Izraelský Davidův prak: Nejlepší protivzdušný systém na světě?

Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak; větší foto / Israel Ministry of Defense 

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel´s Missile Defense Organization) a americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) úspěšně otestovaly pokročilý systém protivzdušné obrany (PVO) Davidův prak (David’s Sling).

Poslední test označovaný jako David's Sling Test-5 (DST-5) je pátým v řadě. Test byl proveden na letecké základně Palmachim jižně od Tel Avivu. Pátý test byl součástí pokračujícího vývoje systému Davidův prak.

Izraelské letectvo zařadilo první verze kompletů Davidův prak do výzbroje na konci roku 2015. Celý minulý rok letectvo začleňovalo a testovalo Davidův prak v součinnosti s dalšími prvky izraelské vícevrstvé PVO. Počátečních operačních schopností Davidův prak dosáhne v izraelském letectvu v letošním roce.

Na vývoji Davidova praku se velkou měrou podílí Spojen státy - ty na vývoj poskytly 600 milionů dolarů. Hlavním koordinátorem vývoje je izraelská firma Rafael, hlavním subdodavatelem je americký Raytheon.

Při pátém testu dvoustupňová antiraketa Stunner systému Davidův prak úspěšně zasáhla cvičný cíl nad Středozemním mořem, který simuloval vysoce manévrující střelu dlouhého dosahu. Cvičný cíl vypustila izraelská stíhačka F-15.

Zachycení cvičného cíle dostal na starost víceúčelový radar MMR (Multi-Mission Radar) Elta EL/M-2084. Jde o stejný radar, který využívá izraelský kompelt PVO krátkého dosahu Železná kopule (Iron Dome). Elta EL/M-2084 v počtu osmi kusů získá v následujících letech i Armáda České republiky.

Po zachycení cíle radarem byly informace předány do Centra bojového řízení BMC (Battle Management Center). Centrum vyhodnotilo hrozbu a zvolilo nejlepší taktiku obrany - následně zadalo povel k odpalu střely Stunner.

“Během série testů, po zachycení blížící se střely, MMR určil polohu cíle a předal informace centrálnímu střeleckému programu, který vypočítal protokoly nutné k zachycení cíle,” uvedlo v tiskovém prohlášení izraelské ministerstvo obrany.

Záznam posledního testu DST-5. Na videu je patrné i oddělení prvního ostupně rakety Stunner.

Podle izraelského ministerstva obrany antiraketa Stunner bez problémů vykonala všechny fáze letu a zasáhla stanovený cíl. Izraelci test využili jak k otestování dalších senzorů a systému PVO, tak ke schopnosti předávat informace mezi jednotlivými středisky velení a řízení PVO - např. Davidův prak <-> Železná kopule.

V reálné situaci, pokud raketa Stunner nezasáhne cíl, ke slovu se dostanou antirakety Železné kopule, které se pokusí útočící střelu naposledy zastavit.

Přesné schopnosti a parametry Davidova praku nejsou známe. Věří se však, že rakety Stunner dokáží postřelovat cíle na vzdálenost 300 km a do výšky 75 km. Podle výrobce Davidův prak dokáže postřelovat taktické balistické rakety, naváděnou munici, řízené střely se středním a dlouhým dosahem, letadla i drony.

Davidův prak tvoří střední vrstvu obrany izraelské PVO. Proti mezikontinentalním balistickým střelám ICBM (Inter-Continental Ballistic Missiles) slouží výkonné antirakety Arrow 2 a Arrow 3. Nejnižší vrstvu obrany, jak bylo uvedeno výše, tvoří Železná kopule.

Izrael a Spojené státy plánují Davidův prak nabídnout zahraničním uživatelům - jedním z adeptů je Polsko, které v rámci programu Visla hledá protiraketový systém středního dosahu.

“Už jsme získali povolení od obou vlád (izraelské a americké - pozn. red.) ukázat systém potenciálním zákazníkům, např. Polsku. Schopnost zachycení cíle je na mnohem vyšší úrovni a při nižších finančních nákladech, než u podobných konkurenčních systémů.  Doufáme, že budeme svědky významného posunu v exportu tohoto systému a komponentů,” uvedl pro izraelský deník Ynet zástupce firmy Rafael, který se uvedl přezdívkou Shlomo.

Zdroj: YnetDefense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od ...

Izrael nasadil první exo-atmosférické střely Arrow 3

Před několika dny Izrael zavedl do výzbroje nové střely Arrow 3 systému protivzdušné obrany (PVO) ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jj284b
  15:15 06.02.2017

  este jedna zaujimava informacia z Red Flag, v podstate facka kritikom:

  As of last Thursday, Hill’s Airmen have generated 110 sorties (with 13 aircraft), including their first ...
  Zobrazit celý příspěvek

  este jedna zaujimava informacia z Red Flag, v podstate facka kritikom:

  As of last Thursday, Hill’s Airmen have generated 110 sorties (with 13 aircraft), including their first 10-jet F-35A sortie Jan. 30 and turned around and launched eight jets that afternoon. They have not lost a single sortie to a maintenance issue and have a 92 percent mission-capable rate, said 1st Lt. Devin Ferguson, assistant officer in charge of the 34th Aircraft Maintenance Unit. Legacy aircraft average 70 to 85 percent mission-capable, according to the U.S. Air Force.

  F35A mala 92% mission capable rate, kym 4gen lietadla dosahovali 70-85%... trocha kontrast s "nazorom" jedneho kvazi odbornika ktory kritizoval F35 pre nizke operacne cisla ked tvrdil ze su na 50% mission capable...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:30 05.02.2017

  logik, Shania, jj284b, Marthy:
  Nevíte někdo v jaké podobě budou radary pro AČR vypadat, na internetu jsem naleznul výše zmiňované radary jednou s obdélníkovou anténou a jinde zase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik, Shania, jj284b, Marthy:
  Nevíte někdo v jaké podobě budou radary pro AČR vypadat, na internetu jsem naleznul výše zmiňované radary jednou s obdélníkovou anténou a jinde zase jen s menší čtvercovou?
  S dosahem to vidím, tak že dále jak 70 km to nebude, stačí si to porovnat s ostatními současnými raketami, rozměry, hmotnost, 300 km to určitě nebude.

