Izrael varuje Sýrii: Zničíme vaší protivzdušnou obranu

Izraelská stíhačka F-16I Sufa; větší foto / Major Ofer, Israeli Air Force, CC BY 4.0

Minulý týden izraelské letectvo zaútočilo na pozice Hizballáhu v Sýrii. Syrská protivzdušná obrana (PVO) v reakci odpálila proti izraelským letadlům střelu země-vzduch kompletu S-200 Vega. Izrael syrskou střelu za letu zničil a varoval Damašek, že v případě příštího ohrožení izraelských letadel zničí syrské pozice PVO.

Izraelský nálet na Sýrii

17. března izraelská letadla zaútočila na vojenské letiště Mezza a na cíle nedaleko města Palmýra. Jde již o druhý izraelský útok na letiště Mezza v tomto roce. V prosinci minulého roku Izrael na letiště dokonce odpálil střely země-země dlouhého doletu.

Při pátečním útoku izraelská letadla zasáhla sklad munice a další “vojenská zařízení”. Samotný nálet pravděpodobně provedly víceúčelové stíhačky F-16I "Sufa". Pro útok na velké cíle (muniční klad) se nabízí izraelské letecké pumy Spice (113 kg, 453 kg nebo 904 kg; dolet 100 km) nebo střely vzduch-země Popeye II (340 kg; dolet 78 km).

Syrská armáda v reakci ohlásila, že při posledním útoku zničila jedno izraelské letectvo a jedno poškodilo. “V žádném okamžiku nebyla ohrožena bezpečnost izraelských civilistů nebo letadel,” uvedlo ale v tiskovém prohlášení izraelské letectvo.

“Tento do očí bijící akt agrese přišel jako součást vytrvalé snahy sionistického nepřítele, kterého podporují teroristické gangy ISIS, v zoufalé snaze zvýšit jejich zhoršující se morálku a odvrátit pozornost od vítězství, které Syrská arabská armáda dosáhla proti teroristickým organizacím,” uvedla syrská státní tisková agentura SANA. “Jakýkoliv pokus sionistického nepřítele napadnout jakoukoliv část syrského území bude konfrontován se všemi možnými prostředky.”

Podle izraelských médií letectvo židovského státu zničilo sklady raket směřující do rukou organizace Hizballáh, který je vojenskou organizací Íránu sídlící v Libanonu. Írán ve válce podporuje režim Bašára Assada, aby si udržel syrský zásobovací koridor, přes který může dodávat zbraně (zejména balistické rakety) Hizballáhu.

Sestřel rakety S-200 Vega

Sýrii se při pátečním náletu podařilo proti izraelským letadlům vypálit několik střel země-vzduch PVO, mimo jiné ze sovětského kompletu S-200 Vega. Vypálenou raketu S-200 pak podle izraelských médií zničila izraelská antiraketa země-vzduch Arrow 2 nebo Arrow 3.

Arrow 2/3 jsou primárně určeny k ničení balistických raket dlouhého doletu nebo střel s plochou dráhou letu. Naváděcí hlavice střel a systém řízení/velení systému Arrow však dokáže teoreticky zachytit a zaútočit na jakýkoliv vzdušný cíl.

S-200 vznikl v Sovětském svazu v 60. letech minulého století. Maximální teoretický dostřel je 300 km. Některé syrské S-200 byly údajně modernizovány ruskou stranou.

Je však otázkou, proč automatický systém řízení/velení Arrow vyhodnotil protiletadlovou střelu kompletu S-200 jako hrozbu. Teoreticky mohla střela S-200 po odpálení (a minutí cíle) letět směrem na Izrael/Jordánsko, po dohoření paliva pokračovat po balistické křivce a iniciovat tak prostředky včasné výstrahy systému Arrow.

Rakety S-200 se navíc již dříve (např. v Libyi) používaly jako primitivní balistické střely. Navíc díky tomu, že v 60. letech byla naváděcí technika velmi primitivní, je střela S-200 vybavena mohutnou bojovou tříštivo-trhavou hlavici o hmotnosti 217 kg - dostatečná síla i pro útoky na pozemní cíle.

Zničení střely S-200 kompletem Arrrow si pak syrská armáda mohla mylně vysvětlit jako zasáh izraelského letadla. Podle posledních zpráv zbytky střel dopadly na území Jordánská.

Podle Uzi Rubina, bývalého šéfa programu Arrow, udělalo letectvo správně, když použilo systém Arrow proti střele S-200. V současnosti však armáda vyšetřuje, zda bylo opravdu nutné použít střelu Arrow v ceně několika milionů dolarů. Bývalý ministr obrany Ehud Barak uvedl, že při pečlivějším zvážení nebylo potřeba drahou střelu Arrow použit.

Izrael varuje Sýrii

V reakci na celý incident 20. března izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman pohrozil, že pokud bude Sýrie znovu bránit izraelským letadlům v zásahu proti Hizballáhu, zničí Izrael syrské postavení PVO.

“Pokud příště váš systém protivzdušné obrany zasáhne proti našim letadlům, zničíme ho,” pohrozil Lieberman Sýrii v rádiu Radio Israel. “Nebudeme váhat. Bezpečnost Izraele je nade vše a nebude žádných kompromisů.”

