Izrael zavádí do výzbroje taktické rakety země-země

Odpal izraelské taktické rakety EXTRA. / IDF 

Podle izraelského deníku Jedi'ot achronot izraelské obranné síly (IDF) zavedou do výzbroje taktické rakety země-země. Poslední taktické rakety přitom Izrael vyřadil z výzbroje v 90. letech minulého století.

Izraelské letectvo proti taktickým raketám

Taktické balistické rakety jsou přesné zbraně schopné ničit pozemní cíle obvykle na vzdálenost až 300 km. Taktické rakety stojí ve výkonnostní mezeře mezi raketovým dělostřelectvem a balistickými raketami krátkého doletu (do 1000 km).

 


 

Klasickým zástupcem raketového dělostřelectva je americký raketomet M270 MLRS neb ruský GRAD. Mezi taktické rakety patří například ruský Iskander nebo americký ATACMS (Army Tactical Missile System). Klasickým zástupcem raket krátkého doletu je sovětský Scud.
 

Historicky ve výzbroji IDF byly pouze taktické rakety MGM-52 Lance (dosah 120 km), a to od roku 1975 do 90. let minulého století. IDF provozovala 12 (podle jiných zdrojů 20) odpalovacích vozidel a 109 (uváděno také 160, 200 nebo 321) raket Lance.
 

Rakety Lance ale IDF nikdy v boji nepoužila. V 70. letech Izrael požádal USA o dodávky MGM-31A Pershing (dolet 750 km), ale dostal zamítavé stanovisko. Izrael má také rakety rodiny Jericho, které kromě jaderné hlavice mohou nést i klasickou bojovou hlavici, ale jde už o strategické balistické rakety středního doletu.

 

Izraelské dělostřelecké jednotky mají ve své výzbroji raketomety M270 "Menatetz" (M270 MLRS) s dosahem několika málo desítek kilometrů. Izrael mohl pro raketomet M270 koupit taktické rakety MGM-140 ATACMS (dosah 300 km), ale zatím se tak nestalo.
 

V roce 2016 izraelská média poprvé informovala o plánu IDF zavést do výzbroje taktické rakety s doletem minimálně 200 km a s bojovou hlavicí o hmotnosti 450 až 500 kg. Dle požadavků IDF nemají náklady na jednu raketu přesáhnout 3 miliony šekelů (17,7 milionu Kč).
 

Podle ruských médií takové zbraně umožní provádět přesné údery v Sýrii nebo Libanonu bez zapojení letectva, které by se mohlo dostat do konfliktu s ruskými letadly nebo ruskou protivzdušnou obranou v Sýrii.
 

Taktické rakety umožní provádět IDF přesné údery za každého počasí a navíc i za situace, kdyby byly nepřátelskou činností poškozeny izraelská letiště. Ostatně odhaduje se, že Hizballáh, který je zakopán na severní izraelské hranici, má ve výzbroji až 100 000 raket, od dělostřeleckých raket GRAD až po íránské střely Fatah-110 (údajně několik stovek kusů) s doletem 200 km. Za pomocí dělostřeleckých radiolokátorů i radiolokátorů protiraketové obrany, které odhalí místo odpalu nepřátelské rakety, mohu přitom izraelská raketová vojska provést okamžitý protiúder.

 

Proti budování raketového vojska, jak píše ruský autor Oleg Granovsky na svém blogu, však dlouhodobě vystupuje izraelské letectvo. Podle letectva nákup tak drahých zbraní způsobí pokles financí pro letectvo ve prospěch dělostřeleckých jednotek.

 

Izraelské letectvo má přitom v IDF, a vůbec v celé izraelské společnosti, výsadní postavení. Ostatně letectvo bylo klíčovým nástrojem vítězství Izraele ve všech válkách, které vedl o svou nezávislost v 20. století. Historickou absenci taktických raket v IDF tak můžeme přičítat právě tlaku letectva.

 

Izraelská IMI nabízí celou rodinu raket s doletem až 300 km a také odpalovací vozidla Lynx.

 

V každém případě IDF již vyčlenilo 500 milionů dolarů na nákup taktických raket a na vybudování příslušných jednotek. V izraelské armádě budou taktické rakety začleněny do struktur dělostřelectva. Celkově se náklady na vybudování raketového vojska v následujících deseti letech vyšplhají na 2 miliardy dolarů.

 

EXTRA, LORA a možná LRPF

V první etapě IDF nakoupí domácí rakety ráže 306 mm EXTRA (EXTended Range Artillery). Cena jedné rakety je 1,2 milionu šekelů. Střelu EXTRA s doletem 20 km až 150 km vyvinula izraelská IMI (Israel Military Industries). EXTRA na cíl doručí vysoce explozivní bojovou hlavici o hmotnost až 120 kg. Tříštivo-trhavá bojová hlavice rakety obsahuje 31 000 fragmentů, které po explozi pronikají až 80 cm silným zdivem.

