Izraelské speciální jednotky již operují v pásmu Gazy

Gaza 2012
Foto: Iz

Příslušníci izraelské armády zřejmě již operují v pásmu Gazy. Má jít o členy elitních speciálních oddílů, kteří převlečení za místní obyvatele pátrají po podzemních úkrytech raket dlouhého doletu, kterými disponuje islamistické hnutí Hamás, kontrolující tuto enklávu. Napsal to včera britský deník The Sunday Times.

 

Jak v souvislosti s posledním vývojem v této oblasti uvedla agentura Reuters, izraelský premiér Benjamin Netanyahu v neděli prohlásil, že izraelská armáda je připravena výrazně rozšířit své operace proti pásmu Gazy. Zda se Tel Aviv k rozsáhlé pozemní ofenzívě proti islamistickým radikálům v pásmu Gazy skutečně odhodlá, ale zatím není jasné.

Agentura Reuters citovala izraelského vicepremiéra Moshe Yaalona, který na Twitteu, napsal, že „pokud se situace na jihu země uklidní, a nebudou sem dopadat žádné rakety, ani nebude docházet k žádným teroristickým útokům, řízeným z pásma Gazy, tak nezaútočíme“.

Americký prezident Barack Obama v neděli prohlásil, že bude lepší vyhnout se izraelské pozemní invazi do Gazy. Současně ale řekl, že zodpovědnost za to, zda Hamás zastaví raketové ostřelování Izraele, leží na Egyptu a Turecku, které toto militantní islamistické hnutí podporují.

Neexistuje žádná země na světě, která by tolerovala přeshraniční ostřelování svých občanů raketami“, uvedl Obama na tiskové konferenci během své návštěvy Thajska. „Takže plně podporujeme právo Izraele na sebeobranu,“ dodal.

 

Video: L ikvidační akce Izraele, kdy byl zabit Ahmad Džabarí, velitel Brigád mučedníka Izzuddína Kásama. / YouTube

Vrcholní politici v Tel Avivu přitom neplánují, že by po případném zásahu jejich pozemních jednotek v této enklávě došlo k změně statusu pásma Gazy. S odvoláním na izraelského prezidenta Šimona Perese to uvedl ruský internetový zpravodajský server vesti.ru.

Obdobně se koncem minulého týdne v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy vyjádřila izraelská velvyslankyně v Moskvě, když řekla, že „pokud tam (v pásmu Gazy – poznámka redakce) bude provedena pozemní operace, tak bude trvat jenom nezbytnou dobu. Izrael neplánuje, že by jeho armáda v pásmu Gazy zůstala.

Poslední desítky hodin přitom ukázaly, že navzdory zvýšenému diplomatickému úsilí se obě strany zatím nepřiblížily možnosti uzavřít příměří. Dosáhnout pokroku v celé záležitosti se nedaří ani Egyptu, který v minulosti fungoval jako prostředník během konfliktů mezi Izraelci a Palestinci.

A to přesto, že se egyptský prezident Mohamed Mursi v neděli setkal s vůdcem politického křídla Hamánu Khaledem Meshaalem a Ramadánem Shallahem, vůdcem Islámského džihádu, který se přihlásil k raketovému útoku na Tel Aviv. Z informací, jež se dostaly na veřejnost však není jasné, s jakým výsledkem schůzka skončila.

Merkava 4 Foto: Izraelský tank u hranic s pásmem Gazy / vesti.ru

Jak tato agentura dále uvedla, blízký Meshaalův spolupracovník Izzat Risheq, na své stránce v sociální síti Facebook uvedl, že Hamas by souhlasil s příměřím až poté, kdy by Izrael „zastavil svou agresi a ukončí svou politiku cílených atentátů a blokády Gazy."

Známy nejsou ani výsledky nedělní neoficiální schůzky mezi zástupci tajných služeb Egypta a Izraele, ke které mělo dojít podle informací ruské tiskové agentury RIA v neděli v prostorách káhirského mezinárodního letiště.

Server vesti.ru v noci na dnešek s odvoláním na vyjádření izraelského prezidenta Šimona Perese také uvedl, že Hamás odmítl návrh Tel Avivu na oboustranné ukončení ostřelování a uzavření příměří.

