Izraelská letadla zničila pozice syrské protivzdušné obrany

Protiletadlový komplet S-200 v kódu NATO označovaný jako SA-5 Gammon; větší foto / Vitaly Kuzmin, C BY-SA 4.0

Podle webu The Jerusalem Post izraelská letadla v odvetě zničila pozice syrské protivzdušné obrany (PVO) S-200, v kódu NATO SA-5 Gammon. Syrská vláda izraelské informace dementovala s tím, že naopak zasáhla izraelská letadla a útok na syrskou PVO způsobil jen minimální škody.

Izrael splnil varování

Protiletadlová baterie S-200 se nacházela přibližně 50 km na východ od Damašku (70 km od syrsko-libanonské hranice). Prozatím však není známo, zda při útoku zemřeli syrští vojáci. Zničen byl ten samý komplet S-200, kterým Syřané stříleli po izraelských letadlech v březnu (viz dále).

Izraelský úder byl odvetou za akci syrské PVO, která (podle Izraele) v pondělí 16. října zaútočila na izraelská letadla ve vzdušném prostoru Libanonu nedaleko Baalbeku.

Podle generála Manelise, mluvčího izraelských obranných sil (IDF), byli o leteckém úderu včas informování Rusové. O střetu si promluví také ruský ministr obrany Sergej Šojgu na své probíhající návštěvě Izraele s premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem obrany Avigdorem Liebermanem.

“Dnes se pokusili zasáhnout naše letadla ... Pokud se nám někdo pokusí ublížit, ublížíme my jemu," uvedl po incidentu Netanjahu. Liebermanem již v březnu letošního roku varoval, že pokud Damašek použije svou PVO proti izraelským letadlům, Izrael bez přemýšlení syrské pozice PVO zničí.

Toto varování přišlo poté, kdy v březnu izraelské letectvo provedlo nálety proti pozicím teroristické organizace Hizballáh v Sýrii. Íránem financovaný Hizballáh podporuje vládu Bašára Asada, protože potřebuje zachovat Sýrii jako tranzitní koridor pro přísun bojovníků a zbraní z Íránu do Libanonu.

Izrael měl syrskou baterii PVO zničit pomocí čtveřice pum, což ukazuje, že se izraelská letadla dostala hluboko do vzdušného prostoru Sýrie.

Izraelská tajná válka

Více světla do izraelských operací vnesl v srpnu odcházející velitel izraelských vzdušných sil generálmajor Amir Eshel. Podle Eshela Izrael podnikl od roku 2012 téměř stovku leteckých výpadů proti pozicím Hizballáhu v Libanonu, Sýrii a v dalších oblastech.

“Od roku 2012 mluvíme o mnoha desítkách operacích. Řekněme, že se jedná o operace v severním a dalších sektorech, které se blíží třem číslicím. Jednalo se o samostatné, malé a bodové operace, nebo o intenzivní týdenní kampaně, během kterých se stane spousta věcí. Naštěstí se to děje mimo pozornost veřejnosti. Můžete se na to dívat jako na přímý úspěch díky tomu, že byly zničeny cizí zařízení. Ale také něco dalšího se stalo, což je mnohem důležitější: podařilo se nám nezatáhnout Izrael do války,” uvedl Eshel v srpnovém rozhovoru pro web The Drive.

Jednoduše řečeno, Izraeli se podařilo provádět letecké údery v Sýrii, aniž by Sýrie nevyhlásila Izraeli otevřenou válku.

“Byli jsme schopni jednat správně a nedostat se do války. V některých případech byla síla, kterou jsme použili, jako kladivo, a v některých případech to bylo jen malé "kliknutí", a to stačí. A pokud započítáte vynikající zpravodajství - opravdu mimořádné zpravodajství - a rozhodování čelních představitelů, tak když má Izrael nějaké osobní zájmy, dokáže jednat i přes možná rizika. Myslím si, že v očích našich nepřátel, pokud to chápu, to je jazyk, kterým rozumí a také tomu rozumí daleko na Středním východě,” říká Eshel.

