Izrael se připravuje na válku s Hizballáhem

Foto: Bojovníci Hizballáhu; ilustrační foto / James Hill, The New York Times
Bojovníci Hizballáhu; ilustrační foto / James Hill, The New York Times 

Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces) přehodnotily strategii obrany podél hranice s Libanonem. Důvodem jsou nejnovější závěry izraelské rozvědky o narůstajících schopnostech libanonského hnutí Hizballáh.

Podle izraelské rozvědky Hizballáh nebude v příštím konfliktu útočit jen střelami země-země, ale také pomocí pozemních jednotek. Ostatně první náznaky nové vojenské strategie Hizballáhu jsme mohli vidět již během operace Protective Edge, kdy Hamás vyslal do Izraele několik komand.

Právě Hamás v poslední době přebírá taktiku vyvinutou Hizballáhem, což během operace Protectvive Edge způsobilo izraelské armádě značné potíže. Šlo zejména o široké použití podzemních chodeb.

Základní vojenskou strategií Hizballáhu zůstává stále odpalování raket směrem na Izrael. Podle izraelské rozvědky ve výzbroji libanonského teroristického hnutí Hizballáh se nalézá více než 100 000 střel různých ráží. Navíc je Hizballáh schopen doplňovat svůj raketový arzenál skrze výrobní linky v Sýrii a Íránu.

Izraelská rozvědka však uvádí, že Hizballáh v Sýrií nezískává jen rakety, ale také rozsáhlé zkušenosti s vedením pozemních bojových operací. Bojovníci Hizballáhu byli v Sýrii začlenění do struktury vládní armády Bašára Asada a loajálních milicí.

„Důvěra Hizballáhu roste, spolu s jeho bojovými zkušenostmi v Sýrii,“ cituje The Jeruslaem Post důstojníka izraelské rozvědky. „Bojová zóna v Sýrii umožnila Hizballáhu vylepšit své schopnosti. Hizballáh plánuje vyslat na izraelské území mnoho bojovníků a zabrat ho. Pochopili jsme, že Hizballáh uvažuje ofenzivně.“

Foto: Operativci Hizballáhu zachyceni na libanonsko-izraleské hranici. / IDF Operativci Hizballáhu zachycení na libanonsko-izraleské hranici. / IDF

Libanonské hnutí vylepšilo především své schopnosti ve velení a řízení bojových akcí, zpravodajského průzkumu, koordinace palebné síly a koordinaci pohybu velkého množství bojovníků. Hizballáh je tak údajně připraven schopen na sever Izraele vyslat desítky nebo až stovky speciálně vycvičených ozbrojenců.

Trvalá okupace Izraele Hizballáhem je v tváři tvář palebné převaze izraelské armády nemyslitelná. Podle Izraelců však Hizballáh plánuje „demonstrační nájezd“, kdy na několik hodin obsadí část izraelského území, způsobí maximální škody a poté se před blížící izraelskou armádou stáhne.

Vojenský úspěch mizivý, propagandistický obrovský. „Z operačního hlediska není těžké si takový scénář představit,“ komentuje možnou hrozbu důstojník izraelské rozvědky. Ostatně šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh během posledních pár měsíců několik pohrozil „zabráním“ Galileje, regionu na severu Izraele.

Důstojník také varoval, že případná válka s Hizballáhem bude dlouhá a velmi krvavá. „Jsou ve všech vesnicích na jihu Libanonu,“ dodává důstojník. Izraelská armáda v případě útoku Hizballáhu uvažuje o rychle a agresivní pozemní akce s cílem zničit pozice Hizballáhu v Libanonu. Taková akce však bude mít drtivý dopad na Libanon a civilisty.

„Není problém shromáždit masivní síly a vyrazit do rychlého pozemního manévru. Můžeme to udělat velmi rychle,“ cituje důstojníka The Jerusalem Post. „Škody v Libanonu budou obrovské, ale války nelze nikdy více vést ´čistým´ způsobem. Hizballáh operuje mezi civilisty. Všude, kde projdou pěchotní a obrněné jednotky, budou rovněž civilní oběti.“  

Zdroj: The Jerusalem Post 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

Horká půda Golanských výšin

Česká republika plánuje vyslat vojáky v rámci mise UNDOF (United Nations Disengagement Observer ...

Izraelci provedli test modernizované antirakety Arrow 2

Izrael včera provedl test nejnovější antirakety Arrow 2 Block 4.1. Střela byla vypuštěná směrem nad ...

