Izrael soustředí na hranici s pásmem Gazy tanky

Iron Dome
Foto: Protiraketový systém Iron Dome / IDF

Konflikt mezi státem Izrael a Hnutím islámského odporu známým jako Hamás se vyostřuje. Radikálové z Gazy včera vypálili už i na Jeruzalém. Izraelci v reakci podnikají údery na vybrané cíle v pásmu Gazy a v bezprostřední blízkosti soustředí vojenské síly včetně tanků. Protiraketový systém Iron Dome v současné době čelí vysokému vytížení a dnes má dojít také k předčasnému nasazení jeho páté baterie.Vytížený protiraketový systém Iron Dome

Připomeňme, že eskalaci napětí vyvolalo odstřelování izraelského území. Izraelci se proto rozhodli zakročit v rámci operace Pillar of Defence (Pilíř obrany), jejímž úkolem byla likvidace čelních představitelů teroristické skupiny Hamás a raket s delším doletem.

Po likvidaci velitele Hamásu Ahmada Džabarího došlo bezprostředně poté k přesným leteckým úderům na místa, která Hamás využívá k raketovým útokům na Izrael. Do akce byly zapojeny izraelské bojové letouny F-16I, bezpilotní prostředky a snad i bitevní helikoptéry AH-64 Apache.

Video: Amatérské záběry ukazují noční odstřelování Izraele i intenzivní protiraketovou palbu systému Iron Dome / YouTube

Bohužel jakákoliv snaha Izraele zakročit proti násilí vůči vlastní zemi znamená nejen ostrou výměnu názorů ale také zvýšení počtu odpalovaných raket na izraelské území. Proti menším raketám proto Izraelci vyvinuli protiraketový systém Iron Dome (Železná kopule), který za pomocí antiraket likviduje rakety z pásma Gazy mířící na obydlená izraelská území.

V současné chvíli chrání území čtyři baterie tohoto moderního systému, navíc dnes má být do provozu uvedena urychleně pátá baterie. Původně se přitom počítalo, že bude připravena pro operační použití až za dva měsíce.

izraelské F-16 Foto: Izraelský nadzvukový víceúčelový stíhací letoun F-16I Sufa při pojíždění na dráze / Wikipedia, Yosi Yaari

Radikálové vypálili rakety na Jeruzalém

Intenzivní operace izraelského letectva přes veškerou snahu nedokázala zničit všechny velké rakety, a proto započalo intenzivní odstřelování Izraele. Po počátečním odstřelování oblastí bezprostředně sousedících s pásmem Gazy došlo také i na 75 kilometrů vzdálený Jeruzalém.

Připomeňme, že při útoku na Jeruzalém byla použitá raketa Fajr-5, což je dělostřelecká raketa vyvinutá v 90. letech v Íránu odkud se dostala až k radikálům z hnutí Hamás. Dostřel činí právě 75 kilometrů, takže je oproti podstatně menším raketám Kassám a Grad nebezpečím i pro vzdálenější izraelská města. Navíc je třeba počítat s podstatně nepříjemnější zhruba 175 kilogramů těžkou bojovou hlavicí.

Video: Radikálové z hnutí Hamás se připravují k odpálení rakety Fajr-5 / YouTube

Izrael soustřeďuje u pásma Gaza tanky

Izraelské obranné síly (IDF) byly vzhledem k neakceptovatelnému stavu nutné přijmout adekvátní stupeň bojové pohotovosti a do zbraně povolaly na třicet tisíc záložníků. Přímo na jakémsi hraničním pásmu inkriminované oblasti v současné době soustředí své pozemní jednotky včetně hlavních bojových tanků Merkava.

Merkava Foto: Izraelský tank Merkava IV během cvičení / Michael Mass, Yad la-Shiryon MuseumRadikálové přitom nehodlají podle svých slov ustoupit a naopak hrozí Izraelcům dalším odstřelováním. Je proto velice pravděpodobné, že v nejbližší době dojde k izraelskému vpádu do pásma Gaza a přímému boji s Hamásem. Nebylo by tomu přitom poprvé. Už v roce 2008 byly izraelské obranné síly, kvůli raketovému odstřelování svého území Hamásem, nuceny podniknout invazi do Gazy.

