Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie

Foto: Izrael pomohl Číně také s vývojem stíhačky  Chengdu J-10 / čínský internet
Foto: Izrael pomohl Číně také s vývojem stíhačky Chengdu J-10. / čínský internet

Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé americké vojenské technologie. Výsledkem tohoto zjištění jsou prozatím personální změny na izraelském ministerstvu obrany a "podrážděná" reakce Spojených států.

Čína je známa svým bezmezným zájmem o cizí vojenské technologie, které by jí umožnily posílit vlastní vojensko-průmyslovou základnu. Zdá se, že si našla cestu, jak se dostat k nejmodernějším cizím vojenským technologiím – prostřednictvím Izraele.

Ředitel oddělení vojenského exportu Meir Šalita při izraelském ministerstvu obrany byl nucen rezignovat. Důvodem byl transfer americké technologie miniaturního chlazení od firmy Ricor z Izraele do Číny. Malé chladicí zařízení se používá například v elektrooptických senzorech raket s infračerveným naváděním. Chlazení zvětšuje citlivost infračerveného senzoru.

Avšak chladič infračervených čidel má mnohem širší uplatnění. Lze jej použít v senzorech bezpilotních letadel, termokamerách nebo systémech protivzdušné obrany. Podle izraelského listu Aretz Sheva je dokonce možné, že technologie skončí v Íránu. Právě Írán udržuje s Čínou dlouhodobé styky a snaží se z Číny získat moderní vojenské vybavení.

Skandál spojený s prodejem amerických vojenských technologií do Číny nepostihl Izrael poprvé. Na počátku 90. let minulého století ředitel CIA James Woolsey obvinil Izrael, že více než deset let poskytuje čínské straně přístup k americkým technologiím.

Na přelomu tisíciletí zabránily Spojené státy prodeji izraelských střel krátkého dosahu vzduch-vzduch Python III do Číny. Důvodem byla mimo jiné skutečnost, že Python III obsahovaly americké technologie používané ve střelách AIM-9 Sidewinder.

Čínsko-izraelská spolupráce sahá až do počátku 80. let minulého století, ačkoli tehdy mezi oběma zeměmi formální diplomatické vztahy neexistovaly. V současné době je Izrael druhým největším dovozcem zbraní do Číny (po Rusku), která od něj získala například moderní komunikační satelity.

Asi nejznámějším případem čínsko-izraleské spolupráce je vývoj čínské stíhačky Chengdu J-10. Přestože obě strany spolupráci nepřiznaly, čínský stroj se až příliš podobá zrušenému programu izraelské stíhačky Lavi. Projekt Lavi byl izraelskou vládou zastaven v polovině roku 1987 a už v lednu 1988 Čína oznámila stavbu nového letounu.



Zdroj: DefensTech

Nahlásit chybu v článku


Související články

Keen Sword: Japonská válečná hra s Čínou

Jižně od japonského jižního souostroví Okinawa se koná obří vojenské cvičení, za účastí japonských a ...

Nová ochrana letadel z Izraele

Izrael zavádí nebo vyvíjí nové systémy, jenž dokáží ochránit letadla nebo vrtulníky před střelami ...

Izrael úspěšně vyzkoušel „Davidův prak“

Izraelská armáda úspěšně vyzkoušela nový protiraketový komplet DSWS (David´s Sling Weapon System), ...

Japonsko posiluje proti Číně

Japonsko reaguje na rostoucí politicko-vojenské ambice Číny. V následujících pěti letech japonské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Adanedhel
    21:53 28.12.2013

    Izrael na svoje postavení čím dál tím víc hřeší.

    Izrael na svoje postavení čím dál tím víc hřeší.

Načítám diskuzi...