Vývoj izraelského vznášedla AirMule zdárně pokračuje

Izraelská společnost Urban Aeronautics již roky pracuje na robotickém dopravním prostředku AirMule ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • vali
  16:33 23.09.2014

  Ono toho bylo řečeno docela dost, já zkusím reagovat docela stručně. Nejdřív shal: je pravda, že Palestinci jako národ jsou tak trochu blbost, protože na území dnešní Palestiny a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono toho bylo řečeno docela dost, já zkusím reagovat docela stručně. Nejdřív shal: je pravda, že Palestinci jako národ jsou tak trochu blbost, protože na území dnešní Palestiny a Izraele žili prostě před rokem 45 arabové. To území bylo součástí myslím Sýrie, pak Osmanské říše, potom britského mandátu a pak došlo k vytvoření 2 států, židovského a palestinského. Palestinci jsou skutečně arabové a jako národ se definují jen kvůli tomu, že sdílí stejný stát (Palestinu), historickou zkušenost s Izraelem a problémy z toho plynoucí (ztrátu půdy, majetků a domovů po násilném vzniku Izraele) a aby se někdy mohli vrátit domů, musí vystupovat jako národ, jinak ztratí nárok na vše, co jim dřív patřilo a ztratí i nárok na jakékoliv odškodnění. Takže ta citace je správná. Nicméně pokud si otevřeš svoji učebnici dějepisu ze základní školy, tak zjistíš, že židy (psáno s malým ž, protože náboženství, s velkým se píší obyvatelé státu Izrael), vyvražďovali Němci, Francouzi, Rusové ad., ne muslimové. Na blízkém východě sice taky probíhaly náboženské tenze, ale o systematickém vraždění, pogromech a holokaustu se prostě mluvit nedá a krom proizraelských apologetů o něm nikdo ani nemluví. Jestli narážíš na války mezi Araby a Židy, tak se zamysli nad vznikem Izraele. Ten vznikl po hromadné imigraci židů z Evropy a po uzurpování si půdy a majetků místních arabů, je logické, že ti chtěli, aby se jim jejich území vrátilo (slovy Saúdského krále: "Proč tedy židé nemohou dostat vlastní stát v Německu? Proč to musí být na úkor Arabů, kteří jim neublížili." Jen podotýkám, že třeba v Jeruzálémě stále žijí židé, kteří jsou potomky židů, kteří tam žili za Římanů, nikdo je nevyháněl, někdo je nevraždil, narozdíl od Evropy.). A musím zklamat ještě jednou: i podle rezolucí OSN (hl. té z r. 48 myslím), je prostě Palestina stát a je prostě okupovaná.

  Ultramarinus: úplně opominu kecy typu že nějaká skupina lidí není schopná makat a je nevzdělaná apod. Myslím, že po naší historické zkušenosti s nacismem bychom se měli těchhle věcí vyvarovat. Lidi jsou prostě lidi, nejsou lepší nebo horší kvůli nějakému náboženství nebo etnicitě. Kdyby to byla pravda, tak jsou třeba slované banda ožralých zlodějů, kteří svou zem umí akorát tak devastovat, ne kultivovat. S přihlédnutím k míře alkoholismu, korupce a relativní ekonomické zaostalosti (v porovnání se západní Evropou) většiny slovanských zemí, bychom pro to určitě našli mnoho důkazů, nicméně asi si všichni uvědomujeme, že to prostě není pravda a že skutečná pravda je daleko složitější. To stejné platí o židech, křesťanech, muslimech, budhistech, Arabech, Číňanech, Korejcích, Papuáncích a vůbec o všech.

  Co s epůdy týče, bližší pohled na satelitní snímky z google maps každému jistě ukáže různá pole a políčka jak v Libanonu, tak v Palestině, tak v Izraeli a JOrdánsku, takže zemědělská půda tam skutečně je. Izrael tu svou sice kultivuje, což je dobře, ale dělá to tak, že nadměrně využívá vodní zdroje v oblasti a to na úkor svých sousedů, řešilo se to i na jednom z Fór 2000 v Praze, ještě když žil Havel. Samozžejmě nevyužilo, prostě posledním a končným argumentem Izraele jsou tanky.

  Libanon: Libanon by se skutečně neubránil, ale dlouhodobá okupace či dokonce zábor jeho půdy není snadná věc ani pro Izrael. Taky jsem neřekl, že Libanonská armáda porazila IDF, řekl jsem, že Hizballáh vyhnal IDF z jižního Libanonu, konkrétně 3x. Jednou v průběhu občanské války v Libanonu (psal o tom třeba Robert Fisk, jak vojáci IDF utíkali za hranice Izraele a odhazovali přitom svou výstroj, protože byla moc těžká a bránila jim v běhu), potom na přelomu novho milénia a nakonec v roce 2006, kdy akce IDF v Libanonu skončila fiaskem. Ona totiž partyzánská válka plodí své ovoce i proti IDF. Nechci tím ale zpochybňovat Izraelskou vojenskou sílu a schopnost se bránit, ta je evidentní. Kdo o bojích v Libanonu nic neví, může si to vygooglit, nebo si o tom něco přečíst.