  Vaše obvyklé téma PESA vs AESA, koukám, nebere konce :-D PESA je pro některé uživatele postačující a finančně dostupnější, ne každý chce mít státní dluh jako USA. Velkou výhodu PESA může přinést větší odolnost proti elektromagnetickému impulsu, jako vysílací prvek mají TWT a přijímač lze chránit komponenty ve vlnovodné části, oproti tomu polovodiče antén AESA v přijímačích odpálíte mnohem snadněji a všechny TR prvky můžete vyhodit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:08 05.02.2017

  Viděl jsem videa toho útoku na Saudskou fregatu,podle toho je těžko poznat co ji zasáhlo.Jemenci tvrdí že protilodní raketa,Saudové sebevražedný člun.Přikláním se k té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Viděl jsem videa toho útoku na Saudskou fregatu,podle toho je těžko poznat co ji zasáhlo.Jemenci tvrdí že protilodní raketa,Saudové sebevražedný člun.Přikláním se k té raketě,několik už jich bylo vypáleno na lodě poblíž Jemenu.Zdá se mi to pravděpodobnější než že posádka té fregaty nechala přiblížit sebevražedný člun tak blízko....
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  10:43 05.02.2017

  Shania: pokud myslis tu saudskou fregatu před pár dny, ta byla zasažena sebevražedným rychlým člunem a ne raketou.

  To je snad ještě větší pr*ser a ukázka neschopnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: pokud myslis tu saudskou fregatu před pár dny, ta byla zasažena sebevražedným rychlým člunem a ne raketou.

  To je snad ještě větší pr*ser a ukázka neschopnosti (nevycvičenosti) posádky. Jak rychle letí raketa a jak rychle plave sebevražedný člun. To ho nebyli schopni detekovat a rozstřílet na hladině?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:07 05.02.2017

  jj284b
  první AESA měli cca 10 let nazpět. Problém je jen odladění linky na TR moduly. AESA máji to je fakt (problémy byly rychlost produkce a kvalita TR modulů - taky starší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b
  první AESA měli cca 10 let nazpět. Problém je jen odladění linky na TR moduly. AESA máji to je fakt (problémy byly rychlost produkce a kvalita TR modulů - taky starší zpráva) co a jak na tom jsou dnes neví nikdo z nás

  Shania
  dík já to po první zprávě nesledoval. Teď jsem koukl a píší o sebevražedné lodi.

  logik
  souhlas že simultánnost je to co PESA chybí tam se to dělá zpožďováním RF vln z jednoho zdroje na následných elementech antény. Tím je PESA náchylnější k rušení a má menší datové toky atd... Umí de facto to co AESA ale hůře při vysílání více frekvencí "najednou" je mezi nimi malý časový posun s tím souhlas. Real time bude horší atd... Ale vy tu děláte jako by PESA nevidla nic a AESA byla jediná použitelná technologie. To je taky blbost.
  O tom, že by byli s polovodičema o generace pozadu je blbost. Mají procesory vlastní konstrukce a to i vícejádrové (výkon horší to jo), ale jako Čína se učí a dotahují. Byla-li pravda co jsem kdysi viděl tam v miniaturizaci byli tak v roce 2009 před Intelem. On je vtip jestli se dá některým informacím věřit (nebyl to sputnik a hledat to nebudu). Navíc tyhle technologie nedají z ruky jako v době SSSR, kdy se báli, že to uciní jejich zbraně zranitelné. Směrem na východ se info těřko ověřuje. Např v oblasti hypersonických technologií mělí věci co západ neznal. Problém může být masovost a někdy i udržitelná kvalita produkce.

  Děláte z nich neandrtálce, ale tak to není. A i ta Čína se díky výrobě pro západ a rotaci vědců přes USA zvedla. Když jsem byl pracovně v USA (vědecký výzkum), tak nejpracovitější a jedni z top odborníků byli Číňani a Indové. Když se pak vrátí domů (né vždy přece jen se jim tam mežilo špatně) tak berou know how sebou. V tom je ten vtip a proč dotahují západ. Oni makají a na západě se učí! Na to je třeba myslet a kulturou atd jsou jinde což může vést k originálním a na západě neředstavitelným řešením. Znám jeden hezjý příběh na takové tém a na západě to dobře ví, proto je nepodceňují.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:13 05.02.2017

  Olivav: peak power u radaru je jen jeden z X parametrů. Nijak ti nehovoří o tom, jak dobře dokážeš vrácený signál přijmout, zesílit, zdigitalizovat, zanalyzovat atd....
  A tady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: peak power u radaru je jen jeden z X parametrů. Nijak ti nehovoří o tom, jak dobře dokážeš vrácený signál přijmout, zesílit, zdigitalizovat, zanalyzovat atd....
  A tady prostě má amerika před ruskem prokazatelný náskok: protože např. kvalita analýzy (která je třeba dělat v reálném čase) závisí na dostupném výkonu hardwaru - a rusko je s polovodičema o několik generací pozadu. atd.....
  Viz např. zde postované údaje o schopnostech úhlového rozlišení radarů.

  Jinak ohledně PESA a AESA radaru jsou pořád věci, které PESA z principu nezvládne, např. širokopásmové rušení (kde aesou můžeš vysílat více frekvencí najednou a tak stihneš zarušit širší pásmo atd....). Jak a nakolik se v REB používají unikátní vlastnosti AESA radarů se rozhodně nikde nedočteš - a už vůbec ne na nějakém veřejném internetovém veřejném fóru. Tak tu prosím nedělej chtyrého, až zas tak nejsi....

