Izraelci kupují 30 cvičných letounů M-346 Master

M-346
Foto: Cvičné proudové letouny M-346 zamíří do izraelského letectva již v roce 2014 / Alenia Aermacchi

Alenia Aermacchi před několika dny oficiálně oznámila prodej třiceti svých cvičných letounů typu M-346 Master do izraelského letectva. To s nimi hodlá nahradit zastaralé americké letouny A-4 Skyhawk a ještě více tak zdokonalit výcvik svých pilotů.

Náhrada zastaralých A-4 Skyhawk

Izraelské letectvo doposud cvičí své piloty vedle vrtulových strojů Grob G-120 a Beechcraft T-6 Texan II, také na proudových Douglas A-4 Skyhawk americké výroby. Ty však již beznadějně zastarávají vzhledem ke svému stáří a to i pro účely pokročilého výcviku.

Douglas A-4 Skyhawk byl původně vyvinut pro potřeby amerického námořnictva a Marine Corps v první polovině padesátých let. Svůj první let uskutečnil v roce 1954 a o dva roky později byl představen veřejnosti. Jednalo se o podzvukový jednomotorový letoun s delta křídly určený zejména pro útoky na pozemní cíle z letadlových lodí – k čemuž byl přizpůsoben.

Do Izraele se A-4 Skyhawk dostal po Šestidenní válce. Dodáno bylo celkem 217 letounů, jež podobně jako u amerického námořnictva měly plnit a nakonec také plnily úlohu letounů určených k útokům na pozemní cíle – jen s tím rozdílem, že operovaly ze souše. Dalších 46 letounů pak ještě putovalo do řad izraelského letectva v souvislosti s Jomkipurskou válkou, kdy Izraelci utrpěli poměrně těžké ztráty a bylo zapotřebí doplnit stavy.

A-4 Skyhawk Foto: A-4 Skyhawk v izraelských barvách s podvěsenou výzbrojí / Oren Rozen, Wikipedia

I později se Skyhawky účastnily celé řady konfliktů, než byly teprve před nedávnem zcela nahrazeny nadzvukovými F-16. V té souvislosti však došlo pouze k jejich přeřazení pro cvičné účely. Morální i technické stáří letounů je však již natolik velké, že se Izrael poohlédl po jejich náhradě.

Nový letouny dodá Alenia Aermacchi

Tou se nakonec stanou definitivně letouny M-346 Master, jejichž nákup byl oznámen již v únoru letošního roku. 19. července obchod definitivně potvrdil výrobce Alenia Aermacchi na svých stránkách. Mezi dříve uvažovanými letouny však byl také korejský KAI T-50 Golden Eagle, jež je na rozdíl oproti M-346 nadzvukový, ale zřejmě také dražší.

Dodávka počítá konkrétně s celkem 30 letouny a s tím související dohodou o servisu, logistické podpoře i základním výcviku na tomto novém typu. Izraelci zaplatí podle dostupných informací něco kolem jedné miliardy dolarů (v přepočtu 21 miliard korun českých).

Oproti Skyhawku však není plánovaný přírůstek do izraelského letectva plnokrevným bitevníkem. Na druhou stranu nelze opomenout fakt, že M-346 vychází z nedávno zmíněného ruského bitevníku Jak-130 a podvěšeni výzbroje tak není technicky vyloučené.

Primární typ pro výcvik na proudových letounech

Izraelcům absence podvěšené výzbroje však nemusí až tolik vadit, jelikož počet bojových F-16 a F-15 je prozatím zcela dostačující. Dodávky cvičných M-346 Master mají být podle zveřejněných informací zahájeny ještě v roce 2014.

M-346 Master tak zcela nahradí A-4 Skyhawk a stane se po něm jediným cvičným proudovým typem v izraelském letectvu. K tomu však bude náležitě vybaven, jelikož byl navržen s ohledem na přípravu pilotů pro moderní nadzvukové stroje jako je například Eurofighter nebo F-35, s nímž se v izraelském letectvu počítá vedle jiného pro průzkumné účely.Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová šance pro L-159 ALCA v Polsku?

