Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22; větší foto / AP

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský stíhací bombardér Su-22. Jen o den dříve izraelský systém PVO David´s Sling zasahoval proti balistickým raketám Točka.

Ke zničení syrského Su-22 došlo 24. července, ale zpočátku nebylo jasné, zda jde o bombardér Su-22 nebo Su-24. Syrské letectvo papírově provozuje 36 stíhacích bombardérů Su-22 a 21 bombardérů Su-24М/М2. Tyto počty se ale podle různých zdrojů liší a není vůbec jasné, kolik syrských Su-22/Su-24 je letuschopných, či dokonce bojeschopných.

 

 

Podle deníku The Jerusalem Post však Írán dodává Sýrii letecké náhradní díly a pomáhá se servisem syrských letadel. V každém případě bombardéry Su-22 tvořily a tvoří páteř syrského letectva při operacích proti povstalcům.
 

Podle izraelských zdrojů Su-22 pronikl dva kilometry přes Golanské výšiny do izraelského vzdušného prostoru. Izrael se údajně blížící se syrský letoun snažil kontaktovat. Když nepřišla odpověď, izraelská PVO vypálila proti stroji dva interceptory Patriot. Letoun byl zasažen a trosky spadly na syrské území kontrolované islámskými militanty.
 

Jeden člen posádky byl zabit a osud druhého člena je neznámý, nicméně podle izraelských zdrojů se v dvoumístném letadle nacházel pouze pilot. Tělo zabitého pilota se podle vlastních slov zmocnili příslušníci Islámského státu, kteří také dnes na Twitteru zveřejnili fotografie sestřelného stroje. Mrtvý pilot byl identifikován jako plukovník Amran Mara’e.
 

Sestřel syrského letounu si připsal 139. prapor (138th Battalion) izraelské PVO. Stejná jednotka 11. července a 13. července sestřelila dva syrské drony. Na internetu se objevily fotografie, podle kterých v jednom případě šlo o ruský dron Forpost.
 

Syrský Su-22 vzlétl ze základy T4 vzdálené 200 km od Golanských výšin. Ze stejné základny také v únoru letošního roku vzlétl íránský dron, který byl sestřelen izraelským vrtulníkem Apache. V reakci na to Izrael zničil íránské stanoviště velení a řízení na základně. Izrael na základnu T4 podnikl raketový útok i v dubnu letošního roku.

 

Syrská armáda v reakci uvedla, že letoun Su-22 byl zaměřen Izraelem ve vzdušném prostoru Sýrie, protože letěl proti islámským militantům bojujícím proti syrské vládě. Podle syrské tiskové agentury SANA Izrael pomáhá „teroristům“ na jihozápadě Sýrie, kde syrské letectvo provádí rozsáhlé letecké údery. Syrské zdroje také uvedly, že sestřelení syrského Su-22 nezůstane bez odplaty, která přijde ve „vhodnou dobu“.

 

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon uvedl, že se syrský letoun dostal do Izraele kvůli navigační chybě, nicméně Izrael „neměl čas čekat“ a že „stalo se to, co by udělal každý jiný stát v podobné situaci.“

 

„Jediné, co můžeme udělat, je chránit naše civilisty,“ uvedl Danon. „Izrael nebude tolerovat žádné porušení své suverenity ‒ ani ze Sýrie, ani z Gazy, ani od jakéhokoliv jiného nepřítele, který ohrožuje naši bezpečnost.“

 

K poslednímu podobnému incidentu došlo v roce 2014, kdy izraelská PVO zničila syrský Su-24. Letoun tehdy pronikl 800 metrů do izraelského vzdušného prostoru a byl zasažen střelou Patriot, když se snažil vrátit do Sýrie. Další sestřel syrské Su-22 si připsala v roce 2017 americká stíhačka F/A-18.

 

Avšak i syrská PVO působí aktivně proti izraelským letounům. V únoru syrská PVO nad územím Izraele sestřelila izraelskou stíhačku F-16, která se vracela z leteckých úderů na íránské cíle v Sýrii.

 

K dalšímu vážnému incidentu došlo 23. července tohoto roku, kdy se izraelská PVO pomocí kompletů David´s Sling snažila neúspěšně zachytit dvě rakety taktického raketového systému OTR-21 Točka. Šlo o první ostré použití systému David´s Sling, ale ani jeden ze interceptorů nezasáhl rakety.