  Ale to je v podstatě detail. Daleko podstatnější je to, že PESA radary je v současné době slepá vývojová větev. Nemají perspektivu zvyšovat své výkony tak, jako AESA radary (kde už jsou pomalu v produkci GaN opět s výrazně vyššími výkony).
  Takže i když by se dařilo rusům s PESA radary dohánět současné AESA (což se nedaří, byť se některými parametry přibližují), tak rusům vrážením peněz do PESA radarů "ujížděl vlak". Což samozřejmě vědí a vyvíjí vlastní AESA radary - ale u nich je to první generace. V Evropě také. V USA už s nimi létají cca patnáct let...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:16 04.02.2017

  Olivav: pokud myslis tu saudskou fregatu před pár dny, ta byla zasažena sebevražedným rychlým člunem a ne raketou.

  Území chráněné sovětskou PVO myslím včetně exportů.

  Olivav: pokud myslis tu saudskou fregatu před pár dny, ta byla zasažena sebevražedným rychlým člunem a ne raketou.

  Území chráněné sovětskou PVO myslím včetně exportů.

 • jj284b
  20:45 04.02.2017

  Olivav: jasne, technologicky krok ktory Rusi nevedia spravit uz cez 20 rokov... a tych rozdielov tam je pozehnane, no fakt nemam cas to tu znova rozoberat.

  Olivav: jasne, technologicky krok ktory Rusi nevedia spravit uz cez 20 rokov... a tych rozdielov tam je pozehnane, no fakt nemam cas to tu znova rozoberat.

 • Olivav
  20:29 04.02.2017

  https://manglermuldoon.blogspo...

  jen k tomu co RF a zejména Čína je tam i ten pitomý Irbis-E.

  Shania a nejsem pako co by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://manglermuldoon.blogspo...

  jen k tomu co RF a zejména Čína je tam i ten pitomý Irbis-E.

  Shania a nejsem pako co by popíralo, že by F35 nebylo výborné letadlo jen ho neadoruji. A s tím Red Flag ukázalo své kvality a pomlouvačům asi sklaplo. Jen to prostě beru extra střízlivě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:16 04.02.2017

  jj284b

  co jsem psal - USA nemají nejmenší ponětí jak funguje REB u konkurence. REB má i USA na vysoké úrovni, ale sami říkali

  s tím PESA a AESA není fyzikálně propastný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b

  co jsem psal - USA nemají nejmenší ponětí jak funguje REB u konkurence. REB má i USA na vysoké úrovni, ale sami říkali

  s tím PESA a AESA není fyzikálně propastný rozdíl v tom to je. Čti a dovzdělej se dávám to tu po X-té https://www.quora.com/What-is-... ti co to tam rozebírají bch si troufnul tvrdil jsou vetší ESA než ty takže nudný a nezábavný jsi možná spíše ty. Netvrdím, že AESA není lepší, ale není to tak velký rozdíl jak mnozí myslí. AESA i PESA umí to samé AESA jen lépe a rychleji. Nedělejte s AESA nějaký zázrak je to jen logický krok ve vývoji.

  Shania

  REB umí a na lodích má RF S-300 apod takže USA nic moc navrch nemá. Teď jejich loď v rukou Saudů trefili vidláci a poslali do doků. Ano výcvik je hodně, ale tak top to nrbylo. Přístu je jiný a řešení taky. Fyzika platí stejná pro všechny to je taky fakt. No a kde pronikali nad SSSR? Tam snad letělo jen SR-71 a honili se s MIG 25 a MIG 31. U-2 jim dali dolů i s Powersem. Nedělejte z USA takové megaborce to není Hollywood a Rus umí.

  Red Flag sice ukázal jak je F35 výborné, ale o schopnostech proti RF to není na 100% vypovídající. Nechápu vaše zaslepení a ztrátu kritického uvažování. USA nemá techniku RF takže jen zkouší model a ten může být chybný a výsledek simulace taky a to jak v prospěch i neprospěch USA či RF.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:21 04.02.2017

  Olivav: nepleť si US Army s USAF a USN... Nezapomeň, že to byla vždy jejich (a jejich spojenců) letadla a jejich REB, které pronikali nad uzemí bráněné sovětskou PVO. A celé roky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: nepleť si US Army s USAF a USN... Nezapomeň, že to byla vždy jejich (a jejich spojenců) letadla a jejich REB, které pronikali nad uzemí bráněné sovětskou PVO. A celé roky vyvíjeli prostředky a strategie na prolomení jejich PVO...

  Okolo ruské REB a PVO se dělá nějaká aura nadřazenosti... technicky to nejsou lepší než západní systémy... maji jich akorát podstatně vic ve všech třídách.

  Ale když začneš porovnávat PVO na lodích, tak tam je rozdil ve schopnostech vidět hodně.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  19:07 04.02.2017

  neviem odkial beries tie nezmysly o tom ze USA nema ponatia ako funguje REB... pouzivaju ho uz davno (len taky ALQ-99 sa pouziva uz od 1970)... Ano, nedavno sa objavili nejake ...
  Zobrazit celý příspěvek

  neviem odkial beries tie nezmysly o tom ze USA nema ponatia ako funguje REB... pouzivaju ho uz davno (len taky ALQ-99 sa pouziva uz od 1970)... Ano, nedavno sa objavili nejake clanky ako US Army zaostava v REB, LENZE TO NEZNAMENA ze zaostava aj AIR FORCE... US ARMY doteraz nemala vlastne prostriedky REB, spoliehala sa na AIRFORCE... Lenze to neznamena ze AIRFORCE nevie robit REB..

  a co sa tyka PESA a AESA je tam rozdiel priam priepastny, len to nedokazes vstrebat.. tak si o tom nieco nastuduj, bolo to tu spominane tolko krat, ze to uz ani nie je zabavne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:24 04.02.2017

  jj284b, KOLTe

  ve vší úctě USA nemají nejmenší ponětí jak funguje REB u konkurence. REB má i USA na vysoké úrovni, ale sami říkali, že musí tvrdě zapracovat právě v této oblasti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b, KOLTe

  ve vší úctě USA nemají nejmenší ponětí jak funguje REB u konkurence. REB má i USA na vysoké úrovni, ale sami říkali, že musí tvrdě zapracovat právě v této oblasti neb RF je nemile překvapila.

