Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22; větší foto / AP

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský stíhací bombardér Su-22. Jen o den dříve izraelský systém PVO David´s Sling zasahoval proti balistickým raketám Točka.

Ke zničení syrského Su-22 došlo 24. července, ale zpočátku nebylo jasné, zda jde o bombardér Su-22 nebo Su-24. Syrské letectvo papírově provozuje 36 stíhacích bombardérů Su-22 a 21 bombardérů Su-24М/М2. Tyto počty se ale podle různých zdrojů liší a není vůbec jasné, kolik syrských Su-22/Su-24 je letuschopných, či dokonce bojeschopných.

 

 

Podle deníku The Jerusalem Post však Írán dodává Sýrii letecké náhradní díly a pomáhá se servisem syrských letadel. V každém případě bombardéry Su-22 tvořily a tvoří páteř syrského letectva při operacích proti povstalcům.
 

Podle izraelských zdrojů Su-22 pronikl dva kilometry přes Golanské výšiny do izraelského vzdušného prostoru. Izrael se údajně blížící se syrský letoun snažil kontaktovat. Když nepřišla odpověď, izraelská PVO vypálila proti stroji dva interceptory Patriot. Letoun byl zasažen a trosky spadly na syrské území kontrolované islámskými militanty.
 

Jeden člen posádky byl zabit a osud druhého člena je neznámý, nicméně podle izraelských zdrojů se v dvoumístném letadle nacházel pouze pilot. Tělo zabitého pilota se podle vlastních slov zmocnili příslušníci Islámského státu, kteří také dnes na Twitteru zveřejnili fotografie sestřelného stroje. Mrtvý pilot byl identifikován jako plukovník Amran Mara’e.
 

Sestřel syrského letounu si připsal 139. prapor (138th Battalion) izraelské PVO. Stejná jednotka 11. července a 13. července sestřelila dva syrské drony. Na internetu se objevily fotografie, podle kterých v jednom případě šlo o ruský dron Forpost.
 

Syrský Su-22 vzlétl ze základy T4 vzdálené 200 km od Golanských výšin. Ze stejné základny také v únoru letošního roku vzlétl íránský dron, který byl sestřelen izraelským vrtulníkem Apache. V reakci na to Izrael zničil íránské stanoviště velení a řízení na základně. Izrael na základnu T4 podnikl raketový útok i v dubnu letošního roku.

 

Syrská armáda v reakci uvedla, že letoun Su-22 byl zaměřen Izraelem ve vzdušném prostoru Sýrie, protože letěl proti islámským militantům bojujícím proti syrské vládě. Podle syrské tiskové agentury SANA Izrael pomáhá „teroristům“ na jihozápadě Sýrie, kde syrské letectvo provádí rozsáhlé letecké údery. Syrské zdroje také uvedly, že sestřelení syrského Su-22 nezůstane bez odplaty, která přijde ve „vhodnou dobu“.

 

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon uvedl, že se syrský letoun dostal do Izraele kvůli navigační chybě, nicméně Izrael „neměl čas čekat“ a že „stalo se to, co by udělal každý jiný stát v podobné situaci.“

 

„Jediné, co můžeme udělat, je chránit naše civilisty,“ uvedl Danon. „Izrael nebude tolerovat žádné porušení své suverenity ‒ ani ze Sýrie, ani z Gazy, ani od jakéhokoliv jiného nepřítele, který ohrožuje naši bezpečnost.“

 

K poslednímu podobnému incidentu došlo v roce 2014, kdy izraelská PVO zničila syrský Su-24. Letoun tehdy pronikl 800 metrů do izraelského vzdušného prostoru a byl zasažen střelou Patriot, když se snažil vrátit do Sýrie. Další sestřel syrské Su-22 si připsala v roce 2017 americká stíhačka F/A-18.

 

Avšak i syrská PVO působí aktivně proti izraelským letounům. V únoru syrská PVO nad územím Izraele sestřelila izraelskou stíhačku F-16, která se vracela z leteckých úderů na íránské cíle v Sýrii.

 

K dalšímu vážnému incidentu došlo 23. července tohoto roku, kdy se izraelská PVO pomocí kompletů David´s Sling snažila neúspěšně zachytit dvě rakety taktického raketového systému OTR-21 Točka. Šlo o první ostré použití systému David´s Sling, ale ani jeden ze interceptorů nezasáhl rakety.

 

Podle izraelských zdrojů izraelská PVO zachytila odpal raket a vypočetla, že míří na jih od Galilejského jezera. Izraelská PVO proto dala rozkaz k odpálení dvou interceptorů David´s Sling, avšak posléze se ukázalo, že rakety míří do Sýrie.

 

Izraelci proto dali povel k autodestrukci, což se u jednoho interceptoru stalo, ale druhý interceptor bez zatím známých příčin pokračoval v letu a spadl do Sýrie. V současné době běží vyšetřování, které má objasnit příčinu „selhání“ kompletu David´s Sling, který je v operačním použití od začátku roku 2017.