 

Podle izraelských zdrojů izraelská PVO zachytila odpal raket a vypočetla, že míří na jih od Galilejského jezera. Izraelská PVO proto dala rozkaz k odpálení dvou interceptorů David´s Sling, avšak posléze se ukázalo, že rakety míří do Sýrie.

 

Izraelci proto dali povel k autodestrukci, což se u jednoho interceptoru stalo, ale druhý interceptor bez zatím známých příčin pokračoval v letu a spadl do Sýrie. V současné době běží vyšetřování, které má objasnit příčinu „selhání“ kompletu David´s Sling, který je v operačním použití od začátku roku 2017.

 

Zdroj: The Times od Izrael

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • J.Vraja
  21:46 02.08.2018

  Danny já nerozporujiVáš názor, Izrael - je to jediná skutečně stabilní demokracie v dané lokalitě, ve které paradoxně i muslimští arabové mají reálně přiznaných víc lidských a ...Zobrazit celý příspěvek

  Danny já nerozporujiVáš názor, Izrael - je to jediná skutečně stabilní demokracie v dané lokalitě, ve které paradoxně i muslimští arabové mají reálně přiznaných víc lidských a politických práv než kolik se dostává jejich vlastním souvěrcům v okolních islámských státech.Dále mají můj obdiv k vojenské strategii Izraele - když si uvědomíš reálnou situaci, množství vojáků, možství zdrojů, které jsou k dispozici (muslimové mají obrovské zisky z prodeje ropy), tak je obdiv vůči Izraelcům prostě naprosto pochopitelný.
  Izrael ale nezaslouží obdiv pouze za své vojenské schopnosti odolávat mnohem silnějšímu protivníkovi, ale také i v řadě dalších oblastí - např. za to, jak dokázal zúrodnit své území - porovnej to s územím kde žijí muslimové. Dále např. za svůj přínos ve vědě a technice - myslím, že není příliš známo třeba ta skutečnost, že Izrael má nejvíc úspěšných technologických startupů na světě, že jak Intel, tak AMD tam mají jedny ze svých nejdůležitějších vývojových středisek, že mají největší hustotu vysokoškoláků na světě, že Izraelci produkují obrovské množství originálních vědeckých článků s vysokým impaktem a tak dále.. A to všechno porovnej s tím, co dokázali všichni ti muslimové, kteří je obklopují. Kde by byli, kdyby jim ze země netekla ropaSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:19 30.07.2018

  GlobeElement: Golanské výšiny boli už súčasťou francúzskeho mandátneho územia a následne Sýrie od počiatku jej nezávislosti. A mimo to, Izrael nie je totožný s predmandátnou ...Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement:
  Golanské výšiny boli už súčasťou francúzskeho mandátneho územia a následne Sýrie od počiatku jej nezávislosti. A mimo to, Izrael nie je totožný s predmandátnou Palestínou.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:42 30.07.2018

  J.Vraja: chápu, že člověka nepříjemné zkušenosti trochu vyhraní. A vůbec nerozporuji tvoje hodnocení, jak mají různé kultury, etnika, společenství značně rozdílný přístup k práci, ...Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja: chápu, že člověka nepříjemné zkušenosti trochu vyhraní. A vůbec nerozporuji tvoje hodnocení, jak mají různé kultury, etnika, společenství značně rozdílný přístup k práci, plnění slibů, domluv, vnímání času, povinnosti, cti. O schopnostech jako kreativita, koncentrace, cílevědomost, zvládání stresu ani nemluvím.
  Jen prostě říkám, že když přijedeš do Chanova nebo jakékoli jiné vyloučené lokality, všude vylepíš vyhlášku o zákazu popíjení piva na veřejnosti, srocování se více než tří osob, sezení ve veřejném prostoru pod hrozbou půl roku vězení, všem zabavíš nábytek, který se nachází mimo bytové jednotky, veřejně ho spálíš a necháš odtáhnout všechna motorová vozidla (u kterých je od pohledu jisté, že nesplňují technickou), bezpečností situace v Mostě o okolí se fakt nezlepší.
  Prostě jen tlak a to ještě za hranou nevede k deklarovaným cílům.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  12:39 30.07.2018

  K tomu Jordánsku - ono se především vzdalo snahy o expanzi až k moři. Původně chtělo pohltit celý Izrael včetně palestinských území. Takže přišlo o ambice a o sen být větší a ...Zobrazit celý příspěvek

  K tomu Jordánsku - ono se především vzdalo snahy o expanzi až k moři. Původně chtělo pohltit celý Izrael včetně palestinských území. Takže přišlo o ambice a o sen být větší a důležitější, ale to asi přebolelo.

