Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22; větší foto / AP

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský stíhací bombardér Su-22. Jen o den dříve izraelský systém PVO David´s Sling zasahoval proti balistickým raketám Točka.

Ke zničení syrského Su-22 došlo 24. července, ale zpočátku nebylo jasné, zda jde o bombardér Su-22 nebo Su-24. Syrské letectvo papírově provozuje 36 stíhacích bombardérů Su-22 a 21 bombardérů Su-24М/М2. Tyto počty se ale podle různých zdrojů liší a není vůbec jasné, kolik syrských Su-22/Su-24 je letuschopných, či dokonce bojeschopných.

 

 

Podle deníku The Jerusalem Post však Írán dodává Sýrii letecké náhradní díly a pomáhá se servisem syrských letadel. V každém případě bombardéry Su-22 tvořily a tvoří páteř syrského letectva při operacích proti povstalcům.
 

Podle izraelských zdrojů Su-22 pronikl dva kilometry přes Golanské výšiny do izraelského vzdušného prostoru. Izrael se údajně blížící se syrský letoun snažil kontaktovat. Když nepřišla odpověď, izraelská PVO vypálila proti stroji dva interceptory Patriot. Letoun byl zasažen a trosky spadly na syrské území kontrolované islámskými militanty.
 

Jeden člen posádky byl zabit a osud druhého člena je neznámý, nicméně podle izraelských zdrojů se v dvoumístném letadle nacházel pouze pilot. Tělo zabitého pilota se podle vlastních slov zmocnili příslušníci Islámského státu, kteří také dnes na Twitteru zveřejnili fotografie sestřelného stroje. Mrtvý pilot byl identifikován jako plukovník Amran Mara’e.
 

Sestřel syrského letounu si připsal 139. prapor (138th Battalion) izraelské PVO. Stejná jednotka 11. července a 13. července sestřelila dva syrské drony. Na internetu se objevily fotografie, podle kterých v jednom případě šlo o ruský dron Forpost.
 

Syrský Su-22 vzlétl ze základy T4 vzdálené 200 km od Golanských výšin. Ze stejné základny také v únoru letošního roku vzlétl íránský dron, který byl sestřelen izraelským vrtulníkem Apache. V reakci na to Izrael zničil íránské stanoviště velení a řízení na základně. Izrael na základnu T4 podnikl raketový útok i v dubnu letošního roku.

 

Syrská armáda v reakci uvedla, že letoun Su-22 byl zaměřen Izraelem ve vzdušném prostoru Sýrie, protože letěl proti islámským militantům bojujícím proti syrské vládě. Podle syrské tiskové agentury SANA Izrael pomáhá „teroristům“ na jihozápadě Sýrie, kde syrské letectvo provádí rozsáhlé letecké údery. Syrské zdroje také uvedly, že sestřelení syrského Su-22 nezůstane bez odplaty, která přijde ve „vhodnou dobu“.

 

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon uvedl, že se syrský letoun dostal do Izraele kvůli navigační chybě, nicméně Izrael „neměl čas čekat“ a že „stalo se to, co by udělal každý jiný stát v podobné situaci.“

 

„Jediné, co můžeme udělat, je chránit naše civilisty,“ uvedl Danon. „Izrael nebude tolerovat žádné porušení své suverenity ‒ ani ze Sýrie, ani z Gazy, ani od jakéhokoliv jiného nepřítele, který ohrožuje naši bezpečnost.“

 

K poslednímu podobnému incidentu došlo v roce 2014, kdy izraelská PVO zničila syrský Su-24. Letoun tehdy pronikl 800 metrů do izraelského vzdušného prostoru a byl zasažen střelou Patriot, když se snažil vrátit do Sýrie. Další sestřel syrské Su-22 si připsala v roce 2017 americká stíhačka F/A-18.

 

Avšak i syrská PVO působí aktivně proti izraelským letounům. V únoru syrská PVO nad územím Izraele sestřelila izraelskou stíhačku F-16, která se vracela z leteckých úderů na íránské cíle v Sýrii.

 

K dalšímu vážnému incidentu došlo 23. července tohoto roku, kdy se izraelská PVO pomocí kompletů David´s Sling snažila neúspěšně zachytit dvě rakety taktického raketového systému OTR-21 Točka. Šlo o první ostré použití systému David´s Sling, ale ani jeden ze interceptorů nezasáhl rakety.

 

Podle izraelských zdrojů izraelská PVO zachytila odpal raket a vypočetla, že míří na jih od Galilejského jezera. Izraelská PVO proto dala rozkaz k odpálení dvou interceptorů David´s Sling, avšak posléze se ukázalo, že rakety míří do Sýrie.

 

Izraelci proto dali povel k autodestrukci, což se u jednoho interceptoru stalo, ale druhý interceptor bez zatím známých příčin pokračoval v letu a spadl do Sýrie. V současné době běží vyšetřování, které má objasnit příčinu „selhání“ kompletu David´s Sling, který je v operačním použití od začátku roku 2017.

 

Zdroj: The Times od Izrael

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • J.Vraja
  21:46 02.08.2018

  Danny já nerozporujiVáš názor, Izrael - je to jediná skutečně stabilní demokracie v dané lokalitě, ve které paradoxně i muslimští arabové mají reálně přiznaných víc lidských a politických práv než kolik se dostává jejich vlastním souvěrcům v okolních islámských státech.Dále mají můj obdiv k vojenské strategii Izraele - když si uvědomíš reálnou situaci, množství vojáků, možství zdrojů, které jsou k dispozici (muslimové mají obrovské zisky z prodeje ropy), tak je obdiv vůči Izraelcům prostě naprosto pochopitelný.
  Izrael ale nezaslouží obdiv pouze za své vojenské schopnosti odolávat mnohem silnějšímu protivníkovi, ale také i v řadě dalších oblastí - např. za to, jak dokázal zúrodnit své území - porovnej to s územím kde žijí muslimové. Dále např. za svůj přínos ve vědě a technice - myslím, že není příliš známo třeba ta skutečnost, že Izrael má nejvíc úspěšných technologických startupů na světě, že jak Intel, tak AMD tam mají jedny ze svých nejdůležitějších vývojových středisek, že mají největší hustotu vysokoškoláků na světě, že Izraelci produkují obrovské množství originálních vědeckých článků s vysokým impaktem a tak dále.. A to všechno porovnej s tím, co dokázali všichni ti muslimové, kteří je obklopují. Kde by byli, kdyby jim ze země netekla ropa

 • PavolR
  14:19 30.07.2018

  GlobeElement:
  Golanské výšiny boli už súčasťou francúzskeho mandátneho územia a následne Sýrie od počiatku jej nezávislosti. A mimo to, Izrael nie je totožný s predmandátnou Palestínou.

 • danny
  13:42 30.07.2018

  J.Vraja: chápu, že člověka nepříjemné zkušenosti trochu vyhraní. A vůbec nerozporuji tvoje hodnocení, jak mají různé kultury, etnika, společenství značně rozdílný přístup k práci, plnění slibů, domluv, vnímání času, povinnosti, cti. O schopnostech jako kreativita, koncentrace, cílevědomost, zvládání stresu ani nemluvím.
  Jen prostě říkám, že když přijedeš do Chanova nebo jakékoli jiné vyloučené lokality, všude vylepíš vyhlášku o zákazu popíjení piva na veřejnosti, srocování se více než tří osob, sezení ve veřejném prostoru pod hrozbou půl roku vězení, všem zabavíš nábytek, který se nachází mimo bytové jednotky, veřejně ho spálíš a necháš odtáhnout všechna motorová vozidla (u kterých je od pohledu jisté, že nesplňují technickou), bezpečností situace v Mostě o okolí se fakt nezlepší.
  Prostě jen tlak a to ještě za hranou nevede k deklarovaným cílům.

 • GlobeElement
  12:39 30.07.2018

  K tomu Jordánsku - ono se především vzdalo snahy o expanzi až k moři. Původně chtělo pohltit celý Izrael včetně palestinských území. Takže přišlo o ambice a o sen být větší a důležitější, ale to asi přebolelo.

  S těmi Golany je to v podstatě podobné. Původně byly součástí Palestiny, pak si je urvala Sýrie, která využila toho, že velmoci měly koncem války jiné starosti a nyní je anektoval Izrael, takže i Sýrie přišla o něco, co jí původně nepatřilo.

 • GlobeElement
  12:31 30.07.2018

  PavolR - o žádné otočení po 70 letech se nejedná. Již deklarace nezávislosti z roku 1948 říká: "ACCORDINGLY WE, MEMBERS OF THE PEOPLE'S COUNCIL, REPRESENTATIVES OF THE JEWISH COMMUNITY OF ERETZ-ISRAEL AND OF THE ZIONIST MOVEMENT, ARE HERE ASSEMBLED ON THE DAY OF THE TERMINATION OF THE BRITISH MANDATE OVER ERETZ-ISRAEL AND, BY VIRTUE OF OUR NATURAL AND HISTORIC RIGHT AND ON THE STRENGTH OF THE RESOLUTION OF THE UNITED NATIONS GENERAL ASSEMBLY, HEREBY DECLARE THE ESTABLISHMENT OF A JEWISH STATE IN ERETZ-ISRAEL, TO BE KNOWN AS THE STATE OF ISRAEL."

  Izrael byl od prvopočátku židovským státem.

 • Scotty
  10:53 30.07.2018

  *Německo-Polská

 • Scotty
  10:52 30.07.2018

  gangut
  Československo pokud vím s Německem válku nevedlo to za prvé. Měnecko polská válka se za regulérní jistě považovat dá ačkoli důvod k válce byl vylhaný. Já nepovažuji za čestné když neoznačení vojáci jednoho státu obsadí část území jiného státu bez vyhlášení války. To byla mimochodem taktika jednotek Freikorpsu a SS kteří takto napadaly Československý stát. Mrzí mě že tento styl boje jistý stát znovu používá.

 • PavolR
  10:37 30.07.2018

  GlobeElement:
  Nie je to isté, keď sa nejaký štát od začiatku definuje ako národný (inak by nacionalisti nemali ako vykecať, prečo bolo treba rozbiť ČSFR) a keď nejaký otočí po 70 rokoch od svojho vzniku. :-)

  Ale aj Sýrii - kontrola nad vodou dáva možnosť vytvárať nátlak. Nehovoriac o tom ,že nikto sa svojho územia len tak nevzdáva. Egypt uzatvoril mier s tým, že o žiadne svoje územie neprišiel, Jordánsko uzatvorilo mier za cenu straty územia, ktoré prv samo uchvátilo, no Sýria bude musieť skôr či neskôr za mier obetovať vlastné územie, ktoré mu patrí od svojho vzniku a je tak, aj keď odhliadneme od iránskeho spojeneckého pozadia, predsa len v ťažšej situácii.