Zdroj: The Sunday Times , Reuters , RIA , Vesti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Izraelská armáda útočí - cílem byly rakety Hamásu

Izraelskému letectvu se v rámci středeční vojenské operace proti pásmu Gazy, nazvané „Pilíř obrany" ...

Izrael soustředí na hranici s pásmem Gazy tanky

Konflikt mezi státem Izrael a Hnutím islámského odporu známým jako Hamás se vyostřuje. Radikálové ...

Násilí v Gaze: Hamásem dobře naplánovaná provokace?

Načasování současné eskalace násilí mezi palestinskými ozbrojenci z hnutí Hamás, ovládajícími pásmo ...

Izraelsko-americké cvičení Austere Challenge 2012

14. listopadu došlo k úspěšnému zakončení izraelsko-amerického cvičení Austere Challenge 2012. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:6h12h24h
 • Manix
  22:22 20.11.2012

  Zadní část pojezdového ústrojí je chráněna pomocí tzv. "slat armour", tedy mřížovou ochranou účinnou zejména proti kumulativním střelám.

 • petr
  17:46 20.11.2012

  no bohuzel napriklad Island verejne podporuje HAMAS!!!!!!! Islandska media podporuji verejne Hamas a odsuzuji IZRAEL za vse!!! Nikdy zadna zminka o utocich Hamas na Izrael,jen pokud Izrael zautoci tak media jsou plna toho jaky IZRAEL JE NACISTICKY STAT

 • oxmyx
  14:27 20.11.2012

  stroup:
  Tak blbost. Teď jsem se na tu fotku díval zvětšeně a ten poslední díl je zavěšená odlehčená balistická ochrana.
  Promiň stroupe za mystifikaci.

 • oxmyx
  13:52 20.11.2012

  Jo Dipe, to na čí straně jsou USA, nám dokonale předvedli v Kosovu.

  stroup (a ostatní):
  ta mříž je železná kostrukce na která drží pláty pancíře, aby nerozmlátily kola a pásy. Zadní díly se občas sundávají aby se odlehčil zadek a tank se nezahrabával do písku.

 • Ondřej Matějka
  23:18 19.11.2012

  To je ochrana proti kumulativním střelám, tu mříž to poškodí ale střela vybuchne ještě před důležitym vybavenim tanku.

 • Deadog
  22:53 19.11.2012

  to stroup : presne nevim ,ale domnivam se ze pancirem kryjou nejdulezitejsi casti tanku ,motor a posadku , ty mrize jak rikas , sou ochrana proti RPG ,a duvod ,treba ho chteli trochu odlehcit a nebo ulehcit odsypavani materialu z pasu ,precejenom ta zadni cast uz neni tak dulezita ,nic tam v podstate neni ,jen 4sedacky pro pechotu ,spise pro takovy nouzovy presun

 • liberal shark
  20:43 19.11.2012

  Možná není nutné vyhladit palestinské araby, ale určitě je nutné vyhladit Hammás a Fatáh. izraelským arabům se daří docela dobře, tak by se snad i arabové z Gazy mohli úspěšně integrovat.

 • stroup
  18:13 19.11.2012

  teda netýká se to moc článku, spíš jen fotky tanku u něj.. nevíte někdo proč má Merkava poslední dva díly bočního pancíře přes pásy (jakže se tomu nadává odborně?) nahrazeny jakousi mříží?

 • Dip
  17:27 19.11.2012

  Dobrý článek. Škoda, že takové články nejsou v klasických medií, které informují velmi povrchně, někdy i lživě.

  Nevím jestli je vyhlazení arabů tím nutným směrem. Stačilo by kdyby EU přestala tolerovat a financovat teroristické organizace a rozdávat peníze "utečencům". A postavila se proti nim tvrdě a bez kompromisů. Některé státy by se měli konečně rozhodnout na čí straně to vlastně jsou a přestat dělat politiku "nekonečných diplomatických jednání".

 • Barv
  16:56 19.11.2012

  Tak šup pro prášky, Adolfe, uklidit v kleci a do hajan.

 • courage
  16:46 19.11.2012

  Jediné řešení je vyhlazení pásma Gazy,vyhlazení všech palestincu a arabů ze světa jinak nás nečeká nic dobrého.Postupně se jim bude ve všem ustupovat až nebudeme mít ani vlastní zemi..Multikulturalismus je absolutní blbost..