Izrael varuje Sýrii: Zničíme vaší protivzdušnou obranu

Izraelská stíhačka F-16I Sufa; větší foto / Major Ofer, Israeli Air Force, CC BY 4.0

Minulý týden izraelské letectvo zaútočilo na pozice Hizballáhu v Sýrii. Syrská protivzdušná obrana (PVO) v reakci odpálila proti izraelským letadlům střelu země-vzduch kompletu S-200 Vega. Izrael syrskou střelu za letu zničil a varoval Damašek, že v případě příštího ohrožení izraelských letadel zničí syrské pozice PVO.

Izraelský nálet na Sýrii

17. března izraelská letadla zaútočila na vojenské letiště Mezza a na cíle nedaleko města Palmýra. Jde již o druhý izraelský útok na letiště Mezza v tomto roce. V prosinci minulého roku Izrael na letiště dokonce odpálil střely země-země dlouhého doletu.

Při pátečním útoku izraelská letadla zasáhla sklad munice a další “vojenská zařízení”. Samotný nálet pravděpodobně provedly víceúčelové stíhačky F-16I "Sufa". Pro útok na velké cíle (muniční klad) se nabízí izraelské letecké pumy Spice (113 kg, 453 kg nebo 904 kg; dolet 100 km) nebo střely vzduch-země Popeye II (340 kg; dolet 78 km).

Syrská armáda v reakci ohlásila, že při posledním útoku zničila jedno izraelské letectvo a jedno poškodilo. “V žádném okamžiku nebyla ohrožena bezpečnost izraelských civilistů nebo letadel,” uvedlo ale v tiskovém prohlášení izraelské letectvo.

“Tento do očí bijící akt agrese přišel jako součást vytrvalé snahy sionistického nepřítele, kterého podporují teroristické gangy ISIS, v zoufalé snaze zvýšit jejich zhoršující se morálku a odvrátit pozornost od vítězství, které Syrská arabská armáda dosáhla proti teroristickým organizacím,” uvedla syrská státní tisková agentura SANA. “Jakýkoliv pokus sionistického nepřítele napadnout jakoukoliv část syrského území bude konfrontován se všemi možnými prostředky.”

Podle izraelských médií letectvo židovského státu zničilo sklady raket směřující do rukou organizace Hizballáh, který je vojenskou organizací Íránu sídlící v Libanonu. Írán ve válce podporuje režim Bašára Assada, aby si udržel syrský zásobovací koridor, přes který může dodávat zbraně (zejména balistické rakety) Hizballáhu.

Sestřel rakety S-200 Vega

Sýrii se při pátečním náletu podařilo proti izraelským letadlům vypálit několik střel země-vzduch PVO, mimo jiné ze sovětského kompletu S-200 Vega. Vypálenou raketu S-200 pak podle izraelských médií zničila izraelská antiraketa země-vzduch Arrow 2 nebo Arrow 3.

Arrow 2/3 jsou primárně určeny k ničení balistických raket dlouhého doletu nebo střel s plochou dráhou letu. Naváděcí hlavice střel a systém řízení/velení systému Arrow však dokáže teoreticky zachytit a zaútočit na jakýkoliv vzdušný cíl.

S-200 vznikl v Sovětském svazu v 60. letech minulého století. Maximální teoretický dostřel je 300 km. Některé syrské S-200 byly údajně modernizovány ruskou stranou.

Je však otázkou, proč automatický systém řízení/velení Arrow vyhodnotil protiletadlovou střelu kompletu S-200 jako hrozbu. Teoreticky mohla střela S-200 po odpálení (a minutí cíle) letět směrem na Izrael/Jordánsko, po dohoření paliva pokračovat po balistické křivce a iniciovat tak prostředky včasné výstrahy systému Arrow.

Rakety S-200 se navíc již dříve (např. v Libyi) používaly jako primitivní balistické střely. Navíc díky tomu, že v 60. letech byla naváděcí technika velmi primitivní, je střela S-200 vybavena mohutnou bojovou tříštivo-trhavou hlavici o hmotnosti 217 kg - dostatečná síla i pro útoky na pozemní cíle.

Zničení střely S-200 kompletem Arrrow si pak syrská armáda mohla mylně vysvětlit jako zasáh izraelského letadla. Podle posledních zpráv zbytky střel dopadly na území Jordánská.

Podle Uzi Rubina, bývalého šéfa programu Arrow, udělalo letectvo správně, když použilo systém Arrow proti střele S-200. V současnosti však armáda vyšetřuje, zda bylo opravdu nutné použít střelu Arrow v ceně několika milionů dolarů. Bývalý ministr obrany Ehud Barak uvedl, že při pečlivějším zvážení nebylo potřeba drahou střelu Arrow použit.

Izrael varuje Sýrii

V reakci na celý incident 20. března izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman pohrozil, že pokud bude Sýrie znovu bránit izraelským letadlům v zásahu proti Hizballáhu, zničí Izrael syrské postavení PVO.

“Pokud příště váš systém protivzdušné obrany zasáhne proti našim letadlům, zničíme ho,” pohrozil Lieberman Sýrii v rádiu Radio Israel. “Nebudeme váhat. Bezpečnost Izraele je nade vše a nebude žádných kompromisů.”

“Našim hlavním problémem je přesun technologicky vyspělých zbraní ze Sýrie do Libanonu. Kdykoliv zaznamenáme pašování zbraní, podnikneme kroky, aby jsme pašování překazili,” vysvětlil důvody náletů na Sýrii izraelský ministr obrany.

Lieberman ale zdůraznil, že Izrael nemá zájem zasahovat do syrské občanské války a dostat se do konfliktu s Rusy, avšak bezpečnost Izraele “je nejvíc důležitá.”

Nicméně podle izraelských novin Maariv ruská diplomacie předala v Moskvě izraelskému velvyslanci protestní nótu, kvůli porušení syrského vzdušného prostoru. Je však otázkou, zda by Izrael riskoval letecký úder na Sýrii bez koordinace s Rusy (kvůli vyloučení vzájemné konfrontace) nebo minimálně za tichého souhlasu Rusů.

Podle posledních zpráv z dnešního dne izraleských dron v neděli na Golnách zabil několik prorežimních militantů a izraelská letadla z neděle na pondělí zničila muniční konvoj Hizballáhu v Sýrii. 

Zdroj: JpostDefence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  14:08 07.04.2017

  Chtěl bych do všeho vidět tak, jako Pavolko.

  Chtěl bych do všeho vidět tak, jako Pavolko.

 • Marthy
  13:54 07.04.2017

  Obávám se že se ukázala tristní neschopnost Syrské PVO (útok se dal snadno předvídat),a slabost Ruska-ještě nedávno prohlašovali že budou Sýrii proti útokům USA bránit,a teď se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se že se ukázala tristní neschopnost Syrské PVO (útok se dal snadno předvídat),a slabost Ruska-ještě nedávno prohlašovali že budou Sýrii proti útokům USA bránit,a teď se ukázalo že Putin blafoval.Vsadím se že osud Asada a jeho vlády je zpečetěn,dříve nebo později bude odstraněn a na jeho místo nastoupí loutka USA,jak v Iráku,Afgánistánu....nelíbí se mi to,ale dopadne to tak.Vliv Ruska na blízkém východě spadl na nulu,investice vynaložené na porážku IS vylétly oknem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:44 07.04.2017
 • PavolR
  13:31 07.04.2017

  Luky:
  Nepochopiteľné možno pre nás, čo by sme na obývané oblasti nehádzali ani konvenčné bomby, lebo sme tak socializovaní. Ale tu hovoríme o režime, ktorý práve pre to, že sa mu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Nepochopiteľné možno pre nás, čo by sme na obývané oblasti nehádzali ani konvenčné bomby, lebo sme tak socializovaní. Ale tu hovoríme o režime, ktorý práve pre to, že sa mu začína dariť nadobúda pocit, že môže všetko, však Rusi ich ochránia.

  Inak, Rusi sami ešte v ten deň celému svetu vykričali, že tam v danom čase bombardovalo sýrske letectvo. Nasledujúci deň už aj priznali, že išlo o chemický útok (a nie zásah skladu povstalcov), ale nejako im prestalo byť zrejmé, kto útočil. :-D Osobne mám z porovnania týchto dvoch ruských prehlásení dojem, že asadovci Rusov oj*b*li. V celom tom sýrskom chaose je máločo také jasné, ako práve tento chemický útok.

  A mimochodom "vojna proti terorizmu" začala pádom dvojičiek a následnou inváziou do Afganistanu ... do ktorej sa zapojili napr. aj Rusi. Čo bolo na tom casus belli vymyslené?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:55 07.04.2017

  Tak americkej nabob nezklamal a už mu oligarchové vysvětlili co je třeba.
  Opět stejná písnička - když se Asadovi daří, nepochopitelně "použije" chemii.
  Amíci jsou chroničtí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak americkej nabob nezklamal a už mu oligarchové vysvětlili co je třeba.
  Opět stejná písnička - když se Asadovi daří, nepochopitelně "použije" chemii.
  Amíci jsou chroničtí lháři. Žádná změna se nekoná. Potom, co nás zatáhli do "války proti terorismu" na základě vylhaných záminek, pokračují v politice rozvratu, lží a bordelu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:53 07.04.2017

  Inak dnešné udalosti pekne ukázali, ako to v Sýrii funguje v praxi. Rusom sa oznámi "budeme bombardovať tu a tu, nech Vás ani nenapadne tam vtedy byť" a Rusi sa už zariadia, nech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak dnešné udalosti pekne ukázali, ako to v Sýrii funguje v praxi. Rusom sa oznámi "budeme bombardovať tu a tu, nech Vás ani nenapadne tam vtedy byť" a Rusi sa už zariadia, nech na kritickom mieste nie sú. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  22:31 25.03.2017

  Vztah Assad vz. Israel, se trochu pletete, vdyt před válkou musel israel vybombardovat Syrsky jaderný program a zabit vysokého Syrského generála , protože se zřejmě Asad chystal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vztah Assad vz. Israel, se trochu pletete, vdyt před válkou musel israel vybombardovat Syrsky jaderný program a zabit vysokého Syrského generála , protože se zřejmě Asad chystal vyrobit atom na israel (operace ovocný sad) taky s zřejmě prokázalo spojeni Sýrie, Íránu a S.koreji a jejich spolupráci na jaderných zbranich, Sýrie byla po Iranu největší hrozbou a Is přišli jak dar z nebes, (nebo byli vytvoření jako dar) ted je v Sýrii chaoz a pro Israel je nebezpečí i jen Hizbalah, + Írán , a chaoz v Sýrii je výhodný i pro nás, vysává tisíce magoru ze sveta na jedno místo , je to hra z ohněm a nemusí s vyplatit.
  .
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:47 23.03.2017

  stronger.p: Psal sem o zničeni letadly Izraele, ne USA.

  A ty jsi snad myslíš že kdyby jsi evropské státy vyvinuly vlastní verzi F35 a ty chudší místo F16 nakoupily Gripeny že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: Psal sem o zničeni letadly Izraele, ne USA.

