Izrael: práva na naši posvátnou půdu se nevzdáme

Hámas OSN
Foto: Stoupenci Hamásu slaví výsledek hlasování v OSN / idfblog.com

Skutečnost, že Palestina získala status nečlenské pozorovatelské země při Valném shromáždění OSN, nezmění nic na statusu území, která jsou předmětem sporu mezi Izraelem a Palestinci. Stejně tak nic nemění na právu židovského národa na jeho posvátnou půdu. Během nedělního zasedání se na tom jednohlasně shodli ministři izraelské vlády. Informovala o tom ruská tisková agentura RIA

Výsledek čtvrtečního hlasování v OSN o pozorovatelském statusu Palestiny vyvolal v Izraeli rozčarování. A vláda Tel Avivu na něj prakticky okamžitě zareagovala rozhodnutím, že nechá postavit na území Východního Jeruzaléma a v židovských osadách na západním břehu Jordánu dalších 3000 domů.

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon v neděli označil takovýto krok podle izraelského deníku Haaretz za „fatální ránu“ plánu na koexistenci dvou suverénních států, židovského a palestinského, v této oblasti.

Cipi Livniová, předsedkyně jedné z politických stran, zastoupených v izraelském Knessetu (parlamentu), označila přijetí rezoluce o Palestině za „strategický teroristický útok.“ Napsal to deník The Jerusalem Post s tím, že podle Livniové toto rozhodnutí OSN do budoucna výrazně oslabilo vyjednávací pozici Izraele vůči Palestincům.

Tato politička současně prohlásila, že zmíněná rezoluce může vedení palestinské samosprávy umožnit, aby usilovala o vyhlášení palestinského státu v hranicích území, které Palestinci kontrolovali do roku 1967. Navíc s Jeruzalémem jako s jejich hlavním městem. A to bez ohledu na postoj Izraele k této otázce.

Deník The Jerusalem Post také citoval slova izraelského vicepremiéra a ministra pro regionální spolupráci Silvana Šaloma o tom, že palestinské rozhodnutí požádat o status pozorovatelského státu při OSN ukazuje, že pouze Izrael dodržuje dohody, uzavřené v minulosti mezi ním a představiteli palestinské samosprávy.

Livni a bývalý premiér Olmert byli ochotni vzdát se 98 % palestinských území a i tak nebyli schopni dosáhnout dohody s palestinským prezident Abbásem," dodal Šalom. Podle tohoto listu Šalom navíc řekl, že nastal čas, aby také Izrael podnikl jednostranné kroky a například anektoval území mezi městem Ma'aleh Adumim a Jeruzalémem.

Naopak vůdce Hamásu Ismajl Haníja v reakci na přiznání Palestině statusu pozorovatelské země při OSN vyzval v neděli Spojené státy a Evropskou unii, aby Hamás vyškrtly ze seznamu teroristických organizací a uznaly jej za národně osvobozeneckou organizaci, bojující proti izraelské agresi.

Jak uvedl deník The Jerusalem Post, Haníja současně vyzval mezinárodní společenství, aby zahájilo trestní stíhání izraelských vládních představitelů „pro jejich pokračující zločiny proti našemu lidu, zejména za jejich posledních osmidenní agresi proti pásmu Gazy."

 

As’ad Ramlawi, vysoký představitel palestinské samosprávy, zodpovědný za zdravotnictví, také o víkendu podle listu The Jerusalem Post obvinil Izrael ze zodpovědnosti za šíření nemoci AIDS mezi Palestinci. Ramlawi  ve svém prohlášení uvedl, že Palestinci, kteří pracují v Izraeli jsou vystaveni „politické vydírání" ze strany izraelských úřadů a jsou pak náchylní k tomu, aby se nakazili nemocí AIDS.

Pro přiznání statusu nečlenské pozorovatelské země při Valném shromáždění OSN hlasovaly z evropských zemí mimo jiné Rakousko, Francie, Itálie, Norsko a Španělsko. Velká Británie, Německo a některé další země Evropské unie se hlasování zdržely. Proti tomuto kroku byly Spojené státy, Kanada, Izrael, Česká republika, Panama a čtyři ostrovní státy, ležící v Pacifiku.

Zdroj: Jpost , Haaretz , RIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelsko-americké cvičení Austere Challenge 2012

14. listopadu došlo k úspěšnému zakončení izraelsko-amerického cvičení Austere Challenge 2012. ...

Izraelské speciální jednotky již operují v pásmu Gazy

Příslušníci izraelské armády zřejmě již operují v pásmu Gazy. Má jít o členy elitních speciálních ...

Návrh ruské rezoluce nehovoří o vinících konfliktu v Gaze

Zatímco arabské státy viní z eskalace násilí v pásmu Gazy a jeho okolí výhradně Izrael, Západ ...