  S těmi Golany je to v podstatě podobné. Původně byly součástí Palestiny, pak si je urvala Sýrie, která využila toho, že velmoci měly koncem války jiné starosti a nyní je anektoval Izrael, takže i Sýrie přišla o něco, co jí původně nepatřilo.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  12:31 30.07.2018

  PavolR - o žádné otočení po 70 letech se nejedná. Již deklarace nezávislosti z roku 1948 říká: "ACCORDINGLY WE, MEMBERS OF THE PEOPLE'S COUNCIL, REPRESENTATIVES OF THE JEWISH ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - o žádné otočení po 70 letech se nejedná. Již deklarace nezávislosti z roku 1948 říká: "ACCORDINGLY WE, MEMBERS OF THE PEOPLE'S COUNCIL, REPRESENTATIVES OF THE JEWISH COMMUNITY OF ERETZ-ISRAEL AND OF THE ZIONIST MOVEMENT, ARE HERE ASSEMBLED ON THE DAY OF THE TERMINATION OF THE BRITISH MANDATE OVER ERETZ-ISRAEL AND, BY VIRTUE OF OUR NATURAL AND HISTORIC RIGHT AND ON THE STRENGTH OF THE RESOLUTION OF THE UNITED NATIONS GENERAL ASSEMBLY, HEREBY DECLARE THE ESTABLISHMENT OF A JEWISH STATE IN ERETZ-ISRAEL, TO BE KNOWN AS THE STATE OF ISRAEL."

  Izrael byl od prvopočátku židovským státem.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  10:53 30.07.2018

  *Německo-Polská

  *Německo-Polská

 • Scotty
  10:52 30.07.2018

  gangut Československo pokud vím s Německem válku nevedlo to za prvé. Měnecko polská válka se za regulérní jistě považovat dá ačkoli důvod k válce byl vylhaný. Já nepovažuji za ...Zobrazit celý příspěvek

  gangut
  Československo pokud vím s Německem válku nevedlo to za prvé. Měnecko polská válka se za regulérní jistě považovat dá ačkoli důvod k válce byl vylhaný. Já nepovažuji za čestné když neoznačení vojáci jednoho státu obsadí část území jiného státu bez vyhlášení války. To byla mimochodem taktika jednotek Freikorpsu a SS kteří takto napadaly Československý stát. Mrzí mě že tento styl boje jistý stát znovu používá.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:37 30.07.2018

  GlobeElement: Nie je to isté, keď sa nejaký štát od začiatku definuje ako národný (inak by nacionalisti nemali ako vykecať, prečo bolo treba rozbiť ČSFR) a keď nejaký otočí po 70 ...Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement:
  Nie je to isté, keď sa nejaký štát od začiatku definuje ako národný (inak by nacionalisti nemali ako vykecať, prečo bolo treba rozbiť ČSFR) a keď nejaký otočí po 70 rokoch od svojho vzniku. :-)

  Ale aj Sýrii - kontrola nad vodou dáva možnosť vytvárať nátlak. Nehovoriac o tom ,že nikto sa svojho územia len tak nevzdáva. Egypt uzatvoril mier s tým, že o žiadne svoje územie neprišiel, Jordánsko uzatvorilo mier za cenu straty územia, ktoré prv samo uchvátilo, no Sýria bude musieť skôr či neskôr za mier obetovať vlastné územie, ktoré mu patrí od svojho vzniku a je tak, aj keď odhliadneme od iránskeho spojeneckého pozadia, predsa len v ťažšej situácii.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  10:11 30.07.2018

  O vodu jde v případě Golan Izraeli a možná Jordánsku, ale ne Sýrii, takže Sýrie má větší prostor k manévrování. Přesto jej nevyužívá. A co se toho zákona o židovském státě týče, ...Zobrazit celý příspěvek

  O vodu jde v případě Golan Izraeli a možná Jordánsku, ale ne Sýrii, takže Sýrie má větší prostor k manévrování. Přesto jej nevyužívá.

  A co se toho zákona o židovském státě týče, četl jsi třeba slovenskou ústavu?