 • GlobeElement
  10:11 30.07.2018

  O vodu jde v případě Golan Izraeli a možná Jordánsku, ale ne Sýrii, takže Sýrie má větší prostor k manévrování. Přesto jej nevyužívá.

  A co se toho zákona o židovském státě týče, četl jsi třeba slovenskou ústavu?

  My, národ slovenský,
  pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť,
  v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej
  Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie,
  spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území
  Slovenskej republiky, v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými štátmi, usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity,
  teda my, občania Slovenskej republiky,
  u z n á š a m e s a prostredníctvom svojich zástupcov n a t e j t o ú s t a v e :

 • PavolR
  10:01 30.07.2018

  GlobeElement:
  Na izraelskej strane zasa z podobných dôvodov zavraždili premiéra J.Rabina. Cvoci sú proste na oboch stranách a teraz nacionalisti dali celému korunku tým, že prehlásili Izrael za židovský štát, čím si de fakto vytreli zadok textom vlastnej deklarácie nezávislosti. Taktiež šaškárňou s Jeruzalemom rozdúchali vášne. Odhliadnuc od tohto, tie arabské krajiny, s ktorými Izrael dlhšie nie je v konflikte (alebo ani nikdy nebol), nie sú natoľko vyhranene protiizraelské ( zmysle „zahnania do mora“), než povedzme ešte pred 40-50 rokmi. Najväčším problémom sú skupiny podporované Iránom, ktoré môžu občas takticky naznačiť, že by sa dohodli, no v skutočnosti to nechcú, čiastočným Palestínci, pre ktorých bude an-Nakba ešte dlho signifikantnou traumou a potenciálnym erdoganovské Turecko, ktoré má sklon účelovo využívať protiizraelskú rétoriku ako mocensko-politický nástroj.
  So Sýriou sa však bez ohľadu na to podobným spôsobom ako s Egyptom ani nepokúsia dohodnúť proste pre to, že kde ide o vodu, tam končí každá sranda.

 • GlobeElement
  09:56 30.07.2018

  gangute, když Německo přepadlo Polsko, z východu se k útoku přidal Sovětský svaz. Která z těchto zemí podle tebe postupovala čestně?

 • GlobeElement
  09:54 30.07.2018

  Problémem je, Luky, že oni skutečně chtějí Izrael zničit. Hamas to má ve svých zakládacích stanovách, Irán to veřejně prohlašuje (nepoužívá slovo "Izrael", protože podle něj vůbec neexistuje, používá výraz "sionistický režim"), arabská liga podnikla několik útočných válek ve snaze vymazat Izrael z mapy světa.
  Co by podle tebe měl Izrael udělat?

 • gangut
  09:52 30.07.2018

  Scotty
  človeče, čo to je regulérní válka? A čo je na nej čestnejšie? Keď Nemecko prepadlo Poľsko alebo Československo, tiež to bola čestná regulérna válka?

 • GlobeElement
  09:51 30.07.2018

  Belde, Asad především vůbec nemusel vyprovokovat občanskou válku. Lidé proti němu sice demonstrovali, ale to jej ve skutečnosti vůbec neohrožovalo. Tím, že proti demonstrujícím použil násilí zlikvidovat ty z nich, kdo byli umírnění a umožnil vzestup radikálů, včetně islamistů.
  Pozvat si do země Irán, to byla podobně brilantní myšlenka, jako když Ukrajina požádala sovětské Rusko o pomoc proti Polsku.

 • Luky
  09:45 30.07.2018

  To je jen tvá dojmologie založená na pocitu "co bylo před čtyřiceti lety".
  Takových je tu ale většina. Je zbytečné podobné lidi doučovat, musí mít chuť nastudovat si fakta. Ale ono je jednodušší dokola omílat, jak chtějí všichni chudáček Izrael zničit.

 • GlobeElement
  09:19 30.07.2018

  Zazněla zde myšlenka, že Izrael se mohl se Sýrií dohodnout jako svého času s Egyptem. Evidentně nemohl, jinak by se to stalo. Egypt uznal existenci státu Izrael a uzavřel s ním mír, načež arabští teroristé zavraždili egyptského prezidenta Anvara Sadata. Arabi jednoduše nechtějí žádnou dohodu s Izraelem, chtějí jej zničit a to je všechno. To se pak těžko hledá kompromis, že.
  Vždycky, když dojde k nějakým nepokojům, přestřelkám nebo něčemu podobnému, začnou evropští politici tlačit na Izrael. Proč? Protože Izrael je civilizovaný stát, se kterým se lze dohodnout a drží slovo. S Hizballáhem nebo Hamasem se na ničem dohodnout nelze a evropský politik chce především demonstrovat, jak zařídil mír. S Hamasem mír nezařídí a ví to.

  Mimochodem, v žádné arabské zemi nemají Palestinci tak dobré životní podmínky a tolik práv, jako v Izraeli. Jejich snaha o zničení Izraele je naprosto iracionální. Ale to je u některých skupin bohužel obvyklá situace.

 • PavolR
  16:58 29.07.2018

  Beld: Asada nikto k Hisballahu a Iránu nedotlačil, Hisballah vznikol s Iránskou a Sýrskou podporou na Sýriou okupovanej časti Libanonu (je to ich "spoločné dieťa").

 • J.Vraja
  15:07 29.07.2018

  Danny,cca 18 měsíců jsem prožil v arbabském světě,tak že vím o čem mluvím a cca třikrát mě vedli pod kvérem.Co mi na nich vadí-neumí držetí slovo,nemají vztah k práci,naslibují hory ji s horáky a skutek utek.Izraelci byli schopni vybudovat na pouští prosperující zemi.Proč se nejsou schopny další arabské státy postarat o Palestince,tak jak to udělal Izrael?

 • Beld
  14:18 29.07.2018

  Me celkem pobavilo prohlaseni , ze Asad udelal chybu , ze se nedohodl s israelem na miru . Kdyz zapad a jeho spojenci v oblasti zacal pri arabskem jaru podporovat mistni rebely . Vcetne nejruznejsich extremistickych skupin , mel Asad jen jednu sanci na preziti . Hizballah potažmo Iran ( rusove prisli az pozdeji ) . Čili by se prakticky dalo řici , že ho israel a jeho "spojenci" do teto situace dotlacii . Je otazka , jak to ted zpetne v israeli vyhodnocuji . Protoze konecny vysledek je jenom vetsi vliv Ruska , Iranu a Hizballáhu v oblasti . :(

 • flanker.jirka
  11:38 29.07.2018

  Scotty: samozřejmostí je to, že vždy platí právo silnějšího, to že si tu občas nějací humanisté myslí, že to dopadne jinak, tak je velký omyl a jen hloupé kecy pro voliče.
  Čestné by bylo, pokud by Rusko, tak Izrael respektovali úmluvy a charty do kterých se zapojily. Na Sinaji přistoupili na misi OSN, na golanech je to jiné, přitom by to šlo řešit stejnou cestou, přece jen je to zásobárna pitné vody.

 • flanker.jirka
  11:32 29.07.2018

  Dzin: o argumentaci, proč to stáhli a šli jinou cestou se asi jen tak nedozvíme, možná dostali strach, že by dopadli s ukrajinici, jako čečenci s ruskem.
  Nejlepší by bylo se ptát samotných lidí na Krymu :-D

 • Scotty
  09:12 29.07.2018

  Já vidím zásadní rozdíl mezi Golany a Krymem v tom že o Golany obsadil Izrael po regulérní válce ve které Sýrie prohrála. Kdežto Krym byl obsazen neoznačenými vojáky, kteří obklíčily zaskočené a demoralizované Ukrajinské vojáky v jejich kasárnách. Nevím jak vám ale obsazení Golan mě přijde čestnější.

 • Dzin
  08:53 29.07.2018

  flanker.jirka
  Ne nepřijde a nebylo, obě strany tvrdí, že se dohodly. Nikde jsem nenašel, že by to mělo být jinak a i v tom odstavci co píšeš je to takto. Není proto důvod na základě toho, co víme, zpochybňovat tento průběh.

  Uvádět potom dílčí informace a popisovat jen části dějů je sice možné, ale je třeba brát při hodnocení vždy celý dějiný proces a vše.

 • flanker.jirka
  08:17 29.07.2018

  Dzin: Nepříjde Vám divné, že toto rozhodnutí krátce po něm zrušili? Nebylo to náhodou na základě ultimáta, které jim dal Kyjev? Na wiki se uvádí dokonce informace o možném konfliktu s republikou Krym.
  Když se podíváte na článek obecně o Krymu, nejen o autonomní republice Krym na wiki tak tam k tomuto tématu najdete více.

  Tady odka obecně na Krym:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  A zde konkrétní část o tomto problému:
  "5. května 1992 parlament Autonomní Republiky Krym vyhlásil nezávislost Krymu přijetím deklarace s názvem "Akt o vyhlášení vládní nezávislosti Republiky Krym". To mělo být ještě schváleno referendem v srpnu téhož roku. Podle pamětí tehdejšího prezidenta Ukrajiny Leonida Kravčuka v jednom interview, uvažoval Kyjev tehdy dokonce o možnosti války s Republikou Krym. Ukrajinský parlament požadoval zrušení vyhlášení nezávislosti Krymu a dal Krymskému parlamentu ultimativně jeden týden na zrušení referenda. Hned 6. května 1992 byla přijata nová Ústava Autonomní Republiky Krym, přičemž krymský parlament přidal k ústavě doložku, že Krym „je součástí Ukrajiny“. Byl také zaveden úřad prezidenta Autonomní Republiky Krym. V červnu 1992 však obě strany, tedy Krym a ukrajinská vláda, dosáhly dohody. Krátce předtím přijatá krymská ústava byla zrušena a Krymu byl potvrzen status autonomní republiky, přičemž Autonomní republika Krym obdržela výsostná práva v oblastech financí, správy a právních záležitostí. "

 • Dzin
  01:51 29.07.2018

  flanker.jirka
  Třeba zrovna ta wikipedie, tam to mají popsáno dobře. Když nebude stačit odkaz, co si dal a kde je to i takto formulováno, můžeš i na další z wikipedie. Cituji

  "Krymská vláda podporovaná rusky mluvící většinou obyvatelstva[zdroj?] usilovala v 90. letech o větší nezávislost na Ukrajině, ekonomickou samosprávu či o zavedení moskevského času. Ukrajina tyto snahy od začátku označuje za separatistické. 5. května 1992 krymská vláda podmínečně vyhlásila nezávislou republiku a o den později vlastní ústavu - podmínkou bylo jejich schválení v referendu. Krymská vláda další den připojila větu, že Krym zůstává součástí Ukrajiny.[5] K referendu nedošlo, neboť místní vláda ustoupila od svého záměru, vzhledem k ústupkům ústřední ukrajinské vlády.[6]"

  https://cs.m.wikipedia.org/wik...