  Klíčové systémy na letadlech a ani PVO RF neexpotuje nikomu a jejich OS jsou jediné, které mají zbraně v tzv. plnotučné verzi. Bohužel Red Flag nemá zásadní vypovídací hodnotu o tom jak by to bylo proti RF v reálu. Obávám se že v PVO na RF nikdo nemá. Jen se stačí podívat na to kde modernizace arzenálu RF jede najvíce - jaderný arzenál a PVO.

  Rozlišení radaru je sice horší, ale výkon (peak power) je u Irbisu-E a AESA u F-22 de facto stejný. Mezi AESA a PESA není tak dramatický rozdíl jak se uvádí. PESA umí to samé jen pomaleji a neumožňuje takový datový tok, rozlišení atd. šunt to rozhodně není.

  Red Flag je je jen NATO s F35 vs NATO bez něj. Ano snaži se něco imitovat, ale klíčové systémy RF imitovat neumí jajich schopnosti znají jen v RF. To samé platí pro Čínu. A výzbroj z SSSR v ostatních zemích Varšavského paktu byly taky šizené. TOP věci tu nebyly.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:41 04.02.2017

  Marthy, že v radarové technice Rusko za USA zaostávají, je vcelku bez diskuse. Minimálně ve schopnosti ty radary vyrobit ve větší sérii než dva kusy v laboratoři rozhodně. O ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, že v radarové technice Rusko za USA zaostávají, je vcelku bez diskuse. Minimálně ve schopnosti ty radary vyrobit ve větší sérii než dva kusy v laboratoři rozhodně. O nějakém velkém utajování nemůže být řeč – Su-30 i 35 a MiG-35 byly či záhy budou exportovány. Stejně tak americká letadla s nejnovějšími radary (včetně té F-35). Čili existují přímá srovnání schopností těch radarů. Navíc fakt nevím, proč by ruský výrobce u svého především na export určeného produktu (MiG-35) úmyslně uváděl nižší schopnosti, než produkt skutečně má. Můžeme samozřejmě řešit, o kolik lepší bude verse pro ruské OS než exportní, nicméně těžko se bude lišit tak zásadně, aby byla plně srovnatelná s moderní produkcí radarů v USA.
  Mmchd, Evropa je také dost ve skluzu, což bych z našeho pohledu viděl jako zásadnější věc, než jestli jsou Rusové pozadu o pět nebo patnáct let...

  Ještě k tomu Red Flagu – jestli si myslíte, že USAF nedisponuje pokročilými REB systémy, tak se dost mýlíte. Samozřejmě nejsou stejné jako obdobné systémy ruské, nicméně efekt je podobný – nefungují vám přístroje, respektive jsou jejich detekční schopnosti sníženy. Což se dá simulovat i tak, že je prostě "vypnete". Proto kupříkladu Typhoony na jednom cvičení dávaly zabrat Raptorům – v rámci cvičení byly nastavené takové podmínky, kdy Raptory nemohly vyžívat některé své přednosti, takže se s Typhoony setkávaly na krátké vzdálenosti, kde díky absenci HMD měly výrazně ztíženou situaci. A celé to bylo právě o tom simulovat situaci, kdy díky nepřítelově aktivitě dojde k vyřazení či alespoň omezení funkce určitého prostředku.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:03 04.02.2017

  Marthy: Irbis-E ma v SAR mode rozlisenie 3m... ZUK-AM ju ma 0.3m... pre zaujimavost, 3m je udaj ktory mali Americke radary niekedy v polovici 80tych rokoch... dnes ju maju pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Irbis-E ma v SAR mode rozlisenie 3m... ZUK-AM ju ma 0.3m... pre zaujimavost, 3m je udaj ktory mali Americke radary niekedy v polovici 80tych rokoch... dnes ju maju pod 0.1m...

  a co sa tyka US PTRS, zalezi od metodiky merania priebojnosti. vsetci maju inu metodiku a tym padom su hodnoty odlisne. kazdopadne je to dnes uz nepodstatne, lebo US presli kompletne na PTRS utociace na ciel zhora, takze priebojnost pancierom je druhorada.
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  15:40 04.02.2017

  Vím že to s kvalitou výzbroje úplně nesouvisí a spousta rusofilů to asi nezkousne, ale Putinovská propaganda je schopná nadhodnocovat dokonale. Jen se podívejte kolik lidí u nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vím že to s kvalitou výzbroje úplně nesouvisí a spousta rusofilů to asi nezkousne, ale Putinovská propaganda je schopná nadhodnocovat dokonale. Jen se podívejte kolik lidí u nás věří tomu, že je dnešní Rusko vyspělou a bohatou zemí. Přitom každý, kdo byl jinde než v Petěrburgu či Moskvě může potvrdit, že od Brežněva se tam moc nezměnilo. Děravé silnice, rezavé autobusy a vybavení ve fabrikách jak bysme.
  Navíc spousta lidí co na vojně sloužila s ruskou technikou, si pamatuje rozdíl mezi tím co uměla na papíře a v reálu.
  Proto jsem k zázračným schopnostem nových ruských zbraní skeptický.
  Vzdyť kdo si naposled koupil něco ruského?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:26 04.02.2017

