Izraelské radary hlídají vzdušné prostory států NATO

Radiolokátor ELTA ELM-2084; větší foto / ELTA

Před pár týdny izraelský výrobce radarů a speciální elektroniky ELTA předal italskému letectvu druhý letoun včasné výstrahy. Pokračují také dodávky radarů ELTA pro kanadskou protivzdušnou obranu. Dalšími státy NATO, které radary izraelského původu zařadí do výzbroje, by mělo být Česko a USA.

Radary a raketové systémy protivzdušné obrany od firmy ELTA a jejích divizí slouží v několika desítkách států a uplatňují se také v ozbrojených silách zemí NATO. V nich neslouží jen národním potřebám, ale jsou zapojeny do všech komunikačních, datových, ale i velitelských a řídících systémů Severoatlantické aliance jako celku.

 

 

Například Kanada v roce 2015 objednala deset radarů ELTA EL/M-2084, tedy stejný typ, jaký na konci roku 2016 vybrala pro modernizaci systému protivzdušné obrany AČR i česká vláda. První radarový komplet kanadská armáda dostala v druhé polovině minulého roku, přičemž prošel bez jakýchkoliv problémů všemi zkouškami.

 

Nyní je zařazen do integrované protivzdušné obrany země (která je v rámci systému NORAD propojena s protivzdušnou obranou USA) a je připojen do systému velení a řízení protivzdušné obrany celé Severoatlantické aliance, přičemž bez problémů komunikuje pomocí standardních komunikačních i datových protokolů NATO. Další radarové komplety kanadská armáda získá letos a v příštím roce.

 

Dodávky izraelských radarů do Kanady dokazují, že jsou plně kompatibilní se standardy NATO a propojitelné s velitelskými i řídícími systémy na všech stupních velení sil NATO, a to jak po technologické, tak po komunikační stránce. Dalším příkladem je nedávné dokončení dodávky letounů včasné výstrahy pro Itálii, které budou působit jako součást ochrany vzdušného prostoru země i dalších členů NATO.

 

Italské letectvo v lednu tohoto roku získalo do užívání druhý letoun Gulfstream G550/AEW, přičemž v případě prvního se tak stalo v červnu minulého roku. V obou strojích je zabudován radarový systém ELTA EL/W-2085 AEW kategorie AESA sloužící ke sledování vzdušného prostoru.

 

Technologicky i funkčně jde o totožný systém jako v případě radaru ELTA EL/M-2084, v obou případech jsou cíle vyhledávány pomocí aktivního elektronického skenování prostoru a elektronicky vychylovaných radarových paprsků. Odpadá tak nutnost mechanických pohyblivých částí radarových senzorů.

 

Italský Gulfstream G550/AEW; větší foto / ELTA 

 

Nové letouny italského letectva s radary ELTA jsou vybaveny integrovanými datalinky podle norem NATO a jsou plně kompatibilní s radarovou i komunikační a datovou sítí systému velení a řízení protivzdušné obrany aliance. První letoun Gulfstream G550/AEW dodaný italskému letectvu už byl zařazen do aktivní služby a úspěšně se zúčastnil hned několika cvičení Severoatlantické aliance.

 

Druhý stroj jej bude brzy následovat. Není bez zajímavosti, že těmito stroji již několik let disponuje izraelské letectvo, stejně jako vzdušné síly Singapuru, o jejich koupi projevují zájem i Spojené státy.
 

Společnost ELTA v součinnosti s izraelskou vládou spolupracovala na konfiguraci i integraci radarů ELTA EL/W-2085 AEW s italskou korporací Leonardo. Analogicky je pro projekt nových radarů české armády připravena spolupráce společnosti ELTA s pardubickým výrobcem radarů a speciální elektroniky RETIA, který je držitelem bezpečnostní prověrky NATO.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě

Už několik desítek let tvořily a tvoří nákladní automobily Tatra pomyslnou páteř československé ...

Podnik VOP CZ podepsal novou servisní smlouvu na opravy tanků

V závěru loňského roku podepsali zástupci státního podniku VOP CZ a Ministerstva obrany České ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Kolik miliard dolarů zaplatí Polsko za americké Patrioty?

Washington nabídl Polsku dvě baterie protiraketových a protiletadlových systémů Patriot za 10,5 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  11:04 14.02.2018

  TF_HU:
  jo jasně, já se narodil v době, kdy už šla ta vaše slavná VS do kopru :D Víc se s vámi bavit nemíní, jelikož na vás mám svůj názor a hádat se tady nechci.

  KOLT:
  pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU:
  jo jasně, já se narodil v době, kdy už šla ta vaše slavná VS do kopru :D Víc se s vámi bavit nemíní, jelikož na vás mám svůj názor a hádat se tady nechci.

  KOLT:
  pokud je to pravda, tak je to hodně smutné - nezmění se vůbec nic, ale to už sme tak nějak zvyklí. "My vlastně tu techniku kompatibilní s NATO vlastně ani nepotřebujeme - máme svou vlastní lepší, a je jedno že se rozpadá nebo nefunguje" :D Pak se nemůžou divit, že je nouze o vojáky - kdo by tam chodil, bojovat v technice starší než on sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:03 14.02.2018

  Treba bude Strnad mladsi v ziskavani proverky NBU uspesnejsi nez otec, jak se zda ten (alespon oficialne) z CSG ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Treba bude Strnad mladsi v ziskavani proverky NBU uspesnejsi nez otec, jak se zda ten (alespon oficialne) z CSG odchazi...
  https://ekonomika.idnes.cz/str...
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:57 14.02.2018

  Rase

  Mentálně na úrovni VS jste sám...neposuzujte tak něco, co neznáte. Dík. Armáda je od toho aby řekla "co" chce, potřebuje k plnění úkolu, jež jim zadává politická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Mentálně na úrovni VS jste sám...neposuzujte tak něco, co neznáte. Dík. Armáda je od toho aby řekla "co" chce, potřebuje k plnění úkolu, jež jim zadává politická reprezentace této země. od koho to nakoupíme je už věcí civilní kontroly, tedy MO ČR...tedy armáda neurčuje od koho se to má kupovat, ale armáda říká, co...tedy armáda chce dělo, které bude střílet na 40 km...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:49 14.02.2018

  Rase, promiňte za zkomolení jména!

  Rase, promiňte za zkomolení jména!

 • KOLT
  10:48 14.02.2018

  Rse, nemám to z ověřeného zdroje, nicméně v ANO se prý povídá, že od válu půjde Šlechtová... Prý podlehla tlaku "Kalouskovců" a místo modernizace české techniky (DANA) chce kupovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rse, nemám to z ověřeného zdroje, nicméně v ANO se prý povídá, že od válu půjde Šlechtová... Prý podlehla tlaku "Kalouskovců" a místo modernizace české techniky (DANA) chce kupovat novou v zahraničí, navíc by v tom mohl fungovat Omnipol (co na tom, že ten s Kalouskem už nemá nic společného)... takže asi tak.