 

Zdroj: The Times od Izrael

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

POLEMIKA: Souboj Ruska a Západu o Libanon na pozadí Sýrie

Nerealizovaná ruská vojenská smlouva s Libanonem je jedním z mála obchodně-vlivových projektů ...

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • J.Vraja
  21:46 02.08.2018

  Danny já nerozporujiVáš názor, Izrael - je to jediná skutečně stabilní demokracie v dané lokalitě, ve které paradoxně i muslimští arabové mají reálně přiznaných víc lidských a politických práv než kolik se dostává jejich vlastním souvěrcům v okolních islámských státech.Dále mají můj obdiv k vojenské strategii Izraele - když si uvědomíš reálnou situaci, množství vojáků, možství zdrojů, které jsou k dispozici (muslimové mají obrovské zisky z prodeje ropy), tak je obdiv vůči Izraelcům prostě naprosto pochopitelný.
  Izrael ale nezaslouží obdiv pouze za své vojenské schopnosti odolávat mnohem silnějšímu protivníkovi, ale také i v řadě dalších oblastí - např. za to, jak dokázal zúrodnit své území - porovnej to s územím kde žijí muslimové. Dále např. za svůj přínos ve vědě a technice - myslím, že není příliš známo třeba ta skutečnost, že Izrael má nejvíc úspěšných technologických startupů na světě, že jak Intel, tak AMD tam mají jedny ze svých nejdůležitějších vývojových středisek, že mají největší hustotu vysokoškoláků na světě, že Izraelci produkují obrovské množství originálních vědeckých článků s vysokým impaktem a tak dále.. A to všechno porovnej s tím, co dokázali všichni ti muslimové, kteří je obklopují. Kde by byli, kdyby jim ze země netekla ropa

 • PavolR
  14:19 30.07.2018

  GlobeElement:
  Golanské výšiny boli už súčasťou francúzskeho mandátneho územia a následne Sýrie od počiatku jej nezávislosti. A mimo to, Izrael nie je totožný s predmandátnou Palestínou.

 • danny
  13:42 30.07.2018

  J.Vraja: chápu, že člověka nepříjemné zkušenosti trochu vyhraní. A vůbec nerozporuji tvoje hodnocení, jak mají různé kultury, etnika, společenství značně rozdílný přístup k práci, plnění slibů, domluv, vnímání času, povinnosti, cti. O schopnostech jako kreativita, koncentrace, cílevědomost, zvládání stresu ani nemluvím.
  Jen prostě říkám, že když přijedeš do Chanova nebo jakékoli jiné vyloučené lokality, všude vylepíš vyhlášku o zákazu popíjení piva na veřejnosti, srocování se více než tří osob, sezení ve veřejném prostoru pod hrozbou půl roku vězení, všem zabavíš nábytek, který se nachází mimo bytové jednotky, veřejně ho spálíš a necháš odtáhnout všechna motorová vozidla (u kterých je od pohledu jisté, že nesplňují technickou), bezpečností situace v Mostě o okolí se fakt nezlepší.
  Prostě jen tlak a to ještě za hranou nevede k deklarovaným cílům.

 • GlobeElement
  12:39 30.07.2018

  K tomu Jordánsku - ono se především vzdalo snahy o expanzi až k moři. Původně chtělo pohltit celý Izrael včetně palestinských území. Takže přišlo o ambice a o sen být větší a důležitější, ale to asi přebolelo.

  S těmi Golany je to v podstatě podobné. Původně byly součástí Palestiny, pak si je urvala Sýrie, která využila toho, že velmoci měly koncem války jiné starosti a nyní je anektoval Izrael, takže i Sýrie přišla o něco, co jí původně nepatřilo.

 • GlobeElement
  12:31 30.07.2018

  PavolR - o žádné otočení po 70 letech se nejedná. Již deklarace nezávislosti z roku 1948 říká: "ACCORDINGLY WE, MEMBERS OF THE PEOPLE'S COUNCIL, REPRESENTATIVES OF THE JEWISH COMMUNITY OF ERETZ-ISRAEL AND OF THE ZIONIST MOVEMENT, ARE HERE ASSEMBLED ON THE DAY OF THE TERMINATION OF THE BRITISH MANDATE OVER ERETZ-ISRAEL AND, BY VIRTUE OF OUR NATURAL AND HISTORIC RIGHT AND ON THE STRENGTH OF THE RESOLUTION OF THE UNITED NATIONS GENERAL ASSEMBLY, HEREBY DECLARE THE ESTABLISHMENT OF A JEWISH STATE IN ERETZ-ISRAEL, TO BE KNOWN AS THE STATE OF ISRAEL."

  Izrael byl od prvopočátku židovským státem.