  A ty jsi snad myslíš že kdyby jsi evropské státy vyvinuly vlastní verzi F35 a ty chudší místo F16 nakoupily Gripeny že by jsi toho USA nevšimly ? Případně by je nabízeli dále. A to je jediný příklad z mnoha.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  14:54 23.03.2017

  Jirosi 22:01, takže to shrnem :D. Náš přítel a ochránce ví, že náš největší a ďábelský nepřítel, kdyby ho na začátku mise smáznul, že by nic neudělal, ale protože je mu přednější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi 22:01, takže to shrnem :D. Náš přítel a ochránce ví, že náš největší a ďábelský nepřítel, kdyby ho na začátku mise smáznul, že by nic neudělal, ale protože je mu přednější obchod a spolupráce s naším největším nepřítelem a my bychom mu mohli konkurovat, tak neudělá nic a nechá našeho největšího nepřítele, aby nám dělal uprchlické vlny, abychom byli v pytli a nekonkurovali mu a měl klid na obchod a spolupráci s našimi nepřáteli abychom s těmi nepřáteli náhodnou nespolupracovali a neobchodovali my. D:D:D Zapomněl jsem na něco?
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:37 23.03.2017

  Pochopitelně že tímto přístupem si Izrael zahrává s RF. Ostatně syrská PVO je plně z ruské provenience a pod ruskou supervizí, což má dva aspekty: První je ten, že veškerá data z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochopitelně že tímto přístupem si Izrael zahrává s RF. Ostatně syrská PVO je plně z ruské provenience a pod ruskou supervizí, což má dva aspekty: První je ten, že veškerá data z provozu systémů PVO jsou monitorována a k dispozici RF, za druhé nastavování sledovacích a vyhodnocovacích parametrů se děje v příme součinnosti s ruskými operátory. nesouhlasím s názorem níže, že v Izraeli se mají bát předně tamní ruské menšiny, vojenská řešení mají především vojenský rozměr a teprve sekundárně mohou dopadat do politické a společenské oblasti. RF žádnou odvetu nepotřebuje a nechystá, bohatě stačí optimalizovat systém syrské PVO v souladu s vlastní domácí strategií, tj. např. včetně Krasuchy-4. IDF velení má nejvyšší čas přehodnotit svou dosavadní pozici, nejhorší pro ty, kteří tolik chtějí řídit, je ztráta řídících prostředků...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  00:48 23.03.2017

  flanker.jirka: Doufám že nemyslíš tu menšinu která utekla ze SSSR/RU před perzekucemi ? Mam takový dojem že Izrael má vcelku uvědomělé obyvatelstvo které jsi moc dobře uvědomuje že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: Doufám že nemyslíš tu menšinu která utekla ze SSSR/RU před perzekucemi ? Mam takový dojem že Izrael má vcelku uvědomělé obyvatelstvo které jsi moc dobře uvědomuje že jejich armáda vede jen ty operace které musí.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:12 22.03.2017

  Jirosi: o to právě jde, Pantsir S1 je určen pro blízkou obranu proti střelám s plochou dráhou letu, leteckým pumám, ARM střelám, vrtulníkům, jde o vícekanálový systém, který dokáže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: o to právě jde, Pantsir S1 je určen pro blízkou obranu proti střelám s plochou dráhou letu, leteckým pumám, ARM střelám, vrtulníkům, jde o vícekanálový systém, který dokáže postřelovat až 4 cíle současně. TTD se mění, rusové postupně zavádí vozidla s novější verzí přehledových radarů a novými střelami. Mimo tento úkol pak slouží pro systémy S 300 a další k jejich ochraně během přesunů, rozvinování a svinování, zkrátka, když jsou zranitelné. Výrobce udává i testování pro funkci C-RAM.

  Pokud jde o samotný útok na ruské síly v Syrii, tak si myslím, že by se izraelci měli více obávat reakce ruské menšiny u nich než vojenské odvety Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:01 22.03.2017

  stronger.p: Protože obchod a spolupráce je vždy výhodnější než válka.
  Funkční a silná EU je pro Američany konkurentem mnohem silnějším než Čína. A obdobně se to hodí RU.

  stronger.p: Protože obchod a spolupráce je vždy výhodnější než válka.
  Funkční a silná EU je pro Američany konkurentem mnohem silnějším než Čína. A obdobně se to hodí RU.

 • stronger.p
  21:56 22.03.2017

  Když tedy rusové nic neudělají, tak proč je hned na začátku jejich mise nesmázl američan a nevyhlásil bezletovou zónu nebo proč teď v zastoupení je nesmázne tedy Izrael a aby nám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když tedy rusové nic neudělají, tak proč je hned na začátku jejich mise nesmázl američan a nevyhlásil bezletovou zónu nebo proč teď v zastoupení je nesmázne tedy Izrael a aby nám Putin nevytvářel uprchlické vlny? Prostě mohou to udělat a RF neudělá nic a bude se na to dívat, protože je vše pro ně obtížné a vysilující.

  Vysilující bylo odhalení, že VB a Francie po čtyřech dnech jejich války proti Kadáfímu neměli munici a PHM.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:43 22.03.2017

  K žádné vojenské odvětě by nedošlo oba by se zachovali pragmaticky. RU vědí že Izrael žádnou invazi do Ruska neudělá, stačilo by jim jen potvrdit setrvání jejich základny v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K žádné vojenské odvětě by nedošlo oba by se zachovali pragmaticky. RU vědí že Izrael žádnou invazi do Ruska neudělá, stačilo by jim jen potvrdit setrvání jejich základny v oblasti. Izrael zase pro změnu nestojí o žádnou další velkou válku protože na to nemá zdroje. I když dokáže v dané oblasti vytvořit silnou převahu.

  A pro RU je už tahle válka z par Islamisty dost vysilující, představa že tam válčí z IDF, je trošku scifi. Všechnu techniku by tam musely dopravovat po moři v dosahu letadel nepřítele. Letecké krytí z jediného letiště v oblasti dosahu základen nepřítele a potom co ? Letecké mise z Krymu okolo Turecka z počtem tankeru které rusové mají, nebo další exhibice strejdy Kuzněcova ?
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:19 22.03.2017

  Nemyslím, že je v tom rozdíl. Byly to ruské Migy a ruští vojáci, měli tam i vlastní pozemní naváděcí systémy. Jen si na stroje nastříkali egyptské výsostné znaky. A ne všichni se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že je v tom rozdíl. Byly to ruské Migy a ruští vojáci, měli tam i vlastní pozemní naváděcí systémy. Jen si na stroje nastříkali egyptské výsostné znaky. A ne všichni se stihli katapultovat, takže Rusové měli i ztráty na životech. Izraelci o nich věděli a nevšímali si jich, dokud jim Rusové nepoškodili jednu A-4.

  A v tomto případě je to podobné. Izrael bude S-400 ignorovat, pokud ten po nich nebude střílet. A souhlasím s tím, že nejspíš Rusi o svých akcích i dopředu informují, aspoň přibližně. Aby omylem nedošlo ke střetu.

  A Putin by měl případnou odvetu hodně složitou. Protože v dané oblasti je proti Izraeli v nevýhodě. Ostatně ani proti těm Turkům se nezmohl na nic, než na výhružky a ekonomické sankce (dovoz zeleniny a konec turistiky).
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  21:04 22.03.2017

  Standa Blabol: MiG a Egypt bylo trochu něco jiného, egyptský MiG se sovětským poradcem a telefonáty udavačů z řad egypťanů do Izraele...
  Tohle by byl přímý útok na RF a Putin by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Standa Blabol: MiG a Egypt bylo trochu něco jiného, egyptský MiG se sovětským poradcem a telefonáty udavačů z řad egypťanů do Izraele...
  Tohle by byl přímý útok na RF a Putin by si nemohl dovolit ukázat doma slabost.

  PavolR: Nejsem o té rychlosti dobíjení protiraketové obrany přesvědčen a atomem by RF neútočili, provedli by stejnou ne-li větší odvetu, je ale otázka jestli by se to zastavilo nebo by eskalace došla až do bodu nenávratna.

  Myslím, že Turci RF za sestřel kurevsky zaplatili a všichni tleskači sestřelu už v současnosti zjistili, co je turecký režim za svině.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:44 22.03.2017

  Nemyslím, že je to úplné sci-fi. Izrael už jednou ukázal, že se Rusů nebojí a v roce 1970 jim sestřelil 5 Migů nad Egyptem. A samozřejmě žádná jaderná odveta nenásledovala. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemyslím, že je to úplné sci-fi. Izrael už jednou ukázal, že se Rusů nebojí a v roce 1970 jim sestřelil 5 Migů nad Egyptem. A samozřejmě žádná jaderná odveta nenásledovala.

  Pokud by ta S-400 bránila náletům na Hizbaláh, tak by se ji Izrael asi nerozpakoval zlikvidovat. A Rusové to vědí a pokud by chtěli riskovat konflikt s Izraelem, museli by v Sýrii vybudovat mohutnou PVO - rakety, letadla, radarová síť, atd. A z té omezené intervence by se stalo masové nasazení. Ale proč by to dělali? Proto bych čekal, že dál budou izraelské útoky tiše tolerovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:11 22.03.2017

  stronger.p:
  A čím by tú protiraketovú obranu zničili? Raketami? :P Lietadiel by tam nestihli posielať viac, než ako budú Izraelci dobýjať rakety. :D Mimo to aj Izrael má nukleárne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  A čím by tú protiraketovú obranu zničili? Raketami? :P Lietadiel by tam nestihli posielať viac, než ako budú Izraelci dobýjať rakety. :D Mimo to aj Izrael má nukleárne zbrane (a Trumpa s atomovým kufríkom za chrbtom).

  Ale dosť už sci-fi. Ruskí vojaci i technika vždy boli a vždy budú obetovateľní vyšším záujmom (v tomto prípade neeskalovania konfliktu).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:59 22.03.2017

  stronger.p: Souhlas, ale jen sem chtěl naznačit že jedna osamocená baterie je poměrně snadné sousto. Protože přísun jakýchkoliv odvetných sil prostě nedokáže včas reagovat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: Souhlas, ale jen sem chtěl naznačit že jedna osamocená baterie je poměrně snadné sousto. Protože přísun jakýchkoliv odvetných sil prostě nedokáže včas reagovat. Samozdřejme může RU reagovat atomovými zbraněmi, ale jak už tu někdo poznamenal, tak by ti muži byli spíše obětovaní pro zachovaní světa stejně jako piloti v RUském SU.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  19:38 22.03.2017

  Přijde mi to trochu jako sci-fi Jirosi, útok na baterii S-400 nebo letadla RF na zemi by zcela jistě byl ruskou stranou chápán jako "válečný akt". Odveta by mohla být např. zničení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi to trochu jako sci-fi Jirosi, útok na baterii S-400 nebo letadla RF na zemi by zcela jistě byl ruskou stranou chápán jako "válečný akt". Odveta by mohla být např. zničení protiraketové obrany Izraele a po té by z TU-160 poslali "srdečné pozdravy z Moskvy"? Doufejme, že Izraelští plánovači a politici nejsou hloupí aby se to "nevymklo z ruky" a nestáli jsme na hraně zítřka....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:23 22.03.2017

  flanker.jirka: Tak Pantsir S1 má byt chopen vest palbu maximálně na 20km dle informací uváděných v článku zde na webu. Takže pokud není schopen sestřelovat útočící rakety/bomby, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: Tak Pantsir S1 má byt chopen vest palbu maximálně na 20km dle informací uváděných v článku zde na webu. Takže pokud není schopen sestřelovat útočící rakety/bomby, tak by se bojů moc neúčastnil.

