Izraelská protivzdušná obrana spoléhá na lasery

Foto: Iron Dome v akci; ilustrační foto / Rafael
Foto: Iron Dome v akci; ilustrační foto / Rafael

Schopnost bránit se před raketovými útoky je v případě Izraele otázkou „života a smrti“. Izrael dokáže ničit střely mířící na jeho území, ale za cenu neúměrných finančních nákladů. Izraelská firma Rafael Advanced Defense Systems proto vyvíjí „konečnou“ zbraň protiraketové obrany – laser.

Vývoj laserových zbraní není ani tak otázkou prestiže nebo výsledkem rozmarnosti vojenských stratégů. Laserové zbraně slibují jednu obrovskou výhodu – jejich provoz je řádově levnější, než u systémů s podobným posláním.

 

Příkladem nechť je Izrael. Hamás a Hizballáh pravidelně útočí na izraelské území pomocí střel krátkého dosahu jako jsou Kassám nebo derivátů raket „Katuša“. Každá z raket vyjde na přibližně 1000 dolarů (20 000 Kč).

 

Obranu proti těmto útokům má na starosti izraelský systém Iron Dome. Podle listu The Time od Israel jedna antiraketa přitom stojí 100 000 dolarů (2 000 000 Kč). Iron Dome tak ignoruje všechny cíle menší než rakety a střely mířící mimo obytné oblasti. Třeba také připomenout, že dvě z deseti útočících raket Iron Dome nedokáže zničit.

 

Řešením se může stát vyvíjený mobilní laser HELWS ( High-Energy Laser Weapon System) od izraelské firmy Rafael. Laser spadá do kategorie zbraní C-RAM (Counter Rocket, Artillery, Mortars) a C-UAV (Counter-Unmanned Aerial Vehicles), tedy zbraní schopných působit pro raketové, dělostřelecké a minometné munici a proti bezpilotním letadlům.

 

Laser HELWS bude začleněn do nového systému protivzdušné obrany Iron Beam. Úkolem Iron Beam je doplňovat Iron Dome, především tam, kde je třeba okamžitá reakce. Příkladem je například město Sderot, které se nachází jen 4 kilometry od hranice Gazy. Iron Dome nedokáže na útoky na město Sderot zareagovat.

 

Iron Beam (Železný paprsek) má tvořit nejnižší pátou vrstvu protivzdušné obrany Izraele. Doplňovat tak bude systémy Iron Dome (Železná kopule), David´s Sling (Davidův prak) a nejvýkonnější Arrow 2 a Arrow 3 (Šíp 2/3).

 

Parametry laseru HELWS nejsou známé. Ví se, že se jedná o polovodičový laser schopný ničit RAM munici na vzdálenost 7 kilometrů. Vývoj laseru je již téměř dokončen. Pokud půjde vše podle plánu první systémy Iron Beam rozmístí Izrael již v průběhu příštího roku.

 

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael úspěšně vyzkoušel „Davidův prak“

Izraelská armáda úspěšně vyzkoušela nový protiraketový komplet DSWS (David´s Sling Weapon System), ...

Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie

Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé ...

Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí

Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. ...

Bezpilotní letouny budoucnosti izraelského letectva

Izrael se již nemusí obávat masivního pozemního útoku z okolních států. Na druhou stranu roste ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • shal
  18:16 04.02.2014

  Představit by ten systém měli už tento týden v Singapuru.

  Představit by ten systém měli už tento týden v Singapuru.

 • Hrobař
  16:22 04.02.2014

  Vážně by mě zajímal výkon laseru. Hlavně kvůli poměru výkon/mobilita. Snad ho časem odtajní. Jinak Izrael je ideální pro testování tohoto tipu technologií.

  Vážně by mě zajímal výkon laseru. Hlavně kvůli poměru výkon/mobilita. Snad ho časem odtajní. Jinak Izrael je ideální pro testování tohoto tipu technologií.

 • shal
  14:34 01.02.2014

  Navíc Adam je ve fázi prototypování a Izraelci už to mají asi prakticky hotové, když to chcou v roce 2015 nasazovat.

  Navíc Adam je ve fázi prototypování a Izraelci už to mají asi prakticky hotové, když to chcou v roce 2015 nasazovat.

 • shal
  14:33 01.02.2014

  Je schopný ničit munici ze 7 kilometrů? TO je úžasný výsledek. Systém ADAM, který vyvíjí Lockehead Martin pro americkou armádu je schopný detekovat cíl na 5 kilometrů a ničit ho na ...Zobrazit celý příspěvek

  Je schopný ničit munici ze 7 kilometrů? TO je úžasný výsledek. Systém ADAM, který vyvíjí Lockehead Martin pro americkou armádu je schopný detekovat cíl na 5 kilometrů a ničit ho na 2 a půl. Pravděpodobně budou asi i jiné náklady na provoz a pořízení, když je ten systém o tolik účinnější.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...