Jedinou možností, jak předejít dalším násilnostem, je ukončení odstřelování izraelského území. Izraelské armádě jde ale také o oslabení pozic Hamásu, který je řadou západních zemí označován za teroristickou organizaci. Na druhou stranu případná invaze do pásma bude znamenat další ztráty na životech, oproti relativně přesným leteckým úderům.

V dalším vývoji také musíme počítat s rolí Egypta, kde se po Arabském jaru dostali k moci radikálnější islamisté. Do pásma Gazy dokonce přijel egyptský premiér, aby se pokusil situaci uklidnit. Egyptský prezident Mohammad Mursí v této věci prohlásil, že: “Izraelci si musejí uvědomit, že tato agrese je pro nás (pro Egypt – pozn. redakce) nepřijatelná a vnáší nestabilitu do této oblasti.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Hizballáh se přihlásil k bezpilotnímu letadlu sestřelenému nad Izraelem

Před deseti dny izraelské obranné síly IDF zachytily a sestřelily cizí bezpilotní letoun. Nyní se ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Palestina zřejmě brzy vstoupí do OSN jako „stát-pozorovatel“

Palestina zřejmě získá v nejbližší době v v rámci Valného shromáždění Organizace spojených národů ...

Izraelská armáda útočí - cílem byly rakety Hamásu

Izraelskému letectvu se v rámci středeční vojenské operace proti pásmu Gazy, nazvané „Pilíř obrany" ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Standa
  09:50 21.11.2012

  Jindřich: Právě, že vím, kdo tam ještě do 1 sv.války kraloval a ty ambice se zdá, že opět mají. Jinak Turecka bych se moc nebál, oni sice mají silnou armádu, ale v případě delšího konfliktu nemají průmysl na úrovni, který by jim mohl zajistit zásobování armády......zatím. Třeba Německo může být vojensky slabší, ale během 2 až tří let konflitku by Němci při totální mobilizaci Turky zadupali do země.

 • Jindřich
  21:28 20.11.2012

  Standa: Nezapomeň na to, že historie se v určitých cyklech stále opakuje a všichni víme, která říše s centrem na území dnešního Turecka byla v minulosti pro Evropu velkou hrozbou...
  Nemluvě o tom, že Turecko by údajně mělo být nejsilnější armádou NATO v Evropě.

 • Standa
  19:18 20.11.2012

  Teď jsem slyšel vyjádření Tureckýho prezidenta a to je hrůza. Turecko už je jedním z vyloženě nepřátelsky nakloněných států vůči Izraeli. Prý, že je Izrael teroristickým státem a bla bla bla......Turecko by nemělo být v NATO, tímhle tempem bude s Tureckem jednou velký problém.

 • petr
  17:50 20.11.2012

  ja bych doporucoval BOJKOTOVAT ISLAND a vsechno s nim spojene,jelikzo pokud si vyhledate tak Island podporuje Hamas!!! Jestli Island bude jednou v EU tak nam povladnou arabove hned!!! Ne nadarmo norove rikaji islandanum BILI ARABOVE!!!! britove jim rikaji zlodeji napriklad:D

 • Ultramarinus
  13:09 20.11.2012

  Jinak ten nápad s (jednou) vhodnou změnou kurzu je geniálně jednoduchý. Je ale možné, že to mají ošetřené (protože arabáši zas takoví hlupáci nejsou, aby je tohle nenapadlo -nebo ten nápad někomu neukradli-)

  Popis Iron dome v ČJ z wiki (pokud se tu najde někdo, kdo by si to "potřeboval" přečíst):
  http://cs.wikipedia.org/wiki/%...

 • Ultramarinus
  13:01 20.11.2012

  Takže se nemění v podstatě nic, až na měřítko/počet "incidentů" a "odvetných opatření". Myslím, že tam to s mírem bude asi tak, jako u nás s moudrou a vlídnou vládou - až naprší a uschne.