Hizballáh vyhrožuje Izraeli, ten vyzkoušel Davidův prak

Tel Aviv uskutečnil minulý týden úspěšný test dvoustupňové rakety „Stunner“, která je součástí ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  14:18 13.12.2012

  Mimochodem s tím Izraelským militarismem a nesmiřitelností to zas tak zlé není:
  http://www.youtube.com/watch?v...
  71% izraelské populace souhlasí se vznikem a existencí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem s tím Izraelským militarismem a nesmiřitelností to zas tak zlé není:
  http://www.youtube.com/watch?v...
  71% izraelské populace souhlasí se vznikem a existencí obou států (Izrael, Palestina) a jejich lídři to taky před rokem niják nehrotili.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  10:58 13.12.2012

  Jak vypadá tvorba veřejného mínění proti "zlým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak vypadá tvorba veřejného mínění proti "zlým izraelcům":
  http://www.youtube.com/watch?v...

  "Paliwood":
  http://www.youtube.com/results...

  Zase z druhé strany:
  http://www.youtube.com/watch?v...
  Skrýt celý příspěvek

 • bark
  15:05 07.12.2012

  DJW - dík....

  Nicméně, přes opačné postoje bychom s Ultramarinem dokázali najít v reálné rovině kompromis bez zásadních těžkostí, protože jistě i on netvrdí, že na jedné straně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW - dík....

  Nicméně, přes opačné postoje bychom s Ultramarinem dokázali najít v reálné rovině kompromis bez zásadních těžkostí, protože jistě i on netvrdí, že na jedné straně je absolutní pravda, ale často jen sobecký zájem. A o tom je správná politika. Pojem pravice a levice je totiž dost iluzorní v dnešním světě.
  Bohužel, právě na současném Blízkém východě se nikdo ke kompromisu nemá...nějak nevidím rozdíl mezi politickým vedením Hamásu a squadrou kolem Liebermana...a následky Netanjahuovy vyděračské politiky směrem ke Spojeným státům mohou být pro Izrael destruktivní - jednou se ucho utrhne a i Američanům, včetně židovských lobby, dojde trpělivost.

  Neřekl bych ale, že mám lepší argumenty - spíš je podávám ve větší šíři...:)

  S tou historií je to jinak - poukazoval jsem na to, že její výklad je současným režimem v Izraeli (a i u nás) zneužíván, jak se propagandisticky hodí. viz. *naše posvátná půda*.

  A k poslednímu příspěvku od Ultramarina jen malé podoktnutí - dokážete si představit, jak rychle by byla naplněna vize Velkého Izraele, kdyby Lieberman získal ještě větší podíl na moci ? Svatá válka v pojmu extrémního sionismu ny se nijak nelišila od té muslimské.
  Chvála Bohu na výsostech, že v Izraele existuje nejen politická, ale i občanská a vojenská opozice. Jenže - Adolf Hitler byl také napřed jen kancléř - do smrti prezidenta...Paula Hinderburga...a první zákony omezující občanské svobody byly odhlasovány Reichstagem také demokraticky.
  Já přeci zatím nezpochybňuji izraelskou demokracii, nicméně jsem toho názoru, že za posledních deset let šla jiným směrem, než to, co ten pojem znamená.

  Jinak pojem demokratické pravice, levice apod. je zastaralý. Protože se fakticky prolínají liberální, sociální, konzervativní a nacionální principy v různých poměrech. Problém je taky v definování toho, co je extrémní. Takže je nezbytné se spíše dívat na to, jak se politické pozice samy deklarují, ale jaký je faktický výsledek jejich politiky. Ale to je na dlouhé povídání.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW
  12:08 07.12.2012

  Nikto od Izraelcov nečaká, že budú poslušne trpezlivo sedieť, kým im na hlavu padne nejaký ten Kassám. Ale za každý Kassám urobiť dva nálety tiež nie je zrovna primeraná reakcia. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikto od Izraelcov nečaká, že budú poslušne trpezlivo sedieť, kým im na hlavu padne nejaký ten Kassám. Ale za každý Kassám urobiť dva nálety tiež nie je zrovna primeraná reakcia. Riešenie nemám, ani ho hľadať nejdem, na to je v IL ľudí dosť.

  Čo sa politickej situácie v Izreli týka, áno, nikto nespochybňuje pravicovú vládu - bezpochyby je legitímne zvolená. Skor som chcel poukázať na to, že názory ľudí (tých rozumných) sa vyvíjajú a kedže môj súkromný dojem je, že bežní židia vnímajú terajšiu vládu ako kontraproduktívnu, tak v blízkej dobe môžeme čakať buďto veľký konflikt za použitia ZHN, kde Izralel vzhľadom na tech.prevahu zvíťazí a arabi to krvavo odskáču (ao všetkými dôsledkami pre palestíncov aj židov) a stane sa tak ešte za pravicového vládnutia - rozbušiek je viacero - od Palestíncov až po Irán. ALEBO pravicové hnutia v IL budú postupne strácať podporu a potom bude rad na ústretové kroky palestíny.