  Dvakrát o tomtéž, trochu jinými slovy, ale podstata je vždy stále stejná. Tedy s rozdílem, že jednou se mluví o parlamentu a ve druhém o vládě, což je přesnější, protože ta je moc výkoná. Jinak je to ale nepodstatný detail.

 • flanker.jirka
  21:03 28.07.2018

  Džín: nějaký zdroj na vaši informaci? Na Wikipedii toto období vysvětlují jinak i s tím, že se do léta mělo konat referendum.
  https://cs.m.wikipedia.org/wik...

 • Dzin
  20:50 28.07.2018

  flanker.jirka
  Vyhlášení nezávislosti Krymu v roce 1992 se ve zkutečnosti nekonalo. Byla vyhlášena tzv. podmínečná nezávislost. Podmínkou bylo následné schválení v referendu (spolu s ústavou). Druhý den bylo k prohlášení krymskou vládou připojena věta, že Krym zůstává součástí Ukrajiny. K referendu potom nikdy nedošlo, díky ústupkům vlády v Kyjevě. Z toho plyne, že žádné vyhlášení nezávislosti neproběhlo.

 • flanker.jirka
  11:46 28.07.2018

  raziel87: tak je to diskuse, to že tu můžeme takto diskutovat je známkou demokracie, bohužel dění ve světě není tak černobíléj, jak nám to předkládají naše demokratické a nezávislé média. Poslední dobou je hodně vidět, že podstatou věcí se stává jen pouhý nekřesťanský obchod.

 • raziel87
  09:27 28.07.2018

  2 Flanker.jirka

  kvůli lidem s podobným pohledem na věc sem ještě chodím - jsem rád za lidi, kteří nejsou slepí k hovínkům, která máme na vlastním dvorku.

 • flanker.jirka
  00:24 28.07.2018

  Logik: a vyhlášení nezávislosti krymske republiky řádně zvoleným parlamentem v květnu 1992 bylo co? Velká punková rebélie? Nebo to byl Putin?
  Já v tom podobnost s rokem 1918 a 1938 vidím, protože se v obou případech ocitli lidé určitých národů v jiných státech, aniž by na to mohli mít reálné nějaký vliv.
  A odkazovat se na platnost nějakých smluv o nedělitelnosti Ukrajiny, no tak u takového slepence z části původního Československa, Polska, Litvy, Běloruska, Ruska, no může to fungovat, ale jak už to v historii bývá, toto platí do prvního problemu. To se tu můžeme dožadovat bývalých území Velké Moravy.

  Jestli se vám nelíbí, že máte volební právo, tak máme demokracii a k volbám vás nikdo nenutí! Není to tu jako za Chruščova, který Krym připsal k ukrajine, na tom nic zlého nevidíte, jak tam komancove manipulovali se vším jak chtěli?
  Problém na celém světě je v tom, že nezávislost nelze kolikrát získat demokratickou cestou, ani v EU v případě casti Španělska, bohužel vůle lidu v podobě demokracie nikoho nezajímá.
  Nebo například Irsko, když nevyšlo první referendum o Lisabonské smlouvě podle představ frau Merkel, tak se vypsalo druhé. :-) aby to dopadlo správně, po bolsevicku! Proč v ostatních státech, kde se o Lisabonu konalo referendum se neopakovalo také?

 • Scotty
  22:59 27.07.2018

  Czertik
  Z Ukrajiny je mnoho jasných důkazů o přímé Ruské podpoře separatistů. Od ruské techniky po ruské vojáky kteří se angažovaly na ukrajinském území. To se nadá popřít. Kdybych neviděl jasné důkazy tak bych ukrajinskému velvyslanci také všechno nevěřil.

 • Scotty
  22:48 27.07.2018

  Czertik
  Tak jakými důkazy to onen velvyslanec podpořil? Je někde doznání oněch údajných vojáků nebo alespoň nějaké dokumenty které svědčí o jejich příslušnosti k armádám oněch zemí? Nebo to jsou zahraniční džihádisté kterých je Sýrie plná. Poku onen velvyslanec dal důkazy k dispozici rád si je prohlédnu. Pokud důkazy nejsou tak jsou to jen kecy.

 • Czertik
  21:43 27.07.2018

  scoty
  ty si velmi krasne ted potrdil, ze nejde o to, kdo ma skutecne pravdu, ale o to jaka je moje vira.
  kdyz ti syrsky ambasador rekne....a automaticky to pokladas za lez..hmmm a co kdyz ukrajinsky ambasador rekne ze zadrzely ruske "turisty" aka vojaky ? tak to automaticky beres jak ?
  taky automaticky jako lez ? pokud bys chtel byt spravedlivy, tak ano, prio cemkoliv jinem si bud pokrytec nebo pravoverny.
  a ver tomu, ze takove slova nemuzou vyslanci vypustit jen tak, musi to necim podporit, az uz treba konkternimy pasy nebo minimalne fotkamy pasu a dotycnych lidi s mistem zadrzeni atd.

 • givicz
  20:37 27.07.2018

  Někoho to pohoršuje tebe očividně ne ... Na tom videu nikdo nepřeleza plot maximálně neozbrojený hází kameny... ten Izraelskej odstřelovač to tam kosí a má z toho hroznou prču ....

  Doporučuji každému povinně přečíst :)
  Syrští Kurdové už Američanům nevěří, chtějí se dohodnout s Asadem
  https://zpravy.idnes.cz/syrie-...

  "Když Turci zkraje roku vytlačili Kurdy z provincie Afrín na severozápadě Sýrie, Američané moc hlasitě neprotestovali. „Cítili jsme se zrazeni,“ říká dnes Ilham Ahmedová. V červnu se zase Američané s Turky dohodli na odchodu YPG z významného města Manbidž (psali jsme zde: Američané ustoupili Erdoganovi, Kurdové musejí odejít za Eufrat).

  Ankara se nijak netají tím, že by chtěla dostat pod kontrolu i kurdská území podél turecké hranice na východě Sýrie. Není proto divu, že Kurdové se připravují na den, kdy je Američané nechají na holičkách. „Není jasné, co vlastně chtějí,“ hodnotí americkou pozici v syrské válce Ahmedová."

 • logik
  20:32 27.07.2018

  flanker: referendum o obnovení ARK bylo referendum o obnovení ARK. Tedy o změně vnitrostástního uspořádání Ukrajiny. Nezávislosti Krymu se netýkalo. Rusko ve své propagandě využívá slovo "autonomní", že to evokuje nezávislost, ale autonomní republika v SSSR byl pouze vnitrostátní celek v rámci některé svazové republiky. Nic víc. Neměl žádnou mezinárodní suverenitu.

  V referendu z prosince pak NEŠLO o nezávislost na SSSR. Otázka zněla: "Podporujete deklaraci nezávislosti Ukrajiny?" a ta deklarace tam byla přímo vypsána. V té deklaraci - mající pár vět - bylo naprosto jasně napsáno, že Ukrajina je nedělitelná.

  Nebylo to tedy referendum o nezávislosti na SSSR. Bylo to referendum o konkrétním uspořádání Ukrajiny, jejíž byl tehdy Krym součástí. To, že se SSSR rozpadne bylo v tu dobu už v podstatě jisté: Pobaltí už bylo odtržené, stejnětak Gruzie, komunistická strana byla nelegální, Gorbačov šel od válu.... Z toho, že 8.prosince bylo založeno SNS je jasně vidět, že už se dávno dělaly plány do budoucna. V referendu se naprosto jednoznačně hrálo nejen o Ukrajinu jako takovou, ale také o konkrétní podobu porozpadové Ukrajiny.
  A jestli to voličům na Krymu nedošlo a chtěli dělitelnou Ukrajinu a řekli my chceme nedělitelnou, tak sorry jako, kdo je schopný takového lapsu, tak stejně nemá mít volební právo....

  Další věc je, že je to v podstatě akademická debata - protože Ruská propaganda lže, když tvrdí, že Krym chtěl nezávislost. Ve sktuečnosti nedošlo k osamostatnění Krymu, ale k jeho anexi Ruskem. A jestli je diskutabilní otázka, jestli Krymané v tom referendu se vyslovili pro Krym jako součást Ukrajiny, tak to, že se vyslovili pro oddělení od Ruska je nezpochybnitelné.

 • Czertik
  19:39 27.07.2018

  givitz
  k tvojemu videu jak tam tem sniper odstreloval palestince jak na lovu...a co jako ? proc bych mel kvuli nim brecet ?
  holt, kdyz (obrazne) nekam dam miny, zretelne to oznacim cedulemi minove pole...co si pak myslet o lidech co tam presto vlezou a na minu slapnou ?
  holt darwinuv vyber.
  izrael jasne rekl ze kazdeho kdo bude prelezat hranice sestreli jak mouchu...a pak se cely svet divi, ze skutecne jako ty mouchy padaji ? co delali predtim cely mesic, kdy to izrael verejne rekl vsem, celemu svetu ?
  holt izrael nemuze za to, ze je to jeden z velmi malo statu dnesniho sveta ktery skutecne DELA TO CO RIKA.

 • stronger.p
  18:29 27.07.2018

  Luky, pilot je z tohoto incidentu ta největší ztráta...
  Ohledně toho, že by museli vletět do Sýrie by si Izrael asi vrásky nedělal, pro"změnu" by prohlásili, že ho museli zničit, ještě než k nim vletěl, protože u nich doma by mohl napáchat škody a ohrozit jejich obyvatelstvo. Kdo che psa bít...

 • Luky
  18:19 27.07.2018

  Na kanonovou zteč by museli stíhači vletět do Sýrie a každej by je natočil.

  To úplně vidím, sledují Sučko už od startu, zamknou někde pod Damaškem, zabručí pod stůl obrať to, SU stáčí k jihu, přibližuje se k čáře a začíná klesat pro odhoz hloupých a najednou prásk, rozpadne se ve vzduchu a padne...
  Ten pilot byl zkušený, on moc dobře věděl, kde je.

 • stronger.p
  18:08 27.07.2018

  Ohledně sestřelu by mě zajímala i "ekonomická cena". SU-22M4 je již za zenitem a má cenu "šrotu", takže proč střílel PATRIOT a ne třeba hotovost kanonem. Cena dvou raket pro PATRIOT bude zřejmě dost velká a že by Izrael neměl v danou chvíli nějaká letadla ve vzduchu mi přijde nepravděpodobné

 • flanker.jirka
  17:59 27.07.2018

  logik: reaguji na tuto Vaši myšlenku: Na Krymu bylo uskutečněno jediné demokraticky provedené referendum, týkající se plné nezávislosti Krymu. V tom Krymané řekli, že chtějí být členem nedělitelné Ukrajiny, tedy že nechtějí plnou nezávislost (a už vůbec ne součástí Ruska).