 • Jarda P.
  07:26 20.11.2012

  Standa: stačí jednorázová změna letu. To se dá spíchnout na koleně.

 • Standa
  18:51 19.11.2012

  Jarda P. Jakože by měl mít Hamás rakety schopný měnit dráhu za letu? Možná za 20 let. Ale to už bude mít Izrael vybudovanou protiraketovou obranu do hloubky.

 • Jarda P.
  15:06 19.11.2012

  To by se dalo snadno obejít. Stačilo by vystřelit raketu jiným směrem než je cíl a za letu by změnila dráhu. Taková úprava rakety by určitě nebyla vůbec složitá. Dokáže Iron Dome sestřelit raketu, která je už za obrannou linií a najednou změní směr?

 • Deadog
  22:40 18.11.2012

  to Coffin : Izraelci zaden podraz na Obamu neudelali ,to se mylis ,ba naopak vysli mu vstric ikdyz by byli radeji za Romneye ,je jim celkem u zadku kdo sedi v Bilem dome ,potrebuji podporu armady a tu maji , ba naopak ,tim ze nechali Obamovi cas aby si to mohl rozdat o Bily dum si ho zavazali a je to videt i na Obamove retorice.Cekalo se na US volby .Ted uz vpodstate neni na co cekat ,Iran se proste nevzda jaderneho programu ,takze je jasne co prijde. Izrael by ten utok podnikl i bez pomoci USA ,protoze jim jde o existenci ,nechat Iran at si vyrobi atomovky by byla sebevrazda, ale to se nestane ,USA bude u toho.
  Jasne ze nejsem zaden jasnovidec ,ale podle me tomu vsechno nasvedcuje ,jak volby , tak povolani desitek tisic zalozaku , rozmisteni jednotek ,na jih , nikdo o tom moc nespekuluje ale ty jednotky na jihu zeme tam nemusi byt proto aby vjely do Gazy ale aby treba odstrasily Egypt od pripadneho utoku.
  Zda se ti to pritazene za vlasy? Me taky ,ale klidne to muze byt jen odvedeni pozornosti od masivniho naletu na Iran ,proste blesk z cisteho nebe , veskera pozornost medii je uprena na Gazu ,vytvorili k tomu naprosto idealni podminky ...

 • Coffin Corner
  21:15 18.11.2012

  Deadog: No, mám z toho opačný pocit. Jestli si vzpomenete, Izraelci někdy v září celkem chytře vsadili na vyděračskou kartu vůči Obamovi hodně ostrými prohlášeními, že úder na Irán nelze oddalovat a že během měsíce zaútočí. Obama,který za žádnou cenu nechtěl před volbami válku, která by mu uškodila, jim toho hodně nasliboval (viz. nová tankovací letadla, další inteligentní munice atd.). A aby to bylo ještě pikantnější, izraelská vláda celkem nepokrytě dávala najevo, že doufá ve zvolení Romneyho, který dokonce Izrael navštívil, během předvolební kampaně.
  Jsem teď velmi zvědavý, jak se jim tenhle podraz vrátí...každopádně si nemyslím, že by společný úder na Irán byl už jasně danou záležitostí...

 • Deadog
  14:37 18.11.2012

  to Standa : nemam ti co vyvracet , pises to same , ja si dokonce myslel ze utok na Iran prijde uz v lete ,ale splet sem se ,prijde ted , jak rikas , Hizbalah je vetsi nebezpeci nez Hamas ale Iran je priorita
  Hizbalah nic nedela ,respektive myslim ze se projevi az ve chvili kdy Izrael uderi na Iran ,neni duvod to rozehravat jeste na tehle fronte ,kdyz to stejne prijde.
  A jak pises 70tis je hodne na to aby zustali u Gazy , takovou posledni kapkou byly pro Izrael Americke volby , ja si dokonce myslim ze Obama rekl , hosi nechte to az po volbach , pak uz je mi to jedno kdyz me zvoli ,a spolecne pak vydrtime Iran
  Na 100% to bude spolecny utok. A co se tech penetracnich bomb tyce ,Izraelci je maji uz dlouho ,nejaky starsi typ ,Americani maji jeste neco silnejsiho ,s jeste vetsi penetraci ,nechce se mi to ted hledat ale myslim ze to bude stacit
  Kazdopadne to bude zajimavy Jezisek letos ...

