Izraelská odstřelovací puška DAN .338

Foto: Dan .338 / IWI
Foto: DAN .338 s optikou MEPRO MESLAS. / IWI

Na probíhající evropské vojenské výstavě Eurosatory 2014 představila izraelská zbrojovka IWI (Israel Weapon Industries) novou opakovací odstřelovací pušku DAN .338. Puška vznikala za úzké spolupráce se speciálními jednotkami izraelské armády.

Na trhu je dostatek policejních a armádních odstřelovacích pušek od různých společností. Izraelci v š ak věří, že DAN .338 si své zákazníky najde.

 

Normální přístup je vytvořit odstřelovačku jen pro dosažení maximální přesnosti, což však celý systém může udělat choulostivý. My jsme však spojili vysokou přesnost s robustností celé konstrukce,“ dočteme se v tiskových materiálech IWI.

 

Vývoj pušky DAN .338 probíhal od roku 2010. Na výstavě Eurosatory 2014 IWI představila pušku v ráži .338, tedy 8,6 mm × 70. V budoucnu však mají následovat opakovací pušky v rážích 7,62 mm × 51 (DAN .308) a 7,62 mm × 67 (DAN .300).

Foto: Dan .338 / IWI

Foto: Opakovací pušky jsou u ozbrojených sil oblíbené kvůli své přesnosti. / IWI

Náboje jsou umístěné v 10 raném zásobníku. Bezpečnostní prvky a pojistka zásobníku jsou oboustranné. Spoušť je dvojstupňová s nastavitelným odporem mezi 1 a 2 kg.

 

Tělo zbraně je vyrobeno z lehké a pevné slitiny hliníku. V těle je usazená volně plovouc hlaveň o délce 737 mm (29″). Zbraň bez zásobníku, optiky a příslušenství (např. dvounožka) váží 6,9 kg.

 

Hlaveň je lehce vyměnitelná bez použití speciálních nářadí. Šroubovanou úsťovou brzdu lze velmi rychle vyměnit za tlumič výstřelů.

 

DAN .338 dosahuje na vzdálenost 1200 m přesností menší než 1 MOA. Laicky řečeno, všechny střely na 1200 m zasáhnou terč o průměru 348 mm.

 

Foto: Dan .338 / IWI

Foto: DAN .338 v detailu. Klikni pro větší obrázek. / IWI

Na zbrani najdeme řadu montážní ch lišt. Horní montážní lišta dovoluje použití v tandemu optiky a termovizního zaměřovače. Dolní lišta slouží k uchycení dvojnožky.

 

Pažba je sklopná s nastavitelnou lícnicí a patkou pažby. Celková délka zbraně je 1280 mm, se sklopenou pažbou 1030 mm.

 

Na výstavě Eurosatory 2014 je zbraň vystavená společně s optikou MEPRO MESLAS. Zaměřovač v sobě kombinuje klasickou optiku s 10 násobným zvětšením, laserový dálkoměr a balistický počítač. Zaměřovač měří vzdálenost i výškový úhel. K dispozici jsou také senzory pro měření teploty, vlhkosti nebo nadmořské výšky.

 

Zdroj: The Firearm Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelské obrněné vozidlo CombatGuard

Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila nové vysoce mobilní obrněné vozidlo ...

Izraelské drony Hermes 900 pro švýcarské letectvo

Švýcarské ministerstvo obrany pro své letectvo nakoupí izraelská bezpilotní letadla Hermes 900 MALE ...

Izraelci prodávají tanky Merkava IV

Izraelské ministerstvo obrany podepsalo přelomový kontrakt na export izraelského rodinného stříbra – ...

Nový termovizní zaměřovač a dalekohled pro odstřelovače

Americká společnost Flir Systems představila na konferenci SOFIC (Special Operations Forces Industry ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Draky
  17:35 17.06.2014

  když bude mít nastarosti nákupy armáda a ne nějakej náměstek z ministerstva co přežil 5 ministů, třebas se rozpočet nerozkrade a budou si moct koupit pořádný pušky :)

  když bude mít nastarosti nákupy armáda a ne nějakej náměstek z ministerstva co přežil 5 ministů, třebas se rozpočet nerozkrade a budou si moct koupit pořádný pušky :)

 • kenumis
  17:15 17.06.2014

  zajímavá zbraň, nevypadá vůbec zle..... no a když se vybírá ta nová odstřelovačská puška pro AČR, myslím, že by se armádní nákupčí měli zamyslet i na touto variantou

  zajímavá zbraň, nevypadá vůbec zle..... no a když se vybírá ta nová odstřelovačská puška pro AČR, myslím, že by se armádní nákupčí měli zamyslet i na touto variantou

Načítám diskuzi...