 • Scotty
  10:53 30.07.2018

  *Německo-Polská

 • Scotty
  10:52 30.07.2018

  gangut
  Československo pokud vím s Německem válku nevedlo to za prvé. Měnecko polská válka se za regulérní jistě považovat dá ačkoli důvod k válce byl vylhaný. Já nepovažuji za čestné když neoznačení vojáci jednoho státu obsadí část území jiného státu bez vyhlášení války. To byla mimochodem taktika jednotek Freikorpsu a SS kteří takto napadaly Československý stát. Mrzí mě že tento styl boje jistý stát znovu používá.

 • PavolR
  10:37 30.07.2018

  GlobeElement:
  Nie je to isté, keď sa nejaký štát od začiatku definuje ako národný (inak by nacionalisti nemali ako vykecať, prečo bolo treba rozbiť ČSFR) a keď nejaký otočí po 70 rokoch od svojho vzniku. :-)

  Ale aj Sýrii - kontrola nad vodou dáva možnosť vytvárať nátlak. Nehovoriac o tom ,že nikto sa svojho územia len tak nevzdáva. Egypt uzatvoril mier s tým, že o žiadne svoje územie neprišiel, Jordánsko uzatvorilo mier za cenu straty územia, ktoré prv samo uchvátilo, no Sýria bude musieť skôr či neskôr za mier obetovať vlastné územie, ktoré mu patrí od svojho vzniku a je tak, aj keď odhliadneme od iránskeho spojeneckého pozadia, predsa len v ťažšej situácii.

 • GlobeElement
  10:11 30.07.2018

  O vodu jde v případě Golan Izraeli a možná Jordánsku, ale ne Sýrii, takže Sýrie má větší prostor k manévrování. Přesto jej nevyužívá.

  A co se toho zákona o židovském státě týče, četl jsi třeba slovenskou ústavu?

  My, národ slovenský,
  pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť,
  v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej
  Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie,
  spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území
  Slovenskej republiky, v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými štátmi, usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity,
  teda my, občania Slovenskej republiky,
  u z n á š a m e s a prostredníctvom svojich zástupcov n a t e j t o ú s t a v e :

 • PavolR
  10:01 30.07.2018

  GlobeElement:
  Na izraelskej strane zasa z podobných dôvodov zavraždili premiéra J.Rabina. Cvoci sú proste na oboch stranách a teraz nacionalisti dali celému korunku tým, že prehlásili Izrael za židovský štát, čím si de fakto vytreli zadok textom vlastnej deklarácie nezávislosti. Taktiež šaškárňou s Jeruzalemom rozdúchali vášne. Odhliadnuc od tohto, tie arabské krajiny, s ktorými Izrael dlhšie nie je v konflikte (alebo ani nikdy nebol), nie sú natoľko vyhranene protiizraelské ( zmysle „zahnania do mora“), než povedzme ešte pred 40-50 rokmi. Najväčším problémom sú skupiny podporované Iránom, ktoré môžu občas takticky naznačiť, že by sa dohodli, no v skutočnosti to nechcú, čiastočným Palestínci, pre ktorých bude an-Nakba ešte dlho signifikantnou traumou a potenciálnym erdoganovské Turecko, ktoré má sklon účelovo využívať protiizraelskú rétoriku ako mocensko-politický nástroj.
  So Sýriou sa však bez ohľadu na to podobným spôsobom ako s Egyptom ani nepokúsia dohodnúť proste pre to, že kde ide o vodu, tam končí každá sranda.

 • GlobeElement
  09:56 30.07.2018

  gangute, když Německo přepadlo Polsko, z východu se k útoku přidal Sovětský svaz. Která z těchto zemí podle tebe postupovala čestně?

 • GlobeElement
  09:54 30.07.2018

  Problémem je, Luky, že oni skutečně chtějí Izrael zničit. Hamas to má ve svých zakládacích stanovách, Irán to veřejně prohlašuje (nepoužívá slovo "Izrael", protože podle něj vůbec neexistuje, používá výraz "sionistický režim"), arabská liga podnikla několik útočných válek ve snaze vymazat Izrael z mapy světa.
  Co by podle tebe měl Izrael udělat?

 • gangut
  09:52 30.07.2018

  Scotty
  človeče, čo to je regulérní válka? A čo je na nej čestnejšie? Keď Nemecko prepadlo Poľsko alebo Československo, tiež to bola čestná regulérna válka?

 • GlobeElement
  09:51 30.07.2018

  Belde, Asad především vůbec nemusel vyprovokovat občanskou válku. Lidé proti němu sice demonstrovali, ale to jej ve skutečnosti vůbec neohrožovalo. Tím, že proti demonstrujícím použil násilí zlikvidovat ty z nich, kdo byli umírnění a umožnil vzestup radikálů, včetně islamistů.
  Pozvat si do země Irán, to byla podobně brilantní myšlenka, jako když Ukrajina požádala sovětské Rusko o pomoc proti Polsku.