“Když někdo cítí, že o nich víte víc, než by očekávali, a když jste odhodláni jednat, i když to vypadá nemožné a jednáte ostře a přesně, nevyvolává to touhu po válkách," uvedl Eshel a dodal, že Moskva má pro izraelské letecké údery proti Sýrii pochopení.

Syrská reakce

Ze syrské strany samozřejmě přicházejí zcela opačné informace. Syrská armáda po leteckém úderu varovala Tel Aviv před “nebezpečnými následky.” Syrská armáda dále uvedla, že “přímo zasáhla” izraelská letadla, která narušila syrský vzdušný prostor. Damašek uvedl, že izraelský letecký úder způsobil jen malé škody a Sýrie bude dále bojovat proti teroristům, kteří fungují jako proxy armáda Izraele.

„Letadlo vojenských vzdušných sil nepřátelského Izraele v 8:51 (místního času - pozn. red.) narušilo vzdušný prostor na hranici s Libanonem u Baalbeku, a proto na letadla zaútočily naše systémy protivzdušné obrany. Jedno z letadel bylo přímo zasaženo, což je donutilo se vzdálit," uvádí se v oficiálním komuniké syrské armády.

V komuniké se také uvádí, že v 11:38 Izrael zaútočil na stanoviště syrské armády několika raketami, odpálenými z území Golanských výšin.

Syrská armáda také po březnovém útoku izraelského letectva oznámila, že zničila jedno izraelské letadlo a jedno poškodila. To následně izraelská strana dementoval s tím, že v žádném momentu nebyla ohrožena žádná letadla.

Damašek také skrze ruské prostředníky po březnovém náletu varoval Izrael, že v případě dalšího útoku odpálí rakety Scud proti izraelským civilním a vojenským cílům. Pokud Izrael zasáhne civilní cíle, Sýrie vypálí Scudy na přístav Haifa a na nedaleké petrochemické závody, v případě útoku na vojenské cíle (jako tomu bylo nyní) Sýrie odpálí Scudy na izraelské vojenské základny.

Při březnové izraelské akci se syrské PVO podařilo vypálit několik střel země-vzduch PVO, mimo jiné ze zmíněného S-200. Vypálenou raketu S-200 zničil izraelský protiraketový komplet Arrow 2 nebo Arrow 3. Jak bylo uvedeno výše, ta sama baterie S-200 byla nyní izraelským letectvem zničena.

S-200

S-200 vznikl v Sovětském svazu v 60. letech minulého století. Maximální teoretický dostřel je 300 km. Některé syrské S-200 byly údajně modernizovány ruskou stranou. Střela S-200 má povelové navádění – po odpálení střelu proti letadlům navádí pozemní naváděcí radiolokátor.

Vzhledem k tomu, že v 60. letech radiolokátory nebyly na tak velké technické úrovni a jejich přesnost navedení nebyla dostatečná, střela S-200 je vybavená mohutnou bojovou hlavici o hmotnosti 219 kg. Velká bojová hlavice zvyšuje šanci vyřazení letadla, i když střela exploduje několik desítek metrů od letadla. Ostatně díky velké bojové hlavici byl střely S-200 využívány i jako primitivní balistické rakety.

Raketa S-200 měří na délku 11 m a má hmotnost 7 t. Podle příslušníka české PVO, který nechtěl být jmenován, se S-200 nasazuje především proti velkým strategickým cílům (bombardéry, AWACS), protože díky svým rozměrům a hmotnosti hůře manévruje. Na cíle o velikosti stíhacího letadla se příliš nehodí. Není však jasné, proti jakým izraelským letadlům syrská S-200 vedla palbu. S-200 mohla útočit i na izraelské průzkumné biz-jety Gulfstream G550.

Nicméně to neznamená, že stíhací letoun S-200 nedokáže zničit, zejména tehdy, pokud proti jednomu cíli vyšle více raket.

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení Zapad-2017. Západ v reakci na cvičení vyjádřil obavy, že ...

