Izraelské lehké tanky Sabrah pro Filipíny

Izraelské lehké tanky Sabrah pro Filipíny
Rodina lehkých tanků Sabrah / Elbit Systems (Zvětšit)

Filipíny připravují akvizici izraelských pásových a kolových lehkých tanků Sabrah. Tanky využijí pásovou platformu ASCOD 2 od americké společnost General Dynamics Land Systems (GDELS) a kolovou Pandur II 8×8 od českých společností Czechoslovak Group (CSG) a Excalibur Army (EA).

Manila pro své ozbrojené síly, jak píše filipínský blog Max Defense, nakoupí 18 lehkých tanků na podvozku ASCOD 2 a deset vozidel přímé palebné podpory na kolovém podvozku Pandur II. Součástí dodávek je i velitelské vozidlo a vyprošťovací tank na podvozku ASCOD 2. Bojové verze získají izraelský dvoumístný bojový modul s kanonem ráže 105 mm. 

Kromě toho Elbit Systems dodá Filipínám 28 obrněných kolových transportérů 6×6 na podvozku IVECO Guarani. Transportéry získají ručně ovládané kulomety ráže 12,7 mm a 40mm granátomety. Dodávka všech třech výše uvedených obrněnců proběhne do roku 2022.

Oba projekty se uskuteční formou vláda-vláda. Za izraelskou stranu obchod vyjednává Ředitelství pro mezinárodní obrannou koordinaci SIBAT (Directorate of International Defense Cooperation) izraelského ministerstva obrany.

Na první pohled jsou počty nakupovaných vozidel malé filipínská armáda původně požadovala 114 lehkých tanků (na kolovém i pásovém podvozku) a stejný počet kolových transportérů 6×6. Vzhledem k probíhající pandemii Covid-19 ale Manila okleštila řadu armádních modernizačních projektů.

Současný nákup se děje v rámci filipínského modernizačního programu Horizon 2 pro roky 2018 až 2022. Manila pro program Horizon 2 vyčlenila 5,6 miliardy dolarů. Další nákupy vozidel mohou proběhnout během navazujícího programu Horizon 3 pro roky 2023 až 2028. 


Filipínské M113A2 s izraelským modulem UT-25 se zůčastníly bojů s islámskými teroristy o město Marawi; větší foto / Rhk111, CC BY-SA 4.0

Elbit Systems je zavedeným zbrojním partnerem filipínské armády. V roce 2015 filipínská armáda ze Spojených států získala 114 pásových transportérů M113A2. Firma Elbit Systems několik pásovců vylepšila a vybavila bezosádkovým bojovým modulem UT-25 s 25mm automatickým kanonem. Celkově filipínská armáda plánuje takto vyzbrojit 32 obrněnců M113.

UT25 je předchůdcem a jednodušší verzi bezosádkového bojového modulu UT-30Mk2. Elbit Systems nabízí osádkovou verzi MT-30 Mk2 pro bojové vozidlo pěchoty ASCOD 2 pro chystaný tendr Armády ČR

Další filipínské M113 izraelská firma osadila dálkově ovládanými moduly ORCWS s kulomety ráže 12,7 mm a minomety Soltam Cardom ráže 81 mm a 120 mm. 

Jak jsme uvedli na začátku, nejzajímavější na celém příběhu je zapojení českých firem CSG a EA, které dodají podvozkovou platformu Pandur II. Otázkou je, zda lze v budoucnu také očekávat podíl českých firem na dodávkách pásovců ASCOD 2. To ale bude zřejmě spjato s výsledkem tendru na nové bojové vozidlo pěchoty Armády ČR.


Původně Elbit Systems nabízel Filipínám vozidlo ASCOD 2 s věží Oto Melera Hitfact 105 mm; větší foto / DPO

Ve filipínském tendru konkurenty ASCODu 2 byla jihokorejsko-turecká společnost Hanwha Defense-Otokar s tankem K21-105 a indonéská PT Pindat s tankem Kaplan / Harimau. Proti Panduru II stála turecká Otokar Otomotiv s vozidlem Arma 8×8 a Iveco Defense s Centauro 8×8.