 

EXTRA je určená k ničení stacionárních cílů – velitelská/komunikační centra, logistická střediska, klíčové dopravní stavby (železnice, mosty, přístavy, atd.,), shromaždiště vojenské techniky nebo pozice protivzdušné obrany. Střela se navádí na cíl pomocí satelitní navigace (GPS, GLONASS) a inerciálního naváděcího systému. Izraelský průmysl střely EXTRA vyváží do řady zemí, minimálně Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Vietnamu.
 

IDF má v rámci testování několik střel EXTRA ve výzbroji. EXTRA snad měla být použita i k útoku na syrské vojenské letiště Mezza, které podle Izraelců slouží íránskému libanonskému Hizballáhu jako překladiště zbraní.

 

Námořní test taktické rakety LORA

 

V druhé fázi IDF požaduje rakety s doletem 300 km. Přesný typ nebyl určen, ale nabízí se domácí LORA (LOng Range Attack) ráže 637 mm s doletem 280 km. Jednotková cena rakety je 3 miliony šekelů a výrobcem je IAI (Israel Aerospace Industries). K dispozici jsou různě těžké bojové hlavice, které ovlivňují dolet – 600 kg (dolet 180 km), 500 kg (230 km) a 400 kg (280 km). Střední odchylka v cíli (CEP) je 10 m. Střely EXTRA a LORA lze instalovat i do bojových lodí izraelského námořnictva.

 

Lákavou možností jsou americké ATACMS ráže 610 mm s doletem 300 km (hlavice 230 kg). Cena nejnovější verze rakety je sice 3 miliony dolarů (ne šekelů), ale na nákup může Izrael použít americkou finanční pomoc. IMI také od roku 2014 nabízí taktické střely Predator Hawk ráže 370 mm s doletem 250 km (hlavice 200 kg).

 

Pro odpal raket může IDF využít raketomet Lynx (je zaveden ve výzbroji), který umí vypouštět rakety ráže 122 mm až 370 mm. Může jít tedy o dělostřelecké rakety GRAD (122 mm), LAR (160 mm), ACCULAR (122 mm / 160 mm) nebo taktické rakety EXTRA a Predator Hawk.

 

Podle webu Flight Global izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman vyjádřil rovněž “plnou podporu” vývoji taktických raket s doletem 500 km. Během setkání s vysokými důstojníky IDF Lieberman uvedl, že moderní raketová technologie umožní Izraeli zasáhnout vysoce cenné cíle v sousedních zemích, bez použití zdrojů letectva. Izrael může v tomto případě využít americkou finanční pomoc a nakoupit vyvíjené taktické rakety LRPF (Long-Range Precision Fires) s doletem až 500 km.

 

Zdroj: Flight GlobalIsrael DefenseBMPD, OlegGranovsky

Nahlásit chybu v článku


Související články

Iron Dome pro izraelské námořnictvo

Izrael má nyní k dispozici námořní verzi systému protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome ...

V Izraeli rostou obavy z egyptské armády

Egypt pod vedením prezidenta Abdel Fattah el-Sisiho mohutně investuje do svých ozbrojených sil. ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Izrael uvažuje o dalších stíhačkách F-15I “Ra'am”

Izraelské letectvo IAF (Israel Air Force) již závazně objednalo 50 víceúčelových stealth stíhaček ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • jadernazima
    16:08 06.02.2018

    IMHO LORA za 15 - 20 mio Kč není až tak drahá, salva 32 střel po 500 kg hlavicích z dvou baterií představuje celkem ohromnou ničivou sílu

    IMHO LORA za 15 - 20 mio Kč není až tak drahá, salva 32 střel po 500 kg hlavicích z dvou baterií představuje celkem ohromnou ničivou sílu

  • jadernazima
    12:04 06.02.2018

    tříštivotrhavé hlavice jsou téměř vždy plněny 25 % trhaviny pro maximalizaci střepinového účinku. Ty náplně, typicky HMX/RDX s 11 - 20 % HTPB nejsou obecně výrazně silnější než TNT ...Zobrazit celý příspěvek

    tříštivotrhavé hlavice jsou téměř vždy plněny 25 % trhaviny pro maximalizaci střepinového účinku. Ty náplně, typicky HMX/RDX s 11 - 20 % HTPB nejsou obecně výrazně silnější než TNT (jsou tak o pětinu, vzácně o necelou třetinku)

    na jakýkoliv seriózní most budou muset pustit LORA nebo LRFPSkrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    11:55 06.02.2018