 • Luky
  09:45 30.07.2018

  To je jen tvá dojmologie založená na pocitu "co bylo před čtyřiceti lety".
  Takových je tu ale většina. Je zbytečné podobné lidi doučovat, musí mít chuť nastudovat si fakta. Ale ono je jednodušší dokola omílat, jak chtějí všichni chudáček Izrael zničit.

 • GlobeElement
  09:19 30.07.2018

  Zazněla zde myšlenka, že Izrael se mohl se Sýrií dohodnout jako svého času s Egyptem. Evidentně nemohl, jinak by se to stalo. Egypt uznal existenci státu Izrael a uzavřel s ním mír, načež arabští teroristé zavraždili egyptského prezidenta Anvara Sadata. Arabi jednoduše nechtějí žádnou dohodu s Izraelem, chtějí jej zničit a to je všechno. To se pak těžko hledá kompromis, že.
  Vždycky, když dojde k nějakým nepokojům, přestřelkám nebo něčemu podobnému, začnou evropští politici tlačit na Izrael. Proč? Protože Izrael je civilizovaný stát, se kterým se lze dohodnout a drží slovo. S Hizballáhem nebo Hamasem se na ničem dohodnout nelze a evropský politik chce především demonstrovat, jak zařídil mír. S Hamasem mír nezařídí a ví to.

  Mimochodem, v žádné arabské zemi nemají Palestinci tak dobré životní podmínky a tolik práv, jako v Izraeli. Jejich snaha o zničení Izraele je naprosto iracionální. Ale to je u některých skupin bohužel obvyklá situace.

 • PavolR
  16:58 29.07.2018

  Beld: Asada nikto k Hisballahu a Iránu nedotlačil, Hisballah vznikol s Iránskou a Sýrskou podporou na Sýriou okupovanej časti Libanonu (je to ich "spoločné dieťa").

 • J.Vraja
  15:07 29.07.2018

  Danny,cca 18 měsíců jsem prožil v arbabském světě,tak že vím o čem mluvím a cca třikrát mě vedli pod kvérem.Co mi na nich vadí-neumí držetí slovo,nemají vztah k práci,naslibují hory ji s horáky a skutek utek.Izraelci byli schopni vybudovat na pouští prosperující zemi.Proč se nejsou schopny další arabské státy postarat o Palestince,tak jak to udělal Izrael?

 • Beld
  14:18 29.07.2018

  Me celkem pobavilo prohlaseni , ze Asad udelal chybu , ze se nedohodl s israelem na miru . Kdyz zapad a jeho spojenci v oblasti zacal pri arabskem jaru podporovat mistni rebely . Vcetne nejruznejsich extremistickych skupin , mel Asad jen jednu sanci na preziti . Hizballah potažmo Iran ( rusove prisli az pozdeji ) . Čili by se prakticky dalo řici , že ho israel a jeho "spojenci" do teto situace dotlacii . Je otazka , jak to ted zpetne v israeli vyhodnocuji . Protoze konecny vysledek je jenom vetsi vliv Ruska , Iranu a Hizballáhu v oblasti . :(

 • flanker.jirka
  11:38 29.07.2018

  Scotty: samozřejmostí je to, že vždy platí právo silnějšího, to že si tu občas nějací humanisté myslí, že to dopadne jinak, tak je velký omyl a jen hloupé kecy pro voliče.
  Čestné by bylo, pokud by Rusko, tak Izrael respektovali úmluvy a charty do kterých se zapojily. Na Sinaji přistoupili na misi OSN, na golanech je to jiné, přitom by to šlo řešit stejnou cestou, přece jen je to zásobárna pitné vody.

 • flanker.jirka
  11:32 29.07.2018

  Dzin: o argumentaci, proč to stáhli a šli jinou cestou se asi jen tak nedozvíme, možná dostali strach, že by dopadli s ukrajinici, jako čečenci s ruskem.
  Nejlepší by bylo se ptát samotných lidí na Krymu :-D

 • Scotty
  09:12 29.07.2018

  Já vidím zásadní rozdíl mezi Golany a Krymem v tom že o Golany obsadil Izrael po regulérní válce ve které Sýrie prohrála. Kdežto Krym byl obsazen neoznačenými vojáky, kteří obklíčily zaskočené a demoralizované Ukrajinské vojáky v jejich kasárnách. Nevím jak vám ale obsazení Golan mě přijde čestnější.

 • Dzin
  08:53 29.07.2018

  flanker.jirka
  Ne nepřijde a nebylo, obě strany tvrdí, že se dohodly. Nikde jsem nenašel, že by to mělo být jinak a i v tom odstavci co píšeš je to takto. Není proto důvod na základě toho, co víme, zpochybňovat tento průběh.

  Uvádět potom dílčí informace a popisovat jen části dějů je sice možné, ale je třeba brát při hodnocení vždy celý dějiný proces a vše.