  Opata by asi byl OK, minimálně vojáci mu velice důvěřují. Mmchd, Pavel – výsadkář, Opata – výsadkář... ono ta specializace holt asi přitahuje určitý typ lidí. Bečvář je tuším dělostřelec. Když si vezmu, v jakém stavu to dělostřelectvo je...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:26 14.02.2018

  V létě 2018 jde Bečvář od válu, on už vlastně měl skončit již v létě 2017, kdyby mu Stropnický neprodloužil smlouvu. Šlechtová již hledá jeho nástupce a očividně s tím bude spojena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V létě 2018 jde Bečvář od válu, on už vlastně měl skončit již v létě 2017, kdyby mu Stropnický neprodloužil smlouvu. Šlechtová již hledá jeho nástupce a očividně s tím bude spojena rekonstrukce celého generálního štábu. Rozhodovat by se mělo mezi Jiřím Balounem a Alešem Opatou. Osobně doufám, že když ne Miroslav Žižka, tak alespoň Opata, nic jiného nemá smysl...

  http://zpravy.e15.cz/domaci/po...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:37 14.02.2018

  otecko:
  bohužel nemám osobní zkušenost, ale souhlasím. Generál Pavel byl vykopnut nahoru atd. On ten Bečvář určitě není špatný voják, ale co si budeme povídat, na GŠ to chce tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko:
  bohužel nemám osobní zkušenost, ale souhlasím. Generál Pavel byl vykopnut nahoru atd. On ten Bečvář určitě není špatný voják, ale co si budeme povídat, na GŠ to chce tak nějak nový pohled, nové myšlení. Pochybuju ale že se něco změní.
  Vždycky je to o střetu ministra a GŠ. Když je slabý ministr co jen poslouchá GŠ, tak to dopadá jako za Stropnického.
  ps. docela se divím, že se vůbec podařilo zprofesionalizovat AČR, dneska bych v podobnou reformu už nevěřil - přitom potřeba je a bude (zavedení TO jak zmiňuje často Maximus atd.). GŠ je pořád mentalitou na úrovni Varšavské smlouvy a to se pak odráží i na technice, organizaci jednotek atd. GŠ očividně vyhovuje stav, jen modernizovat to co je a moc na sebe neupozorňovat.
  Doufám že paní Šlechtová to trochu provětrá, ale jsem radši skeptický
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  08:55 14.02.2018

  Tak přiznejme, že GŠ je odkladiště nepotřebných všehoschopných, kde vládne strach z navrátilců, z těch, co něco dokázali, se zahraničními zkušenostmi, Viz odejití genrála ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak přiznejme, že GŠ je odkladiště nepotřebných všehoschopných, kde vládne strach z navrátilců, z těch, co něco dokázali, se zahraničními zkušenostmi, Viz odejití genrála Mirodslava Žižky... kdo chce zažít masochismus, ať se jde před kulaťák- sídlo GŠ podívat. to hemžení pupkatých důstojníků a jejich sekretářek, důleřitých jak Vládní vojsko, to je přehlídka vedení naši armády! Když tam zabrousí voják jakékoliv hodnosti z útvaru, pocitu Alenky v říši divů se nevyhne. O to lépe se mu ale potom chápe realita, kdy nic na útvaru není, co bude příštích 5 let je ve hvězdách, technika pomalu dosluhuje, výstrojové body si muže strčit do....a po 14/5 letech služby ho vykopnou, aby nedejbože nemuseli platit výsluhy. A může mít zkušensoti kolik chce. Takto dnes funguje AČR, vyjma pár "výstavních" útvarů.
  Prostě, ryba smrdí od hlavy.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:58 13.02.2018

  pro "redakci AN" ještě jednou, pokud jste to přehlédli, vznesl jsem tu na Vást dotaz ohledně toho, že má Kanada izraelské radary zapojeny v systému NORAD??? Zajímalo by mně která ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro "redakci AN" ještě jednou, pokud jste to přehlédli, vznesl jsem tu na Vást dotaz ohledně toho, že má Kanada izraelské radary zapojeny v systému NORAD??? Zajímalo by mně která squadrona to má ve výzbroji? Jistě se novou technikou někde pochlubí, na stránkách kanadského letectva se píše pouze o jiných typech radarů.
  Nebo je to náhodou, tak že radary mají pozemní síly pouze jako CRAM?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:14 13.02.2018

  RaSe: tak to bude krom pákistánu a USMC jedinej kdo ty mašiny chce :-D Nikdy mně nepřestane dojímat to, že žádný pilot si tu mašinu nevyzkoušel a přesto mají někteří jasno co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: tak to bude krom pákistánu a USMC jedinej kdo ty mašiny chce :-D Nikdy mně nepřestane dojímat to, že žádný pilot si tu mašinu nevyzkoušel a přesto mají někteří jasno co chtějí.
  je to sice bulvár, ale podstata asi nebude daleko od pravdy
  https://www.euro.cz/blogy/kryc...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:03 13.02.2018

  Osobně bych uvítal článek o koncepci naši armády, taky se mi zdá že je v tom absolutní chaos..... nechapu proč máme rozdílnou strukturu našich brigád než je normální v zemích NATO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně bych uvítal článek o koncepci naši armády, taky se mi zdá že je v tom absolutní chaos..... nechapu proč máme rozdílnou strukturu našich brigád než je normální v zemích NATO .... proč jednoduše neprevzit americký německy nebo francouský model ??? To samé myslím plati pro letectvo a PVO
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  16:38 13.02.2018

  A co vlastně náš GŠ chce? jak toho chce dosáhnout proč není něco jako byl ARFORGEN? a jak to chce prodat veřejnosti? (BKO a KONCEPCE VÝSTAVBY ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY 2025 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A co vlastně náš GŠ chce? jak toho chce dosáhnout proč není něco jako byl ARFORGEN? a jak to chce prodat veřejnosti? (BKO a KONCEPCE VÝSTAVBY ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY 2025 je sorry o ničem), ale jsme v NATO a naše armáda má fungovat s Německou, ale jak má fungovat když v zásadě jede na upravený platformě varšavský smlouvy? nebo chceme 2x modular combat brigádu ve střihu US Army? Vždyť z venku to vypadá, že na GŠ ani nevědí jestli máme zachovat tanky nebo ne, nebo možná vědí, ale neumí to komunikovat politickýmu vedení státu a veřejnosti, která tenhle cirkus platí. Se Šlechtové nedivím, že se jí to nezdá. GŠ by mělo dát na stůl hezkej jednoduchej plán, chceme takovouto armádu o těhle počtech - strukturu i zbraně logistiku roubovat na vyšší jednotky (Nato) se kterýma se počítá při reálným nasazení. Heslo "Nedopustím ale chaos a netransparentnost" je pěkný, ale co dělal GŠ minulých 15 let? - už jsme od radaru dál tak to necháme na jindy třeba mě GŠ a MOD někdy překvapí
  Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  15:50 13.02.2018

  Problém je v tom,že kupujeme ve velmi malém počtu a tak požadujeme,aby toho daná technika uměla co nejvíce.Je to takový švýcarský nůž ,uříznete s ním větvičku,otevřete s ním láhev ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém je v tom,že kupujeme ve velmi malém počtu a tak požadujeme,aby toho daná technika uměla co nejvíce.Je to takový švýcarský nůž ,uříznete s ním větvičku,otevřete s ním láhev vína,otevřete pivo a konzervu,a pak si s ním namažete paštiku na chleba a pak zašroubujete šroubeček.Tento nůž je dobrý pro hobby použití,ale profesionálně se moc použít nedá.

  A co se týče paní ministryně tak jsem z jejích vyjádření dost rozčarován.Její vyjadřování skutečně patří někam do těch líbivých titulků,jak poznamenal gen.Bečvář.
  Pakliže někdo prohlásí větu typu "Všechny problémy ministerstva obrany a gen. štábu jsem se naučila samoukou za 14 dnů z internetu" tak nemá na postu ministerstva obrany co dělat.
  Technika a její vybavení se nakupuje podle toho jakou strategii a taktiku bude vést gen.štáb v budoucnu a ne že se bude strategie a taktika dělat podle toho co se koupí.

  sorry jako za ot ,ale číst ,že paní ministryně má koule, kolik toho udělala a podobný hovadiny jsou fakt síla ,obzvlášt když je tam pár dní.
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  14:12 13.02.2018

  Bečvář je stejně bůh. Mě se líbilo jak říkal, že se nemusí kupovat jinde ověřená technika protože se do naší armády kupuje jen pár kusu a tedy musí toho umět víc. A není on ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bečvář je stejně bůh. Mě se líbilo jak říkal, že se nemusí kupovat jinde ověřená technika protože se do naší armády kupuje jen pár kusu a tedy musí toho umět víc. A není on ten problém v tom, že se právě vymejšlí kočkopes místo aby se člověk podíval vedle (Německo, USA, Francie, obecně NATO) vybral něco co bude fungovat a koupilo se to pro celou armádu ne, že zrovna se někde něco rozbilo.