  Ještě před rozpadem SSSR proběhly řádná referenda, v těch se nejprve jednalo, zda chtějí na krymu autonomní republiku Krym, to jsi odhlasovali.
  Referendum, které zmińujete vy bylo o tom, zda chtějí být součástí SSSR nebo ne. Potíž je v tom, na co se v referendu ptají, tehdy šlo o setrvání v SSSR nebo být mimo SSSR v rámci Ukrajiny, kde měli mít zachovanou autonomii. Neměli tehdy možnost hlasovat o třetí volbě, tj. o samostané krymské republice. To jaké tendence měli na Krymu se projevilo 5.5.1992, kdy parlament autonomní republiky, několik měsíců po referendu o vystoupení ze SSSR, vyhlásil samostanost.
  Otázkou tedy je, jak by asi to "jediné demokratické referendum" dopadlo, pokud by v něm měli možnost hlasovat i o své samostatnosti.
  Z dnešního pohledu se rusům na krymu nedivím, v 91. roce se rozpadala říše, která tu byla na věčné časy a nikoho z nich ani omylem nenapadlo, že se jednoho dne v Kyjevě budou politici vyjadřovat v tom smyslu, že na východ ukrajiny pošlou vojsko, například Tymošenková přímo říkala, že moskalům (rusům) uřežou hlavy.

 • stronger.p
  17:58 27.07.2018

  Luky, zajímavý příměr :D, skoro se chce té holce s filckama poradit, že když se důkladně a všude depiluje, tak jí filcky opustí... :D

 • Scotty
  17:15 27.07.2018

  To že jsou všechny frakce v Sýrii podporovány ze zahraničí vůbec nepochybuji.

 • Scotty
  17:13 27.07.2018

  givicz
  Ovšem jsou oblasti které měli obklíčené Asadovi vojáci a přece dlouho vydržely bojovat. To jen k té zaručené podpoře ze strany Izraele bez které ty to nešlo.

 • givicz
  17:05 27.07.2018

  Scotty tak jsou potvrzené informace, že západ vyzbrojoval a cvičil tzv. " umírněnou " opozici, kdy tyto zbraně posléze i s bojovníky se dostávaly k islamistům....

  tady máš např. video zabavených zbraní Syrskou armádou na jihu Sýrii hned po začátku operace (takže ted toho bude ještě více)... ty systémy TOW tam zcela jistě nepřiletěly z Marsu...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Scotty
  16:46 27.07.2018

  givicz /Scotty když kouknu na mapu tak ta oblast IS co se v současné době likviduje nehraničí pouze s okupovanými Golanskými výšinami ale i s Jordánskem/

  Přesně tohle jsem psal cejkisovi. Já ale nepsal o humanitární pomoci ale o materiálu potřebném pro vedení boje.Který si zjevně dokázali opatřit i bez pomoci Izraele.

 • givicz
  16:29 27.07.2018

  Scotty když kouknu na mapu tak ta oblast IS co se v současné době likviduje nehraničí pouze s okupovanými Golanskými výšinami ale i s Jordánskem.... co se týče těch jiných oblastí již jsem to naznačil... dle civilních obyvatel islamisté zabavovali veškerou humanitární pomoc co směřovala do těchto oblastí..... navíc to tam vypadala katastrofálně, kdy je milion videí jak obyvatelé slaví osvobození Syrskou armádou, protože se tam fakt nedalo normálně žít....

 • Scotty
  16:15 27.07.2018

  givicz
  Reagoval jsem na příspěvek cejkise ze začátku vlákna kde tvrdil že oblast okupovaná ISIS u Izraelských hranic musí zásobovat Izrael. Jen se mu snažím ukázat že jsou i jiné oblasti v Sýrii které jsou také obklíčené a vydržely bojovat po dlouhou dobu.

 • Luky
  16:14 27.07.2018

  To není pravda logiku, já jsem přítel Izraele.
  Nemusí nám sem ale importovat osvědčené a bojem prověřené džihádisty.
  ------
  Když uvidím na hřišti za střední hlouček, jak kope snědýho na zemi, zpozorním.
  Prej ten klučina není všem sympatický, doma pěstuje strašilky a nenosí jim čerstvý maliník. Kope do něho vyrýsovanej kapitán fotbalovýho mužstva i jeho holka královna plesu a miss saprím. Alfa samec ale hmyz nesnáší a jeho promiskuitní holka je zamořená filckama, který neumí vyhubit. Flušou i třídní šprti, pokladník, přidá se kdejaký stádný pablb, jeden dobrej Takewoondista co jde na tréning si na něm naživo vyzkouší chvat pro zvednutí sebevědomí.
  Naštěstí přijde připitej školník s plochým čelem a udělá pořádek. Uleví se mi.

 • givicz
  15:58 27.07.2018

  Scotty nevím přesně jaké území máte namysli nicméně, když jsem sledoval záběry ze Sýrie tak ta území v podstatě živořila (při pohledu např. na Damašek, kde to vypadá jakoby žádná válka nebyla) a slyšel jsem dost názorů, že islamisté veškerou pomoc od UN a jiných pro tyto oblasti zabavili pro sebe, takže po osvobození Syrskou armádou přišla pro civilní obyvatelstvo úleva, že se tyto otřesné podmínky zlepší...

 • logik
  15:56 27.07.2018

  Luky: Hezké je, jak se na věci díváš různou optikou. Když jde o Asada, tak je to podle Tebe Evropské kultuře nejbližší potenciální vůdce Sýrie a teda je jedno, že to je diktátor, měli bychom ho podporovat.

  U Izraele - kterej je Evropě řádově blíž než kterákoli z muslimských zemí, ale evidentně žádné sympatie nemáš, když máš potřebu zdůrazňovat jeho okupaci Golanských výšin a jejich spor s Palestinci a jak Izrael kazí snahu o mír..

  Proč, stejně jako pragmaticky podporuješ Asad, tak nepodporuješ ve sporu Sýrie - Izrael Izrael, když ten je evidentně Evropské kultuře o dost blíž, než muslimská Sýrie?

 • Scotty
  15:25 27.07.2018

  cejkis : Tato území byla zásobována a mentorována protiasadovskou koalicí

  Jak mohly být zásobováni protiasadovskou koalicí když byly obklíčeni Asadovým vojskem. To chcete říct že je UN zásobovaly vojenský materiálem nebo jak mám tomu co jste napsal rozumět? . Nevím co pořád máte s ČT na to abych se dozvěděl zprávy ze Sýrie opravdu jakoukoli televizi nepotřebuju. Vy ovšem zdá se přijímáte to co napíše SANA nebo Sputnik jako vtělenou pravdu.

  Syrian Ambassador to UN - to o věrohodnosti informací říká vše.

 • Luky
  14:58 27.07.2018

  Tak já vím, jak probíhala jednotlivá kola mírových rozhovorů a bohužel se při přiblížení konsenzu vždy něco na izraelské straně pokakalo.
  Takže nějaká kdyby a teorie co by bylo ideální mě tu neoblafnou.

  Osobně bych si moc přál celosvětový mír. Stačilo by jen aby....

 • GlobeElement
  14:47 27.07.2018

  danny, když jsem tam byl kdysi já, měl jsem pocit, že místní Arabi jsou možná srdcem v Palestině, ale peněženkou v Izraeli. OOP pro ně byla větší hrozbou, než IDF.
  Vznik autonomie pro ně byl ekonomickým kolapsem. Ze dne na den zmizely davy turistů a poutníků a navíc je začala šikanovat nová promuslimská moc.

 • GlobeElement
  14:40 27.07.2018

  Luky, hranice státu je dána jejich uznáním jinými státy, nikoliv nějakým mezinárodním zákonem. Ano, většina zemí považuje Golanské výšiny za syrské území okupované Izraelem (vcelku komické u té části, která je libanonská), ale nikdo s tím nic nedělá a ani s tím dělat nechce a všichni nechávají na Izraeli a Sýrii, aby si to vyřídili sami. A pokud USA uznají Golany za území Izraele, bude vymalováno.

  Sýrie mohla uzavřít mír i bez uznání anexe Golanských výšin. Zachování válečného stavu pro ni nemá žádnou výhodu. Spíše naopak. Když dnes podnikne Izael útok na území Sýrie, je to vše v rámci existujícího válečného stavu a tedy OK. V případě míru by to ovšem byla agrese. Navíc existující válečný stav je vodou na mlýn iránské touze válčit s Izraelem mimo území Iránu. Ukončení válečného stavu by napomohlo odchodu iránských revolučních gard a posílilo by faktickou kontrolu Asada nad syrským územím. Takhle je jen loutkou, se kterou si hrají Rusové a Irán a arabský svět to samozřejmě velice dobře ví.

 • logik
  14:29 27.07.2018

  danny: ".....To, že Irán podporuje Hizballáh a Revoluční gardy pomáhají s výcvikem Islámského odporu...."
  A to jako není dostatečný důvod k tomu, aby Izrael bral Íránské síly působící v Sýrii jako nepřítele?

 • Luky
  14:22 27.07.2018

  Bohužel tě zklamu, ale mezinárodní právo považuje to území za Syrské.

  Přese všechny zauzlinky a složitosti, které jsi ve svém postu nakousl, jsi si vlastně jen povzdechl nad tím, že Sýrie ve chvíli oslabení "nevyužila příležitosti" vzdát se svého území okupovaného Izraelem a Asad nespáchal veřejnou sebevraždu (což by takový akt zapříčinil).
  Naštěstí Asad není blázen, válku vyhrál i bez toho aby takový nesmyslný mír pod nátlakem uzavíral. Takže opravdu nechápu, jakou příležitost promarnil. :D

 • danny
  14:13 27.07.2018

  GlobeElement: Betlém je z bezpečnostního hlediska v pohodě. Teda asi rok a půl zpět byl. Místní dost rezignovaní ze stále se měnících pravidel (import x export, dojíždění do práce atd...) a prakticky nemožnosti podnikat, cestovat, zajistit vzdělání pro děcka. Za každého turistu, který je ochotný přespat a dát si něco k jídlu jsou docela vděční. Jen jak jsem psal, není moudré vytahovat u hranic foťák. Na to jsou hlídky dost alergické:-)
  Jak to vypadá dnes ale nevím. Než se zajedu podívat, musím pořídit nový pas. Přece jen s iránským vízem to riskovat nebudu:-)

  Logik: musíš brát trochu v úvahu genezi a vývoj. Hizballáh vznikl jako reakce na izraelskou okupaci Libanonu. Postupně se transformoval na politickou sílu se zastoupením v parlamentu a významnou agendou v sociální sféře. Hnutí islámského odporu vychází z ideologie Hizballáhu, ale organizačně nejsou plně propojeny. Naopak v jeho řadách působí řada skupin, které s ideologií Hizballáhu nemají nic společného.
  To, že Irán podporuje Hizballáh a Revoluční gardy pomáhají s výcvikem Islámského odporu neznamená, že Hizballáh poslouchá Irán a nemá vlastní agendu a že Odpor je pobočkou Revolučních gard. A že by Gardy úplně reprezentovali politiku Iránu.
  Jinak brát jako důkaz agrese Gard vůči Izraeli zrovna Haaretz, to jsi mě trochu pobavil:-)

 • GlobeElement
  14:12 27.07.2018

  givicz - z pohledu Izraele proti sobě bojují dvě špatné strany. S Asadem se už naučil žít, kdo by vládl místo něj není jasné, takže Asad je vlastně přijatelným sousedem.