  Izrael je známí svými neočekávanými údery, takže i jako proti odveta letadel by se mohli počítat jen ty co byli ve vzduchu a dostatečně blízko. Uznávám že je to jen můj názor ale Izraelští plánovači nejsou žádní žabaři. Takže nepočítám stím že by tento úder plánovaly tak aby bylo letectvo letectvo Syrie/Ru, ale spíše tak aby ty letadla byli na zemi či co nejdále od zóny prováděného úderu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:37 22.03.2017

  Jirosi: ten ruský komplet tam nestojí o samotě, na fotografiích a spotech byly vidět i systémy Pantsir S1, mimo to tam jak Syrie, tak Rusko má nějaké stíhače (možná stále SU 35 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ten ruský komplet tam nestojí o samotě, na fotografiích a spotech byly vidět i systémy Pantsir S1, mimo to tam jak Syrie, tak Rusko má nějaké stíhače (možná stále SU 35 a SU 30).
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:02 22.03.2017

  2 jirosi

  to pochopitelně nerozporuji a dávám ti za pravdu. Jen jsem si představil tvojí modelovou situaci a přišla mi až příliš zjednodušená a nereálná. Víš sám jaký byly ztráty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jirosi

  to pochopitelně nerozporuji a dávám ti za pravdu. Jen jsem si představil tvojí modelovou situaci a přišla mi až příliš zjednodušená a nereálná. Víš sám jaký byly ztráty Wild Weaselu ve Vietnamu a na Blízkém východ, kolik tisíc Shriků a stovek HARMU bylo odpáleno na jednotky, max desítky postavení
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:57 22.03.2017

  raziel87: Jestli jsi myslíš že pozici téhle jedné baterie nemají Izraelci perfektně zmapovanou pomoci prostředku které mají k dispozici tak to je dost podceňuješ.

  raziel87: Jestli jsi myslíš že pozici téhle jedné baterie nemají Izraelci perfektně zmapovanou pomoci prostředku které mají k dispozici tak to je dost podceňuješ.

 • raziel87
  14:47 22.03.2017

  2 jirosi

  perfektní džouk čéče - nechceš přepsat taktiku pro SEAD letadla? oni kokoti odpalovali Shriky a HARMY naslepo, útočili ve smečkách....přitom stačilo 9 letadel, bože ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 jirosi

  perfektní džouk čéče - nechceš přepsat taktiku pro SEAD letadla? oni kokoti odpalovali Shriky a HARMY naslepo, útočili ve smečkách....přitom stačilo 9 letadel, bože ty si játro.........
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:20 22.03.2017

  Stále se tu vedou diskuze nad ruskou S400 v Syrii můžete někdo napsat jaké je reálné nebezpečí těchto raket ? Kolik odpalovacích zařízení tam skutečně mají ? Protože jestli jich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stále se tu vedou diskuze nad ruskou S400 v Syrii můžete někdo napsat jaké je reálné nebezpečí těchto raket ? Kolik odpalovacích zařízení tam skutečně mají ? Protože jestli jich tam mají třeba 8 kusu, tak na ně stačí maximálně 9 letadel a to se dá předpokládat že se z akce vrátí více než jedno. A rusové to moc dobře vědí proto jdou tak Izraelcům na ruku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:48 22.03.2017

  PavolIR-Pokud Syřané dokáží úspěšně koordinovat stíhací letectvo,pozemní návodčí s protivzdušnou obranou bude jejich PVO nebezpečná,i ty starší Mig-29 budou platné.
  Ale důraz na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR-Pokud Syřané dokáží úspěšně koordinovat stíhací letectvo,pozemní návodčí s protivzdušnou obranou bude jejich PVO nebezpečná,i ty starší Mig-29 budou platné.
  Ale důraz na POKUD...neznám jejich schopnosti.
  Jinak co vím tak třeba řada systémů S-200 byla v Sýrii mimo provoz,ovšem po vstupu Ruska do konfliktu jim je Rusko zprovoznilo,hádám že i zmodernizovalo.Možná se modernizují i ty Mig-29.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:38 22.03.2017

  Marthy:
  Ak už len nedostali od Rusov dostatočný počet z objednaných Mig-29M, tak sa ani nečudujem, že s downgradovanými Mig-29B a UB ostávajú radšej na zemi. Pokúšať sa s nimi o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Ak už len nedostali od Rusov dostatočný počet z objednaných Mig-29M, tak sa ani nečudujem, že s downgradovanými Mig-29B a UB ostávajú radšej na zemi. Pokúšať sa s nimi o vzdušný súboj s lietadlami, ktoré sú schopnosťami aspoň o generáciu vyššie, by bola takmer samovražda. Takto si ich uchovajú pre prípadnú modernizáciu.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:38 22.03.2017

  Mě fascinoval výrok německého ministra, že NEBUDOU dávat "vyžadovaná" (protože to prý nikdy přímo "neslíbili") 2% na obranu, protože plánují dávat 0,7% na "sociální programy" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě fascinoval výrok německého ministra, že NEBUDOU dávat "vyžadovaná" (protože to prý nikdy přímo "neslíbili") 2% na obranu, protože plánují dávat 0,7% na "sociální programy" (rozuměj na uprchlíky).
  A až to tam vyhraje soudruh Šulc, to teprve bude jízda!!! Proti němu je Merkelová Jiří X DOležal...

  A k tématu - věřím tomu, že hlavní slovo tam mají Rusové, kteří řídí Syřany i ve vztahu k Izraeli. A jak tu bylo už mnohokrát zmíněno, pragmatický Izrael se tady s pragmatickým Ruskem relativně snadno shodne.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  11:45 22.03.2017

  logik: nesmíš poměřovat výkony současných letadel včasné výstrahy s výkony PVO systému z 70. let. Tehdy to pro tankery, AWACSy hrozba jednoznačně byla.

  logik: nesmíš poměřovat výkony současných letadel včasné výstrahy s výkony PVO systému z 70. let. Tehdy to pro tankery, AWACSy hrozba jednoznačně byla.

 • Marthy
  11:39 22.03.2017

  Larry-myslím že připravenost obsluh Syrské PVO je lepší než před válkou,přestože neabsolvují cvičné střelby.Ale jsou pernamentně v pohotovosti,neustále sledují vzdušnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry-myslím že připravenost obsluh Syrské PVO je lepší než před válkou,přestože neabsolvují cvičné střelby.Ale jsou pernamentně v pohotovosti,neustále sledují vzdušnou situaci,oproti cvičným střelbám je to jiné jen proto že nezmáčknou knoflík...tedy někdy ano :)
  Loni hrozil Sýrii útok letectva NATO (především USA),to byl taky důvod proč Rusko přesunulo svou PVO,letadla a lodě s dobrou AA obranou do Sýrie.Ale Syrská PVO určitě taky nespala a byla neustále v pohotovosti.Pokud nejsou hloupí tak své prostředky PVO neustále přemisťují,aby nebyly snadným cílem.(ano,lze přemístit i stacionární PV systém,jak ukázali Vietnamci na systémech S75,viz článek na válka.cz).
  Izraeli se několikrát povedlo s minimálními ztrátami zničit PVO sousedního státu,ale vždy šlo o překvapivý útok,to by teď v Sýrii nebylo snadné,když je Syrská PVO neustále v pohotovosti.Už několikrát ukázali že jsou schopni rozlišit letouny Izraele a rychle zareagovat.
  Taky co vím si Syřané šetří své Mig-29 na případnou obranu svého území proti letounům protivníka,k náletům na teroristy je téměř nevyužívají.Takže se musí počítat i s těmi stíhačkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:45 22.03.2017

  S 200 Vega skutečně sloužil jako prostředek pro zachycení a sestřelení mimo jiné i AWACS. Něco jiného je TTD původní ANGARY a něco jiného jsou TTD Vegy M.

  Také nezapomínejte na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S 200 Vega skutečně sloužil jako prostředek pro zachycení a sestřelení mimo jiné i AWACS. Něco jiného je TTD původní ANGARY a něco jiného jsou TTD Vegy M.

  Také nezapomínejte na přehledový radar včasné výstrahy - ten dokázal detekovat
  vysokoletící cíl s velkou odrazovou plochou klidně na 600km a dokázal tak navádět stíhače na přibližnou polohu cíle - pro AWACS se tak jednalo o hrozbu.
  Nebudu teoretizovat nad případným úspěchem/neúspěchem Vegy v případě použití,beru to jako nebezpečí s kterým bylo při plánování třeba počítat.

  Sestřelila Vega vlastně někdy něco? mám takový pocit, že při Operaci El Dorado
  skórovali akorát Libyjské S-75 Dvina a snad KUB (tuším, že šly tehdy k zemi dva Aadvarky) jinak na blízkém východě skórovaly jen verze 75 a snad jeden případ 125? Mám v paměti zakořeněno, že Vega nikdy nic oficiálně nesundala.

  K tématu - stručně: "rozděl a panuj" a "dva se perou, třetí se směje" ale pššššššt :-) oni pak jinak vždycky vyletí jak čertíci z krabičky....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  09:24 22.03.2017

  larry:
  pokud AWACS létá daleko za liniií fronty, má dosah 300km+, tak proti němu budou těžko určené prostředky s dostřelem 150-300km, které sedí za mojí linií fronty.

  Ohledně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  larry:
  pokud AWACS létá daleko za liniií fronty, má dosah 300km+, tak proti němu budou těžko určené prostředky s dostřelem 150-300km, které sedí za mojí linií fronty.

  Ohledně spolupráce s Izraele s Tureckem: my jsme v NATO, Turecko je v NATO a spolupracuje s Ruskem. Znamená to, že jsme spojenci s Ruskem?
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  23:28 21.03.2017

  MArthy: Jak to vidím já, Izraelci by ti asi k té sluncem zalité Sýrii řekli svoje. A naši rudí pamětníci, co tam jezdili aby mohli poskytnout podporu "pokrokovým bojovníkům" taky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MArthy: Jak to vidím já, Izraelci by ti asi k té sluncem zalité Sýrii řekli svoje. A naši rudí pamětníci, co tam jezdili aby mohli poskytnout podporu "pokrokovým bojovníkům" taky. Jo, mě je taky líto zbytečně zmařených životů, ale zcela pragmaticky - radši tam než tady. Navíc, muslimové válčí s námi už přes 1000 let. Naši vlastní praprapradědci jim řezali uši u Vídně. Nechybělo moc a mlátili jsme tu hlavou pětkrát denně o zem taky. Takže za mě mají co si sami udělali. V dobrého muslima věřím, v dobré muslimy ne. Ta ideologie je autokoruptivní, stejně jako komunismus. Jedna svině v komunitě dokáže proměnit slušné lidi v udavače a kolaboranty raz dva. Znovu opakuju, naše vlastní zkušenost.
  My bychom ale nyní neměli ztrácet čas a energii "řešením" blízkého východu. Ten čas už minul. My teď máme v Evropě miliony latentních džihádistů, chtějí nám je nacpat i do ČR, i tady v ČR rostou mešity jak houby po dešti. tohle je NÁŠ problém, na který se musíme zaměřit. Jádro publa vidím v tom, co donutilo Merkelovou Evropu otevřít. Tam je někde ukrytá síla, která je pro nás nyní nepřítel č.1. A my ani netušíme, kdo to je a co ho k tomu motivuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:10 21.03.2017

  karloscz-Já to takhle nevidím.Nemám žádnou radost s toho že se nějaké národy vybíjí,vždyť ani ti Arabové určitě nejsou všichni stejní,jsem si jistý že i mezi nimi je mnoho slušných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karloscz-Já to takhle nevidím.Nemám žádnou radost s toho že se nějaké národy vybíjí,vždyť ani ti Arabové určitě nejsou všichni stejní,jsem si jistý že i mezi nimi je mnoho slušných lidí.Třeba v Sýrii se žilo donedávna docela v pohodě,ten sekulární systém tam opravdu fungoval.Četl jsem spoustu příspěvků od lidí kteří v Sýrii před válkou byly a všichni píší to samé-v pohodě společnost i lidé tam.Takže nemám nijakou radost s toho že tam zemřelo na půl miliónu lidí....
  Soudíme je hodně podle tzv.utečenců,kteří se snaží dostat se do Evropy a žít na vysoké noze na náš účet,(ne všichni),ale myslím že ti lepší zůstali doma,buď bojují za svou vlast (ve vládních jednotkách) nebo se tu hrůzu prostě snaží nějak přežít.
  Každopádně přeju Sýrii mír co možná nejdříve,aby se tam dalo normálně žít.Potom určitě i mnoho utečenců zamíří zpátky domů,pokud se tam bude dát normálně žít.Mír v Sýrii bude dobrý jak pro Syřany,tak pro Evropu.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  22:57 21.03.2017

