Izraelsko-palestinská kybernetická válka

Foto: Rakety odpálené z pásma Gazy. / Israel Defense Forces
Rakety odpálené z pásma Gazy (2014); ilustrační foto / Israel Defense Forces

Konflikt mezi Palestinci a Izraelem trvá už od poloviny minulého století a jeho nejviditelnějším projevem jsou střety ozbrojených složek. V poslední době se tento zápas přelévá na nové bojiště, do kyberprostoru. Jak Izraelci, tak Palestinci jsou v této oblasti velmi činní.

Poslední velký střet na virtuálním bojišti proběhl 9. dubna tohoto roku, kdy izraelští hackeři napadli palestinské registry obyvatel obsahující osobní data více jak čtyř milionů Palestinců a zveřejnili osobní údaje 700 zaměstnanců palestinské samosprávy a novinářů. Izraelský kybernetický útok byl odvetou za akci palestinských hackerů ze 7. dubna, kdy Palestinci napadli weby izraelského premiéra, ministerstva obrany, školství, tajné služby Šin Bet, finanční burzy a tel avivské policie.

Tyto kyberútoky mohou mít stejný zničující dopad jako běžné konvenční měření sil mezi oběma rivaly. Zejména útoky na sítě bezpečnostních složek mohou být potenciálně velmi nebezpečné a přímo ohrožovat národní bezpečnost. Tento boj mezi mozky bezpečnostních služeb každým dnem sílí. Obě strany provádějí útoky a protiútoky, snaží se získávat data a informace o svých protivnících.

Podle vyjádření představitelů palestinských bezpečnostních sborů se jejich hackerům podařilo odhalit poměrně velké množství izraelských agentů v Gaze, kteří byli Izraelci rekrutováni a řízeni skrze specifické weby. Povedlo se to díky prolomení ochrany serverů izraelských bezpečnostních služeb a získání seznamu jejich agentů v Gaze.

Palestinský IT expert Ashraf Mushtaha uvedl pro web Al-Monitor, že izraelské zpravodajské služby používají internet a sociální sítě pro vedení psychologické války proti Palestincům a verbování agentů. Využívají toho, že velké množství Palestinců si neuvědomuje své rizikové chování na síti, podceňují zabezpečení svých počítačů a opomíjejí schopnosti izraelských bezpečnostních služeb.

Izraelcům se díky práci IT expertů daří odhalovat i některé hledané Palestince. V dubnu 2014 se tak podařilo nalézt úkryt Hamzy Abu al-Haiji, vysoce postaveného člena Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma, ozbrojeného křídla Hamasu. Izraelské armádě se podařilo lokalizovat al-Haiju pomocí jeho facebookového účtu a následně ho zlikvidovat.

Izraelci se na síti také snaží eliminovat projevy palestinských aktivistů tím, že napadají jejich účty na sociálních sítích, blokují a napadají palestinská diskuzní fóra atd. Významnou aktivitou izraelských agentů je také vyhledávání informací o možných útocích na Izrael nebo jejich podněcování. V prosinci minulého roku izraelská policie zatkla vetší množství Palestinců v Jeruzalémě za jejich vyjádření na sociálních sítích, kde plánovali a podněcovali k útokům na Izrael.

Podle vyjádření palestinského aktivisty Mokhlise Borzoka, izraelské bezpečnostní služby také využívají oficiální webové stránky a účty na sociálních sítích patřících izraelským vládním představitelům a úřadů. Tyto účty a weby, ač se tváří jako soukromé, jsou ve skutečnosti pod dohledem bezpečnostních služeb, které monitorují jejich návštěvnost a jakékoliv příspěvky, které se na nich objeví ve snaze vystopovat potenciální hrozby. V říjnu minulého roku zveřejnila Hamasem vedená organizace Palestine Dialogue Forum zprávu o izraelském náboru agentů skrze internet.

Palestinská strana má v tomto konfliktu jistou nevýhodu, neboť akce jejich hackerů nejsou podřízeny jedné autoritě a mnohdy se jedná o soukromou iniciativu jednotlivých skupin nebo osob. Hamas také údajně zřídil tajnou jednotku hackerů, která by měla hlídat zabezpečení palestinských sítí, odhalování izraelských útoků a plánování a provádění odvetných akcí.

Jeden palestinský bezpečnostní pracovník webu Al-Monitor sdělil, že v Gaze bylo za poslední roky zatčeno množství izraelských agentů naverbovaných skrze internet a sociální sítě, kteří byli Izraelci pověřeni napadat počítače palestinské samosprávy, nacházet zadní vrátka v operačních systémech a umožnit tak přístup izraelským IT expertům k obsahu jejich harddisků a informacím na serverech.

Poslední vývoj naznačuje, že konflikt mezi Palestinci a Izraelem se na určitý čas přesunul na virtuální bojiště a místo pušek a vojáků se dostávají ke slovu počítače a IT experti. Je to celkem pochopitelné, neboť Hamas je ve složité situaci. Írán, který Hamas podporoval skrze libanonský Hizballah přestává Hamasu dodávat zbraně a dotovat jeho činnost.