  Nebýt iránských pokusů ostřelovat Izrael asi by Izrael nepodnikl v Sýrii vůbec nic. Možná by i teď dělal, že tu stíhačku neviděl.

 • GlobeElement
  14:09 27.07.2018

  Luky, Sýrie žádnou oporu v mezinárodním právu nemá. Prohrála válku a přišla o území, nota bene o území, které předtím sama anektovala Libanonu. Totéž se stalo v tu samou dobu Jordánsku a to se zachovalo realisticky a dnes má s Izraelem korektní vztahy. Osobně nevidím žádný užitek, který může Sýrie z neukončeného konfliktu s Izraelem mít. I když dneska to není Asad, kdo rozhoduje o tom, kdo bude mít v Sýrii jaké síly a co tam budou dělat.

  Pro Asada nejsou problém Američani, ti si nedělají na syrské území nárok a stáhnou se, jejich zájmem je podpořit autonomii jim nakloněných frakcí ale určitě jsou schopni ji vyměnit za Asadovu vstřícnost. Problémem jsou turecké síly, protože Turecko si dělá zálusk na některé oblasti, zejména ty obydlené Turkmény plus nárokuje si právo kontroly oblastí s Kurdy.

  Pro Irán je Sýrie jen nástupní oblastí pro boj proti Izraeli, to je už úplná tragédie, být bojištěm dvou jiných zemí. Je to v podstatě osud podobný Libanonu, který stejným způsobem využila OOP.

 • givicz
  13:23 27.07.2018

  Před začátkem operací na jihu Sýrie jsem měl obavu jak zareaguje Izrael, zda je nechá Syrskou armádu to tam v klidu vyčistit... ale po vítězných operacích Syrské armády, která tam má prakticky hotovo musím konstatovat, že kromě toho nešťastného sesřelu a odsunu hereček z White helmets Izrael nijak nereaguje.... dokonce jsem viděl záběry islamistů jak mávají bílými prapory u hranic Golanských výšin a Izrael je tam nechává na pospas Syrské armádě :)

  Zřejmě tam před začátkem samotné operace existoval dohoda státu Izrael a Ruska o neútočení... přecijenom se tam nacházejí i Ruští vojáci a novináři, kteří průběh šturmu dokumentují ...

 • logik
  13:13 27.07.2018

  givitz: Klasika, místo omluvy za argesivní verbální napadení jen dál děláš chytrého, i když jsi právě ukázal, že o problému toho vlastně tolik nevíš....

  Btw.: A co si před Mnichovem zajet do Sudet, tam by Ti to také vysvětlili.
  Bohužel pro Tebe, mínění místních obyvatel není podle dnešního práva není ani náhodou věc, která by sama od sebe nějak opravňovala sousední stát k invazi na dané území.

  Naštěstí. Víš - kdyby to tak fungovalo, jak dlouho myslíš, že by nám např. vydržely např. Krušné hory s lithiem (nebo nějaké jiné území cenné pro sousední silnější stát)? Lidi jdou "uplatit" vcelku snadno.

  Pravděpodobně si vůbec neuvědomuješ, jak nebezpečnou věc naprosto bořící základní bezpečnostní záruky tady hájíš.

 • Luky
  13:04 27.07.2018

  GlobeElement napsal:
  Mohla přistoupit na mír (Sýrie), aby měla volné ruce pro boj s islamisty, ale neudělala to.

  Za Izraelských podmínek? Když má na své straně oporu v mezinárodním právu?
  To by musel být Asad blázen.

 • logik
  13:03 27.07.2018

  danny: To je otázka, co nazveš tím rovnítkem, SdP se také nerovnala NSDAP.
  Popírá ale nějak ten Tvůj postovaný materiál (není špatný) to, že
  - Hizballáh je vcelku otevřeně nepřátelský vůči Izraeli a že toto hnutí dodnes přinejmenším podporuje teroristické akce vůči Izraeli (neřeším, teď zdali "důvodné" či ne)
  - Irán podporuje Hizballáh?

  Pokud ne, tak není nijak ve sporu s tím, co tvrdím. To, že je to blízký východ a tak tam není "jedna strana", ale hromada skupin, kdy jedna podporuje druhou, na principu věci příliš nemění.

  Iránské revoluční gardy, proti kterým Izrael zasahuje na území Sýrie, se agresí vůči Izraeli (opět, neřeším, zdali je nebo není oprávněná) naprosto netají, viz např.
  https://www.haaretz.com/middle...

 • givicz
  13:01 27.07.2018

  GlobeElement mírně polemizovat.... jak v poslední době sleduji vývoj bojových operací v Sýrii tak Syrská armáda nepotřebuje nějakou dohodu s Izraelem a volné ruce pro boj s islamisty.. prostě to tam vyčistí a nějaký sestřel letadla nebo nějaký útok Izraele ve vnitrozemí na tom nic nezmění.... spíše mě zajímá až dočistí jih na Golanech jak bude postupovat na částech území, kde mají američané okupační základny (zpakují se američané nebo budou letecké útoky na pozemní síly, které se budou snažit osvobodit i toto území Sýriie) a nemyslím tím jenom území za Eufratem ale i takové území kolem americké základny v Al-Tanf...

  logik velmi krátce a naposledy .. :) co tak s těmito názory zajet osobně na Krym a tam je prezentovat, myslím že místní by ti to náležitě vysvětlili ....

 • GlobeElement
  12:54 27.07.2018

  danny, dneska bych do Betléma si nejezdil. Já tam byl když to ještě spravoval Izrael, po stažení izraelských sil a nastolení palestinské autonomie se bezpečnostní situace (a životní situace tamních křesťanů) dost zhoršila.

 • GlobeElement
  12:51 27.07.2018

  stronger.p - "Velké množství lidí, úplně jedno ze které "strany vidění světa" jsou, nepotřebuje slyšet (číst) argumenty, oni prostě "věří".

  GE - To asi děláme všichni. A co hůř, vědomě či nevědomě selektujeme informace podle toho, zdali podporují náš názor, nebo ne.

 • GlobeElement
  12:41 27.07.2018

  vaclavslovacek - Ono je to všechno mnohem a mnohem zamotanější.
  Už ty Golany. Izrael je údajně okupuje Sýrii, ale nějak zapadlo, že je to území, které má z části patřit Libanonu. Sýrie je nepřítelem Izraele, ale v občanské válce v Libanonu bojovala proti Palestincům, což jsou taky nepřátelé Izraele.

  Podle mého soudu promarnila příležitost spíše Sýrie. Formálně je s Izraelem ve válečném stavu, proto ty útoky a sestřelování letadel. Mohla přistoupit na mír, aby měla volné ruce pro boj s islamisty, ale neudělala to. Izrael nemá žádný důvod pomáhat Asadovi, na druhou stranu nemá žádný důvod myslet si, že kdokoliv, kdo by jej nahradil, by byl lepší. Izraelští politici se už na začátku války v Sýrii vyjádřili, že je pro Asad vlastně lepší, protože tohoto nepřítele znají.

  Horší je vývoj v Turecku. Turecko bylo strategickým spojencem Izraele, ale nyní je latentním nepřítelem. To je hodně nepříjemné. Zase polevuje nepřátelství ze strany Arabské ligy, takoví Saudové se tváří hodně vstřícně, celý blízký východ se mění.

  Navíc Palestinci přicházejí o finanční podporu USA a Egypt je začíná vysloveně dusit. Nutí je do míru s Izraelem a používá k tomu i ekonomickou blokádu.

  Pro celou oblast bude asi podstatné, jak se vyvinou vztahy Irán-Turecko.

 • stronger.p
  11:54 27.07.2018

  Velké množství lidí, úplně jedno ze které "strany vidění světa" jsou, nepotřebuje slyšet (číst) argumenty, oni prostě "věří". Víra nemá nic společného s rozumem. Věřící člověk nepotřebuje důkaz, on každému prohlášení "své strany" bezmezně věří a je to pro něho axiom. O axiomu se nepochybuje..."

 • danny
  11:41 27.07.2018

  Logik: k tématu Hizballahu doporučuji následující odkaz: http://www.amo.cz/libanonsky-h...
  Nelze dávat rovnítko mezi Írán, Hizballáh, a dokonce ani druhý jmenovaný a Islámský odpor.

 • logik
  10:45 27.07.2018

  givitz: Nebavím se o Hizballáhu, bavím se o Íránu.
  To je jako tvrdit: nebavím se o SdP, bavím se o NSDAP....
  Pokud cizí stát přímo podporuje ozbrojené hnutí s cílem zničit daný stát, tak jaksi jednoznačně páchá nepřátelský akt k tomu státu.

  "Lžeš, lžeš, lžeš...Krymané neřekli v referendu 12.února 1991, že chtějí být členem nedělitelné Ukrajiny.. "
  Ne, to opravdu neřekli. Protože pro Krym jako součást Ukrajiny se jednoznačně vyjádřili v jiném referendu, a to v referendu 1.12.1991 o nezávislosti Ukrajiny.
  Referendum z 12. února bylo o obnovení autonomní republiky Krym, tedy čistě o VNITROSTÁTNÍM uspořádání Krymu v rámci Ukrajiny, nikoli o mezinárodněprávním postavení Krymu.

  Takže klasika - nedostatek znalostí zakrýváš verbální agresivitou.

 • danny
  10:25 27.07.2018

  J.Vraja: na laciné nálepkování existuje jen dva léky. Vzdělání a osobní zkušenost. Stran Izraelsko-Palestinského konfliktu doporučuji doplnit poněkud jednostranný pohled přečtením životního příběhu Nebudu nenávidět. Autorem je lékař a mírový aktivista Izzad-Dín Abúléš, žádný pitomec nebo laciný manipulátor. Kniha ti pomůže vytvořit výrazně plastičtější obraz.
  Letenky do Jeruzaléma taky nejsou nic drahého a udělat si výlet např. do Betléma určitě stojí za to. Doporučuji zůstat aspoň přes noc, a ráno se třeba vypravit s foťákem na procházku k přechodu. Vidět to a popovídat si s místními, to ničím nenahradíš.
  A to si opět dovoluji podotknout, že Izraeli dlouhodobě fandím.

