Izraelsko-americké cvičení Austere Challenge 2012

Austere Challange 2012
Foto: Izraelský ministr obrany Ehmud Barak s příslušníky izraelské a americké armády u postavení systému Patriot poblíž Jeruzaléma / EUCOM

14. listopadu došlo k úspěšnému zakončení izraelsko-amerického cvičení Austere Challenge 2012. Hlavním úkolem byl nácvik koordinace mezi oběma armádami proti řadě simulovaným raketovým útokům. Vyzkoušeny byly systémy Iron Dome, Arrow a také nedávno modernizovaný Patriot. Cvičení se uskutečnilo v době zvýšeného napětí v celé oblasti.Odložené cvičení Strohá výzva

Cvičení Austere Challenge 2012 (v překladu Strohá výzva) bylo původně plánované již na letošní duben. Nakonec však proběhlo mezi koncem října a závěrem druhého listopadového týdne.

Hlavním cílem byl nácvik vzájemné spolupráce mezi armádou Spojených států amerických a Izraelem. Cvičení se účastnilo přímo více než 4 500 osob a po technické stránce se zaměřovalo na otestování protivzdušné obrany formou simulovaných útoků na několika hypotetických frontách na izraelském území.

Téměř symbolicky po ukončení cvičení následovaly, v reakci na zvýšenou intenzitu odstřelování izraelského území raketami, přesné letecké údery na vybrané pozice hnutí Hamás v pásmu Gazy. Při cvičení testovaný protiraketový systém Iron Dome určený proti menším raketám tak nyní vzdoruje skutečným raketovým útokům na Izrael a v bojovém stavu jsou také baterie systémů Patriot.

Video: Cvičení Austere Challenge 2012 / YouTubeNapětí v oblasti Blízkého východu

Austere Challenger 2012 se odehrálo v době zvýšeného napětí v oblasti. Turecko právě stahovalo k hranicím se Sýrií velké počty techniky, hnutí Hamás z pásma Gazy zvyšovalo intenzitu odstřelování izraelského území a íránské vzdušné síly se v mezinárodním vzdušném prostoru mimo jiné pokusily sestřelit americký bezpilotní letoun. Na druhou stranu cvičení bylo zaměřeno ryze na nácvik obranných operací a použití protiraketových a protiletadlových systémů, které nemohou být použity k útoku.

Obranný charakter cvičení potvrzoval i seznám použité techniky. Protiraketový systém Iron Dome je určen proti menším raketám, systém Patriot PAC-3 je možno použít proti balistickým raketám krátkého doletu nebo proti letounům. Výkonově nejvýše postavený izraelský systém Arrow 3 je schopen zasahovat ještě výkonnější balistické rakety a to ve výšce nad 100 kilometrů.

Do cvičení se mělo zapojit také izraelské námořnictvo, jehož korvety tříd Sa'ar 5 a raketové čluny Sa'ar 4.5 jsou taktéž vybaveny protivzdušnými systémy.

Video: Cvičení Austere Challenge 2012 / YouTubeSpolečné cvičení i přes rozdílné pohledy na Írán

V souvislosti s vyhrocením situace a nedávným cvičením se stále více diskutuje nad preventivním úderem na íránská jaderná zařízení. Zatímco Spojené státy americké chtějí tvrdší sankce, Izrael podporuje vojenskou akci. V jejím případě by však s největší pravděpodobností došlo k odvetnému úderu na izraelské území pomocí íránských balistických raket Šaháb, právě proti nimž byl mimo jiné vyvinut protiraketový systém Arrow 3.

Nyní navíc přišla Mezinárodní agentura pro atomovou agenturu s tím, že Íránci zvyšují své výrobní kapacity pro obohacování uranu. Existuje proto důvodné podezření, že Írán bude schopen již brzy vyrábět atomové bomby, což by znamenalo změnu rovnováhy sil v oblasti.

Ačkoliv sami Íránci tvrdí, že uran obohacují pro civilní účely, na druhou stranu vedou ostrou rétoriku vůči židovskému státu. Na něj přitom v současné době dopadají rakety Fajr-5, které pocházejí právě z Íránu a odkud se zřejmě dostaly do rukou teroristické skupiny Hamás.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Napětí eskaluje - Turci zvažují rozvinout systém Patriot poblíž syrských hranic

Napětí mezi Ankarou a Damaškem se dále zvyšuje. Potyček kolem hranic dále přibývá a uklidnění ...

Izraelská armáda útočí - cílem byly rakety Hamásu

Izraelskému letectvu se v rámci středeční vojenské operace proti pásmu Gazy, nazvané „Pilíř obrany" ...

Izrael soustředí na hranici s pásmem Gazy tanky

Konflikt mezi státem Izrael a Hnutím islámského odporu známým jako Hamás se vyostřuje. Radikálové ...

Násilí v Gaze: Hamásem dobře naplánovaná provokace?

Načasování současné eskalace násilí mezi palestinskými ozbrojenci z hnutí Hamás, ovládajícími pásmo ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:6h12h24h
 • Petr
  10:30 04.12.2012

  Pokud Irán vystřelí jadernou hlavici na Izrael, vyřeší po teoretickém zásahu i problémy Palestinců. \Takže to si fakt pomůže.\

 • palo
  20:43 19.11.2012

  izrael je malicky, ak sa iranu podari vyrobit atomovky a rozhodne sa zautocit, izrael skoncil. zautocit na nepriatela preventivne je pre nich jedna z mala moznosti

 • courage
  10:14 19.11.2012

  Izraeli už nezbývá moc času.Írán je pořad blíž k at bombě.Po oslabení hamásu to přijde.Držím pěsti IDF