    Miroslav: Veď to sú pre každého veliteľa dôležitý cieľ. Či letisko, železnica, elektrárne, základne, mosty, priemyselné závody atď. Práve na to majú armády drahé a presné rakety. ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: Veď to sú pre každého veliteľa dôležitý cieľ. Či letisko, železnica, elektrárne, základne, mosty, priemyselné závody atď. Práve na to majú armády drahé a presné rakety. Ale to je väčšinou aj tak jedno, lebo vo vojne sa bombarduje všetko. Len blázon alebo liberál si myslí, že na nemocnicu bombu nehodia ani na ostatné civilné ciele. Potom to aj tak s armádou vyzerá, keď tam takí vládnu.
    Btw, most je dôležitý strategický cieľ. Zatiaľ, čo ty ako veliteľ, by si hľadal raketovú základnu, tak už by si mal za zadkom celú brigádu.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    11:50 06.02.2018

    Miroslav: pro tebe jako velitele by bylo nejcennější zamezit přísunu posil, zpomalení postupu nepřítele nebo jeho zastavení, aby se tvá vojska mohla přeskupit, posílit, zakopat, ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: pro tebe jako velitele by bylo nejcennější zamezit přísunu posil, zpomalení postupu nepřítele nebo jeho zastavení, aby se tvá vojska mohla přeskupit, posílit, zakopat, stáhnout atd. Mosty, železnice a zkrátka komunikace byly, jsou a budou hlavními cíly.
    Cena mostu se v boji nepoměřuje hodnotou stavby a cenou rakety, ale významem onoho mostu pro tebe nebo nepřítele. Přehnaném příkladu to řeknu tak, že dřevěná lávka může stát i za cenu zničení dvou F-22.Skrýt celý příspěvek

  • Shelmik
    10:23 06.02.2018

    Jadernazima jako vseobecne se nerad hadam ale minimalne tvuj prvni prispevek mi k tomu trosku podnecuje . Jiz od 2.svetovy valky se dava do bomb zhruba 50 % a vice trhaviny a uz ...Zobrazit celý příspěvek

    Jadernazima jako vseobecne se nerad hadam ale minimalne tvuj prvni prispevek mi k tomu trosku podnecuje . Jiz od 2.svetovy valky se dava do bomb zhruba 50 % a vice trhaviny a uz od prvni svetove valky se použivaji ve vojenctvi silějši trhaviny nez tnt takze mi tvuj odhhad přijde silne podhodnoceny typoval bych to osobne na 80-90kg tnt ..Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    09:47 06.02.2018

    Skelet: Pre mňa ako veliteľa by bol oveľa cennejší cieľ nepriateľské raketové stanovište alebo dráha letiska prípadne uskupenie obrnenej techniky nepriateľa, základňa... Ak však ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet: Pre mňa ako veliteľa by bol oveľa cennejší cieľ nepriateľské raketové stanovište alebo dráha letiska prípadne uskupenie obrnenej techniky nepriateľa, základňa... Ak však máš k dispozícií stovky takých rakiet tak nenamietam ani most.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    08:48 06.02.2018

    Miroslav: tak to rovnou vyvěs bílou vlajku :)

    Miroslav: tak to rovnou vyvěs bílou vlajku :)

  • Clanek
    08:00 06.02.2018

    Ta draha takticka raketa bude furt levnejsi nez drahe takticke tanky, drahe takticke BVP, drazi takticti vojaci a ja nevim co... o ktere te mohou pripravit po tom moste presunuvsi ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta draha takticka raketa bude furt levnejsi nez drahe takticke tanky, drahe takticke BVP, drazi takticti vojaci a ja nevim co... o ktere te mohou pripravit po tom moste presunuvsi nepratelske jednotky. Nerozumim teto debate a uz vubec ne tomu zjednoduseni, ze jakykoli poboreny most => prijedou zenisti => za par hodin se jezdi jedna radost. Ano, tohle plati v idealnim pripade, ale ne kazdy most se bude i zenistum premostovat snadno a ikdyby nedejboze ano, tak tu zenijni jednotku mas navazanou nekde, mas ji navazanou na rane (nikde neni psano ze se tam protivnik nerozhodne poslat za par hodin dalsi raketu, kterou tentokrat neodnese jen mostni konstrukce) anebo ji treba vubec nemusis mit.
    Mosty jsou velice cenny cil (at uz k zniceni, nebo naopak k ziskani) v kazde valce snad s vyjimkou tech ciste poustnich. Sprostost mi prijde o tomhle se vubec bavit.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    07:22 06.02.2018

