Izraelské komando zajistilo dodávku syrských raket

Foto: Členové námořního komanda Šajetet 13; ilsutrační foto / IDF
Foto: Členové námořního komanda Šajetet 13; ilsutrační foto / IDF

Izraelské komando Šajetet 13 obsadilo v Rudém moři civilní loď přepravující syrské rakety M-302. Loď mířila do přístavu Port Sudan v Súdánu. Rakety měly pode Izraelců putovat ze Súdánu přes Sinajský poloostrov až do pásma Gazy.

Z Damašku do Gazy je to vzdušnou čárou necelých 200 kilometrů. Avšak jedinou možností, jak "bezpečně" dostat rakety přes Izrael, je podniknout více než 6000 kilometrů dlouhou cestu kolem Arabského poloostrova.

 

Podle Izraelských obranných sil IDF (Israel Defense Forces) byly rakety nejprve letecky přepraveny íránskými letadly z Damašku do Teheránu. Následně Íránci převezli rakety do přístavu Bandar Abbás, kde je naložili na civilní nákladní loď Klos C. Sedmnáctičlenná posádka zřejmě o kontrabandu nevěděla.

Loď poté plula do iráckého přístavu Umm Kasr, kde byla doplněná paletami s pytli cementů. Podle IDF mělo jít o „další způsob, jak ztížit odhalení raket a zamaskovat íránskou stopu.“Syrská raketa M-302 Foto: Syrské rakety M-302 byly ukryté na paletě mezi pytly s cementem. / IDF

Loď se poté vydala kolem Arabského poloostrova do Rudého moře. Zde měla namířeno do súdánského přístavu Port Sudan. Právě Súdán je často využíván jako základna, překladiště a startovací místo pro kontrabandy mířicí do pásma Gazy. Izraelské letectvo dokonce minulý rok podniklo letecký úder na íránské sklady zbraní v Súdánu.

V Rudém moři však loď zablokovalo izraelské námořnictvo a na palubu se vylodilo izraelské námořní komando Šajetet 13. Komando nenarazilo na žádný odpor. Kdybychom nezasáhli, loď zakotví v Port Sudanu a rakety se dostanou přes Sinajský poloostrov teroristům v Gaze,“ stojí v tiskovém prohlášení IDF.

Připomeňme, že Šajetet 13 je elitní námořní jednotka IDF. Společně se Sajeret Matkal a Sajeret Šaldag je považována za jednu ze tří nejlepších elitních jednotek izraelské armády. Její specializací je záchrana rukojmí v pobřežních oblastech, obojživelné operace, sabotáže, protiteroristické mise nebo právě násilné nalodění na podezřelá plavidla.

Video: Průběh operace. / YouTube

Na palubě 110 metrů dlouhé nákladní lodě Klos C vojáci odhalili bedny se syrskými raketami M-302. IDF však neoznámily, jaké typy M-302 raket se nacházely na palubě lodě.

Základní verze M-302 má dolet 90 kilometrů a 170kg bojovou hlavicí. Nevýkonnější M-302E na vzdálenost 200 km „doručí“ bojovou hlavici o hmotnosti 125 kg. Rakety M-302 použil například Hizballáh při válce s Izraelem v roce 2006.

Podle izraelských zpravodajců je v současné době nevýkonnější raketou v pásmu Gazy íránská Fajr-5 ráže 333 mm. Dolet rakety Fajr-5 činní 75 kilometrů a hmotnost bojové hlavice 175 kg.

Zdroj: The Times of Israel

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Izraelská protivzdušná obrana spoléhá na lasery

Schopnost bránit se před raketovými útoky je v případě Izraele otázkou „života a smrti“. Izrael ...

Katana: Robotický člun z Izraele

Izraelská firma Israel Aerospace Industries (IAI) představila nové bezosádkové hladinové plavidlo ...

Izrael bombardoval konvoj Hizballáhu

Izraelské letectvo v pondělí večer zaútočilo na cíle v Libanonu. Terčem útoku se stal konvoj ...

C-MUSIC: Izraelský obranný laser dokončil testování

Izrael dokončil sérií testů svého obranného laserového systému pro civilní dopravní letadla C-MUSIC ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!