Izraelský Davidův prak: Nejlepší protivzdušný systém na světě?

Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak; větší foto / Israel Ministry of Defense 

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel´s Missile Defense Organization) a americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) úspěšně otestovaly pokročilý systém protivzdušné obrany (PVO) Davidův prak (David’s Sling).

Poslední test označovaný jako David's Sling Test-5 (DST-5) je pátým v řadě. Test byl proveden na letecké základně Palmachim jižně od Tel Avivu. Pátý test byl součástí pokračujícího vývoje systému Davidův prak.

Izraelské letectvo zařadilo první verze kompletů Davidův prak do výzbroje na konci roku 2015. Celý minulý rok letectvo začleňovalo a testovalo Davidův prak v součinnosti s dalšími prvky izraelské vícevrstvé PVO. Počátečních operačních schopností Davidův prak dosáhne v izraelském letectvu v letošním roce.

Na vývoji Davidova praku se velkou měrou podílí Spojen státy - ty na vývoj poskytly 600 milionů dolarů. Hlavním koordinátorem vývoje je izraelská firma Rafael, hlavním subdodavatelem je americký Raytheon.

Při pátém testu dvoustupňová antiraketa Stunner systému Davidův prak úspěšně zasáhla cvičný cíl nad Středozemním mořem, který simuloval vysoce manévrující střelu dlouhého dosahu. Cvičný cíl vypustila izraelská stíhačka F-15.

Zachycení cvičného cíle dostal na starost víceúčelový radar MMR (Multi-Mission Radar) Elta EL/M-2084. Jde o stejný radar, který využívá izraelský kompelt PVO krátkého dosahu Železná kopule (Iron Dome). Elta EL/M-2084 v počtu osmi kusů získá v následujících letech i Armáda České republiky.

Po zachycení cíle radarem byly informace předány do Centra bojového řízení BMC (Battle Management Center). Centrum vyhodnotilo hrozbu a zvolilo nejlepší taktiku obrany - následně zadalo povel k odpalu střely Stunner.

“Během série testů, po zachycení blížící se střely, MMR určil polohu cíle a předal informace centrálnímu střeleckému programu, který vypočítal protokoly nutné k zachycení cíle,” uvedlo v tiskovém prohlášení izraelské ministerstvo obrany.

Záznam posledního testu DST-5. Na videu je patrné i oddělení prvního ostupně rakety Stunner.

Podle izraelského ministerstva obrany antiraketa Stunner bez problémů vykonala všechny fáze letu a zasáhla stanovený cíl. Izraelci test využili jak k otestování dalších senzorů a systému PVO, tak ke schopnosti předávat informace mezi jednotlivými středisky velení a řízení PVO - např. Davidův prak <-> Železná kopule.

V reálné situaci, pokud raketa Stunner nezasáhne cíl, ke slovu se dostanou antirakety Železné kopule, které se pokusí útočící střelu naposledy zastavit.

Přesné schopnosti a parametry Davidova praku nejsou známe. Věří se však, že rakety Stunner dokáží postřelovat cíle na vzdálenost 300 km a do výšky 75 km. Podle výrobce Davidův prak dokáže postřelovat taktické balistické rakety, naváděnou munici, řízené střely se středním a dlouhým dosahem, letadla i drony.

Davidův prak tvoří střední vrstvu obrany izraelské PVO. Proti mezikontinentalním balistickým střelám ICBM (Inter-Continental Ballistic Missiles) slouží výkonné antirakety Arrow 2 a Arrow 3. Nejnižší vrstvu obrany, jak bylo uvedeno výše, tvoří Železná kopule.

Izrael a Spojené státy plánují Davidův prak nabídnout zahraničním uživatelům - jedním z adeptů je Polsko, které v rámci programu Visla hledá protiraketový systém středního dosahu.

“Už jsme získali povolení od obou vlád (izraelské a americké - pozn. red.) ukázat systém potenciálním zákazníkům, např. Polsku. Schopnost zachycení cíle je na mnohem vyšší úrovni a při nižších finančních nákladech, než u podobných konkurenčních systémů.  Doufáme, že budeme svědky významného posunu v exportu tohoto systému a komponentů,” uvedl pro izraelský deník Ynet zástupce firmy Rafael, který se uvedl přezdívkou Shlomo.

Zdroj: YnetDefense Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od ...

Izrael nasadil první exo-atmosférické střely Arrow 3

Před několika dny Izrael zavedl do výzbroje nové střely Arrow 3 systému protivzdušné obrany (PVO) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • HonzaH
  11:17 03.02.2017

  Osobně jsem se divil, proč tenhle systém není ve výčtu nabízených systémů pro AČR. Pokud to bylo proto, že se čekalo na schválení vlád Izraele a USA, tak doufám, že do budoucna se ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně jsem se divil, proč tenhle systém není ve výčtu nabízených systémů pro AČR. Pokud to bylo proto, že se čekalo na schválení vlád Izraele a USA, tak doufám, že do budoucna se sním bude počítat.
  Zajímalo by mne, o kolik je dražší, než třeba NASAMS. Pokrytí vzdušného prostoru ČR by tak bylo naprosto úžasné.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:56 03.02.2017

  Dobrý text o skvělém systému. A ano, české krajině by velmi slušel a s MADRy by společnou řeč jistě našel...

  Dobrý text o skvělém systému. A ano, české krajině by velmi slušel a s MADRy by společnou řeč jistě našel...

 • Marthy
  10:53 03.02.2017

  Mít tenhle PV systém v budoucnu i u nás,tak to by se mi líbilo :)
  Určitě nejen mě.

  Mít tenhle PV systém v budoucnu i u nás,tak to by se mi líbilo :)
  Určitě nejen mě.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3