  Radar uvidíme, zdá se, že se spíš bude přepisovat smlouva.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:39 13.02.2018

  Jura99:
  vnímám to dle dostupných info tak, že odpovědnost izraelců končí u radaru. Pokud náš systém velení a řízení PVO nebude schopen využít radar pro monitoring vzdušného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  vnímám to dle dostupných info tak, že odpovědnost izraelců končí u radaru. Pokud náš systém velení a řízení PVO nebude schopen využít radar pro monitoring vzdušného prostoru a navedení raket....přijede borec z ELTY, napíchne NT do radaru a řekne radar je OK. Reklamujete u ostatních dodavatelů.
  Podle mého se zde směšují dvě věci.
  Konkrétní řešení dokumentace napojení radaru do PVO, kde se to potká s daty z radarů NATO (to asi nezískalo to razítko NÚKIBu ) a obecná důveryhodnost CSG
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:28 13.02.2018

  Ano pan Bečvář prokazuje, že opravdu není tím správným člověkem na správném místě.

  Na druhou stranu velice mile mě překvapuje svými rozhodnutimi paní ministrině bohužel v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano pan Bečvář prokazuje, že opravdu není tím správným člověkem na správném místě.

  Na druhou stranu velice mile mě překvapuje svými rozhodnutimi paní ministrině bohužel v demisi . Její rozhodnutí jsou logické a mají “koule” a ty jejímu předchůdci chyběly....
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:11 13.02.2018

  kazd:
  :D Pan Bečvář asi ví, že chce UH-1Y, modernizované Dany atd. akorát se mu tak nějak nepodařilo přesvědčit šéfku o své pravdě, nebo spíš neumí vysvětli proč to na GŠ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd:
  :D Pan Bečvář asi ví, že chce UH-1Y, modernizované Dany atd. akorát se mu tak nějak nepodařilo přesvědčit šéfku o své pravdě, nebo spíš neumí vysvětli proč to na GŠ chtějí... nejde se pak divit názorům oné laické veřejnosti
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:37 13.02.2018

  kazd: jako něco ve smyslu, že Retia smontuje izraelský radar a když to náhodou nebude fungovat, ELTA řekne, to není náš problém ? Tak tomu ani trochu nevěřím, žádný etablovaný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: jako něco ve smyslu, že Retia smontuje izraelský radar a když to náhodou nebude fungovat, ELTA řekne, to není náš problém ? Tak tomu ani trochu nevěřím, žádný etablovaný výrobce si dobrovolně takto nepoškodí jméno. Stejně tak nevěřím, že ELTA dodá jakési Retii součástky k radaru a tím že bude pro ní zakázka vyřešená. Právě na stupni toho jak moc Elta Retii pustí k technologii radaru závisí nutnost prověřit si Retii ze strany Elty. Ovšem prověřit si ji museli, už jen kdyby ten radar měla pouze nastříkat barvou.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:34 13.02.2018

  Je totiž rozdíl zda jde o dodávku ELTA a Leonardo (jako je v článku). Kdy Leonardo má ratingy MOODY'S, S&P i FITCH a 30 % v něm vlastní Italský stát. A kdy je dodavatelem malá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je totiž rozdíl zda jde o dodávku ELTA a Leonardo (jako je v článku). Kdy Leonardo má ratingy MOODY'S, S&P i FITCH a 30 % v něm vlastní Italský stát. A kdy je dodavatelem malá česká firma jako je Retia.

  Ale dnešními slovy gen. Bečváře "odmítám laická vyjádření, která kritizující vedení armády a vytváří líbivé titulky, protože my na GŠ víme co chceme a umíme počítat" :-)))
  takže jim musíme důvěřovat :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:20 13.02.2018

  radar revisor samozrejmě

  radar revisor samozrejmě

 • kazd
  12:16 13.02.2018

  No pokud je Retia vázána supportem na revision pro RBS 70. Tak Iraelcům se to asi zdálo logické.
  Problém je, že proti AČR měl stát jeden dodavatel a to ELTA a ať si podíl výroby v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No pokud je Retia vázána supportem na revision pro RBS 70. Tak Iraelcům se to asi zdálo logické.
  Problém je, že proti AČR měl stát jeden dodavatel a to ELTA a ať si podíl výroby v ČR zařídí.
  Podle toho co prosáklo je totiž tohle ten zakopaný pes. Že Elta není asi nijak zaháčkovaná v tom, že Retia něco udělá špatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:03 13.02.2018

  Jura99
  Já mám důvěru i v českou rozvědku a NBÚ takže jestli to nakonec dopadne a Strnad ty certifikáty získá bude se mi lépe spát to mi věřte .
  Informace o neprukazném nabití ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Já mám důvěru i v českou rozvědku a NBÚ takže jestli to nakonec dopadne a Strnad ty certifikáty získá bude se mi lépe spát to mi věřte .
  Informace o neprukazném nabití finančních prostředku holdingem csg to je zkratka pravda a článku si o tom můžete dohledat více než dost.... a opravdu se mi nelíbí vaše schazovani o tom že to jsou nějaké hospodské řeči ......
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:57 13.02.2018

  Jara: Retii si za partnera vybrali Izraelci, takže máte jen tři možnosti: a) považují ji za důvěryhodnou, b) tak či onak partnera nepustí k důležité technologii, takže jim jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: Retii si za partnera vybrali Izraelci, takže máte jen tři možnosti: a) považují ji za důvěryhodnou, b) tak či onak partnera nepustí k důležité technologii, takže jim jeho důvěryhodnost nevadí, c) skočili na špek ruským agentům. Čistě pocitově bych vyloučil varianty b) a c), Izraelci nejsou amatéři.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:44 13.02.2018

  Skelet
  Nejsem naivní kdokoliv se pohybuje v takovéhle lize asi nebude úplně “charakter”
  Jen mi děla starosti kam až to vede ... to už muže být i problém národní bezpečnosti ! ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet
  Nejsem naivní kdokoliv se pohybuje v takovéhle lize asi nebude úplně “charakter”
  Jen mi děla starosti kam až to vede ... to už muže být i problém národní bezpečnosti !

  A už s tím opravdu končím
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:41 13.02.2018

  Jara: čekal bych silnější tvrzení, než že Vagonka prodává do Ruska, Strnad na to dává brzdy a tím že "musí" být ruským koněm. Článek z forum24 je kompilát dojmů a polopravd, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: čekal bych silnější tvrzení, než že Vagonka prodává do Ruska, Strnad na to dává brzdy a tím že "musí" být ruským koněm. Článek z forum24 je kompilát dojmů a polopravd, jakkoliv netvrdím, že to jsou lži, protože prostě fakta neznám, ale v článku žádný důkaz není, jen žvásty jak v bulváru, kterých se bohužel hned chytí ten váš "poděšený občan ČR v souvislosti s tím co se děje na UA". Takže pardon, ale pokud máte jen toto, tak máte jen klasickou českou pomluvu. Jak si vlastně může ten podnikatel dovolit zbohatnout a jak si může dovolit nakupovat jednu firmu za druhou, kde to jsme, viď. mámo ? Mimochodem v tisku se také dočtete, že CSG má úvěry za 4mld. Kč, to ho ti Rusové moc dobře neplatí, když si musí půjčovat :D.
  Ty Izraelské radary tu už měly dávno být. Pokud nedůvěřujeme ani Izraelcům s nejlepší rozvědkou na světě, že si sami proklepnou svého partnera v ČR (Retii), tak jsme fakt mistři světa. Jako vždy a ve všem.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:31 13.02.2018

  Myslím, že tady nejde o to zda podporovat český průmysl za tím tady bude stát většina, ale opravdu bych považoval za samozřejmost, chceš dělat pro armádu cokoliv tak prostě musíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že tady nejde o to zda podporovat český průmysl za tím tady bude stát většina, ale opravdu bych považoval za samozřejmost, chceš dělat pro armádu cokoliv tak prostě musíš mít bezpečnostní prověrku a jasnou průhlednou vlastnickou strukturu a idálně platit daně v ČR ale to bych už chtěl moc.
  Snad se to nebude rušit a nějak se to vyřeší, protože když už vybrali něco smysluplného tak ať se pořídí aspoň něco, ta pvo je katastrofa, bez titusů se klidně obejdeme, ale tohle je nutnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:25 13.02.2018

  Rusko.. bubu.. Zeman .. bubu .. na to lidi slyší, tak proč to nepoužít.