  Co se mírového procesu týče, z tvého komentáře není jasné, o kterém období se bavíš. Je jasné, že Izraelsko-Palestinské vztahy byly nejprve definovány konfliktem, to se začalo měnit Kdo zabil Arafata se neví dodnes, ale kdo zabil Jichaka Rabína (židovští extrémisté), se ví. Ono o tom bylo napsáno poměrně dost a já to tady asi fakt celé nejsem schopen pojmout, zkus knihu od Marka Čejky, tam se dočteš celkem v poho info a ani se ti to nebude moc příčit. Já jenom podotknu 2 věci: odzbrojení Palestinců je blbost. Mají suverénní stát, mají právo i na armádu. Tečka. Stavba osad: kdyby Izraeli skutečně šlo o mír, přestane okupovat kus Gazy (zejména její vzdušný prostor a námořní území, ale hlavně Západní břeh Jordánu a přestane tam stvět židovské osady. Izrael prostě dělá to samé, co Rusové na Ukrajině: okupuje a anektuje cizí území a ještě si hraje na ukřivděného, hodného a týraného. Zatímco USA Rusům právem oplatili sankcemi, Izrael má stále podporu US a osady jakoby nebyly...

  Pravdu máš v tom, že běžní Izraelci a Palestinci by chtěli mír a je jen na jejich politické reprezentaci, aby to dokázala. Stejně jako Hamás byse měl po tolika letech vzdát svého postoje, který říká zničit a vyhladit Izrael, tak Izrael by se měl vzdát svých aspirací an Palestinské území a stavbu židovských osad na tomto území. Měl by přestat okupovat a začít vyplácet ty, kteří museli před Izraelem utéci do uprchlických táboru v okolnách zemích a potažmo do celého světa. Jinak ten mír asi hned tak nebude. Já osobně si myslím, že Palestinci nejsou dost silní (vojensky), aby se zbavili okupantů a Izraeli zase o mír vůbec nejde z důpvodů, které jsem popsal dříve. Je proto tedy důležité, abychom my, zbytek světa, tlačili na obě strany a přinutili je boj ukončit.

  K Afgh: za svým "bludem" si stojím, byť uznávám, že jsem měl více zdůraznit brutalitu Talibanu vůči civilistům, která taky hraje zásadní roli v konfliktu. Talibanci skutečně terorizují místní a nebýt na jejich straně může být i rozsudek smrti, to zcela určitě hraje taktéž významnou roli. Ale stejně tak si stojím i za tím, co jsem napsal předtím.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:26 22.09.2014

  K tomu bludu o afghanistanu ktery jsi pridal. Vetsine afghancu doslo, ze kdyz pomuzou Talibanu, dostanou od nej prachy a USA se na ne budou zlobit. Kdyz pomohou USA, dostanou o ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu bludu o afghanistanu ktery jsi pridal.
  Vetsine afghancu doslo, ze kdyz pomuzou Talibanu, dostanou od nej prachy a USA se na ne budou zlobit. Kdyz pomohou USA, dostanou o neco vic penez, ale taliban je vyvrazdi i s rodinama...

  Drtiva vetsina afghancu netouzi se vratit do zpatky do stredoveku, ale nebudou mit na vyber, protoze USA jsou nekoncepcni skrti a misto aby platili okupaci a duslednou ochutnavku miru pro mistni alespon po dobu jedne generace, stahli se a nechali mistni s pachuti svobody kterou uz nikdy neochutnaji na pospas mistnim smejdum.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:19 22.09.2014

  Mimochodem, ze te pusa neboli Vali, kdyz napises, ze za neuspech miroveho procesu v oblasti muze hlavne Izrael. Dohoda mezi budouci palestinskou samospravou a izraelem v ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, ze te pusa neboli Vali, kdyz napises, ze za neuspech miroveho procesu v oblasti muze hlavne Izrael.

  Dohoda mezi budouci palestinskou samospravou a izraelem v podstate znamenala, ze izrael zacne uznavat "palestinu" tak jak je na zapade mylne chapana a stahne ze zapadniho brehu sve sily. Vymenou OOP a hamas odzbroji a budou jako stat stihat zlocine ozbrojence, kteri Izraelce zabijeji.
  Po vic nez 1000 raketach, ktere Izrael pretrpel za vice-mene hlasite podpory ze strany palestinske "skorovlady", ktera se zavazala jeste driv nez vznikla, ze tomuto druhu vrazdeni bude predchazet, se moc nedivim, ze Izraelce prestalo bavit palestincum verit a radeji si zajisti alespon docasny poradek tanky.