Víceúčelová stíhačka Su-35S oficiálně ve výzbroji

Tiskové oddělení ruského ministerstva obchodu a průmyslu 19. záři oficiálně oznámilo zavedení ...

B-21 Raider: Víceúčelový výškový stealth bombardér

Informací o vyvíjeném americkém bombardéru B-21 Raider je poskrovnu. Zveřejněné koncepční obrázky ...

Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  20:14 01.07.2019

  Na Tureckom okupovanú časť Cypru údajne dopadla jedna zblúdená strela z S-200: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Tureckom okupovanú časť Cypru údajne dopadla jedna zblúdená strela z S-200: https://svet.sme.sk/c/22157739...
  Skrýt celý příspěvek

 • Peter Oravec
  17:47 18.10.2017

  tu su udajne vysledky testov stretu f35 s vtakmi - ze vraj vyborne to lietadlo obstalo. pozrite slide 19

  tak neviem ci skusali aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tu su udajne vysledky testov stretu f35 s vtakmi - ze vraj vyborne to lietadlo obstalo. pozrite slide 19

  tak neviem ci skusali aj bocianov

  http://www.f-16.net/forum/down...
  Skrýt celý příspěvek

 • Peter Oravec
  17:28 18.10.2017

  pozna niekto tuto stranku? da sa jej verit?

  http://www.kan.org.il/item/?it...

  pozna niekto tuto stranku? da sa jej verit?

  http://www.kan.org.il/item/?it...

 • Sokrates
  17:26 18.10.2017

  DJW_: Áno, ale to tie F-16 dosiahli aspoň IOC, na rozdiel od súčasných F-35. Nehovoriac o tom, radar S-200 by musel zachytiť a sledovať tú F-35 na viac ako 70 km.

  DJW_: Áno, ale to tie F-16 dosiahli aspoň IOC, na rozdiel od súčasných F-35. Nehovoriac o tom, radar S-200 by musel zachytiť a sledovať tú F-35 na viac ako 70 km.

 • Peter Oravec
  17:24 18.10.2017

  niekde som cital v diskusiach ze iran mohol tu s200 potajomky vylepsit aj jej radar .... netrufam si odhadnu ci to je pravda.

  cele to ale vyznieva skor tak; ze vtak by nemal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niekde som cital v diskusiach ze iran mohol tu s200 potajomky vylepsit aj jej radar .... netrufam si odhadnu ci to je pravda.

  cele to ale vyznieva skor tak; ze vtak by nemal poskodit take drahe super mederne lietadlo - to lietadlo je potom asi nie uplne v poriadku; alebo to nebol vtak
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:23 18.10.2017

  DJW,

  fotky nebudou. Ani nemohou být, F-35 je přece "neviditelný" stroj. Ne, vážně, IAF říká, že stoj ani nebyl při srážce poškozen (did not sustain damage). A že byl jen pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW,

  fotky nebudou. Ani nemohou být, F-35 je přece "neviditelný" stroj. Ne, vážně, IAF říká, že stoj ani nebyl při srážce poškozen (did not sustain damage). A že byl jen pro jistotu poslán na prohlídku, jak je v takových případech běžné (for maintenance work as is common after impacts like this). A v nejbližších dnes se vrátí do služby. Tak asi není co fotit.

  Dávat tohle do souvislosti se Syřany rozhlašovaným "přímým zásahem raketou" mi prostě přijde přitažené za vlasy.

  Jinak je legrační, že dojdeš se za vlasy přitaženou teorií a chceš po ostatních důkazy, aby ji vyvrátili. Jaký důkaz by tě přesvědčil, že se něco nestalo?
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  17:00 18.10.2017

  IDF povazujem za jednu z mala akcie schopnych armad sveta. F16 mali IOC par tyzdnov po tom, ako ich dostali a pol roka na to leteli o hodne pretazene bombardovat Osirak. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IDF povazujem za jednu z mala akcie schopnych armad sveta. F16 mali IOC par tyzdnov po tom, ako ich dostali a pol roka na to leteli o hodne pretazene bombardovat Osirak. Uspesne.
  Izrael na rozdiel od nas nema armadu na smiech, ale na realny boj, Adir je produkt aj ich kooperacie, takze nepochybujem ze ich chcu a vedia pouzivat.