Izraelci vyhráli údajně kvůli ceně, komplexnějšímu řešení a také proto, že konkurenti nabízeli vozidla s bojovým modulem C3105 belgické firmy John Cockerill. Belgie totiž zakázala export zbraňových systémů na Filipíny kvůli nesouhlasu s drsným postupem filipínské policie vůči kriminalitě. Dovoz vozidel s belgickou věží tak nebyl možný, či minimálně rizikový.  

Izraelci také nejdříve nabízeli filipínské armádě bojový modul Oto Melara Hitfact. Ostatně GDELS představil v českém maskovacím vzoru vozidlo ASCOD 2 s věží Hitfact v roce 2018. Elbit Systems ale nakonec zvolila vlastní řešení. Podle Max Defense zejména kvůli požadavku na použití nabíjecího automatu, větší elevace kanonu a nižší ceny. 

Stojí za pozornost, že na webových stránkách Elbit Systems se odkaz na rodinu lehkých tanků Sabrah objevil až v srpnu 2020. To podle Max Defense signalizovalo jasný pokrok ve vyjednávání s filipínskou stranou.

Nový izraelský lehký dvoumístný modul je osazen drážkovaným kanonem ráže 105 mm (délka 52 ráží). Maximální účinný dostřel kanonu je 3600 metrů (neuvedeno s jakou municí) a rychlost palby je šest ran za minutu. 


Základní komponenty lehkých tanků Sabrah; větší foto / Elbit Systems

Kanonu supluje koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. V nabíjecím automatu je místo pro 12 nábojů, dalších 24 je ukryto v korbě. Na modulu najdeme osm dýmových granátometů ráže 76 mm a v případě potřeby lze na modul umístit box s dvojicí protitankových řízených střel. 

Základním pozorovacím senzorem (kromě velitele s dalekohledem v průlezu) je panoramatický senzor velitele s denní, noční a infračervenou kamerou a laserovým dálkoměrem. Maximální detekce denní kamery pro cíl NATO (NATO Target; 2,3×2,3 m) je 12 000 metrů, rozpoznání cíle je možné na 8000 metrů a přesná identifikace na 4000 metrů. Stejné hodnoty platí i pro termovizi.

Zajímavé je, že jde zřejmě o jediný elektro-optický senzor modulu. Senzor tak nejen vyhledává cíle, ale je také používán jako hlavní zaměřovač pro kanon.

Druhý nezávislý zaměřovací senzor střelce podle všeho na modulu není, což potvrzují také fotky. Vedle kanonu jsou pouze dva malé otvory, přičemž v jednom je usazen kulomet. V druhém otvoru je teoreticky místo pro jednoduchý optický nebo elektro-optický zaměřovač, či laserový značkovač.    

V každém případě jsou Filipíny po Indonésii druhou zemí, kde český průmysl vyváží obrněnce Pandur. Export na Filipíny je také dalším úspěchem česko-izraelské vojensko-průmyslové spolupráce v jihovýchodní Asii.

Zdroj: MaxDefense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pod stínem Číny: Nové fregaty a hlídkové čluny pro Filipíny

V nedávném článku jsme vás informovali o modernizaci filipínského námořnictva. Filipínci v prvním ...

Bitva o Marawi a filipínské speciální jednotky

Pět měsíců trvající boje o filipínské město Marawi jsou u konce. Celý konflikt probíhal v městském ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...