  PS: naťahovať sa o históriu z pred tisíc rokov nemá zmysel. Svet sa odvtedy zmenil. Keby sme mali vyťahovať dávnu históriu, tak my by sme dnes bojovali s maďarmi o Panóniu, žiadali pošlké a ukrajinské územia čo nám patrili za čias Veľkej Moravy a ešte by sme od RF mohli žiadať územný podiel na pravlasti slovanov.. ;) No čo za šialenca by sa do toho púšťal..

  Bark aj Ultramarinus: páči sa mi, že napriek opačným postojom kultivovane píšete. Ultramarinus píše dobre, ale mám dojem že Bark má mierne lepšie argumenty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:33 07.12.2012

  Demokracie pod mnohaletým ozbrojeným tlakem zvenčí buď ztvrdne, nebo se rozpadne. Bruální tíhnutí doprava které se asi jeho voličům líbí (když ho volí), může být i náznak toho, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Demokracie pod mnohaletým ozbrojeným tlakem zvenčí buď ztvrdne, nebo se rozpadne. Bruální tíhnutí doprava které se asi jeho voličům líbí (když ho volí), může být i náznak toho, že po desítkách let snahy o "rozumný přístup", už to prostě obyčejné Izraelce přestalo bavit a i oni chtějí jednoduché a rychlé řešení. Narozdíl od vedení rajchu ale nebudou vyhlazovat. Spíš by asi deportovali. V porovnání s "demokraciema" okolních států se nám ale ta JEJICH "demokratická" společnost pořád podobá asi nejvíc. A hlavně hrozí MNOHEM MÍŇ, že sem za padesát let přijedou s tankama prosazovat "boží vůli" prostřednictvím svaté války..
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW
  11:28 07.12.2012

  To Nikolaj: A práve úspech a budúcnosť je v objektívnom hodnotení problémov. Ľudia si musia uvedomiť že veci nie sú čiernobiele a hlúpe zotrvanie na nejakých dogmách ešte nikdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nikolaj: A práve úspech a budúcnosť je v objektívnom hodnotení problémov. Ľudia si musia uvedomiť že veci nie sú čiernobiele a hlúpe zotrvanie na nejakých dogmách ešte nikdy nikomu nepomohlo - skor to bol začiatok konca viacerých režimov.

  Nikto nehovorí že Arabi sú neviniatka, ale ani vedenie Izraela nie je zrovna príklad ústretovosti (úmyselne nepíšem o obyvateľoch Izraela - viď ďalej). Ak sú medzi Arabmi radikáli, tak v Izraeli pravicové vlády strieda ešte krajnejša pravica a to ozaj nepomáha. Nie som odborník na blízky východ, ale ako tak sledujem, tak verejná mienka v Izraeli nie je jednoznačne protiarabská. Evidentne sú výrazné názorové rozdiely medzi židovskou populáciou - časť židov (nielen ultra ortodoxné skupiny ako "Neturei Charta", ale aj "Council for peace and security" alebo bežní židia iniciatívou "Iranians we love you") demonštruje za zmier so susedmi. Zatial neúspešne.

  Ešte jedna myšlienka - myslím že Voltaire povedal niečo v zmysle: musíme milovať pravdu natoľko, že meníme svoj názor, poiaľ sa ukáže že sme sa mýlili.
  Skrýt celý příspěvek

 • bark
  11:05 07.12.2012

  Nicolaj - Kolčak: problém je, že nevidíte, že se Izrael v osmdesátých letech změnil politicky a v roce 2005 po jeho velké krizi i ekonomicky. Že jeho premiér je vyložený fašista a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nicolaj - Kolčak: problém je, že nevidíte, že se Izrael v osmdesátých letech změnil politicky a v roce 2005 po jeho velké krizi i ekonomicky. Že jeho premiér je vyložený fašista a rasista a jeho ministr zahraničí Lieberman je otevřeným hlasatelem apartheidu a Velkého Izraele.

  Ano, je to demokracie - ale jako v německé Výmarské republice v roce 1933. Formálně ano, ale kdopak byl demokraticky zvoleným kancléřem ?

  Co má toto pak společného s naší kulturou ? Jedině to, že jejich vládní struktury jsou provázány s organizovaným zločinem a prolezlé korupcí stejně jako u nás. To, že má nějaký režim vnější známky demokracie a našeho způsobu života ještě neznamená, že to tak jest.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kolčak
  23:18 06.12.2012

  To Nicolaj: Tak jest.

  To Nicolaj: Tak jest.

 • Nicolaj
  20:11 06.12.2012

  Nebudu hodnotit kdo je v právu a kdo ne, je to totiž velmi obtížné, existuje vůbec možnost opravdu objektivně říci takovou věc. Každopádně izrael je náš tradiční spojenec, nositel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebudu hodnotit kdo je v právu a kdo ne, je to totiž velmi obtížné, existuje vůbec možnost opravdu objektivně říci takovou věc. Každopádně izrael je náš tradiční spojenec, nositel "naší" kultury a našich principů. Proto bychom měli vždy židovský stát podporovat pokut se toto nezmění.
  Skrýt celý příspěvek

 • bark
  11:45 06.12.2012

  Ultramarinus - srovnání jejich postoje lze lehce vysvětlit např. srovnáním postojů sudetských Němců. Svaz vyhnanců změnil rétoriku až po dvojnásobné výměně generací a i tak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus - srovnání jejich postoje lze lehce vysvětlit např. srovnáním postojů sudetských Němců. Svaz vyhnanců změnil rétoriku až po dvojnásobné výměně generací a i tak se úplně nevzdal. Takže na tomto až tak moc divného nic není. Palestinci mají tedy ještě další generaci a i když čas otupí emoce, vždy to bude jejich dávný domov.