  Ano, nemusi to byt pravda. Ale ta nahoda ma dost podozrive casovanie. Aj zastarala raketa moze nieco trafit - odporucam navstevu Belehradu a trosiek "neviditelnej" F117. Co by ste cakali, ze sa Izrael budd chvalit, ze im najnovsiu ultra mega super stihacku takmer zostrelila otrhana SAA s raketou z cias Brezneva?

  Kto donesie empiricky dokaz - fotky poskodenej F35 po stretnuti s vtakom, ma u mna velke plus a verejne podakovanie.
  Schvalne som postol link na izraelske medium, nech usetrim opacne konspiracie - u nas je o tom akosi ticho.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:48 18.10.2017

  @StandaBlabol :Tvrdí se tam, že Syřani dosáhli přímého zásahu F-35 raketou systému S-200. A Izraelci, že se snaží to poškození maskovat srážkou s čápem.

  Tak každý normálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @StandaBlabol :Tvrdí se tam, že Syřani dosáhli přímého zásahu F-35 raketou systému S-200. A Izraelci, že se snaží to poškození maskovat srážkou s čápem.

  Tak každý normálně uvažující troll na obou stranách ví, že je to blbost. Pokud se něco takového doopravdy přihodilo, tak střepina se trefit....Pravdu se nedovíme, takže každý může věřit prohlášení jeho oblíbené strany :) anebo konspirovat :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  16:39 18.10.2017

  StandaBlabol: Tie články sa začali objavovať presne včera. Ak priemerná dĺžka tvojho života je 45-60 dní, ako u mravca, tak to samozrejme môžme považovať za starú konšpiráciu. :-) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol: Tie články sa začali objavovať presne včera. Ak priemerná dĺžka tvojho života je 45-60 dní, ako u mravca, tak to samozrejme môžme považovať za starú konšpiráciu. :-) Z hľadiska dĺžky môjho života však ide skutočne o novú informáciu. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  16:34 18.10.2017

  to Sokrates:

  není to nová konspirace, na webu už takové články jsou. Třeba: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Sokrates:

  není to nová konspirace, na webu už takové články jsou. Třeba: https://southfront.org/israel-...

  Tvrdí se tam, že Syřani dosáhli přímého zásahu F-35 raketou systému S-200. A Izraelci, že se snaží to poškození maskovat srážkou s čápem.

  A DJW není zlý ruský, ale hodný americký trol - konečně tu jednoho máme:) Z té historky totiž vyplývá, že Američani zkonstruovali stroj, který vydrží přímý zásah 220 kg bojovou hlavicí, vrátí se z mise a jeho poškození není větší než po střetu s ptákem. Teprve teď je jasné, že F-35 je nejlepší a nejodolnější(!) letadlo všech dob.

  P.S. Alternativně se na raketách S-200 používali jaderné hlavice. Ale asi není pravděpodobné, že by F-35 přežila přímý zásah atomovkou, tak dobrá zase nebude, co?
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  15:35 18.10.2017

  @DJW to je tak nepravděpodobné, že se to doopravdy mohlo stát :). Pokud se tak stalo, tak je to pro S-200 hit století :D

  @DJW to je tak nepravděpodobné, že se to doopravdy mohlo stát :). Pokud se tak stalo, tak je to pro S-200 hit století :D

 • Sokrates
  15:16 18.10.2017

  DJW_: A nová konšpirácia je na svete. Gratulujem. :-D

  Takže systém S-200, ktorý nedokázal nikdy zostreliť ani len izraelskú F-16 alebo F-15, teraz zostreľuje F-35. Ktoré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: A nová konšpirácia je na svete. Gratulujem. :-D