  Když to tam celé začalo, bylo to jako pohádka. Arab mydlil Araba, co mydlil Araba a obecně Arabů ubývalo, což bylo super. Byl čas hodit nohy na stool a dát si příslovečné kafe. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když to tam celé začalo, bylo to jako pohádka. Arab mydlil Araba, co mydlil Araba a obecně Arabů ubývalo, což bylo super. Byl čas hodit nohy na stool a dát si příslovečné kafe. Teroristické útoky islamistů ve světě se výrazně zredukovaly a vypadalo to, že na pár let bude svatý klid. Jenže pak se na webu začaly objevovat náznaky impulzů zvednout část tamní populace a poslat je do Evropy. Moje soukromá konspirační teorie říká, že to byla práce Rusů, jako odveta za krymské sankce. V tuto chvíli ještě bylo dobře - stačilo ještě pořád pouze potenciálním uprchlíkům dát důrazně na vědomí, že kolem je dost islámských zemí, kde jsou kulturně doma a my je v Evropě vůbec ale vůbec nechceme. Jenže pak se objevila Merkelová a to byl prostě nůž do zad. Nám tehdy stačilo udržet je mimo Evropu a vhodně ten konflikt popichovat nebo tlumit. Tak, aby byl akorát intenzivní, aby se vybíjeli mezi sebou a tady byl klid. Mohlo to tak běžet desetiletí a SAE, Jordánsko a další machometánské země si mohly zvýšit HDP importem syrských inženýrů. Že teď Izrael naprosto pragmaticky hraje sám na sebe, tomu se není co divit. Mělo by nás spíš zajímat, čím kdo zajistil postup Merkelové. Vydírání? Asi ano. Ale jakou pákou? Dobrovolně to neudělala. Tak blbá není. Je osis, ví jaké jsou to svině stejně jako to víme my. Ono mezi komouši a islamisty je dost paralel. Hlavně v té tolerující většině, co vůbec není radikální, jen nečinná až podporující. To jsme tu měli taky. Takže cui bono? Kdo a jak donutil Merkelovou zahájit likvidaci Evropy?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:28 21.03.2017

  Larry

  Spolupráca Izraela a Iránu mi pripadá dosť sci-fi...
  Sú to veľkí rivali v oblasti a nutno povedať, že silný. Izreal má síce navrch technologicky ... ale na "masy" ja na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry

  Spolupráca Izraela a Iránu mi pripadá dosť sci-fi...
  Sú to veľkí rivali v oblasti a nutno povedať, že silný. Izreal má síce navrch technologicky ... ale na "masy" ja na tom lepšie Irán. Vzhľadom na to, že je najväčším podporovateľom Hizbaláhu, ktorý je neustále atakovaný izrealským letectvom, tak mi pripadajú úvahy o ich spolupráci úplne nereálne. Źidovský štát je tvrdo pragmatický a nemal by problém spolupracovať s hocijakou krvavou diktatúrou ... ale určite nie so štátom, ktorý podporuje jeho nejväčšieho nepriateľa v asymetrickej vojne.

  Myslím, že Izrael by ruskou PVO prešiel úplne bez problémov .... vzhľadom na možnosti ich špeciálnych jednotiek a blízkosť prostredia by to samozrejme bol kombinovaný útok so vzduchu a so zeme a tých "pár" ruských vojakov by tomu nemohlo reálne zabrániť. Vedia to určite i Rusi preto "tolerujú" izraelské útoky, hoci ich to ich toľko propagovanú výkonnú PVO bezpochyby strápňuje !!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  21:07 21.03.2017

  Izrael spolupracuje s Íránem. Prostřednictvím RF. Rusové využívají velkého vlivu který mají v Izraeli. Ve městě Beer Shava se domluvíte rusky naprosto běžně jako v Petrohradě nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael spolupracuje s Íránem. Prostřednictvím RF. Rusové využívají velkého vlivu který mají v Izraeli. Ve městě Beer Shava se domluvíte rusky naprosto běžně jako v Petrohradě nebo donedávna v Karlových Varech :-)))
  PVOS ČSSR je měla za účelem likvidace AWACSu. Awacs nelétá rychlosí 1,5M takže to není náročný cíl. Většinou létá daleko za linií fronty. A také proti průzkumným SR-71
  (ČSSR neměla jiný účinný prostředek)
  Dosah se lišil podle typu. Od 150-300km a výškově od 20 do 41km.
  S-200 Vega byl stacionární systém, který byl použitelný v dobách studené války a je dávno překonaný.
  Navíc musíš mít vycvičené obsluhy. A věřím, že Syřané nebyli řadu let na střelbách, takže to dopadnout ani jinak nemohlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • rick
  21:07 21.03.2017

  Bylo to Izraelské letadlo ve velkém ohrožení když po něm vystřelili? Jak se může bránit, nebo bránilo se nějak? Kromě manévrování.

  Bylo to Izraelské letadlo ve velkém ohrožení když po něm vystřelili? Jak se může bránit, nebo bránilo se nějak? Kromě manévrování.

 • logik
  20:47 21.03.2017

  larry: seš si jistej, že Vega byla proti AWACSům? S tím jejím dostřelem se mi to zdá jako nesmysl. Vega byla proti strategickým bombardérům, ne na AWACsy, které poskytují podporu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  larry: seš si jistej, že Vega byla proti AWACSům? S tím jejím dostřelem se mi to zdá jako nesmysl. Vega byla proti strategickým bombardérům, ne na AWACsy, které poskytují podporu zpoza fronty a nelétají nad obsazené území.

  A další s čím bych si dovolil polemizovat je tvrzení, že Izrael spolupracuje s Íránem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  20:39 21.03.2017

  Sestřelení S-200 není žádný div světa. Nicméně propagandisticky splní účel a hlavně je to PR výrobce střel Arrow.
  S-200 vega byl od r.1985 v operačním nasazení PVOS ČSSR. Takže to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sestřelení S-200 není žádný div světa. Nicméně propagandisticky splní účel a hlavně je to PR výrobce střel Arrow.
  S-200 vega byl od r.1985 v operačním nasazení PVOS ČSSR. Takže to není fakt žádná novinky.

  Primárním a jediným úkolem systému Vega bylo působit na letadla AWACS. Nic víc, nic méně. nepotřebovali tedy žádné enormní manévrovací schopnosti. Je to poměrně těžkopádná raketa.

  To že působí Izrael v Syrii je s tichým souhlasem RF. Izraelské letectvo by mělo hodně velký problém překonat Ruskou PVO s S-400, Pancir S-2 atd.....
  To co se "upeče" ma štábu v Teheránu kde sedí důstojníci Izraele, Turecka, Ruska, Iránu se ai jen tak nedozvíme.
  Skutečností je, že některé akce bombardování probíhají společně v koordinaci ruského a tureckého letectva. EU se obrací zády k Turecku a ti se "zařizují jinak"
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:35 21.03.2017

  flanker.jirka: Že by to bylo proto, že IS ví, že kdyby to udělal, tak z něj zůstane mastná šmouha?

  Izrael nechává IS na pokoji, protože pro něj nebezpečnej není a útokem na něj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: Že by to bylo proto, že IS ví, že kdyby to udělal, tak z něj zůstane mastná šmouha?

  Izrael nechává IS na pokoji, protože pro něj nebezpečnej není a útokem na něj by mohl proti sobě poštvat muslimy. Tento důvod přestane bejt relevantní v okamžiku, kdy IS se zaměří na izrael, protože aktuální nepřítel je horší než potencionální.
  A IS si toto dobře uvědomuje...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:27 21.03.2017

  Luky: naprostý souhlas!

  Zajímalo by mně zda někdo z diskutujících skutečně našel nějaké prohlášení IS ohledně odsouzení existence Izraele, připadá mi divné, že se tím ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: naprostý souhlas!

  Zajímalo by mně zda někdo z diskutujících skutečně našel nějaké prohlášení IS ohledně odsouzení existence Izraele, připadá mi divné, že se tím ti salámisti neohánějí více, aby tak do svých řad dostali více muslimů, je to až moc divné, že se izraelským cílům IS vyhýbá.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:24 21.03.2017

  Dobře jim to dávají, pořád se ukazuje, že pokud má někdo silnou armádu, tak mu projde cokoliv, i kdyby to byl samotný Kim :-D
  Osobně si myslím, že Izrael udělá vše proto, aby v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobře jim to dávají, pořád se ukazuje, že pokud má někdo silnou armádu, tak mu projde cokoliv, i kdyby to byl samotný Kim :-D
  Osobně si myslím, že Izrael udělá vše proto, aby v Syrii klid nebyl nidky, dokážete si představit, že by snad navrátil anektované golany demokratické společnosti vzniklé v Syrii? Není to tak dlouho co deklarovali, že už se tohoto území nevzdají, je to zásobárna vody a o tu se tam válčí pořád, při každém dalším obsazení palestinské osady.

  strilnig: možná by se stálo za myslet kdy a proč vzniknul hizballah, jestli se v roce 1982 neměl Izrael zachovat trochu vybíravěji při invazi do Bejrutu. Ale když už militantní křídlo od roku 2013 dala na seznam teroristů i akceschopná EU, tak to je vymalováno :-D ...ostatně učinila tak, protože začal mydlit IS a povstalce v Syrii, bohužel na špatné straně barikády, na té správné jsme vždy my!
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  19:30 21.03.2017

  Žádný vojenský konflikt Izraele s Ruskem nehrozí. Maximálně by mohlo dojít k incidentu, kdy by např. Izrael zabil při náletu nějaké ruské vojáky, případně by mohlo i dojít k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Žádný vojenský konflikt Izraele s Ruskem nehrozí. Maximálně by mohlo dojít k incidentu, kdy by např. Izrael zabil při náletu nějaké ruské vojáky, případně by mohlo i dojít k sestřelu, pokud by se nějakým omylem (zásahem CIA? :-) stali Rusové přímým cílem Izraelského náletu. Potom by ale oba zařadili zpátečku.

  Rusko a Izrael jednají ve shodě. Oba chápou zájmy druhé strany. Ruskojazyčná menšina v Izraeli není rozhodně zanedbatelná a její vliv sahá i do nejvyšších kruhů v Moskvě.

  ČR také nebude (minimálně v příštích 200 letech) válčit se Slovenskem.