Filipínské letectvo převzalo bitevní letadla A-29B Super Tucano

Na letecké základně Clark Air Base u města Mabalacat v provincii Pampanga na Filipínách proběhlo 13. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  23:17 18.08.2022

  Koncem letošního roku dodá společnost Elbit Systems Filipínám první várku lehkých tanků Sabrah. Už byl představen i reálný kus a vypadá fakt moc dobře: ...Zobrazit celý příspěvek

  Koncem letošního roku dodá společnost Elbit Systems Filipínám první várku lehkých tanků Sabrah. Už byl představen i reálný kus a vypadá fakt moc dobře:

  https://www.asiapacificdefense... Skrýt celý příspěvek

  • JVit
   09:25 19.08.2022

   V clanku pisou ze ta Sabrah vez muze mit 105mm i 120mm kanon. A dale pisou ze: "The Philippine Army light tank project will also have the Sabrah light tank system installed on the ...Zobrazit celý příspěvek

   V clanku pisou ze ta Sabrah vez muze mit 105mm i 120mm kanon.
   A dale pisou ze:
   "The Philippine Army light tank project will also have the Sabrah light tank system installed on the Excalibur Army Pandur 2 8x8 wheeled armored vehicle."

   Znamena to ze na Pandur II by sel dat ten 120mm kanon? Protoze zatim jsem cet jenom o 105mm.Skrýt celý příspěvek

   • The Pale Emperor
    15:06 19.08.2022

    Dřívější zprávy ohledně dodávek pro Filipínskou armádu hovořily jen o 105mm kanónu. Pravděpodobně budou tedy kombinovat 120mm kanón na Sabrah a 105mm na Panduru. "Stodvacítka" bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Dřívější zprávy ohledně dodávek pro Filipínskou armádu hovořily jen o 105mm kanónu. Pravděpodobně budou tedy kombinovat 120mm kanón na Sabrah a 105mm na Panduru. "Stodvacítka" bude na pandur pravděpodobně moc těžká, případně by byl Pandur moc nestabilní.Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     17:45 19.08.2022

     Na podporu pechoty je tá 105 úplne dostačujúca.

     Na podporu pechoty je tá 105 úplne dostačujúca.

 • bredy
  22:11 08.11.2020

  Něco bližšího . https://youtu.be/VMhGnO9JVZk...

  Něco bližšího . https://youtu.be/VMhGnO9JVZk...

 • bredy
  14:55 29.10.2020

  Rád čtu zdejší články a věřím v odbornou veřejnost zde. Proto pakliže máte nějaké zajímavé informace, napište je vždy. Protože výkřiky že všechno co nechce jeden, stojí za hnědou ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád čtu zdejší články a věřím v odbornou veřejnost zde. Proto pakliže máte nějaké zajímavé informace, napište je vždy. Protože výkřiky že všechno co nechce jeden, stojí za hnědou hromádku. Není seriózní diskuzí. A pakliže zde nebude rozvinutá diskuze. Není potřeba číst komentáře. Opravdu pište .Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:28 28.10.2020

  Docela se divím, že někdo nenabídl věž od švýcarského RUAGu. Na polském Andersu vypadala skvěle:

  https://www.military-today.com...

  Docela se divím, že někdo nenabídl věž od švýcarského RUAGu. Na polském Andersu vypadala skvěle:

  https://www.military-today.com...

 • flanker.jirka
  17:51 27.10.2020

  Tak snad, že autorem není "Redakce AN"
  Co bychom v Evropě se 105 mm kanonem dělali, prostřelí to alespoň pudding?
  Jakou šanci to má i proti starším T 72 a nebo co proti T 90?

  Tak snad, že autorem není "Redakce AN"
  Co bychom v Evropě se 105 mm kanonem dělali, prostřelí to alespoň pudding?
  Jakou šanci to má i proti starším T 72 a nebo co proti T 90?

  • dusan
   17:54 27.10.2020

   No hádam sa stačí pozrieť do mapy a je jasné, že boj proti MBT nebude pre Filipíny prioritou ....

   No hádam sa stačí pozrieť do mapy a je jasné, že boj proti MBT nebude pre Filipíny prioritou ....

   • flanker.jirka
    18:12 27.10.2020

    Ten článek má s Filipínami společného pramálo, podstatné je zase podsunout informaci o BVP Ascod jako jedna z možností pro AČR.

    Ten článek má s Filipínami společného pramálo, podstatné je zase podsunout informaci o BVP Ascod jako jedna z možností pro AČR.