“Našim hlavním problémem je přesun technologicky vyspělých zbraní ze Sýrie do Libanonu. Kdykoliv zaznamenáme pašování zbraní, podnikneme kroky, aby jsme pašování překazili,” vysvětlil důvody náletů na Sýrii izraelský ministr obrany.

Lieberman ale zdůraznil, že Izrael nemá zájem zasahovat do syrské občanské války a dostat se do konfliktu s Rusy, avšak bezpečnost Izraele “je nejvíc důležitá.”

Nicméně podle izraelských novin Maariv ruská diplomacie předala v Moskvě izraelskému velvyslanci protestní nótu, kvůli porušení syrského vzdušného prostoru. Je však otázkou, zda by Izrael riskoval letecký úder na Sýrii bez koordinace s Rusy (kvůli vyloučení vzájemné konfrontace) nebo minimálně za tichého souhlasu Rusů.

Podle posledních zpráv z dnešního dne izraleských dron v neděli na Golnách zabil několik prorežimních militantů a izraelská letadla z neděle na pondělí zničila muniční konvoj Hizballáhu v Sýrii. 

Zdroj: JpostDefence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • fenri
  14:08 07.04.2017

  Chtěl bych do všeho vidět tak, jako Pavolko.

 • Marthy
  13:54 07.04.2017

  Obávám se že se ukázala tristní neschopnost Syrské PVO (útok se dal snadno předvídat),a slabost Ruska-ještě nedávno prohlašovali že budou Sýrii proti útokům USA bránit,a teď se ukázalo že Putin blafoval.Vsadím se že osud Asada a jeho vlády je zpečetěn,dříve nebo později bude odstraněn a na jeho místo nastoupí loutka USA,jak v Iráku,Afgánistánu....nelíbí se mi to,ale dopadne to tak.Vliv Ruska na blízkém východě spadl na nulu,investice vynaložené na porážku IS vylétly oknem.

 • Luky
  13:44 07.04.2017
 • PavolR
  13:31 07.04.2017

  Luky:
  Nepochopiteľné možno pre nás, čo by sme na obývané oblasti nehádzali ani konvenčné bomby, lebo sme tak socializovaní. Ale tu hovoríme o režime, ktorý práve pre to, že sa mu začína dariť nadobúda pocit, že môže všetko, však Rusi ich ochránia.

  Inak, Rusi sami ešte v ten deň celému svetu vykričali, že tam v danom čase bombardovalo sýrske letectvo. Nasledujúci deň už aj priznali, že išlo o chemický útok (a nie zásah skladu povstalcov), ale nejako im prestalo byť zrejmé, kto útočil. :-D Osobne mám z porovnania týchto dvoch ruských prehlásení dojem, že asadovci Rusov oj*b*li. V celom tom sýrskom chaose je máločo také jasné, ako práve tento chemický útok.

  A mimochodom "vojna proti terorizmu" začala pádom dvojičiek a následnou inváziou do Afganistanu ... do ktorej sa zapojili napr. aj Rusi. Čo bolo na tom casus belli vymyslené?

 • Luky
  11:55 07.04.2017

  Tak americkej nabob nezklamal a už mu oligarchové vysvětlili co je třeba.
  Opět stejná písnička - když se Asadovi daří, nepochopitelně "použije" chemii.
  Amíci jsou chroničtí lháři. Žádná změna se nekoná. Potom, co nás zatáhli do "války proti terorismu" na základě vylhaných záminek, pokračují v politice rozvratu, lží a bordelu.

 • PavolR
  11:53 07.04.2017

  Inak dnešné udalosti pekne ukázali, ako to v Sýrii funguje v praxi. Rusom sa oznámi "budeme bombardovať tu a tu, nech Vás ani nenapadne tam vtedy byť" a Rusi sa už zariadia, nech na kritickom mieste nie sú. :-)

 • Eiffelos
  22:31 25.03.2017

  Vztah Assad vz. Israel, se trochu pletete, vdyt před válkou musel israel vybombardovat Syrsky jaderný program a zabit vysokého Syrského generála , protože se zřejmě Asad chystal vyrobit atom na israel (operace ovocný sad) taky s zřejmě prokázalo spojeni Sýrie, Íránu a S.koreji a jejich spolupráci na jaderných zbranich, Sýrie byla po Iranu největší hrozbou a Is přišli jak dar z nebes, (nebo byli vytvoření jako dar) ted je v Sýrii chaoz a pro Israel je nebezpečí i jen Hizbalah, + Írán , a chaoz v Sýrii je výhodný i pro nás, vysává tisíce magoru ze sveta na jedno místo , je to hra z ohněm a nemusí s vyplatit.
  .

 • Jirosi
  15:47 23.03.2017

  stronger.p: Psal sem o zničeni letadly Izraele, ne USA.

  A ty jsi snad myslíš že kdyby jsi evropské státy vyvinuly vlastní verzi F35 a ty chudší místo F16 nakoupily Gripeny že by jsi toho USA nevšimly ? Případně by je nabízeli dále. A to je jediný příklad z mnoha.