  Pokud se budeme dívat na proběhlý incident očima mezinárodního práva, tak je to "Fuj!" napadení cizího státu. Izrael ale stojí nad všemi pravidly a pokud jsou někde 2 metry, tak jeden z nich je rozhodně izraelský :-)

  Izrael nám v praxi demonstruje, co všechno (která univerzální lidská práva) budeme muset opustit, abychom přežili v přítomnosti významné muslimské menšiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  18:37 21.03.2017

  Nejde o Sýrii, ale o zbytek...Fakt, že si Izrael vyhodnotil šiitský džihádismus horší toho sunnitského je sice pro Izrael logický, ale přímý konflikt se Syrskou armádou by se nedal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejde o Sýrii, ale o zbytek...Fakt, že si Izrael vyhodnotil šiitský džihádismus horší toho sunnitského je sice pro Izrael logický, ale přímý konflikt se Syrskou armádou by se nedal vyložit jinak než jako podpora sunnitských radikálů, kteří jsou pro změnu horší pro zbytek světa. Rusko je spojenec Izraele, což potvrdí každý, kdo tam byl...pomalu třetina izraelců se domluví rusky a vztahy těch zemí budou prostě vždy na jiném levelu, byť nemusí podepisovat žádné formální spojenectví...rusům musí být s představy řešení konfliktu mezi Izraelem a Sýrii opravdu ouvej a Izraelcům se zase nechce dělat propíranou leteckou podporu IS, Syřané pro změnu zase jistě skáčou nadšením, že jim někdo bombarduje spojence a létá beztrestně nad územím. Rovnice na dvě věci, takže, když Sýrie vystrčí tykadla (což občas musí) tak se ječí a a uklidňuje, jen ať z toho není nic většího než dosavadní tichá a dle mého i oboustraně nechtěná spolupráce Izraele se sunnity. Válka Izraele se Sýrii je jinak politické sci-fi, nechce to ani jedna strana, byť v Turecku a na mnoha místech v Evropě by se skákalo nadšením
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:32 21.03.2017

  Je s podivem, že se na něco po tolika letech války zmohli, z tohoto pohledu jsou dobří.

  Zajímalo by mě, jaké jsou dohody na pozadí, protože Rusové přivezli do Sýrie silné PVO a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je s podivem, že se na něco po tolika letech války zmohli, z tohoto pohledu jsou dobří.

  Zajímalo by mě, jaké jsou dohody na pozadí, protože Rusové přivezli do Sýrie silné PVO a zřejmě ho použijí, jenom pokud to bude přímý útok na ně.

  Když vezmu v úvahu, že bojovou činnost vede na území Sýrie i Turecko, operují tam Kurdové, tak obnova Sýrie bude ještě zajímavý oříšek. Nicméně se mi zdá, že mnoha účastníkům stávající situace vyhovuje více, než konsolidace pod Asadem.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:59 21.03.2017

  ...sice fandím Assdovi v boji proti ISIS, ale taky nezapomínám na to, že vyznamenal toho palestinského hrdinu v boji proti sionismu, který umlátil kladivem dítě v postýlce...
  Je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...sice fandím Assdovi v boji proti ISIS, ale taky nezapomínám na to, že vyznamenal toho palestinského hrdinu v boji proti sionismu, který umlátil kladivem dítě v postýlce...
  Je to šmejd, ale ISISáci jsou samozřejmě ýbršmejdi...
  Celkově se dá říct, že má Izrael sousedy jak gadžo v Chánově... není o co stát...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:58 21.03.2017

  Doplnění:
  http://www.defensenews.com/art...

  Raketě S-200 zřejmě selhala pojistka, která má zničit raketu po dohoření paliva a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doplnění:
  http://www.defensenews.com/art...

  Raketě S-200 zřejmě selhala pojistka, která má zničit raketu po dohoření paliva a proto střela S-200 pokračovala po balistické dráze a Arrow ji vyhodnotil jako hrozbu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:23 21.03.2017

  logik

  Ono letectvo Sýrie nebylo před konfliktem žádná hitparáda. Jenže nyní je stále aktivní a operuje téměř denně. Pravděpodobně díky ruské pomoci.

  Ohledně tanků, ano na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Ono letectvo Sýrie nebylo před konfliktem žádná hitparáda. Jenže nyní je stále aktivní a operuje téměř denně. Pravděpodobně díky ruské pomoci.

  Ohledně tanků, ano na stavu se podepsala 6 letá válka. Odhad k roku 2014 byl 300 kusů T-72. Před konfliktem jich měli asi 1000 kusů. K probíhající válce a dalším dodávkám jich mají asi stále 300 či více kusů. T-90 je odhadován na 40 ks a výše. T-62 disponovali také 1000 kusy. Můj osobní odhad je nyní 400. T-55 měli 2000.

  Ztráty tankové techniky dosáhli cca 60-70% původního stavu. V čem se zlepšili je kvalita nasazení tankové techniky. Velké ztráty způsobilo špatné nasazení tanků v začátku konfliktu a dodávky moderních PTŘS opozici.

  Samozřejmě Sýrie na Izrael neměla ani před začátkem války, natož nyní, když válka trvá šest let...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:09 21.03.2017

  semtam: jo, máš pravdu, že neexistující je silné slovo, to jsem dost přestřelil, ale oproti tomu, co měli k dispozici před konfliktem, je podle mne podstatně slabší. V každém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: jo, máš pravdu, že neexistující je silné slovo, to jsem dost přestřelil, ale oproti tomu, co měli k dispozici před konfliktem, je podle mne podstatně slabší. V každém případě proti izraelcům by vzlétli jednou - jsou úplně někde jinde. Ohledně tanků možná trochu přeháním, ale prostě ty tisíce tanků, co měli na začátku konfliktu už dávno nemají. V klasickém konfliktu by s izraelem neměli nejmenší šanci.

  Prostě celkově je sýrie vyčerpaná a to, že by se byla najednou schopná sjednotit a vrhnout se na Izrael je podle mne blbina. Třeba kurdové to jistě dělat nebudou. Daleko spíš by takový potenciální útok využila kterákoli z "poraženejch stran" k novému pokusu o změnu mocenských poměrů v sýrii.


  Ohledně špatného světla máš vlastně taky pravdu..... i když to chce dodat, že nějaké světlo je izraeli tradičně jedno.

  Marthy: Asymetrický boj daleko více hrozí teď, kdy izrael chtě nechtě (spíše chtě, protože tím radikálům ukazuje, že ti židi jsou vlastně lepší, než ta druhá muslimská větev) se musí starat o raněné, kteří k němu prchají, než po ukončení konfliktu, kdy zas bude Izrael moci uzavřít hranice a žádnej asymetřík se do izraele přes golany nedostane. Takže i z hlediska nějakého asymetrického konfliktu a infiltrace radikálů je pro Izrael současný stav horší, než stav, kdy je v Sýrii mír.

  vši:
  Takhle z Evropy se teorie vymejšlej dobře, ale představte si realitu: těsně za hranicema se bojuje a díky tomu se tam stahujou zbraně a radikálové z celého světa. Vy byste opravdu přiživovali konflikt jen proto, aby se náhodou pak nevrhli na Vás? Podle mne je to s odpuštěním pitomost. Každý konflikt je vždycky rizikem i pro sousední země.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:02 21.03.2017

  darkstyle

  Má to jednu vadu na kráse a tu, že to místo bylo zásobeno teprve před pár dni (týdny). A odkud? pravděpodobně od Damašku. Tudíž dost krkolomné. Spíš Izraeli šlo o to, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle

  Má to jednu vadu na kráse a tu, že to místo bylo zásobeno teprve před pár dni (týdny). A odkud? pravděpodobně od Damašku. Tudíž dost krkolomné. Spíš Izraeli šlo o to, aby Hizballách se po bojích s IS s touto technikou nevrátil zpátky a tím vlastně pomohli i IS.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  16:51 21.03.2017

  tak vseobecne vsetkym..

  Niekto sa rozculoval /alebo len spominal:D/, ze preco utocil izrael az pri palmyre..
  ze chape utok pri damasku, lebo je to blizko libanonu.. ale palmyra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak vseobecne vsetkym..

  Niekto sa rozculoval /alebo len spominal:D/, ze preco utocil izrael az pri palmyre..
  ze chape utok pri damasku, lebo je to blizko libanonu.. ale palmyra je daleko..

  problem je, ze si asi nepostrehol, ze dokym pri damasku utocil na zbrane, pri palmyre utocil na velitela zodpovedneho za radu utokov na izrael..

  izreal este ked vstupovalo Rusko do Syrie, spravilo stretnutie po ktrorom ich predstavitel jasne vydal vyhlasenie, ze hocijaka dodavka zbrani hisbalahu je pre nich cervena ciara..
  izrael ma najviac satelitov a najsirsiu siet vyzvednej sluzby na blizkom vychode..
  a satelity ma na spickovej urovni..
  a ma ich vela..

  takze ma najlepsie povedomie co sa prave deje v syrii a podla uvazenia utoci..


  Nemozte proste chciet ked mate za susedov staty, ktore okrem egyptu neuznavaju pravo na existenciu izraelu, chciet od izraelu aby sa spraval inak ako sa sprava..
  ved jeho protivnik ma ciselnu prevahu..
  preto musi mat izrael technologicku, aby sa nielen vyrovnal..
  a nemoze dopustit, aby niekto tu prevahu co i len trochu vyrovnaval..
  preto aj zautocili na syrsku s-300, na konvoje hizbalahu a na ich velitelov..
  budu to robit, maju taku politiku uz 50+ rokov.. ci sa nam to paci alebo nie..

  im ide de facto kazdy den o existenciu.. ak by polavili, boli by vyvrazdeni..

  dufam, ze na tomto sa vsetci zhodneme..

  to ci maju pravo sa neustale rozsirovat, ci vobec na tom uzemi existovat - o tom sa diskutovat da.. ale ked uz tam su a existuju - inak sa fakt spravat nemozu, lebo by neboli..
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:42 21.03.2017

  Pavol IR-tím bych si nebyl až tak jistý,ti Arabové/muslimové jsou divní,myslí jinak než my.U nich je docela možné že zapomenou na své rozpory,a i když proti sobě několik let válčí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol IR-tím bych si nebyl až tak jistý,ti Arabové/muslimové jsou divní,myslí jinak než my.U nich je docela možné že zapomenou na své rozpory,a i když proti sobě několik let válčí jsou schopni se spojit v boji proti židům či nevěřícím.Je taky známý fakt že v Sýrii některé bojůvky změnily stranu,a to i vícekrát.Pochopit Arabskou mentalitu,jejich myšlení pro nás je velice těžké...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:39 21.03.2017

  Izraeli jak již tu zaznělo vyhovuje když se to tam řeže hlava nehlava. Preventivní údery asi budou proti Hizbaláhu pokračovat. Jen by si je mohli odpustit při dotyku s IS. To vrhá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izraeli jak již tu zaznělo vyhovuje když se to tam řeže hlava nehlava. Preventivní údery asi budou proti Hizbaláhu pokračovat. Jen by si je mohli odpustit při dotyku s IS. To vrhá na Izrael špatné světlo.

  Zda byla F-16 sestřelena si osobně nemyslím. Povyk mohl být jen proto, že PVO Sýrie dokázala zareagovat. Když v oblasti se dlouhodobě a denodenně pohybují letadla Sýrie, RF, USA. Tak pro PVO, která nebude úplně ve fit stavu je poměrně těžké určit, jaké letadlo je nepřátelské.

  Mimochodem včera byl u Golan sestřelen Skylark-1.

  Kromě toho, co se dění v Sýrii týče SAA (Syrská arabská armáda) dosáhla Asadava jezera. Což je důležitý zdroj vody pro Aleppo a již začalo přečerpávání vody pro město. Byl do OSN předán protest vůči USA, které prý provádělo útoky v oblasti přehrady, kde hrozilo její poškození.