Před pár lety projevilo Polsko zájem o cvičné a bojové lehké letouny. Původního tendru se účastnila ...

Sýrie uvedla do provozu dvě baterie protilodního systému Bastion

Zatímco celý svět sleduje další kroky Íránu, Sýrie zvyšuje svou obranyschopnost. Kontroverznímu ...

Jak-130: Perspektivní lehký ruský bitevník

Rusové nejen modernizují stávající typy vojenských letadel, ale vyvíjejí nové. Jedním z nich je také ...

Současnost tureckého letectva

K příležitosti nedávného sestřelení tureckého letounu jsme se podívali na celé turecké letectvo. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jirka
  19:10 27.07.2012

  amíci si zakoupili dokumentaci Jaku 141 pro vývoj F 35, šlo hlavně o trysku motoru a pomocné zdvihové motory, které nahradili ventilátorem pro kolmé přistání ;-)

  amíci si zakoupili dokumentaci Jaku 141 pro vývoj F 35, šlo hlavně o trysku motoru a pomocné zdvihové motory, které nahradili ventilátorem pro kolmé přistání ;-)

 • Deadog
  12:36 27.07.2012

  to jirka : ? cos tim chtel rict ? s f35 si trochu uletel ne ?:)
  jinak ,nepostrehl sem v clanku o jaku 130 ze spolupracuji s italy ,proto sem si myslel ze to skopcili
  tot vse :)

  to jirka : ? cos tim chtel rict ? s f35 si trochu uletel ne ?:)
  jinak ,nepostrehl sem v clanku o jaku 130 ze spolupracuji s italy ,proto sem si myslel ze to skopcili
  tot vse :)

 • Jirka
  11:58 27.07.2012

  Pro Deadog: když si takový einestein zkus najít podobnost i jinde :-D http://en.wikipedia.org/wiki/Y... http://en.wikipedia.org/wiki/F... ... jen mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Deadog: když si takový einestein zkus najít podobnost i jinde :-D
  http://en.wikipedia.org/wiki/Y...
  http://en.wikipedia.org/wiki/F...

  ... jen mi nejde do hlavy, že neuvážili ani možnost pořídit si nějaký pokročilý lehký bojobý letoun -ALCA :-DSkrýt celý příspěvek

 • Martin Hrdlička
  16:01 26.07.2012

  M346 Master – vývojová modifikace letounu Jak-130 italské firmy Aermacchi s pozměněnou konstrukcí draku, pohonnými jednotkami typu Honeywell F124-GA-200 americké výroby a avionikou ...Zobrazit celý příspěvek

  M346 Master – vývojová modifikace letounu Jak-130 italské firmy Aermacchi s pozměněnou konstrukcí draku, pohonnými jednotkami typu Honeywell F124-GA-200 americké výroby a avionikou západní provenience. První dva prototypy tohoto typu vzlétly ve dnech 15. července 2004 a 17. května 2005. Třetí exemplář, který jako první z nich již plně odpovídal budoucímu sériovému modelu, si svůj roll-out odbyl 10. dubna 2008 a od vzletové dráhy se poprvé odlepil 8. července téhož roku. Mezitím ve dni 28. května 2007 Italské vojenské letectvo objednalo prvních 15 předsériových strojů tohoto typu.

  Více zde: http://ruslet.webnode.cz/techn... Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  12:25 26.07.2012

  zda se mi to ,nebo je tenhle Master velice podobny JAKU - 130 ? dokonce bych rekl se sou az na male detaily totozne

  zda se mi to ,nebo je tenhle Master velice podobny JAKU - 130 ? dokonce bych rekl se sou az na male detaily totozne

Načítám diskuzi...