 • flanker.jirka
  08:17 29.07.2018

  Dzin: Nepříjde Vám divné, že toto rozhodnutí krátce po něm zrušili? Nebylo to náhodou na základě ultimáta, které jim dal Kyjev? Na wiki se uvádí dokonce informace o možném konfliktu s republikou Krym.
  Když se podíváte na článek obecně o Krymu, nejen o autonomní republice Krym na wiki tak tam k tomuto tématu najdete více.

  Tady odka obecně na Krym:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  A zde konkrétní část o tomto problému:
  "5. května 1992 parlament Autonomní Republiky Krym vyhlásil nezávislost Krymu přijetím deklarace s názvem "Akt o vyhlášení vládní nezávislosti Republiky Krym". To mělo být ještě schváleno referendem v srpnu téhož roku. Podle pamětí tehdejšího prezidenta Ukrajiny Leonida Kravčuka v jednom interview, uvažoval Kyjev tehdy dokonce o možnosti války s Republikou Krym. Ukrajinský parlament požadoval zrušení vyhlášení nezávislosti Krymu a dal Krymskému parlamentu ultimativně jeden týden na zrušení referenda. Hned 6. května 1992 byla přijata nová Ústava Autonomní Republiky Krym, přičemž krymský parlament přidal k ústavě doložku, že Krym „je součástí Ukrajiny“. Byl také zaveden úřad prezidenta Autonomní Republiky Krym. V červnu 1992 však obě strany, tedy Krym a ukrajinská vláda, dosáhly dohody. Krátce předtím přijatá krymská ústava byla zrušena a Krymu byl potvrzen status autonomní republiky, přičemž Autonomní republika Krym obdržela výsostná práva v oblastech financí, správy a právních záležitostí. "

 • Dzin
  01:51 29.07.2018

  flanker.jirka
  Třeba zrovna ta wikipedie, tam to mají popsáno dobře. Když nebude stačit odkaz, co si dal a kde je to i takto formulováno, můžeš i na další z wikipedie. Cituji

  "Krymská vláda podporovaná rusky mluvící většinou obyvatelstva[zdroj?] usilovala v 90. letech o větší nezávislost na Ukrajině, ekonomickou samosprávu či o zavedení moskevského času. Ukrajina tyto snahy od začátku označuje za separatistické. 5. května 1992 krymská vláda podmínečně vyhlásila nezávislou republiku a o den později vlastní ústavu - podmínkou bylo jejich schválení v referendu. Krymská vláda další den připojila větu, že Krym zůstává součástí Ukrajiny.[5] K referendu nedošlo, neboť místní vláda ustoupila od svého záměru, vzhledem k ústupkům ústřední ukrajinské vlády.[6]"

  https://cs.m.wikipedia.org/wik...

  Dvakrát o tomtéž, trochu jinými slovy, ale podstata je vždy stále stejná. Tedy s rozdílem, že jednou se mluví o parlamentu a ve druhém o vládě, což je přesnější, protože ta je moc výkoná. Jinak je to ale nepodstatný detail.

 • flanker.jirka
  21:03 28.07.2018

  Džín: nějaký zdroj na vaši informaci? Na Wikipedii toto období vysvětlují jinak i s tím, že se do léta mělo konat referendum.
  https://cs.m.wikipedia.org/wik...

 • Dzin
  20:50 28.07.2018

  flanker.jirka
  Vyhlášení nezávislosti Krymu v roce 1992 se ve zkutečnosti nekonalo. Byla vyhlášena tzv. podmínečná nezávislost. Podmínkou bylo následné schválení v referendu (spolu s ústavou). Druhý den bylo k prohlášení krymskou vládou připojena věta, že Krym zůstává součástí Ukrajiny. K referendu potom nikdy nedošlo, díky ústupkům vlády v Kyjevě. Z toho plyne, že žádné vyhlášení nezávislosti neproběhlo.

 • flanker.jirka
  11:46 28.07.2018

  raziel87: tak je to diskuse, to že tu můžeme takto diskutovat je známkou demokracie, bohužel dění ve světě není tak černobíléj, jak nám to předkládají naše demokratické a nezávislé média. Poslední dobou je hodně vidět, že podstatou věcí se stává jen pouhý nekřesťanský obchod.

 • raziel87
  09:27 28.07.2018

  2 Flanker.jirka

  kvůli lidem s podobným pohledem na věc sem ještě chodím - jsem rád za lidi, kteří nejsou slepí k hovínkům, která máme na vlastním dvorku.

 • flanker.jirka
  00:24 28.07.2018

  Logik: a vyhlášení nezávislosti krymske republiky řádně zvoleným parlamentem v květnu 1992 bylo co? Velká punková rebélie? Nebo to byl Putin?
  Já v tom podobnost s rokem 1918 a 1938 vidím, protože se v obou případech ocitli lidé určitých národů v jiných státech, aniž by na to mohli mít reálné nějaký vliv.
  A odkazovat se na platnost nějakých smluv o nedělitelnosti Ukrajiny, no tak u takového slepence z části původního Československa, Polska, Litvy, Běloruska, Ruska, no může to fungovat, ale jak už to v historii bývá, toto platí do prvního problemu. To se tu můžeme dožadovat bývalých území Velké Moravy.