  Libanon odrazil Izraelskou armadu - to je vtip tydne. Za chvili zacnes tvrdit, ze Ukrajina sama odrazila celou Ruskou armadu...? Protoze pomer sil a zkusenosti je v podstate stejny.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:34 21.09.2014

  Vali: Zde je zapotřebí si uvědomit, že Izrael těžko může okupovat Palestinská území, když Palestina neexistuje a nikdy neexistovala. Jedná se o samosprávné území palestinských ...Zobrazit celý příspěvek

  Vali: Zde je zapotřebí si uvědomit, že Izrael těžko může okupovat Palestinská území, když Palestina neexistuje a nikdy neexistovala. Jedná se o samosprávné území palestinských Arabů. Tedy Arabů žijící na historickém území Palestiny, dříve známé jako Judea. Území, o kterém se ty bavíš a milně ho považuješ za Palestinu se názývá West Bank, neboli Západní břeh Jordánu. Není to Palestina a nepatří palestinským Arabům a tedy ho Izrael nemůže okupovat. O okupaci mluví pouze muslimové, kteří si na něho z nějakého důvodu dělají nárok. Mezinárodně uznaný stát mohli mít, ale vyvraždění Židů bylo pro ně větší prioritou. Takzvaný Palestinský národ je uměle vytvořené uskupení Arabů, aby si mohli klást vlastnické požadavky na Západní břeh Jordánu (slova Zahíra Músejna - člena výkonného výboru OOP)Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:45 21.09.2014

  Palestinci jednoho krásného dne dokáží pracovat místo mávání kalachem, bombou a zakrvácenou košilí. Bez OSN, USA a EU, a dokonce i Izraelských humanitárních aktivit, kteréžto ...Zobrazit celý příspěvek

  Palestinci jednoho krásného dne dokáží pracovat místo mávání kalachem, bombou a zakrvácenou košilí. Bez OSN, USA a EU, a dokonce i Izraelských humanitárních aktivit, kteréžto zdroje jim v podstatě platí živobytí posledních 60 let, aniž by palestinci samotní produkovali alespoň NÁZNAKY snahy, či schopnosti pracovat z jiných důvodů než vyhlazení izraelců, by už dávno vymřeli hlady.

  Až se tak stane, možná si začnu myslet, že by neměli být dobyti a tvrdou rukou DONUCENI k naučení se mírovému životu.
  Běžný izraelec nechce aby jeho stát útočil na nikoho. Ale běžný izraelec také nerad umírá, proto tam nakonec tu armádu prostřednictvím politického procesu pošle.

  Běžný palestinec možná nemá běžného izraelce moc rád, ale nejraději by žil se svojí rodinou v klidu a míru. Bohužel to má celkem smůlu, protože oblasti vládnou stále pošukové, kteří po Izraelcích střílí kaťuše už jenom z pocitu udržení zvyků.

  Izrael by si prd pomohl nekultivovaným pouštním územím svých sousedů/nepřátel, protože je skoro nepužitelné pro obydlení, průmysl, natož zemědělství.
  Na druhou stranu Izrael SVOJE území dlouhodobě kultivuje a díky tomu se stal nejvíce nezávislým státem v okolí.

  Čí půda je pro koho cennější, to nechám na vás.

  Kdyby Izraeli šlo o půdu, tak by, přiznejme si, už třeba Libanon v podstatě neexistoval, prostě proto, že nemá kapacity se ubránit.

  V rámci nejen protiizraelské "nové vlny", kdy vypatlanci viktimizují útočníky a na zbytek mrtvých pohlíží jako "že si to zasloužili, když jsou přece ti zlí" mám chuť takto zaměřeným filosofům nakopat, a poslat je s vytetovanou izraelskou vlajkou do Palestiny na tejdenní stáž.

  Pak by je ten pallywood brzo přešel.Skrýt celý příspěvek

 • vali
  14:41 21.09.2014

  sem rád, že už si potykáme; no, já za prvé nenapsal, že se Izrael snaží dobýt celý svět, ale rozšířit své území (a on to reálně dělá, důkazem budiž stavba nelegálních osad na ...Zobrazit celý příspěvek

  sem rád, že už si potykáme; no, já za prvé nenapsal, že se Izrael snaží dobýt celý svět, ale rozšířit své území (a on to reálně dělá, důkazem budiž stavba nelegálních osad na palestinském území, jinak by židi ty osady dostali uvnitř území Izraele), Izrael potřebuje území, vždyť tam žije 7 miliónů lidí na území velkém, jak Morava a ještě s nedostatkem zdrojů (Negevská poušť - tam se nedá nic pěstovat, není tma dost vody, nedá se tam žít) a nedostatkem vody pro lidi a průmysl; za druhé jsem nenapsal, že H je reakcí na Izraelskou agresi, byť to tka mohlo vyznít a za to se omlouvám, ve skutečnosti H vznikl v průběhu Libanonské občanské války a je spíše snahou Íránu o rozšíření své islámské revoluce, Írán je šíitský a izraelci podporovali šáhům režim, proti kterému klér udělal v r 79 revoluci, šíření šíitské islámské revoluce do světa, konkrétně do válkou zmítaného Libanonu (kde byli podmnky pro takové šíření), dali vzniknout hnutí Hizballáh a Izrael prostě jako bývalý nepřítel Íránu, který okupoval šíitské území byl logickým nepřítel, ne jediným a hlavním důvodem vzniku; za třetí, když to nemá smysl komentovat, tak to nekomentuj :-) něco jsem prostě o Blízkém východě studoval, dost sem toho načetl, dokonce sem tam byl nějakou dobu a přišlo mi jako vhodné trochu vyvážit takovej ten pro izraelskej mainstream, který v naší zemi pořád jedeSkrýt celý příspěvek