 • stronger.p
  14:54 23.03.2017

  Jirosi 22:01, takže to shrnem :D. Náš přítel a ochránce ví, že náš největší a ďábelský nepřítel, kdyby ho na začátku mise smáznul, že by nic neudělal, ale protože je mu přednější obchod a spolupráce s naším největším nepřítelem a my bychom mu mohli konkurovat, tak neudělá nic a nechá našeho největšího nepřítele, aby nám dělal uprchlické vlny, abychom byli v pytli a nekonkurovali mu a měl klid na obchod a spolupráci s našimi nepřáteli abychom s těmi nepřáteli náhodnou nespolupracovali a neobchodovali my. D:D:D Zapomněl jsem na něco?

 • pjek
  11:37 23.03.2017

  Pochopitelně že tímto přístupem si Izrael zahrává s RF. Ostatně syrská PVO je plně z ruské provenience a pod ruskou supervizí, což má dva aspekty: První je ten, že veškerá data z provozu systémů PVO jsou monitorována a k dispozici RF, za druhé nastavování sledovacích a vyhodnocovacích parametrů se děje v příme součinnosti s ruskými operátory. nesouhlasím s názorem níže, že v Izraeli se mají bát předně tamní ruské menšiny, vojenská řešení mají především vojenský rozměr a teprve sekundárně mohou dopadat do politické a společenské oblasti. RF žádnou odvetu nepotřebuje a nechystá, bohatě stačí optimalizovat systém syrské PVO v souladu s vlastní domácí strategií, tj. např. včetně Krasuchy-4. IDF velení má nejvyšší čas přehodnotit svou dosavadní pozici, nejhorší pro ty, kteří tolik chtějí řídit, je ztráta řídících prostředků...

 • Jirosi
  00:48 23.03.2017

  flanker.jirka: Doufám že nemyslíš tu menšinu která utekla ze SSSR/RU před perzekucemi ? Mam takový dojem že Izrael má vcelku uvědomělé obyvatelstvo které jsi moc dobře uvědomuje že jejich armáda vede jen ty operace které musí.

 • flanker.jirka
  22:12 22.03.2017

  Jirosi: o to právě jde, Pantsir S1 je určen pro blízkou obranu proti střelám s plochou dráhou letu, leteckým pumám, ARM střelám, vrtulníkům, jde o vícekanálový systém, který dokáže postřelovat až 4 cíle současně. TTD se mění, rusové postupně zavádí vozidla s novější verzí přehledových radarů a novými střelami. Mimo tento úkol pak slouží pro systémy S 300 a další k jejich ochraně během přesunů, rozvinování a svinování, zkrátka, když jsou zranitelné. Výrobce udává i testování pro funkci C-RAM.

  Pokud jde o samotný útok na ruské síly v Syrii, tak si myslím, že by se izraelci měli více obávat reakce ruské menšiny u nich než vojenské odvety Ruska.

 • Jirosi
  22:01 22.03.2017

  stronger.p: Protože obchod a spolupráce je vždy výhodnější než válka.
  Funkční a silná EU je pro Američany konkurentem mnohem silnějším než Čína. A obdobně se to hodí RU.

 • stronger.p
  21:56 22.03.2017

  Když tedy rusové nic neudělají, tak proč je hned na začátku jejich mise nesmázl američan a nevyhlásil bezletovou zónu nebo proč teď v zastoupení je nesmázne tedy Izrael a aby nám Putin nevytvářel uprchlické vlny? Prostě mohou to udělat a RF neudělá nic a bude se na to dívat, protože je vše pro ně obtížné a vysilující.

  Vysilující bylo odhalení, že VB a Francie po čtyřech dnech jejich války proti Kadáfímu neměli munici a PHM.

 • Jirosi
  21:43 22.03.2017

  K žádné vojenské odvětě by nedošlo oba by se zachovali pragmaticky. RU vědí že Izrael žádnou invazi do Ruska neudělá, stačilo by jim jen potvrdit setrvání jejich základny v oblasti. Izrael zase pro změnu nestojí o žádnou další velkou válku protože na to nemá zdroje. I když dokáže v dané oblasti vytvořit silnou převahu.

  A pro RU je už tahle válka z par Islamisty dost vysilující, představa že tam válčí z IDF, je trošku scifi. Všechnu techniku by tam musely dopravovat po moři v dosahu letadel nepřítele. Letecké krytí z jediného letiště v oblasti dosahu základen nepřítele a potom co ? Letecké mise z Krymu okolo Turecka z počtem tankeru které rusové mají, nebo další exhibice strejdy Kuzněcova ?

 • StandaBlabol
  21:19 22.03.2017

  Nemyslím, že je v tom rozdíl. Byly to ruské Migy a ruští vojáci, měli tam i vlastní pozemní naváděcí systémy. Jen si na stroje nastříkali egyptské výsostné znaky. A ne všichni se stihli katapultovat, takže Rusové měli i ztráty na životech. Izraelci o nich věděli a nevšímali si jich, dokud jim Rusové nepoškodili jednu A-4.