  Já nejsem jednoznačně na straně palestinských Arabů. Ale dohody neporušují jen oni, ale i Izrael. Podle mne nemá absolutně žádnou právní ani historickou podporu budování tkzv. osad a to především v okolí Gazy, Starého města v Jeruzalému a Golanech. Především Jeruzalém je problém, protože k tomu existuje přímá dokumentace OSN.

  K těm obranným válkám - do roku 1982 (Mír Galileji) - lze souhlasit. Pak už ale byl Izrael vždy ten útočník, protože preemtivní akce je vždy agresí i podle mezinárodního práva.

  Nicméně - právě územní zisky Izraele jsou přibližně z oné hranice pro rok 1967 - Šestidenní válka. Kromě Sinaje, který vrátil Egyptu po Camp Davidských dohodách a Golan, které jsou dodnes okupovány a nemají jasný právní status a stále jsou předmětem jednání se Sýrií.

  Ostatní zábory mimo jsou právě ilegální osady - a jsou ilegální i z hledisla právních struktur samotného Izraele - viz. výroky jeho Nevyššího soudu. V tomto bodě se izraelská vláda rozchází se svým vlastní právním stavem...s čímž vlastně souhlasí třeba i největší ochránce - Spojené státy. Zajímavé je, že předchozí vlády se pokoušely - v několika případech i násilím - osady vyklidit...ale nyní mají přímo podporu vlády.

  Já Izrael obdivoval, ale od dob Šarona a jeho akcí mimo vědomí Knessetu prostě již nelze Izraeli věřit - stejně jako paletinským Arabům. Bibi Netanjahu je stejný, ne-li horší.

  Akce po roce 1982 jsou agresivní a hlavně naprosto nepřiměřené. První akce v Libanonu - reakcí je vznik Hizballáhu. Druhá akce - morální a politický debakl a posílení Hizballáhu. Faktické zničení Al-Fatahu, se kterým se už pomalu dalo jednat = vznik Hamasu...to přece není rozumná politika z jakýchkoliv hledisek. Silová politika se musí dělat přiměřeně a hlavně musíte mít krytá záda.

  IDF, výzvědné a bezpečnostní složky prostě už nevěří vlastní vládě a paradoxně se stávají ve vlastní zemi opozicí. Mnozí (v Erropě a Americe) pohlížejí na dnešní Izrael prizmatem válek v roce 1948, 1967 a 1972. Ale to už prostě není pravda. Dobře to je vidět třeba na vztahu k nynější Sýrii, Iráku a Íránu. Prohlášení vlády Izraele nemají žádnou podporu ostatních institucí demokratického státu. Hodně se to podobá stavu u nás, když už jsme u toho.

  Odtud můj postoj - chápete ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  10:30 06.12.2012

  Prvním odstavcem jsem ale nechtěl tvrdit, že by Sunakashi neměl dobře psané komentáře. Jen že mi tahle Barkova sedla trochu víc (ač straním Izraeli).

  Prvním odstavcem jsem ale nechtěl tvrdit, že by Sunakashi neměl dobře psané komentáře. Jen že mi tahle Barkova sedla trochu víc (ač straním Izraeli).

 • Ultramarinus
  09:14 06.12.2012

  Velmi kvalitní obhajoba názoru. Ač stále lehce "propalestinská", sedla mi mnohem víc, než obhajoba a komentáře od Sunakashiho.

  OSN bohužel dohnala Izrael do tak blbého kouta, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi kvalitní obhajoba názoru. Ač stále lehce "propalestinská", sedla mi mnohem víc, než obhajoba a komentáře od Sunakashiho.

  OSN bohužel dohnala Izrael do tak blbého kouta, že se z něj snad už jenom vystřílí válkou. Ať na území má dějepisně nárok kdo chce, Izrael NIKDY nezaútočil a VŠECHNO anektované území bylo zabráno v rámci sebeobranných vojenských akcí, převážně proti VŠEM arabským sousedům v okolí.