 • Standa
  11:53 18.11.2012

  Tak co píšete má jistou logiku. Ale zkusím Vám do ní udělat pár děr, od toho je diskuze...třeba mi to vyvrátite :-).

  Pokud si čistí Izrael půdu u hranic, tak by to předpokládám sám vyprovokoval, ale Izrael jen reaguje na střelbu stovek raket z Gazy a musí se tedy bránit, teď jen toho využije a zkusí to vyčistit nejen kvůli množství raket, ale i kvůli jejich větší kvalitě....jsou schopny dostřelit až k Tel Avivu a Jeruzalému.

  Pokud si chce Izrael vyčistit půdu od raket, tak bych spíš předpokládal útok na jih Libanonu, kde má Hizballáh oproti Hamásu několikanásobnou převahu a pro Izrael znamená větší nebezpečí.

  Ale pak mi nejde do hlavy ještě druhá věc: Izrael mobilizoval na 70tis.vojáků, to se mi zdá poměrně hodně. Taková spekulace z mojí hlavy je: Izrael dokončí operaci proti Gaze, po ukončení si nechá ve stavu mobilizované vojáky a hned udeří na Írán. Docela se to shoduje i s novým prohlášením MAE o stavu vývoje A bomby v Íránu. Ještě záleží, jestli Izrael už obdržel munici na údery na cíle pod zemí s krytem.

 • Left
  00:21 18.11.2012

  Tak ruku do ohně bych za to nedal, ale přijde mi to takto logické.

 • Deadog
  23:33 17.11.2012

  to Left: presne jak rikas , je treba se divat trosku za horizont ,toto je normalni sachova partie ,ja rikam, ze Iran diky sve podpore Hamasu a bordelu v Syrii ,kteremu se rovnez peclive venuje ,pouze ziskava cas a jakoby se snazi drzet stranou mimo pozornost sveta aby mohl dokoncit sve planu na ziskani A bomby.
  Jenomze neunikl pozornosti jednomu tomu nejdulezitejsimu pozorovateli a tim je Izrael.
  Jak pise Left , toto je proste takovy maly uklid pred preventivnim uderem na Iran.

 • Left
  23:03 17.11.2012

  To Standa: Operace Litani je už poměrně stará záležitost - dnes by si Izrael nic takového rozhodně nedovolil, neříkám ale, že nic takového nedělal.
  " Takže se Izrael nebude věnovat cikánům s kalašnikovama, ale bude se věnovat protivníkovi, který je schopný v brzké době vyvinout jadernou zbraň a je schopný ji dle vyjádření použit. Se mi zdá, že mícháme dohromady hrušky se židlema. " To ano...ale je potřeba to domyslet. Tohle je příprava na operaci Írán. Kdyby totiž Izrael zaútočil na Írán, tak by se na něj sesypaly rakety z Gazy a oni by neměli kapaciti na jejich zneškodnění (+ zneškodnění odpalovacích zařítení atd.). Proto na jaře zníčili jednu muničku a sklady v Sudánu a teď nedavno další zařízení podobného typu - dodávali totiž zbraně všeho druhu (nejen) do Gazy. Tudíž jim odřízli zásobování. Teďka ničí to, co mají, což nebudou to moc obnovit. A potom nás pravděpodobně čeká Írán.
  Aspoň to je má rychlá úvaha.

 • palo
  21:55 17.11.2012

  civilnych obeti bude v gaze vela, ale nie vinou izraelu http://youtu.be/kuN2oGdnwHI...