  A v tomto případě je to podobné. Izrael bude S-400 ignorovat, pokud ten po nich nebude střílet. A souhlasím s tím, že nejspíš Rusi o svých akcích i dopředu informují, aspoň přibližně. Aby omylem nedošlo ke střetu.

  A Putin by měl případnou odvetu hodně složitou. Protože v dané oblasti je proti Izraeli v nevýhodě. Ostatně ani proti těm Turkům se nezmohl na nic, než na výhružky a ekonomické sankce (dovoz zeleniny a konec turistiky).

 • stronger.p
  21:04 22.03.2017

  Standa Blabol: MiG a Egypt bylo trochu něco jiného, egyptský MiG se sovětským poradcem a telefonáty udavačů z řad egypťanů do Izraele...
  Tohle by byl přímý útok na RF a Putin by si nemohl dovolit ukázat doma slabost.

  PavolR: Nejsem o té rychlosti dobíjení protiraketové obrany přesvědčen a atomem by RF neútočili, provedli by stejnou ne-li větší odvetu, je ale otázka jestli by se to zastavilo nebo by eskalace došla až do bodu nenávratna.

  Myslím, že Turci RF za sestřel kurevsky zaplatili a všichni tleskači sestřelu už v současnosti zjistili, co je turecký režim za svině.

 • StandaBlabol
  20:44 22.03.2017

  Nemyslím, že je to úplné sci-fi. Izrael už jednou ukázal, že se Rusů nebojí a v roce 1970 jim sestřelil 5 Migů nad Egyptem. A samozřejmě žádná jaderná odveta nenásledovala.

  Pokud by ta S-400 bránila náletům na Hizbaláh, tak by se ji Izrael asi nerozpakoval zlikvidovat. A Rusové to vědí a pokud by chtěli riskovat konflikt s Izraelem, museli by v Sýrii vybudovat mohutnou PVO - rakety, letadla, radarová síť, atd. A z té omezené intervence by se stalo masové nasazení. Ale proč by to dělali? Proto bych čekal, že dál budou izraelské útoky tiše tolerovat.

 • PavolR
  20:11 22.03.2017

  stronger.p:
  A čím by tú protiraketovú obranu zničili? Raketami? :P Lietadiel by tam nestihli posielať viac, než ako budú Izraelci dobýjať rakety. :D Mimo to aj Izrael má nukleárne zbrane (a Trumpa s atomovým kufríkom za chrbtom).

  Ale dosť už sci-fi. Ruskí vojaci i technika vždy boli a vždy budú obetovateľní vyšším záujmom (v tomto prípade neeskalovania konfliktu).

 • Jirosi
  19:59 22.03.2017

  stronger.p: Souhlas, ale jen sem chtěl naznačit že jedna osamocená baterie je poměrně snadné sousto. Protože přísun jakýchkoliv odvetných sil prostě nedokáže včas reagovat. Samozdřejme může RU reagovat atomovými zbraněmi, ale jak už tu někdo poznamenal, tak by ti muži byli spíše obětovaní pro zachovaní světa stejně jako piloti v RUském SU.

 • stronger.p
  19:38 22.03.2017

  Přijde mi to trochu jako sci-fi Jirosi, útok na baterii S-400 nebo letadla RF na zemi by zcela jistě byl ruskou stranou chápán jako "válečný akt". Odveta by mohla být např. zničení protiraketové obrany Izraele a po té by z TU-160 poslali "srdečné pozdravy z Moskvy"? Doufejme, že Izraelští plánovači a politici nejsou hloupí aby se to "nevymklo z ruky" a nestáli jsme na hraně zítřka....

 • Jirosi
  18:23 22.03.2017

  flanker.jirka: Tak Pantsir S1 má byt chopen vest palbu maximálně na 20km dle informací uváděných v článku zde na webu. Takže pokud není schopen sestřelovat útočící rakety/bomby, tak by se bojů moc neúčastnil.

  Izrael je známí svými neočekávanými údery, takže i jako proti odveta letadel by se mohli počítat jen ty co byli ve vzduchu a dostatečně blízko. Uznávám že je to jen můj názor ale Izraelští plánovači nejsou žádní žabaři. Takže nepočítám stím že by tento úder plánovaly tak aby bylo letectvo letectvo Syrie/Ru, ale spíše tak aby ty letadla byli na zemi či co nejdále od zóny prováděného úderu.

 • flanker.jirka
  17:37 22.03.2017

  Jirosi: ten ruský komplet tam nestojí o samotě, na fotografiích a spotech byly vidět i systémy Pantsir S1, mimo to tam jak Syrie, tak Rusko má nějaké stíhače (možná stále SU 35 a SU 30).

 • raziel87
  15:02 22.03.2017

  2 jirosi

  to pochopitelně nerozporuji a dávám ti za pravdu. Jen jsem si představil tvojí modelovou situaci a přišla mi až příliš zjednodušená a nereálná. Víš sám jaký byly ztráty Wild Weaselu ve Vietnamu a na Blízkém východ, kolik tisíc Shriků a stovek HARMU bylo odpáleno na jednotky, max desítky postavení

 • Jirosi
  14:57 22.03.2017

  raziel87: Jestli jsi myslíš že pozici téhle jedné baterie nemají Izraelci perfektně zmapovanou pomoci prostředku které mají k dispozici tak to je dost podceňuješ.

