeho občané byli schopni dosadit k moci i jiné politiky, než současného premiéra, který napětí využívá, mohla být ...Zobrazit celý příspěvek

     Jistě nelze popřít, že s Íránem má problém Izrael - jenže pokud by jeho občané byli schopni dosadit k moci i jiné politiky, než současného premiéra, který napětí využívá, mohla být uplynulá léta namísto eskalace etapou zklidnění izraelsko-íránského napětí. Není však vůbec vyloučeno, že tato ojedinělá možnost brzy pomine, protože Trumpova rádoby-silácká politika ve skutečnosti v Íránu posiluje možnost návratu nových Ahmadínežádů.
     Navíc v Izraeli existují důležitější témata pro voliče:
     arabsko - izraelský konflikt,přičemž Íránci se za Araby nepovažují
     konflikt nábožensko- sekulární
     sinisté- antisionisté a nebo starousedlíci vs. noví přistěhovalci atd.Skrýt celý příspěvek

     • Cpt. Morgan
      21:47 23.01.2019

      Podla mna nie je realna sanca na zasadnejsie ukludnenie, pretoze Izrael - Iran (Syria) su realne kulminacia dvoch svetovych mocenskych celkov. Prosionistickeho Zapadu a vychodu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Podla mna nie je realna sanca na zasadnejsie ukludnenie, pretoze Izrael - Iran (Syria) su realne kulminacia dvoch svetovych mocenskych celkov. Prosionistickeho Zapadu a vychodu, ktory si chce od jeho globalnej projekcie moci zachovat politicku, ideologicku a mocensku suverenitu na vlastnych uzemiach. Ak by tam nebol Bibi, sily, ktore ho tam dosadili by obratom vyprodukovali ekvivalentneho kandidata. Iran, Syria, Rusko, Cina budu akceptovane iba v pripade, ak prijmu poriadok, ktory urcuje Zapad.

      To by znamenalo stratu suverenity a transformaciu k formalnej samostatnosti, ako napr. Nemecko, alebo Japonsko. Respektuju zdroj moci, v zasadnych otazkach konaju tak ako si ten zdroj zela a za to je im dovolene obchodovat a profitovat z vplyvu na celom vplyvovom uzemi Zapadu. Ak sa ale krajina nepodvoli a neodovzda svoju suverenitu, celi sankciam, revoluciam, prevratom, vojnam, blokadam.

      Ide o to, ci si povodny globalny hrac (s 500 rocnym hromadenim kolonialneho vplyvu) ziska uplny globalny vplyv, alebo bude multipolarny svet a v nom krajiny ako Cina, kde zivotna uroven je vyssia ako v niektorych krajinach, ktore prijali ideologiu liberalnej demokracie, co bude trvaly zdroj ideologickej frustracie a rozporov. Premisa, ze dobry zivot moze byt iba v liberalnej demokracii sa zacne rozpadavat a cela mocenaska struktura zacne upadat s nou.
      Preto musia byt alternativy znicene, lebo ak nebude mat zapadny model moci schopnost riadit vsetko, nebude konkurencieschopny. Hlavne v casoch automatizacie a socialnych zmien, ktore prichadzaju.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    11:44 23.01.2019

    Réza Pahlaví bol tiež "kvietok" .... masovo prenasledoval a vyvražďoval opozíciu a inak bol vtedy najväčší spojenec Izraela. Po jeho zvrhnutí sa ako obyčajne "kyvadlo" presunulo ...Zobrazit celý příspěvek

    Réza Pahlaví bol tiež "kvietok" .... masovo prenasledoval a vyvražďoval opozíciu a inak bol vtedy najväčší spojenec Izraela.

    Po jeho zvrhnutí sa ako obyčajne "kyvadlo" presunulo na druhú stranu. Ale faktom je, že Izrael bol najväčším dodávateľom/pašerákom amerických zbraní a ich náhradných dielov pre Irán. A väčšina členov dobre vycvičenej armády sa po začiatku iracko-iránskej vojny vrátila so služby s novým vedením a pomerne úspešne bojovala s Irakom a vlastne i zvyšku sveta, lebo Irak mal masívnu podporu na východe i západe .....

    Takže nie je to také čierno-biele ...Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   08:32 23.01.2019

   V Íránu jsem byl naposledy před 15 lety...převážně v oblasti Teheránu a Isfahánu. Moje dojmy byli v podstatě totožné s tvými. V Íránu je stále silná židovská komunita těšící se ...Zobrazit celý příspěvek

   V Íránu jsem byl naposledy před 15 lety...převážně v oblasti Teheránu a Isfahánu. Moje dojmy byli v podstatě totožné s tvými. V Íránu je stále silná židovská komunita těšící se velké vážnosti o nějakém antisemitismu na úrovni obyvatelstva nemůže být ani řeči. Tvrdí se , že provozuschopnost íránských F-14 je udržována jen díky silným vztahům zdejší židovské komunity s Izraelem a její schopnosti sem dostat náhradní díly přes všechny možné sankce a embarga.
   Po svých zkušenostech z několika projektů s naším zástupcem ( íránským židem ) který miloval Íran jako svoji vlast tomu naprosto věřím.