  Jara - Strnad určitě není čistý, ale on si začal hlavně moc vyskakovat na ministerstvo obrany, ale i na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko.. bubu.. Zeman .. bubu .. na to lidi slyší, tak proč to nepoužít.

  Jara - Strnad určitě není čistý, ale on si začal hlavně moc vyskakovat na ministerstvo obrany, ale i na ministerstvo zahraničí. Plus má želízko v ohni v každém velkém tendru AČR. Bylo by divné, kdyby ho někdo pořádně neklepl přes prsty.
  Doloží papíry, provede personální změny a vlak pojede dál. O tom, že Strnad bude mít minimálně ostré lokty, snad nikdo nepochybuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:55 13.02.2018

  Jura99

  http://forum24.cz/zbrojar-strn...

  Zkuste si přečíst něco jiného než úvodní stránky firem holdingu CSG na jejich internetových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  http://forum24.cz/zbrojar-strn...

  Zkuste si přečíst něco jiného než úvodní stránky firem holdingu CSG na jejich internetových stránkách

  Admin
  A tímto se omlouvám za pleveleni je to můj poslední příspěvek na téma CSG, slibuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:29 13.02.2018

  Jura99
  Já s tím problém nemám to NBÚ pošlete jim váš poslední koment a třeba jim tu prověrky daji ........
  Mě to jen jako občana ČR v souvislosti s tím co se děje na Ukrajině ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Já s tím problém nemám to NBÚ pošlete jim váš poslední koment a třeba jim tu prověrky daji ........
  Mě to jen jako občana ČR v souvislosti s tím co se děje na Ukrajině děsí, nezlobte se na mě .
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:25 13.02.2018

  Jara: to jsou hrozný hlody, takže Tatravagonka (nejspíš největší výrobce podvozků a vagonů v Evropě), prodává část produkce do Ruska a Strnad mu na to dává brzdy, takže všichni to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: to jsou hrozný hlody, takže Tatravagonka (nejspíš největší výrobce podvozků a vagonů v Evropě), prodává část produkce do Ruska a Strnad mu na to dává brzdy, takže všichni to musí být ruští agenti :D... Netvrdím, že nemohou, ale nábor agenta se asi odehrává trochu jinak, než že od něj budu kupovat nějakou produkci, o kterou třeba vůbec nestojím. Do Ruska prodává mnoho firem, musí být všichni nutně ruskými agenty? Třeba Škoda Auto má v Rusku dokonce fabriku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:09 13.02.2018

  Jura99 Největším partnerem DAKO je Tatranská vagonka a ta absolutní většinu produkce diky vazbám pana Beljajeva posila do Ruska....... tak odkud tečou peníze ?.... A navíc se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 Největším partnerem DAKO je Tatranská vagonka a ta absolutní většinu produkce diky vazbám pana Beljajeva posila do Ruska....... tak odkud tečou peníze ?.... A navíc se spekuluje o přímém vstoupení holdingu csg do Tatranské vagonky. Víte asi prostě není dobrý nápad, aby csg závislá na ruském kapitálu prolezlá korupcí, která nikdy vlastně nevysvětlila kde vzala svoje prostředky měla přístup přes náš nákup radarů k obranným technologiím NATO .... to je cele
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:00 13.02.2018

  Jara: DAKO-CZ dělá brzdy kolejových vozidel pro půlku světa, to také řídí agenti z Ruska ? :). NBÚ nejspíš řeší fakt, že CSG má matku v Nizozemsku u které (asi) není zřetelně vidět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: DAKO-CZ dělá brzdy kolejových vozidel pro půlku světa, to také řídí agenti z Ruska ? :). NBÚ nejspíš řeší fakt, že CSG má matku v Nizozemsku u které (asi) není zřetelně vidět akcionář. Takto ovšem funguje mrak "důvěryhodných" českých firem, např. seznam.cz, PPF atd., protože prostě mají zájem sídlit tam, kde jim přijdou např. výhodnější daňové podmínky nebo lepší právní prostředí než je v ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:41 13.02.2018

  Jura99
  K vašemu příspěvku jen pár poznámek, dobře jste zmínil DAKO-CZ právě tato firma tedy Strnadovo zdroj příjmu má vazby na pana Beljajeva.....
  Opravdu si o tom něco načťete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  K vašemu příspěvku jen pár poznámek, dobře jste zmínil DAKO-CZ právě tato firma tedy Strnadovo zdroj příjmu má vazby na pana Beljajeva.....
  Opravdu si o tom něco načťete možná budete zklamaný .....

  S Fungováním MO vám dávám za pravdu, ostatně kritikou na adresu našeho MO ve svých příspěvcích také nešetřim
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:13 13.02.2018

  Rase: ty společnosti kupuje za malé sumy (např. Tatra se vydražila za 176mil. Kč), nikoliv zcela sám a nejspíš pracuje s úvěrováním. Sám má přitom vlastní zdroje peněz, např. z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: ty společnosti kupuje za malé sumy (např. Tatra se vydražila za 176mil. Kč), nikoliv zcela sám a nejspíš pracuje s úvěrováním. Sám má přitom vlastní zdroje peněz, např. z DAKO-CZ nebo Excaliburu a ty nakupované firmy dokáže rychle přivést k zisku, že peníze z venku nepotřebují. Nezdá se mi nic moc podezřelého na tom co dělá.
  Jara: nakoupit "nepotřebné" díly a prodat s mnohonásobným ziskem to zdaleka není doména Excaliburu. Myslíte, že AČR prodala za uplynulých 30let něco za tržní cenu? Počínaje kasárnami přes výstrojní součástky po zbraně a techniku, vše se rozprodalo za pakatel.
  NBÚ by se mohl spíš zajímat, jestli neschopnost vedení MO není nebezpečnější než celá CSG. Vždyť za uplynulé volební období se nepovedlo nic pořádného koupit, jen sliby a žvásty nebo blamáže (např. CZUB s vestami). Taky ten kdo zcela zrušil bez náhrady salvové raketomety musel být nejspíš řízený nepřítelem. Fungování stylem zmodernizujeme DANA a za rok změna že ne, koupíme (nějaké) nové, takto přece nemůže pracovat dobře řízená instituce. Paradoxně akceschopné vedení MO bylo v období, které je terčem největší kritiky. Z dnešního pohledu byla např. modernizace T-72M4CZ dobrý nápad, kdyby jich bylo 350ks podle původního plánu a udržovaly se v chodu, máme vystaráno do nástupu L3.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:11 13.02.2018