  Netuším, co ti Palestinci po skoro 70 letech od "ztráty svých domovů" vlastně chtějí získat zpět. Jejjich domy už tam dekády nestojí a na Izraelské domy právo nemají. Po celou dobu jsou jako "uprchlíci" podporováni západními a křesťanskými dotacemi a lkají, jak je k nim osud nespravedlivej. Kdyby těch 60 let využili k získání moci a kořenů v nové otčině místo rádoby-terorismu, teď by si prostě už MUSELI žít jak prasata v žitě.
  Skrýt celý příspěvek

 • marek bouda
  07:59 06.12.2012

  bark: dík za zdroje. V archivku mám fotografii z 17.8.1944 s popiskou: Francie ruší svůj podpis na Mnichovské dohodě (de Gaulle za přítomnosti Jana Masaryka a Msgr Šrámka). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bark: dík za zdroje. V archivku mám fotografii z 17.8.1944 s popiskou: Francie ruší svůj podpis na Mnichovské dohodě (de Gaulle za přítomnosti Jana Masaryka a Msgr Šrámka).
  davids: "ohánět se Wiki" neni zrovna v módě, však taky co chybičku nemá, a také - zrovna srovnání mezi národními verzemi dává dost dalších možností k přemýšlení a hledání.
  Skrýt celý příspěvek

 • bark
  20:30 05.12.2012

  Davids - stejná wikipedia:

  Spojené království prohlásilo dohodu za neplatnou 5. srpna 1942 s odůvodněním, že ji samo Německo porušilo už 15. března 1939, a tedy Spojené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Davids - stejná wikipedia:

  Spojené království prohlásilo dohodu za neplatnou 5. srpna 1942 s odůvodněním, že ji samo Německo porušilo už 15. března 1939, a tedy Spojené království již smlouvou též není vázané. 18. září 1990 se britská ministerská předsedkyně omluvila za britskou účast při podpisu Mnichovské dohody.

  29. září 1942 prohlásil Francouzský národní výbor dohodu za zcela neplatnou (nulitní). Podle Jana Němečka Francie (exilová vláda) neuznala žádné územní změny, ke kterým v roce 1938 došlo, a zavazovala se podporovat obnovu Československa v předmnichovských hranicích. Toto stanovisko potvrdilo po vzniku francouzské prozatímní vlády i společné prohlášení obou exilových vlád 22. srpna 1944, které prohlásilo mnichovské dohody se všemi jejich následky za „neplatné hned od jejich počátku (nul et non avenu)“.

  Za neplatnou od samého počátku dohodu uznala 26. září 1944 i Itálie.

  Norimberský soud v 1946 prohlásil Mnichovskou dohodu za neplatnou, s tím, že trpí nedostatkem vůle, protože Německo v době jejího uzavření nemělo v úmyslu ji dodržet.

  V letech 1968–1969 ji konference OSN o správnosti mezinárodních smluv prohlásila za neplatnou.

  V roce 1973 byla Mnichovská dohoda ve vzájemných vztazích mezi Německou spolkovou republikou a Československou socialistickou republikou prohlášena pražskou smlouvou za nicotnou a nulitní.[25]

  A teď já - z hlediska mezinárodního práva tedy nemohla zaniknout jako celek, protože jí signatáři kolektivně nezrušili - vždy se jednalo o DVOUSTRANNÉ dohody o její platnosti. To také především o konferenci o správnosti smluv z let 1968-68, protože pro změnu se toho neúčastnilo - pochopitelně - samotné Československo. Takže je de iure pouze nečinná.

  wikipedia dále pak neuvádí smlouvu z r.1992:
  http://www.psp.cz/eknih/1990fs...

  na základu návrhu z roku 1987:
  http://www.psp.cz/eknih/1986fs...

  teprve po této ponížené suplice k mezinárodnímu foru byla Michovská dohoda OSN definitivně zneplatněna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr
  15:23 05.12.2012

  Nesmysl, celý tohle hádání je velikej nesmysl, někdy mám pocit že historie začíná rokem 47...., na celým světě se vládci vždy přetahovali o území, kdo ho dobyl a obhájil, ten ho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesmysl, celý tohle hádání je velikej nesmysl, někdy mám pocit že historie začíná rokem 47...., na celým světě se vládci vždy přetahovali o území, kdo ho dobyl a obhájil, ten ho měl, dělali jsme to všichni, němci s francouzema, češi s němcema, rakušanama, polákama, maďarama a zase obráceně, podle toho kdo měl kdy jak navch, tak o co jde? naše hranice ve 13 století taky vypadaly jinak a komu na to dneska záleží? že jsme měli pordenone, už ho nemáme, neuhájili jsme, stejně jako palestinci neuhájili a neuhájí, hotovo dvacet.
  Skrýt celý příspěvek

 • sroub
  13:54 05.12.2012

  To Davids: Ne, ta rezoluce MĚLA UMOŽNIT vytvoření dvou států, Izraele a Palestiny. Ale hned co vzniknul Izrael tak na něj okolní státy zaútočily, a palestinci se rozhodli počkat až ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Davids: Ne, ta rezoluce MĚLA UMOŽNIT vytvoření dvou států, Izraele a Palestiny. Ale hned co vzniknul Izrael tak na něj okolní státy zaútočily, a palestinci se rozhodli počkat až bude Izrael zniřen, a pak shrábnout všechno. A tak čekají, a čekají.... a už skoro sedmdesát let čekají, a Izrael se pořád nemá k zániku.
  A dobře jim tak, šmejdum vyčůranejm. Kdyby tehdy vznikl i stát Palestina, tak by byl dnešní Izrael o dost menší, a měl by těžší pozici, ale, kdo chce víc, nemá nic :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Davids
  09:23 05.12.2012