 • givicz
  10:19 27.07.2018

  vaclavslovacek... v podstatě souhlas.. tento článek je o tom, že Izrael sestřelil bojový letoun Syrské armády, který pomáhal likvidovat poslední kapsu džihádistů u " hranic" s Izraelem. Tito džihádisté se na tomto místě nacházeli řekněme posledních několik let v bezproblémovém dosahu armády Izraele, kdy tento nijak nezasahoval protože tito džihádisté představovali nulové riziko pro stát Izrael.

  Tento letoun nijak neútočil na Syrské okupované území Izraelem maximálně překročil hranici o jeden dva kilometry při útocích na pozice IS u této hranice (což se v zápalu boje s největší pravděpodobností stalo omylem).

  Na druhé straně je Izrael, který útočí do hloubky Syrského území s odůvodněním, že likviduje pozice Iránské armády v Sýrii z důvodu, že Irán představuje bezpečnostní riziko.

  Přitom Izrael je jaderná velmoc na kterou Irán z území Sýrie nijak neútočí.

  Naštěstí i přes tyto akce státu Izrael, Syrská armáda v likvidování kotle IS na Golanech pokračuje, kdy dle posledních zpráv se obrana džihádistů hroutí a úplná likvidace kotle je dle mého názoru v řádu několika dní.

 • vaclavslovacek
  09:36 27.07.2018

  Bez ideologických keců. Jsou 2 zásadní problémy mezi Sýrií a Izraelem.

  Golany Izrael v žádném případě neopustí a nikdo to od něho nemůže čekat. Bez ohledu na to jestli považuje anexi Golan za legální nebo ne. Je to natolik strategická a opevněná oblast, že odejít z Golan by bylo jako odchod z pohraničního opevnění po Mnichovu. Izrael nebude (a dělá dobře) věřit, že odchod z Golan by vedl k věčnému míru se Sýrií.

  Sýrie se zase nechce vzdát Golan. Důvodů bude asi víc a asi se v průběhu času měnili. Od získání strategické pozice pro další válku s Izraelem iniciálně. Dnes to bude spíš vztah s Íránem a zachování si tváře v muslimském/arabském světě. Obrovský problém je taky absolutní nedůvěra k Izraeli. Tu Izrael právě hodně upevnil postojem k válce v Sýrii a cílům, na které útočil a především neútočil.

  Druhý problém je návrat palestinckých uprchlíků (cca 500k) do Izraele. Což je pro Izrael nepřijatelné z demografického a bezpečnostního hlediska. Otázka je proč Sýrie tlačí na jejich návrat. Zda je to pouze kvůli tlaku na Izrael, protože Sýrie se snaží od 90tých let Palestince integrovat do syrské společnosti.

  Někdo tu právě zmínil, že Izrael promarnil příležitost při válce v Sýrii. Mám stejný dojem. Situace je samozřejmě komplikovaná. Ze začátku bylo asi dost racionální sázet na změnu režimu v Sýrii a doufat, že vznikne "spřátelená" vláda ala Jordánsko nebo Saudská Arábie. Což byl podle uniklých dokumentů i cíl západu "dosazení sunitského vedení s pro-obchodním postojem" (mimochodem vůbec se nemluví o demokracii a volbách).

  Podlě mě promarnil Izrael příležitost, když se zapojilo Rusko. Druhou, když Trump zastavil financování jihadistů přes CIA. V této situaci bylo už jasné, že situace pro jihadisty už nemůže skončit dobře. Tohle byla podle mě příležitost, kdy si Izrael mohl "poopravit" image v Sýrii a koordinovaně s Sýrii a Ruskem útočit alespoň na pozice Islámského státu. Za to by ho aspoň západ nemohl moc kritizovat, protože se nejedné o "umírněné povstalce".

  Ale jak říkám Izrael nebyl v jednoduché situaci. Tlak západu na podporu jihadistů, posilování Íranu a Hezballahu, neochota riskovat PR problémy "bojem na straně Assada" apod. Ale opravdu vidím problém v tom, že Izrael, ale i západ jako celek ztratil v Sýrii, Libanonu, ale i Iráku poslední zbytky důvěry. V ostatních zemích na Blízkém východě to nebude o moc lepší. A paradoxně naši největší spojenci v oblasti jsou kromě Izraele prakticky jen nejdrnější teokratické diktatury.

 • rasto123
  00:16 27.07.2018

  "cejkis: Zatím jsou jediné doložené herečky se Sarinem: Z filmové dílny Bašára Asada. "

  Vy to až tak nesledujete ? Ale to beriem , čo máte čo sledovať po nete niečo iné. Asad je zlý, lebo tak sa to píše na Vašich obľúbených stránkach. Troška zadrapnem, a boli ste tam za Asáda. Určite nie. Viete ako je to v súčasnosti na oslobodených územiach pod "hrôzovládou" Asáda ?

  píše sa o Ruských troloch, ale Vaša kompania je ďaleko horšia, lebo sa snažíte ohýbať pravdu viac a vždy ku konfliktu.

 • givicz
  23:02 26.07.2018

  logik vsaď se, že ti na ty sáhodlouhé diskuse neskočím .. :)

  takže ti odpovím naposledy .. nebavím se o Hizballáhu bavím se o tom, že Sýrie si na své území může pozvat klidně Irán, klidně Rusko ... protiprávně jsou na Syrském území základny USA a Izrael protiprávně okupuje Golany ...

  Lžeš, lžeš, lžeš...Krymané neřekli v referendu 12.února 1991, že chtějí být členem nedělitelné Ukrajiny.. po rozpadu SSSR se chtěli znovupřipojit k Rusku, kdy vznik autonomní republiky Krymu byl kompromisem, který dovolil udržet jako součást Ukrajiny....

  Co se týče Kosova tak plácáš .. Srbská armády nevyhnala 50% obyvatel z domova je to přesně opačně Albánci z Kosova vyhnali prakticky veškeré Srbské obyvatelstvo..

 • Luky
  23:00 26.07.2018

  @cejkis

  ten ambasador je výborný - 17:18 (jak začne opravovat tu reportérku hovořící o "individuals")
  ...nice people...no no, they are moderate syrian opposition...geneticaly modified..

  Mutaz Kanoğlu – Turkey
  David Scott Winer – USA
  David Shlomo Aram – Israel
  Muhamad Tamimi – Qatar
  Muhamad Ahmad Assabian – Saudi
  Abd-el-Menham Fahd al Harij – Saudi
  Islam Salam Ezzahran Al Hajlan – Saudi
  Ahmed Ben Naoufel Al Darij – Saudi
  Muhamad Hassan Al Sabihi – Saudi
  Hamad Fahad Al Dousri – Saudi
  Amjad Qassem Al Tiraoui – Jordan
  Qassem Saad Al Shamry – Saudi
  Ayman Qassem Al Thahalbi – Saudi
  Mohamed Ech-Chafihi El Idrissi – Moroccan

 • Iris-T
  22:53 26.07.2018

  Aha, tak takhle to s tím typem letounu je. Novinky to vyřešily po svém, tam dal autor článku obrázek Su22 a do popisku napsal Su24. V textu pak stálo "stíhačka Suchoj".

 • logik
  22:41 26.07.2018

  givitz: Zjisti si prosím něco o Hizballáhu a jeho cílech, než budeš urážet druhé.

  cejkis: Zatím jsou jediné doložené herečky se Sarinem: Z filmové dílny Bašára Asada.

  flanker: Na Krymu bylo uskutečněno jediné demokraticky provedené referendum, týkající se plné nezávislosti Krymu. V tom Krymané řekli, že chtějí být členem nedělitelné Ukrajiny, tedy že nechtějí plnou nezávislost (a už vůbec ne součástí Ruska).

  Jinak směšuješ hodinky a holinky, protože Krymané nejsou národ a tedy s událostmi 1918 se to vůbec nedá srovnat. Stejnětak se to nedá srovnat s Kosovem, neboť Ukrajinská armáda nevyhnala 50% Krymských obyvatel z domova.

 • cejkis
  22:30 26.07.2018

  @Scotty

  Když by jste konflikt v Sýrii sledoval pořádně, tak by jste věděl, že vždy když bylo potřeba evakuovat části protiasadovské koalice, tak se svolávala Rada bezpečnosti z důvodu humanitární katastrofy nebo se objevily herečky se sarinem.

 • cejkis
  22:24 26.07.2018

  @Scotty "Jak podle vás tedy mohly přežít tak dlouho povstalecké území v Damašku? "


  Tato území byla zásobována a mentorována protiasadovskou koalicí. Příklad: Při dobytí obklíčeného Alepa SAA byly zadrženy zahraniční důstojníci a syrský velvyslanec při OSN četl jejich jména. Na ČTéčeku to fakt nedávali a tak chápu, že jste to nezaregistroval.

  Syrian Ambassador to UN Confirms 14 Foreign Intel-Agents in East Aleppo among those were 1 American, 1 Israeli, 1 turkish, 1 Qatar agent and many Saudis working with all the different terrorist groups inside Syria.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • J.Vraja
  22:03 26.07.2018

  To je tak dojemné,jak se někteří pistelé typu givicz vyhýbají správnému pojmu "Palestinší teroristé\".Izrael po Syrii striktně vyžaduje plnění dohody o odpoutaní sli z roku 1974 - včetně toho,že v demilitarizované zoně nebude operovat syrská armáda.

 • flanker.jirka
  21:57 26.07.2018

  logik: počítej s tím, že nyní v USA platí heslo America first a to ve všech směrech, víme, že by rádi prodávali plyn, uhlí a vůbec vše do celého světa a pro takový plán je hrozbou vše, nejen Ruský plyn, ale i Íránský plyn, no a ten se dá dobře dostat do Evropy přes Sýrii a Turecko.
  Stačí se podívat na kalkul Trumpa na summitu NATO.