 • Standa
  20:57 17.11.2012

  Left: No ono Izraelci jsou humánější, než arabové, ale taky to tolik nepřehánějí. Při operaci Litani bombardovali Palestince bílým fosforem a to teda není zrovna zbraň humanity...ale jak už jsem psal dole, kdo seje vítr,sklízí bouři.

  Jindřich: Ohledně vztahu Hamásu k Íránu, ano většina z nás četla na Idnesu, nebo na Novinkách komentáře ohledně podpory Perských Šítů Sunnitskému Hamásu a jak to vlastně je. Ale že to píše Český bulvár ještě neznamená, že to tak je. Hlavní cíl sousedů Izraele je jeho nejlépe zničení. A ohledně masáže ze strany médií. Pokud mi bude soused vyhrožovat totálním zničením a snaží se vyvinout jadernou zbraň, tak to na lehkou váhu brát nebudu.

  Ono je rozdíl porovnávat hrozbu vůči Izraeli ze strany Íránu, nebo Arabů. Arabové i Peršani vyhrožují Izraeli zničením, ale nejsou toho schopni konvenční válkou. Írán ale vyvíjí jadernou zbraň a té by se Izrael pravděpodobně neubránil. A vzhledem k rozloze Íránu a Izraele....Íránu stačí mít tři hlavice doručené do Izraele, Izrael jich musí mít víc, pokud by chtěl rázně odpovědět. Takže se Izrael nebude věnovat cikánům s kalašnikovama, ale bude se věnovat protivníkovi, který je schopný v brzké době vyvinout jadernou zbraň a je schopný ji dle vyjádření použit. Se mi zdá, že mícháme dohromady hrušky se židlema.

  A Egypt bude Palestincům dodávat tak leda mouku s palivem, protože má uzavřenou mírovou dohodu s Izraelem. Írán bude dál dodávat společně se Súdánem vojenský materiál.....zatím, Egypt by nejraději mírovou smlouvu vypověděl, ale vzhledem k okolnostem nemůže.....USA by okamžitě zastavili vojenskou pomoc Egyptu a bez ní by Egypt neubránil ani Sinaj proti místním kmenům.....zjednodušeně řečeno.....

 • Jindřich
  20:33 17.11.2012

  Deadog: Ano, Írán je jejich dodavatelem, to nikdo nepopírá a společného nepřítele mají taky, ale to je asi tak vše... Hamás určitě není řízen Íránem a na tamější kulturní a náboženské rozdíly zapomenout nelze. Když to přeženu do extrému, je to to samé, jako kdybys říkal, že Chorvati v Bosně byli řízeni Bělehradem, protože měli společného nepřítele. Tak jako tak Hamás má velkou a i oficiální podporu z egyptského Muslimského bratrstva a i to by nám mělo být výstrahou. Oficiální média nám tu straší islámským extremismem z Íránu, ale pro naši civilizaci je podstatně větší hrozbou extremismus sunitský - viz. Saudi (o kterých se mlčí, jelikož jsou nyní našimi spojenci), rozmach Muslimského bratrstva v oblasti, radikálové na Kavkaze a konflikt v Sýrii. Kdyby Írán chtěl nepřímo rozpoutat konflikt s Izraelem, spíše by využil Hizballáhu, ten je lépe vybaven, lépe vycvičen, má větší lidské zdroje a logistické zabezpečení.

 • Deadog
  20:07 17.11.2012

  JIndrich : muzes mi teda vysvetlit kde bere Hamas tolik raket Iranske vyroby ? Nechces mi snad tvrdit ze si je hamas vyrabi licencne v Gaze ze? Pak mi jeste prosimte vysvetli proc Izrael bombardoval sklad zbrani v Sudanu a kolonu ktera uz prevazela zbrane do Gazy ? Kdopa asi ty sklady plnil ?
  Nepritel meho nepritele je muj pritel ,tim se ted at chces nebo ne hamas a iran ridi ,zapomen ted na shity a sunity ,jasne ze to vsichni delaji skryte ,prece nechcou mit spinave ruce .
  Masivni podpora Iranu a Egypta je ale evidentni ,takze to neni propaganda ale popis skutecnosti .
  Nejake odlisnosti v nabozenstvi proste padaji, pokud se jedna o Izrael tak je to spolecne tazeni .