 • shal
  13:31 21.09.2014

  Vali: Takové výplody choré mysli jsme už opravdu dlouho nečetl. To jak tady brečíš, že zlý Izrael se snaží dobít celý svět a chudák Hizballáh je jenom vlastně reakcí na Izraelskou ...Zobrazit celý příspěvek

  Vali: Takové výplody choré mysli jsme už opravdu dlouho nečetl. To jak tady brečíš, že zlý Izrael se snaží dobít celý svět a chudák Hizballáh je jenom vlastně reakcí na Izraelskou agresi nemá smysl ani komentovat.Skrýt celý příspěvek

 • vali
  19:00 20.09.2014

  Izrael a obrana? Vtip. Obzvláště pokud se podíváme na historii izraelského působení v Libanonu. To začalo v průběhu občanské války v Libanonu, kde Izrael intervenoval s tím, že se ...Zobrazit celý příspěvek

  Izrael a obrana? Vtip. Obzvláště pokud se podíváme na historii izraelského působení v Libanonu. To začalo v průběhu občanské války v Libanonu, kde Izrael intervenoval s tím, že se snaží chránit sám sebe a místní civilisty (nebo jak to tehdy isrl propaganda zdůvodnila, ale je pravda, že rakety na isrl padaly). Ta intervence by se dala chápat, občanská válka v Libanonu byla bojem všech proti všem, na který dopláceli hlavně civilisté. V Libanonu stále je mix sunnitů, ší'itů, křesťanů, pár židů tam taky bude, jsou tam palestinské utečenecké tábory, najde se tam asi i nějaký ten ateista. Intervenoval skoro každý okolo: Sýrie viděla ten stát jako blbost vytvořenou koloniálními mocnostmi (pravda), která náleží jí (skutečně?), Írán to viděl jako příležitost, jak rozšířit svou (šíitskou) islámskou revoluci a američané tam taky byli (těm tam mimochodem Hizballáh solidně nakopal zadek (na youtube jsou záznamy ze zpravodajství amerických stanic informujících o útoku na kasárna mariňáků a útok na US ambasádu http://www.youtube.com/watch?v... + někde bude i rozhovor s Hasanem Nasralláhem o tomto útoku, je dobré to vidět) a amíci o tom dodnes potupně mlčí, a popravdě si to zasloužili, protože místo proklamované ochrany civilistů se přidali na stranu křesťanů a bojovali po jejich boku, což je když už nic tak porušení mz práva, nemáte bojovat na jedné ze stran konfliktu, ale chránit nevinné civilisty všech stran), byla tam i OSN (jako vždy slabý mandát, ale byla vyzdvihována italská část kontingentu za skutečnou pomoc místním - dobrý velitel a chudí kluci z italského jihu, kteří si v srdci nějak našli cestu ke stejně chudým místním lidem). Izrael tehdy obsadil jih Libanonu, který je šíitský a světe div se, místní ho nadšeně vítali jako osvoboditele a záruku bezpečí (na youtube je dost videí z té války, můžete se podívat). jenže izraelci se začali chovat jako okupanti a území si pravděpodobně plánovali připojit k Izraeli. To naštvalo místní, kteří zažívali útlak a brutalitu ze strany IDF a v oblasti začal sílit odpor a samozřejmě Hizballáh, ten nakonec izraelce vyhnal. To zopakoval v roce 2000 (nebo 2001), kdy je vytlačil z jakéhosi nárazníkového pásma a pak v roce 2006, kdy slavná supermoderní izraelská armáda, která je přece nejlepší na světě a Hizballáh je jen banda blbých "ručníčkářů" s pokřivenou polonacistickou ideologií (jak se můžete dočíst na českém internetu), postoupila jen o blbých pár desítek kilometrů (myslím, že 15, ale nechce se mi to hledat) k jakési řece a pak stop. Dál se neprobili. Rozbombardovali celý Libanon (a zase se ti zpropadení teroristi ukrývali v panelácích a zase chudáci izraelci museli zničit pár paneláků, vodovodů, letišť, pozabíjet pár dětí, ale vytyčený cíl - zničení Hizballáhu - se nepodařilo naplnit. Izrael se musel stáhnout. H. zničil dost těch slavných nejlepších tanků na světě (systém Kornet-E byl na pancíř Merkavy prostě moc - viz dnešní systém Trophy, vyvinutý po této válce), poškodil jednu loď (rakety z Íránu fungovaly) a zabil dost vojáků atd.