  Takže systém S-200, ktorý nedokázal nikdy zostreliť ani len izraelskú F-16 alebo F-15, teraz zostreľuje F-35. Ktoré mimochodom nedosiahli v izraelskom letectve ani počiatočné operačné spôsobilosti, takže len ťažko mohli byť poslané do Libanonu na prieskum. Nehovoriac o tom, že na tieto úlohy sa oveľa viac hodia izraelské F-15 so špecializovanými prieskumnými kontajnermi.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  14:54 18.10.2017

  Zaujímavé je, že pár hodín po akcii F35 pri Sýrii IDF oznámili uzemnenie jednej F35 kvôli incidentu s "vtákom". Fotku samozrejmne nezverejnili.

  Náhoda? :)

  zdroj: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavé je, že pár hodín po akcii F35 pri Sýrii IDF oznámili uzemnenie jednej F35 kvôli incidentu s "vtákom". Fotku samozrejmne nezverejnili.

  Náhoda? :)

  zdroj: http://www.kan.org.il/item/?it...

  Alebo je to len ďalší proruský troll server, ktorý platí sám zlý zlý Putin?
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  13:14 18.10.2017

  A z dovodu, ze realne kona medvediu sluzbu hlavne prorusky zmyslajucim je nepravdepodobne, ze by sa jednalo o profi kremlo-trolla.
  Posudzujuc podla efektu to skor vyzera, ze pojde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A z dovodu, ze realne kona medvediu sluzbu hlavne prorusky zmyslajucim je nepravdepodobne, ze by sa jednalo o profi kremlo-trolla.
  Posudzujuc podla efektu to skor vyzera, ze pojde o trolla plateneho vrahmi z volstritu :-).
  Alebo su kremlaci taki babraci, ze sice aj dengy naleju, ale ich trolli su aj tak lamy.

  Btw. neviete niekto aku ma Vega hlavicu, ci je to continuous rod, alebo prefragmented, ci aku?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:54 18.10.2017

  2 JG

  Nemusí být nikým finančně podporován. Dnešní školáci, kteří se zajímají i o něco jiného než jsou počítačové hry, zvládají divy. Spolužák ze zakládky dělá od 16 let pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 JG

  Nemusí být nikým finančně podporován. Dnešní školáci, kteří se zajímají i o něco jiného než jsou počítačové hry, zvládají divy. Spolužák ze zakládky dělá od 16 let pro Microsoft dvorniho hackera. Teď je mu 30 a bere 200 000 měsíčně.

  2 fakta

  Když už si s tim dáváte tolik práce, alespoň si zjistěte ty FAKTA, vaše argumenty jsou až příliš často děravý jak řešeto - prorusky smýšlejícím tim prokazujete medvědí službu
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  12:52 18.10.2017

  V článku sa píše, že Sýria i cez všetky tieto útoky sa nedostala s Izraelom do vojny. Si myslím, že to je to posledné, čo by Asad potreboval, avšak nie je náhodou Sýria a Izrael ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V článku sa píše, že Sýria i cez všetky tieto útoky sa nedostala s Izraelom do vojny. Si myslím, že to je to posledné, čo by Asad potreboval, avšak nie je náhodou Sýria a Izrael stále vo vojne od Arabsko-Izraelskej vojny? Tuším podpísali iba dohodou o ukončení bojov, ale žiadna mierová zmluva. Alebo sa mýlim?
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  12:36 18.10.2017

  Nás proevropský s přístupnou IP adresou nikdo ani nevzpomene :D
  Hlavně vše berte smrtelně vážně, protože diskuze je přeci veřejný manifest.

  Váš jistě oblíbený sluníčkář.

  Nás proevropský s přístupnou IP adresou nikdo ani nevzpomene :D
  Hlavně vše berte smrtelně vážně, protože diskuze je přeci veřejný manifest.

  Váš jistě oblíbený sluníčkář.

 • Tesil
  12:28 18.10.2017

  Tady je zajímavé to,že každý troll je proruský případně prokremelský. Tím nechci zpochybnit informace JG. Jenom čekám na odhalení nějakého proamerického trolla.
   