 • Jindřich
  19:05 17.11.2012

  Deadog, Left: Žádná válka není černobílá a o této to platí dvojnásob, proto zde nebudu rozebírat důvody a příčiny tohoto konfliktu. Udivuje mě ale, jak jste "zblblí" stávající mediální masáží (nebo čím to je?)...Oba tu svorně ukazujete na Írán, jako na viníka tohoto konfliktu, aniž byste k tomu měli jakékoliv podklady. Když čtu Vaše nenávistné příspěvky,mnohdy mi připadají jak parodie na totalitní propagandu (Deadog), proti níž tu tolik brojíte. Když jsme u toho Hamásu, tak jediným spojujícím faktorem s Íránem je jen "společný nepřítel" v podobě Izraele a to, že mu Írán občas prodá nějaké zbraně, jinak Írán na Hamás nemá žádný vliv a ani vazby. Je to dáno zejména tím, že Hamás je nábožensky pod vlivem sunitské větve islámu a ideově má blíže k egyptskému Muslimskému bratrstvu. Důkazem toho jsou ostatně oficiální návštěvy egyptských a tuniských představitelů v Gaze (íránská tam nebyla ani jedna). Jedinou omluvou pro Vás by bylo,kdybyste si spletli Hamás s Hizballáhem. Hizballáh je šiítská organizace s úzkými vazbami na Írán, která však v tomto konfliktu nyní vůbec nevystupuje.

 • Deadog
  18:46 17.11.2012

  to nzx : myslim ze standa te natrel ,takze te uz komentovat nebudu , snad jen to ,ze tve informace o mrtvych civilistech sou nepravdive

 • Left
  18:45 17.11.2012

  To Standa: Izraelci jsou velice humánní. Minimalizace civilních ztrát je rozhodně jejich prioritou. Můžeme to vidět dokonce i na tom videu, jak zlikvidovali toho Djabarího. Je tam vidět, že počkali, než to jeho auto bude na silnici samo a v blízkosti nebudou lidi. A mimo jiné použili poměrně malou leč přesnou a efektivní bombu, aby nezpůsobili větší škody, než je potřeba.

 • Left
  18:40 17.11.2012

  To Standa: Tohle už ani není ani preventivní útok...tohle je odpověď na několikaměsíční vydatné "raketování". Tím spíš to opravdňuje Izrael k těmto krokům.
  To nzx: Jste uplně mimo. Představte si, kdyby jste několikrát týdně (v současné době denně) musel zabíhat do krytů a doufat, že na vás, vaše blízké či majetek nedopadne raketa. Co by tohle bylo za život? Kvůli nějákejm bláznům z Gazy (Íránu)? To bych vás chtěl vidět kritizovat kroky IDF! Byl by jste za ně vděčný!
  Izraelci jsou ještě poměrně trpěliví. Dokážu si představit mnohem radikálnější řešení (ne že bych pro něj tedy byl).

 • Standa
  14:15 17.11.2012

  nzx: S tímhle názorem jdi někam, tenhle názor akorát dokazuje tvou totální neznalost problému. Izrael vždy musí na nebezpečí reagovat nejlépe preventivním úderem. Izrael nemá rozlohu, která by jim dokázala zaručit strategii defenzivní činnosti do hloubky. Je to národ, který musel po staletí čelit masakrům a ústrkům. Oni mají malý stát, Arabové mají místa víc. Byl jsem v Izraeli, viděl jsem, že chování Izraelských vojáků k arabům není nejlepší, ale to je dáno jejich minulostí. Co má podle tebe asi tak Izrael dělat, když na něho míří a dopadají stovky raket? Ty rakety si na vlastní území Izrael nevypustil sám, udělal to Hamás. A názory, že ve válce umírají děti a vůbec civilisti. To je teda novinka dne, kdo chce válčit, tak si to odnese se vším všudy. Izrael si nemůže dovolit luxus humanismu jako Evropa, Izrael je permanentně ve válečném stavu a kdo si do Izraele kopne, tak musí počítat s tím, že dostane několikanásobně víc.