  Aby mne někdo nepochopil špatně, nejsem fanouškem H, protože právě H je jednou z překážek k tomu, aby Libanon začal fungovat jako moderní demokracie a taky se H angažuje v Syrském konfliktu na straně toho vraha Assada a nechová se tam zrovna pěkně. To, co chci říct, je to, že Izrael má prostě aspirace na jih Libanonu a v Gaze si zkusil pár nových hraček (Trophy). Stejně tak H sice nabral v Sýrii hodně zkušeností, ale taky dostal docela "klepec" od sunnitských a prodemokratických povstalců. H tam měl obrovské ztráty a útok na Izrael určitě není na pořadu dne. Rozebíralo se to ještě před rokem v pár světových médiích a myslím, že o tom psaly i nějaké ty internetové noviny typu Foreign Policy, kde se to rozebírá téměř akademickým způsobem. Prostě H nemá zrovna teď ani vůli, ani zdroje na to, aby vedl válku v Sýrii a ještě útočil na Izrael a ani Sýrie a Írán zrovna teď nejsou v pozici, kdy by ho mohli podporovat. Zato Izrael je docela na koni, pravicový a nacionalistický populismus a extrémismus tam jede a všechny země okolo mají tolik problémů, že ať se teď Izrael pohrne kamkoliv, nikdo nebude mít sílu ho zastavit. Takže tato vyjádření je možné číst ne jen jako "jsme připraveni se bránit", ale i jako "jsme připraveni si udělat výlet v tancích na sever". Ale zase nechci isrl z ničeho obviňovat, ono je taky dost možné, že prostě důstojník armády musel nějak reagovat na otázky novinářů. V Izraleli je dost slušných lidí, kteří nestojí o další konflikt. Vědí, jak je to nebezpečné a hlavně krvavé. Problém je v tom, že Izrael prostě má územní a mocenské aspirace, operace Lité olovo v Gaze (2009 myslím) byla vyprovokována izraelskou armádou (zabití malého kluka blízko hranic, což vyvolalo spirálu násilí). Izrael potřebuje víc území, jeho zbrojní průmysl potřebuje konflikty a mírový proces třeba s těmi Palestinci je dlouhodobě fraška hlavně kvůli Izraeli... nechce se mi pořád dokola hltat tu propagandu typu "máme právo a budeme se bránit..." - jenže isrl to dělá okupací a anexí cizího území (viz Západní břeh). Už toho prostě bylo dost.

  Zajímavá debata o Afghánistánu. Jak tam vyhrát? Co to je vlastně vyhraná válka? No, výhra jsou 2 věci: 1) naplnění cílů, které si vytyčíme před válkou (úkol spněn), 2) poražení nepřítele, tzn. zabití nepřátel, uplatnění naší moci, zničení režimu, ukončení působení extrémistů atd. Nic z toho se v Afgh nepodařilo ani sovětům, ani amíkům... Taliban jede dál. Jak se to mělo vyhrát? Když se trochu pídíte po názorech Afghánců, tak ti přece vítali amíky jako osvoboditele, měli Talibanu dost, proč teda dneska půlka Afghánců buď s T spolupracuje, nebo jen prostě mlčí? Z toho, co vím: korupce centrální vlády, nevládne právo ale to, jestli jste schopni podplácet (T má sice tvrdé zákony, které s emoc lidem nelíbí, ale jsou to zákony jasně dané a vynucované na všech => vláda práva, ne korupce a zvůle), dále chování amíků - popravdě amíci žijí strašně free život, jejich společnost je třeba co se týče sexuality, vyjadřování, oblékání, chování se k druhým apod. téměř libertariánská (s výjimkou věřících, kterých je v USA dost). Afghánistán je strašně konzervativní. Když amík zahodí na zem půl hambáče, běhá po základně jen v trenkách, ožralej apod., tak to na Afghánce dost negativně působí. Pak zabíjení civilistů, včetně opět žen a dětí, které po několika letech konfliktu začalo nabírat na obrátkách. Amíkům prostě hrabalo z té války a prostředí a začali používat hrubou sílu. Dále podpora z Pákistánu pro Tálibán (zbraně apod.). Afgh a Pak nemají až tak vřelé historické vztahy a byť teda nejsem odborník na jejich vztahy a politiku, tak je prostě pravda, že silný Afgh se Pákistánu nehodí (a přítomnos US army ho dělá slabým), problémy na hranici ospravedlňují zbrojní výdaje a všechnu korupci a moc z toho plynoucí. Vyřešením těchto problémů lze vyhrát válku v Afgh: získání aktivní podpory místních obyvatel, odříznutí proudu zbraní a lidí zvenčí, podpora takové Afgh vlády, která vám neleze do zadku kvůli prachům, ale která je schopna rozumně a efektivně vládnout svojí zemi (byť se nám nemusí líbit její idevé pozadí).Skrýt celý příspěvek

 • jiří n
  16:11 20.09.2014

  Ještě k článku, co se týče Hizballáhu, ten má nyní větší problémy s teroristy z Islámského státu, al-nursy, se kterými utrpěl v bojích velké ztráty, IS se snaží expandovat i do ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k článku, co se týče Hizballáhu, ten má nyní větší problémy s teroristy z Islámského státu, al-nursy, se kterými utrpěl v bojích velké ztráty, IS se snaží expandovat i do Libanonu, Izrael není v popředí jeho zájmu, jak tomu bylo před pár lety.