  jj284b-to že Rusko je na tom v radarové technice o hodně hůř než američané je jen předpoklad,dohad,možná taky zbožné přání.To co se píše v rádoby odborných médiích je jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b-to že Rusko je na tom v radarové technice o hodně hůř než američané je jen předpoklad,dohad,možná taky zbožné přání.To co se píše v rádoby odborných médiích je jedna věc,realita může být jiná.
  Údajům poskytnutých výrobci vojenských systémů se nedá 100% věřit,můžou být nadnesené,někdy i schválně podhodnocené,laická veřejnost to nemá jak ověřit.
  Jako příklad můžu uvést názor Polského odborníka na tankovou techniku,jeho články byly přeloženy i tady,byly to články o oddolnosti tanků.Psal tam o US PTŘS,o jejich udávané průbojnosti RHA.Podle něj jsou údaje americké armády o průbojnosti jejich PTŘS "přehnané",pokud si pamatuju asi o 1/5-1/4.Lépe řečeno lžou....
  Jak potom můžeš vědět že o schopnostech svých a Ruských,Čínských,Korejských atd.radarů pouští do odborných médií pravdu?Nijak,a podle výše uvedeného,a taky podle zdravého rozumu budou ty informace taky "nepřesné".Vojenská propaganda běží neustále,i v míru.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:13 04.02.2017

  okrem toho, netreba zabudat ze Americania lietaju nad Syriou kde Rusi maju svoje najmodernejsie PVO systemy... tak ako sa Rusi snazili ziskat RCS F22, rovnako sa Americania snazili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  okrem toho, netreba zabudat ze Americania lietaju nad Syriou kde Rusi maju svoje najmodernejsie PVO systemy... tak ako sa Rusi snazili ziskat RCS F22, rovnako sa Americania snazili ziskat data z vysielania Ruskych radarov..
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  13:10 04.02.2017

  Dle zdejších trvale se vyskytujících idiotíků, vlastně rusáci mají na svou obranu velké zastaralé hovno! Že židáčku grohmánnku!

  Dle zdejších trvale se vyskytujících idiotíků, vlastně rusáci mají na svou obranu velké zastaralé hovno! Že židáčku grohmánnku!

 • len-on17
  13:09 04.02.2017

  Dle zdejších trvale se vyskytujících idiotíků, vlastně rusáci mají na svou obranu velké zastaralé hovno! Že židáčku grohmánnku!

  Dle zdejších trvale se vyskytujících idiotíků, vlastně rusáci mají na svou obranu velké zastaralé hovno! Že židáčku grohmánnku!

 • jj284b
  12:12 04.02.2017

  Marthy, Olivav: Ruske systemy simulovat vedia, niekolko krajin ich od Rusov nakupilo, takze ich schopnosti poznaju viac nez dobre (Grecko ma S-300, Malaysia Su-30, atd atd..) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, Olivav: Ruske systemy simulovat vedia, niekolko krajin ich od Rusov nakupilo, takze ich schopnosti poznaju viac nez dobre (Grecko ma S-300, Malaysia Su-30, atd atd..) navyse, ruske lietadla su na tom v radarovej technike ovela horsie ako Americke, Rusi nemaju AESA radary, PESA ktore pouzivaju maju ovela horsie rozlisenie, dokazu sledovat ovela menej cielov atd...

  Red Flag nie je nejake PR cvicenie, ale komplexne cvicenie pilotov, priprava na realne bojove nasadenie..
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:35 04.02.2017

  Tak imitují vlastnosti protivníka,aha.Jak asi imitují prostředky REB,když sami nic podobného ani nemají?Prostředky REB podléhají přísnému utajení,v moderních konfliktech mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak imitují vlastnosti protivníka,aha.Jak asi imitují prostředky REB,když sami nic podobného ani nemají?Prostředky REB podléhají přísnému utajení,v moderních konfliktech mají klíčovou roli.Čím imitují systém S-400 a jiné?Taky letouny Su-30/35 jsou zcela jiné než ty co je imitují.
  Cvičení které tohle nezahrne (ani nemůže)toho moc neřekne o skutečné efektivitě letounů F-35 při eventuelním konfliktu s Ruským letectvem a PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:30 04.02.2017

  Shania,

  nikdo nerozporuje kvalitu F-35, i když Red Flag je super cvičení, tak neříká nic o tom co by se reálně dělo např při střetu s RF. Ten střet by byl proti vícevrstvé PVO, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  nikdo nerozporuje kvalitu F-35, i když Red Flag je super cvičení, tak neříká nic o tom co by se reálně dělo např při střetu s RF. Ten střet by byl proti vícevrstvé PVO, která není identická s tím proti čemu cvičili. Byly by tam systémy Nebo-M, S-300 (moderní verze), S-400 atd. Plus REB RF ne to co má NATO. To cvičení na 100% řeklo jen, že NATO s F-35 vs NATO bez F-35 by dopadlo debaklem týmu bez F-35 a F-22.

  Je pravda, že bez F-35 by na tom byli sakra blbě proti RF než s nimi, ale neříká to, že by to dali tak skvěle jak na Red Flag. Tím to cvičení ani letadla nekritizuji/neshazuji. Jen to má omezenou vypovídací hodnotu.

  Pod RF klidně dejte i Čínu jako dva nej soupeře pro NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:15 04.02.2017

  Marty: “Red Flag offers intensive training and is a tremendous learning experience,” said Lt. Col. Dave DeAngelis, commander of the 419th Operations Group, Detachment 1. “The ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marty: “Red Flag offers intensive training and is a tremendous learning experience,” said Lt. Col. Dave DeAngelis, commander of the 419th Operations Group, Detachment 1. “The aggressor pilots are among the best of the best and spend their days learning the tactics of enemy air forces, so it definitely puts us to the test.” DeAngelis is an F-16 software engineer who is on continuous orders for the next three years in support of the F-35A program at Hill.

  “We focus on adversary tactics all the time, so we are subject matter experts on how those [enemy] aircraft operate and perform. Then we replicate that here,” said Maj. Mark Klein, an Air Force Reserve pilot who flies with the 64th AS. Aggressor pilots say it’s a good day when they’re losing because it means the blue forces are winning the “war.”