  Jestli se vám nelíbí, že máte volební právo, tak máme demokracii a k volbám vás nikdo nenutí! Není to tu jako za Chruščova, který Krym připsal k ukrajine, na tom nic zlého nevidíte, jak tam komancove manipulovali se vším jak chtěli?
  Problém na celém světě je v tom, že nezávislost nelze kolikrát získat demokratickou cestou, ani v EU v případě casti Španělska, bohužel vůle lidu v podobě demokracie nikoho nezajímá.
  Nebo například Irsko, když nevyšlo první referendum o Lisabonské smlouvě podle představ frau Merkel, tak se vypsalo druhé. :-) aby to dopadlo správně, po bolsevicku! Proč v ostatních státech, kde se o Lisabonu konalo referendum se neopakovalo také?

 • Scotty
  22:59 27.07.2018

  Czertik
  Z Ukrajiny je mnoho jasných důkazů o přímé Ruské podpoře separatistů. Od ruské techniky po ruské vojáky kteří se angažovaly na ukrajinském území. To se nadá popřít. Kdybych neviděl jasné důkazy tak bych ukrajinskému velvyslanci také všechno nevěřil.

 • Scotty
  22:48 27.07.2018

  Czertik
  Tak jakými důkazy to onen velvyslanec podpořil? Je někde doznání oněch údajných vojáků nebo alespoň nějaké dokumenty které svědčí o jejich příslušnosti k armádám oněch zemí? Nebo to jsou zahraniční džihádisté kterých je Sýrie plná. Poku onen velvyslanec dal důkazy k dispozici rád si je prohlédnu. Pokud důkazy nejsou tak jsou to jen kecy.

 • Czertik
  21:43 27.07.2018

  scoty
  ty si velmi krasne ted potrdil, ze nejde o to, kdo ma skutecne pravdu, ale o to jaka je moje vira.
  kdyz ti syrsky ambasador rekne....a automaticky to pokladas za lez..hmmm a co kdyz ukrajinsky ambasador rekne ze zadrzely ruske "turisty" aka vojaky ? tak to automaticky beres jak ?
  taky automaticky jako lez ? pokud bys chtel byt spravedlivy, tak ano, prio cemkoliv jinem si bud pokrytec nebo pravoverny.
  a ver tomu, ze takove slova nemuzou vyslanci vypustit jen tak, musi to necim podporit, az uz treba konkternimy pasy nebo minimalne fotkamy pasu a dotycnych lidi s mistem zadrzeni atd.

 • givicz
  20:37 27.07.2018

  Někoho to pohoršuje tebe očividně ne ... Na tom videu nikdo nepřeleza plot maximálně neozbrojený hází kameny... ten Izraelskej odstřelovač to tam kosí a má z toho hroznou prču ....

  Doporučuji každému povinně přečíst :)
  Syrští Kurdové už Američanům nevěří, chtějí se dohodnout s Asadem
  https://zpravy.idnes.cz/syrie-...

  "Když Turci zkraje roku vytlačili Kurdy z provincie Afrín na severozápadě Sýrie, Američané moc hlasitě neprotestovali. „Cítili jsme se zrazeni,“ říká dnes Ilham Ahmedová. V červnu se zase Američané s Turky dohodli na odchodu YPG z významného města Manbidž (psali jsme zde: Američané ustoupili Erdoganovi, Kurdové musejí odejít za Eufrat).

  Ankara se nijak netají tím, že by chtěla dostat pod kontrolu i kurdská území podél turecké hranice na východě Sýrie. Není proto divu, že Kurdové se připravují na den, kdy je Američané nechají na holičkách. „Není jasné, co vlastně chtějí,“ hodnotí americkou pozici v syrské válce Ahmedová."

 • logik
  20:32 27.07.2018

  flanker: referendum o obnovení ARK bylo referendum o obnovení ARK. Tedy o změně vnitrostástního uspořádání Ukrajiny. Nezávislosti Krymu se netýkalo. Rusko ve své propagandě využívá slovo "autonomní", že to evokuje nezávislost, ale autonomní republika v SSSR byl pouze vnitrostátní celek v rámci některé svazové republiky. Nic víc. Neměl žádnou mezinárodní suverenitu.

  V referendu z prosince pak NEŠLO o nezávislost na SSSR. Otázka zněla: "Podporujete deklaraci nezávislosti Ukrajiny?" a ta deklarace tam byla přímo vypsána. V té deklaraci - mající pár vět - bylo naprosto jasně napsáno, že Ukrajina je nedělitelná.