    • CerVus
     18:51 27.10.2020

     To bych za tím neviděl. Ono je to i na zahraničních webech. Spíše ale jako takové překvapení, kdy Elbit zvítězil s tankem o kterém nikdo vesměs neslyšel. Mě jen napadlo, že o něj ...Zobrazit celý příspěvek

     To bych za tím neviděl. Ono je to i na zahraničních webech. Spíše ale jako takové překvapení, kdy Elbit zvítězil s tankem o kterém nikdo vesměs neslyšel. Mě jen napadlo, že o něj neprojevila zájem Indie. Tohle bude ve výsledku mnohem všestrannější produkt než Sprut.

     Ale co je spíš větší zajímavost posledních dnů je fakt, že Izrael oficiálně požádal USA o dodávku letadel F-22 s odkazem na fakt, že potřebují technologickou převahu nad okolními státy, když administrativa nevidí problém v dodávkách F-35 muslimským zemím. Přitom už se 12 let nedělají a sami Amíci jich mají málo.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:21 27.10.2020

      Sprut je kanon na pásech pro výsadkáře a má trochu výkonnější kanon ráže 125 mm. Izrael zřejmě poznal kvality F 35 a také si asi všimli rozdílů mezi F 22, které v okolí také asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Sprut je kanon na pásech pro výsadkáře a má trochu výkonnější kanon ráže 125 mm.
      Izrael zřejmě poznal kvality F 35 a také si asi všimli rozdílů mezi F 22, které v okolí také asi mohli, nebo vlastně nemohli vidět.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:41 27.10.2020

      flanker.jirka Nezaznamenal jsem stížnosti ze strany Izraele na F-35. Spíš chtějí mít převahu nad Tureckem (které je tedy nejspíš stejně nedostane) a ostatními zeměmi blízkého ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Nezaznamenal jsem stížnosti ze strany Izraele na F-35. Spíš chtějí mít převahu nad Tureckem (které je tedy nejspíš stejně nedostane) a ostatními zeměmi blízkého východu které o ně projevili zájem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:15 27.10.2020

      Scotty Při těch úpravách, které jejich Adiry mají si snad stěžovat nemohou. Ale asi vidí i to co může přinést vlastnictví stealth letadel vzájemně proti sobě. ...dostanou se do ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Při těch úpravách, které jejich Adiry mají si snad stěžovat nemohou. Ale asi vidí i to co může přinést vlastnictví stealth letadel vzájemně proti sobě. ...dostanou se do blízké zóny a tam je F22 lepší.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      21:21 27.10.2020

      Tady půjde spíše o prodej F-35 do SAE a Qatar. Protože v těch stíhačkách SAE budou sedět Pakistánci a ti spolupracují s Čínou a ta s Iránem. Nabídku Lockheadu Japonsku před dvěma ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady půjde spíše o prodej F-35 do SAE a Qatar. Protože v těch stíhačkách SAE budou sedět Pakistánci a ti spolupracují s Čínou a ta s Iránem.
      Nabídku Lockheadu Japonsku před dvěma roky také bude mít svou váhu. Tehdy jim nabízeli obnovení produkce F-22 s technologií F-35. Japonsko se ale zaleklo ceny 250mil USD za kus a 10 miliard za obnovení linky. Jenže Izraelci za letadla neplatí, rádi si je navíc sami upravují.
      Flotila amerických F-22 také není v nejlepší kondici a spekuluje se, že se bude muset koncem desetiletí celá nahradit. Takže část nebojeschopných letounů mohou Izraeli pustit.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:33 27.10.2020

      flanker:
      Buďto je stealth F-35 podstatně lepší, než je uváděno, anebo se F-35 navzájem uvidí na ne úplně malé desítky kilometrů - tedy furt v doméně BVR soubojů.

      flanker:
      Buďto je stealth F-35 podstatně lepší, než je uváděno, anebo se F-35 navzájem uvidí na ne úplně malé desítky kilometrů - tedy furt v doméně BVR soubojů.