 • raziel87
  14:47 22.03.2017

  2 jirosi

  perfektní džouk čéče - nechceš přepsat taktiku pro SEAD letadla? oni kokoti odpalovali Shriky a HARMY naslepo, útočili ve smečkách....přitom stačilo 9 letadel, bože ty si játro.........

 • Jirosi
  14:20 22.03.2017

  Stále se tu vedou diskuze nad ruskou S400 v Syrii můžete někdo napsat jaké je reálné nebezpečí těchto raket ? Kolik odpalovacích zařízení tam skutečně mají ? Protože jestli jich tam mají třeba 8 kusu, tak na ně stačí maximálně 9 letadel a to se dá předpokládat že se z akce vrátí více než jedno. A rusové to moc dobře vědí proto jdou tak Izraelcům na ruku.

 • Marthy
  12:48 22.03.2017

  PavolIR-Pokud Syřané dokáží úspěšně koordinovat stíhací letectvo,pozemní návodčí s protivzdušnou obranou bude jejich PVO nebezpečná,i ty starší Mig-29 budou platné.
  Ale důraz na POKUD...neznám jejich schopnosti.
  Jinak co vím tak třeba řada systémů S-200 byla v Sýrii mimo provoz,ovšem po vstupu Ruska do konfliktu jim je Rusko zprovoznilo,hádám že i zmodernizovalo.Možná se modernizují i ty Mig-29.

 • PavolR
  12:38 22.03.2017

  Marthy:
  Ak už len nedostali od Rusov dostatočný počet z objednaných Mig-29M, tak sa ani nečudujem, že s downgradovanými Mig-29B a UB ostávajú radšej na zemi. Pokúšať sa s nimi o vzdušný súboj s lietadlami, ktoré sú schopnosťami aspoň o generáciu vyššie, by bola takmer samovražda. Takto si ich uchovajú pre prípadnú modernizáciu.

 • RiMr71
  12:38 22.03.2017

  Mě fascinoval výrok německého ministra, že NEBUDOU dávat "vyžadovaná" (protože to prý nikdy přímo "neslíbili") 2% na obranu, protože plánují dávat 0,7% na "sociální programy" (rozuměj na uprchlíky).
  A až to tam vyhraje soudruh Šulc, to teprve bude jízda!!! Proti němu je Merkelová Jiří X DOležal...

  A k tématu - věřím tomu, že hlavní slovo tam mají Rusové, kteří řídí Syřany i ve vztahu k Izraeli. A jak tu bylo už mnohokrát zmíněno, pragmatický Izrael se tady s pragmatickým Ruskem relativně snadno shodne.

 • KóĎA
  11:45 22.03.2017

  logik: nesmíš poměřovat výkony současných letadel včasné výstrahy s výkony PVO systému z 70. let. Tehdy to pro tankery, AWACSy hrozba jednoznačně byla.

 • Marthy
  11:39 22.03.2017

  Larry-myslím že připravenost obsluh Syrské PVO je lepší než před válkou,přestože neabsolvují cvičné střelby.Ale jsou pernamentně v pohotovosti,neustále sledují vzdušnou situaci,oproti cvičným střelbám je to jiné jen proto že nezmáčknou knoflík...tedy někdy ano :)
  Loni hrozil Sýrii útok letectva NATO (především USA),to byl taky důvod proč Rusko přesunulo svou PVO,letadla a lodě s dobrou AA obranou do Sýrie.Ale Syrská PVO určitě taky nespala a byla neustále v pohotovosti.Pokud nejsou hloupí tak své prostředky PVO neustále přemisťují,aby nebyly snadným cílem.(ano,lze přemístit i stacionární PV systém,jak ukázali Vietnamci na systémech S75,viz článek na válka.cz).
  Izraeli se několikrát povedlo s minimálními ztrátami zničit PVO sousedního státu,ale vždy šlo o překvapivý útok,to by teď v Sýrii nebylo snadné,když je Syrská PVO neustále v pohotovosti.Už několikrát ukázali že jsou schopni rozlišit letouny Izraele a rychle zareagovat.
  Taky co vím si Syřané šetří své Mig-29 na případnou obranu svého území proti letounům protivníka,k náletům na teroristy je téměř nevyužívají.Takže se musí počítat i s těmi stíhačkami.

 • raziel87
  10:45 22.03.2017

  S 200 Vega skutečně sloužil jako prostředek pro zachycení a sestřelení mimo jiné i AWACS. Něco jiného je TTD původní ANGARY a něco jiného jsou TTD Vegy M.

  Také nezapomínejte na přehledový radar včasné výstrahy - ten dokázal detekovat
  vysokoletící cíl s velkou odrazovou plochou klidně na 600km a dokázal tak navádět stíhače na přibližnou polohu cíle - pro AWACS se tak jednalo o hrozbu.
  Nebudu teoretizovat nad případným úspěchem/neúspěchem Vegy v případě použití,beru to jako nebezpečí s kterým bylo při plánování třeba počítat.

