Izrael přizpůsobuje taktiku proti bezpilotním letounům

Foto: F-16 I „Sufa“ / IDF
Foto: F-16 I „Sufa“ / IDF

Nové století, nové hrozby. Izrael reaguje na rostoucí narušování svého vzdušného prostoru bezpilotními letouny UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Izraelské letectvo a piloti přijímají novou taktiku a výcvik, aby dokázali lépe bojovat s bezpilotními letadly.

Technologie bezpilotních letadel je čím dal dostupnější. Pro skupiny nebo jednotlivce nepřátelské k Izraeli se jedná o dokonalou platformu, jak působit proti Izraeli. Bezpilotní letadla jsou ideální k průzkumu, útokům nebo dokonce propagandě.

 

Překladem nechť je incident z konc e roku 2012, kdy izraelská protivzdušná obranně sestřelila íránský bezpilotní letoun Shahed 129 vyslaný Hizballáhem. Írán sestřel později využil k propagandistickým účelům. Podle Íránu bezpilotní letoun dlouho operoval nad izraelským územím a překonal také protiletadlový systém Davidův prak.

K dalšímu přiznanému sestřelu bezpilotního letadla došlo na konci dubna 2013. Kolik bezpilotních letadel narušilo izraelský vzdušný prostor nebo kolikrát izraelské letectvo působilo proti dronům (i mimo vzdušný prostor Izraele) však není známo.

Problémem pro izraelské letectvo je jedinečná charakteristika letu bezpilotních letadel a také malá odrazová plocha. O nových výzvách izraelské protivzdušné obrany mluvil major O (jméno nebylo zveřejněno), pilot stíhačky F-16 I „Sufa“.

Hlavní problém u dronu je, že jsou menší a hůře odhalitelné, a létají také pomaleji,“ řekl major O. Přizpůsobili jsme naší koncepci tím, že jsme zavedli nové přístroje, taktiku a mise. Dnes jsme vysoce připraveni provádět takové mise pomocí optických systémů vyvinutých společností Elbit a Rafael, jako je zaměřovací pouzdro Litening a munic e , jako je střela Python IV (izraelská střela vzduch-vzdcuh krátkého dosahu – pozn. redakce), která nemá problémy se zachycením dronů.“

Video: Izraelské letectvo zničilo bezpilotní letoun. / YouTube

Připomeňme, že Litening je navigační a zaměřovací pouzdro. Litening obsahuje infračervený senzor, laserový ozařovač nebo citlivou TV kameru sloužící pro identifikaci cíle v případech, kdy nelze použít infračervenou kameru.

Major O také popsal sestřelení bezpilotního letadla během druhé libanonské války v roce 2006 stíhačkou F-16. Pilot stroje byl vybaven izraelskou zaměřovací přilbou DAH IV (Display And Sight Helmet) a střelami Python IV. „V tomto případě nemohl pilot zamknout dron, protože jeho radarový průřez byl příliš malý. Pilot ho však viděl, zaměřil na něj přilbu, uslyšel z rakety správný tón a vypustil raketu. Úžasné bylo, protože zahájil útok pozdě, raketa podletěla cíl, otočila se s přetížením 90 g a zasáhla cíl čelně.“

Podle majora O Izrael rozvinul tři hlavní koncepce boje proti bezpilotním letounům nebo skupinám odpalující rakety. V prvé řádě jde o dokonalý průzkum a přesné označení polohy cíle. Tuto práci v současné době na výbornou zastávají bezpilotní letouny jako je Hermes 450.

Dalším krokem je zavádění méně výkonné munice. Díky této munici může Izrael ničit cíle i v silně urbanizovaném prostředí, bez rizika vedlejších škod (mrtvých civilistů). Dalším je rozpracování taktiky tak, aby izraelské letectvo mohlo ničit cíle (jako je obsluha raketometů) do 5 minut od určení jejich polohy.

 

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael bombardoval konvoj Hizballáhu

Izraelské letectvo v pondělí večer zaútočilo na cíle v Libanonu. Terčem útoku se stal konvoj ...

C-MUSIC: Izraelský obranný laser dokončil testování

Izrael dokončil sérií testů svého obranného laserového systému pro civilní dopravní letadla C-MUSIC ...

Izraelské komando zajistilo dodávku syrských raket

Izraelské komando Šajetet 13 obsadilo v Rudém moři civilní loď přepravující syrské rakety M-302. Loď ...

Roll-out prvního izraelského letadla M-346 Master

Na továrním letišti firmy Alenia Aermacchi v Itálii proběhl před pýr dny slavnostní roll-out prvního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Poryv
    11:44 06.04.2014

    DASH IV, nikoliv DAH IV.

    DASH IV, nikoliv DAH IV.