     • flanker.jirka
      15:36 28.10.2020

      logik Pravděpodobně jsou ty vzdálenosti detekce ať už pomocí radaru nebo systému DAS takové, že se dostano do fáze boje ve které je výsledek dvojice proti sobě letících F 35 velmi ...Zobrazit celý příspěvek

      logik
      Pravděpodobně jsou ty vzdálenosti detekce ať už pomocí radaru nebo systému DAS takové, že se dostano do fáze boje ve které je výsledek dvojice proti sobě letících F 35 velmi vyrovnaný a dokáže to přebít F 22, to už nebude BVR. F 22 má mnohem lepší parametry pro BVR.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:38 28.10.2020

      logik
      pardon, chtěl jsem u F 22 napsat výhodu v manevrovém boji, ne BVR

      logik
      pardon, chtěl jsem u F 22 napsat výhodu v manevrovém boji, ne BVR

     • CerVus
      16:47 28.10.2020

      Měla by mít i menší plochu odrazu. Na druhou stranu 35 je dělaná z pokročilejších materiálů. Jestli nepůjde o to, že 22 může uvnitř nést více raket, rychleji a na delší ...Zobrazit celý příspěvek

      Měla by mít i menší plochu odrazu. Na druhou stranu 35 je dělaná z pokročilejších materiálů.
      Jestli nepůjde o to, že 22 může uvnitř nést více raket, rychleji a na delší vzdálenost. Ověšená 35 už asi moc neviditelná nebude.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:59 28.10.2020

      CerVus F 22 vyníká oproti F 35 v manévrovém boji (pokročilost materiálu vyváží hrubá síla motorů a vektorování tahu), vyšší cestovní rychlosti, to vše může znamenat u letadel ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      F 22 vyníká oproti F 35 v manévrovém boji (pokročilost materiálu vyváží hrubá síla motorů a vektorování tahu), vyšší cestovní rychlosti, to vše může znamenat u letadel stealth, které sami sebe uvidí na omezené vzdálenosti výhodu v tom jak ovlivnit průběh souboje nebo i odpoutání se z něj.
      V BVR oblasti jsou oba typy velmi podobné, F 35 si myslím, že má pokročilejší radar a DAS. A i přesto by rádi měli F 22.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:45 29.10.2020

      Jenomže F-22 byl vyvinut primárně pro vzdušný boj, kdežto F-35 pro útoky na pozemní cíle. Proto se tyto dva letouny nedají srovnávat. Ale zase F-35 už je o generaci dál co se ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže F-22 byl vyvinut primárně pro vzdušný boj, kdežto F-35 pro útoky na pozemní cíle. Proto se tyto dva letouny nedají srovnávat.

      Ale zase F-35 už je o generaci dál co se sdílení dat a vzájemné provázanosti různých složek armády týče. Zřejmě nikdo nečeká, že by se F-35 s nějakou F-22 nebo jiným podobným letounem měla utkat v přímém vzdušeném souboji 1:1.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   19:56 27.10.2020

   Prostřelí to jakoukoliv pevnůstku, obrněný transportér, MRAP a BVP. Se starší verzí T-72 by si asi taky dokázala poradit. On je to taky prostředek palebné podpor

   Prostřelí to jakoukoliv pevnůstku, obrněný transportér, MRAP a BVP. Se starší verzí T-72 by si asi taky dokázala poradit. On je to taky prostředek palebné podpor

   • flanker.jirka
    20:19 27.10.2020

    By? A jak to bude s odolností proti zásahu z čela z kanonu T 72?
    Starší verze T 72 bez přídavného pancíře už to asi nepotká, leda by je rusové dobrovolně sundali ze svých tanků.

    By? A jak to bude s odolností proti zásahu z čela z kanonu T 72?
    Starší verze T 72 bez přídavného pancíře už to asi nepotká, leda by je rusové dobrovolně sundali ze svých tanků.

