Izraelské vrtulníky AH-1 Cobra nahrazují bezpilotní letadla

Foto: Izraelský bezpilotní letoun Hermes 900. / Elbit Systems
Foto: Izraelský bezpilotní letoun Hermes 900. / Elbit Systems

Izrael ke konci minulého roku vyřadil poslední americký bitevní vrtulník AH-1 Cobra. Úkoly vrtulníků podle agentury Reuters nyní přebraly izraleská bezpilotní letadla.

AH-1 Cobra pro minulé války

Izrael si americké bitevní vrtulníky AH-1 Cobra objednal po zkušenostech z Jomkipurské války (1973). Tehdy stal Izrael na pokraji porážky, když se egyptským a syrským tankovým jednotkám v prvních dnech války podařilo izraelskou armádu zatlačit do defenzívy a způsobit ji těžké ztráty.

Vrtulníky AH-1 Cobra mohly účinně bojovat proti tankům a další obrněné technice. Izrael postupně nakoupil 33 strojů AH-1 Cobra a později také modernější AH-64 Apache.

Doba a hrozby se však změnily. Alespoň na Blízkém východě. V současné době pro Izrael nepředstavují hlavní hrozbu egyptské a syrské tankové divize, ale různé ozbrojené skupiny operující kolem izraelských hranic.

Foto: Izraelská Cobra. / Israel Air force Foto: Izraelská Cobra. / Israel Air Force

Konkretní a trvalou hrozbou jsou ozbrojenci střílející po izraelských občanech a vojácích, či skupiny odpalující rakety na izraelská města a vesnice. Nejznámějšími organizacemi nepřátelskými proti Izraeli jsou v oblasti Hamás a Hizballáh.

Cobry nahrazují drony

Izrael, vzhledem k odlišnému bezpečnostnímu paradigmatu, se rozhodl v rámci vojenských škrtů vyřadit z výzbroje bitevní vrtulníky AH-1 Cobra. Důvodem se také stalo stáří vrtulníků a velké náklady na provoz.

„Uvízli jsme (s AH-1 Cobra – pozn. redakce) nějakým způsobem ve středu, pokud jde o roli, jakou mohli plnit, tak jsme se rozhodli pracovat bez nich," řekl agentuře Reuters pod podmínkou anonymity důstojník izraelského letectva.

Izraelské letectvo si podle institutu INSS (Institute for National Security Studies) nechává ve výzbroji 44 vrtulníků AH-64 Apache. Na rozdíl od „kober" mohou „apači" nést širokou škálu zbraní vhodnou pro vedení proti-povstaleckých operací.

Nejnovější AH-64D Longbow Apache může například nést izraelské laserem naváděné 70mm střely GATR-L.

Video: Izraelský vojenský průmysl je velmocí v konstrukci bezpilotních letadel. / YouTube

Izraelské bojové bezpilotní letouny

Podle agentury Reuters úkoly bitevních vrtulníků převezmou bezpilotní letouny. Jaké letouny a v jakých počtech však není známo. Připomeňme, že v izraelském letectvu slouží řada bezpilotních strojů.

Mezi největší patří Hermes 450, novější Hermes 900 od Elbit Systems nebo obří Heron TP „Ejtan" od IAI (Israel Aerospace Industries) s rozpětím křídel 26 metrů.Oficiálně jsou tyto stroje používány k průzkumným a zpravodajským účelům. Podle zahraničních odborníků jsou však schopny nést také řízené střely.

Bezpilotní (vrtulové) letadla mají nad vrtulníky řadu výhod. Jsou rychlejší, mají větší dolet a výdrž. Například Hermes 900 dokáže až 36 hodin operovat nad zájmovým územím a v případě potřeby označit cíl nebo ho (pokud jsou odhady zahraničních expertů správné) zasáhnout řízenou střelou.

Je zde také otázka ceny. Provoz bezpilotních letadel je mnohem levnější než vrtulníků. Kromě nižší spotřeby paliva, hrají roli i nižší nároky na letecký a pozemní personál. Výcvik a zajištění operátorů dronů je mnohem levnější než pilotů vrtulníků.