  KOLT: koho v našich médiích berete jako seriozní zdroj informací?
  2.Na Cibulkových seznamech bylo 200 000 lidí, on byl jen jeden z mnoha, jak sám říkal, tak musel spolupracovat, kdyby obhajoval Nato, tak by se to na něj nejspiš ani nevyštouralo... co 2 miliony kádrů, co po listopadu převlíkli kabáty, nyní jsou na vysokých politických postech, v armádě...
  3. No budiš, pokud človek nedělal problémy, jak se říká držel hubu a krok, neměl na něj nějaký kádr spadeno, tak si ho nevšímali a udělal i maturitu, ale z vlastního okolí mam zkušenosti jiné..Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  15:07 20.09.2014

  Takeda: To je trochu černobílé myšlení. To že si malá skupinka něco vybere a ostatním to se zbraní v ruce vnutí, neznamená, že si to vybrali afgánci. Zkrátka se měli postarat o to, ...Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: To je trochu černobílé myšlení. To že si malá skupinka něco vybere a ostatním to se zbraní v ruce vnutí, neznamená, že si to vybrali afgánci. Zkrátka se měli postarat o to, aby vliv měli ti většinoví, co nechtějí bojovat a né ti menšinoví, co se ohání kalešnikovem.
  Je to takhle na celém světě. Většina lidí nechce bojovat, ale politici a lidi se zbraněma jim válku vnutí.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:38 20.09.2014

  brin: a jaký je rozdíl mezi penězi na školy a na zbraně? Žádný, oboje jsou stejně zelené. Těžko můžete kontrolovat co si za ně Afghánci koupili. Ne že by USA neměly podíl na vině, ...Zobrazit celý příspěvek

  brin: a jaký je rozdíl mezi penězi na školy a na zbraně? Žádný, oboje jsou stejně zelené. Těžko můžete kontrolovat co si za ně Afghánci koupili. Ne že by USA neměly podíl na vině, ale Afghánci si taky po vyhnání rusů mohli vybrat sami a holt vybrali ty kalašnikovy, místo školních lavic.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:50 20.09.2014

  jiří n: Nerad bych tu rozpoutával debatu ohledně dob minulých, ale nedá mi to, než uvést tři poznámky: 1) O jeho opírání se o fakta bych si neopřel ani kolo. 2) Podle všeho byl ...Zobrazit celý příspěvek

  jiří n: Nerad bych tu rozpoutával debatu ohledně dob minulých, ale nedá mi to, než uvést tři poznámky:
  1) O jeho opírání se o fakta bych si neopřel ani kolo.
  2) Podle všeho byl poměrně aktivní spolupracovník.
  3) Váš druhý odstavec není tak úplně pravda, v praxi to nebylo tak dramatické a dalo se poměrně úspěšně vzdorovat. Rozhodně bylo možné získat maturitu i bez účasti rodičů v KSČ, natož bez spolupráce s StB (zkušenost vlastní rodiny, jejíž polovina byla nepřátelská socialistickému zřízení). Nezapomínejte, že se nepohybujeme v osmdesátých, nikoliv v padesátých letech. Nerad bych ale diskusí na toto téma zahlcoval komentáře k článku o něčem úplně jiném.Skrýt celý příspěvek

 • jiří n
  21:36 19.09.2014

  co se týče válce v Afghánistánu, tak je důležité poznamenat, že kdyby Afgánci něměli velkou podporu USA, tak by to asi dopadlo jinak...

  co se týče válce v Afghánistánu, tak je důležité poznamenat, že kdyby Afgánci něměli velkou podporu USA, tak by to asi dopadlo jinak...

 • brin
  21:35 19.09.2014

  Mimochodem, to je hlavní chyba, kterou USA udělaly ve chvíli, kdy se jim podařilo z Afghánistánu vystrnadit SSSR. Kdyby se pokračovalo v programu pomoci a místo peněz na zbraně ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, to je hlavní chyba, kterou USA udělaly ve chvíli, kdy se jim podařilo z Afghánistánu vystrnadit SSSR. Kdyby se pokračovalo v programu pomoci a místo peněz na zbraně posílali peníze na školy, byla by dnešní situace diametrálně odlišná a je dost pravděpodobné, že by z Afghánistánu byl podobný spojenec USA jako Saúdská Arábie, jenom demokratičtější.Skrýt celý příspěvek

 • jiří n
  21:34 19.09.2014

  Co se týče pana Martina Kollera, je to jeden z mála lidí, který nemění postoje a názory podle toho, kam zrovna fouká vítr mediální propagandy, Jeho články, rozhovory jsou věcné a ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče pana Martina Kollera, je to jeden z mála lidí, který nemění postoje a názory podle toho, kam zrovna fouká vítr mediální propagandy, Jeho články, rozhovory jsou věcné a opírají se o fakna, ne o doměnky a fámy, kterých jsou naše média plná.