  Ti samozřejmě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je zajímavé to,že každý troll je proruský případně prokremelský. Tím nechci zpochybnit informace JG. Jenom čekám na odhalení nějakého proamerického trolla.
   
  Ti samozřejmě existují taky, ale co víme, ne na AN. Doufáme, že někde působí i pročeští trollové. Admin.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  12:11 18.10.2017

  Tak to jsem zklamán. Skoro bych čekal, že když už do toho někdo investuje čas a peníze, tak ty příspěvky jsou pak promyšlené a manipulativní. Ale ty bláboly, co ty vždycky nechá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to jsem zklamán. Skoro bych čekal, že když už do toho někdo investuje čas a peníze, tak ty příspěvky jsou pak promyšlené a manipulativní. Ale ty bláboly, co ty vždycky nechá Fakta, než ho smáznou, to snad za tu námahu ani nestojí?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:03 18.10.2017

  Pokud používá některou z kvalitních služeb pro "bezpečný pohyb na síti", nemáte prakticky šanci :-( Ani to nemusí být organizace, stačí, když si koupí danou službu. Otázkou je, zda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud používá některou z kvalitních služeb pro "bezpečný pohyb na síti", nemáte prakticky šanci :-( Ani to nemusí být organizace, stačí, když si koupí danou službu. Otázkou je, zda si to platí sám...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:35 18.10.2017

  Upozorňujeme, že Fakta je profesionální proruský troll, který již má na AN více než 50 nových identit) a mění IP adresy, které nejsou dohledat, protože jsou chráněny několika ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upozorňujeme, že Fakta je profesionální proruský troll, který již má na AN více než 50 nových identit) a mění IP adresy, které nejsou dohledat, protože jsou chráněny několika firewally. Jak říká programátor AN:" jeho ip nejdou dosledovat, to je nějaká organizace, která to má sakra pořešené..." Pokud chcete studovat profesionálního proruského trolla v akci, máte nyní šanci.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:13 18.10.2017

  to Fakta-

  proč reaguješ na článek, který se ani nenamáháš přečíst?

  "Syrská armáda také po březnovém útoku izraelského letectva oznámila, že zničila jedno izraelské letadlo a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Fakta-

  proč reaguješ na článek, který se ani nenamáháš přečíst?

  "Syrská armáda také po březnovém útoku izraelského letectva oznámila, že zničila jedno izraelské letadlo a jedno poškodila. To následně izraelská strana dementoval s tím, že v žádném momentu nebyla ohrožena žádná letadla."

  Nadávej nesmyslně správci webu a div se, že tě pak smáznou. Ach jo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Fakta-
  08:42 18.10.2017

  V cenzorove clanku nezaznelo, ze pri tom breznovem naletu byly sestreleny 1-2 izraelske stihacky. Proto ta nasledna hystericka reakce izraele ze znici syrskou PVO. Agresor je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V cenzorove clanku nezaznelo, ze pri tom breznovem naletu byly sestreleny 1-2 izraelske stihacky. Proto ta nasledna hystericka reakce izraele ze znici syrskou PVO. Agresor je Izrael, ktery utoci na syrske uzemi standoff strelami vypalenyma z vzdusneho prostoru Izraele ci Libanonu. Censoruv clanek je zase o nicem
  Skrýt celý příspěvek

 • demagog
  23:17 17.10.2017

  Sokrates: Zosrotovana S-200 sa da tazko pouzit na vyprovokovanie reakcie Izraela, co sa SAR evidentne podarilo.

  Sokrates: Zosrotovana S-200 sa da tazko pouzit na vyprovokovanie reakcie Izraela, co sa SAR evidentne podarilo.