Souvisí to s válkou v Sýrii, kdy Írán a Hizballah stojí na straně prezidenta Asada, který je Alawita, zatímco Hamas, jako sunnitské hnutí má ideologicky blíže k povstalcům. Do budoucna se teprve uvidí, jak dlouho se bude bojovat ve virtuálním světě a kdy se o slovo opět přihlásí konvenční zbraně.

Zdroj: Al-Monitor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael úspěšně vyzkoušel Davidův prak

Izrael dokončil velkou sérií ostrých testů protiraketového systému Davidův prak DSWS (David Sling ...

Budoucnost manévrového boje izraelské armády

Minulý týden proběhla v Izraeli mezinárodní konference Ground Forces Israel Defense. Na konferenci ...

Rambam – Izraleská nemocnice v podzemí

Krize se vyhrocuje a univerzitní nemocnice Rambam v izraelské Haifě vyhlašuje stav zvýšené ...

Izraelský raketový tank Pereh

Izrael po více než 30 letech utajování představil veřejnosti „raketový tank“ Pereh (Divoch). Pásovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • maria
  04:14 07.04.2016

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other ...Zobrazit celý příspěvek

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other documents.
  Contact us:………… www.documentslink.com...
  Apply for real register Passport, Visa, Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc. for sell. Passport,citizenship,ID cards,driver license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide. We are unique producers of Authentic High Quality passports, Real Genuine Data Base Registered and unregistered Passports and other Citizenship documents.We can guarantee you a new Identity starting from a clean new genuine Birth Certificate, ID card, Driver’s License,Passports, Social security card with SSN, credit files, and credit cards, school diplomas, school degrees all in an entirely new name issued and registered in the government database system. We use high quality equipment and materials to produce authentic and counterfeit documents.All secret features of real passports are carefully duplicated for our Registered and unregistered documents. We are unique producer of quality false and Real documents.We offer only original high-quality Registered and unregistered passports,driver´s licenses,ID cards,stamps,Visa, School Diplomas and other products for a number of countries like:USA,Australia, Belgium,Brazil,Canada,Italian,Finland,France,Germany,Israel,Mexico, Netherlands,South Africa,Spain,United Kingdom, etc.

  CONTACT OUR SUPPORTERS
  Website>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Contact us on>>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support>>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Call us on>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  whatsapp number>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  SKYPE:……………… linkupdocuments

  ORDER ANY UNIVERSAL DOCUMENTS YOUR OF NEED
  PASSPORTS
  ID card
  Social security card
  Drivers Licenses
  Canada Cards
  United States Cards
  Student Cards
  International Cards
  Private Cards
  Adoption Certificates
  Baptism Certificates
  Birth Certificates
  Death Certificates
  Divorce Certificates
  Marriage Certificates
  Custom Certificates
  High School Diplomas
  G.E.D. Diplomas
  Home School Diplomas
  College Degrees
  University Degrees
  Trade Skill Certificates
  Validate SSN Number
  US green cards
  Counterfeit dollars/euro
  Spy Products
  Voice Changers
  Listening Devices
  Invisible Ink
  DMV Record Inquiry
  Background Check
  Investigate Anyone
  Registered and unregistered passport of all countries. Visas, biometric passport, degrees, drivers license,I.D cards.Training certificates M GCSE, A-levels,High School Diploma Certificates,GMAT,MCAT,and LSAT Examination Certificates,Novelty Birth, Marriage and Death Certificates Novelty Passports and New Identity Packages,Replicated,Real Degrees/Diplomas from most post-secondary institutions from around the world (we have over 3000 templates on file) all designed to look 100% identical to the original.Custom Printing (if we do not already have the template on file – simply email us a copy and we can make any alterations/modifications as per your directions).second, citizenship, identity, identification, documents, diplomatic,nationality, how to, where to, get, obtain, buy, purchase, make,build a passport, id British, Honduras, UK, USA, us Canada, Canadian, foreign, visa, Swiss, card, ids, document

  BUY REAL DOCUMENTS
  our contacts include ex private investigators, consulates, high ranking government personnel's and experienced seasoned experts, we have solid connections with higher personnel's on all areas of real register documents and passport change in these Countries who are linked to the passport agency in each of these countries and with the help of their connections, all our clients demanding any citizenship document or passport from any countries are 100% assured as well as guaranteed of receiving very high quality real genuine registered documents that can never be identified as fake!! Not even an expertise custom official or machine can ever dictate the document as fake since the document is no different from Real government issued! All our real genuine data base Registered citizenship documents have your personal data registered in the data base system and 100% machine readable. Feel free to get the additional detailed information about our services. Sincerely hope to find a way to cooperate with you. If any of these products interest you, please feel free to contact us. We will give you our best price upon receival of your detailed inquiry.
  SKYPE:…………………. linkupdocumentsSkrýt celý příspěvek