  My, národ slovenský,
  pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť,
  v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej
  Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie,
  spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území
  Slovenskej republiky, v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými štátmi, usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity,
  teda my, občania Slovenskej republiky,
  u z n á š a m e s a prostredníctvom svojich zástupcov n a t e j t o ú s t a v e :Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:01 30.07.2018

  GlobeElement: Na izraelskej strane zasa z podobných dôvodov zavraždili premiéra J.Rabina. Cvoci sú proste na oboch stranách a teraz nacionalisti dali celému korunku tým, že ...Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement:
  Na izraelskej strane zasa z podobných dôvodov zavraždili premiéra J.Rabina. Cvoci sú proste na oboch stranách a teraz nacionalisti dali celému korunku tým, že prehlásili Izrael za židovský štát, čím si de fakto vytreli zadok textom vlastnej deklarácie nezávislosti. Taktiež šaškárňou s Jeruzalemom rozdúchali vášne. Odhliadnuc od tohto, tie arabské krajiny, s ktorými Izrael dlhšie nie je v konflikte (alebo ani nikdy nebol), nie sú natoľko vyhranene protiizraelské ( zmysle „zahnania do mora“), než povedzme ešte pred 40-50 rokmi. Najväčším problémom sú skupiny podporované Iránom, ktoré môžu občas takticky naznačiť, že by sa dohodli, no v skutočnosti to nechcú, čiastočným Palestínci, pre ktorých bude an-Nakba ešte dlho signifikantnou traumou a potenciálnym erdoganovské Turecko, ktoré má sklon účelovo využívať protiizraelskú rétoriku ako mocensko-politický nástroj.
  So Sýriou sa však bez ohľadu na to podobným spôsobom ako s Egyptom ani nepokúsia dohodnúť proste pre to, že kde ide o vodu, tam končí každá sranda.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:56 30.07.2018

  gangute, když Německo přepadlo Polsko, z východu se k útoku přidal Sovětský svaz. Která z těchto zemí podle tebe postupovala čestně?

  gangute, když Německo přepadlo Polsko, z východu se k útoku přidal Sovětský svaz. Která z těchto zemí podle tebe postupovala čestně?

 • GlobeElement
  09:54 30.07.2018

  Problémem je, Luky, že oni skutečně chtějí Izrael zničit. Hamas to má ve svých zakládacích stanovách, Irán to veřejně prohlašuje (nepoužívá slovo "Izrael", protože podle něj vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

  Problémem je, Luky, že oni skutečně chtějí Izrael zničit. Hamas to má ve svých zakládacích stanovách, Irán to veřejně prohlašuje (nepoužívá slovo "Izrael", protože podle něj vůbec neexistuje, používá výraz "sionistický režim"), arabská liga podnikla několik útočných válek ve snaze vymazat Izrael z mapy světa.
  Co by podle tebe měl Izrael udělat?Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  09:52 30.07.2018

  Scotty
  človeče, čo to je regulérní válka? A čo je na nej čestnejšie? Keď Nemecko prepadlo Poľsko alebo Československo, tiež to bola čestná regulérna válka?

  Scotty
  človeče, čo to je regulérní válka? A čo je na nej čestnejšie? Keď Nemecko prepadlo Poľsko alebo Československo, tiež to bola čestná regulérna válka?

 • GlobeElement
  09:51 30.07.2018

  Belde, Asad především vůbec nemusel vyprovokovat občanskou válku. Lidé proti němu sice demonstrovali, ale to jej ve skutečnosti vůbec neohrožovalo. Tím, že proti demonstrujícím ...Zobrazit celý příspěvek

  Belde, Asad především vůbec nemusel vyprovokovat občanskou válku. Lidé proti němu sice demonstrovali, ale to jej ve skutečnosti vůbec neohrožovalo. Tím, že proti demonstrujícím použil násilí zlikvidovat ty z nich, kdo byli umírnění a umožnil vzestup radikálů, včetně islamistů.
  Pozvat si do země Irán, to byla podobně brilantní myšlenka, jako když Ukrajina požádala sovětské Rusko o pomoc proti Polsku.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:45 30.07.2018

  To je jen tvá dojmologie založená na pocitu "co bylo před čtyřiceti lety". Takových je tu ale většina. Je zbytečné podobné lidi doučovat, musí mít chuť nastudovat si fakta. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  To je jen tvá dojmologie založená na pocitu "co bylo před čtyřiceti lety".
  Takových je tu ale většina. Je zbytečné podobné lidi doučovat, musí mít chuť nastudovat si fakta. Ale ono je jednodušší dokola omílat, jak chtějí všichni chudáček Izrael zničit.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:19 30.07.2018