 • Sokrates
  22:13 17.10.2017

  yellec: rozhodne zošrotovať. Len údržba musí stáť kopec prachov.
  Čo sa týka tej hrozby pre pilotov, tak sa nezdá, že by to na izraelcov nejako zvlášť pôsobilo. Za posledných 5 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  yellec: rozhodne zošrotovať. Len údržba musí stáť kopec prachov.
  Čo sa týka tej hrozby pre pilotov, tak sa nezdá, že by to na izraelcov nejako zvlášť pôsobilo. Za posledných 5 rokov si tam urobili skoro stovku "výletov". :-)

  Inak, v článku sa píše, že museli vletieť hlboko do sýrskeho vnútrozemia. Ma tak napadlo, nemohli to vybombardovať kĺzavými bombami Spice. To by mohli urobiť kľudne z libanonskej hranice.
  Skrýt celý příspěvek

 • yellec
  21:25 17.10.2017

  Sokrates: Tak když už je Asad má, to je má sešrotovat a personál poslat na pracák? Prostě pokud je potřeba tak je vystřelí i kdyby to mělo vyjít na prázdno. Co kdyby se jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: Tak když už je Asad má, to je má sešrotovat a personál poslat na pracák? Prostě pokud je potřeba tak je vystřelí i kdyby to mělo vyjít na prázdno. Co kdyby se jedna šťastně trefila.
  A pokud bys letěl v jejich dosahu a RWR ti indikoval ozáření a odpal, v klidu bys pokračoval nezměněným kurzem a spoléhal že ECM funguje jak má a Rusové je Asadovi od minula nevylepšili? Já teda ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:30 17.10.2017

  Nerozumiem, ako sa môžu v dnešnej dobe ešte krajiny spoliehať na systém S-200VE. Nielen že je viac ako 30 rokov starý, ale nikdy nebol stavaný na zneškodňovanie rýchlych stíhačiek. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nerozumiem, ako sa môžu v dnešnej dobe ešte krajiny spoliehať na systém S-200VE. Nielen že je viac ako 30 rokov starý, ale nikdy nebol stavaný na zneškodňovanie rýchlych stíhačiek. A už vôbec nie tých moderných.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:03 17.10.2017

  Ve světle podobných akcí se nelze divit,že Írán rozvíjí svůj jaderný program.

  Ve světle podobných akcí se nelze divit,že Írán rozvíjí svůj jaderný program.

 • PavolR
  19:27 17.10.2017

  otecko:
  Výlučne na svojej vlastnej. :D Nezaútočia na niekoho, kto nikdy neútočil na nich.
  http://www.armadninoviny.cz/pr...

  otecko:
  Výlučne na svojej vlastnej. :D Nezaútočia na niekoho, kto nikdy neútočil na nich.
  http://www.armadninoviny.cz/pr...

 • otecko
  19:13 17.10.2017

  Tak si říkám, na čí straně Izrael vlastně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak si říkám, na čí straně Izrael vlastně stojí??

  http://www.zerohedge.com/news/...

  .. jsme zmaten, pokud ISIS má tábor bezmála Izraelcům pod nosem. je to snad jejich spojenec?
  Skrýt celý příspěvek

 • Lyšák
  19:10 17.10.2017

  Osobně bych také pochyboval o tak brzkém použití F-35. Stále je to hodně surová mašina. A jakkoliv se se zařazením nové techniky do boje Izrael nese..., tady si 35ka také vezme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně bych také pochyboval o tak brzkém použití F-35. Stále je to hodně surová mašina. A jakkoliv se se zařazením nové techniky do boje Izrael nese..., tady si 35ka také vezme svůj čas, než se ukáže v boji... Je tam dost novinek, které si vyžádají (anebo si o to říkají) v řadě operačních úkolů zcela novou taktiku. A hledat novou taktiku nasazení nové zbraně, tolik sofistikované a DRAHÉ opravdu nekze bojem.
  Skrýt celý příspěvek

 • demagog
  18:58 17.10.2017

  S-200 ma poloaktivne, nie povelove navedenie.

  S-200 ma poloaktivne, nie povelove navedenie.