  To marek bouda: Nechci se nijak dotknout autora zmíněného článku, ale ohánět se wikipedií je teda hodně odvážné. A poslední dobou mi přijde, že cokoliv tam má nějakou chybičku. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To marek bouda: Nechci se nijak dotknout autora zmíněného článku, ale ohánět se wikipedií je teda hodně odvážné. A poslední dobou mi přijde, že cokoliv tam má nějakou chybičku. A nebo se třeba neshoduje s jinými verzemi (především anglickou).

  To bark: Podle jednoho z velvyslanců při OSN, je ostatně palestinský stát zahrnutý do stejné směrnice, jakou vznikl stát Izrael. Říkal, že ta rezoluce vytvořila dva státy Izrael a Palestinu. Ta stále ještě platí, takže přiřknutí statutu nečlenského státu je zcela v souladu s touto směrnicí.
  Skrýt celý příspěvek

 • marek bouda
  08:38 05.12.2012

  bark: kromě prvního odstavce (protože: http://cs.wikipedia.org/wiki/M... souhlas. Nebo uveďte svůj zdroj, pak možno porovnat.

  bark: kromě prvního odstavce (protože: http://cs.wikipedia.org/wiki/M... souhlas. Nebo uveďte svůj zdroj, pak možno porovnat.

 • Márty
  18:38 04.12.2012

  Bylo by nejlépe kdyby na místech států středního východu někdo udělal velké moře a mi se tam jezdili koupat, protože hádat se čí kámen je posvátnější a přitom do sebe střílet to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by nejlépe kdyby na místech států středního východu někdo udělal velké moře a mi se tam jezdili koupat, protože hádat se čí kámen je posvátnější a přitom do sebe střílet to nikam nevede. Lidé jsou prostě hloupí, místo toho aby si žili v klidu, tak pořád vymejšlej ptákoviny a pak to talke dopadá po celim světě....
  Skrýt celý příspěvek

 • bark
  18:12 04.12.2012

  DavidS - Mnichovská dohoda nebyla nikdy zrušena. Před několika lety byla v OSN označena jako "neúčinná" - tzn. neplatná z důvodu expirace. Británie a Francie pouze odstoupily od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DavidS - Mnichovská dohoda nebyla nikdy zrušena. Před několika lety byla v OSN označena jako "neúčinná" - tzn. neplatná z důvodu expirace. Británie a Francie pouze odstoupily od jejího plnění, nezrušily ji. Pokud tedy neberete jako zrušení vyjádření politiků a vlád - ale formálně zrušena žádným právním aktem nebyla.

  All - to je problém - pokud mluvíte o roku 1938 a paralelách, tak jde o evropský folklor k řešení vlastních problémů - jak se pak chcete dívat na Kosovo nebo Srbskou Krajinu ? O prvním případu nemá smysl mluvit vůbec a o druhém šlo o řízenou etnickou čistku z *bezpečnostních důvodů* pro Chorvatsko. Jednoznačně jde o dvojí metr.

  Historie ?
  Co je týká Kanaánu - což je správný název Palestiny (ta je z římského výrazu pro Pelištim, Filištíny), tak izraelské kmeny NIKDY ani v dobách největší slávy nebyly národnostní většinou. I za sjednoceného království Izraele a Judey (tzn. Davidovská dynastie) tomu nebylo jinak. Kromě Izraelitů a jejich příbuzných zde žili Pelištim, Aramejci apod. Dokonce i Jeruzalém byl násilím získán Davidem na Jebuzejcích. Vždy se jednalo o multinárodní území. Arabové se do Palestiny dostali také ve starověku. Dlužno podoktnout, že žili spolu v relativním klidu kromě mocenských převratů, které přinášely v pozdější době invaze Římanů, Babyloňanů,křesťanů a muslimů - nikoho nevyjímaje.

  Dále pak - domovské právo jako Izraelité z historických důvodů mají jen tkzv. Sefardi - jsou to Semité příbuzní práve Arabům - tzn. původní Izraelité. Dnes tvoří menšinu tkzv. *izraelského národa*. Drtivou většinu tvoří Aškenazi - tzn. obyvatelstvo, jež přijalo judaismus ať již v Evropě nebo v Asii (Chazaři). To je nynější vládnoucí třída, většinové obyvatelstvo - ale v Izraeli jsou doma nanejvýš několik generací.

  Takže *naše posvátná země* se nezakládá na historické realitě, ale na novodobém sionistickém výkladu Bible. Ortodoxní Židé v podstatě Izrael neuznávají - protože Jahve ještě vyvolenému lidu neodpustil.