  Když už nic, tak piloti agresoři jsou naprostá špička a vůbec nehrozí, že by protivník dal dohromady celou operační jednotku z takto elitních pilotů...

  Nelítá se s ruskou technikou, ale s F-15, F-16, hornety a ty imitují vlastnosti protivníka, stejně tak pro IADS, rušení atd. Stejně tak se dřív používali skyhawky nebo F-5...

  Např. se zatím se necvičí proti stealth agresorum, protože se cvičí proti aktuální hrozbě...

  Za pár let tu bude virtuální bojiště, což umožni do boje zapojit i virtuální protivníky a piloty v simulátorech a míra realismu bude ještě vyšší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:06 04.02.2017

  F-35A tam nelitají sami, je to komplexni cvičeni s celou řadou jiných strojů a dalších průzkumných platforem, včetně cyber urovně... F-35A v SEAD/DEAD roli a pro ISR, F-22 pro AA, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  F-35A tam nelitají sami, je to komplexni cvičeni s celou řadou jiných strojů a dalších průzkumných platforem, včetně cyber urovně... F-35A v SEAD/DEAD roli a pro ISR, F-22 pro AA, Growlery a typhoony, F-15, F-16 jako podpora se stand off zbraněmi a pro druhou fazi operaci...  Je zde videt, že i proti velkemu poctu agresoru a pokročile IADS, ruseni dokazou F-35 najit tyto systémy, proniknout k nim a shodit na ně JDAM... tzv na vzdálenost 10-15km.

  Je tu taky vidět jasný nepoměr ztrát a co by to znamenalo v delším konfliktu...a kdo by vykrvácel první.


  Pokud bylo ve vzduchu 3x regenerujících 24 agresoru, a 9 F-35 a min 4 F-22 + podpora F-15 a EFT, ale ti do oblasti před vyřazením IADS nemohli, dává komentář z debriefigu, že protivník se k nim dostal jen přes pouhé počty smysl, bylo jich víc než měli raket.


  Tady je par dalších článků
  http://www.nellis.af.mil/News/...

  http://www.nellis.af.mil/News/...

  “The first day we were here, we flew defensive counter-air and we didn’t lose a single friendly aircraft,” Watkins said. “That’s unheard of.”

  “The number of adversaries has increased, their skill level has increased, the sophistication of the surface-to-air threat has increased,” Watkins said.

  --------------
  13 F35A, 138 sorties za 14 dní,

  Prace F-35A byla ofenzivní/defenzivní counter air, SEAD/DEAD a CAS.
  Operační tempo 2x 9 ship sorties/den
  Žadné ztracene sorties kvuli technickým problemum.

  “This jet is proving to be one of the most reliable combat aircraft I’ve ever seen,” said Master Sgt. Kyle Kutcher, a maintenance section chief with the 419th Aircraft Maintenance Squadron. Kutcher has maintained four different fighter aircraft and has attended seven Red Flags. “This jet makes it really easy for my maintainers because it’s designed to streamline maintenance procedures.”

  The F-35 needs less test equipment, offers simplified operational checks, and has better part accessibility than its fourth-generation counterparts, Kutcher added.

  “The ease of maintenance has been a real testament to the design of the aircraft,” said Staff Sgt. Justin Willobee, a crew chief with the 419th AMXS. Willobee is a former F-16 maintainer and said he’s really enjoyed being part of the F-35A program.

  “Pretty much everything we do is a first and it’s been great to see what this aircraft can do.”


  Na debriefingu mluvili o tom, že protivníků bylo tolik, že se k nim dostali jen přes pouhé počty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:53 04.02.2017

  jj284b-netřeba zapomínat že letoun F-35 je to nejmodernější čím USAF disponuje,a jeho protivníci na cvičení byly?
  Nevím čím disponují RedFlag,ale jistě ne letouny Ruska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b-netřeba zapomínat že letoun F-35 je to nejmodernější čím USAF disponuje,a jeho protivníci na cvičení byly?
  Nevím čím disponují RedFlag,ale jistě ne letouny Ruska nejnovějších verzí,ani nejlepšími systémy SAM či REB.Určitě nemají SU-35,S-400 a moderní systémy REB.
  To cvičení ukázalo jak by byl F-35 účinný proti protivníkovi druhé a třetí kategorie vybaveném převážně starší postsovětskou technikou,ale neukázalo vůbec nic o tom jak by se osvědčil proti protivníkovi vybavenému vyspělým zbraňovými systémy.
  Věřím že radar F-35 dokáže odfiltrovat rušení prostředků REB...z 80-sátých let.Ale něco zcela jiného by nastalo kdyby jejich protivník byly systémy Krasucha a Avtobaza.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:10 04.02.2017

  podla vyjadreni pilotov, bol tento Red Flag vynimocny prave tym ze protistrana pouzivala najvyspelejsie prostriedky, a blue force bojovala proti kompletnemu ruseniu, s pritomnostou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podla vyjadreni pilotov, bol tento Red Flag vynimocny prave tym ze protistrana pouzivala najvyspelejsie prostriedky, a blue force bojovala proti kompletnemu ruseniu, s pritomnostou 3-4 vyspelych SAM prostriedkov, pricom vo vzduchu bolo naraz az 24 agressorov. odporucam pozriet video z debriefingu:

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  00:51 04.02.2017

  Účinnost prostředků REB můžeme opravdu jen hádat :)
  Možnost jejich snadného zaměření je ale taky diskutabilní.Proč by s sebou letouny tahali kontejnery REB vlastní sebeobrany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Účinnost prostředků REB můžeme opravdu jen hádat :)
  Možnost jejich snadného zaměření je ale taky diskutabilní.Proč by s sebou letouny tahali kontejnery REB vlastní sebeobrany kdyby se dalo na rušící signál snadno zaměřit?
  Mám za to že zaměřit letoun nebo pozemní prostředek REB je možné jen v případě že ten ruší někoho jiného.Třeba PV jednotka 9K37 Buk je schopna údajně zaměřit a sestřelit letoun-rušič na větší vzdálenost než běžný letoun.No,budu tomu věřit,ale jen za předpokladu že onen letoun-rušič bude rušit jiný cíl,třeba letouny,pokud by rušil přímo radar toho systému Buk už by to bylo jiné,buď by ten letoun rušič nezaměřil vůbec,nebo jen s obtížemi a na mnohem kratší vzdálenost než běžný letoun.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:45 03.02.2017