    • skelet
     20:59 27.10.2020

     Já z toho protiváhu MBT nedělám . A ano, 105mm si se staršími verzemi tanku čelně zřejmě pořadí. Z boku si poradí s novými i se staršími. Tohle je zkrátka vozidlo palebné pěchoty. ...Zobrazit celý příspěvek

     Já z toho protiváhu MBT nedělám .
     A ano, 105mm si se staršími verzemi tanku čelně zřejmě pořadí. Z boku si poradí s novými i se staršími.
     Tohle je zkrátka vozidlo palebné pěchoty. Nevím v které choré mysli se z toho dělá protiváha MBT. Od toho jsou stíhače tanku se 120mm.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:20 27.10.2020

      Kolik stíhačů tanků se 120 mm kanonem nám v Evropě nebo NATO jezdí a funguje?

      Kolik stíhačů tanků se 120 mm kanonem nám v Evropě nebo NATO jezdí a funguje?

     • flanker.jirka
      21:22 27.10.2020

      a neuniklo vám to, že to nazývají lehkým tankem a ne vozidlem palebné podpory?

      a neuniklo vám to, že to nazývají lehkým tankem a ne vozidlem palebné podpory?

     • skelet
      23:11 27.10.2020

      Pokud vím, tak Centauro 2 má 120mm kanón. Jinak lehký tank nerovná se MBT. Úkolem lehkých tanků je od druhé světové války průzkum bojem a palebná podpora pěchoty. Při boji se ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud vím, tak Centauro 2 má 120mm kanón.
      Jinak lehký tank nerovná se MBT. Úkolem lehkých tanků je od druhé světové války průzkum bojem a palebná podpora pěchoty. Při boji se středními a těžkými tanky tahaly za ten kratší konec provazu. Střední a těžké tanky byly nahrazeny MBT. Lehké tanky vymizely s koncem Studené války.Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      06:33 28.10.2020

      To centauro 2 MGS je ale světový unikát. Sice je víc TD, které mají elektrooptickou výbavu na úrovni MBT, ale C2 je jediné, které se díky dělu může MBT čelně postavit. A díky APS ...Zobrazit celý příspěvek

      To centauro 2 MGS je ale světový unikát. Sice je víc TD, které mají elektrooptickou výbavu na úrovni MBT, ale C2 je jediné, které se díky dělu může MBT čelně postavit. A díky APS ma i šanci přežít. K tomu muže podporovat pěchotu mnohem lépe než cv90120t a podobné derivaty BVP, protože si s sebou veze něco kolem 60ks munice.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      10:21 28.10.2020

      Na Filipínách jsem měl dost často problém projet s Toyotou FJ40, vůbec si nedokážu představit jak tam manévrovat na těch horských silničkách byť se středním tankem. Stačí leckdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Na Filipínách jsem měl dost často problém projet s Toyotou FJ40, vůbec si nedokážu představit jak tam manévrovat na těch horských silničkách byť se středním tankem. Stačí leckdy blbě zacouvat na lesní cestu při otáčení a během chvilky sedí auto na břiše, bez navijáku by se brzy dojelo. Spíš bych řekl ,že Filipínská armáda bude lehký tank používat jako samohybné dělo. Že by odněkud proti nim vyrazil T72 nebo Leopard je silně nepravděpodobné. Navíc tanky je třeba přepravovat mezi ostrovy.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      09:19 29.10.2020

      Podobných vozidel běhá po světě docela dost:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      Podobných vozidel běhá po světě docela dost:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