  Nynější Izrael tvoří především přistěhovalci a potomci evropských židů (jejich mateřským jazykem bývala jidiš), ruských židů a dokonce přistěhovalci z Afriky. Původní Sefardi jsou v menšině.

  Takže převzít tézi o *historicky posvátné domovině* je totéž jako převzít výraz lebensraum Velkoněmců. Z náboženského hlediska jsme všichni ve Svaté zemi doma, ale nejsme její obyvatelé. V lepším případě jsme několikátá generace přistěhovalců - to je jeden z výroků, který někdy v upřímnosti někdo řekne.

  Nicméně - já osobně Izraeli docela fandím - ale nesouhlasím se způsobem, jak se chce udržet na světě. Už jen proto, že v Izraeli jsou zásoby pitné vody tak asi na 30 let a ta nejbližší další je v Sýrii, Libanonu a u dalšcíh sousedů. Totéž je úrodná půda. Také problém palestinských Arabů nezmizí sám od sebe. Jsou tam totiž stejně doma, jako oni. Jedině snad další holocaust - ale to by vzhledem k vlastní historii byl paradox.

  Co si chcete nalhávat - Izrael je beznadějně přelidněný a jak má získat jiné zdroje ? Nemluvte o *demokratických hodnotách*. Palestina je jako klec s přemnoženými potkany. Napřed sice mohou zlikvidovat ty z jiného rodu - ale pak se budou muset bít mezi sebou.

  Z tohoto hlediska Izrael chápu - hranice z roku 1967 a *mírový proces* byl přijatelný možná před dvaceti lety. Dnes je prostě nepřijatelný - do hranic z r.1967 se prostě již Izraelci nevejdou. Přistěhovalectví neomezili a množí se možná pomaleji naž palestinští Arabové, ale Izrael není nafukovací. Takže prvním nutným krokem prostě bude likvidace zbytku Palestinců jakýmkoliv způsobem a pak je naprosto nezbytné obsadit celý tok Jordánu a jezera, podržet si Golany a pokusit se utrhnout něco z plynu v Levantském šelfu. Prosto jiná cesta není - Izrael by jinak v současné podobě již nepřežil.
  O nic jiného nejde - uznání Palestiny jako státu pozorovatele je jen nepříjemnou zpomalující překážkou. Bude nutno prostě najít jiné způsoby.

  Nepleťte do toho nějaké morální hodnoty.
  Skrýt celý příspěvek

 • DavidS
  12:25 04.12.2012

  To Dip: To by mě zajímalo jak myslíš to "mezinárodně uznávanou součástí Československa", protože Mnichovská smlouva právě toto území přiřkla Německu a to s mezinárodním souhlasem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Dip: To by mě zajímalo jak myslíš to "mezinárodně uznávanou součástí Československa", protože Mnichovská smlouva právě toto území přiřkla Německu a to s mezinárodním souhlasem. Británie zrušila platnost Mnichovské dohody až po atentátu na Heydricha.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dip
  22:43 03.12.2012

  Zas s tou paralelou s 1938 bych to nepřeháněl. Západní břeh je totiž okupované území po válce s Jordánskem, které se nároku na něj vzdalo někdy začátkem 90 let. A vzdalo se ho ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zas s tou paralelou s 1938 bych to nepřeháněl. Západní břeh je totiž okupované území po válce s Jordánskem, které se nároku na něj vzdalo někdy začátkem 90 let. A vzdalo se ho ve prospěch palestinského lidu. Což byl od Jordánců hodně vyčůranej tah. Zatímco sudety byli jasnou a mezinárodně uznávanou součástí Československa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Martin M.
  22:25 03.12.2012

  Silně mi to připomíná rok 1938...

  Silně mi to připomíná rok 1938...

 • Deadog
  22:21 03.12.2012

  je to ostuda ze evropske zeme podporily palestince, jestli tahle vlada delala a dela neskutecny bordel a topi se v kauzach ,tak za toto NE zasluhuji poradnou pochvalu.
  Sem zvedav ...
  Zobrazit celý příspěvek

  je to ostuda ze evropske zeme podporily palestince, jestli tahle vlada delala a dela neskutecny bordel a topi se v kauzach ,tak za toto NE zasluhuji poradnou pochvalu.
  Sem zvedav na dalsi palestinsky tah, ktery se jim bude diky ignoranci ve svete prosazovat o poznani jednoduseji
  Skrýt celý příspěvek

 • Viktor
  21:26 03.12.2012

  Je čas pustit atomovýho prcka na Teherán.

  Je čas pustit atomovýho prcka na Teherán.