  Už jen fakt, že jeden člověk nukupuje každý rok, průměrně tak 2 společnosti, je podezřelé. Navíc když v tom očividně jsou ruské finance, tak se dá čekat, že dřív nebo později budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už jen fakt, že jeden člověk nukupuje každý rok, průměrně tak 2 společnosti, je podezřelé. Navíc když v tom očividně jsou ruské finance, tak se dá čekat, že dřív nebo později budou chtít něco na oplátku. Sice nevím, co tím sledují, ale určitě dobře vědí co dělají a komu posílají prachy.
  Ani bych se nedivil, kdy do desíti let koupil ČR, pak SR a svůj stát přejmenoval na CzechoSlovakReich :D
  Dřív jsem Strnadovi hodně fandil, ale NBÚ věřím tak nějak víc a když oni došli k tomu že je něco špatně, tak to tak i je. Pokud by mu šel stát na ruku, tak dodává pro AČR prakticky všechno - od fuseklí, přes maskáče a bylistiky, až po drony, houfnice, BVP, tanky atd. Bezpečnost státu by pak stála na vůli jediného člověka...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ludra
  23:13 12.02.2018

  tomas.kotnour: V tom případě jde o nedorozumění, omlouvám se - vyjadřoval jsem se pouze k Retii, CSG a šetření NBÚ.
  S tou Tatrou to píšete samozřejmě správně.

  tomas.kotnour: V tom případě jde o nedorozumění, omlouvám se - vyjadřoval jsem se pouze k Retii, CSG a šetření NBÚ.
  S tou Tatrou to píšete samozřejmě správně.

 • tomas.kotnour
  23:07 12.02.2018

  Ludra. já jen, že tady byla zmíněna akvizice Tatry a tam hrál prim Rishi a peníze J&T

  Ludra. já jen, že tady byla zmíněna akvizice Tatry a tam hrál prim Rishi a peníze J&T

 • Ludra
  22:50 12.02.2018

  tomas.kotnour: spíš Alexej Beljajev

  tomas.kotnour: spíš Alexej Beljajev

 • Ludra
  22:48 12.02.2018

  Ono s podnikem RETIA to bohužel opravdu moc nevoní. To, že byl získán za východní kapitál už začíná být jasné nejen jeho zaměstnancům nebo . Část z nich doufá, že důvod koupě byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono s podnikem RETIA to bohužel opravdu moc nevoní. To, že byl získán za východní kapitál už začíná být jasné nejen jeho zaměstnancům nebo . Část z nich doufá, že důvod koupě byl jen pro nadstandardní vztahy podniku s MO a tedy vidina dalších zakázek od dojné krávy. Pár lidí se pak obává budoucích existenciálních potíží právě kvůli novému majiteli, resp. struktuře jeho impéria a nitek vedoucích na východ (pro info - v Retii nedělají jen pro MO/AČR, ale i pro vnitro, ČNB a další důležité instituce). Jak vysoká míra paranoie to je, ukáže až budoucnost...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:48 12.02.2018

  Krátce poté oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, že obžalovalo čtyři bývalé zaměstnance resortu obrany kvůli podezření z nevýhodného prodeje nepotřebných armádních dílů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krátce poté oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, že obžalovalo čtyři bývalé zaměstnance resortu obrany kvůli podezření z nevýhodného prodeje nepotřebných armádních dílů, které za cenu šrotu skončily v jiné Strnadově firmě Excalibur Army. Ta je obratem prodala s mnohonásobným ziskem, přičemž stát podle vyšetřovatelů utrpěl značnou finanční ztrátu.

  http://www.ceska-justice.cz/bl...

  Tady si počtěte a otevřete oči ....
  A nejsem závistivý primitiv jen proto když si nesednu na prdel z každého kdo mi před obličejem “zamavá” pár pěti tisícovkami .....

  Jinak seriózních článku se nechá o praktikách csg dohledat spousty a spousty......
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  22:46 12.02.2018

  skelet: Třeba vadí bratři Tkáčové?

  skelet: Třeba vadí bratři Tkáčové?

 • Jura99
  22:32 12.02.2018

  Tatru koupil ve verejne drazbe. Predtim Tatra moc uspesna nebyla a na prodej byla nekolikrat. "Zpusobit" drazbu se jiste da, ale zatim to nikdo nenamitl a krome toho se drazby mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tatru koupil ve verejne drazbe. Predtim Tatra moc uspesna nebyla a na prodej byla nekolikrat. "Zpusobit" drazbu se jiste da, ale zatim to nikdo nenamitl a krome toho se drazby mohl ucastnit kazdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:30 12.02.2018

  Jara: cestu k zakázkám si nejspíše zarazilo svou nenažraností a hrou na monopol. Pozdrží mu certifikát, Strnadovi sklapne hřebínek, udělají se personální změny, dostane certifikát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: cestu k zakázkám si nejspíše zarazilo svou nenažraností a hrou na monopol. Pozdrží mu certifikát, Strnadovi sklapne hřebínek, udělají se personální změny, dostane certifikát a karavana jede dál.

  A na převzetí Tatry není podivné nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:20 12.02.2018

  Jura99
  A cestu k zakázkám si CSG zavřelo samo, právě kvůli podivnemu pozadí jejich podnikání
  Ale možná jim NBÚ také závidí :)))

  Jura99
  A cestu k zakázkám si CSG zavřelo samo, právě kvůli podivnemu pozadí jejich podnikání
  Ale možná jim NBÚ také závidí :)))

 • Jara
  22:18 12.02.2018

  Jura99
  Helejte je třeba nazývat věci pravými jmény,koukněte se na pozadí převzetí třeba Tatry..... podnikání CSG je takové jako příchod excalibru army “ podivné”a ne opravdu panu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Helejte je třeba nazývat věci pravými jmény,koukněte se na pozadí převzetí třeba Tatry..... podnikání CSG je takové jako příchod excalibru army “ podivné”a ne opravdu panu Strnadovi nezávidím, rodiče ze mě vychovali doufám morálního člověka navíc si dokážu vydělat dost peněz a co je pro mne osobně nejdůležitější je to že poctivě.....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:14 12.02.2018

  Tak nějak.. firmy, které nakupuje Strnad jsou na pokraji bankrotu a vesměs to jsou firmy, u kterých věřitelům dochází trpělivost. Abych to přiblížil popkulturou, tak až na Vánoce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak.. firmy, které nakupuje Strnad jsou na pokraji bankrotu a vesměs to jsou firmy, u kterých věřitelům dochází trpělivost. Abych to přiblížil popkulturou, tak až na Vánoce uvidíte Pretty Woman, tak to je přesně to čím se tam živí Richard Gere. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  22:05 12.02.2018

  Strnad kupuje jenom firmy, ktere jsou v krachu nebo se na trhu trapi, takze je "zachrani". At uz Tatra, Kovosvit MAS, Avia, letecke opravny, ZTS Metalurg, VOP Sternberk a dalsi. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strnad kupuje jenom firmy, ktere jsou v krachu nebo se na trhu trapi, takze je "zachrani". At uz Tatra, Kovosvit MAS, Avia, letecke opravny, ZTS Metalurg, VOP Sternberk a dalsi. Koupit ty firmy mohl kdokoliv a treba cenu nakupu Avie pokryl okamzity prodej jejich pozemku, to fakt mohl udelat kdokoliv i bez udajneho ruskeho pozadi. Nevim kdo za nim stoji nebo nestoji, ale je jiste, ze zavist uspechu v Cesku je nikdy nekoncici. Na euru pisou, ze Polaci budou modernizovat DANY a T72. Tak uvidime jestli daji Strnadovi vydelat s podvozkem Dany nebo ho obejdou jako se to deje v Cesku.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:04 12.02.2018

  RaSe: na finské verzi je hodně dobré řešení podvozku SISU.
  GM 403 je kompaktní, protože je vše v ISO kontejneru, nic nikde nepřečnívá, k tomu kontejneru mívají i elektrocentrálu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: na finské verzi je hodně dobré řešení podvozku SISU.
  GM 403 je kompaktní, protože je vše v ISO kontejneru, nic nikde nepřečnívá, k tomu kontejneru mívají i elektrocentrálu na dvoukolce. Kompaktnější jsou pak GM 200 a Giraffe 4A, mají už v jednom kontejneru vše, i elektrocentrálu.
  Ale kdy naposledy AČR dostala nějaké rozumné řešení od našich politiků?
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  21:39 12.02.2018

  Tak zrovna dluhopisy, které byly vydány před nákupem Retie, si mohl koupit každý.