  Dále v těchto dnech SAA a hlavně její část známá jako Tiger Forces obchází Dayr Hafir. Cíl je zřejmě volná silnice mezi Aleppo a Rakkou.

  U Damašku probíhají silné boje mezi SAA a opozicí. Započal je útok (ofenzíva) ze strany opozice dokonce i s pomocí sebevražedných atentátníků.

  Kurdové se pomalu tlačí na Rakku a obsadili jednu z klíčových cest spojující Rakku s Dejr ez-Zor a Irákem.
  YPG lze označit jako jednu ze stran, které konflikt prospěl. Dokázala si obtočit kolem prstu jak vládu Sýrie, USA i Rusko. Rusko by mělo v těchto dnech zřizovat výcvikové centrum v Afrinu pro YPG a zároveň by mělo sloužit jako komunikační centrum.

  logik

  Stav letectva Sýrie se neodvážím hodnotit, jen vím, že je stále velmi aktivní. Tudíž označit ho jako neexistující je přinejmenším mylné.
  Stav tanků Sýrie je také s otazníkem, ale počítat ho jen na pár desítek kusů je také mimo. Nedávno Sýrie obdržela ruské T-62M. Dost často jsou vidět kolem Palmýri. V Sýrii byl spatřen i T-72B3. Předtím i T-72B a již tolik profláknuté T-90. Stav tankové techniky lze odhadovat v několika stovkách kusů a to s přehledem.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:15 21.03.2017

  Marthy:
  Nenávisť voči Izraelu zdieľať môžu, ale že by ich po toľkých rokoch krvavých bojov medzi šíítmi a sunnitmi spájala? To sotva. Nábožensky založenejší si to skôr vyložia ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Nenávisť voči Izraelu zdieľať môžu, ale že by ich po toľkých rokoch krvavých bojov medzi šíítmi a sunnitmi spájala? To sotva. Nábožensky založenejší si to skôr vyložia ako "Bohom zoslanú" príležitosť zničiť "kacírskych" spojencov križiakov a potom iste "Boh dá", že zničia aj Izrael. A tí sekulárnejši si budú medzitým upevňovať pozície.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:12 21.03.2017

  logik: Tak Izrael určitě i spoléhá na to, že se Hisballah v Sýrii dost vyčerpá a zároveň při tom pomlátí i radikály z IS. Navíc, když jim budou blokovat přísun modernějších zbraní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Tak Izrael určitě i spoléhá na to, že se Hisballah v Sýrii dost vyčerpá a zároveň při tom pomlátí i radikály z IS. Navíc, když jim budou blokovat přísun modernějších zbraní, tak je to bude stát více lidské síly. Hisballah jsou sice také radikálové, ale i oni určitě uvítají ukončení konfliktu a návrat domů. Potom nebudou mít moc tendencí v dalších letech útočit na Izrael. Ta válka už je celkem dlouhá a na lidech, kteří bojují v cizí zemi se to podepíše. Delší konflikt navíc i vyčerpá Syrský režim a posílí Kurdy, kteří se zase po válce budou přetahovat nebo alespoň dohadovat s Assadem o území a harašit zbraněmi.
  Takže čím déle bude konflikt trvat, tím více na tom Izrael získá. Oni vlastně dělají to nejlepší co ve svém zájmu dělat mohou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:12 21.03.2017

  Logik-kolik tanků má Asad nevím,no viděl jsem že mají T-90,dost mě zaujalo že dokonce i T-72B3...
  Ale o to nejde,různé bojůvky bojující ať už za Asada nebo proti němu,stejně tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-kolik tanků má Asad nevím,no viděl jsem že mají T-90,dost mě zaujalo že dokonce i T-72B3...
  Ale o to nejde,různé bojůvky bojující ať už za Asada nebo proti němu,stejně tak bojovníci Hizbaláhu jsou velmi nebezpeční v asymetrickém boji,a mají v tom mnohaleté zkušenosti.K tomu připočítej velký počet potenciálních sebevražedných atentátníků...tohle mám na mysli když píšu o nebezpečí pro Izrael.Nemyslím že by Asadova vojska převálcovala Izrael tankovým útokem,ale že by se tenhle nepřehledný a vleklý konflikt přesunul i na Izraelské území,a to myslím si v Izraeli přeje málokdo.
  Vzpomeň na poslední útok Izraele na Hizbaláh v Libanonu,sám musíš uznat že se Hizbaláh držel překvapivě dobře,proti mnohem lépe vyzbrojené armádě.Připočti k tomu desítky tisíc dalších,zkušených bojovníků vládních vojsk a bůhví kolik různých bojůvek a v Izraeli může být velice horko.
  No ale mám za to že k tomu nedojde,že zůstane jen u silných slov...doufejme tedy.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:59 21.03.2017

  Marthy: celej syrskej hizbaláh, opozice a asad dohromady teď mají o dost menší vojenskou sílu, než měla Sýrie před vypuknutím konfliktu.
  Defakto sýrie teď nemá žádné letectvo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: celej syrskej hizbaláh, opozice a asad dohromady teď mají o dost menší vojenskou sílu, než měla Sýrie před vypuknutím konfliktu.
  Defakto sýrie teď nemá žádné letectvo, tanky počítají tuším na desítky a ne na tisíce, jako před válkou atd.. atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:43 21.03.2017

  logik: myslím, že tohle si uvědomují i prorus zde, už se používá naprosto minimálně argument, že usa podporuje teroristy pomocí saudů atd. protože moc dobře vědí, že rus teď bojuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: myslím, že tohle si uvědomují i prorus zde, už se používá naprosto minimálně argument, že usa podporuje teroristy pomocí saudů atd. protože moc dobře vědí, že rus teď bojuje s teroristama za společnou věc. Sedí na to přesně přísloví odříkaného největší krajíc
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:34 21.03.2017

  Stirling-nech si své urážky pro někoho jiného.Pokud se ti mé názory nelíbí a nedokážeš na ně napsat odpověď bez urážky,nereaguj na ně vůbec.
  Logik-to je pravda jen z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling-nech si své urážky pro někoho jiného.Pokud se ti mé názory nelíbí a nedokážeš na ně napsat odpověď bez urážky,nereaguj na ně vůbec.
  Logik-to je pravda jen z části.Netvrdím že v případě že by se do sebe Syrské vojska a Izrael "zakousli"tak se do toho pustí i Rus,jen že by se to stát mohlo.
  Ale mnohem pravděpodobnější je že v případě ostrého konfliktu Syrská vládní vojska vs.Izrael by se na stranu Vládních vojsk okamžitě přidala i tzv.opozice,vždyť nic nespojuje Araby víc než nenávist k Izraeli.K tomu by se přidal vzpomínaný Hizbaláh,a kdoví kdo ještě...a i když by nad nimi měl Izrael převahu v těžké technice a letectvu,nebyla by žádná legrace bojovat proti takovým fanatikům s mnohaletou zkušeností s reálných bojů.Určitě to není ani v zájmu Izraele,riskovat něco takového.Proto mi přijdou ty jejich nálety na Sýrii jako nezodpovědné a zbytečný risk.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:27 21.03.2017

  Izrael je tvrdo ... až "neľusky" pragmtický ... ako obyčajne ..
  On nerieši ľuské práva či vraždenie u svojich susedov .. v podste mu je to jedno. Zaujíma ho len vlastná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael je tvrdo ... až "neľusky" pragmtický ... ako obyčajne ..
  On nerieši ľuské práva či vraždenie u svojich susedov .. v podste mu je to jedno. Zaujíma ho len vlastná bezpečnosť.
  A Hizbalách je pre Izreel reálne riziko. Má dosť kapacít a schopností "poriešiť" Hizbaláh a nik mu v tom nezabráni ...
  Určite sa snaží potichu dohodnúť i s Rusmi ... a myslím, že v duchu .... "informujeme Vás" ... a "urobíme to tak či tak" ...
  Síce Sýria nie je až tak ďaleko od Ruska, ale Izrael má dosť nástrojov si zabezpečiť svoje záujmy a Rusko mu v tom ťažko zabráni.

  Izrael určite nebude zbytočne provokovať "bosou nohou" ruského medveďa .. ak tak "ťažkou čižmou" : ) .. .skrátka ak by Rusi chceli zasiahnuť ... tak by Izrael zlikvidoval i ich ..... a Rusi to vedia ...
  Jednoducho Izrael má v oblasti prevahu a potláčanie PVO má zvládnuté na vysokej úrovni. Skrátka čo by sa postavilo medzi Izrael a Hizbalách ... to by zlikvidovali ...
  Preto si myslím, že Rusi s tými útokmi nesúhlasia .. ale "chápu" ich ... v preklade, vedia, že Izrael by nezastavili a ochranou Hizbaláhu by nič nezískali ... takže ostanú v pragmatickej politike protestov, ale vojensky nemajú v danom čase a priestore na to aby sa pustili do zbytočného konfliktu ... už ten dnešný sýrsky je pre nich dosť drahý.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:25 21.03.2017

  stirling: Proč se ty útoky zpochybňujou? Protože jde defakto o útoky na spojence Ruska.... Připustit, že jsou oprávněné by znamenalo připustit, že Rusko se nepaktuje zrovna s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Proč se ty útoky zpochybňujou? Protože jde defakto o útoky na spojence Ruska.... Připustit, že jsou oprávněné by znamenalo připustit, že Rusko se nepaktuje zrovna s Mirkama Dušínama.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:22 21.03.2017

  Marthy:
  Současná syrie nebude pro Izrael ještě dlouhou dobu reálnou hrozbou. Její vojenská síla oproti době před válkou je defakto zanedbatelná.

  Naopak IS pro Izrael hrozbou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Současná syrie nebude pro Izrael ještě dlouhou dobu reálnou hrozbou. Její vojenská síla oproti době před válkou je defakto zanedbatelná.

  Naopak IS pro Izrael hrozbou je, protože existence takovéhoto hnutí v regionu vede i k celkovému nárůstu radikalismu. Hizbaláh právě teď získává v Sýrii takový vliv, právě proto, že tam je IS. A čím déle se tam bude s IS bojovat, tím větší význam bude mít Hizbaláh, protože "nativní" syrská armáda už příliš síly nemá, a protože čím déle trvá boj, tím více lidí se přiklání na stranu násilí.