  Sestřelila Vega vlastně někdy něco? mám takový pocit, že při Operaci El Dorado
  skórovali akorát Libyjské S-75 Dvina a snad KUB (tuším, že šly tehdy k zemi dva Aadvarky) jinak na blízkém východě skórovaly jen verze 75 a snad jeden případ 125? Mám v paměti zakořeněno, že Vega nikdy nic oficiálně nesundala.

  K tématu - stručně: "rozděl a panuj" a "dva se perou, třetí se směje" ale pššššššt :-) oni pak jinak vždycky vyletí jak čertíci z krabičky....

 • logik
  09:24 22.03.2017

  larry:
  pokud AWACS létá daleko za liniií fronty, má dosah 300km+, tak proti němu budou těžko určené prostředky s dostřelem 150-300km, které sedí za mojí linií fronty.

  Ohledně spolupráce s Izraele s Tureckem: my jsme v NATO, Turecko je v NATO a spolupracuje s Ruskem. Znamená to, že jsme spojenci s Ruskem?

 • karloscz
  23:28 21.03.2017

  MArthy: Jak to vidím já, Izraelci by ti asi k té sluncem zalité Sýrii řekli svoje. A naši rudí pamětníci, co tam jezdili aby mohli poskytnout podporu "pokrokovým bojovníkům" taky. Jo, mě je taky líto zbytečně zmařených životů, ale zcela pragmaticky - radši tam než tady. Navíc, muslimové válčí s námi už přes 1000 let. Naši vlastní praprapradědci jim řezali uši u Vídně. Nechybělo moc a mlátili jsme tu hlavou pětkrát denně o zem taky. Takže za mě mají co si sami udělali. V dobrého muslima věřím, v dobré muslimy ne. Ta ideologie je autokoruptivní, stejně jako komunismus. Jedna svině v komunitě dokáže proměnit slušné lidi v udavače a kolaboranty raz dva. Znovu opakuju, naše vlastní zkušenost.
  My bychom ale nyní neměli ztrácet čas a energii "řešením" blízkého východu. Ten čas už minul. My teď máme v Evropě miliony latentních džihádistů, chtějí nám je nacpat i do ČR, i tady v ČR rostou mešity jak houby po dešti. tohle je NÁŠ problém, na který se musíme zaměřit. Jádro publa vidím v tom, co donutilo Merkelovou Evropu otevřít. Tam je někde ukrytá síla, která je pro nás nyní nepřítel č.1. A my ani netušíme, kdo to je a co ho k tomu motivuje.

 • Marthy
  23:10 21.03.2017

  karloscz-Já to takhle nevidím.Nemám žádnou radost s toho že se nějaké národy vybíjí,vždyť ani ti Arabové určitě nejsou všichni stejní,jsem si jistý že i mezi nimi je mnoho slušných lidí.Třeba v Sýrii se žilo donedávna docela v pohodě,ten sekulární systém tam opravdu fungoval.Četl jsem spoustu příspěvků od lidí kteří v Sýrii před válkou byly a všichni píší to samé-v pohodě společnost i lidé tam.Takže nemám nijakou radost s toho že tam zemřelo na půl miliónu lidí....
  Soudíme je hodně podle tzv.utečenců,kteří se snaží dostat se do Evropy a žít na vysoké noze na náš účet,(ne všichni),ale myslím že ti lepší zůstali doma,buď bojují za svou vlast (ve vládních jednotkách) nebo se tu hrůzu prostě snaží nějak přežít.
  Každopádně přeju Sýrii mír co možná nejdříve,aby se tam dalo normálně žít.Potom určitě i mnoho utečenců zamíří zpátky domů,pokud se tam bude dát normálně žít.Mír v Sýrii bude dobrý jak pro Syřany,tak pro Evropu.

 • karloscz
  22:57 21.03.2017

  Když to tam celé začalo, bylo to jako pohádka. Arab mydlil Araba, co mydlil Araba a obecně Arabů ubývalo, což bylo super. Byl čas hodit nohy na stool a dát si příslovečné kafe. Teroristické útoky islamistů ve světě se výrazně zredukovaly a vypadalo to, že na pár let bude svatý klid. Jenže pak se na webu začaly objevovat náznaky impulzů zvednout část tamní populace a poslat je do Evropy. Moje soukromá konspirační teorie říká, že to byla práce Rusů, jako odveta za krymské sankce. V tuto chvíli ještě bylo dobře - stačilo ještě pořád pouze potenciálním uprchlíkům dát důrazně na vědomí, že kolem je dost islámských zemí, kde jsou kulturně doma a my je v Evropě vůbec ale vůbec nechceme. Jenže pak se objevila Merkelová a to byl prostě nůž do zad. Nám tehdy stačilo udržet je mimo Evropu a vhodně ten konflikt popichovat nebo tlumit. Tak, aby byl akorát intenzivní, aby se vybíjeli mezi sebou a tady byl klid. Mohlo to tak běžet desetiletí a SAE, Jordánsko a další machometánské země si mohly zvýšit HDP importem syrských inženýrů. Že teď Izrael naprosto pragmaticky hraje sám na sebe, tomu se není co divit. Mělo by nás spíš zajímat, čím kdo zajistil postup Merkelové. Vydírání? Asi ano. Ale jakou pákou? Dobrovolně to neudělala. Tak blbá není. Je osis, ví jaké jsou to svině stejně jako to víme my. Ono mezi komouši a islamisty je dost paralel. Hlavně v té tolerující většině, co vůbec není radikální, jen nečinná až podporující. To jsme tu měli taky. Takže cui bono? Kdo a jak donutil Merkelovou zahájit likvidaci Evropy?