Důležitým hlediskem je bezpečnost. Při operacích vrtulníků hrozí smrt, zranění nebo zajmutí posádky. Pro případ sestřelení vrtulníků musí být navíc k dispozici záchranný tým připraveny vyzvednout sestřelenou posádku.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelské komando zajistilo dodávku syrských raket

Izraelské komando Šajetet 13 obsadilo v Rudém moři civilní loď přepravující syrské rakety M-302. Loď ...

Roll-out prvního izraelského letadla M-346 Master

Na továrním letišti firmy Alenia Aermacchi v Itálii proběhl před pýr dny slavnostní roll-out prvního ...

Izrael přizpůsobuje taktiku proti bezpilotním letounům

Nové století, nové hrozby. Izrael reaguje na rostoucí narušování svého vzdušného prostoru ...

SPEAR: Nový izraelský 120mm minomet

Izraelská firma Elbit Systems představila nový 120mm minomet SPEAR. Jde o druhou generaci ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nikdo
  22:49 04.06.2014

  Myslím že bezpilotní letouny mohou působit úspěšně i v konvenční válce.Řada bezpilotních letounů patří mezi problematické ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že bezpilotní letouny mohou působit úspěšně i v konvenční válce.Řada bezpilotních letounů patří mezi problematické cíle(http://www.armadninoviny.cz/iz... Navíc protivník nesmí mít hluchá místa. UAV lze využívat případně v budoucnu bude možné používat i v boji s PVO (http://www.armadninoviny.cz/la... případně podporovat operace proti ní misemi SIGINT rušením či pouze zaměstnáním obrany (http://www.militarybox.cz/news... , k podpoře vrtulníků (http://www.youtube.com/watch?v... .Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  20:23 04.06.2014

  S konvenčně vedenou válkou tedy Izrael moc nepočítá a soustřeďuje se primárně na asymetrické hrozby...? Na frontě by totiž tyto (vyzbrojené) UAV nebyly příliš efektivní. Nebo ještě ...Zobrazit celý příspěvek

  S konvenčně vedenou válkou tedy Izrael moc nepočítá a soustřeďuje se primárně na asymetrické hrozby...? Na frontě by totiž tyto (vyzbrojené) UAV nebyly příliš efektivní. Nebo ještě lépe řečeno - by padaly jako hrušky.
  Egypt a jeho "zdárně" završené "arabské jaro" a džihádisty zničená Sýrie v boji s vládními vojsky opravdu nepředstavují vážnou vojenskou hrozbu pro Izrael.
  Vrtulníky bych vůbec nezatracoval. Ve "velké válce" v protitankové roli nebo CAS je ozbrojené UAV nemůžou nahradit. Navíc stále z nejefektivnějších zbraní v poměru cena/výkon i v protipovstaleckém boji jsou kanony bitevních vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  14:49 04.06.2014

  Tak se mi zdá, že se role bitevních vrtulníků zredukovala na rychlou protitankovou zálohu, určenou k likvidaci průniků nepřátelských mechanizovaných jednotek do vlastní sestavy. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak se mi zdá, že se role bitevních vrtulníků zredukovala na rychlou protitankovou zálohu, určenou k likvidaci průniků nepřátelských mechanizovaných jednotek do vlastní sestavy. Působení bitevních vrtulníků na území nepřítele je vzhledem k naplněnosti bojiště protiletadlovými raketami příliš riskantní a nákladné. Proto asi ukrajinská armáda přichází o tolik vrtulníků a IDF přenáší ofenzivní úkoly na drony.Skrýt celý příspěvek

 • pitrsk
  14:38 04.06.2014

  Pekny clanek. Mam pouze malou vyhradu k jeho nazvu. Takto napsane to svadi k tomu, ze podmetem jsou vrtulniky ;)

  Pekny clanek. Mam pouze malou vyhradu k jeho nazvu. Takto napsane to svadi k tomu, ze podmetem jsou vrtulniky ;)

Načítám diskuzi...