Izrael soustředí na hranici s pásmem Gazy tanky

Iron Dome
Foto: Protiraketový systém Iron Dome / IDF

Konflikt mezi státem Izrael a Hnutím islámského odporu známým jako Hamás se vyostřuje. Radikálové z Gazy včera vypálili už i na Jeruzalém. Izraelci v reakci podnikají údery na vybrané cíle v pásmu Gazy a v bezprostřední blízkosti soustředí vojenské síly včetně tanků. Protiraketový systém Iron Dome v současné době čelí vysokému vytížení a dnes má dojít také k předčasnému nasazení jeho páté baterie.Vytížený protiraketový systém Iron Dome

Připomeňme, že eskalaci napětí vyvolalo odstřelování izraelského území. Izraelci se proto rozhodli zakročit v rámci operace Pillar of Defence (Pilíř obrany), jejímž úkolem byla likvidace čelních představitelů teroristické skupiny Hamás a raket s delším doletem.

Po likvidaci velitele Hamásu Ahmada Džabarího došlo bezprostředně poté k přesným leteckým úderům na místa, která Hamás využívá k raketovým útokům na Izrael. Do akce byly zapojeny izraelské bojové letouny F-16I, bezpilotní prostředky a snad i bitevní helikoptéry AH-64 Apache.

Video: Amatérské záběry ukazují noční odstřelování Izraele i intenzivní protiraketovou palbu systému Iron Dome / YouTube

Bohužel jakákoliv snaha Izraele zakročit proti násilí vůči vlastní zemi znamená nejen ostrou výměnu názorů ale také zvýšení počtu odpalovaných raket na izraelské území. Proti menším raketám proto Izraelci vyvinuli protiraketový systém Iron Dome (Železná kopule), který za pomocí antiraket likviduje rakety z pásma Gazy mířící na obydlená izraelská území.

V současné chvíli chrání území čtyři baterie tohoto moderního systému, navíc dnes má být do provozu uvedena urychleně pátá baterie. Původně se přitom počítalo, že bude připravena pro operační použití až za dva měsíce.

izraelské F-16 Foto: Izraelský nadzvukový víceúčelový stíhací letoun F-16I Sufa při pojíždění na dráze / Wikipedia, Yosi Yaari

Radikálové vypálili rakety na Jeruzalém

Intenzivní operace izraelského letectva přes veškerou snahu nedokázala zničit všechny velké rakety, a proto započalo intenzivní odstřelování Izraele. Po počátečním odstřelování oblastí bezprostředně sousedících s pásmem Gazy došlo také i na 75 kilometrů vzdálený Jeruzalém.

Připomeňme, že při útoku na Jeruzalém byla použitá raketa Fajr-5, což je dělostřelecká raketa vyvinutá v 90. letech v Íránu odkud se dostala až k radikálům z hnutí Hamás. Dostřel činí právě 75 kilometrů, takže je oproti podstatně menším raketám Kassám a Grad nebezpečím i pro vzdálenější izraelská města. Navíc je třeba počítat s podstatně nepříjemnější zhruba 175 kilogramů těžkou bojovou hlavicí.

Video: Radikálové z hnutí Hamás se připravují k odpálení rakety Fajr-5 / YouTube

Izrael soustřeďuje u pásma Gaza tanky

Izraelské obranné síly (IDF) byly vzhledem k neakceptovatelnému stavu nutné přijmout adekvátní stupeň bojové pohotovosti a do zbraně povolaly na třicet tisíc záložníků. Přímo na jakémsi hraničním pásmu inkriminované oblasti v současné době soustředí své pozemní jednotky včetně hlavních bojových tanků Merkava.

Merkava Foto: Izraelský tank Merkava IV během cvičení / Michael Mass, Yad la-Shiryon MuseumRadikálové přitom nehodlají podle svých slov ustoupit a naopak hrozí Izraelcům dalším odstřelováním. Je proto velice pravděpodobné, že v nejbližší době dojde k izraelskému vpádu do pásma Gaza a přímému boji s Hamásem. Nebylo by tomu přitom poprvé. Už v roce 2008 byly izraelské obranné síly, kvůli raketovému odstřelování svého území Hamásem, nuceny podniknout invazi do Gazy.

Jedinou možností, jak předejít dalším násilnostem, je ukončení odstřelování izraelského území. Izraelské armádě jde ale také o oslabení pozic Hamásu, který je řadou západních zemí označován za teroristickou organizaci. Na druhou stranu případná invaze do pásma bude znamenat další ztráty na životech, oproti relativně přesným leteckým úderům.

V dalším vývoji také musíme počítat s rolí Egypta, kde se po Arabském jaru dostali k moci radikálnější islamisté. Do pásma Gazy dokonce přijel egyptský premiér, aby se pokusil situaci uklidnit. Egyptský prezident Mohammad Mursí v této věci prohlásil, že: “Izraelci si musejí uvědomit, že tato agrese je pro nás (pro Egypt – pozn. redakce) nepřijatelná a vnáší nestabilitu do této oblasti.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Hizballáh se přihlásil k bezpilotnímu letadlu sestřelenému nad Izraelem

Před deseti dny izraelské obranné síly IDF zachytily a sestřelily cizí bezpilotní letoun. Nyní se potvrdily dřívější domněnky, že jeho let opravdu kontrolovalo libanonské militantní hnutí Hizballáh ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě Chártum, kde měly být v kontejnerech připraveny k expedici zbraně pro palestinské bojovníky v Gaze. ...