  Nebylo to tedy referendum o nezávislosti na SSSR. Bylo to referendum o konkrétním uspořádání Ukrajiny, jejíž byl tehdy Krym součástí. To, že se SSSR rozpadne bylo v tu dobu už v podstatě jisté: Pobaltí už bylo odtržené, stejnětak Gruzie, komunistická strana byla nelegální, Gorbačov šel od válu.... Z toho, že 8.prosince bylo založeno SNS je jasně vidět, že už se dávno dělaly plány do budoucna. V referendu se naprosto jednoznačně hrálo nejen o Ukrajinu jako takovou, ale také o konkrétní podobu porozpadové Ukrajiny.
  A jestli to voličům na Krymu nedošlo a chtěli dělitelnou Ukrajinu a řekli my chceme nedělitelnou, tak sorry jako, kdo je schopný takového lapsu, tak stejně nemá mít volební právo....

  Další věc je, že je to v podstatě akademická debata - protože Ruská propaganda lže, když tvrdí, že Krym chtěl nezávislost. Ve sktuečnosti nedošlo k osamostatnění Krymu, ale k jeho anexi Ruskem. A jestli je diskutabilní otázka, jestli Krymané v tom referendu se vyslovili pro Krym jako součást Ukrajiny, tak to, že se vyslovili pro oddělení od Ruska je nezpochybnitelné.

 • Czertik
  19:39 27.07.2018

  givitz
  k tvojemu videu jak tam tem sniper odstreloval palestince jak na lovu...a co jako ? proc bych mel kvuli nim brecet ?
  holt, kdyz (obrazne) nekam dam miny, zretelne to oznacim cedulemi minove pole...co si pak myslet o lidech co tam presto vlezou a na minu slapnou ?
  holt darwinuv vyber.
  izrael jasne rekl ze kazdeho kdo bude prelezat hranice sestreli jak mouchu...a pak se cely svet divi, ze skutecne jako ty mouchy padaji ? co delali predtim cely mesic, kdy to izrael verejne rekl vsem, celemu svetu ?
  holt izrael nemuze za to, ze je to jeden z velmi malo statu dnesniho sveta ktery skutecne DELA TO CO RIKA.

 • stronger.p
  18:29 27.07.2018

  Luky, pilot je z tohoto incidentu ta největší ztráta...
  Ohledně toho, že by museli vletět do Sýrie by si Izrael asi vrásky nedělal, pro"změnu" by prohlásili, že ho museli zničit, ještě než k nim vletěl, protože u nich doma by mohl napáchat škody a ohrozit jejich obyvatelstvo. Kdo che psa bít...

 • Luky
  18:19 27.07.2018

  Na kanonovou zteč by museli stíhači vletět do Sýrie a každej by je natočil.

  To úplně vidím, sledují Sučko už od startu, zamknou někde pod Damaškem, zabručí pod stůl obrať to, SU stáčí k jihu, přibližuje se k čáře a začíná klesat pro odhoz hloupých a najednou prásk, rozpadne se ve vzduchu a padne...
  Ten pilot byl zkušený, on moc dobře věděl, kde je.

 • stronger.p
  18:08 27.07.2018

  Ohledně sestřelu by mě zajímala i "ekonomická cena". SU-22M4 je již za zenitem a má cenu "šrotu", takže proč střílel PATRIOT a ne třeba hotovost kanonem. Cena dvou raket pro PATRIOT bude zřejmě dost velká a že by Izrael neměl v danou chvíli nějaká letadla ve vzduchu mi přijde nepravděpodobné

 • flanker.jirka
  17:59 27.07.2018

  logik: reaguji na tuto Vaši myšlenku: Na Krymu bylo uskutečněno jediné demokraticky provedené referendum, týkající se plné nezávislosti Krymu. V tom Krymané řekli, že chtějí být členem nedělitelné Ukrajiny, tedy že nechtějí plnou nezávislost (a už vůbec ne součástí Ruska).

  Ještě před rozpadem SSSR proběhly řádná referenda, v těch se nejprve jednalo, zda chtějí na krymu autonomní republiku Krym, to jsi odhlasovali.
  Referendum, které zmińujete vy bylo o tom, zda chtějí být součástí SSSR nebo ne. Potíž je v tom, na co se v referendu ptají, tehdy šlo o setrvání v SSSR nebo být mimo SSSR v rámci Ukrajiny, kde měli mít zachovanou autonomii. Neměli tehdy možnost hlasovat o třetí volbě, tj. o samostané krymské republice. To jaké tendence měli na Krymu se projevilo 5.5.1992, kdy parlament autonomní republiky, několik měsíců po referendu o vystoupení ze SSSR, vyhlásil samostanost.
  Otázkou tedy je, jak by asi to "jediné demokratické referendum" dopadlo, pokud by v něm měli možnost hlasovat i o své samostatnosti.
  Z dnešního pohledu se rusům na krymu nedivím, v 91. roce se rozpadala říše, která tu byla na věčné časy a nikoho z nich ani omylem nenapadlo, že se jednoho dne v Kyjevě budou politici vyjadřovat v tom smyslu, že na východ ukrajiny pošlou vojsko, například Tymošenková přímo říkala, že moskalům (rusům) uřežou hlavy.