 • flanker.jirka
  21:52 26.07.2018
  Oblíbený příspěvek

  Supreme: Kosovo je dost nebezpečný precedens, kterého si jinde chytají. Situace na území bývalého SSR nevyjímaje.
  I když, tam bych to spíše přirovnal s analogií roku 1918 ve středu Evropy, rozpadl se "žalář národů" v podobě Rakousko-Uheské monarchie, Ruské imperium a vzniklo tím hodně nových států na základě práva na sebeurčení. Bohužel se do jisté míry z tohoto všeho nedokázali poučit na východě. Protože celá situace se uspokojivě nevyřešila v roce 1918, ale až v roce 1945.
  Obdobně při rozpadu SSSR v roce 1991 Gorbačov dal volnost svému žaláři národů, došlo ke vzniku států, ale jejich nová politická reprezentace nedokazála být velkorysá v tom, že národů a sporných území bylo více, než jen kolik vzniklo států. Jak na krymu, tak v prostoru Gruzie a Moldávie byly pokusy o to vše řešit plebiscitem, viz třeba krymská republika a její ústava neuznaná prezidentem Ukrajiny Kučmou.Bohužel, ne všichni měli to štěstí jako češi a slováci. Vždyť co chybělo, aby Slovensko padlo ve válces maďarskěm a bylo součástí maďarska? Nebo například znojemsko a těšínsko, i o tyto území se po první světové válce válčilo se sousedními státy.

 • givicz
  21:42 26.07.2018

  logik co to meleš ??? jaké cílené kroky ??, Irán na rozdíl od USA dodržuje mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015 to USA ji vypověděly a uvalují jednu sankci na Irán za druhou a to takovým způsobem, že z Iránského trhu utíkají i evropské firmy protože mají strach že ty sankce dopadnou i na ně... ze Sýrii také Irán na Izrael nijak neútočí...

  Jinak máme zde precedens Kosovo a teď ještě mezinárodní uznání okupovaného území (Golan) a budem se divit...

 • Tesil
  21:41 26.07.2018

  Supreme
  V podstatě je to tak jak píšeš.
  Až na to,že SSSR spojenec Egypta varoval Násira aby konflikt nerozpoutal a na druhou stranu Francie spojenec Izraele ve válce z r. 1956 odsoudila útok a uvalila embargo na vývoz zbraní do Izraele.

 • logik
  21:26 26.07.2018

  givitz: Kohokoli ne. Pozvání mocnosti, která by veřejně vyhlašovala, že jejím cílem je zničit Rusko, a která by k tomu do té doby dělala cílené kroky, by Rusko k preventivnímu úderu opravňovalo.

  Jinými slovy - opět si předvedl klasickou "ruskou" obhajobu, kdy "zapomínáš" důležité detaily a tak srovnáváš hodinky a holinky.

 • PavolR
  21:21 26.07.2018

  givicz:
  Nerozporujem, že môžu, iba poukazujem na to, aký to bude mať dopad.

  A čo sa možného uznania Golan zo strany USA týka, sotva by to malo väčšiu váhu, než predošlé uznanie Jeruzalema. urobia sa oslavy, prednesie sa pár prejavov, pripojí sa niekoľko od USA existenčne závislých krajín a tým to hasne ...
  ... teda, pokiaľ by to nevyprovokovali Asada k nejakej zbrklej akcii, na konci ktorej by bol prinútený podpísať Bibimu vlastnícky list aj on.

 • Superme
  21:16 26.07.2018
  Oblíbený příspěvek

  Tesil - Záleží, co bereš jako začátek války.

  Pokud se podíváš na to, jak události probíhali, pak to začalo neustálím ostřelováním izraelských vesnic Sýrií. Následně setřelil Izrael šest Mig-21 právě nad Golanskými výšinami, odkud je ostřelovali.

  "15. května 1967 začal Egypt vojensky obsazovat Sinaj, když si před tím vynutil stažení jednotek OSN. O šest dní později zablokovali Egypťané Tiránský průliv a tím i jediný izraelský přístav Ejlat v Rudém moři. Někdy se o zablokování Tiránského průlivu hovoří jako o „prvním výstřelu“ nadcházející války.

  Představitelé Egypta a Sýrie se předháněli v plamenných výzvách. Egyptský prezident Gamál Násir označil za základní cíl zničení Izraele a syrský ministr obrany a pozdější prezident Háfiz Asad hovořil o likvidaci sionistické entity v arabské domovině. Výzvy byly o to plamennější, že armády těchto států byly shromážděny nedaleko hranic Izraele, a tak se hlasatelé silných slov cítili bezpečně a ani ve snu by je nenapadlo, že se něco může zvrtnout.
  -----
  Málo se hovoří o tom, že Izrael byl ochoten vyměnit dobytá území ze šestidenní války za záruky míru ze strany arabských států. Ty však na kongresu v Chartúmu na přelomu srpna a září 1967 vyhlásily své „slavné tři NE“ (NE míru s Izraelem, NE uznání Izraele, NE vyjednáváním) a bylo po nadějích.

  Více si přečti zde: https://technet.idnes.cz/sesti...

 • Tesil
  20:02 26.07.2018

  Superme
  Důvodem bylo soustředění egyptských sil u hranic,po té Izrael zaútočil letecky na Egypt a jeho spojence.

 • Superme
  19:39 26.07.2018

  Tesil - Jenže to byla jen odpověď na ono syrské ostřelování.

 • givicz
  19:16 26.07.2018

  PavolR u Ukrajiny často slyším názor, že si na své území mohou pozvat koho chtějí .. takže Sýrie může také ....

  Co se týče Golan ještě nedávno přesněji 24.05.2018 probleskla médii zpráva cituji:
  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...
  "Izrael požádal Spojené státy, aby uznaly část Golanských výšin okupovanou židovským státem jako izraelské území. Podle agentury Reuters to řekl izraelský ministr pro záležitosti tajných služeb Jisrael Kac s tím, že by se Washington mohl přiklonit v této záležitosti na stranu Izraele už v nadcházejících měsících"

 • PavolR
  19:00 26.07.2018

  flanker.jirka:
  Niet takej silnej a legitimnej sýrskej vlády s akokoľvek silnou armádou, ktorá by mohla požiadať o návrat Golan, kým trvá vojnový stav. Podmienkou jeho ukončenia je však uznanie izraelského vlastníctva Golan. :-D Inak povedane, Sýria už za žiadnych podmienok nemôže Golany získať, nanajvýš ich aj de jure stratiť. Asadovi sa stane skutočne osudným Irán.

 • givicz
  18:43 26.07.2018

  danny vidím to podobně... ale když vidím izraelského snipera jak tam střílí neozbrojené palestince jak na polovačce a jakou z toho má radost tak ten názor také pomalu měním ...
  First footage from #Israeli sniper shooting dead #Palestinian protesters
  https://twitter.com/AlSuraEngl...

 • Tesil
  18:34 26.07.2018

  Superme
  Nechci poučovat od toho jsou tu jiní,ale technicky vzato v r.1967 začal válku preemptivními údery Izrael.

 • StandaBlabol
  18:27 26.07.2018

  to Czertik,

  "bylo by jiste EXTREMNE zajimaze kdyby asad oficialne pozadal izraelce o vycisteni toho hadiho hnizda"

  Vzhledem k tomu, že od roku 1967 jsou Sýrie a Izrael ve válečném stavu, je tenhle nápad EXTRÉMNĚ mimo. Nehledě na to, že Asad by se v arabském světě nadobro odrovnal, kdyby proti Arabům žádal o pomoc Izrael.

 • Superme
  17:56 26.07.2018

  Czertik - Já si myslím, že syrská armáda je dostatečně kvalitní na to, aby to území dokázala dobít po zemi. Je to relativně malé území a moc dobře vědí, že Izrael je v tomhle nekompromisní a že to raději sestřelí. A ten tvůj návrh na to, aby to vyčistil Izrael je blbost.. těžko budou nasazovat životy vlastních vojáků za to, že to území dobodou a poté předají. Ne, tady je prostě jenom potřeba na to jít opatrněji a v nejlepším případě by spolu obě strany měli konzultovat všechny akce. Ale to se zřejmě neděje a pak z toho zbytečně vznikají podobné nešťastné události.

  Shania - Úplný zárodek, pokud já vím, bylo syrské odstřelování. Následně Izrael letecky zareagoval. Pak už tam bylo takové napětí, že byla otázka času, než to "bouchne". Takovou korunkou bylo uzavření Tiranské úžiny Egyptem a defacto izolace Izraele. Pokud se pletu, rád se poučím...

  flanker.jirka - Ale však jasné, Kosovo byl zločin! To je fakt a mělo by být vráceno Srbsku. Tam se podpořili teroristé z UCK a celý Kosovo je jen malý mafiáský stát...

 • flanker.jirka
  16:57 26.07.2018

  Shania: vždy jde jen o to jak se ta historka podá.

 • flanker.jirka
  16:52 26.07.2018

  Supreme: na blízkém východě nelze slepě věřit nikomu, ani Izraeli. Počet ilegálních ozbrojenců na území Sýrie z celého světa nedá nikdo dohromady, za chvíli jich tam bude více než syrských povstalců.
  V tom vašem výčtu nářků jste opomněl, že se tu občas propírá i Kosovo. A ve všech případech to podle vás nejspíše bude "válečná kořist" jak jste to napsal o golanech. Ale skutečnost je v každém jednom případě jiná. Statut anexe golan respektují i západní země.

 • Shania
  16:12 26.07.2018

  Superme: tak ono dost záleží, jestli ti stačí Izraelská verze a nebo se budeš snažit zjistit, co se skutečně stalo...

  A to je trošku problem, protože ta Izraelská verze je automaticky přijímána (aspoň na západě).

  Nakonec to jejich přepisování historie odnesou právě Izraelci...

 • Czertik
  16:07 26.07.2018

  supreme,
  to, ze anektovat golany byly pro izrael nutnost tu nikdo myslim nepopira, jen tu spis zpochybnuji moudrost toho sestrelovat sysrka letadla co bombarduji isisaky co maji to stesti ze se nalezaji blizko hranic s izraelem a vedi ze izraelci potrestaji kazde mm prekroceni hranic, takze ve vysledku aby syrane neprichazeli o cena letadla, tak u hranic s izraelem proti issiakum provadeji opatrneji a min operaci.
  takze izrael minimalne touhle politikou isisaky neprimo chrani a de fakto podoruje.
  bylo by jiste EXTREMNE zajimaze kdyby asad oficialne pozadal izraelce o vycisteni toho hadiho hnizda, kdyz sou na svoje hranice tak citlivi, s tim, aby se po vycistovaci operaci vratili na soucasne hranice.

 • Luky
  16:00 26.07.2018

  Á náš napravený podporovatel Hizballáhu to sem přišel porovnat.

  Řeč byla o tom, zda to Sučko vlétlo do vzdušného prostoru Izraele, který je 30km+ na západ. Osobně se domnívám, že nevlétlo ani do území okupovaného Izraelem a Izraelci poskytují PL deštník na syrském území...