 • milozdca
  21:17 03.12.2012

  ++++++++Dies ist unser Lebensraum!!!!!!!!++++++++

  ++++++++Dies ist unser Lebensraum!!!!!!!!++++++++

 • Karel
  19:29 03.12.2012

  no a diky treba takovym islandanum jako jejich ministr zahranicnich veci ci www.palestina.is... nam bude v budoucnu jeste hur v Evrope!!!Jelikoz oni by radi meli palestince snad v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no a diky treba takovym islandanum jako jejich ministr zahranicnich veci ci www.palestina.is... nam bude v budoucnu jeste hur v Evrope!!!Jelikoz oni by radi meli palestince snad v kazde evropske organizaci.Island je zeme kde 80 procent naroda podporovalo v operaci Lite olovo HAMAS!!!!!!! Island je zeme,jenz meni historii proti-izraelskou propagandou vehementne podporovanou islandskymi medii,jelikoz jejich redaktori nevi vubec nic o deni ve svete a tak umoznuji nechat psat blbosti do medii!!

  Je na case se trochu ozvat vuci tem blbcum z www.palestina.is...

  nebo budem mit palestince za chvili vsude a teroro s nima
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:36 03.12.2012

  Můžeme být hrdí na to, že jsme hlasovali proti.

  Můžeme být hrdí na to, že jsme hlasovali proti.

 • Dip
  18:25 03.12.2012

  soldier: Mezi řádky je jen bílá mezera. Není tedy co umět. Pokud v tom příspěvku je nějaká ironie, tak jsem ji nerozpoznal.

  Dějepis jasně hovoří o tom, že střední východ je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  soldier: Mezi řádky je jen bílá mezera. Není tedy co umět. Pokud v tom příspěvku je nějaká ironie, tak jsem ji nerozpoznal.

  Dějepis jasně hovoří o tom, že střední východ je nejdéle trvajícím nebezpečím pro Evropu. A to od vzniku Islámu.
  Skrýt celý příspěvek

 • soldier
  17:43 03.12.2012

  Dip: kdybys umel cist mezi radky neohanel bys se dejepisem

  Dip: kdybys umel cist mezi radky neohanel bys se dejepisem

 • Dip
  17:14 03.12.2012

  Sunakashi: Naprostá hloupost. Doporučuji zopakovat si dějepis.

  Sunakashi: Naprostá hloupost. Doporučuji zopakovat si dějepis.

 • Lukáš Blažek
  16:59 03.12.2012

  Je mi to k smíchu, pokud si státy potažmo zástupci států hlasujících pro přijetí palestiny jako pozorovatele mysli, že zkončí krveprolití páchané v této oblasti. Přece musejí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je mi to k smíchu, pokud si státy potažmo zástupci států hlasujících pro přijetí palestiny jako pozorovatele mysli, že zkončí krveprolití páchané v této oblasti. Přece musejí vědět, že se tímto problém jen prohloubí. Jen je mi líto, jak dopadli izraelci. Jejich svrchované území je odstřelováno a terorizováno hamásem a jejich ruce jsou vůči němu svázané. Zajímalo by mě jak by bylo VB,FR či jakékoli zemi která souhlasila s přijetím PAL jako pozorovatele, kdyby jim někdo ostřloval území. Zcela jistě by nečekali na rozhodnutí zbytečné a zastaralé organizace, která ztrácí svůj význam a co hůř i schopnost rozhodně k něčemu zaujmout stanovisko.Můj názor je sice zaujatý jelikož chovám bezmeznou úctu a důvěru k IDF a stejně tak veliký respekt k izraelskému (židovskému) národu. Toto území bylo nám židům dáno,bylo uhájeno a po generace zvelebováno a ted ti samí lidé co prolévali vlastní krev za toto území mají nečině přihlížet jak neviní umírají k vůli hamásu, jeho rakétám a sebevražedným atentátníkům? Tento konflikt pozbyl hranic a morálky. Vraždí se děti a ženy a k těmto zvěrstvům se hrdě hlasí hamás a další fundamentalistické skupiny. A proto se tážu, jak může Ismajl Haníja prosit o vyškrknutí hamásu z listiny teroristických organizací ?Upřímně mu přeji aby ho stihl osud jako pana Ahmada Džabarího. Dle mého názoru dobrý arab je mrtvý arab, klidně mě zde ukamenujte, či smažte tento příspěvek, ale už i starý kontinet začíná poznávat jak nebezpečné jsou arabské menšiny. Připomíná mi to slavný rok 1938 odstoupení sudet, politiku apartheidu zkrátka a dobře ad se vlk nažere a koza zůstane celá.Závěrem bych chtěl jen dodat, proč se palestina v budoucnu stane státem, bude to protože státy hlasující pro chtějí lukrativní smlouvy na vybudování infrastruktury nově vzniklého palestinského státu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sunakashi
  16:22 03.12.2012

  Kdykoliv někdo prohlásí, že Izrael je našim jediným přítelem na Středním východě, nedá mi to, abych si nevzpomněl, že před Izraelem jsme na Středním východě neměli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdykoliv někdo prohlásí, že Izrael je našim jediným přítelem na Středním východě, nedá mi to, abych si nevzpomněl, že před Izraelem jsme na Středním východě neměli nepřátelé.

  John Sheehan, S.J.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sopmod
  16:14 03.12.2012

  OSN = neakceschopná banda filosofů.... prostě zbytečný přežitek.

  OSN = neakceschopná banda filosofů.... prostě zbytečný přežitek.