  "...Ono ty výsledky F-35 ve vzdušných soubojích jsou působivé,ale bojovalo se tak trochu podle jejích not...."
  Hm, a tím si jste jistý? Dost bych se divil, kdyby nebyla zkoušená i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...Ono ty výsledky F-35 ve vzdušných soubojích jsou působivé,ale bojovalo se tak trochu podle jejích not...."
  Hm, a tím si jste jistý? Dost bych se divil, kdyby nebyla zkoušená i v situacích, kdy bylo bojiště pod značným vlivem REB prostředků. Red Flag zpravidla maximálně simuluje podmínky co nejblíže realitě. A zrovna toto mohli zkoušet i mimo RF.

  S ohledem na to, že piloti F-35 létající předtím F-16 se poměrně shodují, že je nové letadlo povšechně lepší i ve schopnosti vést souboj na malou vzdálenost, moc bych na tu Šestnáctku nevsázel...

  Obecně bych pak byl drobet skeptický ohledně REB prostředků. Ne, že by nebyly účinné, nicméně jakožto silné zářiče jsou poměrně slušným cílem... Je proto otázkou, jak dlouho by bylo bojiště rušené natolik, aby to poskytovalo starším letounům až takovou výhodu. Zvlášť, když zrovna F-35 má radar, který odhalit a zarušit je o poznání složitější než je tomu v případě většiny starších letadel.

  Čili určitě to není tak, že by si F-35 létala beztrestně nad bojištěm a střílela si, po čem chtěla. Ale ani bych se tak moc neobával, že by nad moderním bojištěm byla onou pověstnou sedící kachnou :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:28 03.02.2017

  jj284b-vypadá to že je silný trend nahradit klasické stíhací letouny platformou/nosičem raket středního a dlouhého doletu.Stealth je pro tohle jasná výhoda,k tomu radar s dlouhým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b-vypadá to že je silný trend nahradit klasické stíhací letouny platformou/nosičem raket středního a dlouhého doletu.Stealth je pro tohle jasná výhoda,k tomu radar s dlouhým dosahem,digitální systém přenosu dat,PLŘS středního a dlouhého dosahu.K tomu pozemní PV prostředky dalekého dosahu,jako je tento Davidův prak či systémy S300/400/500 nebo Patriot.Hm,možná jsou klasické stíhací letouny už překonané...
  Ale na druhou stranu je tento trend příliš závislý na senzorech které se dají zarušit či oklamat.Např.pokud by došlo k leteckým soubojům na malém prostoru,třeba fronta kde probíhá souboj mnoha tankových divizí tak se tato vize může ukázat jako chybná.Dá se předpokládat že v případě který popisuji by armády soustředily na relativně malém prostoru řadu prostředků REB,pozemních i leteckých.K tomu by každý letoun účastnící se boje byl vybaven vlastním systémem sebeobrany REB a klamnými cíli.Když k tomu připočtu že celé bojiště může být doslova zahaleno dipólovými odrážeči (možná i minidrony(dipólové odrážeče),pravděpodobnou nespolehlivost GPS a Glonass navigace (nebo úplné vyřazení sat.navigace),potom by mohlo být zle.Letouny které se téměř zcela spoléhají na boj za hranicí viditelnosti by najednou byly zcela neúčinné proti bitevním letounům a vrtulníkům.Leda by se přiblížily na vizuální vzdálenost,ale to není jejich parketa.To by mnohem více vyhovovalo letounům jako jsou G-16 či Mig-29/35.
  Je jasné že v boji by většina území nebyla a ani nemohla být tak silně bráněná prostředky REB že by zcela eliminovali radary letounů,ale některé,zvlášť důležitá ano.
  Proto myslím že éra klasických stíhačů ještě zdaleka nekončí.Ono ty výsledky F-35 ve vzdušných soubojích jsou působivé,ale bojovalo se tak trochu podle jejích not.Pokud by se střetli nad bojištěm tak rušeným prostředky REB že by se protivníci navzájem viděli dřív svým zrakem (nebo inf.senzory) než pomocí radarů tak by ten poměr sestřelů v souboji se stíhači jako F-16 či Mig-29 vypadal určitě jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  15:36 03.02.2017

  sorry za offtopic (redakcia, zisla by sa moznost posunut vam namety na clanok..) no vonku su prve clanky ohladom Red Flag 17-1, na ktorom uz participovalo 13 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sorry za offtopic (redakcia, zisla by sa moznost posunut vam namety na clanok..) no vonku su prve clanky ohladom Red Flag 17-1, na ktorom uz participovalo 13 F-35A

  http://www.defensenews.com/art...

  F-35A mal uspesnost 15:1 vo vzdusnych subojoch, pri vzdusnom priestore saturovanom 24 aggressormi naraz (s 3-4 respawnami) a 3-4 pozemnymi advanced SAM systemami.. na to ze ma F35A stale obmedzene schopnosti, je 15:1 celkom slusny vysledok...
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  15:00 03.02.2017

  fenri
  Co se týká ceny jsou to jen odhady. Cena samotné střely Stunner ( je to střela hit to kill) je odhadována do 1 mil. USD, což je násobně méně než střely systému Patriot.

  fenri
  Co se týká ceny jsou to jen odhady. Cena samotné střely Stunner ( je to střela hit to kill) je odhadována do 1 mil. USD, což je násobně méně než střely systému Patriot.