  Takže pro Izrael je rozhodně vítaným cílem, aby IS skončil co nejdříve, jen prostě zároveň hlídá, aby hizbaláh nezískal moderní zbraně, které by mohl následně použít proti Izraeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:22 21.03.2017

  Marthy: jsi naivka jestli si myslíš, že rus půjde do války s izraelem kvůli sýrii, to by se vlastně rovnalo skoro přímému konfliktu usa x rusko. Prostě blbost, nehoda se stát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: jsi naivka jestli si myslíš, že rus půjde do války s izraelem kvůli sýrii, to by se vlastně rovnalo skoro přímému konfliktu usa x rusko. Prostě blbost, nehoda se stát může, ale určitě to nebude válka. Rus také rozdejchal když mu turek sundal letadlo a netrvalo dlouho a už jsou zase kámoši.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:16 21.03.2017

  danny: Na nějaké posuzování proč a kam útok byl veden prostě nemáš informace a nezjistíš je ani od nikoho kdo něco vykřikne, prostě věř tomu, že izrael si necvičí bandu blbů, kteří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: Na nějaké posuzování proč a kam útok byl veden prostě nemáš informace a nezjistíš je ani od nikoho kdo něco vykřikne, prostě věř tomu, že izrael si necvičí bandu blbů, kteří určují špatné cíle.
  V tomhle konfliktu prostě vždy budu nejvíce fandit a "důvěřovat" Izraeli, protože ho beru jako spojence (nemyslím přímo vojenského, ale spíše kulturního) a nejen česka, ale celé západní civilizace a mají můj upřímný obdiv. Moc bych si přál takto silné a politicky nekorektní vedení české republiky i celé EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:05 21.03.2017

  PavolIR-rozumím,a máš pravdu,takové jsou plány Ruska a Izraele,ale nezapomínej že válka je nevyzpytatelná,stačí jedna nerozumná akce a na ni navazující protiakce a vše se začne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR-rozumím,a máš pravdu,takové jsou plány Ruska a Izraele,ale nezapomínej že válka je nevyzpytatelná,stačí jedna nerozumná akce a na ni navazující protiakce a vše se začne valit jako lavina.Rusku se nelíbila střelba Syrské PVO na Izraelská letadla (podle mého tentokrát úspěšná,jinak by s toho nebyl takový humbuk) a nelíbilo se jim ani prohlášení Izraelského ministra obrany.Pokud vím předvolali si velvyslance Izraele,no o čem a na čem se dohodli to se nedovíme.
  Příště se může stát že Izraelské letouny opět napadnou Sýrii,ty napadnou Syrskou PVO,ve vzduchu bude i Ruské letectvo a potom stačí menší chyba,někdo se bude cítit ohrožen a vypálí na protivníka rakety,a malér je na světě.
  Jak říkám,od Izraele je to nebezpečná hra,nad Sýrií nemá co dělat,pokud nebojuje proti IS tak by neměli zvyšovat napětí.
  Ono například ten Hizbalách PTŘS má a mít bude,stejně jako jiné militantní skupiny,potažmo IS.Třeba IS má jak Ruské,tak Americké nebo Francouzské PTŘS,velmoci si s prodejem zbraní očividně nijak moc hlavu nelámou.Peníze jsou peníze....
  Proto nálety Izraele na nějaké zbraně údajně pro Hizbaláh nic nevyřeší,jen zvyšuje nebezpečí že se už tak nezvládnutelný konflikt ještě více rozšíří.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:02 21.03.2017

  Marthy: Kde vzal právo? No třeba v tom, že jsou stále ve válečném stavu. Byť dočasně přerušeném příměřím. Nebo tím, že se na jejich území pohybuje teroristická organizace, proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Kde vzal právo? No třeba v tom, že jsou stále ve válečném stavu. Byť dočasně přerušeném příměřím. Nebo tím, že se na jejich území pohybuje teroristická organizace, proti které Izrael zakročuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:45 21.03.2017

  sterling: já celkem nemám problém s izraelskými preventivními útoky, a to dokonce ani v případě, kdy jim v rámci jednoho útoku není za těžko narušit (jestli se to tak dá ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sterling: já celkem nemám problém s izraelskými preventivními útoky, a to dokonce ani v případě, kdy jim v rámci jednoho útoku není za těžko narušit (jestli se to tak dá ještě nazvat) vzdušný prostor Libanonu a Sýrie. Co mě ale zaráží, tak jsou lokace obou cílů. Dobře, Mezza je v nejbližším místě cca 20 km od Libanonské hranice, ale je to už vlastně předměstí Damašku a je tam civilní letiště. No a útoky na týlové sklady u Palmýry mě zarazily. SAA a dalším stranám se tam nedávno zhruba podařilo zastabilizovat frontu, bojuje se o plynová pole, která zásobují hlavní město energií. Navíc mají docela problém se zajištěním zásobovacích tras. Takže docela chápu, že je takový útok vnímán sakra citlivě. No a schovávat to za obranu proti pašování... no nevím. Odtamtud je to do Libanonu sakra dlouhý kus cesty..
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:43 21.03.2017

  Marthy 13:33:
  Nuž podľa mňa ak v tejto situácii niečo skutočne nehrozí, tak je to práve konflikt medzi Izraelom a Ruskom. Rusi sa budú všemožne vyhýbať ďalšej eskalácii, ktorá by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy 13:33:
  Nuž podľa mňa ak v tejto situácii niečo skutočne nehrozí, tak je to práve konflikt medzi Izraelom a Ruskom. Rusi sa budú všemožne vyhýbať ďalšej eskalácii, ktorá by komplikovala ich postavenie v Sýrii (predsa len bojovať takto na diaľku dosť zaťažuje logistiku) a Izraelci majú zasa dosť rozumu na to, aby netiahli na Damask, nanajvýš podnikali zo svojich pozícií na Golanských výšinách lokálne kombinované údery na jednotky, ktoré vyhodnotia ako hrozbu. Žiadne ďalšie Sýrske územie obsadzovať nepotrebujú, maximálne tak donúť Damask (poťažne Moskvu), k odsúhlaseniu konečnej anexie Golanských výšin.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  14:32 21.03.2017

  Logik to si pis ze nejlepsi hraz proti terorizmu je na blizkem vychode naky diktstor snad mi nechces namluvit ze IS by v iraku vznikla za sadama husajna a kdyz sme u toho nejvic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik to si pis ze nejlepsi hraz proti terorizmu je na blizkem vychode naky diktstor snad mi nechces namluvit ze IS by v iraku vznikla za sadama husajna a kdyz sme u toho nejvic penez do vycviku teroristu nalilo ac je to smutne USA
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:28 21.03.2017

  Maximus-když budu uvažovat za sebe,za náš stát,naše zájmy,tak jako to dělá každý na blízkém východě tak potom koho podpořit?Izrael ,který se snaží zničit Hizbaláh?Ne,protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus-když budu uvažovat za sebe,za náš stát,naše zájmy,tak jako to dělá každý na blízkém východě tak potom koho podpořit?Izrael ,který se snaží zničit Hizbaláh?Ne,protože Hizbaláh je zaměřen proti Izraeli,ne proti Evropě.Teroristické útoky v Evropě spáchaly radikálové s IS a jejich spojenci,nikoliv Hizbaláh,ten je naopak nepřítel IS,a v boji proti nim velice platný.Podle tvoji jednoduché rovnice,jako nativní Evropan bych musel podpořit ty kteří bojují s mým nepřítelem (Hizbaláh proti IS),a naopak bych nemohl podpořit ty kteří se je snaží zničit (Izrael).
  Jak vidíš není to tak jednoduché,jak si to mnozí představují,je to spíš nesmírný chaos,a jakékoli necitlivé zasahování do stávající "rovnováhy"může mít za následek podstatné zhoršení situace.
  A že má Izrael právo bombardovat cizí území ?Kde ho vzal,nikdo takové právo nemá,teda pokud by něco takového neodsouhlasila OSN.A to se nestalo....
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:24 21.03.2017

  Souhlas se Stirlingem. Nehledal bych za tim nic nez Izraelsky pragmatizmus a opravneny pragmatizmus. Ono to ze Asad vedl Syrii jako sekularni nic nemeni na tom ze po X letech boju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas se Stirlingem. Nehledal bych za tim nic nez Izraelsky pragmatizmus a opravneny pragmatizmus. Ono to ze Asad vedl Syrii jako sekularni nic nemeni na tom ze po X letech boju byl jeho rezim pred zhroucenim a potreboval pomoc, od kohokoliv. Pomoc se mu dostala mimojine od Iranu, ale Iran to taky nedela jen tak a ma sve zajmy a kde zajmy Izraele se s Asadovymi krizit treba nemusi, tak s Iranskymi se krizi a poradne. Takze Izrael vyslal svoje letadla a v klidu je vysle znovu, jejich sprava Asadovi je myslim jasna, tvuj pisecek je tvuj pisecek dokud si na svem pisecku nenechas hrat nekoho kdo pak bude hazet pisek i po nas. Kdyby Izrael chtel Asada nechat vykrvacet nebo rovnousesadit, silu na to ma a do tydne by bylo hotovo. Myslim ze Izraelu je nejakej Asad ukradnuty. Pokud vyhraje, dobre, pokud padne, taky dobre... podstatne pro ne je likvidovat cokoliv by mohlo byt pouzito proti Izraelu a pokud se to nachazi na Asadove zakladne tak holt smolik (stejnej smolik by mel i Egypt, Libanon... kdokoliv).
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  14:02 21.03.2017

  Tam se toho stalo tolik, že čím více o tom čtu a zjišťuji si, tím méně si jsem jistý, kdo je tam dobrý a kdo je tam špatný a to včetně Izraele. Už tam proteklo za krátký čas moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tam se toho stalo tolik, že čím více o tom čtu a zjišťuji si, tím méně si jsem jistý, kdo je tam dobrý a kdo je tam špatný a to včetně Izraele. Už tam proteklo za krátký čas moc krve. Černobílé hodnocení Blízkého východu mě už vážně dávno pustilo. Jak říkám, jejích přístup je zcela pragmatický.

  To jejich neustále okopávání jim bude chtít Hizballáh vrátit. Zatím každopádně obecně sílí, získává zkušenosti v tvrdé válce a dozajista ne všechny zbraně se Izraeli daří zničit.

  Byl bych rád, aby se Sýrie stabilizovala a byl tam už konečně šmitec s válkou, žel bohu tam moc stran dodává stále zbraně, pak aby Kurdové měli stát, žel bohu to si tam nepřeje vícero stran a aby IS a Nusra skončili.
  Každopádně asi tu o té části světa budeme číst rok, maximálně dva :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  13:55 21.03.2017

  Stirlingu, tam jediné právo je právo silnější. Právo a dohody tam nedodržuje vůbec nikdo. Ani Izrael.

  Marthy: Přesně tak. Je tam podle mě všechno neuvěřitelně křehké, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirlingu, tam jediné právo je právo silnější. Právo a dohody tam nedodržuje vůbec nikdo. Ani Izrael.

  Marthy: Přesně tak. Je tam podle mě všechno neuvěřitelně křehké, vícestranné. ten s tím, proti tomu. Chápu pramatický postoj Izraele a všech stran z jejich pohledu. To neznamená, že s ním souhlasím.

  Naštěstí se na to díváme z dálky, byť následky cítíme i tady. Proti bohatším státům EU ovšem minimálně. Jestli sem nějaký běženec šel, tak jedině, když se mu sesypal telefon s GPS.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:53 21.03.2017

  Uff, tak z těch komentářů mám dost, to jako myslíte vážně, že mají koukat jak se jim vyzbrojuje největší teroristická organizace, která je pro ně největší hrozbou a "politicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uff, tak z těch komentářů mám dost, to jako myslíte vážně, že mají koukat jak se jim vyzbrojuje největší teroristická organizace, která je pro ně největší hrozbou a "politicky korektně" čekat až začne ty rakety u nich odpalovat??? Jste normální? S tímhle přístupem už by žádný Izrael dávno nebyl.
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  13:47 21.03.2017

  Jenže ono to tak černobílé v Sýrii není . Asad je sekulární, pomáhá stát kde je dominantní pravoslavné náboženství (Rusko), další stát je jediný s majoritní většinou šítů která tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže ono to tak černobílé v Sýrii není . Asad je sekulární, pomáhá stát kde je dominantní pravoslavné náboženství (Rusko), další stát je jediný s majoritní většinou šítů která tam tradičně vládne (Írán) a další článek je Hizballáh což šiitská politická a vojenská organizace z Libanonu. A jistý pakt o neútočení mají s Kurdy. Ani u jednoho jsem provolávání o velikosti Alláha neslyšel. Možná tak u jednotek Hizballáhu. O "pomoci" Turků a pro mě zcela nečitelné pomoci USA tu nemá smysl polemizovat. Ty u toho stolu si myslím nejsou.