 • Míša
  17:38 17.10.2017

  IAF je známá, že nasadí prostředky takřka hned do bojového použití, nebo jen testu. Vzhledem k očekávanému vzájemnému krytí PVO baterií a dost nepřijemného dosahu Vegy mi to přišlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IAF je známá, že nasadí prostředky takřka hned do bojového použití, nebo jen testu. Vzhledem k očekávanému vzájemnému krytí PVO baterií a dost nepřijemného dosahu Vegy mi to přišlo teoreticky možné. Ale nepíšu to jako převědčení, jen myšlenka a otázka, vím že S-200 nebyla brána nidky na lehkou váhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:37 17.10.2017

  Argonaut.CZ

  Stret sunitov a šítov ide mimo Izrael ... a evidentne je Izrael mimo hlavného diania ... keby platilo, že sú "všetci hlavne proti Izraelu" tak to vyzerá ináč .... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ

  Stret sunitov a šítov ide mimo Izrael ... a evidentne je Izrael mimo hlavného diania ... keby platilo, že sú "všetci hlavne proti Izraelu" tak to vyzerá ináč .... len so samotným Hizbaláhom mal Izrael veľké problémy v roku 2006 i napriek vojenskej prevahe. ...
  Dnes nie je pre žiadnych islamských militantov Izrael prioritou a sústreďujú sa na svojich zväčša moslimských súkmeňovcov ...

  No ono by sa do toho prostredia zišlo poslať i tú "antislniečkársku" stranu na čele s Bushom mladším ... nech vidí čo svojou "odbornosťou" pomáhal naštartovať ...

  F-35I ešte určite nie je spôsobilý na takéto akcie .... s tými pár kusmi prebieha tak maximálne intenzívny výcvik.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:32 17.10.2017

  Si umím představit tu informaci: Hele řekněte jim, že jim za půl hodiny zničíme tu a tu baterii, tak ať stáhnou personál.
  Ale nebojí se toho koukám. Zaútočit hezky se severu přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Si umím představit tu informaci: Hele řekněte jim, že jim za půl hodiny zničíme tu a tu baterii, tak ať stáhnou personál.
  Ale nebojí se toho koukám. Zaútočit hezky se severu přes Libanon, když je Damašek na dosah klouzavých pum z Izraelského vzdušného prostoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:09 17.10.2017

  Míša: Pochybujem, že by tých niekoľko kusov F-35, ktoré im už boli dodané, bolo operačne spôsobilých. A na to, aby si poletovali vo vzdušnom priestore Sýrie a ničili, čo uznajú za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: Pochybujem, že by tých niekoľko kusov F-35, ktoré im už boli dodané, bolo operačne spôsobilých. A na to, aby si poletovali vo vzdušnom priestore Sýrie a ničili, čo uznajú za vhodné, určite nepotrebujú stealth.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:07 17.10.2017

  Rusové o útoku věděli, ale nechtěli konfrontaci. Pro Izraelce by nedávalo smysl poslat F-35, protože ruská PVO byla připravena a zachytila by jednoznačně charakteristiku F35 (pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové o útoku věděli, ale nechtěli konfrontaci. Pro Izraelce by nedávalo smysl poslat F-35, protože ruská PVO byla připravena a zachytila by jednoznačně charakteristiku F35 (pro pozdější analýzu). Takže je to jen další střípek blízkovýchodního guláše kde každý proti každému a hlavně proti Izraeli. Bylo by zajímavé do takového prostředí poslat pár západoevropských šiřitelů dobra (sluníčkářů a humanistů) na exkurzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  16:35 17.10.2017

  Při použití pum k likvidaci Vegy mi to přijde, že testovali bojem nové F-35tky, ale sám nyní netuším, kolik jich vůbec aktuálně vlastní. Jinak bych spíše očekával k provedení útoku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při použití pum k likvidaci Vegy mi to přijde, že testovali bojem nové F-35tky, ale sám nyní netuším, kolik jich vůbec aktuálně vlastní. Jinak bych spíše očekával k provedení útoku AGM-88 harmy, kdoví, kdy prozradí více.
  Skrýt celý příspěvek