  Jen pro info, za komančů měla KŠČ přes 2 miliony členů, další museli spolupracovat, protože lidem vetšinou nic jiného nezbylo, kdyby ne, tak by to s nimi dopadlo špatně, v lepším případě by skončili u lopaty, v horším by je pod nějakou záminkou zavřeli.
  Kolik vysokých důstojníků v AČR, na ministerstvu obrany, co sloužili už za komunistů jsou bývalí kádři nebo spolupracovníci? VŠICHNI, jinak by jim nedali zbraň do ruky....
  Celkově vzato všichni, co za minulého režimu vystudovali, tak rodiče byli v KSČ, nebo spolupracovali s komunisty, STB, kdyby ne, tak by nezískali ani maturitu, natož pak vysokoškolské vzdělání, ale skončili na podřadném výučním oboru. Stačí se podívat, kolik je takových lidí ve státní správě, politice....Skrýt celý příspěvek

 • brin
  21:33 19.09.2014

  Jak vyhrát válku? A navíc v zemi jako Afghánistán? Je to složitý a velmi zdlouhavý proces, který strojí obří množství peněz a rozhodně nezahrnuje pouze náklady na armádu, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak vyhrát válku? A navíc v zemi jako Afghánistán? Je to složitý a velmi zdlouhavý proces, který strojí obří množství peněz a rozhodně nezahrnuje pouze náklady na armádu, ale především náklady na budování infrastruktury zajišťující obyvatelstvu pohodlnější život a hlavně vzdělání. Pokud by se podařilo dosáhnout moderní životní úrovně pro většinu obyvatel Afghánistánu se vším co k tomu patří, pak by odpor pravděpodobně skončil a Afghánistán by si mohl začít vládnout sám. Ale to je práce tak na tři generace.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:09 19.09.2014

  matu:
  Heh pry duveryhodna osoba. Je to idiot. Zajimalo by me odkud ho CT vyskrabla.

  matu:
  Heh pry duveryhodna osoba. Je to idiot. Zajimalo by me odkud ho CT vyskrabla.

 • KOLT
  20:50 19.09.2014

  U udavače StB ani nepřekvapuje, že "doporučuje" postupovat jako SSSR... liberal shark – přesné, leč v nebližších desetiletích nereálné :-( V současné situaci se není co divit, ...Zobrazit celý příspěvek

  U udavače StB ani nepřekvapuje, že "doporučuje" postupovat jako SSSR...

  liberal shark – přesné, leč v nebližších desetiletích nereálné :-( V současné situaci se není co divit, že se Izrael snaží o udržení si takové převahy, aby byli jeho občané aspoň trochu v bezpečí. Jen se obávám, že z dlouhodobého hlediska je to do jisté míry kontraproduktivní. Nicméně protože do budoucnosti nikdo nevidíme, těžko říct, jestli je stávající strategie správná. Rozhodně je ale lepší než ta evropská, o tom jsem přesvědčen.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:16 19.09.2014

  to: matu Souhlasím s vaším názorem na Kollera. Počet obětí sovětské okupace Afghánistánu se snad odhaduje na 1 milion a výsledek je nulový. Když se vrátím k Izraeli, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  to: matu
  Souhlasím s vaším názorem na Kollera. Počet obětí sovětské okupace Afghánistánu se snad odhaduje na 1 milion a výsledek je nulový.
  Když se vrátím k Izraeli, tak vítězství by šlo definovat jako stav, kdy ve všech sousedních zemích bude stabilní vláda, která zabrání teroristickým útokům na Izrael ze svého území.Skrýt celý příspěvek

 • matu
  19:44 19.09.2014

  Jan Grohmann: Dovolim si naprosto nesouhlasit. Presne to predvedli soveti a vsichni vime jak to dopadlo. Spravna otazka je jak pise jenikdavid: co znamena vyhrat valku? Na podminky ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann: Dovolim si naprosto nesouhlasit. Presne to predvedli soveti a vsichni vime jak to dopadlo. Spravna otazka je jak pise jenikdavid: co znamena vyhrat valku? Na podminky Afganistanu si myslim ze bylo dosazeno maxima mozneho. K osobe pana Kollera, po jeho vyjadrenich k ukrajinsko-ruskemu konfliktu to pro me neni duveryhodna osoba.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2