 • Superme
  15:39 26.07.2018

  Možná by jste si měli někteří zjistit, proč vlastně (a za jakých okolností) byli Golany anektovány. Kdo vyprovokoval šestidenní válku a kdo ji nakonec vyhrál. Golany byli kořist (a navíc pro Izrael silně strategická), ze kterého tehdejší Syrská vláda podporovaná SSSR mohla odstřelovat izraelské vesnice a ze kterého útočili palestinští extrémisté.

  Pokud odsuzujete Golany a zároveň podporujete Krym, případně Abcházii a Osetii, pak si akorát kadíte na hlavu. A to ani nemluvím o tom, že rudá Čína opukuje území o rozloze 1 300 000 km2 (Tibet) a nyní zabírá další tisíce km2 na moři (Navíc Východní Turkestán nebo Vnitřní Mongolsko by se rády staly samostatnými státy - jenže to soudruzi nedovolí).

 • RiMr71
  11:46 26.07.2018

  Tady zase řádí kominterna... je to dobré na hubnutí, tohle číst, způsobuje to nadavování... aspoň shodím...

 • Nikdo
  11:33 26.07.2018

  brouci Pytlíci...

 • danny
  11:25 26.07.2018
  Oblíbený příspěvek

  vaclavslovacek: souhlas. Jak jsem Izraelcům vždy hodně fandil, nacionalistická klika, která je momentálně u vesla ve mě vzbuzuje čím dál větší rozpaky. Asertivní prosazování vlastních zájmů je ok, ale když se to přežene, tak to nemá ze strategického pohledu optimální výsledky. Zbytečné hrocení vztahů nejen s Libanonem a Sýrií, ale i s Iránem sice může přinášet body na domácí scéně, ale není úplně chytré. Všechny tyto země řeší dost vlastních problémů a populace by politikům ráda odpustila smířlivý tón v komunikaci s bývalým úhlavním nepřítelem. Vidím to jako promeškanou příležitost pro rozšíření vlivu přes business.

  Ostatně co se týče postupu vůči Palestincům, tak samozřejmě se dá souhlasit, že potřebují malý dvorek a přísná pravidla. Ale současný stav už překračuje hranice únosného a je kontraproduktivní. Zoufalí lidé bez budoucnosti prostě budou dělat čím dál zoufalejší věci. A zesílení tlaku na tom nic nezmění.

 • vaclavslovacek
  09:24 26.07.2018

  Pokud letoun vstoupil do izraelského vzdušného prostoru, tak je pro Izrael v současné situaci nutné zasáhnout. Nulová tolerance odrazuje potenciální nepřátele skoušet, co jim ještě projde. Protože jasně deklaruje, že neprojde nic.

  Problém Izraele ve vztahu k Sýrii je to, že přestože deklaruje nezasahování do války v Sýrii, tak defacto zasahuje. Právě (pravděpodobně pouze nevojenská) podpora povstalců na jihu a provádění leteckých úderů pouze proti syrským a íránským cílům.

  Těžko říct,co přesně se děje na pozadí a je otázka komu všemu Izrael poskytuje zpravodajské informace. Ale minimálně veřejně přímo Izrael brutálně podporuje proti-izraelský postoj veřejnosti v Sýrii a Libanonu. Pokud rozšířený anti-semitismus neměl opodstatnění, tak postoj Izraele v současné válce dá nenávisti proti Izraeli "opodstatněný" základ.

  Neříkám, že izraelská pozice je jednoduchá - neochota Sýrie vzdát se Golan. Ale sázka na radikální islamisty byla zrůdnost a nakonec možná i velká strategická chyba (kterou udělal teda celý západ).

 • Charlie
  08:22 26.07.2018
  Oblíbený příspěvek

  Teda, jste si jisti, že je rozumný používat výraz "interceptor" pro PLŘS? Protože přesně to odpálili - řízenou střelu, tak se tomu tady říká už dlouho. Já vím, není to tak cool a je to asi stejnej případ, jako proč se řidiči F1 říká "pilot" a vojákům SF "operátor", i když ten první nic nepilotuje a ten druhej nic komplikovanýho neobsluhuje.

 • givicz
  22:11 25.07.2018
  • (10)

  flanker.jirka jo přesně tak to je ... lepší chaos v Sýrii než silná vláda se silnou armádou... proto izrael podporuje islamisty za plotem v Sýrii, dělají to prostě chytře... pokud se to tam bude mastit o nepřítele méně.. nicméně v poslední době Syrská armáda sílí a osvobozuje další a další území setřel nesestřel...

  L-39 jets dropping bombs on #ISIS-held villages, some 500 meters from the border fence with #Israel.

  https://twitter.com/JulianRoep...

 • flanker.jirka
  22:01 25.07.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Takových sestřelů a akcí bylo spoustu a zůstane u toho i nadále, musí se tam udržovat určitý stupeň napětí a chaosu, čistě hypoteticky, co se stane, pokud v Sýrii vznikne mezinárodně uznaná vláda a požádá o návrat anektovaných golan?
  Stáhne se Izrael z takové zásobárny pitné vody? To ten stát nikdy nedopustí.

 • Scotty
  21:53 25.07.2018

  cejkis
  Území ISIS o kterém je řeč přece není jen na hranici Izraele sousedí i s Jordánskem. Jak podle vás tedy mohly přežít tak dlouho povstalecké území v Damašku?
  Mimochodem Luky a cejkis vaše zdroje informací musí být opravdu prvotřídní když tu píšete s takovou neotřesitelnou jistotou.

 • givicz
  21:45 25.07.2018

  cejkis, kdyby to byly jenom ty herečky tak bych se tomu i zasmál... problém je, že jeden den je to herečka a druhý den je to islamista s kalachem... fotek na netu je hafol (proto také se bez problému pohybovali na území obsazeném islamisty)... Izrael jich vytáhl cca 800 údajně jich v Sýrii je ještě tak 300, kdy docela velká část z nich zakotví u našich hranice v Německu...


  Syrian War Report – July 23, 2018: Israel Evacautes White Helmets' Members From Southern Syria
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Luky
  21:44 25.07.2018

  Píše se chamraď.
  Největší komunisti a levičáci jsou na blízkém východě židé (neznám esenciálnější realizaci komunistických myšlenek v praxi než je kibuc). Stejně tak na západě měli často židé zastoupení v komunistických stranách, které nekorespondovalo s jejich celkovým demografickým podílem. Čím výš do polytbira, tím byla disproporce vyšší.

 • D.i.p
  21:32 25.07.2018
  • (12)

  cejkis:
  Kdyby takhle záhadně přežíval IS pouze u hranic s Izraelem, tak by vám tahle lež u někoho asi prošla. Takhle vám budou přikyvovat pouze komunisti a další levičácká chamrať.

 • cejkis
  21:31 25.07.2018
  • (8)

  @D.i.p.

  Izrael hraje v Sýrii svou vlastní hru proti Hizbáláhu a Íránu. Proto se Izrael připojil do kampaně na svržení Asada.

  Mimochodem před pár dny Izrael evakuoval ze Sýrie herečky z bílých blembáků do Jordánska odkud směřují do Německa. Herečky, které zinscenovaly záminku pro útok Američanů, Britů a Francouzů. MSN vřele informovala o letecké kampani. Ovšem, když se na půdě OSN četla zpráva, že ve vzorcích z Douma nebyly nalezeny bojové látky, MSM to taktně přešla bez většího zájmu. Ještě, že mají blembáci svůj film oceněný Oscarem :D

 • Tesil
  21:28 25.07.2018

  D.i.p
  A proč by Rusové něco takového měli podnikat?
  Mají s Izraelci relativně dobré vztahy,Netanjahu se pravidelně setkává s Putinem.

 • D.i.p
  21:26 25.07.2018

  demagog: OK, dal jsem příklad Rusi. Ale kolem je spousta jinejch cvoků, u kterých si nemůžeš být každý ráno jistej s čím přijdou. :-)

 • cejkis
  21:24 25.07.2018
  • (7)

  @Luky

  Věšina zdejších čtenářů zobou MSM z ruky a tak nemohou přijmout fakt, že se na hranicích Izraele vydržuje skupina Islámského státu. Řada z těchto lidí pracuje v AČR a není jim divné, že AČR by při takto intenzivním konfliktu zkolabovala během pár dní na logistice. Islámský stát si v pohodě na hranicích Izraele funguje již léta :-)

  Už jenom čekám, kdy mi tady někdo napíše, že v Jemenu probíhá ze strany Saudů humanitární operace.

 • demagog
  21:21 25.07.2018

  D.i.p: neviem ako je to teraz ale myslim ze Rusko malo s Izraelom dohodu ze sa tam mozu "zaletiet otocit".

 • givicz
  20:51 25.07.2018

  Syrian War Report – July 25, 2018: Israel Shoots Down Syrian Warplane Bombing ISIS Terrorists
  https://www.youtube.com/watch?...

 • D.i.p
  20:38 25.07.2018
  • (12)

  Izraelci se drží nulové tolerance. Kdyby to prošlo Syřanům, mohli by to příště zkusit třeba Rusové. A že to je jejich oblíbená disciplína.

 • givicz
  20:27 25.07.2018
  • (11)

  Luky jak píšeš... ten letoun likvidoval bojovníky ISIS u okupovaného Syrského území Izraelem (Golanské výšiny) ... na netu jsou již fotky uhořelého Syrského pilota pro kterého to možná ještě dopadlo dobře protože, kdyby se dostal do rukou bojovníků ISIS tak bych to mučení stejně nepřežil.. ( pamatuji si ruského pilota Romana Filipova, který v Sýrii bojoval dokud mu nedošla munice a až poté pod sebou odpálil granát)

  Dva dny zpátky Izrael urychleně evakuoval 800 White Helmets, které si převezmou Německo, Kanada a Británie. Naštěstí se i tak Syrské armádě daří a postupuje....

 • PavolR
  20:18 25.07.2018

  Či tá "navigačná chyba" nespočívala v tom, že obe strany považujú nebo nad Golanmi za svoj vzdušný priestor.

 • Míša
  19:19 25.07.2018
  • (13)

  @Luky

  Připomínáš mi detektivní očka z Idnesu. První dojem a hotovo.

  Izraelské síly nemají potřebu konstruovat hlouposti, jako rus.(př. sestřel MH 17) Naopak se doznají k uvedené chybě, což zvyšuje jejich důvěryhodnost.

 • Luky
  19:03 25.07.2018
  • (16)

  Těm "vysvětlením" vůbec nevěřím - poté co se zelený hlen na jihu Sýrie zhroutil, zůstala jen IS enkláva sousedící s Izraelem okupovaným územím. Nyní se jí snaží SAA dobýt a Izrael jim to komplikuje. "Zjistilo se, že Točky neletěly na Izrael", samozřejmě, že ani ten Suchoj neletěl a nevletěl do Izraele. Prostě ho sundali Patriotem přes čáru a on spadl ISákům na hlavu.