     • CerVus
      10:16 29.10.2020

      Ale kolik z nich má 120mm tankové dělo? On in jeden z důvodu proč amíci vyřazují M1128 je, že ta 105 nemá dostatečný výkon. Teď jsem ale narazil na článek na britském webu, kde ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale kolik z nich má 120mm tankové dělo?
      On in jeden z důvodu proč amíci vyřazují M1128 je, že ta 105 nemá dostatečný výkon.
      Teď jsem ale narazil na článek na britském webu, kde řešili jestli se jim po vyřazení MBT, době vojenských škrtů, po COVIDu a Brexitu nevyplatí pořídit pár desítek kusů nově zaváděných Boxeru se 120mm dělem.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     21:14 27.10.2020

     skelet má pravdu. Filipíny jsou ostrovní stát a navíc i docela hornatý a tam nějaké velké střety MBT čekat nemůžete. Ono reálně už jenom dopravit T-72 na Filipíny by byl logistický ...Zobrazit celý příspěvek

     skelet má pravdu.
     Filipíny jsou ostrovní stát a navíc i docela hornatý a tam nějaké velké střety MBT čekat nemůžete. Ono reálně už jenom dopravit T-72 na Filipíny by byl logistický problém a nasadit jí tam by byl ještě věší :-)
     Tam se prostě více hodí buď lehký tank a nebo vozidlo palebné podpory.

     A na Evropském bojišti je ta 105 nedostačující zbraň. Navíc má drážkovaný vývrt což u ní omezuje použití podkaliberních protitankových střel.
     Jenže na Evropském bojišti nikdo zatím o takovém stroji neuvažuje možná tak v nějaké formě stroje pro podporu pěchoty jak psal skelet, ale už vůbec ne jako o nějaké plnohodnotné náhradě za MBT.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:48 29.10.2020

   Mnohem větší, než je šance, že nějaký šílenec na Filipíny T-72 dopraví a bude chtít použít v boji. Jedná se o Filipíny, ne Mongolsko, tady nejsou nějaké pláně vhodné pro útoky ...Zobrazit celý příspěvek

   Mnohem větší, než je šance, že nějaký šílenec na Filipíny T-72 dopraví a bude chtít použít v boji.

   Jedná se o Filipíny, ne Mongolsko, tady nejsou nějaké pláně vhodné pro útoky tankových divizí.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  17:08 27.10.2020

  Musím říct, že se mi tohle duo hodně líbí. Zajímavá dvojka pro 4. a 7. brigádu. Do 4. by se hodila větší palebná síla, zvláště když brigáda přišla o jeden prapor. A do 7. by to zas ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím říct, že se mi tohle duo hodně líbí. Zajímavá dvojka pro 4. a 7. brigádu. Do 4. by se hodila větší palebná síla, zvláště když brigáda přišla o jeden prapor. A do 7. by to zas byla náhrada za T-72. V případě vítězství ASCOD v tendru na BVP by bylo super, že v obou brigádách by tak byl i tento prostředek na platformě v nich používané.

  Otázkou je, nakolik je 105 mm kanon perspektivní...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   21:17 27.10.2020

   Nebude se 44 prapor transformovat na lehký mechanizovaný, aby nahradil 43 výsadkový ?

   Nebude se 44 prapor transformovat na lehký mechanizovaný, aby nahradil 43 výsadkový ?

   • Scotty
    21:42 27.10.2020

    Až budou peníze na nákup Pandurů tak se z něho stane normální mechanizovaný prapor.

    Až budou peníze na nákup Pandurů tak se z něho stane normální mechanizovaný prapor.

    • Warnost
     21:52 27.10.2020

     Jsem zvedavej, jak bude novy Pandur pro 44. vypadat. Rikam si, jestli neni čas premyslet o nastupci a zavest ten.

     Jsem zvedavej, jak bude novy Pandur pro 44. vypadat. Rikam si, jestli neni čas premyslet o nastupci a zavest ten.

     • liberal shark
      06:53 28.10.2020

      Třeba bude mít normální věž a ne ten skládací cirkus :-).

      Třeba bude mít normální věž a ne ten skládací cirkus :-).

 • Miroslav
  17:05 27.10.2020

  A už je to tu zase... Zase budeme niekoľko dní zamestnaní otázkou, či: 1/Kúpiť ľahké a lacné tanky od Izraela alebo K2 od Kórejca 2/ Či sa oplatí kupovať exotické japonské ...Zobrazit celý příspěvek

  A už je to tu zase... Zase budeme niekoľko dní zamestnaní otázkou, či:

  1/Kúpiť ľahké a lacné tanky od Izraela alebo K2 od Kórejca
  2/ Či sa oplatí kupovať exotické japonské Type-10 keď stoja toľko čo L2
  3/ Je to vôbec tank? A aké rozdiely sú medzi tankom a BVP s tankovou vežou?

