Izraelské obrněné vozidlo CombatGuard

Foto: CombatGuard / IMI
Foto: CombatGuard / IMI

Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila nové vysoce mobilní obrněné vozidlo CombatGuard. Podle firemních materiálů se CombatGuard pyšní bezprecedentní kombinací mobility, rychlosti a balistické ochrany.

Diváci poprvé nové vozidlo uvidí na vojenské výstavě Eurosatory 16. června letošní roku. Podle IMI se CombatGuard hodí jak do konfliktů vysoké intenzity, tak i do stabilizačních a mírových operací.

 

CombatGuard je vysoce modulární vozidlo, na které lze umístit širokou škálu zbraní a účelového vybavení. IMI nabízí nejrůznější verze svého vozidla, včetně průzkumné, velitelské, zpravodajské a spojovací.

 

Foto: Zatím jsou o vozidle k dispozici pouze obecné informace. / YouTube

Vysoce modulární je také balistická ochrana. Vzhledem k předpokládané misi a stupni ohrožení lze pomocí odnímatelných plátů zvyšovat nebo snižovat balistickou ochranu „dle libosti“. Proč snižovat? Nižší hmotnost se příznivě projevuje například na spotřebě i životnosti jednotlivých dílů auta.

 

Balistickou ochranu navíc zvyšuje aktivní obranný systém. Podle izraelských novin ynet.com, podobně jako Trophy umístěný na tancích Merkva, dokáže systém odhalit hrozby (RPG, řízené střely) na dlouhou vzdálenost a aktivně proti ním působit.

 

Zajímavě je řešená samonosná karosérie. Vojáci sedí uvnitř pancéřové schránky a přední/zadní kola jsou umístěná mimo schránku. V případě najetí na minu tak hlavní energie výbuchu směřuje mimo prostor posádky. Konstrukce CombatGuard údajně vykazuje skvělou ochranu proti pokročilým hrozbám, jako je výbuchem formovaný projektil EFP (Explosively Formed Penetrator).

Foto: CombatGuard / IMI

Foto: CombatGuard dokáže překonávat extrémní terén. / IMI

Výsadek nesedí jako v dalších vozidlech podobné kategorie za sebou, ale zády k sobě. Posádka bez přesedání může vést palbu z ručních palných zbraní skrze střílny nebo ovládat zbraně lafetované na vozidle. Široké vstupní dveře také velmi usnadňují nastupování a vystupování z vozidla.

Podle oficiálních materiálů vozidlo váží 6 tun (nezmiňuje se ale úroveň balistické ochrany). Uvnitř vozidla najde místo až 6 vojáků nebo 1,2 tun nákladu. Pozdější verze pojmou až osm vojáků.

 

Auto pohání dieselový motor Chevy Cobra o výkonu 220 kW (300 koní). Motor přes čtyřstupňovou automatickou převodovku pohání všechny čtyři obří 54“ kola. Maximální rychlost na cestě je velmi slušných 150 km/h, v terénu 120 km/h.

 

Foto: CombatGuard / IMI

Foto: Vstup do prostoru posádky je vynikající. / IMI

Velká a široká kola poskytují výbornou mobilitu a trakci i na nezpevněném povrchu, jako je písek, bahno nebo jinak členitý terén. Podle firemních materiálů CombatGuard dokonce v určitých podmínkách překonává pásová vozidla.

 

CombatGuard bez problému dokáže překonat až 1,5 metrů hluboký brod a zdolat stoupání o sklonu 66°. Při jízdě vpřed nebo vzad nejsou problém překážky vysoké až 0,8 metrů.

 

Již v následujících měsících mají izraelští vojáci začít s CombatGuard trénovat. V izraelské armádě vozidlo poslouží ke střežení hranice, patrolování ale i k manévrování v pozemním boji.

Zdroj: ynet.com, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Roll-out prvního izraelského letadla M-346 Master

Na továrním letišti firmy Alenia Aermacchi v Itálii proběhl před pýr dny slavnostní roll-out prvního ...

Izrael přizpůsobuje taktiku proti bezpilotním letounům

Nové století, nové hrozby. Izrael reaguje na rostoucí narušování svého vzdušného prostoru ...

SPEAR: Nový izraelský 120mm minomet

Izraelská firma Elbit Systems představila nový 120mm minomet SPEAR. Jde o druhou generaci ...

Izraelské vrtulníky AH-1 Cobra nahrazují bezpilotní letadla

Izrael ke konci minulého roku vyřadil poslední americký bitevní vrtulník AH-1 Cobra. Úkoly vrtulníků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Longsword
  17:16 05.06.2014

  ... proc mi tohle auticko pripomina Batmobile z Dark Knighta? Kazdopadne zajimava konstrukce, jsem zvedavy jen na ty pneumatiky, ty (sarkasmus ON) ty rozhodne nebudou primarnim ...Zobrazit celý příspěvek

  ... proc mi tohle auticko pripomina Batmobile z Dark Knighta?
  Kazdopadne zajimava konstrukce, jsem zvedavy jen na ty pneumatiky, ty (sarkasmus ON) ty rozhodne nebudou primarnim tercem pripadnych utocniku (sarkasmus OFF, mozna ...). Kazdopadne bude zajimave vedet, co si o tomhle aute povedi budouci uzivatele ...Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  14:02 05.06.2014

  neznám sice cenu, ale tohle by se mě líbilo ve výzbroji naší armády místo Iveca

  neznám sice cenu, ale tohle by se mě líbilo ve výzbroji naší armády místo Iveca

Načítám diskuzi...