Izrael varuje Sýrii

izraelský AH-64
Foto: „Číhající“ izraelský AH-64 Apache, ilustrační foto / Wikipedia

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil bombardováním vojenských cílů v Sýrii, pokud bude jeho země napadena syrskými balistickými raketami, informuje arabský deník Asharq Al-Awsat. Netanjahu reagoval na dva dny starý článek britského listu Sunday Times o údajném zaměření syrských raket Tishreen na Tel Aviv. Mělo tomu dojít jako odpověď na útok izraelských letadel na sklady zbraní íránské armády v Sýrii.

Rakety Tishreen, známe také jako M600, jsou syrskou kopií íránských balistických raket Fatíh-110, což jsou zase kopie čínských raket DF-11A. Tishreen je 8,86 metrů dlouhá a 3,5 tuny vážicí raketa. Na vzdálenost 250 kilometrů může dopravit bojovou hlavici až o hmotnosti 450 kilogramů. Tishreen je tak schopen zasáhnout většinu velkých měst v Izraeli.

Podle nedělního deníku Sunday Times, Sýrie aktivovala svůj nejlepší raketový systém Tishreen v reakci na izraelské letecké útoky. K odpálení raket má dojít ve chvíli, kdy Izrael opět zaútočí na syrské území. Izraelské letecké útoky a rozmístění raket Tishreen tak dále eskalují napětí v regionu.

Video: Testy syrských balistických raket. Tishreen M600 v čase 0:48. / YouTube„Izrael pečlivě sleduje vývoj v Sýrii a je připraven čelit jakýmkoliv scénářům,“ řekl premiér Netanjahu na včerejším zasedaní izraelské vlády. “Blízký východ prochází nejzásadnějším vývojem za poslední desetiletí, především díky událostem v Sýrii. Sledujeme pečlivě vývoj a připravujeme plány pro různé scénáře.“Je však otázkou, jaký vývoj si Izraelci v Sýrii přejí. „Nejmenovaný vysoký izraelský úředník“ řekl britským listům Times, že pro Izrael je výhodnější ponechat Assada u moci, než čelit možné chaotické situaci v Sýrii po jeho pádu. Naopak izraelské noviny Haaretz napsaly, že podle premiéra Netanjaha není ponechání Assada u moci cílem izraelské vlády.

Mluvčí izraelské armády, brigádní generál Yoav Mordechai na prohlášení „nejmenovaného úředníka“ rovněž reagoval: „Je to jedno z těch prohlášení, které jsem se naučil za poslední dva roky filtrovat od opravdu důležitých prohlášení. Jeho tvrzení sloužilo jen konkrétní agendě,“ říká Mordechai a popírá tak, že izraelská armáda nebo rozvědka podporuje Assada.

Další izraelský úředník řekl novinám The New York Times, že izraelské letectvo Sýrii bombardovalo již třikrát a má znovu v plánu zaútočit na syrské území, resp. na sklady zbraní íránské armády v Sýrii. Izraelská vláda také poslal syrskému prezidentu oficiální varování, aby po bombardování nepodnikal žádnou protiakci, jinak izraelská armáda paralyzuje jeho režim.

Zdroj: Strategy Page, Asharq Al-Awsat

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelci útočí na Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...

Íránský bezpilotní stroj Hamaseh

Íránská armáda před pár dny světu ukázala svůj nejnovější bezpilotní letoun Hamaseh (Ten, kdo je ...

Sýrie – muslimská občanská válka

Zatímco „západ“ přešlapuje na místě a hledá způsob, jak se postavit k situaci v Sýrii, šíitský Írán ...

Ruský protiletadlový systém S-300 pro Sýrii

Sýrie se zmítá v bludném kolu chaosu a násilí. V poslední době navíc prosakují zprávy o dodávce ...

Stránka 3 z 2