  Týmto otváram diskusiuSkrýt celý příspěvek

  • pajo
   09:44 28.10.2020

   Podla mna by sme mali pridat k Polsku a kupit presne tie iste tanky, pre ktore sa rozhodnu poliaci. Vacsia mnozstvo = nizsia cena. Vyrabali by sa celev Polsku, ale na oplatku cast ...Zobrazit celý příspěvek

   Podla mna by sme mali pridat k Polsku a kupit presne tie iste tanky, pre ktore sa rozhodnu poliaci. Vacsia mnozstvo = nizsia cena. Vyrabali by sa celev Polsku, ale na oplatku cast opravarenskych - udrzovacich kapacit by bola u nas a/alebo municia by sa vyrabala u nas. Municia a opravarenske kapacity su podla mna dolezitejsie ako samotna vyroba vozidiel.Skrýt celý příspěvek

   • janusinko
    10:30 28.10.2020

    Poliaci sa už dávnejšie rozhodli a už im aj boli dodané nejaké kusy Leopardov 2 v špecifikácii PL, tak isto Maďari nakupujú Leopardy 2 (staršie verzie), takže tieto úvahy sú mimo. ...Zobrazit celý příspěvek

    Poliaci sa už dávnejšie rozhodli a už im aj boli dodané nejaké kusy Leopardov 2 v špecifikácii PL, tak isto Maďari nakupujú Leopardy 2 (staršie verzie), takže tieto úvahy sú mimo. Ale nebol by som proti, keby sme aj my spolu s ČR zjednotili MBT v celej V4.Skrýt celý příspěvek

   • Laci
    18:59 30.10.2020

    Polákům hodně fandim a lhal bych, kdybych tvrdil, že jim ten tah na branku nezávidim, ale podle mě je hloupost, se jako malej stát, orientovat na právě toho našeho souseda, kterej ...Zobrazit celý příspěvek

    Polákům hodně fandim a lhal bych, kdybych tvrdil, že jim ten tah na branku nezávidim, ale podle mě je hloupost, se jako malej stát, orientovat na právě toho našeho souseda, kterej v nákupech vojenský techniky kope jenom sám za sebe. Chtějí si vyrábět všechno sami, vyvíjet všechno jenom podle svejch parametrů (viz. těch XY zrušenejch projektů s kymkoliv) a co tak nedokážou, tak nakoupěj v USA, aby si udrželi jejich pozornost.
    Jsme široko daleko obehnaný Leopardama, máme za souseda Německo, který kope (celkem pochopitelně) za jakous-takous unifikaci výzbroje, ale né, my budeme koukat po asijským tanku z druhýho konce planety, jenom proto, protože nad nim uvažuje jeden náš soused (kterýho ale sousední spojenci jaksi nezajímaj) a ještě k tomu si myslíme, že tzv. V4 bude někdy něco víc, než jenom spolek, kterej drží spolu jenom tehdy, když je třeba říct Bruselu na něco „NE“ :DSkrýt celý příspěvek

    • skelet
     20:07 30.10.2020

     On ten Leoš je tak trochu už výběrová platforma. A je třeba uvažovat v tom časovém úseku, že v době kdy mi budeme uvažovat o nákupu Leopardů, tak Němci už budou počítat nákup jeho ...Zobrazit celý příspěvek

     On ten Leoš je tak trochu už výběrová platforma. A je třeba uvažovat v tom časovém úseku, že v době kdy mi budeme uvažovat o nákupu Leopardů, tak Němci už budou počítat nákup jeho nástupce. A při jejich finančních možnostech se jich budou zbavovat svižným tempem. A pak se ty modernizace roztříští mezi jednotlivé uživatele.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...