  Zazněla zde myšlenka, že Izrael se mohl se Sýrií dohodnout jako svého času s Egyptem. Evidentně nemohl, jinak by se to stalo. Egypt uznal existenci státu Izrael a uzavřel s ním ...Zobrazit celý příspěvek

  Zazněla zde myšlenka, že Izrael se mohl se Sýrií dohodnout jako svého času s Egyptem. Evidentně nemohl, jinak by se to stalo. Egypt uznal existenci státu Izrael a uzavřel s ním mír, načež arabští teroristé zavraždili egyptského prezidenta Anvara Sadata. Arabi jednoduše nechtějí žádnou dohodu s Izraelem, chtějí jej zničit a to je všechno. To se pak těžko hledá kompromis, že.
  Vždycky, když dojde k nějakým nepokojům, přestřelkám nebo něčemu podobnému, začnou evropští politici tlačit na Izrael. Proč? Protože Izrael je civilizovaný stát, se kterým se lze dohodnout a drží slovo. S Hizballáhem nebo Hamasem se na ničem dohodnout nelze a evropský politik chce především demonstrovat, jak zařídil mír. S Hamasem mír nezařídí a ví to.

  Mimochodem, v žádné arabské zemi nemají Palestinci tak dobré životní podmínky a tolik práv, jako v Izraeli. Jejich snaha o zničení Izraele je naprosto iracionální. Ale to je u některých skupin bohužel obvyklá situace.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:58 29.07.2018

  Beld: Asada nikto k Hisballahu a Iránu nedotlačil, Hisballah vznikol s Iránskou a Sýrskou podporou na Sýriou okupovanej časti Libanonu (je to ich "spoločné dieťa").

  Beld: Asada nikto k Hisballahu a Iránu nedotlačil, Hisballah vznikol s Iránskou a Sýrskou podporou na Sýriou okupovanej časti Libanonu (je to ich "spoločné dieťa").

 • J.Vraja
  15:07 29.07.2018

  Danny,cca 18 měsíců jsem prožil v arbabském světě,tak že vím o čem mluvím a cca třikrát mě vedli pod kvérem.Co mi na nich vadí-neumí držetí slovo,nemají vztah k práci,naslibují ...Zobrazit celý příspěvek

  Danny,cca 18 měsíců jsem prožil v arbabském světě,tak že vím o čem mluvím a cca třikrát mě vedli pod kvérem.Co mi na nich vadí-neumí držetí slovo,nemají vztah k práci,naslibují hory ji s horáky a skutek utek.Izraelci byli schopni vybudovat na pouští prosperující zemi.Proč se nejsou schopny další arabské státy postarat o Palestince,tak jak to udělal Izrael?Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  14:18 29.07.2018

  Me celkem pobavilo prohlaseni , ze Asad udelal chybu , ze se nedohodl s israelem na miru . Kdyz zapad a jeho spojenci v oblasti zacal pri arabskem jaru podporovat mistni rebely . ...Zobrazit celý příspěvek

  Me celkem pobavilo prohlaseni , ze Asad udelal chybu , ze se nedohodl s israelem na miru . Kdyz zapad a jeho spojenci v oblasti zacal pri arabskem jaru podporovat mistni rebely . Vcetne nejruznejsich extremistickych skupin , mel Asad jen jednu sanci na preziti . Hizballah potažmo Iran ( rusove prisli az pozdeji ) . Čili by se prakticky dalo řici , že ho israel a jeho "spojenci" do teto situace dotlacii . Je otazka , jak to ted zpetne v israeli vyhodnocuji . Protoze konecny vysledek je jenom vetsi vliv Ruska , Iranu a Hizballáhu v oblasti . :(Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:38 29.07.2018

  Scotty: samozřejmostí je to, že vždy platí právo silnějšího, to že si tu občas nějací humanisté myslí, že to dopadne jinak, tak je velký omyl a jen hloupé kecy pro voliče. Čestné ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: samozřejmostí je to, že vždy platí právo silnějšího, to že si tu občas nějací humanisté myslí, že to dopadne jinak, tak je velký omyl a jen hloupé kecy pro voliče.
  Čestné by bylo, pokud by Rusko, tak Izrael respektovali úmluvy a charty do kterých se zapojily. Na Sinaji přistoupili na misi OSN, na golanech je to jiné, přitom by to šlo řešit stejnou cestou, přece jen je to zásobárna pitné vody.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7