 • petres
  14:59 03.02.2017

  fenri
  Co se týká ceny jsou to jen odhady. Cena samotné střely Stunner ( je to střela hit to kill) je odhadována do 1 mil. USD, což je násobně méně než střely systému Patriot.

  fenri
  Co se týká ceny jsou to jen odhady. Cena samotné střely Stunner ( je to střela hit to kill) je odhadována do 1 mil. USD, což je násobně méně než střely systému Patriot.

 • drunkez
  14:55 03.02.2017

  p. Grohmann, precital som si cely clanok, no odpoved na Vami opytanu otazku v nazve som sa nedozvedel. Preco ma clanok potom taky nazov? Neuvadzate ziadne porovnanie, ziadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  p. Grohmann, precital som si cely clanok, no odpoved na Vami opytanu otazku v nazve som sa nedozvedel. Preco ma clanok potom taky nazov? Neuvadzate ziadne porovnanie, ziadne komparativne vysledky....
  je to skoda, cely clanok to posuva na uroven bulvaru
  Dakujem
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:47 03.02.2017

  Zajímala by mne cena jedné sestavy (asi by u nás byla nižší o přehledová radiolokátory) a cena jedné rakety, při nějaké rozumné dodávce.

  Jinak mám pocit, že má petres pravdu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímala by mne cena jedné sestavy (asi by u nás byla nižší o přehledová radiolokátory) a cena jedné rakety, při nějaké rozumné dodávce.

  Jinak mám pocit, že má petres pravdu a že je to stejný šum, jaký tu onehdá panoval kolem efektivního dostřelu Iron dome. Často (asi i vlivem překladu) zaměňuje dosah prostředku s parametry cíle.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  14:17 03.02.2017

  ... Stunner ma dostrel 300 Km

  Stunner podle všeho nemá dostřel 300 km (ale je určený proti střelám s dostřelem 300 km a max. výškou letu 75 km)

  Skutečný dostřel Stunneru je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... Stunner ma dostrel 300 Km

  Stunner podle všeho nemá dostřel 300 km (ale je určený proti střelám s dostřelem 300 km a max. výškou letu 75 km)

  Skutečný dostřel Stunneru je podle odhadů 50 - 75 km a výškový dostup 30 - 50 km.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  13:31 03.02.2017

  Honza
  "Osobně jsem se divil, proč tenhle systém není ve výčtu nabízených systémů pro AČR."

  Česká armáda požaduje dostrel 50 Km, Stunner ma dostrel 300 Km, tak asi preto,že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Honza
  "Osobně jsem se divil, proč tenhle systém není ve výčtu nabízených systémů pro AČR."

  Česká armáda požaduje dostrel 50 Km, Stunner ma dostrel 300 Km, tak asi preto,že je to úplne iná kategória.

  Výberove konanie na firemne auta velkosti fábie by asi tiež neskončilo viťazstvom mercedesu S class :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  12:33 03.02.2017

  petres: Proti Iskanderum je jednoznačně lepší. To naprostý souhlas!
  Ale AČR poptává system spíš stšedního dosahu spíš proti letadlům, vrtůlím, plochostřelám atd. než proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petres: Proti Iskanderum je jednoznačně lepší. To naprostý souhlas!
  Ale AČR poptává system spíš stšedního dosahu spíš proti letadlům, vrtůlím, plochostřelám atd. než proti balistickým raketám. A to je spíš SPYDER-MR. Davidův prak by byl pro nás trochu drahý špás.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  12:20 03.02.2017

  ... rakety Stunner dokáží postřelovat cíle na vzdálenost 300 km a do výšky 75 km.

  Pokud je mi známo, tyto parametry patří k dostřelu střel, proti kterým je David's Sling ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... rakety Stunner dokáží postřelovat cíle na vzdálenost 300 km a do výšky 75 km.

  Pokud je mi známo, tyto parametry patří k dostřelu střel, proti kterým je David's Sling určený. (obdobné nedorozumění je u systému Iron Dome).

  SPYDER-MR je systém prioritně určený proti letadlům a vrtulníkům, David's Sling prioritně proti střelám viz obrázek např. zde:
  http://i-hls.com/2015/02/washi...

  Pokud budeme považovat ruské Iskandery u Kaliningradu za hrozbu (pravděpodobné porušení smlouvy, co se týká doletu do 500 km a tím dosažitelnost našeho území) Davidův prak bude účinnější než Spyder-MR.
  http://www.armadninoviny.cz/ru...
  http://www.armadninoviny.cz/cu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  11:18 03.02.2017

  Davidův prak je asi skvělý, ale pro nás asi zbytečný. Izraelský SPYDER-MR by byl asi vhodnější.

  Davidův prak je asi skvělý, ale pro nás asi zbytečný. Izraelský SPYDER-MR by byl asi vhodnější.

 • HonzaH
  11:17 03.02.2017

  Osobně jsem se divil, proč tenhle systém není ve výčtu nabízených systémů pro AČR. Pokud to bylo proto, že se čekalo na schválení vlád Izraele a USA, tak doufám, že do budoucna se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně jsem se divil, proč tenhle systém není ve výčtu nabízených systémů pro AČR. Pokud to bylo proto, že se čekalo na schválení vlád Izraele a USA, tak doufám, že do budoucna se sním bude počítat.
  Zajímalo by mne, o kolik je dražší, než třeba NASAMS. Pokrytí vzdušného prostoru ČR by tak bylo naprosto úžasné.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:56 03.02.2017

  Dobrý text o skvělém systému. A ano, české krajině by velmi slušel a s MADRy by společnou řeč jistě našel...

  Dobrý text o skvělém systému. A ano, české krajině by velmi slušel a s MADRy by společnou řeč jistě našel...

 • Marthy
  10:53 03.02.2017

  Mít tenhle PV systém v budoucnu i u nás,tak to by se mi líbilo :)
  Určitě nejen mě.

  Mít tenhle PV systém v budoucnu i u nás,tak to by se mi líbilo :)
  Určitě nejen mě.