 • dusan
  22:28 21.03.2017

  Larry

  Spolupráca Izraela a Iránu mi pripadá dosť sci-fi...
  Sú to veľkí rivali v oblasti a nutno povedať, že silný. Izreal má síce navrch technologicky ... ale na "masy" ja na tom lepšie Irán. Vzhľadom na to, že je najväčším podporovateľom Hizbaláhu, ktorý je neustále atakovaný izrealským letectvom, tak mi pripadajú úvahy o ich spolupráci úplne nereálne. Źidovský štát je tvrdo pragmatický a nemal by problém spolupracovať s hocijakou krvavou diktatúrou ... ale určite nie so štátom, ktorý podporuje jeho nejväčšieho nepriateľa v asymetrickej vojne.

  Myslím, že Izrael by ruskou PVO prešiel úplne bez problémov .... vzhľadom na možnosti ich špeciálnych jednotiek a blízkosť prostredia by to samozrejme bol kombinovaný útok so vzduchu a so zeme a tých "pár" ruských vojakov by tomu nemohlo reálne zabrániť. Vedia to určite i Rusi preto "tolerujú" izraelské útoky, hoci ich to ich toľko propagovanú výkonnú PVO bezpochyby strápňuje !!!

 • Larry
  21:07 21.03.2017

  Izrael spolupracuje s Íránem. Prostřednictvím RF. Rusové využívají velkého vlivu který mají v Izraeli. Ve městě Beer Shava se domluvíte rusky naprosto běžně jako v Petrohradě nebo donedávna v Karlových Varech :-)))
  PVOS ČSSR je měla za účelem likvidace AWACSu. Awacs nelétá rychlosí 1,5M takže to není náročný cíl. Většinou létá daleko za linií fronty. A také proti průzkumným SR-71
  (ČSSR neměla jiný účinný prostředek)
  Dosah se lišil podle typu. Od 150-300km a výškově od 20 do 41km.
  S-200 Vega byl stacionární systém, který byl použitelný v dobách studené války a je dávno překonaný.
  Navíc musíš mít vycvičené obsluhy. A věřím, že Syřané nebyli řadu let na střelbách, takže to dopadnout ani jinak nemohlo.

 • rick
  21:07 21.03.2017

  Bylo to Izraelské letadlo ve velkém ohrožení když po něm vystřelili? Jak se může bránit, nebo bránilo se nějak? Kromě manévrování.

 • logik
  20:47 21.03.2017

  larry: seš si jistej, že Vega byla proti AWACSům? S tím jejím dostřelem se mi to zdá jako nesmysl. Vega byla proti strategickým bombardérům, ne na AWACsy, které poskytují podporu zpoza fronty a nelétají nad obsazené území.

  A další s čím bych si dovolil polemizovat je tvrzení, že Izrael spolupracuje s Íránem.

 • Larry
  20:39 21.03.2017

  Sestřelení S-200 není žádný div světa. Nicméně propagandisticky splní účel a hlavně je to PR výrobce střel Arrow.
  S-200 vega byl od r.1985 v operačním nasazení PVOS ČSSR. Takže to není fakt žádná novinky.

  Primárním a jediným úkolem systému Vega bylo působit na letadla AWACS. Nic víc, nic méně. nepotřebovali tedy žádné enormní manévrovací schopnosti. Je to poměrně těžkopádná raketa.

  To že působí Izrael v Syrii je s tichým souhlasem RF. Izraelské letectvo by mělo hodně velký problém překonat Ruskou PVO s S-400, Pancir S-2 atd.....
  To co se "upeče" ma štábu v Teheránu kde sedí důstojníci Izraele, Turecka, Ruska, Iránu se ai jen tak nedozvíme.
  Skutečností je, že některé akce bombardování probíhají společně v koordinaci ruského a tureckého letectva. EU se obrací zády k Turecku a ti se "zařizují jinak"

 • logik
  20:35 21.03.2017

  flanker.jirka: Že by to bylo proto, že IS ví, že kdyby to udělal, tak z něj zůstane mastná šmouha?

  Izrael nechává IS na pokoji, protože pro něj nebezpečnej není a útokem na něj by mohl proti sobě poštvat muslimy. Tento důvod přestane bejt relevantní v okamžiku, kdy IS se zaměří na izrael, protože aktuální nepřítel je horší než potencionální.
  A IS si toto dobře uvědomuje...

 • flanker.jirka
  20:27 21.03.2017

  Luky: naprostý souhlas!

  Zajímalo by mně zda někdo z diskutujících skutečně našel nějaké prohlášení IS ohledně odsouzení existence Izraele, připadá mi divné, že se tím ti salámisti neohánějí více, aby tak do svých řad dostali více muslimů, je to až moc divné, že se izraelským cílům IS vyhýbá.