  Tak zrovna dluhopisy, které byly vydány před nákupem Retie, si mohl koupit každý.

 • Jara
  21:34 12.02.2018

  Lemkin
  Ano ze státem podporovaným vývojem souhlasim(když někdo dmysluplně vybere oblasti průmyslu, které se budou podporovat.... s to je ted trochu problém, protože nemáme ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lemkin
  Ano ze státem podporovaným vývojem souhlasim(když někdo dmysluplně vybere oblasti průmyslu, které se budou podporovat.... s to je ted trochu problém, protože nemáme ani smysluplnou koncepci výstavby armády, ale ano na těchto věcech by se mělo začínat ne nakupovat podle lobby a pak čumět)

  Ale prosím vás koho zachránila CSG ? To je k smíchu, ale dobrá když to všechno zapomenu a řekl bych si aspoň drží know how doma. Kde je to know how? Co vyvinula csg? Jaký vývoj zaplatila ?? A teď hrozí, že firmy které ovládla pomoci ruských peněz ( retia například)půjdou ke dnu, protože nebudou moc dostat zbrojní zakázky.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  21:23 12.02.2018

  Nechápu proč tady do Strnádka šijete :-) Je asi jediný, kdo v ČR zachránil spoustu podniků, udržuje zde know-how a vyrábí (není to jen montovna v cizích rukou).

  Osobně bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu proč tady do Strnádka šijete :-) Je asi jediný, kdo v ČR zachránil spoustu podniků, udržuje zde know-how a vyrábí (není to jen montovna v cizích rukou).

  Osobně bych nejraději zaplatil z našich peněz vývoj a výrobu - MADR RL-3DM ReUNION (ano financované státem). Ano stálo by to ranec, spousta peněz by se někde ztratila, ale to know how by bylo opravdové. V případě ELTY nám možná dají návod jak něco vyrobit, ale rozhodně ne vyvinout (čínský princip).

  USA, Izrael, Němci....., všichni podporují své podnikatele a firmy zejména v oblasti zbrojní výroby takovými zakázkami a sere jim tam na to pes.........., jen u nás pár nepřejících blbečků pořád závidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  21:20 12.02.2018

  Český průmysl je schopen radar požadované specifikace navrhnout a vyrobit. MO však chtělo zavedený a ozkoušený výrobek, proto byla zvolena akvizice zahraničního typu. Uvidíme, zda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Český průmysl je schopen radar požadované specifikace navrhnout a vyrobit. MO však chtělo zavedený a ozkoušený výrobek, proto byla zvolena akvizice zahraničního typu. Uvidíme, zda se schopnosti českého průmyslu v oblasti radiolokace uplatní aspoň u zakázky na BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:15 12.02.2018

  Omlouvám se BIS mělo být NBÚ doufám, že mi odpustite....

  Rase
  Za prvé nemám nic proti výrobě BVP ve VOP je to dobře při počtu kusů co asi budem kupovat.
  Za druhé u těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se BIS mělo být NBÚ doufám, že mi odpustite....

  Rase
  Za prvé nemám nic proti výrobě BVP ve VOP je to dobře při počtu kusů co asi budem kupovat.
  Za druhé u těch radarů opravdu nejde o samotnou výrobu , ale o tu technologii,jednak z důvodu servisu, ale také z důvodu dalšího vývoje našeho průmyslu.
  A průmysl je pro naši zemi velice důležitý, každá příležitost jak ho podpořit se musí využít, protože když ten průmysl bude šlapat tak z toho budem profitovat všichni ( jako stát ).
  S tou BIS jsem to opravil to se opravdu omlouvám. ( důvody neudělení prověrky se probírali )
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:55 12.02.2018

  Jara:
  ze "svařování koreb" na BVP bude profitovat státní podnik - tedy VOP CZ a to ať už vyhraje kdokoliv. Z toho transferu technologií kolem radarů bude profitovat soukromý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  ze "svařování koreb" na BVP bude profitovat státní podnik - tedy VOP CZ a to ať už vyhraje kdokoliv. Z toho transferu technologií kolem radarů bude profitovat soukromý podnik (!) ne stát (tedy my). Ty technologie zaplatíme Izraelcům my ne RETIA, efekt pro stát opravdu nevím. Navíc kupujeme jen pár radarů a pochybuju že by izraelci kvůli tomu pustili ven opravdu zajímavé technologie. Tím chci říct, že ať si ty technologie klidně opatří RETIA sama ze svých peněz. Třeba jejich produkt někdo koupí a třeba i AČR.

  Máš na tu zprávu od BIS ohledně Strnada nějaký odkaz ? Přeci jen zní to dost vážně, jakože velmi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:39 12.02.2018

  Rase
  Tady nejde o přenos výroby par kusů, ale o přenos technologie EASA radaru!! To muže česky zbrojní průmysl posunout o obrovský kus. To není jako by jsme trvali na svaření pár ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Tady nejde o přenos výroby par kusů, ale o přenos technologie EASA radaru!! To muže česky zbrojní průmysl posunout o obrovský kus. To není jako by jsme trvali na svaření pár koreb na BVP, tady jde o transfer velmi zajímavé technologie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:01 12.02.2018

  Největší problém zbrojních zakázek u nás je skupina CSG a kolaborant Strnad,CSG vznikla podvodnými překupy vojenského materiálu a dál se tahle choroba rozšiřovala přes podivné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Největší problém zbrojních zakázek u nás je skupina CSG a kolaborant Strnad,CSG vznikla podvodnými překupy vojenského materiálu a dál se tahle choroba rozšiřovala přes podivné ovládání českých firem,insolvencemi na objednávku a z poslední zprávy BIS navíc plyne, že se tak dělo pod taktovkou Kremlu.

  Proti nákupu izraelských radarů nic nemám měly jsme od nich vzít i PVO hlavně železnou kopuly a davidův prak, jen v současné situaci je jasné, že se k takovým obranným technologiím nikdo z CSG nemůže ani přiblížit .

  To s připojením k systémům velením NATO bude nějaká chyba zadání z naší strany, jak na našem MO umí definovat požadavky všichni víme ( nezvládnou to bez chyby ani na pušky pro přesnou strelbu). Zakže doufám v brzkou nápravu ... A co kdyby se ten přenos technologii dohodl pro ERU?
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  19:37 12.02.2018

  Sergej7490 máš pravdu. Ten BAE Systems a Aliter Technologies = Commander SK , bol dohodnutý ešte za Glváča (SMER) a sú šumy, že to mohol byť druhý TOKOS=MOKYS...
  Pokiaľ by bol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sergej7490 máš pravdu. Ten BAE Systems a Aliter Technologies = Commander SK , bol dohodnutý ešte za Glváča (SMER) a sú šumy, že to mohol byť druhý TOKOS=MOKYS...
  Pokiaľ by bol "víťazom" Thales-Raytheon so zaužívaným typom, ako píše Rase - Ground Master GM 40x3, tak by to bola dobrá správa. Mám len obavu, aby to zase nedopadlo ako tender na 8x8...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:18 12.02.2018