 • stronger.p
  17:58 27.07.2018

  Luky, zajímavý příměr :D, skoro se chce té holce s filckama poradit, že když se důkladně a všude depiluje, tak jí filcky opustí... :D

 • Scotty
  17:15 27.07.2018

  To že jsou všechny frakce v Sýrii podporovány ze zahraničí vůbec nepochybuji.

 • Scotty
  17:13 27.07.2018

  givicz
  Ovšem jsou oblasti které měli obklíčené Asadovi vojáci a přece dlouho vydržely bojovat. To jen k té zaručené podpoře ze strany Izraele bez které ty to nešlo.

 • givicz
  17:05 27.07.2018

  Scotty tak jsou potvrzené informace, že západ vyzbrojoval a cvičil tzv. " umírněnou " opozici, kdy tyto zbraně posléze i s bojovníky se dostávaly k islamistům....

  tady máš např. video zabavených zbraní Syrskou armádou na jihu Sýrii hned po začátku operace (takže ted toho bude ještě více)... ty systémy TOW tam zcela jistě nepřiletěly z Marsu...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Scotty
  16:46 27.07.2018

  givicz /Scotty když kouknu na mapu tak ta oblast IS co se v současné době likviduje nehraničí pouze s okupovanými Golanskými výšinami ale i s Jordánskem/

  Přesně tohle jsem psal cejkisovi. Já ale nepsal o humanitární pomoci ale o materiálu potřebném pro vedení boje.Který si zjevně dokázali opatřit i bez pomoci Izraele.

 • givicz
  16:29 27.07.2018

  Scotty když kouknu na mapu tak ta oblast IS co se v současné době likviduje nehraničí pouze s okupovanými Golanskými výšinami ale i s Jordánskem.... co se týče těch jiných oblastí již jsem to naznačil... dle civilních obyvatel islamisté zabavovali veškerou humanitární pomoc co směřovala do těchto oblastí..... navíc to tam vypadala katastrofálně, kdy je milion videí jak obyvatelé slaví osvobození Syrskou armádou, protože se tam fakt nedalo normálně žít....

 • Scotty
  16:15 27.07.2018

  givicz
  Reagoval jsem na příspěvek cejkise ze začátku vlákna kde tvrdil že oblast okupovaná ISIS u Izraelských hranic musí zásobovat Izrael. Jen se mu snažím ukázat že jsou i jiné oblasti v Sýrii které jsou také obklíčené a vydržely bojovat po dlouhou dobu.

 • Luky
  16:14 27.07.2018

  To není pravda logiku, já jsem přítel Izraele.
  Nemusí nám sem ale importovat osvědčené a bojem prověřené džihádisty.
  ------
  Když uvidím na hřišti za střední hlouček, jak kope snědýho na zemi, zpozorním.
  Prej ten klučina není všem sympatický, doma pěstuje strašilky a nenosí jim čerstvý maliník. Kope do něho vyrýsovanej kapitán fotbalovýho mužstva i jeho holka královna plesu a miss saprím. Alfa samec ale hmyz nesnáší a jeho promiskuitní holka je zamořená filckama, který neumí vyhubit. Flušou i třídní šprti, pokladník, přidá se kdejaký stádný pablb, jeden dobrej Takewoondista co jde na tréning si na něm naživo vyzkouší chvat pro zvednutí sebevědomí.
  Naštěstí přijde připitej školník s plochým čelem a udělá pořádek. Uleví se mi.

 • givicz
  15:58 27.07.2018

  Scotty nevím přesně jaké území máte namysli nicméně, když jsem sledoval záběry ze Sýrie tak ta území v podstatě živořila (při pohledu např. na Damašek, kde to vypadá jakoby žádná válka nebyla) a slyšel jsem dost názorů, že islamisté veškerou pomoc od UN a jiných pro tyto oblasti zabavili pro sebe, takže po osvobození Syrskou armádou přišla pro civilní obyvatelstvo úleva, že se tyto otřesné podmínky zlepší...

 • logik
  15:56 27.07.2018

  Luky: Hezké je, jak se na věci díváš různou optikou. Když jde o Asada, tak je to podle Tebe Evropské kultuře nejbližší potenciální vůdce Sýrie a teda je jedno, že to je diktátor, měli bychom ho podporovat.

  U Izraele - kterej je Evropě řádově blíž než kterákoli z muslimských zemí, ale evidentně žádné sympatie nemáš, když máš potřebu zdůrazňovat jeho okupaci Golanských výšin a jejich spor s Palestinci a jak Izrael kazí snahu o mír..

  Proč, stejně jako pragmaticky podporuješ Asad, tak nepodporuješ ve sporu Sýrie - Izrael Izrael, když ten je evidentně Evropské kultuře o dost blíž, než muslimská Sýrie?

Stránka 1 z 3