 • flanker.jirka
  20:24 21.03.2017

  Dobře jim to dávají, pořád se ukazuje, že pokud má někdo silnou armádu, tak mu projde cokoliv, i kdyby to byl samotný Kim :-D
  Osobně si myslím, že Izrael udělá vše proto, aby v Syrii klid nebyl nidky, dokážete si představit, že by snad navrátil anektované golany demokratické společnosti vzniklé v Syrii? Není to tak dlouho co deklarovali, že už se tohoto území nevzdají, je to zásobárna vody a o tu se tam válčí pořád, při každém dalším obsazení palestinské osady.

  strilnig: možná by se stálo za myslet kdy a proč vzniknul hizballah, jestli se v roce 1982 neměl Izrael zachovat trochu vybíravěji při invazi do Bejrutu. Ale když už militantní křídlo od roku 2013 dala na seznam teroristů i akceschopná EU, tak to je vymalováno :-D ...ostatně učinila tak, protože začal mydlit IS a povstalce v Syrii, bohužel na špatné straně barikády, na té správné jsme vždy my!

 • pks_
  19:30 21.03.2017

  Žádný vojenský konflikt Izraele s Ruskem nehrozí. Maximálně by mohlo dojít k incidentu, kdy by např. Izrael zabil při náletu nějaké ruské vojáky, případně by mohlo i dojít k sestřelu, pokud by se nějakým omylem (zásahem CIA? :-) stali Rusové přímým cílem Izraelského náletu. Potom by ale oba zařadili zpátečku.

  Rusko a Izrael jednají ve shodě. Oba chápou zájmy druhé strany. Ruskojazyčná menšina v Izraeli není rozhodně zanedbatelná a její vliv sahá i do nejvyšších kruhů v Moskvě.

  ČR také nebude (minimálně v příštích 200 letech) válčit se Slovenskem.

  Pokud se budeme dívat na proběhlý incident očima mezinárodního práva, tak je to "Fuj!" napadení cizího státu. Izrael ale stojí nad všemi pravidly a pokud jsou někde 2 metry, tak jeden z nich je rozhodně izraelský :-)

  Izrael nám v praxi demonstruje, co všechno (která univerzální lidská práva) budeme muset opustit, abychom přežili v přítomnosti významné muslimské menšiny.

 • Wenet01
  18:37 21.03.2017

  Nejde o Sýrii, ale o zbytek...Fakt, že si Izrael vyhodnotil šiitský džihádismus horší toho sunnitského je sice pro Izrael logický, ale přímý konflikt se Syrskou armádou by se nedal vyložit jinak než jako podpora sunnitských radikálů, kteří jsou pro změnu horší pro zbytek světa. Rusko je spojenec Izraele, což potvrdí každý, kdo tam byl...pomalu třetina izraelců se domluví rusky a vztahy těch zemí budou prostě vždy na jiném levelu, byť nemusí podepisovat žádné formální spojenectví...rusům musí být s představy řešení konfliktu mezi Izraelem a Sýrii opravdu ouvej a Izraelcům se zase nechce dělat propíranou leteckou podporu IS, Syřané pro změnu zase jistě skáčou nadšením, že jim někdo bombarduje spojence a létá beztrestně nad územím. Rovnice na dvě věci, takže, když Sýrie vystrčí tykadla (což občas musí) tak se ječí a a uklidňuje, jen ať z toho není nic většího než dosavadní tichá a dle mého i oboustraně nechtěná spolupráce Izraele se sunnity. Válka Izraele se Sýrii je jinak politické sci-fi, nechce to ani jedna strana, byť v Turecku a na mnoha místech v Evropě by se skákalo nadšením

 • Argonaut.CZ
  18:32 21.03.2017

  Je s podivem, že se na něco po tolika letech války zmohli, z tohoto pohledu jsou dobří.

  Zajímalo by mě, jaké jsou dohody na pozadí, protože Rusové přivezli do Sýrie silné PVO a zřejmě ho použijí, jenom pokud to bude přímý útok na ně.

  Když vezmu v úvahu, že bojovou činnost vede na území Sýrie i Turecko, operují tam Kurdové, tak obnova Sýrie bude ještě zajímavý oříšek. Nicméně se mi zdá, že mnoha účastníkům stávající situace vyhovuje více, než konsolidace pod Asadem.

 • RiMr71
  17:59 21.03.2017

  ...sice fandím Assdovi v boji proti ISIS, ale taky nezapomínám na to, že vyznamenal toho palestinského hrdinu v boji proti sionismu, který umlátil kladivem dítě v postýlce...
  Je to šmejd, ale ISISáci jsou samozřejmě ýbršmejdi...
  Celkově se dá říct, že má Izrael sousedy jak gadžo v Chánově... není o co stát...

 • Jan Grohmann
  17:58 21.03.2017

  Doplnění:
  http://www.defensenews.com/art...

  Raketě S-200 zřejmě selhala pojistka, která má zničit raketu po dohoření paliva a proto střela S-200 pokračovala po balistické dráze a Arrow ji vyhodnotil jako hrozbu.

Stránka 1 z 2