 • maria
  04:12 07.04.2016

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ďalších dokumentov.
  Kontaktujte nás: ............ www.documentslink.com...
  Žiadať o skutočnej registrov cestovných dokladov, víz, vodičský preukaz, preukazy totožnosti, sobášne listy, diplomy atď na predaj. Pas, občianstvo, preukazy totožnosti, vodičský preukaz, diplomy, tituly, certifikáty služba. Turistické a obchodné vízovej služby sú k dispozícii pre obyvateľov zo všetkých 50 štátov a všetkých národností po celom svete. Sme jedinečné výrobcovia notárskych pasov vysoko kvalitné, ozajstné nefalšované dátová základňa registrovaných aj neregistrovaných cestovné pasy a iné občianstvo documents.We vám zaručí novej identity počnúc čisté nové originálne rodný list, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pasy, sociálne zabezpečenie kariet s SSN, úverové súbory a kreditných kariet, školských diplomov, školských stupňov všetko v úplne novým názvom vydané a evidované v databázovom systéme vlády. Používame kvalitné vybavenie a materiály na výrobu autentickej a falšovaných documents.All tajné znaky reálnych pasov sú starostlivo duplicitné pre našich registrovaných a neregistrovaných dokumentov. Sme jedinečná výrobca kvalitných falošné a nehnuteľný documents.We ponúkajú iba originálne kvalitné registrovaných a neregistrovaných pasy, vodiča, preukazy, preukazy, pečiatky, Visa, Školské Diplomy a ďalšie produkty pre rad krajín, ako je: USA, Austrálii , Belgicko, Brazília, Kanada, talianska, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Izrael, Mexiko, Holandsko, Južná Afrika, Španielsko, Veľká Británia, atď.

  Kontaktujte našu podporovatelia
  Webové stránky >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Kontaktujte nás na >>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support >>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Zavolajte nám na >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  WhatsApp číslo >>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  Skype: .................. linkupdocuments

  Objednať nejaké UNIVERSAL dokumentáciu, vaše potreby
  PASY
  občiansky preukaz
  Sociálne zabezpečenie karty
  vodičské preukazy
  Kanada karty
  Spojené štáty karty
  študent Cards
  medzinárodná karty
  súkromné karty
  prijatie Certifikáty
  krst Certifikáty
  rodné listy
  úmrtné listy
  rozvod Certifikáty
  sobášne listy
  vlastné certifikáty
  High School Diplomy
  G.E.D. diplomy
  Home Školské Diplomy
  college Stupne
  vysokoškolským vzdelaním
  Obchod Zručnosť Certifikáty
  Overenie SSN číslo
  USA zelenej karty
  Falšované dolárov / euro
  špionážne produkty
  hlasové meniče
  odpočúvacie zariadenie
  Invisible Ink
  DMV Record Dopyt
  kontrola pozadia
  vyšetrovať Ktokoľvek
  Registrované a neregistrované pas zo všetkých krajín. Víza, biometrický pas, stupňa, vodičský preukaz, číslo cards.Training certifikáty M GCSE, A-levels, maturitu certifikáty, GMAT, MCAT, a LSAT skúšobné certifikáty, novosť narodenia, sobášnych a úmrtných listov Novinka pasy a nová identita Balíky, replikované, Real ° / Diplomy z väčšiny post-druhotné inštitúcie z celého sveta (máme viac ako 3000 šablón v súbore) navrhnuté tak, aby vyzerať 100% identická s original.Custom tlač (ak už nemáte šablónu na súboru - jednoducho napíšte nám kópiu a môžeme vykonávať žiadne zmeny / úpravy podľa vašich smeroch) .second, občianstvo, identita, identifikácia, dokumenty, diplomatických, národnosť, ako, kde, dostanete získať, nakupujú, nákupu, vyrobiť, vybudovať cestovný pas, id britský, Honduras, Veľká Británia, USA, us Canada, Canadian, zahraničné, víza, švajčiarsky, karty, id, dokument

  Predaj pravých DOKUMENTY
  naše kontakty zahŕňajú ex súkromných detektívov, konzuláty, vysoko postavený vládny personálne a skúsenému skúsených odborníkov, máme pevné spojenie s vyššími personálnymi o všetkých oblastiach real evidenčných dokladov a zmeny pasovej v týchto krajinách, ktoré sú spojené s pasovou agentúry v každej z týchto krajín a pomocou ich spojenie, všetci naši klienti náročné akékoľvek občianstvo preukazu alebo pasu zo všetkých krajín so 100% istotu, rovnako ako zaručená prijímanie veľmi vysokej kvality v reálnom skutočné registrovaných dokumentov, ktoré nemôžu byť nikdy identifikované ako falošný !! Ani odbornosť zvyk úradníka alebo stroj môže niekedy diktovať dokument ako falošný, pretože dokument sa nijako nelíši od skutočných vláda vydala! Všetky naše skutočná originálne Databáza Registrovaní občianstvo dokumenty majú svoje osobné údaje uložené v databáze systému a 100% strojovo čitateľné. Neváhajte a získať ďalšie podrobné informácie o našich službách. Úprimne dúfam, že nájsť spôsob, ako spolupracovať s vami. Ak sa niektorý z týchto produktov vás zaujímajú, neváhajte nás kontaktovať. Dáme vám naše najlepšiu cenu na receival svojho podrobného skúmania.
  SKYPE: ...................... linkupdocumentsSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...