  No vidíte, a já jsem zase vcelku rád, že kupujeme z Izraele. Jednak jim v této sféře vojenské techniky důvěřuji nejvíc, jednak jsem rád, že diversifikujeme dodavatele. Za co nejsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No vidíte, a já jsem zase vcelku rád, že kupujeme z Izraele. Jednak jim v této sféře vojenské techniky důvěřuji nejvíc, jednak jsem rád, že diversifikujeme dodavatele. Za co nejsem rád, že se tendr rovnou nedělal dohromady na radary a PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:42 12.02.2018

  flanker.jirka:
  Taky to nechápu. Ground Master GM 403 mi přijde taky úplně v pohodě. Ten co má Finsko mi přijde skvělý a moc pěkně kompaktní. Od začátku, už X let zpátky se mluví o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka:
  Taky to nechápu. Ground Master GM 403 mi přijde taky úplně v pohodě. Ten co má Finsko mi přijde skvělý a moc pěkně kompaktní. Od začátku, už X let zpátky se mluví o vlastním radaru, nebo izraelském, tak bych se vlastně i divil, pokud byl vůbec někdy plán uspořádat tendr... kvůli pár kusům řešit montáž doma - nevím, na co si pořád hrajeme. Víc to komentovat vlastně ani nechci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  17:29 12.02.2018

  To Karlos73: Ten zruseny tender prave vyzera ze sa nechce aby vyhralo BEA+Aliter.
  Ale je len mozne ze im vadila nizka cena nezohladnujuca vselijake narodne zaujmy najnarodnejsej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Karlos73: Ten zruseny tender prave vyzera ze sa nechce aby vyhralo BEA+Aliter.
  Ale je len mozne ze im vadila nizka cena nezohladnujuca vselijake narodne zaujmy najnarodnejsej strany...
  Tu zas pisu ze za vitazov sa mal Thales-Raytheon: https://dennikn.sk/1022400/spi...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:22 12.02.2018

  vždy, když je autor označen jako "redakce AN" tak je článek plný polopravd a demagogie, nejspíše se někdo potřebuje vybrečet, že jsou s tím kolotočem problémy, nic více.
  Chtěl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vždy, když je autor označen jako "redakce AN" tak je článek plný polopravd a demagogie, nejspíše se někdo potřebuje vybrečet, že jsou s tím kolotočem problémy, nic více.
  Chtěl bych se zeptat redakce AN na zdroj informace o zapojení kanadských radarů do systtémů NORAD?

  RaSe: od začátku mně osobně není jasné, proč kupujeme v Izraeli a ne ze spolku, když se ve spolku vyrábí například vhodnější typ Ground Master GM 403, kvalitní radat, který se vyrábí v EU, používá jej Německo, Francie, Estonsko, Finsko, Chile, Indie, Malajsie, Maroko, Mexiko, Slovinsko
  (asi by to bylo moc jednoduché používat to co je již v NATO zavedeno, funguje a dá se jednat o společné logistice)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:09 12.02.2018

  Tedy jen potvrdil to co už někde řekl jeho otec, je to jen účelová záležitost a Retia je de facto součástí CSG

  Tedy jen potvrdil to co už někde řekl jeho otec, je to jen účelová záležitost a Retia je de facto součástí CSG

 • pajo
  16:59 12.02.2018

  Rozhovor s Michalem Strnadem:
  Přímo vám, a nikoliv CSG patří firma Retia. Loni jste koupili i společnost Eldis, která také vzešla z pardubické Tesly. Máte nejblíže právě k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor s Michalem Strnadem:
  Přímo vám, a nikoliv CSG patří firma Retia. Loni jste koupili i společnost Eldis, která také vzešla z pardubické Tesly. Máte nejblíže právě k elektronice?
  Pravda je, že se jí věnuji poměrně intenzivně. A k tomu, že vlastním Retii, vedly obchodní a řekněme strategické důvody. V CSG je řada společností exportujících vojenský materiál do zahraničí. To je citlivá oblast, kde musíte neustále řešit reputační otázky. Retia stojí mimo celek holdingu jako vyjádření faktu, že se jedná o svébytnou high-tech společnost, která nemůže být spojována s celkovým byznysem skupiny. Oproti tomu Eldis, která vyrábí letištní radary, spadá pod CSG. Kromě ní jsme na konci minulého roku koupili ještě CS Soft, která se zabývá vývojem softwaru pro řízení letového provozu. Bylo by logické, aby tyto podniky v rámci high-tech divize, jejíž organizaci zvažujeme, spolupracovaly.

  Více na http://nazory.e15.cz/rozhovory...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:54 12.02.2018

  Mal byť zrušený, pokiaľ sa nepohne do konca januára. Ale vyzerá to, že sa asi veci pohli.

  Mal byť zrušený, pokiaľ sa nepohne do konca januára. Ale vyzerá to, že sa asi veci pohli.

 • Karlos73
  15:46 12.02.2018

  Tak OS SR zrušilo tender na nové 3D radary... a asi sa to uhrá (na spôsob SNS - utajované informácie, výskum) na BAE Systems spolu s Aliter Technologies - Commander SK ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak OS SR zrušilo tender na nové 3D radary... a asi sa to uhrá (na spôsob SNS - utajované informácie, výskum) na BAE Systems spolu s Aliter Technologies - Commander SK
  https://www.zive.sk/clanok/115...
  https://www.pcrevue.sk/a/Comma...
  Uvidíme... :)
  A AČR držím palce, ELTA by bol super výber...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:46 12.02.2018

  Flader
  A nemá být ten váš radar pouze přehledový (tj. bez možnosti navádět rakety), od BAE a ještě k tomu "vyráběný" na Slovensku? :-)

  Flader
  A nemá být ten váš radar pouze přehledový (tj. bez možnosti navádět rakety), od BAE a ještě k tomu "vyráběný" na Slovensku? :-)

 • Flader
  15:33 12.02.2018

  Clanek, možno vaše MO čaká, čo sa nakoniec vyberie na Slovensku. Možno sa potom predsa zvezieme spolu :D :D :D

  Clanek, možno vaše MO čaká, čo sa nakoniec vyberie na Slovensku. Možno sa potom predsa zvezieme spolu :D :D :D

 • Clanek
  15:29 12.02.2018

  Jaroni94 tam ma takovych hlouposti, ze to snad ani nestoji za reakci (timto diky vsem kteri se toho ujali).

  Ad radary, ze se za minule vlady nekoupilo zhola nic je sice smutne, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jaroni94 tam ma takovych hlouposti, ze to snad ani nestoji za reakci (timto diky vsem kteri se toho ujali).

  Ad radary, ze se za minule vlady nekoupilo zhola nic je sice smutne, ale nikde to neni tak smutne jako prave zde. Spickove radary, zavedene i jinde v NATO, z Izraele (ani zapad, ani vychod), delane castecne doma... tohle si podpis zaslouzilo (a Strnada zkrouhnout jinde). Jeste smutnejsi je ze se v tomto tendru nesvezlo i Slovensko, ktere je na tom stejne tragicky a cena mohla byt lepsi, pro oba.
  Co muzeme chtit po V4 kdyz se neumime domluvit ani ve dvou (a kolikrat ani sami se sebou).
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  14:49 12.02.2018

  Jaroni94: neprehanite to trochu??

  Ze by 60 funcknich Leo 2A4 vyslo jen na 5 mld Kc?? No, nechce se mi to verit.

  Stejne tak 107 Panduru stalo cca 14-17 mld Kc, na nakup cca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jaroni94: neprehanite to trochu??

  Ze by 60 funcknich Leo 2A4 vyslo jen na 5 mld Kc?? No, nechce se mi to verit.

  Stejne tak 107 Panduru stalo cca 14-17 mld Kc, na nakup cca 200ks novych pasovych BVP se pocita snad az cca 50mld Kc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:49 12.02.2018

  ERA by to zvládla, ostatně kdyby vyhrál Saab, tak by to dělala právě ERA.

  Fenri
  Ohledně toho ptáka a vámi zmíněného hmyzu se spekuluje (samozřejmě VZ a ani NBU nic oficiálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ERA by to zvládla, ostatně kdyby vyhrál Saab, tak by to dělala právě ERA.

