Izraelské námořnictvo získá další hlídkové čluny

Super Dvora Mk. III / Foto: Israel Aerospace Industries

Israel Aerospace Industries (IAI) oznámily 29. září, že Izraelské námořnictvo objednalo tři další rychlé hlídkové čluny Super Dvora Mk. III. Všechny lodě budou dodány do 18ti měsíců od zahájení výrobních prací.

 

IAI je izraelská společnost, vlastněná státem. Jedná se o největšího izraelského výrobce vojenských a civilních letadel. I když se IAI specializuje na výrobu v oblasti letectví, vyrábí také vojenské systémy pro pozemní a námořní složky. Většina produktů je tedy vyráběna přesně podle požadavků Izraelských obranných sil.Divize IAI Ramta již dodala izraelskému námořnictvu mezi lety 2002 až 2009 celkem 10 člunů Mk. III. Poslední čtyři dodané kusy používají k pohybu tryskové systémy a mohou tak dosáhnout rychlosti až 50 uzlů (93 km/h). Ve službě jsou čluny Super Dvora Mk. III v základu vyzbrojeny stabilizovaným 25mm kanónem na montáži Rafael Typhoon, ručně ovládaným 20mm dělem a dvěma kulomety. Osádku tvoří devět mužů, je vybavena radarem typu Raytheon. Nadstandardně mohou být čluny vyzbrojeny raketami AGM-114 Hellfire.

 

 

Lodě střeží pobřeží Izraele a pásma Gazy, aby se zabránilo pronikání militantních jednotek a pašování. Kromě hlídkování rovněž zabezpečují různá strategická zařízení, např. rafinérie v exkluzivní izraelské ekonomické zóně.Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!