    Skelet: Nevidím dôvod ničiť drahou taktickou raketou most ktorý behom pár hodín protivník nahradí alebo obijde. Zavaliť údolie cez ktoré vedie cesta alebo trať ako u nás Strečno, ...Zobrazit celý příspěvek

    Skelet: Nevidím dôvod ničiť drahou taktickou raketou most ktorý behom pár hodín protivník nahradí alebo obijde. Zavaliť údolie cez ktoré vedie cesta alebo trať ako u nás Strečno, to iste áno. To kým neodstrániš tisíce ton balvanov tak naozaj neprejdeš. Ale most nie je prekážka pre žiadnu vyspelú armáduSkrýt celý příspěvek

  • skelet
    07:04 06.02.2018

    Miroslav: válka se nevede jen na tvém území, ale i na území protivníka.
    Jinak ano. Po zničení mostu se děje to, že se snažíš udržet i nadále tu tepnu uzavřenou.

    Miroslav: válka se nevede jen na tvém území, ale i na území protivníka.
    Jinak ano. Po zničení mostu se děje to, že se snažíš udržet i nadále tu tepnu uzavřenou.

  • Miroslav
    07:00 06.02.2018

    Marthy: Ak nemôžem zničiť most normálnym podminovanim tak je zrejmé, že obe brehy má pod kontrolou nepriateľ. A keď tam prídu ženisti (nepriateľ) s Tatrou AM50 tak zas vypustim ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: Ak nemôžem zničiť most normálnym podminovanim tak je zrejmé, že obe brehy má pod kontrolou nepriateľ. A keď tam prídu ženisti (nepriateľ) s Tatrou AM50 tak zas vypustim raketu? Nie je výhodnejšie sa zbaviť mosta kde mám pod kontrolou aspoň jeden z brehov rieky aby som tak mohol účinne brániť nepriateľovi v snahe prekročiť túto rieku?Skrýt celý příspěvek

  • jadernazima
    00:07 06.02.2018

    *i

    podobný zásah od GMLRS: https://youtu.be/_-vB-bie_Oo...

    *i

    podobný zásah od GMLRS: https://youtu.be/_-vB-bie_Oo...

  • jadernazima
    22:29 05.02.2018

    Obecně mě vždy štve, že výrobci 2-3× přehánějí v reálné účinnosti bojové hlavice, ať už jde o Brimstone, APKWS nebo letecké bomby. Tohle je dobrý dokument, který pomáhá laikům ...Zobrazit celý příspěvek

    Obecně mě vždy štve, že výrobci 2-3× přehánějí v reálné účinnosti bojové hlavice, ať už jde o Brimstone, APKWS nebo letecké bomby.

    Tohle je dobrý dokument, který pomáhá laikům vyvracet před očima mýty o 250 kg bombách s 86 kg tritonalu, co demolují baráky na 20 m všemy směry.

    https://youtu.be/L0v2Uq8z7aI... Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:00 05.02.2018

    A já naiva myslel, že právě na tohle se přesné zbraně s dlouhým dosahem používají...

    A já naiva myslel, že právě na tohle se přesné zbraně s dlouhým dosahem používají...

  • Marthy
    21:54 05.02.2018

    Miroslav-jen pokud se například přes ten most nechystají přepravit nepřátelské posily které jsou s to řádně zatopit vašim jednotkám.

    Miroslav-jen pokud se například přes ten most nechystají přepravit nepřátelské posily které jsou s to řádně zatopit vašim jednotkám.

  • Miroslav
    21:17 05.02.2018

    jadernazima: Bez ohľadu na to či to stačí alebo nie... Použiť drahú taktickú raketu na zničenie jedného mosta je sprostosť.

    jadernazima: Bez ohľadu na to či to stačí alebo nie... Použiť drahú taktickú raketu na zničenie jedného mosta je sprostosť.

  • KOLT
    19:12 05.02.2018

    Co kdybychom pořídili jednoho Rysa z Německa a druhého z Izraele ;-) Nějaké raketomety stejnak potřebujeme...

    Co kdybychom pořídili jednoho Rysa z Německa a druhého z Izraele ;-) Nějaké raketomety stejnak potřebujeme...

  • jadernazima
    18:45 05.02.2018

    120kg tříštivotrhavá hlavice bude nést maximálně ekv. 30-40 kg TNT a to na mosty apod.. jednou ranou rozohně nestačí. I 70 kg by bylo tak na hraně.

    120kg tříštivotrhavá hlavice bude nést maximálně ekv. 30-40 kg TNT a to na mosty apod.. jednou ranou rozohně nestačí. I 70 kg by bylo tak na hraně.

Načítám diskuzi...