  Jediný kdo tam je jednoznačně záporňák v černém je IS a Al-Nusra ( pro mě Turci), dále je tam padesát odstínů šedi (USA, Rusko, Asad, Irán, Hizballáh a hromada skupin bizardních názvů a to vše včetně Izraele a za mě osobně jediní které tam vnímám pozitivně jsou Kurdové.

  Jak říkám, rád bych to někdy přečetl, jak to tam bylo. Zatím je to moc živé. A co tam robí Izrael? To co ostatní. Přihřívají si svoji polívku na tom rozpáleném kotli a mají tam jako všichni u té kuchařiny své zájmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:41 21.03.2017

  Izrael má na to právo v momentě kdy si vzali do spolku hizballáh (který to logicky nedělá pro asadovy krásné oči).
  Také moc nechápu, že tady se mu může někdo divit nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael má na to právo v momentě kdy si vzali do spolku hizballáh (který to logicky nedělá pro asadovy krásné oči).
  Také moc nechápu, že tady se mu může někdo divit nebo zpochybňovat tyto preventivní útoky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  13:39 21.03.2017

  No ten izraelsky minister zabudol ,že okupujú len Golanské výšiny a zvyšok je suverénny štát a ten má právo a priam povinnosť brániť svoje územie.
  Na jednej strne hovorí ,že Oni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ten izraelsky minister zabudol ,že okupujú len Golanské výšiny a zvyšok je suverénny štát a ten má právo a priam povinnosť brániť svoje územie.
  Na jednej strne hovorí ,že Oni majú právo brániť sa na druhej strane upiera to právo iným.
  Staré porekadlo hovorí ,,Zlodej kričí chyťte zlodeja".
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:33 21.03.2017

  VojteM-hádám že jsou to velice křehké dohody,a bojím se že Izrael zachází až příliš daleko.Je jasné že například Hizbaláh nemůže bojovat beze zbraní a munice.Jsou to spojenci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  VojteM-hádám že jsou to velice křehké dohody,a bojím se že Izrael zachází až příliš daleko.Je jasné že například Hizbaláh nemůže bojovat beze zbraní a munice.Jsou to spojenci Asadových vládních vojsk v boji proti IS,a bylo jasné že se jich Syrská armáda zastane,pokud je bude Izrael bombardovat.Je dost možné že Izrael má dost sil na zničení Syrské PVO a letectva,ale je zcela nepravděpodobné že to Rusko dovolí.Dali najevo že se Syrských vládních jednotek zastanou i proti USA,natož proti Izraeli...bojím se že Izrael dráždí hada bosou nohou.Vojenský konflikt mezi Sýrií a Izraelem,který by se velmi rychle mohl zvrtnout na konflikt mezi Izraelem a Ruskem,no to by nebylo dobré.
  Vidím jen jediné řešení,někdo by měl hodně rychle ukázat kde končí jeho hranice,pokud to sami nevědí...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  13:22 21.03.2017

  Pokud Syrský režim je významně podporován Hizballáhem, tak lze logicky očekávat, že budou dostávat za tuto podporu nějakou odměnu a zbraně pro boj s Izraelem dle Occamovy břitvy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud Syrský režim je významně podporován Hizballáhem, tak lze logicky očekávat, že budou dostávat za tuto podporu nějakou odměnu a zbraně pro boj s Izraelem dle Occamovy břitvy jsou nejpravděpodobnější variantou. Rozhodně není v zájmu Izraele, aby tato teroristická organizace byla vybavena např. moderními PT prostředky či další vojenskou technikou schopnou způsobit vážnější ztráty v izraelských řadách.

  Jestli někdo chce stát raději na straně "Allahu Akbar", tak je to jeho věc, ovšem z pohledu nativního Evropana dost nepochopitelná.
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  13:20 21.03.2017

  Je to tak Marthy, podle mě to taky vyhovuje Izraeli, že se tam jak se říká dva řezají (spíše tucet) a třetí (Izrael) se směje. Popravdě by mě zajímalo, jak to vůbec může u Asada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to tak Marthy, podle mě to taky vyhovuje Izraeli, že se tam jak se říká dva řezají (spíše tucet) a třetí (Izrael) se směje. Popravdě by mě zajímalo, jak to vůbec může u Asada fungovat. Jeho podporuje a pomáhá mu Irán, Hizbaláh a Rusko. Takže spolu minimálně jednají a pak na dalším jednání se zjistí, že jeden od stolu věděl, že toho jednoho možná dva další Izrael nakopne do kotníku, zachvíli zase, pak zase. A všichni zůstávají pragmatičtí a v pohodě, to se přeci stává.... :-). Možná tam zní dohoda, že se Hizbaláhu nic dávat nebude, ale co by z té pomoci měl Hizbaláh....a tak dále a tak dále. Rád by si to někdy přečetl, jak to bylo.....což je sci-fi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:06 21.03.2017

  Logik-v podstatě souhlasím s Lukym,až na to že pro Izrael je IS taky hrozba,nicméně je pro Izrael velmi výhodné když se Arabové zabíjejí mezi sebou,když státy kolem Izraele ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-v podstatě souhlasím s Lukym,až na to že pro Izrael je IS taky hrozba,nicméně je pro Izrael velmi výhodné když se Arabové zabíjejí mezi sebou,když státy kolem Izraele vojensky a politicky slábnou.To co si Izrael určitě nepřeje je jednotná,vojensky silná Sýrie-takže dělají vše pro to aby udrželi Sýrii v rozvratu a v nekonečné válce proti jiným Arabům.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:01 21.03.2017

  Luky: tak zrovna podezřívat Izrael z podpory islámského terorismu je hodně hmmm.... řekněme odvážná myšlenka.

  Právě to naopak ukazuje na to, že představa, že je Asad hráz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: tak zrovna podezřívat Izrael z podpory islámského terorismu je hodně hmmm.... řekněme odvážná myšlenka.

  Právě to naopak ukazuje na to, že představa, že je Asad hráz islámského terorismu, je fakt mimo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:57 21.03.2017

  Můžeme mít Izrael rádi, ale i sebedelší povídání o zbloudilé PL střele nezakryje fakt, že Izrael útočí ve středu syrského území na jednotky syrské armády poblíž dotyku s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můžeme mít Izrael rádi, ale i sebedelší povídání o zbloudilé PL střele nezakryje fakt, že Izrael útočí ve středu syrského území na jednotky syrské armády poblíž dotyku s IS.

  Syřané drželi Palmyru a v prosinci ji proti ISáckým hordám neudrželi. Ustoupili až ke zmíněnému letišti, kde se vedly tuhé boje. Nyní Izrael opět útočil v oblasti. Jednomu by to mohlo přijít jako pomocná ruka Šimonkovi Elliotů...
  Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  12:43 21.03.2017

  Já si myslím, že Izraelci si tak trochu zahrávají s ohněm a snaží se to řešit "chirurgicky" přesnými zásahy. Ovšem aby jednou nefikli a pacient nepřežil. protože jestli všechny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si myslím, že Izraelci si tak trochu zahrávají s ohněm a snaží se to řešit "chirurgicky" přesnými zásahy. Ovšem aby jednou nefikli a pacient nepřežil. protože jestli všechny strany konfliktu a že jich je opravdu požehnaně, mají společné, je nenávist k Izraeli. To jediné by je dokázalo spojit. A Marthy má pravdu, donekonečna se nikdo nenechá beztrestně okopávat do kotníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:37 21.03.2017

  Niko-záleží na tom jak pevně má Asad své jednotky pod svým velením...a to nebude určitě 100%,vždyť v rámci vládních vojsk bojuje celá řada různých uskupení.Stačí aby jednomu s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko-záleží na tom jak pevně má Asad své jednotky pod svým velením...a to nebude určitě 100%,vždyť v rámci vládních vojsk bojuje celá řada různých uskupení.Stačí aby jednomu s velitelů třeba dělostřelecké baterie,raketometů nebo taktických raket ruplo v kouli (ono každý se nenechá beztrestně bombardovat donekonečna)a ten zahájí odvetnou palbu na Izrael,ti odpoví ještě mohutnějším útokem a rozjede se to jako lavina.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:54 21.03.2017

  Tak netvarme sa, ze je to nieco nove. Izrael od roku 2013 podnikol proti cielom v Syrii nejakych 20 operacii. Od novembra 2016 to bolo 6 utokov. A ziadna vojna sa nevyprovokovala. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak netvarme sa, ze je to nieco nove. Izrael od roku 2013 podnikol proti cielom v Syrii nejakych 20 operacii. Od novembra 2016 to bolo 6 utokov. A ziadna vojna sa nevyprovokovala. Ved v podstate maju s Rusmi aj dohodu na zabranenie vzajomnych vzdusnych incidentov. Takze Rusi aj vedia, co potrebuju. Proste utoky budu dalej pokracovat podla potreby ako silno sa bude Hizbollah roztahovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  11:53 21.03.2017

  V tehle choulostive situaci bych veril Israelu. Pac ti maji takovy prehled v te oblasti, ze jinym statum evropy ci jine by mohli jen zavidet. Jejich spickove tajne sluzby ci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tehle choulostive situaci bych veril Israelu. Pac ti maji takovy prehled v te oblasti, ze jinym statum evropy ci jine by mohli jen zavidet. Jejich spickove tajne sluzby ci rozvedky jsou top a maji jiz dlouholete skusenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:38 21.03.2017

  Tady podle mě Hizballah tlačí na režim, aby proti Izraeli zasáhl a chránil zbraňové dodávky hnutí. Jenže pokud opravdu upustí od prohlášení a střelby na efekt, tak budou riskovat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady podle mě Hizballah tlačí na režim, aby proti Izraeli zasáhl a chránil zbraňové dodávky hnutí. Jenže pokud opravdu upustí od prohlášení a střelby na efekt, tak budou riskovat, že zabřednou do konfliktu se soupeřem, který jim může nadělat na rozdíl od IS a ostatních militantních skupin opravdové škody. A pokud dojde v Sýrii za pár let k překreslování hranic, tak si západní soused bude moci legálně ukousnout svůj obsazený díl. Vlastně už druhý. To že tam funguje nějaká mise OSN je moc zajímat nebude. Ti stejně nemůžou dráždit jedinou armádu, která jim tam v případě problémů pomáhá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:06 21.03.2017

  Někde jsem četl že Rusko má s Izraelem tichou dohodu že Ruská PVO bude Izraelská letadla ignorovat,pokud ty nebudou útočit na Asadovy síly.
  Podle všeho nebyly nadšeni reakcí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někde jsem četl že Rusko má s Izraelem tichou dohodu že Ruská PVO bude Izraelská letadla ignorovat,pokud ty nebudou útočit na Asadovy síly.
  Podle všeho nebyly nadšeni reakcí Syrské PVO..kvůli tomu by se už tak složitá situace mohla zvrtnout.Ale na druhé straně,co Rusáci čekali když šli pomoci vládním vojskům,že ti nechají jen tak létat Izraelské letouny nad svým územím?No to asi těžko..
  Mimo to,podle ostré reakce Izraele se dá hádat že tentokrát se Syřanům jeden z letounů opravdu povedlo sestřelit.
  No buď jak buď Izraelským armádním plánovačům musí kapat na karbid,že riskují rozšíření už tak nepřehledného a nebezpečného konfliktu na své území.Přímý vojenský konflikt mezi Sýrií a Izraelem by situaci na blízkém východě radikálně změnil,a to k horšímu.To by se mohlo změnit v totální válku na blízkém východě.
  Skrýt celý příspěvek