Palestina zřejmě brzy vstoupí do OSN jako „stát-pozorovatel“

Palestina zřejmě získá v nejbližší době v v rámci Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) status „státu-pozorovatele“.  Projekt příslušné rezoluce, kterou se OSN bude zabývat na konci ...

Izraelská armáda útočí - cílem byly rakety Hamásu

Izraelskému letectvu se v rámci středeční vojenské operace proti pásmu Gazy, nazvané „Pilíř obrany" („Pillar of Defence") podařilo zničit většinu raket s doletem nad čtyřicet kilometrů, kterými ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Standa
  09:50 21.11.2012

  Jindřich: Právě, že vím, kdo tam ještě do 1 sv.války kraloval a ty ambice se zdá, že opět mají. Jinak Turecka bych se moc nebál, oni sice mají silnou armádu, ale v případě delšího konfliktu nemají průmysl na úrovni, který by jim mohl zajistit zásobování armády......zatím. Třeba Německo může být vojensky slabší, ale během 2 až tří let konflitku by Němci při totální mobilizaci Turky zadupali do země.

 • Jindřich
  21:28 20.11.2012

  Standa: Nezapomeň na to, že historie se v určitých cyklech stále opakuje a všichni víme, která říše s centrem na území dnešního Turecka byla v minulosti pro Evropu velkou hrozbou...
  Nemluvě o tom, že Turecko by údajně mělo být nejsilnější armádou NATO v Evropě.

 • Standa
  19:18 20.11.2012

  Teď jsem slyšel vyjádření Tureckýho prezidenta a to je hrůza. Turecko už je jedním z vyloženě nepřátelsky nakloněných států vůči Izraeli. Prý, že je Izrael teroristickým státem a bla bla bla......Turecko by nemělo být v NATO, tímhle tempem bude s Tureckem jednou velký problém.

 • petr
  17:50 20.11.2012

  ja bych doporucoval BOJKOTOVAT ISLAND a vsechno s nim spojene,jelikzo pokud si vyhledate tak Island podporuje Hamas!!! Jestli Island bude jednou v EU tak nam povladnou arabove hned!!! Ne nadarmo norove rikaji islandanum BILI ARABOVE!!!! britove jim rikaji zlodeji napriklad:D

 • Ultramarinus
  13:09 20.11.2012

  Jinak ten nápad s (jednou) vhodnou změnou kurzu je geniálně jednoduchý. Je ale možné, že to mají ošetřené (protože arabáši zas takoví hlupáci nejsou, aby je tohle nenapadlo -nebo ten nápad někomu neukradli-)

  Popis Iron dome v ČJ z wiki (pokud se tu najde někdo, kdo by si to "potřeboval" přečíst):
  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezn%C3%A1_kopule

 • Ultramarinus
  13:01 20.11.2012

  Takže se nemění v podstatě nic, až na měřítko/počet "incidentů" a "odvetných opatření". Myslím, že tam to s mírem bude asi tak, jako u nás s moudrou a vlídnou vládou - až naprší a uschne.

 • Jarda P.
  07:26 20.11.2012

  Standa: stačí jednorázová změna letu. To se dá spíchnout na koleně.

 • Standa
  18:51 19.11.2012

  Jarda P. Jakože by měl mít Hamás rakety schopný měnit dráhu za letu? Možná za 20 let. Ale to už bude mít Izrael vybudovanou protiraketovou obranu do hloubky.

 • Jarda P.
  15:06 19.11.2012

  To by se dalo snadno obejít. Stačilo by vystřelit raketu jiným směrem než je cíl a za letu by změnila dráhu. Taková úprava rakety by určitě nebyla vůbec složitá. Dokáže Iron Dome sestřelit raketu, která je už za obrannou linií a najednou změní směr?

 • Deadog
  22:40 18.11.2012

  to Coffin : Izraelci zaden podraz na Obamu neudelali ,to se mylis ,ba naopak vysli mu vstric ikdyz by byli radeji za Romneye ,je jim celkem u zadku kdo sedi v Bilem dome ,potrebuji podporu armady a tu maji , ba naopak ,tim ze nechali Obamovi cas aby si to mohl rozdat o Bily dum si ho zavazali a je to videt i na Obamove retorice.Cekalo se na US volby .Ted uz vpodstate neni na co cekat ,Iran se proste nevzda jaderneho programu ,takze je jasne co prijde. Izrael by ten utok podnikl i bez pomoci USA ,protoze jim jde o existenci ,nechat Iran at si vyrobi atomovky by byla sebevrazda, ale to se nestane ,USA bude u toho.
  Jasne ze nejsem zaden jasnovidec ,ale podle me tomu vsechno nasvedcuje ,jak volby , tak povolani desitek tisic zalozaku , rozmisteni jednotek ,na jih , nikdo o tom moc nespekuluje ale ty jednotky na jihu zeme tam nemusi byt proto aby vjely do Gazy ale aby treba odstrasily Egypt od pripadneho utoku.
  Zda se ti to pritazene za vlasy? Me taky ,ale klidne to muze byt jen odvedeni pozornosti od masivniho naletu na Iran ,proste blesk z cisteho nebe , veskera pozornost medii je uprena na Gazu ,vytvorili k tomu naprosto idealni podminky ...

Stránka 1 z 4