 • palo
  13:29 17.11.2012

  treba len dufat ze zapadny svet ma dostatok atomoviek aby ked na to pride islam zmietol z povrchu zemskeho

 • Kolčak
  13:20 17.11.2012
 • K4rl
  12:41 17.11.2012

  Deadog máš pravdu, ve všem. Izrael bude jen první (byl by první) pak budou nařadě naše země a evropa. Fanatici časem zaútočí i na nás, jenom proto že neklečíme před mešitou. Snima se nedomluvíš. Jenom vystřílet. Izrael jim stejně nakope.

 • nzx
  12:31 17.11.2012

  si hodne nemocny clovek deadogu, lide jako ty by meli byt zavreni za hodne vysokym plotem, pokud by jejich "trapeni" a trapeni druhych jimi zpusobene nemelo byt ukonceno humalne a rychle ... takova kulka do zatylku je pro takove vymastence celkem dobre reseni, nevis co mluvis valkaq se davno odehrava a v izraeli, mezi radikalnimi sektari a normalnimi lidmi kteri vyznavaji judaismus. Clovek pri smyslech by tezko popiral pravo Izraele nebo jakehokoliv jineho statu se branit, ale je potreba rozlisovat mezi obranou a zakernymi utoky jakoze na vudce udajne teroristicke organizace ktere se zrovna cirou nahodou stanou v blizkosti skoly a zrovna kdyz je plna deti kterych to 50 zabije ... oni prece nemeli jinou moznost ... uz i americani zacinaji chapat ze kdyz budou zabijet zeny a deti ze jejich manzele a otcove budou zabijet je, radikalni sioniste to vyuzivaji k vyvolani konfliktu ktere jim umoznuji ziskat vetsi moc, posledni kapkou bylo kdyz ti sami lide kteri vyvolavaji i tento konflikt byli odmitnuti dnes jiz byvalym sefem IDF a takze dnes jiz byvalym reditelem Mossadu co se tyka utoku na Iran, pote co se je podarilo odvolat radikalni sioniste posiluji a aby posilovali dale vyvolavaji konflikt, ktery jakoze vyresi tim ze se "zbavi" Gazy

 • Deadog
  11:20 17.11.2012

  Jeste sem chtel dodat ,toto neni konflikt s Hamasem ale Iranem ,ktery prostrednictvim Hamasu dlouhodobe utoci na Izrael
  Takze jak ja to vidim Gaza je pouze jedna bitva ve valce, pokud chcou Izraelci klid , stejne budou muset useknou hlavu hadovi ,Iranu ,tomu se neda bohuzel vyhnout, pouze to oddalovat
  A vite co ? Opravdu tomu fandim ,svet by se mel zbavit techle fanatiku podobne jak to udelal s nacisty

 • Deadog
  11:06 17.11.2012

  jen tak na okraj , Iron Dome nesestreluje mensi rakety , sestreluje rakety ktere vyhodnoti jako rizikove , dokaze spocitat jejich trajektorii a misto dopadu a ty nejrizikovejsi sestreli ,takze vse co leti treba na Tel Aviv ,nebo do obydlenych oblasti ,proto Hamasaci vystreluji rakety hromadne aby aspon neco proletelo ,jejich neuspech (chvala bohu) je jednak diky Iron Dome a jejich provizornich odpalovacich rampach
  Tady se jasne muzete presvedcit ze protiraketovy destnik je dobra vec ,ktera nikoho neohrozuje ,pouze chrani zivoty ,nechapu proc sme se nemohli stat soucasti jednoho takoveho projektu ,skoda mluvit
  Doufam ze jim Izrael poradne nakope prdele