  Fenri
  Ohledně toho ptáka a vámi zmíněného hmyzu se spekuluje (samozřejmě VZ a ani NBU nic oficiálně nekomentují) o velmi úzkém spojení.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:39 12.02.2018

  Rase: nechte mě hádat: Emberiza citrinella? :-)
  No, zase lepší strnad, nežli šváb či rus...

  Rase: nechte mě hádat: Emberiza citrinella? :-)
  No, zase lepší strnad, nežli šváb či rus...

 • Rase
  14:33 12.02.2018

  fenri:
  alo jo, učitě by to zvládl výrobce letištních radarových systémů Eldis Pardubice, ale hádej kdo je koncem roku 2017 koupil :D

  Kruh se uzavřel a AČR reálně hrozí že bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  alo jo, učitě by to zvládl výrobce letištních radarových systémů Eldis Pardubice, ale hádej kdo je koncem roku 2017 koupil :D

  Kruh se uzavřel a AČR reálně hrozí že bude totálně závislá na jednom člověku, který ani nemá bezpečnostní prověrku. Z toho se dá pochopit, proč MO další nákupy stoplo. Jelikož koupit od soukromého holdingu CSG drony, houfnice a třeba BVP (ASCOD) by byla opravdu pěkná pitomost.
  ps. co se týče nákupů, tak za té krize se techniky v celém NATO kupovalo jen málo nebo dost škrtalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:23 12.02.2018

  Nesher: a umí to u nás někdo, kromě Retie, dělat? nevím, ptám se, ale pochybuji.
  Rase: nojo, ale ta krize nebyla jen v ČR...Jinak souhlas.

  Nesher: a umí to u nás někdo, kromě Retie, dělat? nevím, ptám se, ale pochybuji.
  Rase: nojo, ale ta krize nebyla jen v ČR...Jinak souhlas.

 • Nesher
  14:15 12.02.2018

  Rase, přesně tak, ANO obrana nezajímá neb mateřský holding v této oblasti nepodniká.
  Jaroni94 - AČR byla v 90 letech mezi top 15 leda tak na papíru.
  Silná ta armáda byla leda v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, přesně tak, ANO obrana nezajímá neb mateřský holding v této oblasti nepodniká.
  Jaroni94 - AČR byla v 90 letech mezi top 15 leda tak na papíru.
  Silná ta armáda byla leda v tom kolik měla techniky (zastaralé).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:06 12.02.2018

  Jaroni94:
  možná sis všiml, že tady byla od roku 2007 ekonomická krize a nikdo nic nekupoval, spíš naopak, jelikož se razantně škrtalo armádě. Reálně sme se z té krizo dostávali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jaroni94:
  možná sis všiml, že tady byla od roku 2007 ekonomická krize a nikdo nic nekupoval, spíš naopak, jelikož se razantně škrtalo armádě. Reálně sme se z té krizo dostávali déle než jinde (úsporné kroky vlády). Pokud jde o nákupy tak s těmi jsou na tom jiné státy mnohem lépe. Co si ale budeme povídat - za poslední 4 roky se nekoupilo vůbec nic a za to nemůže Kalousek, ale pan Stropnický... zrovna ANO se ohledně nákupů vojenské techniky taky moc nepochlapilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jaroni94
  13:52 12.02.2018

  Myslím, že už jen to jak dlouho trvá nákup a celkově tendr AČR na novou techniku ukazuje její žalostný stav.
  Leč všem je jasné, že značnou část zavinily tunely za údajně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že už jen to jak dlouho trvá nákup a celkově tendr AČR na novou techniku ukazuje její žalostný stav.
  Leč všem je jasné, že značnou část zavinily tunely za údajně "nejlepšího ministra financí Kalouska" ( nejlepšího tak leda v propagandě. :D Ten by se neuchytil snad ani v Somálsku...

  Mezi léty 2004 - 2012 byla brutální stagnace modernizace ozbrojených složek. A to že se AČR mezi těmi léty vybavila 32 zastaralýma tankama T-72M4CZ za cenu cca 60ti Leopardů 4 na markantně vyšší úrovni + cca 120ti pandurama kde už 4 stačila zdevastovat jedna škodovka při havárii a další 2 byly zničeny při cvičení ( převrácení apod ) též za cenu cca 300 konkurenčních Pum ani nemluvě. :D

  O padácích a tunelu kolem pronájmu tak malého počtu Gripenů ani nemluvě.

  Kolem nákupu Izraelské techniky, nového PVO, nových tanků + BVP očekávám i s tou novou "gender" ministriní financí očekávám modernizaci která se plánuje do roku 2025 spíše do roku 2060 s tím že do té doby tak neschopnou zemi Nato vyloučí ze členství. :D

  Zaostalost AČR dokazuje v podstatě to, že ekonomicky zaostalejší Rumunsko či Bulharsko modernizuje megalomansky lépe a rychleji. AČR není ani v TOP 32 armádách světa. :D Při tom byla v 90. letech ještě v top 15.... To o něčem vypovídá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:34 12.02.2018

  Retia není součástí CSG pouze z formálních důvodů, ostatně Strnad to potvrdil v jednom rozhovoru.
  Jinak mít doma někoho kdo bude schopný system udržovat a případně ho modernizovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Retia není součástí CSG pouze z formálních důvodů, ostatně Strnad to potvrdil v jednom rozhovoru.
  Jinak mít doma někoho kdo bude schopný system udržovat a případně ho modernizovat aniž by se ke každé větší poruše musel volat technik z Tel Avivu je rozhodně velké plus, otázka zda to musí být zrovna Retia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:25 12.02.2018

  Nesher:
  taky si říkám, že teď mají všechny zakázky pro CSG (a tedy Strnada) velkou stopku. RETIA sice není součástí CSG, ale vazby jsou očividné. Pokud by se tedy MO vykašlalo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  taky si říkám, že teď mají všechny zakázky pro CSG (a tedy Strnada) velkou stopku. RETIA sice není součástí CSG, ale vazby jsou očividné. Pokud by se tedy MO vykašlalo na montáž v ČR, mohli radary nechat vyrobit rovnou u ELTA a byl by klid. Ten plánovaný způsob je ale výhodný akorát tak pro Retiu, což je ale soukromý podnik - ne státní (jako VOP CZ).
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:17 12.02.2018

  Rase
  Ten problém s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost je spíše formalita, MO už požádalo o nové posouzení na základě poslední verze smlouvy, NUKB to odmítl na základě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Ten problém s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost je spíše formalita, MO už požádalo o nové posouzení na základě poslední verze smlouvy, NUKB to odmítl na základě předposlední verze smlouvy. Takře to není o schopnostech systémů, ale o to jak bude napsaná smlouva a kdo za co bude ručit.
  U té zakázky je jiný a zřejmě větší problém, Retia (stejně jako další firmy spojené s J. Strnadem) má problémy s bezpečnostními prověrkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:59 12.02.2018

  Jde o to, zda ty radary pro AČR měly mít dle smlouvy vůbec integrovaný datalink dle norem NATO. Ono je pěkné že to tak mají italské letouny atd. ale zkrátka tak jak se sepíše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jde o to, zda ty radary pro AČR měly mít dle smlouvy vůbec integrovaný datalink dle norem NATO. Ono je pěkné že to tak mají italské letouny atd. ale zkrátka tak jak se sepíše smlouva, tak to bude - bez datalinku by byly asi levnější :D
  Ona totiž i ministryně Šlechtová tvrdila, že pokud budou ty radary plně kompatabilní s NATO, tak je koupí - nestalo se tak. Úřad kybernetiky neschválil připojení těchto radarů, tak problém zde očividně je a dost velký (!)
  ps. osobně si myslím, že háček je spíš ve smlouvě
  Skrýt celý příspěvek