Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Iron Dome
Foto: Voják na stanovišti sleduje odpalovací zařízení systému Iron Dome / Israel Defense Force

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou a protiraketovou obranu. Nad Tel Avivem byla rozevřena Železná kopule jako ochrana před menšími raketami a dělostřeleckými granáty. Letectvo naopak horečně očekává dodávky prvních modernizovaných antiraket Arrow 3 - výkonného protiraketového systému.

Železná kopule rozvinuta nad Tel Avivem

Není to tak dávno, co jsme vás informovali o zavádění nového izraelského protiraketového systému Iron Dome (v překladu Želená kopule) u Aškelonu. Nyní izraelská armáda pokračuje rozvinutím baterie v oblasti Gush Dan, odkud bude moci systém ochránit přímo hlavní město Tel Aviv.

Připomeňme si, že systém Iron Dome doplňuje podstatně výkonnější obranné prostředky jako například Patriot a Arrow. Oproti nim však dokáže v oblasti svého rozmístění zneškodňovat podstatně menší rakety a dokonce i dělostřelecké granáty, proti kterým byla izraelská města donedávna zcela bezbranná. Do roku 2013 přitom Izrael plánuje podle posledních informací rozvinout celkem 13 baterií systému Iron Dome.

Iron Dome

Foto: Detail na odpalovací zařízení systému Iron Dome / Israel Defense Force

Ty by pak měly chránit většinu hustě obydlených měst a oblastí nevelkého státu. Izrael má totiž dlouhodobé problémy s menšími raketami, které na něj odpalují teroristické organizace jako například Hamás nebo Hizballáh. Situace v oblasti Blízkého východu je navíc nadále velmi vypjatá a proto lze v případě vypuknutí dalšího konfliktu očekávat zvýšení ostřelování menších, často amatérsky vyrobených, přesto pro civilní obyvatelstvo nebezpečných raket.

Nové antirakety Arrow 3 pro ničení balistických raket

Naopak k ochraně před velkým balistickými raketami má sloužit protiraketový systém Arrow, kterého čeká další modernizace. Izraelci jej velmi intenzivně vyvíjí ve spolupráci s Američany od roku 1994 jako reakci na vývoj balistických raket středního a dalekého doletu v mnoha muslimských zemích. Oproti americkému protiletadlového a protiraketovému systému Patriot je Arrow výkonnější a podle toho dokáže likvidovat cíle ve vyšších výškách, při vyšších rychlostech.

Patriot

Foto: Odpálení antirakety protiletadlového systému Patriot / U. S. ArmyProtiraketový systém Arrow je navíc vytvořen na základě specifických požadavků Izraele. Například očekávaný Arrow 3 má být schopný ničit své cíle až ve stratosféře, čímž snižuje destruktivní účinky dopadu zbytků zničené rakety. Ceněná vlastnost pro ničení zbraní hromadného ničení.

Podle lepších schopností má být antiraketa pochopitelně vybavená také novým řídícím softwarem schopným jejich využití. Dále se diskutuje nad speciálně upravenou hlavicí, která by podle některých zdrojů mohla mít vektorovatelnou trysku a sama zasahovat své cíle ve výšce nad 100 km.

Arrow Foto: Start antirakety protiraketového systému Arrow / Wikipedia

Střela Arrow by tak neměla mít problém sestřelovat íránské balistické rakety řady Šaháb. Přitom právě ty jsou brány na přetřes v souvislosti se stále vyhrocenou situací ohledně velmi kontroverzního íránského jaderného programu.

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají

Právě údajný vývoj atomové zbraně na straně Íránu a balistických raket jako jeho nosičů velmi znervózňují Izrael a jeho spojence. Přitom to byl právě Izrael, kdo v minulosti podnikl řadu preventivních úderů na mnoho zařízení. V případě často diskutovaného preventivního úderu na Írán je třeba vyřešit mnoho problémů – síla a rozsah úderu, dobře chráněné cíle a velké nebezpečí protiúderu ze strany Íránu nebo jeho prodloužené ruky Hizballáhu.

A právě třetí problém má částečně řešit letectvo a pozemní protiletadlové a protiraketové systémy. Írán totiž vyhrožuje mohutným úderem a lze předpokládat také zvýšenou aktivitu všech ostatních pro-íránských teroristických skupin (především Hizballáhu). Izrael pak nasazování dalších baterií Iron Dome a další opatření v souvislosti s Íránem pochopitelně odmítá...

Nahlásit chybu v článku


Související články

Železná kopule pro ochranu před raketami krátkého doletu

Izrael dlouhodobě řeší problém, jak se bránit všem svým nepřátelům a tomu, čím na něj útočí. V ...

Jak bude vypadat izraelský útok na Írán?

Napětí v oblasti Blízkého východu neustále roste. Některé země se obávají snahy Íránské islámské ...

Úvaha nad bojeschopností íránského letectva

V posledních dnech celý svět s napětím sleduje vývoj v Hormuzském průlivu. Írán hrozí, že na další ...

Protiletadlová obrana Íránu ve světle posledních událostí

Nedávno jsme si představili v souvislosti s krizí v Hormuzském průlivu íránské letectvo. Nyní je na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Bizon
    10:20 09.05.2012

    Poslední obrázek je špatně popsaný, není na něm Iron Dome který je vyobrazený na prvních dvou obrázcích, ale Arrow...

    Poslední obrázek je špatně popsaný, není na něm Iron Dome který je vyobrazený na prvních dvou obrázcích, ale Arrow...

Načítám diskuzi...