   Ohledně íránské demokracie resp režimu. Kdo srovnává lidská práva v Íránu se Sev Koreou aniž by zmínil ostatní arabské státy typicky Saúdskou Arábii ale i Bahrain a které jsou v úrovni "demokracie" hluboko pod Iránem je úplně mimo a měl by se raději zdržet trapných komentářů, které pouze odhalují hloubku jeho neznalosti dané věciSkrýt celý příspěvek

   • danny
    10:08 23.01.2019

    Já tam byl před dvěma roky, projel jsem všechna velká města mezi Teheránem a Busherem. V Teheránu jsem potkal izraelské investory, podle tvrzení místních jsou častými a váženými ...Zobrazit celý příspěvek

    Já tam byl před dvěma roky, projel jsem všechna velká města mezi Teheránem a Busherem. V Teheránu jsem potkal izraelské investory, podle tvrzení místních jsou častými a váženými hosty. Zrušit sankce a nesmyslnou agresivní rétoriku vůči zemi, tak se režim do dvou let sesype nebo výrazně reformuje. Neustálé útoky z vnějšku tlačí obyvatelstvo do sice vlažné, ale přece jen podpory režimu. I největší kritici jsou ale velcí vlastenci, takže když tam někdo vlítne, tak se semknou, jako po útoku Iráku. A to tehdy byla totálně zhroucená země.
    Holt kauzy jako např. iran contras někteří při četbě dějin raději přeskakujjí..Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     10:37 23.01.2019

     Jasně že investor je váženým hostem, tedy spíše jeho peníze. Na středním východě je byznys na prvním místě, já to viděl i na postojích Palestinců k Izraeli. Možná měli srdce v ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasně že investor je váženým hostem, tedy spíše jeho peníze. Na středním východě je byznys na prvním místě, já to viděl i na postojích Palestinců k Izraeli. Možná měli srdce v Palestině, ale peněženku v Izraeli a podle toho se chovali.
     Zajímalo by mne, kde zrušení sankcí a přátelské postoje způsobily zhroucení režimu. V Číně? Ve Vietnamu? Na Kubě? V Sýrii? Kde?Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     15:25 26.01.2019

     A zkus si najit proc iran kontras vubec vznikl - napoveda , mozna to melo co delat s rukojmimi.
     Kdy a kde byly, to uz necham na tobe :).

     A zkus si najit proc iran kontras vubec vznikl - napoveda , mozna to melo co delat s rukojmimi.
     Kdy a kde byly, to uz necham na tobe :).

  • GlobeElement
   08:42 23.01.2019

   danny, na tohle jsem reagoval už před pár týdny - co si myslí obyvatelé Iránu je jedno, důležité je, co chce vedení. Před rokem 1989 bylo velení Varšavské smlouvy ochotné změnit ...Zobrazit celý příspěvek

   danny, na tohle jsem reagoval už před pár týdny - co si myslí obyvatelé Iránu je jedno, důležité je, co chce vedení. Před rokem 1989 bylo velení Varšavské smlouvy ochotné změnit západní Evropu na radioaktivní poušť, myslíš si, že jsme to chtěli my, občané ČSSR? Že kupříkladu občané NDR chtěli válčit s NSR?

   Spíš nechápu tu umanutost iránských alatojáhů proti Izraeli, historicky to byli spíše spojenci, pokud mají Židé problém s Araby, Peršanům to může být jedno, nenávist Iránu vůči Izraeli nemá jiný důvod, než náboženský - to je mimochodem dost pádný argument proti roli náboženství ve společnosti jako takové.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:20 23.01.2019

    GE: ano, vedení Varšavské smlouvy mělo plán na radioaktivní poušť v západní Evropě, v Pentagonu měli plán na radioaktivní poušt´ ve východní Evropě, SSSR, Číně a vymazání státu ...Zobrazit celý příspěvek

    GE: ano, vedení Varšavské smlouvy mělo plán na radioaktivní poušť v západní Evropě, v Pentagonu měli plán na radioaktivní poušt´ ve východní Evropě, SSSR, Číně a vymazání státu Perského Zálivu. Tak už to při plánech na použití jaderných zbraní chodí...
    Jo, to je právě to, co celou dobu zpochybňuji. Tu údajnou umanutost ajatoláhů. Obvykle je dokládána několika ojedinělými výkřiky (nejčastěji se operuje s x let starým výrokem Ahmanídežáda), a ty jsou většinou značně zkresleny a vytrženy z kontextu (například se taktně pomlčí o detailech prohlášení, na která daný íránský lump reaguje).
    Jinak pouštět se do role náboženství ve společnosti, to už je hodně odvážné, každopádně je to téma značně překračující tematické zaměření armádního webu.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     10:34 23.01.2019

     Mně jde o to, že naše politbyro neustále hlásalo něco o vrazích z Wall Street, o amerických militaristech, o zahnívajícím kapitalismu, jako přes kopírák co povídají iránští ...Zobrazit celý příspěvek

     Mně jde o to, že naše politbyro neustále hlásalo něco o vrazích z Wall Street, o amerických militaristech, o zahnívajícím kapitalismu, jako přes kopírák co povídají iránští potentátové o sionistech a Izraeli. A my si nepřáli nic jiného, než aby ti naši bolševičtí pánové dostali po hubě a proti USA a západním zemím jsme neměli absolutně nic, spíše jsme jim záviděli.
     Takže klidně věřím, že Iránci nemají proti Židům nic (ani proti Izraeli?), ale i tak Irán jako stát může být izraelským nepřítelem a může dojít k válce. Irán podporuje protiizraelské teroristy stejně jako ČSSR podporovala Frakci rudé armády v Německu. A to s ním ani nemá společnou hranici - jaký má důvod k tak nepřátelským postojům k Izraeli? To je jako kdyby ČR dštila oheň a síru třeba na Řecko.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2